De standvastige tinnen soldaat B Piloten mogen geen kiespijn hebben Jonge reiziger die geen Griek met de Grieken is Is dit een „plezierige" manier om kennis te maken met Griekenland? G Loudon en Vincent van Tuyll VanSerooskerken grondleggers van een wereldconcern K.L.M. waakt over veiligheid Natu-raLax Billiton Mij 100 jaar mm Bileton voor ijzer, goud en pamor maar bovenal voor tin Angst voor bloed met toegestaan Beslag gehand- haalfd op giro „De Waarheid" i OPENING vrijdag 30 sept. 12 uur DONDERDAG 29 SEPTEMBER 1960 PAGINA 5 wmsm ileton voor ijzer, goud en pamor, maar bovenal voor tin". Het was de bevinding van de staatscommissie die in de vijftiger jaren van de vorige eeuw naar het toenmalige Nederlands Itldië werd gezonden om een onderzoek in te stellen naar de bodem- Schatten van de kolonie. Een bevinding echter, die door andere on derzoekers verre van gestaafd werd. Het geciteerde rapport van de staatscommissie én de bevindingen van Dr. W. R. baron van Hoe- Mi, een predikant die jarenlang overzee gewerkt had, brachten John Francis Loudon, Vincent Gildemeester en baron van Tuyll van Serooskerken in 185.1 op weg naar het eiland Billiton. Reeds de Eerste dag vonden zij rijke lagen tinerts. Eeuwenlang had de in landse bevolking, stellig op bevel van inheemse gezagvoerders, te genover buitenstaanders gezwegen over de tinvoorkomens op het eiland. In februari van 1850 werd de eerste concessie gevraagd. Concessie Texas smelter Bevalling in de lucht Rubberboten Als stukjes kaas day in day uit Lutine-avontuur BEURS VOOR MODE EN HUISHOUDING BIJZONDERE MANIFESTATIES: MODESHOW riekenland houdt van toe risten. Het past in de va derlandse deugd der filoxe- nie, de vreemdelingenliefde. Ne derland komt aan die liefde slechts schoorvoetend tegemoet. Onge veer één procent van de laatstge- meten stroom Acropolisbezoekers bleek van Nederlandse afkomst. Opvallend is dat het merendeel van deze bijna te verwaarlozen hoeveelheid zeer jeugdig was. Het is niet ondenkbaar dat voor dit publiek, dat het liften niet schroomt en verre reizen maakt zonder precies te weten waarom, een reeks boekwerken op touw is gezet, die zich ten doel stelt boei end en toch educatief te zijn voor jonge mensen. Om te beginnen zijn onlangs de delen Griekenland, Rusland, In dia en de Verenigde Staten ver schenen. De boeken hebben de se rietitel „De jonge reizigers" en stellen, aldus een begeleidend vouwblad, de jeugd in staat op een plezierige manier kennis te maken met de verschillende lan den der aarde. Den Haag leent 43 min van de B- N. G. IHWNWMMHHHHUIHIHttlMiHimHHtUltHNMHHHtnHiWI groot deel van het vermogen van hel Bilifonconeem werkt in Suriname (38 Pet. of 53 4 miljoen). Op de foto: de in 1359 in dienst gestelde graafwielbagger. een enorme machine die zich voortbeweegt op manshoge rupsbanden. Het wiel neeft een diameter van 5 meter. De machine stort de grond in de aan het wiel bevestigde bakken, waarna de grond via transportbanden wordt weggevoerd. Het "bparaai is door twee man te bedienen. Het kreeg de naam 'Tap'alla' (ik neem alles voor mijn rekening). 29 SEPTEMBER 1860 Oprichting n.v. Billiton Maatschappij, schappij. 1920 Oprichting N.V. Mijnbouw maatschappij „Stannum", ar beidsterreinen huiten Billiton. 1924 De N.V. Gemeenschappelijke Mijnbouwmaatschappij Billiton, ter voortzetting van de tinex ploitatie op Billiton. 1926 Oprichting van de Nederlands- Indische Tin Exploitatie Maat schappij (N.I.T.E.M.) (Riouw- archipcl). 1928 Samen met derden Tinsmeltenj te Arnhem de N.V. Holland- sche Metallurgische Bedrijven. 