H: HAIR OS II opnieuw de snelste in New York i OLYMPISCHE ZEILERS KLAAR VOOR DE START Draven is geen rennen Het paard is en blijft doorslaggevend i Willem Geer sen °p één been Victor Emanuel niet te houden Op Alleen Totten ham nog onge slagen Finn jollen in slechte toestand Rousseau klopt Maspes in Parijs Piet van de Kruk: 16.07 met kogel EEN „MEETING" OP MER EVE LD 4f en gekoppeld te topi V B MAANDAG 29 AUGUSTUS 1960 PAGINA 10 Bin COURSES ALKMAAR Op de lange afstand Courses Veendam zijn Amerikaans Engelse league Regen speelt derby in Manchester parten Olympisch vuur nu ook in Napels Russische interesse voor autosport Renner Paul wordt wellicht geopereerd Roeiers actief Worstelaar met vakantie Koch is record kwijt Nederlandse jeugd verslaat Duitsers Real Madrid behaalt krappe zege: 21 FRANSE triomf in motorrace Bilbao Pakistaan voor 4e maal over Kanaal iikê Rus i-( mm Bloemen voor Hairos II, het paard dat ons land zo voortreffelijk heeft vertegen woordigd in races te New York. SCHIPHOL, 28 aug. Triomfantelijk ■tapte zaterdagmiddag de eigenaar van de Nederlandse hengst Hatros II en de sulky-berijder van het succesvolle paard uit de DC8, die hen van New- York naar Amsterdam had gebracht. Zowel de race om het officieuze we reldkampioenschap op dc Roosevelt- Raceway in New York als de revan che-wedstrijd van de afgelopen zater dag waren door Hairos gewonnen. De Frans-Nederlandse hengst toonde zich ook in de laatste race een klasse beter dan al zij cocurrenten.Hairos bracht een tijd van 2 min 33.6 sec voor de 1-14 mijl (ogeveer 2000 meter) op de klokken, een tijd die 0,4 sec. beter was dan hij een week tevoren geboekt had in de Roosevlt-international over dezelfde afstand. Hij bleef slechts 0,6 sec. boven het wereldrecord voor de 1-14 mijl. ,.Dat waren nog eens succesvolle we ken", was het eerste wat de berijder Willem Geersen opmerkte. „In de eer ste race ging het nog wel even zwaar, maar gisteravond heeft Hairos op een been gewonnen". Uit de ongunstige zes de startpositie was Hairos onmiddellijk naar vorn geschoten en na 400 meter lag de hengst reeds aan de kop van het veld. ,,Ik kon de hele koers in eigen hand houden", aldus Geersen. Tornese, het Italiaanse paard, bleef rustig ach ter hem liggen en vormde geen enkel (Van onze paardesportmedewerker) ALKMAAR, 28 aug. Het is regel, dat de Kaasstad op de laatste zondag in augustus ter gelegenheid van de kermis een gevari eerd programma samenstelt. Als hoofdnum mer was ditmaal opgenomen een koers over de lange afstand, welke door haar veelal spectaculair verloop graag gezien wordt. De achtbaan-prijs ging dan ook over 3040 m en acht paarden namen er aan deel. Na een zeer spannende koers heeft Victor Emanuel gezegevierd Torenvalk S. had drie ronden lang de leiding, op afstand gevolgd door Uppsala Pluto. Beide vielen echter terug, toen Nottelman de teugels vrii gaf. Filda O. deed zich eveneens nog gelden, doch kon Victor Emanuel net niet meer bereiken. De uitslagen: Catelpillarprijs, 2040 m, 19 deelnemers: 1. Yske van Hollo (Woudstra) (1.34.-), 10.50, 2.20; 2. Yelly du Commerce 9.80; 3. Yske 1.90. Cov. 34.60, kop. 19.90. Carousselprijs, 1380 m, 9 deelnemers: 1. Zamboni (Kooy- man) (1.33.6) 2.50, 1.30; 2. Zuidenwind 1.30; 3. Zelda the Saint 2.-. Cov. »3.50, kop. 3.90. Zweefmolenprijs, 2000 m, 9 deelnemers: 1. Yashmir (J. Oosting) (1.29.9) 3.50, 1.70: 2. Yewel Boy 1.80; 3. Y.Y.V. 6.70. Cov. 5.20, kop. 6.30. Vorlijk Radprijs, 2360 m, 5 deel nemers: 1. Xi S (de Jong) (1.29.1) 2.20, 1.50; 2. Wilna Illustra 2.50; 3. Whis you were here. Cov. 3.70, koppel 4.50. Hoofd van Jutprijs, 2360 m, 8 deelnemers: 1. Xi- phon Hollandia (Woudstra) (1.29.5) 2.50, 1.20; 2. Xavero 1.40; 3. Wings 1.30. Cov. 4.30, kop 6.50. Achtbaanprijs, 2040 m, 8 deelne mers: 1. Victor Emanuel (Nottelman) (1.27.2), 2.10, 1.60 2. Tilda O. 1.70:: 3. To renvalk S. 3.10. Cov. 4.30, kop. 4.10. Lach- spiegelprijs (amateurs) 2360 m, 5 deelne mers: 1. X Hanover (J. Zeeman) (1.26.9), 3.70, 2.