Congresgebouw in Den. Haag „BERMUDA IN DE TAKELS Hedendaagse Adam heeft uitgebreide klerenkast MEER MECHANISATIE BïJ DELTA-WERKEN Proef eens Moccona,,, ...koffie in de ware Douwe Egberts Rijk in beginsel bereid tot medefinanciering Bom vervanger van Wim de Jong Spijkerbroeken steeds meer geliefd Debat begroting Nieuw-Guinea uitgesteld Brand „Arizona'' na 11 uur geblust Strijkijzer niet uitgeschakeld Wereldtitel dammen Nederlands-Duitse huidziekte-commissie BE KRAKT KUNT BIJ K!ET MISSEN, BEEK DAG 90 ton zonnebloemmeel ging verloren Caritaspool in liquidatie Velgring schoot los: man ernstig gewond Sportwagen gestolen Succesvolle proeven met nylon-matten Kleuter 25 meter door auto meegesleurd DUITSE AANDACHT voor Rotterdam Kiel gelegd van „Sloterkerk" Marinier op Valkenburg door drie schoten gedood DE WIJZE VAN DORDRECHT 1 N S C—N D C WOENSDAG 14 SEPTEMBER 19G0 <p f M ,A VAN A TOT Z Op dit moment krijgt u gelijk..* Hij neemt bet kopje op en by ruikt de geurige koffie. U wacht. En plotseling kijkt hij weer, zoals u hem altijd zo graag ziet kijken. Op dit moment bent u bij, dat u zo'n potje Moccona meegenomen hebt, dat u de voorkeur hebt gegeven aan de vertrouwde naam van Douwe Egberts. luchtdicht afgesloten dus altijd vers: in handig glazen potje f 1,95 - in voordelige grote glazen pot f 7,lo (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG, 14 sept. Op ambtelijk niveau wordt thans de financiering on derzocht van het project voor een con gresgebouw aan de Johan de Wittlaan in Den Haag, te bouwen volgens ont werp van architect dr. J. J. P. Oud. Er zijn redenen om aan te nemen, dat de rijksoverheid in beginsel bereid is tot financiële medewerking. Reeds jaren geleden werd door de ge meente Den Haag gesteld, dat de stich ting van een congresgebouw alhier ver uitgaat boven een plaatselijk belang. Men pleitte voor een zekere speciali satie in de ontwikkeling van de grote steden; aan Den Haag valt'in deze ge- dachtengang in het bijzonder een func tie toe als centrum van internationaal verkeer en cultureel leven. Een goede congresaccommodatie in Den Haag heeft een soortgelijke betekenis als bij voorbeeld een goede havenoutillage in Rotterdam. Het heeft lang geduurd voor men zich van regeringszijde in financiële zin ontvankelijk ging tonen voor deze rede nering. Sedert kort is er echter meer tekeningin deze zaak gekomen Men beraadt zich thans over de verdeling van de bouwkosten volgens een bepaal de verdeelsleutel tussen het rijk, de ge meente en het particulier initiatief Wanneer de voortgang in de behande ling van het project niet verstoord wordt door een kabinetscrisis (burge meester Kolfschoten heeft in ander ver band een kabinetscrisis eens vergeleken met het uitvallen van het lichtnet..) wordt het mogelijk geacht, dat het wetsontwerp ter financiële regeling van de opzet in het begin van het volgend jaar zal worden ingediend. Met de stichting van het congresge bouw zal een bedrag van 35 tot 40 mil joen gulden gemoeid zijn. Deze bereke ning dateert al van enkele jaren gele den en het lijkt niet onwaarschijnlijk, dat de kostenraming van toen nu niet helemaals meer zal kloppen, maar men schijnt niet hoger te willen gaan dan 40 miljoen gulden. Over de plaats, waar het congresge bouw moet worden neergezet, is in voorbije jaren veel te doen geweest. Tenslotte werd Zorgvliet van meet af gesuggereerd door architect Dudok als vestigingsplaats gekozen. In juli 1959 is een stichting opgericht, waarin het Haagse bedrijfsleven en de gemeen te vertegenwoordigd'zijn; deze stichting is te zien als de voorloper van de bouw maatschappij. Enkele maanden geleden heeft de stichting aan dr. Oud verzocht zijn plan voor het congresgebouw nader uit te werken. De architect hoopt begin oktober met zijn assistenten in het stad huis aan de uitwerking te beginnen. Het project-Oud heeft internationaal reeds de aandacht getrokken. Op verzoek van de gemeente heeft