Khroesjtsjev maakt kabaai terwijl Macmillan spreekt Onderhoud tussen Britse en §ov jetpremier verloopt stroef €ma Whip m Is gearresteerde Duitser niet Martin Bonnann? BRAND IN DEN HAAG Raketbasis in Rusland tegen China gericht? \jiuP'R^\ Vrijdag 30 september i960 ONGEKEND TUMULT IN V.N.-ASSEMBLEE KRONEN OP DE MALL op fader* Soekarno volgen- de iveek naar Parijs Woning geheel uitgebrand NEUTRAAL TOPOVERLEG Het weer Sovjet-woede, Brits flegma Gloednieuwe wagens wachten Vrouwelijke zeerob NEW YYORK, 30 sept. (Reu 'r>r> UPI) Premier Macmillan Groot-Brittannië heeft gis- ^ren als eerste van de westelijke r°te Drie in de Algemene Ver- Nering van de Verenigde Na- 'es geantwoord op de aanvallen, 'e door premier Khroesjtsjev N de Sovjet-Unie zijn gericht het westen en op de volkeren- 'Sanisatie zelf. Macmillans rede 'as een waardige en krachtige Sing om in deze Assemblée de lelijkheid te doen zegevieren Nr de propaganda. Maar tel- wanneer zijn betoog in con- 'et geraakte met de propaganda- v'eHingen van de communisten, Jt'oorzaakte Khroesjtsjev en onderdanen in de Russische andere communistische dele- or Nes een ongehoord tumult. Khroesjtsjev vestigde een re cord door de eerste te zijn, die het decorum van de Assemblée zodanig aantastte, dat hij een spreker rechtstreeks vanuit de zaal met woorden attaqueerde. Verder beukte hij met beide vuis ten op zijn lessenaar en zwaaide hij dreigend met zijn wijsvinger. De voorzitter van de Assemblée, de Ier Frederick Boland, moest Khroesjtsjev enkele keren tot de orde roepen. Macmillan is ook de eerste van de westelijke Drie ge weest, die na de mislukking van de Parijse topconferentie met Khroesjtsjev heeft gepraat. Hij bezocht de Russische regerings leider gisteravond in het gebouw van diens delegatie bij de V.N. en hij heeft gedurende ruim twee uren met hem gepraat over de ontwapening, de kwestie-Berlijn en over de structuur van de Ver enigde Naties. Beide mannen hebben hun standpunten uiteen gezet en die gehandhaafd.- De at mosfeer tijdens het gesprek werd door een Britse woordvoerder be schreven als „ernstig". Macmil lan -en Khroesjtsjev hebben beslo ten eikaars argumenten nog eens te overwegen en begin volgende week opnieuw bijeen te komen. De mogelijkheid van een ontmoe ting tussen Khroesjtsjev en Eisenhower is door hen niet aan geroerd. BUENOS AIRES, 30 sept. (U.P.I.) De man, die in Ar gentinië als Martin Bormann, de door Hitier als diens opvolger aangewezene, gearresteerd is, zou in werkelijkheid de uit West-Pruisen in 1930 naar Zuid- Amerika geëmigreerde Walter Flegel zijn, aldus heeft de arres tant zelf verklaard. De politie hoopt spoedig vast te kunnen stel- len, wat hiervan waar is. In Verenigde Staten Beslag op Cubaans vliegtuig opgeheven In New York Amerikaanse vrouwen en kinderen verlaten CUBA Ferliat Abbas in Peking aangekomen Markies DE CUEVAS ernstig ziek Hier en daar regen MEER BEWOLKING PLAATSBESPREKEN Het weer in Europa N HET BEKENDE GROENE DOOSJE HET NIEUWE DAGBLAD fti ''"'NimimiiiiiiiiiiiMiiiiiiiimiiiiiiiiiiiHiiiimiiiiiiiiiiH h "e A*>hipto°rbaar spreekt de Britse 6&Seiih7 Macmillan door in de V.N.- t,^o0 'ee terwijl zijn Sovjet-ambt- V^at i.hfoesjtsjev raast en tiert "p*1,5 t' j Tnef bet gesprokene niet U's Khroesjtsjev zwaaide nu tpfrtln rei°end met de vuist, gaf V^-e ee-n ferme roffel met de- L weg op zijn lessenaar hffleri s?rtie woedende Russische 0p„ door de zaal. Macmillan hts en passant om een taling van dat alles. De Britse premier heeft in geen en kel opzicht laten blijken, dat hij aan dacht schenkt aan de communistische manieren van zijn gesprekspartner. Khroesjtsjev had zich enige tijd voor de komst van Masmiilan wat lopen ver treden voor het hoofdkwartier van zijn delegatie aan Park Avenue. Zijn nim mer aflatend gevolg van journalisten had hij daarbij toevertrouwd, dat hij het gesprek met Macmillan beschouw de als tijdverspilling na de rede, die de Britse premier in de Assemblee had gehouden. Hij deed hem denken, zei hij, aan