Overeenstemming bereikt in vakraad metaalindustrie Loonsverhogingen per 1 januari en 1 juli Martin Bormann zou in Argentinië zijn gevat Geruchten rond arrestatie van illegaal immigrant uit Zarate Tito en Khroesjtsjev zijn het niet volkomen eens Maemillan confereert met Nasser en Sovjet-premier Raad van Europa pleit voor TUNNEL onder het Kanaal Zaken onjuist voorgesteld In 1960 extra-winstuitkering van IV2 pet. van jaarloon Sit-down in Bogota NEUSKEGEL van raket opgevist Ontwapening, kolonialisme, Congo Yreemd voorwerp boort zich in de grond Gescheurde Boeddha Al plannen in 1802 Het NEVEDA breiboek is uit! Het weer Meer wind Donderdag 29 september i960 (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 29 sept. De yakraad voor de metaalindustrie is vannacht, na een gehele dag Vergaderen, tot overeenstemming gekomen over de gewenste wijzi ging van de c.a.o. Het compromis, dat tenslotte voor de vertegen woordigers van werkgevers en Werknemers aanvaardbaar bleek, Zal nu aan de verenigingen wor den voorgelegd. Indien deze het beleid van hun vertegenwoordi gers goedkeuren zal aan het col- iege van rijksbemiddelaars wor den verzócht: Succes voor V.S. Levende rupsen in sigaretten NEW YORK, 29 sept. (Reuter, A.F.P., U.P.I.) De besprekin gen tussen vele vooraanstaande politieke persoonlijkheden die al hier uit alle delen van de wereld zijn samengekomen om de Alge- Verdwaald projectiel hij Heelsum mene Vergadering van de Ver enigde Naties bij te wonen zijn gisteren intens voortgezet. Presi dent Tito van Joegoslavië heeft een bezoek gebracht aan premier Khroesjtsjev van de Sovjet-Unie in de residentie van de Russische delegatie bij de Verenigde Naties in New York. Khroesjtsjev ver klaarde na afloop van het onder houd, dat een uur en drie kwar tier duurde, dat zij niet tot enige overeenkomst waren gekomen, maar dat hun standpunten ten aanzien van alle kwesties dicht bij elkaar lagen. Tijdens het on derhoud is gesproken over ont wapening, de kwestie van het uit schakelen van de koloniale regi mes, het vraagstuk-Congo en de bescherming van de vrede in de gehele wereld. Van sergeant-majoor tot legerpredikant Reactie Unilever: Planta-ziekte ook in Suriname Iets warmer Het weer in Europa a» n I- goed te keuren dat de in de c.a.o. in de metaalindustrie opgenomen loonschalen met ingang van 1 jan. 1961 worden gebracht op 3 pet. bo ven het huidige loonpeil, en met in gang van 1 juli 1961 op 8 pet boven het huidige loonpeil. Z' de schalen der maximum gemid delde lonen per 1 januari 1961 te verhogen met 4 pet. en per 1 juli 1961 te brengen op 8 pet van het huidige loonpeil. 3- goed te keuren, dat deze lonen zul len gelden t/m 31 december 1961, in verband waarmede de bij het ai- sluiten der c.a.o. overeengekomen mogelijkheid om per 1 juli 1961 de lonen te herzien, komt te vervallen. 4- de mogelijkheid te openen dat de ondernemingen in de metaalindus trie naast de eventueel bestaande uitkeringen in verband met de winst een extra-uitkering zullen mogen doen in 1960 van IV» pet van het jaarloon en in 1961 eveneens llh pet van het jaarloon, eventueel in enke le termijnen uit te keren. Bij dit besluit van de vakraad kun- hen nog de volgende kanttekeningen borden geplaatst. Afgezien is van een loonsverhoging °1> zo kort mogelijke termijn. Slechts tou bij goedkeuring door het Col lege Van Rijksbemiddelaars de mo- Reiykheid worden geopend voor winst uitkeringen in de resterende drie Waanden van I960. De loonsverhogin gen gaan pas per 1 januari 1961 in. De einddatum van de lopende c.a.o., Gewijzigd volgens het thans