Nederlands dames-tennis maakt betere indruk Achterstand op Zwitsersen en Frangaises gereduceerd m Van Dam en Dame a Bok ma Gebouw voor K. en W. wacht op bijstand van de gemeente Wetenschappelijke staf verdient te weinig NANCY SINATRA GETROUWD en ven SEYE evenaart Europees record In Den Haag Recherche stelt onderzoek in Inbrekers maken 10 mille buit VITA VERA Petroleumoorlog in Den Helder Ruim 500 eerste jaars-studenten in Nijmegen Davis loop harder dan in Amsterdam Elftal van Saarland tegen Oranje Hoad'Trabert zijn niet te genaken Sport-„lintjes" voor Russische cracks Heidenrijk de beste militaire schermer Gezagscrisis in Goes Nieuwe onderwijzers organisatie binnen N.O.V. voorgesteld Klacht van hoogleraar-directeur RESA-HILVERSUM 3 jaar geëist wegens poging tot doodslag „INTERUNIE" Benoemingen Géén stijging buitenbiüts V B ZATERDAG 17 SEPTEMBER 1960 SPARTA—COSTARICA OP 1 OKTOBER k. abcdefgh. ^ahcdefgh. c°mm,te verwachten Wereldtitel driebanden René Vingerhoedt weer de meester De Ruijter vierde V J levensverzekering op basis van belegging :'.f in aandelen PSV wint in bekertoernooi Beurs voor Tajiri Uit Haagse schouwburg Geen scheuring" De overname door Van Gelder Anton Sweers ziek Rechtbank Utrecht SPAAR MODERN spaar in AANDELEN t De jiapMCKgdiag verrek U fcoc. Zojuist verschenen: T|l% (72 Pa9') ZICHT OP DE DOOD Opmerkelijke daling voor faculteit geschiedenis CE TA BEVER Hilversum, ie september Ne- to 'aiu' heelt in het drietanden tennis- ernooi voor dames iets van de ach- r*tand tegen Frankrijk en Zwitser- ,a"d ingelopen. Tegen de Frangaises en c'p achterstand tot 3-4 gereduceerd legen de Zwitserse dames tot 2-4. rankrijk was Zwitserland volledig de aa* en heeft met 6-1 de leiding. tn^u ochtendpartijen namen veel tijd i1 oeslag, zodat er in het begin van niiddag een achterstand was ont- °taan. Even begon het te regenen joaar de bui zette niet door en in de hddag werd zelfs onder een stralen- e zon gespeeld. Henriëtte Ruinen was ^gen Angela Salvet uitstekend op ^eef. Hoewel zij de eerste set van de j-f; be '?o?aise verloor met 10-8, won zij de ?®'de volgende gemakkelijk met 6-1 en ?'2- Haar volley's en smashes beheers- 5,®n het veld zodat mevrouw Salvet J.anUit het achterveld geen kans ,u®?g- De start van Henriëtte is nog "nijd wat te langzaam en zij loopt D0sili}k. Marian Moritz trof het niet S naar partij tegen de Zwitserse Alice v'avre, die veel beter speelde dan doo idag toen zij kansloos verloor van Frangaise Daniële Wild. Mevrouw p'avre was veel vaster en gaf geen Seen kans tot scoren. Marian maakte [r het baselijn-duel geen schijn van w?ns- Veel van de games werden deuce "naar dan wist de Zwitserse steeds e®r door te drukken. (Advertentie) De 16-jarige Els Spruyt maakte een uitstekend internationaal debuut met gedurfd spel. Met harde en scherpe drives en voortreffelijk serveren won zij van de Frangaise Pierette Seghers 4-6, 6-1 en 6-4. Onze kampioene Mae- leine Weurman kon het niet redden tegen de Zwitserse baselijn-specialiste Ruth Kaufmann. In het damesdubbel was er nog een succesje van Jenny Se ven, die haar enkelspel kansloos had verloren, en Madeleine Weurman. Zij versloegen in een snelle twee sets par tij de Franse dames Daniële Wild en Pierette Seghers met 6-2 en 6-3. Uitslagen De uitslagen luiden: Nederland- Frankrijk 3-4. Els Spruyt (Ned.) wint van Pierette Seghers (Fr.) 4-6, 6-1; 6-4. Henriet Ruinen (N) wint van Angele Salvet (Fr.) 8-10, 6-1, 6-2. Florence de la Courte (Fr.) wint van Jenny Seven (N). 