Chamberlain. De Russische pre mier zette het spelletje van zijn hïsto- i rische vergelijkingen voort door Aden- j auer op één lijn te stellen met Hitier. Na afloop van het gesprek tussen Macmillan en Khroesjtsjev antwoordde een Britse woordvoerder op een des betreffende vraag, dat hij niet wist of Macmillan ervan op de hoogte was, dat Khroesjtsjev hem had vergeleken met Chamberlain. „Overigens zijn in ons land de Chamberlains zeer hoogge schatte mensen". Het doel van de ont moeting tussen Macmillan en Khroesj tsjev omschreef de woordvoerder ais „een uitwisseling van gezichtspunten in de hoop, dat het mogelijk zal zijn op nieuw een gemeenschappelijke basis voor onderhandelingen te vinden". Het beleggen van een topconferentie wordt thans niet beschouwd als „een moge lijkheid op korte termijn", maar de woordvoerder gaf te kennen, dat een gesprek aan de top op lange termijn zeer wel mogelijk is. Engeland is niet teleur gesteld over het verloop van het gesprek „omdat het zeer veel teleurstellingen kan incasseren". Het communistische kabaal in de Algemene Vergadering brak voor het eerst los, toen Macmillan verklaar de dat hij zijn volledige steun gaf aan het bèleid. dat secretaris-generaal Hammars.kj-ökl in Congo heeft g»- voerd- Hij noemde Hammarskjold voor alles een onkreukbaar man en het communistische voorstel om hem te vervangen door een driemanschap wees de Britse premier van de hand. De kracht van Khroesjtsjevs woede uitbarstingen overtrof nu verre dat gene, wat hij vorige week tijdens de rede van de secretaris-generaal zelf ten beste heeft gegeven. De Russische premier verloor op nieuw zijn zelfbeheersing, toen Macmil lan zei, dat het nu geen zin meer heeft elkaar te beschuldigen naar aanleiding van de mislukte topconferentie in Pa rijs. De Britse premier voerde zyn be toog met een ongewone directheid. Hij noemde telkens, wanneer dat in zijn toe spraak te pas kwam, de Sovjet-Unie en Khroesjtsjev bij naam. Hii zei, dat allen die door het Parijse fiasco zijn teleurgesteld, hopen, dat deze zitting het keerpunt ten goede zal worden. Dit maal schreeuwde Khroesjtsjev zoiets als „Zeker als het westen spionagevlieg- tuigen naar de Sovjet-Unie stuurt en weigert te beloven, dat het ermee op zal houden!" Macmillan beschuldigde Khroesjtsjev ervan, dat hij „een volkomen verwron gen beeld" geeft van de politiek van het westen. „Indien wij de wereld moe ten verlossen van onwetendheid, armoe de en angst", zei hij, „laten wij dan ons zelf eerst zien te bevrijden van oude, versleten slagzinnen en strijdkreten". De Russische beschuldigingen tegen „het westelijk kolonialisme" wees Mac millan van de hand. Hy herinnerde aan de reeks landen, die Engeland onaf hankelijkheid heeft verleend of die bin nenkort onafhankelijk worden. Premier Khroesjtsjev heeft, aldus Macmillan, de mond vol over het zelfbeschikkings recht van de volken van Afrika. Zou hij dan misschien ook eens willen uitleg gen, waarom hij dat recht met zoveel hardnekkigheid aan de Oostduitsers ontzegt? Macmillan zei, dat de communisten Oost-Duitsland trachten voor te stellen als een paradijs en de bondsrepubliek als een hel van militaristen en neo nazi's. Toch was hem, Macmillan. ter ore gekomen, dat in de afgelopen twaalf jaar meer dan 2</s miljoen mensen uit de communistische zone naar het wes ten zijn gevlucht. Deze opmerking gaf opnieuw aanleiding tot kabaal van de communisten, maar ook tot applaus van de westelijke delegaties. Met betrekking tot de kwestie van de ontwapening stelde Macmillan voor, dat een groep van technische, wetenschap pelijke, militaire en administratieve deskundigen wordt gevormd, die bin nen een niet al te lange tijd een rap port moet opstellen. Sprekend over de hulp aan minder ontwikkelde gebieden zei Macmillan, dat een nieuwe topcon ferentie zowel economisch als politiek van aard moet zijn. De rede van Macmillan is niet alleen door de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken. Herter, en door