bereikte '.'"inpromis, wordt verschoven van 1 Jhii 1961 naar 31 december 1961. De extra winstuitkering in I960 van yt pet van het jaarloon betekent, dat werknemers in de metaalindustrie in ?et laatste kwartaal van dit jaar een Pet verhoging van inkomsten zouden °nt,vangen. Omdat men er naar wil streven de IV» pet winstuitkering over W61 te betalen in de eerste helft van ?at jaar, betekent deze IV2 pet van he. ,?arloon in dat eerste halfjaar een ver hoging van inkomsten met 3 pet. °or de werknemers in die industne- j®, waar van de geboden mogelykhe- 5*en tot winstuitkering volledig gebruik worden gemaakt, - de beide uit dringen van 1Y? pet zijn immers op i®sis van vrijwilligheid - ontstaat dan ®t volgende beeld: 1 In het laatste kwartaal I960 geen Opnsverhoging maar wel 6 pet. winst uitkering (IV» pet van het jaarloon). °taal een verhoging van 6 pet. In het eerste halfjaar 1961 een loons- ,erhoging van 3 a 4 pet plus winstuit- u?rinS 3 Pct d'/t'pct van het jaarloon) 0 'aal 6 a 7 pct. Dit betekent dus een jhdernemingsgewijzemarge van 1 pct. v het tweede halfjaar 1961 8 pct. loons- s,erhoging maar geen winstuitkering. j°taal 8 pct. Tl deze percentages uit ende van het huidige loonpeil. j be overeenstemming in de vakraad kennelyk met veel moeite bereikt, v de loop der besprekingen zijn vele °°rstellen en tegenvoorstellen ter ta fel gebracht. Het compromis, dat ten slotte werd bereikt moet, zo meent men in kringen van de Vakraad, zowel voor de regering als voor de metaal industrie aanvaardbaar zijn. De vertegenwoordigers vaar alle par tijen hebben toegezegd de voorstellen, ieder in hun eigen organisatie en ge zamenlijk tegenover de regering, te verdedigen. De mogelijkheid is dus niet uitgesloten, dat bepaalde bondsbestu- ren zich niet met de toezeggingen van hun vertegenwoordigers in de vakraad zullen verenigen. Eerst als deze toe stemming is verkregen kali de vakraad zijn voorstellen bij het College van Rijksbemiddelaars indienen. In het bij zonder werd gewezen op het belang van de verschuiving der loonsverho gingen naar 1 januari. In de komende drie maanden zullen de c.a.o.'s voor een aantal andere bedrijfstak-ken (waaronder de grafici) op de normale wijze aflopen. Verwacht mag worden dat ook daar loons verbeteringen tot stand zullen komen die dan eerder dan 1 januari zullen ingaan. In zekere zin zou ook rekening gehouden zijn met het meerderheids standpunt van de Stichting van den Ar beid waarin o.a. werd gezegd dat een loonsverhoging thans voor de metaal industrie' ongewenst is in verband met mogelijke repercussies. CAPE CANAVERAL, FLORIDA, 28 sept. (U.P.I.) De neuskegel van de tweetrapsraket van het type Titan, welke gistermorgen door de Amerikaanse luchtmacht was gelanceerd van de ba sis Cape Canaveral, is diezelfde dag reeds opgevist in het doelgebied, door het bergingsvaartuig „Coastal Cru sader". De -raket was gericht geweest op een doelgebied in de buurt van het eiland Ascension voor de Afrikaanse westkust. In de neuskegel waren instrumenten aangebracht om de gedragingen van het voorwerp te noteren zodra dit bin nen de dampkring zou zijn terugge keerd. De neuskegel zal zo spoedig mogelijk naar de luchtmacht-deskundigen op de basis Cape Canaveral worden terugge bracht. Luitenant-generaal Schriever, de leider van het luchtmaohtprogram- ma voor ballistische projectielen van de V.S. zei, dat de Titan-raketten naar vei wachting volgend jaar september voor operationeel gebruik geschikt zul len zijn. De vandaag gelanceerde ra ket was het prototype van een nieuw model tweetrapsraket. Nyassaland Alle