-: 2. Wise Guy 1.80: 3. Wanita van Barke. Cov. 2.70, kop. 7.30. Grote Kermis- prijs, 2340 m, 7 deelnemers: 1. Terraise (A. Wagenaar) (1.25.6), 11.30, 2.80; 2. Vrijdag 1.40; 3. Pretty Boy. Cov. 9.40, kop. 7.-. VEENDAM, 28 aug. - T5e uitslagen van de koersen, die zondag in Veendam wer den gehouden, luiden: Dunst-prijs (2240 m): 1. Xandor S. (P. Sierdsma), 3.54,0, 1.44.5 2. X. Sanit: 3. Yougling van Hiddum. Tot.: w. f 14, pl. f 3.10. f 1.30, f 3.20, cov. f 3.20, gek. f 8.30. Stuermann-prijs (1650 m). Eerste heat: 1. Xally (N. Oosting!, 2.44.7, 1.39.9 2. Veralynn Maire; 3. Wachtel P. Tot.: w. f 2180, pl. f 2.00, f 1.70, cov. f 3.70, gek. f 5.70. Tweede heat: 1. Xally (N. Oosting), 2.44.7, 1.39.9; 2. Wachtel P.; 3. Veralynn Maire. Tot.: w. f 2.10, pl. f 1.30. cov. f 2.20, gek. f 4.70. The Satnt-prijs (2200 m)1. Tombola (P. E. Bron), 3.35.7, 1.3^.12. W. Petrosian van Hiddum. Tot.: winn. f 4.30, pl. f 1.70, f 1.40, cov. f 3.70, gek. f 5.60. De Zilveren Roos (2200 m): 1. New Spen cer (mej. A. Eitens). 3.33.9, 1.34.7; 2. Too- mel D.; 3. Strange Story. Tot.: w. f 2.70 (stalverband), pl. f 2.10, f 2.10, cov. f 4.20, gek. f 6.80. Parisienprijs (2200 ml: 1. Roi de Cinq Mille (J. J. Bakker). 3.37.2, 1.36.1; 2. Tom bola: 3. Strange Story. Tot.: w. f 2.60, pl. f 1.30, f 1.70, cov. f 4.30, gek. f 5.70. Totale omzet; f 11.358. (Speciale berichtgeving) CASTEL GANDOLFO, 29 aug. Kees Kerdel mag dan zijn groene le- gerjeep hebben, de chef-de-mission van het U.S.A.-team doet het zoals dat een Amerikaan betaamt in het groot. Nog geen dag had de Amerikaan nodig om vast te stellen dat hij bij het be zoeken van de verspreid gelegen sport accommodaties, ondanks zijn snelle wa gen, constant in tijdnood zou komen. Met Amerikaanse voortvarendheid werd toen maar een helicopter ge huurd. Zeer tot ongerief van de roei ers en kano-ers overigens, want als de helicopter in zicht is moet op het La- go-di-Albano fluks een aanlegsteiger worden ontruimd. Een van de Duitse roeiers is zelfs geheel niet over dit initiatief van de U.S.A.-teamleider te spreken. Bij een van de eerste lan dingen blies de „wentelwiek" de nieu we zomerschoentjes, die de Duitser even had uitgetrokken, het water in. En toen ze opgevist en weer droog waren bleken ze tenminste twee ma ten te klein. moment een bedreiging. Bij de finish had Hairos ruim 20 meter voorsprong op Fornese, en. 30 meter op Trader Horn, het Amerikaanse paard. Jansen sprintkampioene Irene Jansen is zaterdag met Icare II nationaal springkampioene gewor den. In de finale, die in Groningen werd gehouden, reed zij beide manches van het concours foutloos. Zij bleef daar door haar voornaamste concurrenten A. Ebben met Bajazzo en L. C. M. Uyten- daal met Source Bleue met ruim ver schil voor. Mej. Jansen eindigde op een totaal van 92 punten, Ebben werd met 88 punten tweede en een weigering van Source Bleue hield Uytendaal met 84 punten op de derde plaats. Een van de kanshebbers J. J. Grup- peiaar verliet na herhaalde weigerin gen van Incompris vrijwillig het par cours, waardoor hij werd uitgescha- kled. LONDEN, 27 aug. Hoe hevig de regenbuien zaterdag in het noorden van Engeland waren, blijkt wel uit het feit Alleen Tottenham nog ongeslagen, dat scheidsrechter Ellis de „derby" Manchester City-Manchester United moest staken. De verlichting was reeds ontstoken toen, met nog 22 minuten.te spelen en bij de stand 2-2, een lievige donderbui zich vlak boven het veld ont lastte. Binnen enkele minuten stond het veld volkomen onder water, en toen ver der spelen praktisch onmogelijk bleek, staakte de scheidsrechter tot groot mis noegen van de 50.000 toeschouwers, de strijd. Ellis