6-0, 6-2. Jenny Seven en Madelei ne Weurman (Ned.) winnen van Da- niele Wild en Pierette Seghers (Fr.) 6-2, 6-3. Nederland-Zwitserland 2-4. Alice Wa- vre (Zw.) wint van Marian Moritz (N.) 6-1, 6-2. Ruth Kaufman (Zw.) wint van Madeleine Weurman (Ned.) 6-3, 6-3. Henriet Paiinen en mevrouw B. Thung (Ned.) winnen van Michele Bourgnon en Vroni Reutercrona (Zw.) 2-6, 6-2, 6-3. Frankrijk-Zwitserland 5-1. Jacqueli ne Berson (Fr.) wint van Janine Bourgnon (Zw.) 6-3, 1-6, 6-2. Daniele Wild (Fr.) wint van Vroni Reutercro na (Zw.) 6-2, 6-4. Forence de la Cour- tie en Irene de Lansalut (Fr.) winnen van Ruth Kaufman en Alice Wavre (Zw.) 6-2, 6-1. ROTTERDAM, 17 september De voetbalwedstrijd tussen Sparta en de ploeg van Costarica zal in afwijking van een eerder gegeven bericht niet op zaterdag 17 september worden ge speeld, maar op zaterdag 1 oktober. Ditmaal kunnen we onze lezers weer twee eerste publicaties aanbieden. No. 151 is een tempotweezet met aar dige verleidingszetten en daarbij be koort door een lichte constructie. No. 152 heeft een heel wat zwaardere con structie en bezit een minder goede sleutelzet dan no. 151. Hgt varianten- spel maakt hier wel een en ander goed. De zwarte torens brengen hier in de nodige afwisseling. Oplossingen over drie weken. Probleemoplossingen. No. 145. J. J. P. A. Seilberger: 1. Pe7 dreiging 2. Td7 mat. No. 146. B. Gaspar: 1. Df3 dreiging 2. Td4 mat. Inzendingen betreffende deze rubriek te adresseren aan P. A. Koetsheid, Huize St.-Bernardus, Sassenheim. Correspondentie! A. H. te R. Alles is goed. E. V. te 's-G. Dank voor uw bij drage. No. 151 J. Haring, Den Haag. Ie plaatsing. Mat in 2 zetten. No. 152 J. J. P. A. Seilberger, Den Haag. Ie plaatsing. Mat in 3 zetten. Probleem voor geoefende oplossers. Probleem voor beginnende oplossers. No. 3395 van w. Lente te Koudekerke No. 635 van D. Nijland te Amsterdam Wit speelt en wint; oplossingen kun- ®n ingezonden worden tot 15 okt. a.s. Tj n B. H. M. Stevens, Eikenlaan 36, Neemstede. Oplossing Va« no. 3388 van C. C. H. Swinkels te Schiedam, jl" speelt naar: 48-42, 39-34, 24, 13, 2, st wint- Het zoü een heei verdien- ®hjk vraagstukje geweest zijn als 4R o°k niet had kunnen winnen door W u 28"23' 1 enz- Zeer lammer! 11 begint en wint; oplossingen van de nummers 635 en 636 kunnen tege lijk ingezonden worden tot 1 okt. a.s. Oplossing van no. 631 van H. J. H. W. Vrinten te Tilburg. 49-38, 27-31 gedw., 38-42, 31-26 gedw., 42-37, 26-31 gedw., 37x17, 36-41, 17-33 en nu wint wit op 41-46 door 33-28 enz. en op 41-47 door 33-24 nz. Een bijzonder aardig stukje eindspel, waarin vooral de figuur van het witte stuk op 32 opvalt. Dit stuk speelt een allesoverheersende rol. Oplossingen van de Zomer-serie. Js een vervolg op de vorige rubriek seven we nu het restant van de op gingen. irP-9- 22-17, 16x27, 17-11, 6x17, 28-22, 40-34 (wat een stand!), 24x33, T_ 2' 15x24 of? 2x35, 39x30, 35x8 of 29 dat 's ^et sink van 35 later op Nr, als ham terugkomt. 3rJ li- 34-30! verrassend! 25x43, 48x39, 22^' 24"19- 13x24. 