Toch een scherm-medaille voor huilende Roemeense Noodlot tart Maria Vicol VREUGDE IN OLYMPISCH BAD IN (m GROTE GEESTDRIFT HUIZE LAGERBERG RYHBEMDE' S HIEUW ROOD DE STERRENHEMEL IN DE MAAND SEPTEMBER K EYSKENS blijft met gewijzig de regering aan De stille overwinning m Volle garage uitgebrand Er is maar één Wil van Breukelen king Mars steeds dichter bij de aarde BLOEMEN Oostelijk Cand door branded geteisterd RENBAAN DUINDIGT Vierjarig jongetje bij spelen verdronken Telefoon- en stroom storing in Breda Boerderij bij Nijmegen totaal afgebrand BRONS VOOR TINEKE BOLS KING Eerste nieuwe oesters van dit jaar gevist INTERUNIE Honkbalprogramma Koning HOESSEIN nodigt Hassoena uit Moordenaar vergist zich in verjaringstermijn SEPTEMBER 1960 PAGINA 8 VRIJDAG K.L.M.-DAG Na hevige regenval Na nederlaag van Ajar Opwinding in de Noorse sportpèrs KING elke dag KING, - 0°G^V V)f>° Vorig seizoen was zeer bevredigend SPAREN IN AANDELEN Vraag inlichtingen over de Conflict met de V.A.R. Besprekingen met secretaris generaal Arabische Liga N Poolster DOOR: RUTH FEINER mum ot't of. uibf# (Speciale berichtgeving) ROME, 1 sept. In het majestueuze congrespaleis van Rome heeft van avond de 20-jarige Roemeense scherm- ster Maria Vicol huilend een ovatie in ontvangst geno men. De gehele middag had zij zich met bijna niet te evenaren concen tratie en uithou dingsvermogen tegen het noodlot verzet en tenslotte gaf zij de moed op. Toen lachte het geluk haar plotseling toe en kreeg zy door toedoen van haar land genote Olga Orban geheel onverwacht toch nog de bronzen medaille. Het gebeurde bj) het individuele floret- toernooi, waarin Rusland en Roemenië domineerden. Uit 56 schermsters dron gen er acht door tot de finale en onder hen waren twee meisjes uit Rusland en twee uit Roemenië. De enige Duitse, die de finale had bereikt, de .1-jarige Heidi Schmid, won echter achter elkaar van zes tegenstandsters en met vier over winningen, een nederlaag (tegen de ster ke Duitse) en nog twee partyen voor de (Advertentie) ZONDAG 4 SEPTEMBER Gratis wedstrijd om waardevolle vliegreis. Huldiging wereldkampioen Hairos H. SITTARD, 2 september Een felle brand heeft gisterenmorgen gewoed in het garagebedrijf van de heer V. Bac kus aan de Engelenkampstraat alhier. De garageruimte een voormalige brandweerkazerne en voordien slacht huis brandde vrijwel geheel uit. Ne gen personenauto's en een caravan, gedeelteiyk toebehorend aan klanten van de garage, werden totaal vernield. De schade wordt geschat op rond een ton. Omtrent de oorzaak van de brand tast men nog in het duister. Een kran- tenbezorgster ontdekte rond half zes de brand. Zij waarschuwde onmiddel- ïyk de brandweer, die niet meer kon voorkomen, dat de garageruimte met de zich daarin bevindende inventaris en auto's geheel uitbrandde. Het bedryf is door de brand ernstig gedupeerd, aangezien de schade niet geheel door de verzekering wordt ge dekt. DRACHTEN, 2 sept. Gisteravond is het vierjarig zoontje van kruidenier M. Miedema voor de winkel van zyn ouders aan het moleneind in het water van de Drachtster Compagnonsvaart verdronken. Met behulp van buren en kennissen hebben de ouders urenlang gezocht naar het jongetje, dat om streeks zeven uur werd vermist. Omdat men veronderstelde, dat het ventje naar de ouderiyke woning, elders in Drachten was gewandeld heeft men eerst langs die route een nauwgezet