1930 De N.V. Nederlandsche Tinhan del Maatschappij. 1932 Bauxietwinning op Bintan Riouw archipel (N.I.B.E.M.). 1934 Overname Tinbedrjjf Singkep. 1940 Deelname Kunstharsbedrijf te Zaandam (in 1958 100 deel name) 1941 Bouw en inrichting in opdracht van de Amerikaanse regering van een Tinsmelterij in Texas. 1941 Aanvang van de bauxietexplo- tatie in Suriname. 1949 Omzetting van de Mijnbouw maatschappij „Stannum" in N.V. „Stannum" met als taak de produktie van het isolerende materiaal „Estanisol" te Arn hem. 1951 Deelname in Kamativi Tin Ltd. - tinwinning in Zuid-Rhodesia. 1955 Samenwerking met Colonial Development Corporation te Londen voor een proefbedrijf voor de ontwikkeling van een pyroehloorvoorkomen in Tan ganyika - Mbeya Exploration Company Ltd. 1958 1 Maart 1958 beëindiging werk zaamheden op Billiton. 1958 Deelname in de N.V. Chemi sche Fabriek voorheen Dr. A. Haagen te Roermond. 1959 Beëindiging werkzaamheden op Singkep en Bintan. 1960 Aanvang bouw van een titaan- dioxydefabriek in het Botlek- gebied in «amenwerking met Albatros Zwavelzuur- en Che mische Fabrieken N.V. Onder leiding van Loudon werden de ?aken op Biliton energiek aangepakt. Pe financiën vormden de grote moei- 'Ükheid. Van Tuyll de man van het perste idee was niet kapitaalkrach- i'S, zodat h\j in de onmogelijkheid ver leerde een onderneming, die ge.dmid- vereiste-, op touw te zetten zonder ftpjd van anderen. In Amsterdam had 5ti. ondanks de steun van prins Heil ik de Zeevaarder geen lening of kre nten kunnen krijgen. Van A. van Ho eken en Co te Rotterdam werd toen krediet van een half miljoen gul yen tegen 7 pet., verkregen op te ne- ffiSn in Nederlands-Indië bij Reynst en vhiju. De kredietwaardigheid van de fnns had in deze de doorslag gegev&n. J?°ch van consideratie bleek niet in de JJtevoet. A Terwjjl de ertswinning op het eiland gelijk naar wens verliep bleef de fi nanciering moeilijk. De schuld bij Reyns jJ\ Vinju in Batavia had in 1859 het ÏKljoen overschreden. Men zocht patici- fi^nten. Niet de Amsterdamsche Handel, n°ch hoofdzakelijk de Haagse aristo cratie. toonde belangstelling. Van de en dertig nieuwe aandeelhouders ?ehoorden er twintig tot de Nederland- adel. i "et was een wonderlijke tpd, aldus ®zën we in „De standvastige tinnen tP'Oaat" een ged&nkboek van mr. A. I. f-kmp ter gelegenheid van het honderd- j?F'g bestaan van de Billiton Maatschap- fli waaraan wij een en ander ontle- Op niet meer dan het gerucht LV®r de kansen van een winstgevend 2eHryf op Billiton, waarop alleen nog 3aar accumulerende verliezen waren jpleden, bepaalde nien het toendertpd lahzienlijke bedrag van vijf miljoen jolden als kapitaal voor de nieuwe aatschappij. lol'® beginnen met het boekjaar 1868- ,869 werd jaarlijks 175.000 op het APitaal afgeschreven. Het bestuur oor- „®®lde het namelijk nodig op de con fusie jaarlijks een zelfde bedrag af schrijven. Gebeurde dat niet, zo re- Aheerde. men, dan zouden hogere di- I'denden worden uitgekeerd, maar la- A" zouden participanten of kinderen ken effect van f 1.000 in handen heb- dat nauwelijks 2b0 reële waarde Een hoogst ongebruikelijke han- iv'swijze,, die werd ingegeven door de j|dUchtheid dat de concessie, die in gav? voor vier miljoen gulden was iri- foïpracht, niet zou worden verlengd In was de concessie geheel afgeschre- Vu?. Het kapitaal van oorspronkelijk N1 miljoen, stond nu voor één miljoen de balans. Eerst in 1917 een jaar hpf1 uitzonderlijke hoge winst werd kapitaal weer bijgestempeld. Men ^Pfuikte daarvoor 400 pet van het dat, jaar uitgekeerde dividend van -1 Pet. het bestaan van de Billiton Maat- g^PPij