Unilever nam al sinds 1957 proeven met emulgator Reclame Hord-mijlpaal: einde 121 jaar Indiëvaart GEEN maximumsnelheid op auto-snelwegen Vanaf begin Planta-affaire is bedrijf openhartig geweest Merkes 100 jaar in goud en zilver voor Uw zaak Als Kertosono binnenkomt... TOPMAN COSTTJTJMS Mogelijk beperking tot 100 km op andere buitenwegen Maakt IN HET NIEUWE H E RFST-M O DE BEELD 129, DE KRANT KÜNT GIJ KIET MISSEN, GEEN DAG VRIJDAG 30 SEPTEMBER 1960 i - Vertegenwoordiger in produktschap: blaam op weeshuis weggenomen Mishandeling niet gebleken v Schoonmoeder van Eisenhower overleden Cinestud I960 Studentenfilm uit alle landen Zaterdagochtend streep er onder Achtmaal duurder Ruim een miljoen ton exclusieve collectie zuiver wollen kamgarens in moderne streep- en streepruit dessins. slankmakende 2- en 3-knoops modellen met verhoogde taille, natuurlijke schouderlijn en moderne, smalle plooifixpantalon zonder zoom. optimale pasgarantie, dank zij het speciale, grote P C-maat-assortiment. Topman Special meerkleurige effectgarens verrijken het beeld van deze prachtige kwaliteits-costuums Topman Super exclusieve kamgarens in gematigde herfst kleuren met warme goudgele multicolour- schakeringen van blauw tot brons Topman de Luxe de edelste importstoffen, de onberispelijke snit en de luxe afwerking garanderen U óók bij P&C de allerhoogste klasse Een grote collectie originele Topman Cos- tuums van uitsluitend zuiver wollen kam garens in de modernste kleuren en dessins heeft P&C reeds vanaf 75 Terlexik» in de ideale samenstelling 55% terlenka/ 45% Merinos-wol, exclusieve dessins, gegarandeerde P&C afwerking 15^J SPOBTPANTALONS Terlenka en Trevira in grijs en moderne multicolours TE 49.75 «ÏÏ7» 8 Z3 SPORTCOLBEBTS Bouclé multicolour bouclé-twists, AO slankmakende modellen met split Fepita, het nieuwste op modegebied voor nu en het komende jaar in warme blauwbronze herfstkleuren Uit Italië importeerde P&C exclusieve tweeds met het moderne haareffect voor deza colberts in de luxe klasse 75 F rance-Observateur in beslag genomen De gevaren van rode hond _4 - ie %L, BEN HAAG, 30 sept. In de bestuurs vergadering- van het produktschap voor margarine, vetten en olieën is gisteren een beschouwing gewijd aan de Planta- affaire. Het bestuurslid mr, C. T._ C. Heyning maakte als vertegenwoordiger van de Unilcver de opmerking, dat bij de krantenlezer^, de indruk moet zijn gewekt, dat aan d introductie van de nieuwe emulgator nauwelijks een onder zoek is voorafgegaan, behalve dan het hog niet afgesloten onderzoek in Utrecht. In werkelijkheid echter zijn al sinds 1957 Proeven genomen in een reeks van labo ratoria, zowel tot het Unilever-concern behorende als onafhankelijke. Ook d« in druk. dat het aan de zijde van de Uni lever zou hebben ontbroken aan dc wil tot samenwerking met de autoriteiten ten behoeve va„ de informatie, noemde mr. Heyning niet juist. Dat d» Unilever nooit fouten heeft gemaakt, wilde hij niet betogen. maar men kat) niet steüen. dat de Unilever nipt van het begin af aan oprechte medew rklng en openhartig heid, waar dat nodig was. als richtlijn heeft gehad aldus mr Heyning. De voorzitter van het produktschap, de heer G H. Maassen, deelde mee, dat het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid het produktschap pas heeft ingeschakeld op de „dolle zater dag", toen de officier van justitie in Rotterdam op korte termijn een opgave wilde hebben van de merken margarine, Waarin de nieuwe emulgator zou kunnen voorkomen. Doordat het produktschap wel een registratie van codeletters en -nummers, maar niet van merken heeft, moest men toen met de eerste gaan wer ken Be publikntie var. de codeletters en -nummers heeft, bil het publiek misver standen doen ontstaan. Het is voorgekomen dat margarine werd teruggebracht alleen omdat, het M.V O.