onderzoek ingesteld. Toen de zoekenden later met dreggen begonnen, vond men vrij spoedig het levenloze lichaam van het jongetje in de vaart, waar het spelenderwy's, zon der dat iemand het merkte, moet zyn ingevallen. De familie Miedema had slechts één kind. AMSTERDAM, 2 september Een naar schatting 60-jarige man, die vrij veel sterke drank op had, is gis teravond in de Lynbaansgracht naby de Westerstraat gevallen en verdronken. De man was op de leuning van een brug gaan zitten en is achterover ge vallen doordat hü zijn evenwicht, ver loor. Een juist passerende Amster dammer, de 43-jarige A. Wessels, dook hem terstond na en bracht hem snel op het droge. Kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten. De politie had tegen middernacht de identiteit van de man nog niet vastgesteld. BREDA, 2 sept. In verschillende stadsdelen is gisteravond het telefoon verkeer gestoord geweest. De betrok ken abonnees konden niet bellen of ge beld worden. De storingsdienst deelde desgevraagd mee, dat de hevige regen val van de laatste dagen tot verzakkin gen heeft geleid. Met name in de Boei- meerwyk werd geconstateerd, dat een las in een kabel tengevolge van de re gen was afgeknapt. In het stadsdeel Ginniken en in een groot deel van het Brabantpark is gis teravond voor de derde maal in deze week de electriciteitsvoorziening uitge vallen. De directeur van de gemeente lijke lichtbedrijven acht het niet uitge sloten, dat oók deze storingen iets met overtollig water te maken hebben. Een definitieve oorzaak ervoor kon hy ech ter niet geven. Wel zyn in verscheide ne kabels fouten geconstateerd. NIJMEGEN, 2 sept. Gisterenmid dag is op de Oude Teersdijk de boer derij van de heer J. Hopman afgebrand. De heer Hopman was op de deel bezig met spek bakken. De vlam sloeg in de pan en verspreidde zich ogenblikke lijk. De familie probeerde met eigen middelen de brand te blussen, maar slaagde daar niet in. De brandweer van Nijmegen bestreed het vuur met drie stralen, maar kon de boerderij niet be houden. Slechts enige schuren bleven gespaard. Men slaagde er in een deel van de inboedel te redden, dank zij de medewerking van dertig militairen van het infanterie-regiment Van Heutsz uit Arnhem, die in de buurt aan het oefe nen waren. De schade bedraagt onge veer 35.000 gulden. De heer Hopman is verzekerd. boeg kon alleen Maria Vicol npg geiyk met haar komen. Maar de Russin Gorok hova, die al vrywel kansloos was, plaat ste nadat de speeltijd van 5 minuten bü een gelijke stand allang verstreken was de beslissende treffer en daar mee was Heidi Schmidt meteen Olym pisch kampioen. Bleef over de tweede plaats met een zilveren medaille. Intussen echter had de tweede Russin, Rastvorova, die in het begin al tweemaal had verloren, ook nog vier overwinningen weten te be halen en nu volgde tussen haar en Ma ria Vicol de beslissende laatste party om het Olympisch zilverook ditmaal verstreken de vyf minuten bij een gelijke stand (2-2) en opnieuw verloor Maria op het nippertje. Bleef over de derde plaats met een bronzen medaille. Er waren drie meis jes met vier overwinningen, tussen wie een barrage noodzakelijk was: behalve Maria Vicol nog de Russin Gorokhova en het tweede Roemeense meisje, Olga Orban. Maria, die juist haar laatste afmat tende partij in de finale had getrokken, lootte als eerste tegen haar landgenote en won met 4-2. Met