heeft het al dan niet verlen- van de concessie een grote rol jAPeeld. De angst vow het niet ver- Va„en van de concessie was oorzaak hil.de merkwaardige afschrijvingsma- inbrengwaarde van qlhlaties op de t»,ric°ncessie. Deze was in 1952 te Ba- kr/JV in de vorm van een overeen- d« ,st voor veertig jaar^ verleend. In in- vorm van een overeenkomst en niet èii ?6n publiekrechtelijke vergunning. ïtjL?e oprichting van de n.v. Billiton Vh chaPPÜ in 1860 was. verlenging de concessie met vijftig jaar toe- Dit Meek echter in flagrante 'ilk v rne': een eerder genomen Konmk- te* besluit. In 1873 kwam een nieuwe mS tot stand, volgens welke de V.,essi8 tot maximaal 75 jaar kon n verlengd, overigens alleen na )jü' de Kroon verkregen machtiging buit a zouden geen nieuwe concessies VpA11 openbare mededinging worden strekt De landvoogd sloot in 1882 Vatl Vereenkomst af, zonder machtiging !'e Kroon te vragen en gaf daar niën, die het aan de koning ter goed keuring voorlegde. De overeenkomst kreeg spoedig al om ruchtbaarheid en genoot de slechts denkbare pers. In de Tweede Kamer was een verpletterende meerderheid het niet met de handelswijze eens en de regering werd geraden zich van van de, overeenkomst te distanciëren. De gouverneur-generaal vroeg en kreeg ontslag. De kwestie had ongewone pro porties aangenomen. Onzakelijke senti menten kregen de overhand. Bijzonder verdroot het de toendertijd aan de macht zijnde politieke kringen dat de aandelen Billiton voor het grootste deel in handen waren van een aristocrati sche kring, waaraan men betrekkelijk kort daarvoor de leiding der regerings zaken had ontrukt. Men liet de zaak zoals zij was tot 1892. In 1891 werd de concessie met 35 jaar verlengd. De Tweede Kamer weigerde echter dit contract goed te keuren met 48 tegen 42 stemmen. 23 maart 1892, de dag waarop de con cessie verliep, brak aan. Van de zij de van de gouverneur-generaal had men de maatschappij laten weten van zins te zijn de gebouwen c.a. op Billi ton tegen taxatiewaarde over te ne men, met het verzoek een taxateur aan te wijzen. Op de meest laconie.ke wijze antwoordde de vertegenwoordi ger van de maatschappij, dat hem niets bekend was van het feit dat de rechten van de maatschappij afliepen, zodat hij aan de uitnodiging geen gevolg kon ge ven. Geruchten bereikten Billiton dat het negende bataljon infanterie gereedstond om op 23 maart naar Billiton te ver trekken om de orde te handhaven bij de inbezitneming. De assistent-resident liet reeds alle wegen en bruggen op het eiland in orde brengen. Een vaar tuig werd in de verte zichtbaar de spanning steeg tot het onhoudbare. Toen legde, bet stoomschip De Gier aan, zette een pakket aan wal en ver trok naar Banka. Inmiddels was in Nederland over ver lenging overeenstemming bereikt. La ter werd de exploitatie ook na de nodige wrijving in de Gemeenschappe-- iiike Mijnbouwmaatschappij Billiton in gebracht. Men zat niet stil. Naast Billiton werd de tinwinning op Singkep ter hand genomen. In Zuid-Rhodesië werd een bedrijf gesticht de. Kamativi Tin Mines. In Arnhem werd een belang verkregen van de Metallurgische Be drijven. Later in Suriname legde men zich toe op de bauxietwinning. Bjj in ternationaal overleg om tot de Tin- raad te. komen, vormde men een van de stuwende krachten. In de laatste jaren is meer en meer overgegaan van mijnexploitatie naar de chemie. Getuige Zaan Chemie en het be-lang bjj dr. Haagen te Roermond, Men zie bijgevoegde levensloop van de Billiton Maatschappij. Twee. punten uit de geschiedenis van Billtion ontlenen wij nog aan mr. Kamps boek. De