de architect onlangs enige wijzigingen in zijn oorspronke lijke opzet aangebracht. Het congresgebouw zal niet alleen accommodatie bieden voor nationale en internationale congressen (met name voor grote internationale bijeenkomsten biedt ons land thans te weinig moge lijkheden), doch daarnaast zal het mede kunnen voorzien in de grote behoefte aan zaalruimte voor allerlei plaatse lijke doeleinden. Op deze wijze hoopt men tot een gunstige exploitatie te ko men. Men meent in Den Haag, dat de verruiming van de congresgelegenheid in Amsterdam geenszins afdoet aan de noodzaak om in Den Haag een con gresgebouw van nationale allure te stichten. (Van onze dammedewcrker) ROTTERDAM. 14 sept. In de lijst van deelnemers aan het toernooi om het wereldkampioenschap (lammen zijn enige mataties gekomen. De Ne derlandse kampioen I960 W. de Jong uit Haarlem heeft zich terug moeten t kken cn wordt vervangen door J.M. Bom uit IJsselstein, tweede aankomen de in het nationaal titeltoernooi 1960. De Italiaanse speler E. Fanelll uit La Spezia is een speelverbod opgelegd; wie de opengevallen plaats zai inne- nemen is nog niet bekend Het toernooi wordt geopend op don derdag 13 oktober 1960 in Amsterdam, waar de volgende dag ook de eerste ron de zal worden verspeeld. De laatste ron de valt op zaterdag 12 november I960 in Haarlem. De officiële loting heeft het afgelopen weekend plaatsgevonden en deze had voor de eerste 'ronde hét volgende resul taat: Tchegolew (Rusland) - Sen-A-Kaw (Haiti); (vervanger van Fanelli) - Du- kel (Nederland); Deslauriers (Canada) - Van Ast (Australië); Saint Fort (Su riname) - Verse (Frankrijk); Verpoest (België) - Baba Sy (Senegal); Bom (Ne derland - Agliardi (Monaco); Koepel- man (Wereldkampioen - Rusland) - ir. Graaf de Descallar (Marokko). DEN HAAG, 14 sept. De Nederlands- Duitse commissie, die is ingesteld om nog nader verschillende problemen verband houdende met de margarinehuidziekte te bestuderen, zal op 14 cn 15 september te Rotterdam onder leiding van prof. dr. E. H. Hermans sr. in eerste zitting bij eenkomen. Zij zal haar rapport uitbren gen aan de Nederlandse minister van So ciale Zaken en Volksgezondheid en aan de minister van binnenlandse zaken van de Duitse Bondsrepubliek. Van Neder landse zijde heben, zoals reeds eerdqr werd bericht, behalve prof. Hermans zit ting in de commissie de heren B. V. Bek- ker arts en epidemioloog, inspecteur tn algemene dienst bij de geneeskundige hoofdinspectie van de* volksgezondheid, prof. dr. J. F. Reith, hoogleraar te Utrecht en dr. j. H. Pannekoek, internist te De venter. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG, 14 sept. De Eerste Kamer heeft gisteren besloten de behan deling van de begroting van Nieuw-Gul- na voor 1360 ult te stellen tot 27 seP* tember. Een voorstel daartoe, gedaan door de voorzitter mr, J. A. Jonkman, werd door de Kamer aanvaard. Tegen waren de P. v. d. A. A. R. en commu nisten Mr Jonkman gaf als verklaring voor zij" voorstel waartoe de m®er" derheld van het seniorenconvent had besloten dat zich sinds de ^schrifte Hjke voorbereidingen,, nieuwe feiten heb hen voorgedaan ten aanzien van Nieuw- Gninea" De heer Seegers (CPN) zei geen en keie noodzaak aanwezig te achten tot het uitstel daar schriftelijke voorberei ding reeds achter de rus is. De heer Al- gra (AR) sprak het vermoeden uit, dat met de nieuwe feiten, waarover mr. Jonkman had gesproke. bedoeld werd het „zeker misverstand dat door de mi- nister-president is gewekt bij een bespre king op een cocktail-party". Mr. Jonk man verklaarde, dat deze aanduiding hem duidelijk genoeg lijkt. Volgens mr. Algra is uitstel overbodig. Het mis verstand naar aanleiding van uitlatin gen van de minister-president hoort niet bij deze begroting tbuis. meende hij. het is een zaak van algemeen beleid en de A.R. meent, dat een en ander bij de be groting van Buitenlandse zaken kan wor den behandeld De heer Algra wees er