nauweiyks tijd om te rusten moest zü alweer op de mat verschijnen tegen het Russische meisje. Weer was ze slechts twee touches .ran een medaille af, toen ze met 2-1 voor stond maar de Russin plaatste er daar na drie achter elkaar en toen leken de kansen gekeerd. Want nu kreeg Gorokhova de kans net brons te winnen. Daartoe moest ze haar tweede barrage-partij van Olga Orban winnen. Op 3-3 dacht iedereen, dat de taaie Russische dit zou doen, maar het liep anders uit. Olga plaatste de beslis sende treffer en daarmee had ieder meisje uit de barrage een gewonnen partij gehaald. Er volgde niet zoals vele dachten een tweede barrage. Hoewel voor de medail les in normale omstandigheden het aan tal treffers geen invloed heeft, ging men ze na de barrage, die geen beslissing had gebracht, wel tellen. Maria Vicol had in haar vier overwinningen de min ste treffers ontvangen en werd dus der de, Gorkohova vierde en Olga Orban vijfde. Vreugde in het water na de 400 meter vrije slag dames, die voor onze landgenote Tineke Lagerberg een fraaie derde plaats opleverde. Geheel rechts Corrie Schimmel, tweede van links Tineke. Advertentie O óók als longdrink een vöndst! Vraagt uw leverancier naar-deze nieuwe drank I OSLO, 1 sept. De Noorse sportver slaggevers hebben vandaag alom de lof gezongen van de voetbalclub uit Frede- riksstad, die gisteren de club Ajax met 4-3 heeft verslagen. ,,De beste wedstrüd, die een Noors elftal ooit heeft gespeeld sinds de twee de wereldoorlog", luidde een kop over de volle breedte van een pagina in ,,Ar- beiderbladet". ,,Een onverwacht goed gespeelde wed- strpd, zoals we in lang niet hebben ge zien", schreef „Verdens Gang". Volge-ns „Dagbladet" was de ontmoe ting" de beste van het jaar. Zelfs de internationale strijd tegen Finland, waar van iedereen heeft genoten, is er door op de achtergrond geraakt". De sport journalisten waren het er over eens, dat Swart, Groot en Muller degenen zijn ge weest, die aan Nederlandse zyde het meest opvielen door uitstekend spel. BUSSUM, 2-sept. Een kwartier na de fantastische prestatie van de kleine, 19-jarige Tineke Lagerberg uit de Gilde- straat in Bussum, die in Rome met haar 4.56.9 beslag legde op de bronzen medail le op de 400 meter vrije slag dames, ar riveerden wü gisteravond bij de ouder lijke woning. We hadden ons gehaast in de hoop nog even een rustig gesprek te kunnen voeren met de vader en moe der van Tineke, die de verrichtingen van de kranige dochter van seconde tot seconde hadden gevolgd. Van een rustig gesprek kwam niets te recht, want het huis was al te klein. Jui chende, handenschuddende, lachende en zoenende bezoekers dromden binnen en men had de voordeur maar geopend om stagnatie bij de „aan- en afvoer" te voorkomen. Moeder Lagerberg was ner gens te vinden. Ze stond aan dc overkant in de snackbar met in de ene hand de telefoon en in de andere een feestcroquet. Haar eerste reactie toen Tineke als der de aantikte op de beeldbuis was Wil van Breukelen bellen. Het is voor trainster Wil Bunschoten- Van Breukelen een onvergeteiyke week geworden. Eerst Marianne Heemskerk in het zilver en nu Tineke Lagerberg een bronzen medaille. „Er i maar één Wil van Breukelen", riep de familie Lager berg in koor. Zij zijn het er allemaal roerend over eens (vader, moeder, twee zoons en vijf dochters), dat het jongste meisje van dit gezin nooit zover geko men