tinsmelter in Texas en het avontuur met de Karimata in de vooroorlogse jaren. Aanbiedingen tot hulp van uitvinders en occult begaafden stroomden binnen. Bii de eerste poging bracht men ijze ren voorwerpen, spijkers, bouten en een roestig anker naar boven. Koperen na gels, een zilverstuk (een van de bekende Spaanse matten) volgden. Zelfs werd een goudstaaf boven gebracht. De eni ge. Men werkte koortsachtig door, maar de septembereiementen aakten verder werken onmogelijk. Het avontuur was afgelopen. Technisch geslaagd, zei men bij de Billitonmaatschappij, maar economisch mislukt. De publiciteit, die aan het avontuur gegeven was, bracht de naam van de maatschappij over de hele wereld. Een staaltje van durf. energie en vin dingrijkheid leverde een van de direc teuren van de Billitonmaatschappij in het eerste jaar van de tweede wereld oorlog. De Ver. Staten, afgesneden van alle tinaanvoer, moesten een tinsmelter hebben. Van de vele gegadigden kreeg de Tin Processing Corp., een dochter van cessing Corporation, een dochter van de Billiton, de opdracht. Zij was de eni ge die garanties kon geven voor de kwa liteit van het produkt, gebaseerd op de ervaringen bij de Hollandse Metallur gische Bedrijven in Arnhem. Slechts toevalligerwijs kon de Billitonmaat schappij meedingen naar de opdracht. Een van de directeuren was op dat moment namelijk in Indonesië. Hij had de opdracht maar geen technici. Een mislukking leek onvermijdelijk. Ir. v.d. Broek zat echter niet bij de pakken neer. Hii vond de volgende oplossing. In persoonlijke brieven aan hoofdbe ambten van de maatschappij verzocht hij uitvoerige gegevens over het tin- smelten aangezien hij naar hij mede deelde voornemens was hierover een hoek te schrijven. De hint werd in Ne derland terstond begrepen. In een uit voerige privé-correspondentie werden alle gegevens over grondstoffen en energieverbruik naar Amerika ge bracht. Men zond zelfs complete teke ningen van de grote tinovens toe, die echter eerst in vier parten werden ge sneden, maar dan aldus, dat, mocht een ervan niet arriveren, de overige drie nog als constructietekeningen konden dienen. Via Lissabon gingen met een tus senpoos van veertien dagen twee delen naar Amerika. De beide andere gin gen over Zürich. Werd in mei 1941 de eerste spade in Texas in de grond ge stoken. elf maanden later was daar de grootste tinsmelter ter wereld verre zen. Politie* heeft bij de concessieverle ning aan de Billitonmaatschappij een grote rol gespeeld. De politieke verhou dingen in Indonesië veroorzaakten de ontbinding van de gemeenschappelijke mijnbouwmaatschappij Billiton. In één eeuw werd daarmee een wereldbe- drijf' gebouwd maar ook verloren. Mi ning is a chance, luidt een Engels ge zegde. De Billiton heeft de kansen ge grepen. Ook de kwade, men bevindt zich nu in een periode van inschake ling, waarin men meer en meer de richting van de chemie opgaat. SCHIPHOL. -4 De bemanning van een vliegtuig mag niet in paniek raken, wan neer aan boord brand uitbreekt, bij een noodlanding of bij welke onvoorziene ge beurtenis ook. Het is dan van het hoog ste belang, dat de vlieger via voorwaar delijke reflexen prompt die handelingen verricht, die voor de veiligheid noodzake lijk zijn. De medische dienst is voor de K.L.M. wellicht van nog groter belang dan voor andere grote bedrijven. Er is b.v. nauw gezette controle op de gebitten van het vliegend personeel. Telkens wordt nage gaan of er afwijkingen zijn, opdat tijdig kan worden ingegrepen. Men kan niet riskeren dat een vlieger bijv. in Tokio kaakontsteking krijgt, of zelfs maar kies pijn heeft. Daarnaast volgt het cabine-personeel een E.H.B.O.