moest zelfs onder politiebe scherming het veld verlaten. Bij de wedstrijd Leeds-Rotherham werd de strijd ook wegens een stortbui voor 7 minuten gestaakt. Leeds won met 2-1. Hoewel het seizoen nog maar pas een week oud is, heeft nog maar een eerste divisieclub alle wedstrijden ge wonnen. Tottenham kwam zaterdag n.l. tot zpn derde achtereenvolgende over winning. Door doelpunten van Bobby Smith (2x), Les Allen en Terry Dyson versloegen de Londenaren de cupfinalis ten Blackburn Rovers met 4-1. De links-binnen van Chelsea. Jimmy Greasves scoorde een hattrick tegen Wolverhampton Wanderers, De wed strijd eindigde in een gelijk spel 3-3. Blackpool klopte Aston Villa met 5-3, na met de rust reeds een 4-0 voorsprong te hebben genomen. In de tweede divisie heeft Sheffield United met 5 punten uit drie wedstrij den de leiding. Brighton behaalde zater dag een indrukwekkende 6-1 overwinning op Bristol Rovers, Ernie Thorne scoor de 4 van de zes doelpunten. De uitslagen luiden: Eerste divisie: Arsenal-Nottingham 3-0; Birmingham-Sheffield 1-1; Black burn-Tottenham 1-4; Blackpool-Aston 5-3; Cordiff-Preston 2-0; Chelsea-Wolver- hampton 3-3; Everton-Leicester 3-1; Manchester City-Manchester United 2-2 gestaakt; Newcastle-Burnley 0-1; West Bromwich-Fulham 2-4; West Ham- Bolton 2-1. Tweede divisie: Brighton-Bristol 6-1; Ipswich-Derby County 4-1; Leeds-Ro- therham 2-0; Lincoin-Huddersfield 0-0; Luton-Sunderland 3-3; Middlesbrough- Liverpool 1-1 Scunthorpe Leyton 2-2 Sheffield-Charlton 1-0; Southamp ton-Portsmouth-5-1; Stoke City-Norwich 1-1; Swansea-Plymouth 1-2. (Speciale berichtgeving) NAPELS, 29 aug. Paul Elvstroem keek somber. Heel erg somber. „Dat kun je nauwelijks meer een Finnjol noemen," schenen de ogen van de- blonde zeiler uit Kopenhagen te zeg gen, terwijl zij wantrouwend de toe gewezen boot bekeken. Neen, geluk had de Olympische kampioen van Lon den, Helsinki en Melbourne beslist niet gehad, toen de boten waarmee de Olympische wedstrijden zullen worden gezeild werden verloot. Maar des ondanks blijft de gefortuneerde scheepshandelaar uit Denemarken de NAPELS, 29 aug. De Nederlandse zeilequipe was zondagavond om zeven uur aanwezig bij het ontsteken van het Olympisch vuur boven op het eeuwen oude kasteel „Castel del'ovo" in Napels, waar maandag de Olympische zeilwed strijden beginnen. De afgelopen dagen hebben de Neder landse zeilers besteed aan het verkennen van het water en het onderhoud van de boten. De jachthaven is gloednieuw en van alle gemakken voorzien. Zo is er een zwembad voor de deelnemers en op de wal is voldoende ruimte om alle schepen omhoog te halen. Er zijn spe ciale wagentjes om de schepen weer te water te laten. Zelfs zijn een zeilmaker en een scheepstimmerman permanent aanwezig om de deelnemers terzijde te staan. De Australische draak Ghost" is door de jury uitgesloten omdat het schip niet voldeed aan de meetvoor- schriften. Dank zij de medewerking van de Italianen zullen stuurman Brook en zijn bemanning toch in de Olympische wedstrijden kunnen uitkomen want zij kregen de beschikking over een goede Italiaanse boot, genaamd „Malapage". MOSKOU, 29 aug. Een van de meest vooraanstaande Russische auto- mobifclconstructeurs heeft zaterdag in „Moskovsky Komsonioletz", het or gaan van de Communistische jeugdbe weging gepleit voor de aanleg van een groot autocircuit in de buurt van Mos kou. Tot nu toe bestaan er in Rusland slechts drie circuits voor autowedstrij den, nl. in Leningrad, in Estland en bij het Zoutmeer. De Russen hebben altijd de grote automobielwedstrijden in het Westen becritiseerd, wegens de gro te gevaren die dit soort wedstrijden op leveren. De schrijver van het artikel erkende zaterdag, dat zij wellicht van nut zouden kunnen zijn voor de ontwik keling en perfectionering van de auto mobieltechniek. Rusland is