op, dat in de Tweede Kamer over deze kwestie vragen zijn gesteld (door de heer Andriessèn (KVP) en dat deze In middels zijn beantwoord. Hij zei het ld gisch te vinden, dat als een verder debat nodig lijkt, dit op de eerste plaats in de Tweede Kamer zou kunnen plaats vinden. Indien de Senaat toch tot een uitgebreid debat naar aanleiding van deze begroting zou besluiten, dan wenst ROTTERDAM, 14 sept. De cijfers van de laatste jaren op het gebied van de herenmode laten duidelijk blijken, dat de hedendaagse Adam steeds meer vrije tijd heeft. Een kostuum voor „door-de-week" en een kostuum „voor de zondag" gaat voor hem niet meer op. Zijn klerenkast omvat behalve de dagelijkse plunje ook avondkleding, nachtkleding, sport- kleding, strandkleding, kleding voor dc zondag, voor de grootste gebeurtenis sen en vooral sinds de laatste tijd „voor de vrije zaterdag". De grafische lijn, die de produktie van vrije-tijdskleding aangeeft, is reeds jaren lang nog steeds stijgende, aldus blijkt uit de gegevens die het Centraal Bureau voor statistiek heeft opgemaakt en die men heeft gepubliceerd in ver band met de vijftiende herenmode- beurs die tot 15 september in het RAl- gebouw te Amsterdam wordt gehouden. De produktie van sporthemden en weekenders steeg in vergelijking met 1959 het laatste halfjaar met 40 pet.; de produktie van korte broeken en van spijkerbroeken met liefst 61 pet. Daarentegen daalde de produktie van z.g. „dress-shirts", terwijl de pro duktie van pantalons in 1960 op het zelfde niveau bleef als in 1959. Uit dezelfde gegevens blijkt ook, dat in het buitenland een toenemende be langstelling bestaat voor de Neder landse confectie. Deze belangstelling wordt van Nederlandse zijde gestimu leerd door deelneming van vakbeurzen in het buitenland, zoals Keulen, Parijs en Stockholm. Vooral voor de Neder landse herenbovenkleding bestaat in het buitenland veel interesse. Omge keerd importeert Nederland ook veel herenkleding. Meer dan de helft van de ingevoerde herenkleding is afkomstig uit België en het grootste deel daarvan blijkt weer uit militaire kleding te bestaan. Ook de Belgische overhemden zijn in ons land zeer geliefd. Duitsland blijkt het land te zijn, waar de Nederlandse confectie haar kostuums vandaan haalt. In de eerste helft van dit jaar importeerde Nederland reeds 18000 kostuums met een gezamenlijke waarde van 1,8 mil joen gulden. In totaal zijn bij een binnenlandse produktie van 910.000 kostuums voor heren en jongens, circa 25000 kostuums ingevoerd, maar 88000 uitgevoerd! ROTTERDAM, 14 sept. De brand aan board van het Deense m.s. „Arizona" waaover wij gisteren schreven, is eerst gistermiddag om half zes geheel geblust. De brandweer onder leiding van adjunct- hoofdbrandmeester M. v. d. Blink, was 's morgens al om half zeven uitgerukt. Door onbekende oorzaak was de brand uitgebroken in een lading zonnebloem- meel. De bemanning heeft eerst met be treffende ruim onder koolzuur gezet. De brandweer maakte gebruik van twee ne- velstralen van de G-8 en twee hogedruk- stralen van de Havendienst-1. Voorts wa ren aanwezig de Havendienst-3 en 2 en de eenheden 522 en 523. Bij de blussings- werkzaamheden moest van zuurstofmas kers gebruik worden gemaakt. De schade is onbekend. Ongeveer 90 ton van de la ding moest als verloren .worden be schouwd. DEN HAAG, 14 sept. De heer M. G. Hermes. oprichter en voorzitter van de nationale vereniging Caritas, heeft na rijp beraad cn in volledige overeenstem ming met zifn bestuur besloten, de Cart- tas-voetbalpool te liquideren. Hij heeft dit besluit genomen in het belang van de charitatieve instellingen voor wat dier aandeel betreft in de opbrengst van de te organiseren nationale voetbaltoto. Het door de vereniging Caritas opge bouwde apparaat blijft echter in stand en zal verder blijven werken om het ge stelde doei „steunverlening aan ver enigingen op het gebied van maatschap- j pelijk en cultureel werk" te bereiken. 