29x20> 47x18' 16"U' Mp44' Hx2, 15x24, 2x5 en het is uit! Sprï 1 vraagstukje hebben de oplos een We' ket meest last gehad om tot si g°ed einde te komen. Sommigen Wet ?en er han ook niet in de juiste te vinden. was, waren de cleze «e Heer Polman en men wenst ve ti aUteur nog een lanSe> produktie- Ea=„lh toe, waarbij we ons natuurlijk Deai"e aansluiten. gen,? '6 voor de prijzen had het vol- aan resultaat: eerste prijs ad f 7,50 laar °nny v. d, Heyden te Baak (16 °uh!), tweede prijs ad f 5,- aan R. J. v. Seeters te Rotterdam en der de prijs ad f 2,50 aan J. C. v. Waard te Haarlem. De winnaars onze geluk wensen Nog enkele weken en dan komt de Herfst-serie weer aan de beurt. Intussen vragen wij de aandacht voor de a.s. najaarsreünie van de Ned. Kring v. Damproblematiek, welke ge houden zal worden op zondag 2 okt. a.s. te Eindhoven in het „Philips buurthuis Tivoli", Heezerweg 452, al daar. Deze reünie is toegankelijk niet al leen voor leden van de Kring, doch ook voor alle probleemliefhebbers, dus ook oplossers. Dit is een unieke gelegenheid voor oplossers om eens kennis te maken met hen die men be wonderd op het dambord. De reünie begint om 11 uur v.m. en duurt ge woonlijk tot diep in de middag. On nodig te vermelden dat het onzerzijds ook op zeer hoge prijs gesteld wordt aldaar vele van onze trouwe lezers te ontmoeten. KEULEN, 16 sept. De beste pre .- tatie tijdens de internationale atletiek wedstrijden in het Mungersdorf stadion is vanavond geleverd door de Frans man Abdou Seye, die de 200 meter (rechte baan) won in 20.4 sec. en daar mede het Europees record, dat op naam staat van de Duitser Manfred Germar, egaliseerde. Op de tweede plaats eindig de de Amerikaan Les Carney en derde werd Manfred Germar die beter in vorm was dan tijdens de Spelen in Ro me. Max Truex liep een nieuw Amerikaans record op de 3000 meter met een zeer goede tijd van 8 min 03.6 sec, ter wijl de Duitse 4x100 metey estafetteploeg, bestaande uit Cullmann, Hary, Mahlen- dorf en Lauer met 39.6 sec slechts één- tiende seconde boven het wereld- en Europese record bleef. De 400 meter werd een herhaling van de finale van Rome. Het was een gevecht van 1 et begin tot het einde tussen de Ameri kaan Otis Davis en de Duitser Carl Kaufman. Werd het in Rome een zege voor Davis in 44.9 sec, in Keulen kon zelfs de foto geen uitkomst brengen. Beide atleten lieten 45.7 sec. afdrukken Armin Hary was ongenaakbaar op de 100 meter in 10.3 sec, terwijl. Wilma Rudolph evenals donderdagavond in Amsterdam over de 100 meter een tijd liep van 11.6 sec en geen last van haar beenblessure ondervond. Irvin Rober- son (VS) sprong het verst met 7.86 me ter, Janusz Sidio won het speerwerpen met 78.24 meter, en de dames estafette ploeg van Amerika, (de 4x100 meter) Hudson, Williams, Jones en Rudolph zegevierde in 4.8 sec. vóór Duitsland met 45.3. Don Bragg kwam met zijn gekneusde hand wederom tot 4.50 meter bij het polsstok hoogspringen. BUENOS AIRES. 17 sept. Het toer nooi om het wereldkampioenschap drie banden is zoals verwacht geëindigd in een overwinning voor de Belg René Vingerhoedt. Op de laatste dag versloeg hij de Argentijn Bonomo. Onze landge noot Henny de Ruyter bezet de vierde plaats in het eindklassement, dank zij een overwinning in de laatste ronde op Schertz. De uitslagen: Suarez (Peru) 60 57 8 1.052 Arango (Columbia) 38 57 5 0.666 Legarda (Equador) 60 98 5 0.612 Iglesias (Chili) 52 98 8 0.530 Navarra (Argentinië) 60 65 6 0.923 Tiedtke (Duitsland) 46 65 5 0.707 De Ruyter (Nederland) 60 75 6 0.800 Schertz (Oostenrijk) 49 75 4 0.653 Monestier (Uruguay) 60 68 6 0.882 Friedenthal (Argent.) 