-cursus, opdat het op alle lange routes passagiers kan helpen, die een acute aandoening krijgen: een nier- of galsteenaanvall. Iedere steward en ste wardess moet voor zo'n geval weten hoe men een pijnverlichtende pil kan toe dienen. Weliswaar zou men in zeer ern stige gevallen kunnen denken aan een tussenlanding, maar dat kan nu eenmaal niet, wanneer het vliegtuig zich boven de Atlantische Oceaan bevindt. Stewar dessen moeten worden opgeleid voor het het verlenen van de eerste hulp bij on verwachte bevallingen. Weliswaar stelt de KLM restricties voor het vliegen van aanstaande moe ders, maar sommige moeders vertellen niet precies over hoeveel tijd de baby verwacht wordt en zo glipt er misschien wel eens iemand door, die eigenlijk niet meer mee mocht vliegen. Het cabine-personeel moet zich af en toe naar een polikliniek begeven om daar ervaring op te doen en b.v. de angst voor het zien van bloed te overwinnen. Wat de technische veiligheidsmaatre gelen betreft die aan boord van de vlieg tuigen gelden, aan boord van jeder DC-8 staalviiegtuig bevinden zich vijf of zes rubberboten (in opgevouwen toestand), waarin plaats is voor 25 passagiers. Naar bekend kan de DC-8 gemakkelijk 117 passagiers plus een bemanning van 10 leden vervoeren. Met 130 zwemvesten en 12 zwemvesten voor kinderen weegt de totale nooduitrusting 475 kg. En voor de route over de noordpool is dat ge wicht nog 250 kg. meer. Uiteraard gaat dit gewicht ten koste van de betalende lading en daarom is gezocht naar het lichtste materiaal, dat er te vinden is. Bovendien mag de nooduitrusting niet veel ruimte in beslag nemen. De rubberboten hebben een dak. In de bodem bevinden zich o.a. een noodpakket met een „de-salting kit", waarmee men uit zeewater drinkwater kan destilleren, lichtpatronen, signaalfakkels en zelfs een spiegel, waarmee men althans bij zon> licht, seinen kan geven aan passerende vliegtuigen. In de DC-8 toestellen over de Pool be schikt men over speciale poolpakken, die dank zij advies uit Alaska voor de K.L.M. zijn ontworpen en die zelfs bij tempera turen van 30 a 35 graden onder nul vol doende bescherming tegen de kou geven. Wanneer ooit een DC-8 ergens op het poolijs zou verongelukken en de passa giers zouden in hun boten op redding moeten wachten, dan beschikken zij over ingenieuze slaapzakken, die al even prak tisch als gezellig zijn. Men kruipt er nl. met vier personen tegelijk in. Aangezien bij de voeten minder ruimte nodig is, dan bij de schouders, passen ze als stuk jes kaas in een rond doosje in de rub berboten, die ieder vijf slaapzakken kun nen bergen. Ook de verbandtrommels zijn op de koude ingericht. Flesjes met vloei stof zijn van plastic, opdat ze niet stuk kunnen vriezen. Er zijn voedselpakketjes vervaardigd, met kleine plakjes, zo groot als een bis- kwietje. Zo'n plakje weegt slechts 35 gram, maar bevat 250 calorieën. Vast gesteld is, dat een niet werkende passa gier per etmaal .1000 calorieën (dus vier plakjes) nodig heeft. Voor de wel wer kende bemanning zijn 2000 calorieën nodig. Advertentie f i t de regelmaat van de klok Een uitkomst trij hardnekkige verstopping 60 tabf. f t.35 Ideaal voor kinderen, as. moeders, werk buitenshuis AMSTERDAM, 29 sept. Het Amster damse gerechtshof heeft het conservatoir beslag dat de drie leden, van het dage lijks bestuur der E.V.C. op 4 april jl. lie ten leggen op de rekening bij de ge meentegiro te Amsterdam van de uit geefster van het communistische dagblad „De Waarheid" (de stichting „Bepenak") gehandhaafd. Het beslag op de rekening bijde postcheque- enen girodienst wordt Met dit arrest bevestigde het hof het vonnis van de president van de recht bank in het kort geding van „Bepenak" contra de E.V.C.