Afrikanen die in Nyassaland nog gevangen werden ge houden op grond van de bepalingen van de noodtoestand, zijn gisteren op last van de waarnemende gouverneur, Jo nes, vrijgelaten. Employé's van een bank in Bogota zijn in sit-downstaking gegaan, waarbij het nochtans ook tot handgemeen kwam tussen werkwilligen en stakers. De politie moest een cordon vormen rond de zittende stakers (op de stoeprand), die veel bekijks trokken. BUENOS AIRES, 29 sept. (AFP, Rtr., UPI) De Argentijnse vreemde lingenpolitie heeft vrydag jl. te Buenos Aires een 1 u gearresteerd, van wie thans het ucht gaat, dat hij 111 werkelijkheiu Martin Bormann zou zyn, de vroegere plaatsvervanger van Hitler. Ten tijde, van de Duitse capitu latie in 1945 heeft Bormann een poging ondernomen door de Russische linies rondom Berlijn heen te breken en sindsdien heeft ieder spoor van hem ontbroken. De man, die thans gearres teerd is, zegt Walter Flejer te heten. Hij mist zijn rechterarm. Zijn gelaats trekken zouden overeenkomst vertonen met die van Bormann. Flejer zegt 48 jaar te zijn. Bormann zou, indien hy nog in leven is, ongeveer zestig jaar moeten zün. Flejer heeft een jaar of elf op bescheiden voet geleefd in Zarate, een industriecentrum op circa honderd kilometer ten noordwesten van Buenos Aires. Hij werd gearres teerd toen hy in Buenos Aires uit de trein stapte. Een journalist in Zarate was de eerste, die het bericht verspreidde, dat Fle.jer in werkelijkheid Bormann ROME, 29 sept. (AFP) Italiaanse sigarettenrokers hebben dezer dagen ontdekt dat in bepaalde sigaretten levende rupsen voorkomen. Op deze wijze bevolkte sigaretten trokken zwaar en hadden een bittere smaak. De rupsen waren uit zeer kleine eitjes gekomen die ondanks de be werking van de tabaksbladen toch waren uitgekomen. HEELSUM, 28 sept. Vanmiddag is een vreemd voorwerp, gelykend op een projectiel, by de heer C. R. van Vloten in de wei terecht gekomen. Het heeft daar in de grond een gat ge boord van cixca 1,50 meter diep met een middellijn van dertig centimeter. Mevrouw Van Vloten was juist in de tuin, toen het voorwerp met een flui tend geluid tegen het huis vloog. De boerderij werd licht beschadigd. Het voorwerp kwam 120 meter verder in de wei terecht. De gemeentepolitie van Heelsum en de Marechaussee stel len een onderzoek in. De Russische premier had zijn gast op de stoep voor het gebouw van de Sovjet-delegatie opgewacht. Hij liep enige keren op het trottoir heen en weer, terwijl de politie en leden van de veiligheidsdienst voor een hechte afzetting zorgden- Toen een verslagge ver hem vroeg of de Sovjet-Unie al een mens in een baan om de aarde had gebracht, voerde hy een kleine panto mime op. Hij stond stil, tuurde enige tijd ingespannen naar de gryzc lucht en schudde toen ontkennend het hoofd. Khroesjtsjev heeft gisteren eveneens verklaard, dat hy een bijeenkomst van lidstaten van de Verenigde Naties zal voorstellen om te spreken over herzie ning van het Handvest der V.N., waar bij rekening wordt gehouden met zyn plan tot reorganisatie van het secreta riaat van de Verenigde Naties. De Russische premier zal vanavond een bespreking hebben met premier Maemillan van Groot-Brittannië. Aan vankelijk waren er nog moeilijkheden over de plaats van samenkomst. De Russische minister van Buitenlandse Zaken, Gromyko, en zijn Britse col lega Lord Home, hebben over deze kwestie lange tijd geconfereerd. Het vraagstuk werd naar verluidt opgelost, doordat de ministers zich herinnerden, dat op de topconferentie te Parijs Khroesjtsjev een bezoek aan Maemil lan had gebracht. Daarom