50 68 5 0.735 Vingerhoedt (België) 60 79 5 0.759 Bonomo (Argentinië) 57 79 4 0.721 Eindklassement: 1. Vingerhoedt 17 matchpunten, 0.961 algemeen gemiddelde 2. Monestier 16-0.881: 3. Bonomo 14-0.887; 4. De Ruyter 14-0.794. DEN HAAG, 17 september Het Saarlandse elftal, dat woensdagavond 21 september in het Olympisch stadion te Amsterdam sparringpartner is van het voorlopig Nederlands elftal, zal vermoedei'jk in de volgende opstelling in het veld komen: doel: Kirsch (Bo- russia Neunkirchen), achter: Keek en Rohe (beiden F.C. Saarbruecken)mid den: Harig, Lauck (beiden Borussia Neunkirchen) en Kahl (Sportfreunde Saarbruecken), voor: Remark F.C. Saarbruecken), Ringel, Doerrenbae- cher (beiden Borussia Neunkirchen), Diehl en Vollmar (beiden F.C. Saar bruecken). Nancy, dochter van Frank Sinatra, de beroemde zanger-acteur, is in Las Vegas getrouwd met Tommy Sands, eveneens zanger en geliefd bij de Amerikaanse teenagers. Tommy is onder dienst bij de Luchtmacht. Het gelukkige paar vlak na de huwelijksvoltrekking. (Advertentie) i COOLSINGEL 57 - ROTTERDAM PARIJS, 16 september Het ais no. één geplaatste paar Hoad (Australië)- Trabert (Amerika) heeft het dubbel spel van de Franse internationale kam pioenschappen voor tennisprofs ge wonnen. Zij versloegen in de finale de Australiërs Rosewall en Sedgman met 6-4, 6-0 en 6-1. Na de stand 4-4 in de eerste set wonnen de kampioenen der tien games achtereen. Onze landgenoot Piet van der Touw is donderdagavond in Bratislava als eerste geëindigd in een internationale sprintwedstrijd vóór de Belg Lam- brechts. Oude genever Bessenrood Citroen jenever (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG, 16 sept. De president commissaris van de N.V. Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, mr. C. R. C. Wijekerheld Bisdom, heeft op een persconferentie verklaard, dat een in stelling ais het Gebouw niet meer kan bestaan zonder financiële steun van de overheid. Zou die steun uitblijven, dan kan er een ogenblik komen, waarop verdere exploitatie van het Gebouw niet meer op redetjke wijze veranlwoord is; sluiting van de zaal zou dan onaf wendbaar worden. De leiding is er zich van bewust, dat het Gebouw in een onderkomen staat verkeert. Men speelt bü de exploitatie thans ongeveer „quitte", doch dit beeld is geflatteerd. Aan het onderhoud wordt namelijk alleen het allernoodzakelijkste gedaan. Een werkelijk goed onderhoud, waardoor de zaal de accomodatie krijgt, die zij nodig heeft, zou een aan zienlijk deficit doen ontstaan. Al van 1950 af heeft de N.V. zich bezig gehou den met het verkrijgen van financiële steun van de gemeente Den Haag. In 1956 trok de gemeente gelden uit voor het maken van een plan tot grondige verbouwing en vernieuwing van het Gebouw. In het begin van het vorig jaar kwam dit plan gereed. Met de uit voering van het project zou een bedrag van acht a negen miljoen gulden ge moeid zijn. Toen men over dit grote plan verder niets meer hoorde heeft de N.V. aan de gemeente gevraagd of er althans een bijdrag van 500.000,- ter beschikking kon worden gesteld voor diverse ver nieuwingen, die de zaal meer toonbaar zouden maken. Deze kwestie is nog in onderzoek en zo gaat het Gebouw voor K. en W. thans een nieuw seizoen in met een zaal, waarover terecht vele klachten worden geuit. De, N.V. wyst er op, dat het Gebouw in Den Haag vrijwel de enige gelegen heid is, waar zowel concerten als ope ra- en balletuitvoeringen kunnen wor den gegeven. Den Haag is thans schaars bedeeld met schouwburgruim- tc; het Gebouw is dan ook voor de stad van grote culturele betekenis. De heer Wijekerheld Bisdom herinner" de aan een uitspraak van B. en