Karl- Heinrich Knappstein, de officiële West- duitse waarnemer, geprezen. Een lid van de Indische delegatie noemde de toespraak „groots, een Britse premier waardig". De Ierse premier Aiken noemde de rede „zeer goed". De Ara bische gedelegeerde zei: „Zeer goed". Het viel de aanwezigen op. dat premier Nehroe van Indië en president Nkroe- mah van Ganah na afloop van Macmil lans toespraak langdurig en geestdrif tig applaudisseerden. Advertentie 20 STUKS F I- De koning en de koningin van Nepal zullen binnenkort een bezoek aan Londen brengen. Ter ere daarvan wordt de Mali mooi versierd met kronen, waaraan een schilder de laatste hand legt. Bormann miste een arm, evenals Fle gel, maar de laatste zegt, dat zulks een gevolg is van een bedrijfsongeluk, dat hem in Argentinië is overkomen. In het voordeel van Flegel is, dat deze een welige haardos heeft, terwijl Bor mann ten tijde van zijn verdwijning al gedeeltelijk kaal was. In Mannheim (West-Duitsiand) heeft de 43-jarige Ger- trud Flegel verklaard er zeker van te zijn, dat de gearresteerde haar broer is. NEW YORK, 30 sept. (Reuter) Pre sident Soekarno van Indonesië zal woensdag uit New York naar Paryt, vertrekken voor besprekingen met pre sident de Gaulle van Frankrijk, aldus is vso doorgaans betrouwbare zjjde in New York vernomen. Het is niet hekend hoe lang Soekarno in Parijs zal blijven. Aanvankelijk zou het Indonesische staatshoofd donderdag uit New Y'ork vertrekken. NEW YORK, 30 sept. (AFP). Het beslag op het Cubaanse vliegtuig waar mee premier Fidel Castro naar Havana had willen terugkeren is gisteren weer opgeheven op last van dezelfde rechter in New York, die es'emming tot de inbeslagneming had egeven. Zoals gemeld, is Fidel Castro inmiddels woens dag met een Russisch vliegtuig naar Havana teruggevlogen. Dit toestel was echter te klein om alle 4G leden van Castro's delegatie naar de Algemene Vergadering der Verenigde Naties mee te nemen. De achtergeblevenen brachten de nacht door op de New Yorkse vlieg- haven Idlewild. Het betrokken vlieg tuig was in beslag genomen op ver zoek van een Amerikaanse maatschap pij, waarmee de Cubaanse regering nog een rekening had te vereffenen. Meer dan zesduizend gloednieuwe Franse auto's wachten op een parkeerterrein te Southampton op het ogenblik dat ze door de Britse douane vrijgegeven worden in verband met de kredietbeperkingen, die thans van kracht zijn. DEN HAAG, 29 sept. In de Min streelstraat is gistermiddag de woning van een gezin, bestaande uit man, vrouw en acht kinderen, door brand geheel verwoest. De vrouw is met ern stige brandwonden in een ziekenhuis opgenomen. De brand is vermoedelijk ontstaan doordat benzinedampen in een ka mer, waarin een elektrisch kachel tje stond, binnendrongen. De motor van de heer des huizes was in de gang omgevallen. De uit de tank gelékte benzine drong door tot de voorkamer. Toen de vrouw des huizes bezig was dc benzine op te dweilen, verspreiden de benzinedampen zich in de voor-, maar ook in de achterkamer, waar het kacheltje stond. In minder dan geen tijd stond het huis in lichterlaaie. De vrouw rende brandend de tuin in. Zij is zwaar gewond in het, ziekenhuis op genomen. Ook haar jongste dochter tje heide naar de tuin en via de haag naar de buren. De drie kinderen, die boven in het huis waren, konden op tijd ongedeerd het huis veriaten. De gealarmeerde brandweer, die met groot materiaal uitrukte, was de brand vlug .meester. Door het snel om zich grijpende vuur was het echter on mogelijk iets van het huisraad en de inboedel te redden. BONN, 30 sept. (A.F.P.) Het maandblad „Die Bundeswehr", het or gaan van het Westduitse leger, meldt in een gisteren gepubliceerd artikel, dat de Sovjet-Unie meer dan tien bases voor het lanceren van intercontinenta le raketten met een bereik van acht duizend kilometer in permanente staat van alarm houdt, en meer dan dertig bases voor raketten met een bereik van twee en een half duizend kilometer. In dit artikel, waar van de schrijver zich