-bestuurders. De E.V.C. overweegt van dit arrest in cassatie te gaan bij de Hoge Raad. De diverse saldi, o.a. dat op de gemeente girorekening te Amsterdam waren vorig jaar van de c.v. uitgeverij persorganen (die o.a. het dag blad „De Waarheid" uitgaf) overge schreven op „Bepenak". „Bepenak" ver zette zich tegen het beslag op wat nu haar rekening is. De emmer-baggermolen van de Billi tonmaatschajjpjj, de Karimata, heeft in de dertiger jaren over de gehele we reld de nodige tongen in beweging ge bracht met het Lutine-avontuur. Eeri omstreeks 1800 op de Terschellinge! gronden gezonken Engels fregat wat naar de overlevering wilde bela den met gouden en zilveren munten en met goud- en zilverstaven. De Billiton maatschappij besloot in 1938 in navol ging va nvele anderen een poging t( doen het restant \»in de schatten me* de Karimata te lichten. Onder enormt belangstelling en na 'precieuze voorbe- anma te vragen en gm 'WUftis aan de minister van Kolo-1 reiding ging de Karimata aan de slag. Tin stwtiien in <Ut lioliun^he iViewUurfltsc/te ba/Ar ij uen in Arnhem. In ai'e hallen van het Ahoy'-complex 250 attractieve en interessante stands Kunst In sieraad en interieur in ieder huis een moderne keuken Historische keukeninterieurs Vrije-tijds-besteding in het gezin Wie wordt Femlna-huisvrouw 1960? Voss' modeshow o.l.v. M ies Bouman Miniatuur spoorweg-emplacemen ten Cadeau-uitreiking door de TV-omroepster Karin Kraaykamp of Ans van Brandenberg Femina- cinema Veilig Verkeer Interieurverzorging Tentoonstelling over blik. Middag 2.30 en 3.45 u„ avond 7.30, 8.45 en 1 0 uur. (vrijdag 30 september alléén 7.30, 8.45 en 1 0 uur.) Elke dag uitreiking van een groot aantal waardevolle CADEAUX door TV-omroepster KARIN KRAAYKAMP ol ANS VAN BRANDENBERG. De eerste 100 bezoekers(sters) ontvangen het verzilverde Femlna-lepeltje. Geopend van 10-17 en van 19-23 uur. Zondags gesloten j Openingsdag geopend van 12-17 en van 19-23 uurj Toegang f 1.25 - Kinderen f 0.60 - Modeshow f 0.35 AHOY' GEBOUW ROTTERDAM t/m 12 OCTOBER Wat niet helemaal duidelijk wordt is de opzet der verspreiding. Het boek over Griekenland heet oorspronkelijk: „The Young Travellers in Greece" en is verschenen bij Phoenix House in Londen. De auteur heet Geoffrey Trease. Wie er aan mocht twijfelen dat het dus een van origine Engelse edi tie is, neme slechts kennis van de vaak- verbijsterende anglicismen die kwistig zpn uitgestrooid over iedere bladzijde van de Nederlandse editie, verschenen by C. P. J. v. d. Peet in een vertaling van A. J. Richel. „Zie je nog wel" als groet, de pyjama's van mevrouw van Holten, de Griekse waterjongen in jacket en zinswendingen als: Zijn dat ze niet, die wij in Korfoe hebben ach tergelaten? behoren tot de eenvoudi ge maar knappe staaltjes van Hol landse aanpassing. Want u begrijpt dat alles Hollands is: meneer van Holten is een Hollander en dr. La- gerweij is een andere Hollander in een blauw jasje met glimmende kno pen. En stel je voor, zegt een lief Hollands meiske op pagina 48, dat iedereen Hollands ging spreken als in de dagen van Vondel, en wij kun nen slechts eerbiedig herhalen: Ja meiske, stel je dat eens voor. Met meneer van Holten hebben wij trou wens ook wel enige moeite gehad. Twintig jaar aan het gymnasium hadden zijn Overijsels dialect niet bygeschaafd, vernemen wij. Het is daarbij nuttig te weten dat meneer van Holten