onlangs lid geworden van de internationale automobielfederatie, hetgeen volgens de Russische construc teur bewijst, dat automobielwedstrij den ook in de Sovjet-Unie nodig zijn geworden. ROME, 29 aug. De Hagenaar Ri- nus Paul. die zaterdag in de halve fi nale van het tandemnummer met Mees Gerritsen ten val kwam en zijn linker sleutelbeen op drie plaatsen brak,he eft een onrustige nacht gehad. Paul ligt in het St. Eugenio-hospitaal, waar hij zondagochtend door Arie van Vliet en de renners van der Touw, Nikkessen en Van der Lans werd bezocht. Maandag zullen de chéf-d'equipe, de heer J. H. Martin, dokter Smit en Arie van Vliet proberen of Paul naar het Olympisch dorp overgebracht kan worden. De be handelende professor wist zondag nog niet zeker of Paul eventueel geopereerd zal moeten worden. Daarvan zal het afhangen of de onfortuinlijke renner al dan niet spoedig het hospitaal zal mo gen verlaten. grote favoriet in de Finnjollen-klasse. Temeer daar het materieel in zijn ge heel zeer slecht is. De Nederlanders hebben inmiddels een kromme mast en een krom roer moeten laten ver vangen. De „toestand" is daardoor wel iets verbeterd, maar een echt goede Finnjol, neen, die hebben de Nederlanders toch ook niet. Maar liefst 35 zeiiers hebben in de Finnjollen-klasse ingeschreven. „Op papier" - maar dan o(.k alleen maar op papier, want bij zeilen kunnen de fac toren geluk en pech zo'n heel grote rol spelen is de Belg André Nelis de enige man die Elvstroem in moeilijk heden kan -brengen. Wim van Duyl zal in de draken-klasse, waarvoor 27 deel nemers hebben ingeschreven, strijd moeten leveren met bekende tegen standers. zoals de Deen Ange Birch, de Fin Nyman en de Fransman Jean Peytel. Oud-wereldkampioen Rol Mui- ka zal in de F.D.-klasse wel voor namelijk met de Italiaan Mario Capio en de Brit Bobby Dawes de strijd om het Olympisch goud moeten uitvechten. Ook de Nederlandse vertegenwoordi gers in de F.D.-klasse, waarvoor 31 boten zijn ingeschreven, zijn enigszins gehandicapt. Lautenschutz, die als be manning van de Rotterdammer Ben Verhagen optreedt, heeft namelijk tij dens de heenreis een metaalsplinter in zijn vinger gekregen. Nadat in Napels een röntgenfoto was gemaakt, is het metaaldeeltje operatief verwijderd. Ge lukkig ziet het er wel naar uit, dat de Nederlander „fit and well" aan de start zal verschijnen als de strijd om de Olympische medailles in Napels gaat beginnen. „Zullen we even", vroeg Lex Redele, nadat hij zijn grote rivaal Theodor Ko- cerka had begroet. Nog geen minuut later trokken de Nederlander en de Pool, die dinsdagmiddag al in de series van het skiffnummer tegen elkaar zul len uitkomen, hun eerste sprintje op het meer van Albano. Het was een van die vele ontmoe tingen tussen oude bekenden, tussen roeiers die eikaars kracht, maar ook eikaars zwakheden tot in de finesses kennen. Het verschil met de nieuwe lingen in dit gezelschap van inter nationale grootheden was opvallend. De gestuurde vier van Njord bijvoor beeld, die zaterdagmorgen als een van de eerste Nederlandse ploegen het meer opging, moest het eerst nog eens allemaal aankijken. Aarzelend werd een tochtje over het 3 km brede water gemaakt. Al heel gauw hadden echter ook de Leidenaren meer weinig ontzag voor al die internationale grootheden. ROME, 29 aug. „Ik heb vakan tie," dat zei zaterdagmorgen de montere en lachende worstelaar Albert Rosbag, die vrijdagavond tegen de Zweed Nystroem in zo'n ongelukkige greep geraakte, dat zijn elleboog uit de kom schoot, 's Avonds laat werd hij in het ziekenhuis op genomen, maar de volgende dag liep hij al weer rond in de basiliek, zij het met zijn arm in het gips. De Italiaanse doktoren hadden dat nodig gevonden. ofschoon Rosbag zelf weinig of gen last meer van zijn arm had. Voor het Olympisch wodsteltoernooi is hij echter uitge