beroept op de „jongste informaties van betrouwbare kringen uit de Wes telijke inlichtingendiensten", wordt te vens gemeld, dat in zeventien steden van de Sovjet-Unie fabrieken voor dc produktie van raketten zijn gevestigd en dat in vijf hiervan op het ogenblik enorme raketten, uitgerust met H-bom- men, worden gemaakt. Volgens het orgaan zijn deze bases gelegen in het westen van Rusland, het noordwesten van Siberië en in het uiterste oosten van de Sovjet-Unie. In Magnitogorsk, gelegen in het Oeral-ge- bergte, zouden zich voorts nog andere lanceerbases bevinden. Do lanceerinstal- laties zijn volgens het blad op Chinese doelen ingesteld. Voorts zouden basps zijn ingericht in het dal van de Amoer- rivier, in de nabijheid van Konuo- molsk, op een afstand van ongeveer zestienhonderd kilometer van Peking en twee duizend kilometer van Tokio, evenals in Anadyr, waar de meest noor delijke bases gelegen is, op een af stand van negenhonderdtien kilometer van Nome in Alaska, en in Okha, op het eiland Sachalin. Op het schiereiland Kamtsjatka is grote activiteit geconstateerd. De Wes telijke inlichtingendiensten zouden vol gens „Die Bundeswehr" tussen twee vrijwel ontoegankelijke bergplateaus een basis voor raketten met een be reik van 4.800 kilometer hebben ont- dekt, die tegen China schijnt te zijn ge richt. NEW YORK, 30 sept. (AFP, Reuter) President Tito van Joegoslavië heeft gisteravond in New l ork besprekingen gevoerd met premier Nehroe van Indië president Nasser van de Verenigde Ara bische Republiek, president Soekarno van Indonesië en president Nkroemnh van Ghana. Na ail >op van de conferen ties werden geen mededelingen gedaan. Soekarno zal vandaag het woord voe ren in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties. Men verwacht, dat uit zijn rede valt op te maken wel ke koers de neutralistisehe landen de komende weken wilien volgen. Aange nomen wordt, dat gisteravond ten huize van de Joegoslavische delegatie is ge sproken over de vraag of de neutralis- tische landen, gekant tegen aansluiting bij een van de twee grote blokken ir de wereld, zelf een blok moeten gaan vormen of dat zij elk zelfstandig hun betrekkingen met oost en west moeten regelen. De komende dag zullen de neutralis- tische leiders opnieuw onderling bespre kingen voeren. Mevrouw kapitein VALENTINA ORL1- KOW is waarschijnlijk de enige vrouw op de wereld, die het bevel op een schip voert. Zij is kapitein op de Sovjet- Russische trawler „Novikov-Priboy", die nu in Kiel ligt. Ongeveer 100 zeelieden vissen in de Noordelijke IJszee onder haar commando. Kapitein Orlikow is 45 jaar. Zij is in West-Siberië geboren, heeft hel scheepsbouw-ingenieurs-exn- men afgelegd, waarna zij een jaar op een zeilopleidingsschip 'heeft gevaren. Op 33-jarige leeftijd voerde zij al hel bevel op een walvisvaarder. De vrouwe lijke kapitein in haar hut in Kiel. WASHINGTON, 30 sept. (Reuter) Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft meegedeeld dat de Amerikanen op Cuba de raad heb ben gekregen hun vrouwen en kinde ren naar de Verenigde Staten terug te zenden in verband met de houding van de Cubaanse regering tegenover de Verenigde Staten en dc behandeling van Amerikanen door deze regering in de laatste maanden. Volgens liet mi nisterie zijn er, afgezien van het perso neel bij officiële Amerikaanse instan ties, ongeveer 4.500 Amerikanen op Cu ba Een ambtenaar van het Amerikaan se ministerie van Buitenlandse Zaken zei dat de Cubaanse politie in de loop van dit jaar meer dan veertig Ameri kaanse staatsburgers heeft „aangehou den en gekweld", onder wie een aan tal journalisten en leden van het am bassadepersoneel. Later deelde de ambtenaar van het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken nog mee. dat bet advies niet geldt voor het personeel en hun gezinnen van de Amerikaanse mari nebasis Quantamo. Buiten deze mari nebasis wonen ruim 3.500 Amerikanen op Cuba. West-Duitsland. De Lufthansa zal begin volgend jaar de dienst