zou zyn als Wil van Breukelen er niet was geweest. Die mening wordt trouwens gedeeld door Opa Ides, die de hele race ook van meter tot meter heeft gevolgd en die dolgelukkig de felicitaties va al die bekenden en onbekenden in pntvangst nam. „En dan te bedenken," zegt me vrouw Lagerberg nog niet bekomen van alle emoties en nog met tranen in de ogen van de spanning „dat we het beslist niet hadden durven hopen en ook niet hadden verwacht. Tineke's specialiteit ligt op de vlinderslag; daar blijf ik bij. Op de 400 meter vrije slag waren wij al dolgelukkig geweest met een vijfde of zesd- plaats, want wij dachten, dat onze dochter het nooit zou redden tegen cracks als Von Saltza, Konrads, Fraser en het Zweedse meis je." Advertentie De heer des huizes voegde er nog aan toe, dat de concurrentie op de 400 me ter veel en veel groter is dan op de vlinderslag. Maar al die berekeningen heeft de kleine Tineke aan haar laars gelapt. „En als ze niet zo achter Von Saltza had aangejakkerd, was ze nog tweede geworden ook," voegde een van Tine ke's broers er aan toe. Advertentie Advertentie i 1/1 literfles f 7.05 1/2 literfles f 3.70 (exd. statiegeld) l'trw KO'Its^sali VLISSINGEN, 2 sept. De Zeeuwse oester- en mosselvisserij heeft een zeer bevredigend seizoen 1959-1960 achter rug. In de inosselseetor werd voor 14,5 miljoen gulden omgezet en in de oes ter-sector voor rond 4,5 miljoen gulden. Deze cijfers werden medegedeéld tij dens een persconferentie in verband met de feestelijke opening van het oes ter- en mosselseizoen op donderdag 8 september te Ierseke. Met name Engeland en Duitsland hebben de laatste jaren steeds grotere partyen afgenomen. Vorig jaar kon zo'n hoge omzet gehaald worden, om dat Frankrük meer dan vyf miljoen stuks oesters afnam tegen normaal nog geen miljoen stuks per jaar. België met een afname van gemiddeld rond de 17 miljoen oesters is de belangrükste klant van de Nederlandse oesterhan- del. De kwaliteit van de oesters was in het seizoen 1959-91960 goed te noemen. Op dit ogenblik is do groei van de oesters door het koude weer tegenge vallen. Dat is gisteren gebleken toen de eerste oesters werden gevist. spaarregeling. Parkstraat 30, Den Haag ii ii HAARLEM, 31 augustus Het pro gramma voor de honkbalcompetitie is: zaterdag 3 september: Hoofdklasse OVVO-WVHEDW en Schoten-HHC bei de beginnen om vier uur. Zondag 4 september: eerste klasse Neptunus-EDO aanvang elf uur. BEIROET, 2 sept. (A.F.P.) Koning Hoessein van Jordanië heeft de secreta ris-generaal van de Arabische Liga, Ab- del Khalek Hassoena, uitgenodigd voor een bezoek aan Amman om de crisis in de betrekkingen met de Verenigde Ara bische Republiek te bespreken. Zoals be kend beschuldigt Jordanië de autoritei ten van de Verenigde Arabische Repu bliek ervan de hand te hebben gehad in de aanslag op premier Madjali. In Amman is vernomen dat de. Egyp tenaar Hassoena de uitnodiging heeft aanvaard. Gisteravond werden in de Jordaanse hoofdstad zeven personen in verband met de aanslag van maandg verhoord. Een woordvoerder maakte bekend dat maandag de dagbladuitge ver Salah Safadi is gearresteerd. Deze zou hebben bekend he-t complot te heb ben gesmeed ni opdracht van de Verenig de Arabische Republiek. Het onderzoek in de zaak verliep volgens de woord voerder „veel belovend". De nieuwe premier van Jordanië Bahjat Altalhouni, heeft het communis me „bedreiging nummer 1" van het Midden Oosten genoemd en beloofd de banden van zijn land met het Westen nauwer aan te halen. Mars is tijdens de tweede helft „^Ves^a^gemakke^k'op8'te3sporen, van de nacht zichtbaar in h jammer genoeg zal ze tamelijk laa£ sterrenbeeld Stier daarna m de boven de horizon staan. Tweelingen. De rode planeet is iets helderder dan Aldebaran, de helder- Op 12 september zal de main voor ste ster van de Stier. Mars komt nog de heldere ster Aldebaran komen te steeds dichter bij.