met als leerling maar als leraar aan dat gymnasium verwijlt en dat „zijn dialect was blijven han gen als de echo van zijn jeugd als boerezoon". Zijn voeten lezen wij, ge boeid en toch geëdueeerd verder, wa ren groter dan de meeste mensen ooit hadden gezien. Dit moet erop wijzen dat de meeste mensen het ge woon vertrapt hebben om naar de voeten van meneer van Holten te kij ken of dat hij erin geslaagd is deze voor indiscrete blikken goeddeels te maskeren, door een wat ruimere broekval wellicht. Maar wij zijn er nog niet. Als meneer van Holten op het podium stond, hadden ziin leer lingen soms naai die enorme schoe nen gekeken, tot die onder zijn hyp notiserende stem groter en groter schenen te worden. Maar dat ge beurde alleen op hete namiddagen of bij de zeldzame gelegenheden dat zelfs meneer van Holten zijn onder werp niet ihteressant kon maken. U ziet het; meneer van Holten zit niet in één schoen gevangen. Dat tekent hem ten voeten uit. Maar goed. De jonge reizigers zijn het dochtertje van meneer van Holten: Nicola en een Engelse jongen Martin. Zij zijn omgeven door volwassenen, die in de trant van de, naar wij dachten wat verouderde vormen van jeugdlec tuur, de kans krijgen op gezette tijden De Evzones, keurtroepen die o.m. het koninklijk paleis in Athene bewaken, in hun witte gesteven rokken op mars. wetenswaardigheden omtrent Grieken land te spuien. Van een plot is eigen- lijk amper sprake. Tijdens het verblijf m Griekenland bezoeken de jonge rei zigers maandenlang een particuliere school voor Engelssprekende kinderen in Athene: het Byroncollege. De heer en mevrouw van Holten wonen inmid dels in de gemeubileerde flat van dr. Lagerwey. Wie nu meent dat wij in alle ernst stil gaan staan bjj de wijze waarop jonge mensen in dit boek geëdueeerd worden ter zake van de godsdienst als een diepgewor telde instelling, vergist zich. Wie een kenschetsing van anti-clericalen heeft aangetroffen als „atheïsten, dat wil zeggen godloochenaars zoals je die zelfs in een streng katholieke natie als Frankrijk of Spanje vindt," heeft als een aardig brokje religieuze edu catie te pakken en schrikt niet meer zo vlug. Het heeft hoogstens zin op een enkele klem en voetangel terzijde te wijzen, waar de serie zich tot hoofd doel stelt een jeugdig publiek op een plezierige manier kennis te laten ma ken met de verschillende landen der aarde. Voor een land als Griekenland, dat de liefde tot de vreemdeling hoog in het hart draagt, kan dan slechts de vraag resten of de manier die als „plezierig" wordt aangeprezen inder daad past in de welvoeglijkheidscodex van een arm, zeer beschaafd volk, dat in de toekomst vooral door jonge men sen bezocht zal gaan worden. Het dient meteen gezegd dat die vraag het belang van haar aanleiding ver over stijgt. Het „plezierig" van de jonge reizigers betekent gewoon: zonder con cessie aan de leefwijze van alledag Het loopt allemaal lekker op wieletjes, zoals dat in het vlotte jeugdboek past! De opzet een groot aantal feitjes die op zich de moeite meer dan waard zyn, bij elkaar te zetten, steekt aan al le kanten door een broodmager ver haaltje dat even netjes in de plooi blijft als de grijze broek van dr. La- gerweij en bjj dag, nacht en ontij door trokken van de enig ware en oprechte vaderlandse burgerdeugd Alles ver- loopt opgewekt en vrolijk. De flat in Athene is prettig gemeubileerd. Het ont- bijt bestaat uit thee, boterhammen, eitjes en jam net als thuis. Dr. Lager- weij springt opgewekt. Maak je geen zorgen over de bagage, zegt hij. En als toppunt van goedvaderlandse bedrijvig heid wordt