is het thans de beurt aan Maemillan om Khroesj tsjev op Russisch grondgebied te ont moeten. Voor het eerst sinds het Suez- conflict van 1956 heeft gisteren een Britse premier gesproken met presi dent Nasser van de Verenigde Arabische Republiek. Een uur nadat Maemillan gisteravond het gebouw had verlaten van de vertegenwoordiging van de V.A.R. bij de Verenigde Naties, reed Nasser naar de Joegoslavische legatie voor een onderhoud met Tito. Het was hun derde ontmoeting sinds beiden in New York zijn. Inmiddels is premier Castro van Cu ba uit New York vertrokkenen presi dent Soekarno van Indonesië op het 'hoofdkwartier van de Verenigde Naties aangekomen. Hij zal naar verwachting morgen de Algemene Vergadering toe spreken. De Indonesische president vertrekt weer op 6 oktober. De Veiligheidsraad heeft gisteren eenstemmig de verzoeken van Senegal en de republiek Mali om het lidmaat schap van de Verenigde Naties goed gekeurd. Het aantal leden der V.N. komt hiermee op 98. Bovendien hebben de Verenigde Staten gisteren de Alge mene Vergadering voorgesteld om op de agenda een nieuw punt over „een V.N.-programma voor onafhankelijk heid en ontwikkeling van Afrika" op te nemen. NEW YORK, 29 sept. (A.F.P.) De agendacommissie van de Verenigde Na ties heeft besloten de kwestie-Congo on der het hoofd „De situatie in de repu bliek Congo" op de agenda van de Al gemene Vergadering te plaatsen. De ze formulering is voorgesteld door Cey lon. De Sovjet-Unie had de kwestie Congo als „bedreiging van de territo riale onschendbaarheid en politieke on afhankelijkheid van Congo" op de agen da geplaatst willen zien. Voorts besloot de commissie op voor stel van de Sovjet-Unie een „verklaring over het toekennen van onafhankelyk- heid aan koloniale landen en volken' op de agenda te plaatsen. De commissie verwierp met 13 tegen 4 stemmen en bij twee onthoudingen een Sovjet-voorstel om in tegenstelling tot de in voorgaande jaren gevolgde procedure de ontwapeningskwestie be halve in de politieke commissie gelijk tijdig in de Algemene Vergadering te bespreken. Een reusachtig Boeddhabeeld in Japan, dat dateert uit 1252, is ernstige scheuren gaan vertonen. Het is de grote Daibatsoe te Kapakoera nabij Tokio. Het beeld stelt de Heer van het Grenzeloze Licht voor en het wordt beschouwd als een van de eerbiedwaardigste Boeddhabeelden in het land. Vijf technische deskundigen zijn nu aan het werk getogen om de scheuren met een speciale substantie te dichten. Er is een heel bouwwerk met loopbruggen en al opgericht om de deskundigen in staat te stellen het inwendige van het beeld binnen te gaan. De opperwachtmeester T. van der Hauw vc i het wapen der Koninklijke Mare chaussee te Apeldoorn heeft afscheid genomen om een geheel andere functie te aanvaarden, namelijk als legerpredi kant, zulks in de rang van majoor. Woensdag is de heer van der Hauw in de Zuiderkerk te Apeldoorn als dommee bevestigd. De dominee zal door de ge reformeerde kerk als legerpredikant worden afgestaan. De majoor legerpredi kant Van der Hauw bergt voorgoed zijn tenue van- opperwachtmeester in dé kost. STRAATSBURG, 29 sept. (A.N.P.) De Britse en de Franse regering zou den er verstandig aan doen als ze actief steun gaven aan de plannen voor een tunnel onder Het Kanaal of een brug er over. Door een tunnel of een brug zou de treinreis van Parijs naar Lon den, zonder onderbreking of overstap pen, op vier uur en twintig minuten kunnen worden gebracht en zouden 1800 auto's per uur in beide richtingen kun nen worden vervoerd, zo heeft de eco nomische commissie van de Raadge vende