'v ROTTERDAM, 14 sept. De romp van de 199 brt. metende coaster „Bermuda" is gisteren door Van der Taks Bergingsbedrijf ge licht. Links op de voorgrond de voorsteven en de kiel van het schip, dat ondersteboven gelicht is. De bergingsvaartuigen „Tansport 11" en „Zeewolf" namen de Ber muda in de takels en zetten het wrak aan de zuidzijde van de Wa terwegmonding aan de grond. ROTTERDAM, 14 sept. In een gara ge in de Paul Krugerstraat heeft gister middag de 21-jarige chauffeur W. G. Verhoeven uit de Gouwstraat bij het oppompen van een band van een op legger. een losschietende velgrng tegen het hoofd gehad. Met ernstige cerwon- dingen werd de man in bewusteloze toestand naar het Zuiderzjekenhuis ver voerd. ROTTERDAM. 14 sept. Gisternacht heeft men op de 's-Gravendijkwal e M.G.-sportwagen vap de 33-jarige teke naar M. J. C. L. van de Mathenesserlaan gestolen. Het kenteken van het voertuig is BG 98—14. Zo zijn de eerste proefneming61^^,, de toepassing van nylon als bot®r bescherming hoopgevend. De 80 lange en 16 meter brede lakens j> in een half uur uitgespreid met °6 van een wagen, die over de ong zeebodem wordt getrokken. Zij daarna tegen wegspoelen behoed een steenbestorting. Ook asfal'irn kunnen in sommige gevallen de van de rijshouten zinkstokken 0 nemen. Daarom ontwikkelde men methode om asfalt op grote diep der water te doen uitvloeien tm dichte afdeklaag. De toepassing j5 oe. trekkelijk, omdat het snel in grot6 veelheden door een klein aantal a ders kan worden aangebracht, in"^g, men gebruik maakt van de in de gr. genbouw ontwikkelde machines. jge varingen nopen echter nog tot voorzichtigheid (Van onze verslaggever) ROTTERDAM, 14 september. Tij dens een causerie over de uitvoering van de Delta-werken heeft prof. ir. P. Ph. Jansen, hoofdingenieur-direc teur van Rijkswaterstaat vanmorgen op de Havendag-bijeenkomst in de Rotter damse Schouwburg verklaard, dat het de vraag is of men over voldoende rijs hout zal kunnen beschikken om straks de grootse werken van het Deltaplan te kunnen uitvoeren en of het aantal be kwame vakarbeiders toereikend zal zijn om het noodzakelijke uitvoeringstempo te kunnen garanderen. „Om deze reden", aldus prof. Jansen, worden ook andere werkwijzen beproefd, waarbij mechanisatie van de arbeid op de voor grond is gesteld". ROTTERDAM, 14 sept. In de afge lopen nacht is bij een brand achter de R.K. kerk aan de Goudse Rijweg voor vijfduizend gulden schade aangerieh In een werkplaats had men vergeten een strijkijzer uit te schakelen. Kleding, een kleermakerstafel en hout- en verfwerk gingen verloren. De bewoners maakten deze begroting zou Desiuuen. aan weusi i gebruik van drie natblussers, waarna ae de heer Algra een hernieuwde schrif- bluseenheid 132 met een nevelstraal van telijke voorbereiding de G-7 het vuur definitief doofde. Mr. in 't Veld (P.vdA) zei, dat naar aanleiding van de weigering van Japan om de „Karei Doorman" toe te laten en naar aanleiding van de uitlating van de minister-president onrust is ontstaan en dat het van belang is dat hierin zoI _trT--,T,nAM Qp de Schie snel mógelijk opheldering komt. Hij toon- ROTTE gistermiddag de 5-jari- de bezwaar tegen het uitstel Indien de damsew gI p uit de p0senveldt- Kamer desondanks tot dit Uitstel zou geLnt aanHereden door een personenauto besluiten, dan wil hij zich het recht voor- straat sleurd Met een snij- behouden nadere inlichtingen aan de mi- I en 25 meter meegeeieuro. i? t e; ^hr(1 AMSTERDAM De he ren S. van Dijk in Delfzijl, N.H. Koop in Slochterën, mevr. H. de JJoer-Koop in Oterdum en John Miller (Shipping) Ltd. in Londen hebben opgericht Trianda in Delfzijl, die o.a. ten doel heeft de uitoefening van de zeescheepvaart en het ex ploiteren en reden van sche pen. Het kapitaal bedraagt 2,5 miljoen, verdeeld in 1250 aandelen A en 1250 aandelen B van 1000, waarvan bij de oprichting 260 aandelen A en 260 B zijn geplaatst en in contanten