Frankfurt- Bangkok uitbreiden tot Tokio, via Hong kong. (DPA) Er zijn tekenen, dat de Argentijnse politie twijfelt, of de arrestant inder daad Bormann is. Vingerafdrukken van Martin Bormann uit de tijd voor zijn verdwijning en het onderzoek naar de juistheid van hetgeen Flegel verklaard heeft zullen de doorslag moeten geven. Hierbij zal onder meer ook een des kundige op het gebied van plastische chirurgie geraadpleegd worden, omdat Bormann een wrat op zijn neus heeft en een litteken aan een wang, welke ontsieringen Flegel mist. Voor alle zekerheid is er in Berlijn, de laatste woonplaats van Bormann voor diens verdwijning een arrestatie bevel uitgegeven. JERUSALEM, 30 sept. (UPI) Vol gens gezaghebbende bron in Jerusalem is de tip over de verblijfplaats van Mar tin Bormann in Argentinië afkomstig geweest van de oorlogsmisdadiger Adolf Eichmann. Eichmann wacht momenteel in een Israëlische gevangenis op zijn berech ting wegens de tegen hem ingebrachte beschuldiging van moord op zes mil joen Joden tijdens de Tweede Wereld oorlog. Eichmann werd uit Argentinië ontvoerd door Israëlische veiligheids agenten. In Tel Aviv heeft de Israëlische in specteur-generaal van de politie, Joseph Nahmias, meegedeeld dat het vooronder zoek in de zaak-Eichmann op 1 decem ber zal zijn beëindigd. Hij weigerde te speculeren over het tijdstip waarop de aanklacht zal worden opgesteld. Od een persconferentie deelde Nahmias mee, dat Eichmann in staat zal wor den gesteld te spreken met zijn advo caat dr. Robert Servatius uit Keulen. De gesprekken zullen onder vier ogen gehouden mogen worden, zij het onder niet aflatende bewaking. Servatius zal maandag in Israël aan komen en dan zijn eerste onderhoud met Eichmann hebben. PEKING, 29 sept. (A.F.P.) Fernat Abbas, premier van de „voorlopige re gering van de Algerynse republiek", is vandaag in Peking aangekomen. Hij werd op het vliegveld welkom gebeten door de Chinese premier Tsjoe En-Lai. CANNES, 27 sept. (U.P.I.) De markies De Cuevas, die 75 jaar oud is, iigt in zijn villa les Delices aan de kustweg tussen Cannes en Cap d'Anti- bes ernstig ziek. als gevolg van een hart- aandoening. Volgens vrienden van de markies is zijn toestand zeer ernstig. De markies' De Cuevas is een van de belangrijkste figuren in de Europese wereld van het ballet. Verwachting tot zaterdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Half tot zwaar bewolkt met voor namelijk in het zuiden en westen van het land enige regen. Krachtige tot matige wind in hoofdzaak tussen oost en zuid. Minder koud in de nacht en ochtend. Zon; 6.40-18.18. Maan: 16.50-2.08. DE BILT, 30 sept. Het weer in West-Europa wordt enerzijds bepaald door een stationnair hogedrukgebied bij de westkust van Not rwegen, ander zijds door een depressie ten zuiden van Ierland. Het front van deze depressie komt langzaam dichterbij, maar neemt iets in betekenis af. Het zal in ons land meer bewolking brengen en doet ook de kans op regen iets toenemen,, voornamelijk in het zuiden en zuid westen van het land. De nachten wor den daarbij minder koud. (Aduertentie) LUX0R ROTTERDAM Vanaf 1 okt. elke avond 8 u.* 8 pree., bovend. zond.niidd. u. fit ALLE VOORSTELLINGEN IN OCTOBER dagelijks aan de KASSA van 11-6 uur en TELEFONISCH 13.83.26 Première uitverkocht! Weei L)en heidej ïpenöurg Wissingen EeJde L)e Bil! rwente Eindhoven Z.Ö - Lirn Ou rg Stockholm JsJu Kopenhager Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Berlijn Eranktort München Zürich Wenen Innsbruck Rome Madrid onbew. licht bew. half bew. onbew. zw. bew. onbew. licht bew. licht bew. zw. bew. onbew. half bew. zw. bew. onbew. mist zw. bew. zw. bew. zw. bew. licht bew. onbew. zw. bew. geh. bew. mist zw. bew. regen max min neersl. temp temp afgei gisteren 24 uur 13 8 0 15 5 0 14 7 0 12 1 0 15 4 0 14 3 0 15 5 0 15 6 0 9 4 0 12 0 0 8 5 1 16 10 0 14 7 0 14 6 1 11 5 0 17 8 0 12 6 2 10 3 0 11 1 0 13 9 3 15 8 16 7 0 20 23 13 0 20 13 4

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 1