Vergadering van de Raad van Europa gisteren verklaard. De plannen zijn uitgewerkt door een speciale studiegroep, waarin onder meer de Suez-kanaalmaatschappij en een New Yorkse onderneming voor technische studie waren vertegenwoordigd. Een tunnel zou in vijf jaar kunnen worden gebouwd. Een spoorwegtunnel zou on geveer anderhalf miljard gulden kosten, een brug twee miljard en een gecom bineerde trein-autotunnel twee en een half miljard gulden. Volgens de econo mische commissie van de Straatsburg- se Assemblée verdient een spoorweg tunnel met speciale treinen voor het vervoer van auto's de voorkeur. In een verslag van de economische commissie, dat door de raadgevende vergadering is goedgekeurd, wordt in herinnering gebracht, dat het' denk beeld van een Kanaaltunnel allesbe halve nieuw is. Een ingenieur van Napoleon heeft bijvoorbesld in 1802 reeds ontwerpen gemaakt. Het denk beeld van een tunnel is echter in het verleden steeds afgestuit op Britse strategische overwegingen. Aange zien echter in het huidige tijdperk van raketten en straalvliegtuigen een „Ka naal" van 35 kilometer breedte nau welijks nog de naam van barrière verdient,1 heeft dis bezwaar zijn waarde zo langzamerhand wel verlo ren. De Assemblée dringt er dan ook bij de betrokken regeringen op aan de plan nen voor een Kanaalbrug of -tunnel over te nemen en zij heeft do afgevaardigden van deze landen verzocht in hun natio nale parlementen propaganda voor de plannen té maken. Aanhangers van het project zeggen, .dat tolgelden in een jaar of twaalf de kosten er uit zouden halen. De Raad van Europa is bijzonder n een schakel tussen Engeland en Frank rijk geïnteresseerd, omdat hierdoor En geland in nauwer contact gebracht zou worden met het vasteland van Europa. Verder nam de Raad een resolutie aan, waarin de aangesloten regerin gen verzocht werd Baltische vluchte lingen te steunen bij hun pogingen hun cultuur, tradities en talen le bewaren. Een pensioenfonds voor leden van de verscheidene „Europa" -instellingen kwam ter sprake. was. Hy voegde daaraan toe, dat de politie tot de arrestatie was overge gaan nadat zij een tip had gekregen, dat het Bormann was. Later op de avond hebben zowel de Argentijnse federale politie als de politie van Zarate officieel ontkend, dat Bormann is gearresteerd. Maar daarna is Radio Rivadavia opnieuw met he-t Bormann-bericht voor de dag gekomen. De Argentijnse minister van binnenlandse zaken, Vitolo, bevestigde toen, dat er een zekere Flejer was aangehouden en de politie in Buenos Aires deelde mee, dat onderzocht wordt of Flejer en Bormann een en dazelfde persoon zijn. Het is niet uitgesloten, dat Flejer, als hij Bormann niet is, toch een hoog geplaatste nazi is geweest. Hy ontving in zijn huis veel Duitsers, die bekend stonden om hun nazi-sympathieën. De. politie van de provincie Buenos Aires heeft gisteravond een aantal arresta ties verricht, die verband houden met de affaire-Flejer. Mevrouw Flejer heeft gezegd niet te weten, waarom haar man is gevangen genomen. Zy meent, dat haar man elf jaar geleden illegaal Argentinië is binnengekomen. Zy is daarna met hem getrouwd. Reichsleiter Martin Bormann was destijds leider van de nationaal- socialistische „Parteikanzlei". Hy is, vooral na de oorlog en vooral door verstokte nazi's, beschouwd als Hit- Iers kwade genius. Toen men 'Göring na zyn gevangenneming vroeg, hoe een kleurloze persoonlijkheid als Bor mann zo'n grote invloed kon uitoefenen op Hitler, antwoordde hy: „Bormann vertoefde dag en nacht by Hitler en onderwierp hem langzamerhand zozeer aan zijn wil, dat