schakeld. De heer Wanssink, leider van de Nederlandse worstelploeg worstetoernooi is hij echter uige- lachend „je mag nu eten wat je lust, alleen moet je oppassen niet als zwaargewicht thuis te komen". PARIJS, 28 aug. In het Pare des Princes te Parijs zijn ten aanschouwe van 10.000 toeschouwers internationale baanwedstrjjden gehouden. De sprint voor professionals werd gewonnen door de Fransman Rousseau, die in de eind strijd wereldkampioenschap Maspes (It.) in twee ritten versloeg. Gaignard (Fr.) werd derde en Plattner (Zwits.) vierde de Fransman Bouvet met een tijd rie van Rousseau en werd in de herkan sing uitgeschakeld door Plattner. Ook de wereldkampioen achtervolging bij de professionals, de Duitser Rudi Altig, leed een nederlaag. In de finale zege vierde Fransman Bouvet met eeen tijd van 6.15.3 over de 5 km. Voor Altig werd 6.21.2 afgedrukt. De Nederlander Martin Wierstra bracht het bij de professional stayers niet verder dan de vijfde plaats, met vijf ronden achterstand op winnaar Timoner, die in een uur 80,350 km af legde. De Paepe (België) werd tweede op 125 meter en Bucher (Zwits.) derde op 1 ronde en 50 meter. DEN HAAG, 28 aug. De Neder landse jongens eii meisjes atleten heb ben op de sintelbaan aan de Laan van Poot een ruime overwinning (134107) behaald op de jeugd van Mittelrhein. De opvallendste prestatie leverde Piet van de Kruk, die het Nederlandse jeugdrecord kogelstoten, dat met 15,72 sinds 18 september I955 op naam stond van Cees Koch, met 35 cm verbeter de. Bij de meisjes stelde Betty Bil- jardt met 1.39.4 haar Nederlandse re cord op de 600 meter 1,9 scherper. Lia Hinten behaalde een dubbele overwinning; zij won het verspringen met 5,45 meter en de 80 metér horden in de goede tijd van 11.7 seconde. Bij het hoogspringen bleef Marianne Kort met 1,60 meter ruim vóór op al haar concurrenten. De tijd, waarin de Duit ser Schmidt de 400 meter won, 49,9 se conde, was eveneens van goed gehalte. CADIZ, 28 aug. In het kader van een internationaal voetbaltoernooi, dat in Spanje wordt gehouden versloeg Real Madrid zaterdag Stade de Reims (Frankrijk) met 21. Bij de rus hadden de Spanjaarden een voor sprong van 10. BILBAO, 28 aug. De Fransman Jacques Insermini is op Norton win naar geworden van de twaalfde inter nationale grote prijs van Bilbao in de 500 cc klasse. In de zijspanraces was de Duitser Helmut Fath op BMW de snelste. In de 125cc klasse werd Spag- giari (Italië) op MV Agusta winnaar. DOVER, 28 aug. De Pakistaanse zwemmer Brojen Das is er vandaag in geslaagd voor de vierde maal over het Kanaal te zwemmen. Das deed over zijn tocht 14 uur en 43 minuten. Hij kwam aan land in de haven van Do ver, waar het vertrek van de veerbo ten werd uitgesteld om de zwemmer en ruime doortocht te verzekeren (Speciale berichtgeving) ROME, 29 aug. In een partij van de schermwedstrijd, het tweede nummer van de moderne vijfkamp kwamen een Rus en een Amerikaan op de loper. De Amerikaan won, maar de scheidsrechter kende de overwinning toe aan de Rus. Het was echter zo'n opvallende vergis sing, dat de Rus, wereldkampioen Igor Novikov, naar het scorebord ging en eigenhandig de uitslag ver anderde. Deze daad leverde hem een schouderklopje op van de Ameri kaanse teamleider luitenant-kolonel John W. Russell. mm***®***?