*e «arde.Begm en deze dus bedekken. Deze smtember staat ze op 184 miljoen km, op het einde van de maand op bedekking zal zichtbaar zijn in Cen 156' miljoen. traal-Afrika en in sommige delen Jupiter is een mooie avondster; ze van ^zië, helaas niet in Europa. Vfe laa^bovenzie horizon, bij zonsonder- zullen echter een mooie conjunctie gang. Saturnus is eveneens 's avonds kunnen aanschouwen. Op 12 septem zichtbaar, ten oosten (links) yan ber om j uur zaj de Aldebaran psl Jupiter. Ze is zwakker dan deze laatste, en gaat meer dan een uur na deze onder. Mercurius is onzicht baar Venus is 's avonds nog niet goed te zien. Ze verwijdert zich langzaam van de zon, doch gaat nog minder dan één uur dan deze laat ste onder. ten noorden van de maan staan, el1 zeer dicht bij deze laatste. Begint u een uur eerder waar te nemen, dus op 11 september te 24 uur, en let u op de verplaatsing van de maan ten OP" uiiiaci zichte van de ster. In de ochtend van Voor wie over een kleine kijker 13 september staat Mars nabij de beschikt is de kleine planeet Vesta maan (magnitude 7) 's avonds zichtbaar in u«oft de Schutter. Deze kleine planeet, die Op de avond van 20 september hee niets anders is dan een geweldig er een zonsverduistering plaats m rotsblok van 390 km doormeter, zal echter m Europa niet te zien is. J»<j 2 september iets meer dan een halve zal het verschijnsel kunnen zien graad ten zuiden van de ster Lamda Australië en het Zuidpoolgebied. van de Schutter staan, en op 30 de avond van 27 september zal september, slechts 3° ten zuiden van maan ongeveer halfweg tussen Jup de ster Sigma van hetzelfde sterren- ter en Saturnus staan. EFEMERIDEN. Van 31 augustus tot 30 september korten de dagen mri 1 uur en 56 min. De hierna volgende getallen hebben betrekking op Utree Worden gegeven: de tijdstippen van opkomst, doorgang door de mendia* (zuiden), en ondergang. In meer naar het oosten gelegen plaatsen kom de hemellichamen iets eerder op, maar gaan ook iets vroeger onder. Datum Opgang Doorgang Ondergang Zon 1 5.52 u. 12.39 u. 19.26 u. 30 6.41 u. 12.30 u. 18.19 u. Mars 1 22.54 u. 7.09 u. 15.22 u. 11 22.36 u. 6.55 u. 15.12 u. 21 22.07 u. 6,29 u. 14.49 u. Jupiter 1 15.37 u. 19.29 u. 23.21 u. 11 15.00 u. 18.52 u. 22.44 u. 21 14.24 u. 18.16 u. 22.08 u. Saturnus 1 16.52 u. 20.47 u. 0.46 u. 11 16.12 u. 20.07 U. 0.06 u. 21 15.33 u. 19.28 u. 23.23 u. MAAN: Volle Maan Laatste Kwartier Nieuwe Maan Eerste Kjvartier 5 september te 12.19 u. 12 september te 23.20 u. 21 september te 0.13 u. 28 september te 2.13 u. Altair STEENBOK Om de kaart te richten moet men ze boven het hoofd houden en het laten samenvallen met de noordelijke horizon. De stand van de hemel die op 15 september te 22 uur, Midden Europese Tijd. Voor vroegere Wf stippen, de kaart draaien in de richting van de wijzers van een uurwe'^j voor latere waarnemingen in tegenovergestelde richting. De plaats tion maan is aangegeven voor 1, 3, 5, 8, 11 en 14 september; de getallen duA.