W., waarin gezegd werd, dat het niet de bedoeling is, dat het Congresgebouw straks K. en W. van zijn plaats gaat verdring MOSKOU, 16 sept. Het presidium van de opperste Sovjet heeft 317 Rus sische sportbeoefenaars en trainers met ordes of medailles begiftigd. De hoogste onderscheiding, de orde van Lenm, werd verleend aan de lange- afstand-loper Boltonikov, de gewicht- heffer Viasov, de hardrijder op de schaats Grishin, de wielrenner Kapi- tanov en de atleten Vera Krepkina (verspringen), Tamara Press (kogel stoten), Shavlakadze (hoogspringen), Seridina (roeiten), Shakhlin (turnen) en Yashin (voetballen). BREDA, 16 sept. De legerscherm- kampioenschappen in de K.M.A. zijn be ëindigd met equipewedstrijden op alle drie wapens: floret, degen en sabel. De sergeant Boudewijn Heidenrijk van het depot mobiele colonne te Bussum werd algemeen individueel winnaar en kreeg hierdoor de wisselbeker in zjjn bezit, waarvan de le luitenant J. Sie- brands van de K.M.A. te Breda houder was. Bovendien mocht Heidenrijk de door prins Bernhard uitgeloofde me daille in ontvangst nemen voor de beste prestatie op de drie onderdelen. EINDHOVEN, 16 september Voor groep N van de bekercompetitie van de KNVB werd vanavond gespeeld de wedstrijd PSV-Helmondia, die eindigde in een overwinning met 7-1 voor PSV. AMSTERDAM, 17 sept. De John Hay Whitney Foundation te New York heeft aan de in Amsterdam wonende Amerikaanse beeldhouwer Shinkichi. Tajiri een „fellowship" verleend over de periode 1960-1961 ten bedrage van 2.500 dollar. Deze beurs werd Tajiri verleend ten einde zijn onderzoekingen op het ter rein van het gieten in brons en het werken met brons te kunnen voort zetten. Tajiri. die reeds jaren in Nederland verbiijft, heeft in 1949 deelgenomen aan de internationale tentoonstelling van de Cobra-groep in het Stedelijk Museum te Amsterdam. (Van onze correspondent) GOES, 37 sept. In verband met de reed# maanden bestaande gezags crisis in Goes is de rijksrecherche uit Den Haag begonnen aan een ondersoek in deze gemeente. Gedeputeerde Sta ten van Zeeland hebben de otficier van justitie te Middelburg verzacht een on derzoek te doen_ instellen naar de be kende „verschrijvingen" in de gemeen tebegroting van Goes. Het onderzoek moet de officier de nodige gegevens verschaffen oi hier al dan niet een strafbaar feit is gepleegd. Het is voor de tweede maal, dat de rijksrecherche in Goes een onderzoek instelt. In het eerste geval betrof het de publicatie van het geheime rapport van de raadscommissie ad hoc over het beleid van B- en W. van Goes, Nage gaan 'is toen of B- en W.. de raads leden of andere bij deze zaak betrok ken personen de geheimhouding, die hun was opgelegd, hebben geschonden. Dit onderzoek heeft geen resultaten opge leverd, zodat niet tot vervolging is over gegaan. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 17 september Inbre kers hebben donderdagnacht de brand kast van de Koninklijke Schouwburg gekraakt. De buit bedraagt 10.000 gul den. De politie acht het niet aanneme lijk, dat de „karwei" door één inbre ker is opgeknapt. Die inbrekers zijn over de ruim twee meter hoge muur in de Schouwburgstraat geklommen en hebben vervolgens de portiersloge opengebroken. Met de sleutels die daar hingen maakten zij de deuren van de kleedkamers open en zo kwamen zij in de kamer van de caissière, waar de brandkast stond. Deze werd vakkundig opengebroken. AMSTERDAM, 1 7sept. Het hoofd bestuur van de Nederlandse Onderwij zersvereniging (N.O.V.) zal de algemé ne vergadering die eind december in Scheveningen wordt gehouden, verzoe ken goedkeuring te hechten aan een af spraak tussen het verbondsbestuur van het N.V.V. en het hoofdbestuur van de N.O.V. om te komen tot een organisatie van N.O.V.