-vignet erop voorkwam dat fs met alle pakjes margarine het geval of dat het door de letter D voorafgegane drukkersnummer op de pakjes verwar ring etichtt.e In de weken voor en na de „dolle za terdag" hebben de margarinefabrieken gezamenlijk de volgende hoeveelheden afgeleverd 'de geretourneerde hoeveel heden zijn reeds afgetrokken): 22-27 augustus: 4880 ton 29 augustUs-3 sep tember 4526 ton: 5-10 september: 4417 ton: 12-17 september: 5515 ton (dit was de week na „dolle zaterdag", waarin de herbevoorradineen vielen): 19-24 septem ber: 3761 ton Normaal bedraagt de ge middelde weekomzet der fabrieken 4472 ton Het zal volgens de voorzitter pas na AMSTERDAM, 29 sept. Een voor lopig onderzoek van dp politie heeft niet Uitgewezen, dat er in het Burgerwees huis alhier kinderen zouden zijn mishan deld. De verdenking die op het personeel Van het Burgerweeshuis was komen te rusten nadat de handelaar A. Kroon aan gifte haö gedaan, is hiermce wei weg genomen De hoofdinspecteur H. ,T. Mo lenkamp, die het onderzoek pa handen heeft, zal binnenkort zijn bevindingen aan de officier van justitie meedelen. Toen de kinderen na een verblijf van drie dagen in het Burgerweeshuis thuis kwamen, had de .vader, de heer Kroon, blauwe plekken en verwondingen opge merkt die hem ongewoon, voorkwamen, hij meende dat zij mishandeld waren. Daarnaar gevraagd deelde de directeur van het Burgerweeshuis met grote be slistheid mede, dat er van mishandeling geen sprake kon Zijn. Hoe de kinderen de blauwe plekken wel hebben opgelo pen, kon de politie niet verklaren (de kinderen zijn te jong om het zelf te ver tellen), maar hoofdinspecteur Molen kamp heeft in ieder geval voorlopig geen grond voor de aangifte van de vader kunnen vinden. WASHINGTON, 30 sept. (UPD) Mevrouw Elvira Doud, de 82-jarige moe der van mevrouw Wamie Eisenhouwer en schoonmoeder van de Amerikaanse President, is gisteren te Denver (Colora do) in haar slaap overleden. verloop van tijd mogelijk zijn een beeld te krijgen van de invloed, die de zaak heeft gehad op de verkoop aan de con sument en op de verhouding tussen bo ter- en margarine-afzet. De zaak heeft de margarine geen goed gedaan, maar dat zij blijvend nadeel voor dit produkt tot gevolg zal hebben, verwachtte de voorzitter niet. AMSTERDAM, 30 sept. Op het in ternationaal ASVA-festïval voor studen- tenfilms, „Cinestud", dat van vandaag tof en met 8 oktober a.s in Amsterdam wordt gehouden, zullen 82 films uit 13 landen worden getoond. Van deze films, waarvan er 32 als speelfilm zijn opgege ven, komen 22 uit Oost-Europa, alle 35 mm films en 60 uit de rest van de we reld, waarvan slechts 2 films 35 mm zijn. De overige 58 zijn 16 mm. De groot ste helft vaj, de inzendingen is in 1959 of 1960 vervaardigd. De gemiddelde verto- ningsduur ,s 16 minuten. Hoewel het niet de bedoeling der orga nisatoren is er een tweede „Cannes" van te maken, worden toch bekende persoon lijkheden „echter met een culturele background" uit de internationale film wereld verwacht. De voorstellingen zijn voor iedereen toegankelijk. Alle ingezonden films zijn door de Nederlandse filmkeuring voor vertoning in het openbaar toegelaten. In verband met taalmoeilijkheden was aanvankelijk slechts één film, een Rus sische, afgekeurd. Maar met medewer king van twee studenten in de Russische taal is de film bij herkeuring toch vrijge geven. Over de technische kwaliteit van de ingezonden films, ook van he Nederland se, zijn de organisatoren zeer tevreden. Naar hun mening benadert het gehalte der uit Oost-Europa ingezonden films zelfs dat van het professionalisme. Het ligt niet in de bedoeling jaarlijks een filmfestival te gaan houden Het is ech ter niet uitgesloten, dat de ASVA over drie of vijf jaar, b.v. bij een volgend lus trum een soortgelijk festival organiseert. ROTTERDAM. 