**' H*t was zondag niet zulk mooi weer in Parijs, maar desondanks hebben zeer vele Parijeenaars en toeristen per Jiateau manche" een tochtje Afmaakt over de Seine. fi en harddraverij voor paarden t'. is géén aangelegenheid voor de onbekommerde leek. Dat was de eerste en naderhand be klijvende indruk, die ik opdeed toen ik onlangs een meting op Mereveld bij Utrecht mocht bijwo nen. Jazeker, een meeting. Zo heet dat onder beschaafde mensen. Vóór ik naar het festijn toeging had ik mijzelf beloofd dat ik de paarden rennen zou bezoeken. Ik schaam mij nu nog om die euvele gedachte. Er werd die zondag op Mereveld in het geheel niet gerend. Er werd alleen maar gedraafd. En daar stond ik dus ineens met de mond vol tanden. Want rennen is iets heel anders dan draven. Dat zult u met mij eens zijn. En als dat niet het geval mocht we zen, dan weet u in het geheel niets van de toch zo mooie paardensport. Het. verschil tussen rennen en dra ven is in feite een verschil in gang. Van het paard dan. Het, is mij im mers wél opgevallen dat de pikeur of de jockey in het geval van draven of rennen niet van zo schandelijk veel betekenis is. alhoewel hij na tuurlijk niet helemaal is iveg te vlakken. Maar doorslaggevend is en blijft het paard, Eén blik op het pro gramma, dat. mij op de meeting werd uitgereikt, leerde mij dat. Ik las: ..Yveline, 3 j. br. m. v. Double Six M u. Octavia. Eig. G. Brouwer. Buis geel met. wijnrode ruiten, pet wijn rood. Fokker: G. Brouwer. Trainer en rijder: G. Brouwer". Wellicht behoeft deze tekst voor de niet-ingewijde enige nadere ver klaring. Hij betekende dus dat ik hier te maken had met het paard Yveline, een driejarige bruine mer rie, ontsproten aan een echtverbin tenis tussen de paarden Double Six M en Octavia en met als eigenaar de heer G. Brouwer. Die gele buis met de wijnrode ruiten en de wijnrode pet hadden, naar een uitermate be voegde instantie mij uitlegde, be trekking op de berijder en voor de rest was het dan wel duidelijk. Maar het zal u opgevallen zijn dat bij bovenstaande analytische aanduiding het paard voorop staat. Evenals wel licht het feit dat in dezen de heer G. Brouwer alles in eigen hand heeft gehouden. Dat is meestal niet het geval. Neem bijvoorbeeld: „Handa- mour, 4 j. vosm. v. Lord Maire u. Quibus Heidien. Eig.: Th. C. J. Haks. Buis blauw met witte band, pet blauw. Fokkers: N. Venneman en J. P. Stijvers. Trainer en rijder: J. Ver gay. Hier liggen de zaken dus heel anders. Waarbij terloops mag wor den opgemerkt dat „vosm." gewoon vosmerrie betekent. /k ben u nog een verklaring schuldig over het verschil tus sen rennen en draven. Op het eerste gezicht zou ik zeggen: bij ren. nen zit een jockey óp het paard, bij draven hangt de pikeur er in een sulky achteraan. Maar op het eerste gezicht zijn dingen zelden helemaal waar. Ik mag dus in dit verband misschien even de door de heer Aad van Leeuwen samengestelde koers- almanak-1958 citeren. Daar staat op bladzijde 39 te lezen: „Zeer in het algemeen kan men stellen, dat de volbloedfokkerij, die haar origine vindt in Engeland in de zeventiende eeuw, stamt uit de wens een paard te scheppen met meer snelheid, meer kracht en meer uithoudingsvermogen, in staat een last (en bedenk, dat toentertijd cavaleristen nog bewa pend te paard gezeten soldaten wa ren) over grote afstanden te dra gen. De draverfokkerij echter heeft ten doel een paard met grote trek kracht, snelheid en uithoudingsver mogen te vormen, in staat rustig, regelmatig en snel in het tuig te drave n". En u zult mij moeten toegeven dat mijn formulering van hierboven dus uitermate gebrekkig was. Afgezien dan nog van dat scheppen van een paard, dat naar mijn smaak slechts kan geschieden door de goede God en met medeweten van Double Six M en Octavia. Zelfs zeventiende- ceuwse, Engelse paardenfokkers zul len hier hun onmacht beseft moeten hebben. Maar vóór ik verder ga wil ik er dus wél nog even op wijzen dat ik het in dit artikel slechts heb over het draven van paarden. Goed. Iedere harddraverij bestaat dus uit verschillende koersen. In Mereveld waren het er zondag acht. En iedere koers begint met een dé filé van de paarden met de bijbeho rende mannen. Dat is een alleraar digst moment en het gaat ifc zou haast zeggen gepaard met een bij zonder opgewekt, door microfoons verspreid deuntje, dat paard en mens aanspreekt.. Dat