-leden, die aangesloten zal zijn bij het N.V.V. Volgens de concept- statuten zal deze vereniging de naam dragen Algemene Nederlandse Leer krachtenorganisatie (A.N.L.O.). Van de ze n'euwe organisatie kunnen uitslui tend N.O.V.-leden lid worden. Het hoofd bestuur zal geheel of voor een belang rijk gedeelte bestaan uit hoofdbestuurs leden van de N.O.V. Deze organisatievorm is in overleg met het N.V.V. gekozen enerzijds om tegemoet te komen aan het verlangen van de N.O.V.-leden die beslist lid wil len zijn van het N.V.V., en anderzijds om scheuring te voorkomen. ,.Er komt wel een nieuwe vereniging, maar geen scheuring" deelde men ons bij de N.O.V. desgevraagd mede. De nieuwe organisa tie zal niet naast de N.O.V. staan, nog minder er tegenover. Het hoofdbestuur van N.O.V. ziet de A.N.L.O. als een vereniging in de N.O.V., niet in de be tekenis van „een staat in de staat", maar in de zin van ingekapseld in de N.O.V. Zoals bekend is verwierp de algeme ne vergadering van de N.O.V. eind vo rig jaar met grote meerderheid van stemmen het hoofdbestuursvoorstel om ais N.O.V. toe te treden tot het N.V.V. (Advertentie) De uitslag van voor de eerste divisie gespeelde wedstrijd Racing Club de Paris tegen Lyon wa« 3-2. Hierdoor bezet de Parijse club met negen pun ten de tweede plaats achter Monaco, dat tien punten verzamelde. UTRECHT, 16 sept. Prof. dr. L. H. Jansen, hoogleraar-directeur van de dermatologische kliniek van het acade misch ziekenhuis heeft op een vanmid dag in zijn kliniek gehouden huldigings bijeenkomst ter gelegenheid van de verwerving van de Finsenmedaille door de fotobioloog dr. F. B. Rottier van wege zijn histologische arbeid aan dacht gevestigd op de moeilijkheden, die, volgens hem, liggen op het gebied van de research bjj de universiteiten Hij noemde het voortzetten van deze research essentieel voor het voortbe staan van de leidinggevende rol van de universiteiten Een groot probleem, aldus prof. Jan sen, is de honorering van de staf. Hij vroeg zich af, hoe men kan verwach ten, dat universiteiten research bedrij ven als de wetenschappelijke mede werkers zowel klinici als anderen, el ders gemakkelijk een half tot tweemaal en meer kunnen verdienen dan bij het rijk:. Het werk is wel prettiger, zo zei hij, maar het gezin deelt deze genoe gens maar betrekkelijk en leeft vrij willig op een lagere levensstandaard dan nodig zou zijn. Prof. Jansen noem de dit een volmaakt ongezonde situa tie. Hoewel hij ervan overtuigd was, dat bevoegde kringen hier niet zo over denken, stelde hij nadrukkelijk dat een wetenschappelijk researchwerker ge< lijk geschakeld is in een scala met amb tenaren van andere ministeries en dat men op grond hiervan meent, dat zu geliik gehonoreerd moeten worden. Wijzende op de onjuistheid van deze regeling, zei prof. Jansen, dat de_ uni versiteiten de leidinggevende intelligen- tia van geheel het land moeten oplei den en daarvoor de beschikking moeten hebben over de besten die er te krijgen zijn. Hij noemde het een raadsel, waar om leermeester en leerlingen glijkge- steld moeten worden, temeer daar de arbeidsmarkt duidelijk laat zien, dat de waardering voor deze krachten