30 SEPTEMBER De goud- en zilverhandel n.v. P. Mer kes heeft gisteren op feestelijke wijze haar 100-jarig bestaan gevierd. In de morgenuren was er op de Nieu we Binnenweg 66 een intieme huldiging van de directeuren, H. en Joh. Schol ten door het personeel, terwijl 's mid dags talrijke vrienden en relaties hun opwachting kwamen maken. Voor het personeel was er 's avonds een intiem diner. De heer P. Merkes begon in 1860 een kleine zaak in uurwerken, goud en zilver aan de Kipstraat. Omstreeks 1900 werd de zaak overgenomen door zijn zoon Pierre, hie in Zwitserland een opleiding genoten had. Onder zijn energieke lei ding bouwde hij een firma met wereld reputatie op. In 1933 namen de heren H. en Joh. Scholten de zaak Merkes over, toen Pierre Merkes overleed. Bij het grote bombardement gin6 met de binnenstad ook het pand van de goud en zilverhandel verloren. Nog datzelfde jaar kon men verdergaan in het pand Nieuwe Binnenweg 74 Drie jaar gele den verhuisde men naar de dubbele win kel aan de Nieuwe Éinnenweg 66-68. ROTTERDAM, 30 sept. Wanneer bet fc.s. „Kertosono", onder commando van kapitein J. Goedknegt, morgen als laat- ttg schip van de Kon. Rott. Uloyd, dat een reis heen en weer naar Indonesië blaakte, in Rotterdam zal zijn aangeko men, betekent dit het einde va„ bijna I^l jaren lndië-vaart onder dezelfde hiaatschappij vlag. Want reeds op 27 oktober 1839 vertrok het eerste door de toenmalige Willem Rhys, de grondlegger van de maatschap- pij, in de vaart gebrachte schip uit Hel- evoetsluis naar Java. Dat was het drie mast-barkschip „Cornells Bernard Edu- ard". metend 317 last 'ca. 600 ton), dat ^hgeveer een jaar tevoren door Willem R«ys, die sinds 1833 in Rotterdam een pTgadoors- en expeditiekantoor had, fas besteld bij de werf van Fop Smit, „n Kinderdijk. De benodigde gelden, on tbeer 85.000.-, werden door Willem hys tezamen met enkele familieleden pf kennissen gefourneerd, en de eerst- noemde werd tot reder van dit schip ^öoemd. i Kostte een Jaar vrachtschip derhalve 121 - - geleden per ton draagvermogen "huwelijks 140.-, thans is dat ongeveer 1150.- geworden! 0 De „Cornelis Wernard Eduard". die JMer commando stond van kapitein D Kramer, werd op haar eerste reis ook op verschillende volgende reizen u®eh en weer bevracht door de Neder- hdse Handel Maatschappij. Na dit eerste zeilschip volgden onder dezelfde vlag vele andere bark- en fre gatschepen, eigendommen van verschil lende kleine rederijen, die echter alle on der de leiding van Willem Ruys stonden en een vaste verbinding tussen Rotter dam en Indië onderhielden. Toen Willem Ruys in 1861 zijn zoon Willem in de zaak opnam, voerde de nieuwe firma Wm Ruys Zn. reeds de directie over 10 zeilschepen, tezamen metend 6700 ton. In 1883 werden de verschillende kleine re rederijen, waarover Wm. Ruys Zn. de directie voerde, samengebundeld in de N.V Rotterdamsche Lloyd, onder dezelfde directie. Van 1839 tot heden werd aan de vaart op Indië ónder „de vlag van Ruys" deel genomen door 22 zeilschepen, 93 stoom' schepen en 36 motorschepen tezamen metend 1.052.000 ton. Hieronder waren verschillende „primeurs", zoals b.v. in 1870 het eerste stóómschip, de 1291 ton metende „Adriadne", en in 1921 het eer ste Nederlandse 'koopvaardijschip voor de grote vaart voortbewogen door een mótor, de „Kedoe", alsmede het eerste Nederlandse motorpassagiersschip, de „Xndrapoera", dat in 1925 gereed kwam. Zodra straks de passagiers van de „Kertosono" allen repatriërenden, die onder de zorgen van het ministerie van Maatschappelijk Werk naar Neder land komen gedebarkeerd zijn en de Voilé lading Indonesische produkten, die het schip op deze laatste reis vervoerde zal zijn gelost, is er een einde gekomen aan een fier en