is dan de „Ambosz- polka", een compositie voor blaas- orkest van de heer Albert Parlow, die overal in Europa bij harddrave rijen wordt gespeeld. De dieren be ginnen er van te huppelen en de mensen te popelen, dat is waar. Dan is het tijd voor de start. En ook dat is een pakkend ceremonieel. Daar roept iemand door de micro foon: „Klaarmaken". Er klinken drie gongslagen en vervolgens roept die zelfde stem: „Op uw plaatsen één, twee, drie af'. Naar men mij verze kerd heeft verstaan de paarden deze taal. En op het beslissende moment zo heb ik mogen constateren strekken zij dan ook onmiddellijk de poten; de benen, bedoel ik. rat doet een onbevooroordeeld mens, kijkend naar een hard draverij? Hij is er op ge spannen te zien wie het eerste aan komt. Bevooroordeelde mensen, zo als kenners altijd zijn, letten op de al of niet soepele gang van het paard, op zijn stijl, of zelfs op de stijl van de pikeur. Zij letten niet op de uitslag maar op het doel al leen. Dat is een verheven, maar op de duur toch ietwat naar de ver veling neigende zaak. Dat hebben de organisatoren van harddraverijen na tuurlijk al lang ingezien en zij heb ben rondom hun evenement dus een uitgebreid gezelligheidsleven opge bouwd. De kern van dat gezellig heidsleven is de toto. Zoals u weet. is het gokken in Ne derland niet direct .een onbestreden zaak. Bij harddraverijen echter is tiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimmiiu paddock gegaan, een kleine in de open lucht, waar de paarae en de pikeurs vóór iedere koers /iU« iiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHii het sinds jaar en dag toegestaan. Maar het is daar dan ook een dus danig gecompliceerde aangelegen heid, dat men een zekere morele moed en vooral een gedifferentieerd rekenvermogen moet kunnen op brengen om er met enige kans op succes aan te kunnen deelnemen. Niettemin werd er die middag op Mereveld rond de 135.000 gulden in de toto omgezet. En met enig genoe gen denk ik er aan terug, dat bij die ferme som een tientje van mij is 'inbegrepen. Zoals ik zei ligt het gokken bij harddraverijen gecompliceerd. Al is het alleen maar hierom, dat men de keuze heeft uit vier mogelijkheden. Men kan namelijk „winnend", „co ver", „plaats" en „koppel" spelen. „Winnend" betekent, dat men ge woon, recht toe, recht aan, speelt op het winnende paard. Hetgeen mij de meest sympathieke, zij het de minst lucratieve manier van gokken lijkt. „Cover" is daaraan vrijwel geiijk. Alleen, men zet niet in op het win nende, maar op het op de tweede plaats aankomende paard. Men kan de mogelijkheden echter uitbreiden en dus plaatsspelen. Dan voorspelt u dat een bepaald paard op de eerste, de tweede of de derde plaats zal aankomen Maar wilt u het helemaal ingewikkeld maken dan speelt u „koppel" en wedt op twee paarden tegelijk, die dan één en twee moeten aankomen. De inzetten zijn in alle gevallen gestandaardiseerd. U kunt fl- in zetten. f2.50, f5.- of f 10.-. En ver schrikkelijk veel te verliezen is er dus niet. Mereveld is geen Monte- Carlo. Vooral ook niet omdat er niet zo verschrikkelijk veel te winnen is. Vraagt u mij nu niet naar die winst-berekening. Zij is zo ingewik keld dat voor iedere „meeting", waar dan ook, net als bij liet Rijk, een rekenkamernodig is. Zij gaat al leen aanzienlijk sneller te werk en zij baseert zich, als ik alles goed begrepen heb, op het principe dat een bepaald paard minder „op brengt", naarmate meer bezoekers er in geloven. Het aardigste is dus om twéé paarden in uw voorspellingen te betrekken: de gekwalificeerde winnaar en een „outsider". TT oc dat zij, tussen elke koers verloopt een half uur. En dat half uur moet u dan wel goed besteden. U kunt u natuurlijk beperken tot het bestuderen van uw mede-paardensportliefhebbers of van het groene gras of van de al of niet blauwe