in het vrije bedrijf veel hoger ligt. Hij pleitte in dit verband voor de erkenning van de uitzonderingspositie van de universi teiten. Men vergeet aldus prof. Jansen, In deze periode van hoogconjunctuur, waarin zakelijke financiële successen zo hoog worden aangeslagen," maar al te ze-er, dat onze economie, de ver zorging van ons volk, ook de positie van ons land temidden van de ande ren, voor een groot deel mede afhan kelijk zijn van de arbeid van de uni versiteiten. Merkwaardigerwijze, zei hij tenslotte, zien de armere volken, die zich met moeite een enkele uni versiteit kunnen veroorloven, dit veel beter in en bezetten de universiteiten daar een veel centraier plaats in het leven van staat en volk. Advertentie [gebedenboek voor meisjes] AMSTERDAM, 17 sept. In aanslui ting op de tussentijdse mededeling van de Koninklijke Papierfabrieken van Gelder Zonen n.v„ waarin melding wordt gemaakt van de overname van een pa- pierverwerkend bedrijf, wordt van wel ingelichte zijde vernomen, dat het hier betreft de Papier- en Papierwarenhan del Gebr. de Jong in Westzaan, een sinds 250 jaar bestaande onderneming. PARAMARIBO, 17 sept. De voor bereidingen voor het passiespel in Suri name hebben mogelijk te veel lichame lijke inspanning geëist van de regisseur Sweers Hij moest ir. Paramaribo in het ziekenhuis worden opgenomen wegens een maagbloeding Van bevoegde zijde werd meegedeeld dat er geen enkele reden tot ongerustheid bestaat en dat de patiënt reeds goed vooruit gaat. (Advertentie) Wilt Gij Onderwijzer worden? Er Is momenteel een groot gebrek een Onderwijzers. Wij reden U een zo spoedig mogelijk een prospectus een te vragen bij: (Bekende Schriftelijke Cursus) - Tel. 5432 Onderwlfzerzakte (Eerste en 2e Leerkrlng) Tolk-Vertaler (Fr., D. en Engels) Hoofd correspondent en V.T.H.-diplome, H.B.S., Gymnasium en MULO A en B. (Van onze Utrechtse redactie) UTRECHT, 16 sept. Drie jaar ge vangenisstraf met aftrek van voorarrest eiste de officier van justitie, mr J. C. v. d. Berg, tegen een 43-jarige Utrecht se koopman, die voor de rechtbank al hier terechtstond wegens poging tot doodslag. Bovendien vroeg hij verbeurd verklaring van het in beslaggenomen mes. Tegen verdachte's broer, een 31-ja- rige koopman werd wegens vernieling van ruiten een geldboete van 60 of 12 dagen hechtenis geëist; een 21-ja- rige slijper hoorde tien maanden, waar van vier voorwaardelijk eisen wegens poging tot zware mishandeling. De zaak betrof een vechtpartij als gevolg van een oude vete. Uitspraak 30 september. iThinrniii, -*■ (Van onze correspondent) DEN HELDER, 16 sept. Een reeds enkele jaren smedende vete tussen haardolie-leveranciers is deze week vrij plotseling tot een uitbarsting gekomen in .de vorm van eeii zeer drastische prijsverlaging, waarvan de gebruikers ten volle profiteren, maar waarvan voor al een zevental „kleintjes" de dupe dreigt te worden. In 1967 werd tussen de handelaren al hier een overeenkomst getroffen, waar bij de prijs van de haaraolie werd vast gesteld op 19 cent per liter. Daarbij werd tevens bepaald, dat voor de even tueel |n bruikleen te verstrekken drums een bedrag van ƒ20,- en voor een bokje, waarop een drum zou kunnen liggen, 7.50 als statiegeld zou worden bere kend. Tot zover ging alles goed. Maar langzamerhand werd bekend, dat de grootste oliehandelaar aan haar klanten drums en bokjes gratis verstrekte. Nog later maakte hij daar zelfs reclame mee. De andere handelaren verenigden