boeiend hoofdstuk in de geschiedenis van de Nederlandse scheep vaart. T'MP ■fa:; •V. SS (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 3o sept. De minister van Verkeer en Waterstaat heeft afge zien van de invoering van een maximum- snelheid op auto-snelwegen. Van de zij- i de van het ministerie vernemen wij, dat met betrekking tot het instellen van I maximumsnelheid op andere buitenwe gen nog geen beslissing is genomen. Het vraagstuk van de maximumsnelheid in zjjn totaliteit is nog in studie. Onder deel hiervan iR de bestudering van de vraag of het gewenst is «P bepaalde (drukke) dagen een maximumsnelheid voor zekere wegen af te kondigen. Het besluit van de minister is daar om verrassend, omdat het afwijkt van het advies dat hem hierover is uitge bracht door' de commissie veiligheid wegverkeer. Deze had zich uitgespro ken voor de invoering van een maxi mumsnelheid op autowegen met ge scheiden rijbanen van 120 kilometer per uur, de wegen dus waarop de minister de snelheid nu vrij wil laten. Op wegen 'zonder scheiding had de commissie ei maximumsnelheid aanbevolen van 100 kilometer. Het is mogelijk dat de minister dit advies wel opvolgt. De Koninklijke Nederlandse automo biel Club en ook de A.N.W.B. zijn con tent met deze vrij onverwachte omme zwaai voor zover het betreft het besluit de snelheid op de autosnelwegen niet te binden. De verkeersbonden zijn er namelijk niet van overtuigd, dat de ver keersveiligheid hier zonder meer mee gediend zou zijn geweest. Ervaringen in het buitenland zouden er op wijzen, dat instelling van maximumsnelheid niet automatisch ook minder ongevallen tot resultaat heeft. Helemaal gelukkig zal men in die kringen echter pas zijn als de minis ter ook de plannen laat varen tot in stelling van een algemene snelheids beperking op andere buitenwegen. Men is van oordeel, dat een ma ximumsnelheid slechts zin heeft op die weggedeelten, waar dit door de omstandigheden geboden is. Bij een algemene snelheidsbeperking kan het zo zijn, dat de snelheid, /ezien de omstandigheden op grote weggedeel ten hoger zou kunnen zijn zonder de veiligheid in gevaar te brengen; op an dere gedeelten daarentegen zou de toe gestane maximumsnelheid te hoog zijn gezien de omstandigheden. Weliswaar kan men van de gedachte uitgaan, dat de automobilist dan zelf zijn snelheid bij de mogelijkheden moet aanpassen, maar dit blijkt lang niet altijd te ge beuren. Men blijft dan toch de maxi mum toegestane snelheid rijden, aldus een zegsman van de K.N.A.C. PARIJS, 30 sept. Het nummer van deze week van het Farijse blad „France Observateur" is op last van de Franse minister voor de strijdkrachten in be slag genomen. Deze maatregel zou ge troffen zijn naar aanleiding van de pu- blikatie van een artikel over de houding van de jeugd tegenover de Algerijnse j oorlog. De eigenaars van het blad hebben mee gedeeld, dat nog deze week een nieuwe editie zal verschijnen. Zij voegen eraan toe: „De regering wil blijkbaar niet, dat het Franse publiek te weten komt hoe de jonge mensen die thans in het leger dienen er werkelijk over denken". LONDEN 30 sept. (Reuter) Het Britse ministerie van Volksgezondheid heeft meegedeeld, dat de door aanstaan de moeders zo gevreesde rode hond wel gevaarlijk is voor ongeboren kinderen, maar niet zo gevaarlijk als algemeen wordt aangenomen. Ari-sen van het ministerie hebben 7.396 moeders in verschillende delen van Groot-Brittannjë onderzocht, van wie 578 rode hond hadden gehad. Het onderzoek heeft aangetoond, dat 84 procent van de babies van moeders, die in de eerste twaalf weken van de zwangerschap rode hond hebben gehad, lichamelijk normaal waren. Voor moe ders, die deze ziekte niet hébben gehad, is dat percentage 97 tot 98.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 7