hy zyn gehele leven beheerste." Bormann is door het Inter nationaal Militair Tribunaal te Neuren berg by verstek ter dood veroordeeld. In juni van dit jaar heeft een zekere Heinrich Linau verklaard, dat Bor mann zich ergens verborgen hield. Het kantoor van de openbare aanklager te Flensburg in West-Duitsland heeft toen getracht de mededelingen van Linau en anderen te verifiëren. Juist gisteren was besloten het zoeken naar Bormann te staken. Bormann was de enige vooraan staande nazi-figuur over wiens lot men nog in onzekerheid verkeerde sinds de geruchtmakende arrestatie in mei van dit jaar - eveneens in Argentinië - door Israëlische vrijwilligers van Adolf JSichmann, de beruchte Jodenvervol ger. Eichmann wacht thans op zyn berechting in Jeruzalem. ROTTERDAM. 28 sept. De raad van Unilever N.V. deelt mede: „By ge legenheid van de op 27 september in de Tweede Kamer der Staten-Generaal gehouden interpellatie zyn door de mi nister van Sociale Zaken en Volksge zondheid mededelingen gedaan, die een onjuiste voorstelling van zaken geven. Meer dan door iets anders voelen wy ons getroffen door de gewekte indruk, dat het bij onze organisatie aan eer lijke medewerking met de overheid zou hebben ontbroken. Wij stellen er prijs op als onze vaste overtuiging uit te spreken, dat de goede trouw, waar over door de minister by zyn antwoord in tweede aanleg is gesproken ten aan zien van leidende personen van onze organisatie, steeds evenzeer aanwezig is geweest by alle leden van ons per soneel van hoog tot laag. Van de belangrijkste punten uit het betoog van de minister van Sociale Za ken en Volksgezondheid, die naar onze mening rechtzetting behoeven, zullen wij zijne Excellentie schriftelijk in kennis stellen". v PARAMARIBO, 28 sept. In Suri name hebben zich nu ook twee geval len voorgedaan van de zogenaamde „Planta-ziekte". Het ene geval betreft een soldaat, het andere een arbeider. Het departement van Volksgezondheid had reeds eerder opdracht gegeven de betreffende merken uit de handel te nemen. Dezer dagen wordt een topfunc tionaris van Unilever in Suriname ver wacht om de kwestie te regelen. Advertentie meer dan 100 patro nen met beschrijving w.o. 40 in volle I $5 kleuren Vraag uw winkelier of stuur een postwissel/postgiro (no. 301655) aan de Leidsche Wolspinnerij N.V., Zoeter- woudseweg 3.' Leiden. Verwachting tot vrijdagavond (opge maakt te 1115 uur). Veranderlijke bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige, later matige tot krach tige wind tussen oost en zuidoost. Iets hogere temperaturen. Zon; 6.38-1821. Maan: 16.15-054. DE BILT, 29 sept. Een oceaanstoring arriveerde vanmorgen na ten noorden van de Azoren te zijn langs getrokken, voor de kust van Portugal. Deze storing wordt morgen boven Frankrijk ver wacht. Deze zal tot gevolg hebben dat de wind gaat toenemen uit richting. Station Weer Den Heider Ypenburg Vlissmgen ËeJde De BiJt Twente Eindhoven Zd-Limburg Stockholm Oslo Kopenhagen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Berlijn Frankfort München Zürich Wenen Innsbruck Rome Madrid max. min. neeral. temp. temp atgei. gisteren 24 uur licht bew. 14 9 0 licht bew. 14 4 0 half bew. 14 8 0 half bew. 13 5 0 mist 14 5 0 mist 12 5 0 zw. bew. 14 5 0 half bew. 14 5 0 zw. bew. 9 5 0.3 onbew. 11 2 0 zw. bew. 12 5 0 regen 16 11 o.l licht bew. 14 6 0 zw. bew. 14 4 0 zw. bew. 13 4 0 mist 12 7 3 regen 11 7 3 zw. bew. 14 1 0 licht bew. 13 1 0 regen 14 7 2 onbew. 14 3 0 zw. bew. 16 3 0 licht bew. 1# 11 lichlbew. 10 0 HET 'NIEUWE DAGBLAD

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 1