lucht. Dat echter snijdt op de duur geen hout. En de gezellig heid wil ook wat. Ik voor mij heb de zaken, meen ik, goed aangepakt. Ik ben bij de eerste de beste gelegenheid naar de rondjes draaien vanwege de ru,a/e ming-up" en om de bezoekers a gelegenheid te bieden zich te oves, tuigen van de conditie van de bees' ten. Wie zich even de moeite 9e' troost wordt hier heel wat wVze Hij ziet zó dat het ene dier er Be' zonder uitziet dan het andere. Dfr.t heeft hij echter niets aan met oog op cle toto. Want schijn bedrieg en net als bij mensen is het ook paarden zo dat het gezonde ui te*™ niet altijd een gezond innerlijk Ba' randeert. En daar gaat het om. Daar is echter ook nog de mo9e' lijkheid van de „tip". Welnu, ik he tussentijds mijn oor goed te luisterefl gelegd op Mereveld. Want daar pen allerlei deskundigen rond, d'e ten naastebij zélf paard waren Be' weest, en die er dus alles van taf' ten. Als alle deskundigen echte* bleken zij onder elkaar enorm mening te verschillen, zij het op welhaast academisch niveau. Als lee^ schiet je daar dus weinig mee °P' Maar gelukkig had ik nog „Sport erl Fokkerij" tot mijn beschikking, eC11 voortreffelijk krantje waarin winnende paarden stonden getip1 En daar was ook nog de „Cobe E°en' tueel". Dat is een bijzonder bevnin' nelijk instituut, in het leven ge*°e' pen door de organisatoren zelve. En het stelde ons in stat' om op een bord een eventuele winstmarge af te lezen; een wiïst' marge die dus verschilde naarrnate er meer of minder paardensportHe hebbers op een bepaald paard had den ingezet. U heeft dus al begrepen dat e* een hele studie voor nodig is °"1 verantwoord aan de toto te kuni'en deelnemen, en dat men in dat l"1 uur bergen werk moet verzette11' Vooral ook omdat men bij dit aHeS niet mag vergeten „tickets" te koPen aan de naar prijs verschillende sta letjes, die daarvoor zijn ingericht. dat is dan ineens een heel gedraaf- ket aar feit is, dat ik met een tic. lyl in de portefeuille het dravc* veld plotseling heel anders e® keek dan daarvoor. Een ingcwUa paardensportliefhebber had mij tr0.„ wens al gewaarschuwd: „deelna' ,We aan de toto richt je belangstellinB w«- ek dan alleszins waar te zijn. Toen mij eenmaal in het wedden had Be' stort was mijn interesse in het gebetl ren inderdaad bijzonder eenzijdig Be' richt. Ik zag slechts mijn paard. dat verhoogde dan ook de spanm Een mens moet, in geval van dl inü- ed' kampen, vóór een der deelnemend partijen kunnen zijn, vind ik; dl 2 het ten koste van f 1.- wezen. In het begin ben ik nog vol oVer^ leg te werk gegaan, lettend op c0,l ditie van paarden var. jockeys ze" op het krantje, op de „Cobe Eae'<l tueel", op de meningen van de deS kundigen, op de al of niet ge*ul pet van een jockey en op de sta11 van het gras. Toen dat alles niet liet gewenste sultaat opleverde, ben ik maar aie afgegaan op mijn intuïtie. Ik heb 0 zet op „Why not", een 5-jarige v° merrie, omdat die naam mij in de 0„ geven omstandigheden wel aantiO' op Velduil en tenslotte op „VroW*^ Frans", die mij dartel genoeg leek voor een blijde verrassing te kun' of1 zorgen. Ik heb „winne.ïd", „plaats" en zelfs „koppel" gespeeld-* geloof zelfs dat ik „Velduil" aa „Vrolijke Frans" heb gekoppeld. steevast gingen mijn paarden opj.i beslissende moment „in de fout „van de benen". Hetgeen dan kende dat zij mét mijn innerlijke 10 stemming, maar onder duidelijke keuring van dc scheidsrechters waarom toch altijd scheidsrechters 1 dit tóch al zo barre leven? be3°n nen te rennen instede van te ven. En zij kwamen er dus niet ac te pas. Net zo min als ik. TT7 n dit moet u, als eventueel toe' f1j komstig paardensportliefheb0 en toto-er, wel goed vasth° den: sommige mensen zijn eigenUAJ de meeste paarden doen niet voor he HERMAN HOFHUlZ^

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 10