de vooravond van het Paas- -eest een beetje feestelijk gemaakt: in de flat van de Van Holtens bleven zij thee drinken tot het bijna middernacht was, voor de Griek het tijdstip waar hjj met hart en ziel naar toe is geleefd als naar de extatische verrukking van de opstanding. De verdiensten van de met weetjes versierde passages daargelaten, be grijpt eenieder wat hier gebeurt. De jonge reizigers zijn geen minuut ge- engageerd. Zij zijn welwillende en brave toeschouwers in wie het niet opkomt dat de filoxemie treft bjj de gratie van het antwoord. Het zwij gend aan de orde stellen van dat pro bleem is misschien wel de grootste verdienste van de jonge reiziger?. En het tijdstip waarop het gesteld wordt lijkt gunstig. Griekenland heeft voor velen hier de klank gekregen van het beloofde land. De lofzanger* der een- dagsvliegers met de zwier van loo pings boven de Olympus en vrilles rond de Acropolis klinken nog na. Spanje raakt overbevolkt, de Costa Brava bevat meer vlees dan zand. En zie nu dat braakliggend Grieken land in het glinsterend verschiet. Die opname verdient de aandacht. Want het braak liggen is betrekkelijk. De toeristencentra zijn al beroofd van hun eigen gezicht. De hotels der meestal prijzige gestandaardiseerde tours zijn even glad en onpersoonlijk als overal. En wat erger is: de mensen in de omgeving leren het klappen van de zweep als vanzelf. Zij doen hun fier maar spontaan ka rakter geweld aan, omdat zij denken dat het zo hoort. De passages in De Jonge Reizigers over de persoonlijke belangstelling van de Grieken voor de vreemdeling, die men in het Hollands heel eenzijdig kan vertalen met nieuwsgierigheid,' beho ren met de terloopse vermelding van de erfelijke armoede tot de meest in structieve fragmenten, al zit er weinig baedekermateriaal in verwerkt. Wie zich echter afsluit van een spontane, direct-persoonlijke interesse, mist de eerste kans tot contact. Wie bovendien wat meewarig, als vanuit een andere wereld, kennis neemt van een armoede, die in al haar soberheid zoveel nobeler kan zijn dan de welvarendste weelde, zal nimmer Griek kunnen zjjn met de Grieken. De vissershut en de boeren hofstee maar ook het Atheense pa triciërshuis en de stadskroeg met de kapotte vloer en de verweerde vaten zjjn urgentere ontmoetingscentra dan de prettig gemeubileerde flats en de Amerikaans gepleisterde hotels. En als vreemdeling gaat men te gast, hetgeen een eer is waar men zich niet aan mag onttrekken. Dat besef is misschien wel een conditie tot de kunst van het rei zen. Het zij aan alle jonge reizigers van harte aanbevolen. CAREL SWINKELS DEN HAAG, 29 sept. De gemeente raad van Den Haag heeft een onder handse lening bij de Bank van Neder landsche Gemeenten, groot 43.258.000, goedgekeurd. De lening heeft een loop tijd van 25 jaren, de rente bedraagt 4%% per jaar, halfjaarlijks te voldoen en de aflossing dient te geschieden in 25 gelijke termijnen, aanvangende 1 augustus 1961. De opbrengst van deze lening is tot een bedrag van t 2.071.800 bestemd voor de financiering van de bouw van een openbare B.L.O.-school, een r.k. kleu terschool, een r.k. G.L.O.-school en een gymnastieklokaal bij een openbare lagere school. Een bedrag van 185.000 zal worden bestemd ter financiering van de deel neming in het aandelenkapitaal der Bank voor Nederlandsche Gemeenten, terwijl een bedrag van rond 41.000.000 zal worden aangewend voor de finan ciering van kapitaalsuitgaven in 1960, waaronder begrepen zijn de uitgaven voor de bijdragen in de kosten van kerkenbouw.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 5