^ de dag van de maand aan. De posities van Jupiter Jen Saturnus (s'An. aangegeven voor het midden van de maand. In september zijn de scJv,rs bare bewegingen van deze twee planeten t.o.v. de sterren traag. Voor (M) is de schijnbare loop van 1 tot 30 september aangegeven. De stipPf^A die door de Zwaan en de Voerman gaat duidt de hartlijn van de Melk aan. De andere gestippelde lijn is de ecliptica (Dierenriem)de zon, m en de voornaamste planeten bevinden zich steeds in de nabijheid van t! lijn. BRUSSEL, 2 september (ANP) De Belgische minister-president, prof. Gaston Eyskens, zal, anders dan werd verwacht, niet aftreden. Vandaag maakt hij daarentegen de samenstel ling bekend van zyn gewijzigde rege ring. Woensdagavond deelde Eyskens in een radiorède mede, dat hij zyn taak zon neerleggen, indien hij niet voldoen de steun van fiet parlement zou krij gen voor het door hem opgestelde „pro- ,1111 in i li 111111 ut ui 11M li li mi i in I rui in mi i ill I li li li 11 in I ii I li i li li M M li li li 11 li 11 li 11 nr 10 Het meest waren de beide mannen echter ver bonden door hun gemeenschappelijke strijd tegen vervolgingen van ras en godsdienst. En deze harts tochtelijke belangstelling deelden ze met Philip. De Engelse agnosticus, de katholieke geestelijke en de Amerikaanse jood namen hier een gelijk stand punt in en niets was in staat hun enthousiasme te bekoelen, zelfs niet de wetenschap, dat ze voor een verloren zaak vochten. Zo diep was Philip in gedachten verzonken ge weest dat hij zich erover verbaasde toen hij in eens 'voor zijn club stond. Hij wendde zich tot de gedienstige portier. Zeer goed majoor", zei de man, „dat komt voor elkaar. Ik zal ervoor zorgen. Waar kan ik u vinden?" In de grote foyer, bij het raam", zei Philip, terwijl hij een geldstuk in de hand van de ander liet glijden Philip trok zijn jas uit en liep recht streeks naar de grote foyer, waar een dozijn he ren hun zondagskrant lazen onder het genot van een aperitief. Hij zocht een plaatsje op een gemakkelijke sofa in een erker en bestelde een martini. Toen greep luj de „Observer", 's lands meest intellectuele zon dagsblad, en verdiepte zich in het culturele gedeel te Hij las echter niet met onverdeelde aandacht. Steeds weer dwaalden zijn blikken af naar de in gangsdeur. Eerlijk gezegd was hij een beetje onrus tig. Hij had de jongeman, die hij voör de lunch had uitgenodigd, slechts tweemaal ontmoet, beide ke ren op zijn bureau en in tegenwoordigheid yan Jimmy en de reclamechef van de Europa-Film maatschappij, aan wie hij de kennismaking met i zijn nieuwste componist te danken had. Hij ergerde er zich nu over, dat hij de filmmensen niet mee uitgenodigd had. Maar ja, de heren wilden eigen lijk ook wel eens een ongestoorde zondag hebben. Misschien had hij er toch beter aan gedaan de jon geman op te gaan zoeken in zijn hotel? Och wat, die kerel maakte niet de indruk van een hulpeloos of wanhopig iemand. En bovendien wa ren de mensen toch ook werkelijk altijd bereid om iemand te helpen zodra ze een zwarte bril en een witte stok zagen. Verschrikkelijk! dacht Philip. Afschuwelijk is het! Hij voelde zich aangegrepen door een vertwijfeld me delijden, dat hij echter naar buiten niet liet merken. Niets in zijn welgevormde, rustige trekken verried de