volgestort. In het kapitaal wordt deelgeno men door de heer Van Dijk, die tevens de directie zal voeren voor 130 aan delen A. door mevrouw de Boer-Koop voor 65 aan delen A en door Miller (Shipping) Ltd. voor 260 aandelen B. BRUSSEL De minister raden van de Europese Eco nomische Gemeenschap en van de Euratom hebben :n Brussel het personeelssta tuut voor de ambtenaren van de twee gemeenschappen in eerste lezing goedgekeurd Het zal thans voor advies worden gezonden naar het Europese Parlement en naar het Europese hof van justi tie. Twee onderdelen van de arbeidsvoorwaarden voor de Europese ambtenaren van EEG en Euratom zullen nog nader door deskundigen van de zes landen worden be sproken: de munteenheid waarin het salaris zal wor den uitgedrukt en de waar devastheid van het pensioen. Ook zal een afzonderlijke regeling worden getroffen voor het wetenschappelijke en technische personeel van Euratom. nister-president te vragen. Mr. Kropman (KVP) zei, dat hij er prijs op stelt voor de aanvang van het debat opnieuw naar aanleiding van de betreffende feiten schriftelijk met de minister van gedach ten te wisselèn ROTTERDAM, 14 sept Ter gelegen heid van de havendag, heeft „Stadt und Hafen", het officiële mededelingenblad van de' stad Duisburg een speciaal nuim- i)ier uitgegevh.e waarin bijdragen zijn opgenomen van westduitse en nederland- se autoriteite, o.mn. van de burgemees ter van Duisburg en diens Rotterdamse collega van ir J. W. Ernste, voorzitter van de stichting havenbelangen, van dr. W Grau. ministeriaal director in het bondsministerie voor verkeer, ir. L P. Ruys, director der N.V. Koninklijke Rot terdamsche Lloyd en van mr. W. F van Gunsteren, voorzitter van het centraal bureau voor de ijrn- en binnenvaart. Mr. G. E. van Walsum wijst er in een beschouwing over „problemen van de Rotterdamse haven" o.m. op, dat op het ogenblik de eisen van het 6tukgoed bijzonder de aandacht trekken. Een van de verheugende verschijnselen na de tweede wereldoorlog is de voorspoedige ontwikkeling van Rotterdam als stuk- goédhaven. Het ligt voor de hand daar bij verband te zoeken met de industriali satie van Nederland en in .het algemeen met de industriële opbloei in West-Euro pa. In 1959 werd voor het stukgoedver- keer de 13 miljoen ton bijna bereikt en dit jaar zal het totaal wellicht weer. ho ger wonden en tot 14 miljoen ton stijgen, of wel het dubbele van het vooroorlogse stukgoedverkeer. en zo meier mccsto»-»,». „„v,rn wond aan de rechterslaap en een gebro ken rechterarm werd het ventje in hl t Coolsingelziekenhuis opgenomen. Getu* oen van dit ongeval, worden verzocht zich foor betreven vani «lichtingen te wen den tot het bureau Marconiplem. ROTTERDAM, 14 sept. Op een van de bouwhellingen van de machine fabriek en scheepswerf van P; Smit jr. n v te Rotterdam is maandag jl. de kiel gelegd van het motorvrachtschip „Sloterkerk", dat in opdracht van de N.V. Koninklijke Paketvaart Mij. te Amsterdam gebouwd wordt. Dit schip is het derde van een serie, waarvan F. Smit er drie zal bouwen, nl. twee m opdracht van de Verenigde Neder- landsche Scheepvaartmij. N.V. te Den Haag, en het derde, de „Sloterkerk m opdracht van de K.P.M. DEN HAAG, 13 sept. Gisteravond omstreeks kwart voor zeven is °Phet marinevliegkamp Valkenburg een wacht post ingedeeld bij de bewaking van he vliegkamp, onvoorzichtig met zijn vuur- wapen opgetreden. Een passerende H13*1" nier werd door drie schoten zo ernstig getroffen, dat hij kort na overbrenging naar het academisch ziekenhuis te Leiden aan zijn verwondingen overleed. Van A tot Z wordt elk dagblad door duizenden, tienduizenden gelezen Het nieuws, de speciale rubrieken en de advertentiest SttKHKHH'. JOHAN DE MEESTEB Pa spannend* geschiedenis val» de. zwarte tulp. Voor jongens el» meisjes val» 10 Jet 15 jaar. Verkrijgbaar •thd* boekhandel anbQ N.V. DRUKKEBU BE SPAARNESTAD HAARIEM

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 4