zich in een combinatie en schreven een de zer dagen een vergadering uit. Iedereen kwam. behalve bovengenoemde firma. Toen werd besloten om de prijs van de olie te veriagen en men deed dat mei een maar goed, met vijf cent per liter, in de hoop, dat men daardoor het ge stelde doel, de betrokken firma te dwin gen zich aan de overeenkomst te hou den, zou bereiken. Deze echter, verlaag de prijs eveneens met vijf cent en dreigt zelfs, dat hij als het te lang zou duren zal overgaan tot een prijsverlaging van andere huisbrandprodukten, i.e. dus ko len, want biina alle oliehandelaren ziin tevens kolenhandelaar. Intussen zien de zeven kleine petroleumventers de toe komst donker in. Want zij moeten nu ook wel voor die prijs verkopen, en dan maken ze geen winst. Weliswaar heb ben de beide grote partijen beloofd, dat zij bij hen voor goedkope olie terecht kunnen, „ïaar zo ver is het nog niet. (Advertentie) speciaal nummer Losse nummers f 1.- op giro 852779, G-3 - Ubbergen DEN HAAG, 16 september Com- maqdeur-vlieger J. L. den Hollander, vlagofficier marine luchtvaartdienst, is benoemd tot gewoon lid van de Raad voor de luch'vaart. Voorts is de heer J. M. van Olm, laatstelijk Vlagofficier marine lucht vaartdienst en nu vertegenwoordiger van Nederland in de raad van de in ternationale burgerluchtvaart organisa tie (I.C.A.O.) te Montreal, benoemd tot plv. gewoon lid van de raad voor de luchtvaart. (Van onze universitaire correspondent) NIJMEGEN. 16 sept. Tijdens de eerste inschrjjvingsdagen hebben zich in de afgelopen week 516 eerstejaars studenten aan de katholieke universi teit aangemeld. Dit getal ligt nage noeg gelijk met dat van het vorig jaar. Toch had men. de normale groei van het aantal studenten in aanmer king genomen, op een stijging van minstens tien procent gerekend. Onge twijfeld speelt hier een rol het feit. dat in 1941 het geboortecijfer betrek kelijk laag. lag en de huidige eerste jaars Jzijn overwegend studenten, die in dat jaar geboren zijn. Het aantal eerstejaars studenten in de exacte vakken is in vergelijking met het vorig jaar gelijk gebleven. Voor de beide nieuwe afdelingen van de wis- en natuurkundige faculteit tezamen is het cijfer van twintig aanmeldingen in het totaal wel een teleurstelling: zeker als men bedenkt, dat het vorig jaar al leen voor de afdeling biologie zich al twintig eerstejaars aanmeldden. Wel licht heeft de oprichting van soortge lijke afdelingen aan de Technische Ho geschool te Eindhove-n hier een rol ge speeld. Een opmerkelijke daling valt te con stateren in de aanmeldingen voor ge schiedenis: hier is het cijfer teruggelo pen van 36 op 18, iets wat geweten moet worden aan de voorlichting ove.r de studiekeuze op de middelbare scho len. waarbij in het afgelopen jaar er voor gewaarschuwd is, dat er te veel historici dreigden te komen. Ook het aantal inschrijvingen voor de notariële studierichting is iets teruggelopen. In hoeverre de huisvestingsmoeili.jk- heden voor studenten een rol hebben gespeeld op het aantal eerstejaars in schrijvingen valt moeilijk exact na te gaan. Deze huisvestingsmoeilijkheden worden ook in Nijmegen steeds groter, maar het verhaal, dat de keuze van de universiteit dit jaar voor velen bepaald werd door de mogelijkheid om ergens een kamer te krijgen, zal wel wat over dreven zijn; desniettemin gaat dit ge rucht hardnekkig. Advertentie Eis altijd de beproefde

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 11