bittere gedachten, die hem door het hoofd gig gen. Die driewerf vervloekte oorlog en alles wat die met zich meebrengt. Weg met de moordlustige na ties, die bij het grijpen naar de wapens er hele maal niet aan denken, dat ook hun eigen mensen er bitter onder moeten lijden. Die zeer begaafde jonge man zou in normale omstandigheden een grote toe komst voor zich hebben gehad, terwijl hij nu door zijn noodlottige toestand aan alle kanten gehinderd werd in de uitoefening van zijn kunstenaarsloop baan. Een of andere onbekende soldaat, die anders waarschijnlijk geen vlieg zou kwaad doen had een andere onbekende soldaat voor zijn leven ongeluk kig gemaakt. Als je er nuchter en logisch over na dacht, kon je gek worden van verdriet en ergernis over 7.o iets. En toch... had hij indertijd niet zelf de noodzakelijkheid van een oorlogsverklaring ingezien. En was ook hij niet vrijwillig ten velde getrokken en had onvrijwillig misschien honderden mensen verwond of gedood? Ellende, verdriet en tranen had hij veroorzaakt. Weliswaar had de pastoor hem eens trachten uit te leggen, dat men ook leed en pijn als een genade moest opvatten, maar wee de gene, die voor het leed en de pijn van zijn broe der verantwoordelijk was! Verward lieten Philip's gedachten dit diepgaande en moeilijke probleem varen. Zijn gedachten keer den terug naar de jongeman die volgens zi.jn eigen inzicht en dat van Jimmy Dean voor zijn uitgeverij van groot belang zou kunnen zijn. Philip nam ener giek het besluit zich in deze aangelegenheid met te zeer door zijn gevoel te laten leiden. Reeds als jon gen had hij eronder geleden als hij verdriet of ellende van anderen zag. En nog nu, waar hij ai bij de vijftig was, vond hij, dat eigen leed veel gemak kelijker te verdragen was dan dat van zijn mede mens, omdat men daartegenover meestal machteloos stond. Nu nog vaak was hij verlamd van schrik als hij eraan dacht hoe hij eens zijn trouwe Patrick uit een brandende schuilplaats had gehaald en hij kón die gebeurtenis maar niet uit zijn herinnering kwijt raken. Bij het zien van het gevaar waarin zich zijn bewusteloze oppasser bevond, was hij eerst van af schuw als versteend blijven staan, en daarna had hij gehandeld zonder eigenlijk te weten wat hij deed. Welke onzichtbare macht had hem de moed verleend zich in de vlammen te storten? Toen hem later de „Orde voor persoonlijke dapperheid en hoogste plichtsbewustzijn" op zijn jas werd gespeld, was het schaamrood hem naar de wangen gestegen, want hij voelde nu nog, dat hij die onderscheiding met had verdiend. Philip dronk zijn glas leeg, terwijl zijn ogen op de deur gericht waren, waar juist op dat ogenblik de portier verscheen. Hij hield zijn pet in zijn ene hand, terwijl zijn rechter licht steunde op de arm van een groote, jonge man, wiens zwarte bril en witte stok verrieden dat hij blind was. Philip stond snel op en liep op zijn gast toe. Hij wendde zich echter eerst tot de portier. „Wel bedankt,Burns", zei hij, waarop deze zich terugtrok. Philip leidde zijn gast nu behoedzpam naar zijn tafel bij het raam. een onderdeel van een seconde keken een paar der aanwezige heren van hun krant op, maar doken daarop weer met bekwa me spoed in hun zondagslectuur. Een brede zonnestraal viel door het raam en deed het haar van de jonge blinde als goud glanzen. Met zijn klare, jeugdige trekken, zijn hoge, slanke gestalte en zijn lange, gevoelige handen was deze jonge vreemdeling het toonbeeld van de volmaakte man. En toch was hij lichamelijk verminkt en gees telijk gekwetst! Zie de voormalige vijand! Zie de mensenzoon... Philip's hart leed pijn, toen hij zijn gast in z'n stoel hielp. Maar zijn stem klonk rustig en vrij van iedere gemoedsbeweging, toen hij zijn bezoeker vroeg wat deze wilde drinken. „Sherry misschien? Of liever een oude klare met vermouth? Of wat denkt u van een dry martini?" In vloeiend Engels, zij het ook met een sterk Duits accent, antwoordde de jongeman: „Graag sherry, alstublieft. Al dat andere stijgt me te gauw naar mijn hoofd!" „Uitstekend!" zei Philip lachend, en met een iets geforceerde vrolijkheid riep hij de kelner, die haas tig naderde. (Wordt vervolgd) gramma van nationaal herstel". In dat programma komen aanzienlijke bezui nigingen voor, alsmede verhoogde be lastingen en een ingrypende financiële sanering. Nadat de premier gisteren rapport had uitgebracht aan koning Boudewijn, werd bekendgemaakt, dat hy niet zou aftreden. Verwacht wordt, dat het gewyzig- de kabinet-Eyskens zes nieuwe minis ters zal tellen en vyf staatssecreta rissen zal omvatten. Tot de ministers, die heengaan, behoren volgens niet- officiële berichten de beide bewinds lieden voor Afrikaanse zaken, De Schryver en Scheyven. De verhou ding tussen de twee regeringsparty en de C.V.P. en de liberalen zal in het nieuwe kabinet ongewyzigd biy- ven. De socialistische oppositie is, naar zij mededeelde, van oordeel, dat de huidige regering niet het vereiste ver trouwen voor het uitvoeren van een herstelprogramma bezit en dat zy „al le lasten op de arbeiders en consumen ten" wil afwentelen. PARIJS, 1 sept. (D.P.A.) Vol ver trouwen, dat hem niets meer gebeu ren kon, vervoegde zieli maandagmor gen In het Noordfranse stadje Arras een moordenaar bij de politie. De 24-jarige Bernard Pauchele ver telde de dienstdoende politieman uit voerig, dat hy zyn 16-jarige schoonzus ter Paulette drie jaar geleden een gracht in heeft geduwd. Het meisje verdronk. „Maar men kan my nu niets meer maken, want de misdaad is ver jaard," zei hy. De hevig ontstelde politieman over legde onmiddellyk met zyn superieuren. Er werd een arrestatiebevel tegen Pau chele uitgevaardigd, omdat een moord na drie jaar nog niet verjaard is. Des- tyds heeft men aangenomen, dat het meisje de hand aan zichzelf had ge slagen. WASHINGTON Dc Federal Reserve Bank of San Francisco heeft van de Re serve Board toestemming gekregen haar disconto van 3',% tot 3 te verlagen. Dit betekent dat 11 van de 12 reservebanken hun disconto teruggebracht hebben tot 3 (Advertentie) MONTREAL, 2 sept. (UPI> T" d"°' telijk Canada wordt geteisteio jo honderden bosbranden. TientaR $0 10* pen moesten deswegen ontruRb den. De materiële schade l°9*Ld miljoenen dollars. In het g?sng *\i Gaspe loopt de voedsel voorzien aJ.d vnar On het eiland Prins KO ..„atv. vaar. Op het eiland Prins een gedeelte tot noodgebied pen. In Nova Scotia is een reeds een week lang woedde V buiten controle geraakt. IVest-Duitsland De rine heeft gisteren d« kregen over een 1 ire 'W' «ware i o^SSI boot, die echter uiöfcsHend voo£ worden 2540 eere .•£L-hSt zoekingsdoeleinde» bruikt. Het is dc wwg""m'odri' van de Kriegsmarine, een der n 0t. schepen an Hiller'g duikboot

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 8