Jacht in liet hart van Brussel op herten en everzwijnen Middeleeuws centrum met wereldfaam Raketbasis in Rusland tegen China gericht? srt£»h" Trouwlustigen wilden de wijk nemen naar Schotland maar kwamen er niet W addinxvener Bron spoorde reeds tientallen bronnen op Zoet of zout water op k wekersbedri j f na TEN JAAR Wiechert's dood Het simpele leven'' lijkt vergeten maand bit^^755^ Franse mijnenveger in Hoek van Holland Waarschuwing Miljoenste K.L.M.-passagier Acht toeristen gedood bij botsing van bus ZATERDAG 1 OKTOBER 1960 PAGINA 5 O]) bestelling van keizer Karei V werd tussen lo27 en 1533 in de beroemde gobelinweverijen var. Brussel een suite van twaalf grote Wandtapijt -n vervaardigd, voorstellende „de schone jachten van zijn grootvader Maximiliaun 1. De cartons waren van de hand van Barend van Orley. Zij dragen het bekende merk van tweemaal de hoofdletter B, wat betekent Brussel-Brabant, en tussen die letters een volrood schild. Oorspronkelijk waren zij bestemd voor de grote feestzaal van het Coudenbergpaleis te Brussel. Later werden zij door Franse plunderende legers meegenomen naar hun land, waar zij „eigendom" werden van het Louvre. Van de cartons van Barend van Orley worden er enige in het Museum van Leiden bewaard. Als men reproducties van die suite ziet en men vergelijkt ze met de jAcht in onze tijden, zijn er natuurlijk grote verschillen in de aankleding der personages en de wapens, ook voor wat de plaatsen betreft waar gejaagd werd en haar omgeving. Vroeger geschiedde dat letterlijk tot in 't hart van Brussel; nu moet men in de Ardennen en in de provincie Luxemburg zijn om op herten en everzwijnen te jagen. ■mmm. v -v- invitatie Naar Schiphol Tien jaar geleden overleed de grote Duitse schrijver en dichter Ernst Wiechert. Als men zijn romans „Het cimpele leven" en „Missa sine nomine" (beide verschenen hij dè Zuid-Hollandse Uitg. Mij., Ad. M. C. Stok, Den Haag) thans ter hand neemt, beseft men pas goed hoe weinig er naar deze wijze, manende stem is geluisterd. Zeker, dc heide hoeken zijn hier algemeen bekend, maar men zou j ze toch 'n nog véél ruimere lezerskring toewensen. En men zou voor al graag hespeuren, dat men de stem van deze roepende (en dat was Wiechert!) heeft gehoord en begrepen. Als men om zich heen kijkt, heeft het er echter meer van dat de mens van nu het „simpele leven" totaal vergeten is. Alom is er drukte en beweeg, overal is lawaai de mens kan de stem van zijn eigen hart bijna niet meer horen, laat staan die van een schrijver, die tot stilte en inkeer maant, en die de wijsheid en de schoonheid van zijn geschriften pas prijs geeft in rust en aandacht. TESTAMENT Bij toeval ontdekt De wichelroede Boring van grote betekenis Schadelijke zwerfstromen Grote spanning mmmmmmmmtmamtmmm rt-OSfc Windhonden Voor vele natuurvolken is de jacht het enige middel van bestaan, samen met de visvangst. Voor anderen was en is zij een „genot", een ontspanning. Als in de middeleeuwen vorsten en ridders in oorlogen uitgevochten waren en er niet meer te doden viel, schakelden ve len naar het jachtbedrijf over om een deel van hun tijd door te brengen. Toen leefden in de wouden van Midden-Euro- Pa wolven en beren, elanden, herten vossen en everzwijnen. Het jagen op die dieren was de edelen voorbehouden. Nu Piag iedereen jagen die over jachtter rein beschikt en wel te verstaan jacht- recht betaalt Het oudste wapen bij de jacht was de slinger. Dan kwam de spies en vervol gens de boog Met de uitvinding van het buskruit deed het geweer zijn intrede hij het jagen. Veel jagers noemden en noemen zich nog: discipelen van Nim rod, volgens de Mozaïsche overlevering een zoon van Cus, een geweldig jager en de stichter van het Babylonische rijk. Volgens Josephus was hij de bouwmees ter van de toren van Babel, Birs Nim rod. De naam Nimrod werd aanvanke lijk ook gedragen door het sterrenbeeld van de Grote Jager, de Orion der Grie ken. Aan het hof van Brabant werd de kunst van het jagen vooral beoefend in de 15e en 16e eeuw, toen het in weelde, pracht en rijkdom al de andere koninklijke en prinselijke hoven overtrof. Voor bepaalde soorten jacht gebruikte men in onze gewesten valken en gier valken speciaal daarvoor gedresseerd en een zéér kostbare liefhebberij. De valkenjacht was een voorrecht der grand seigneurs. Er ging daar veel hoffelijk- Brabantse loophonden Bulhond en Keffer BONN, 1 okt. (AFF). Het maand blad „Die Bundeswehr", het orgaan van het Westduitse leger, meldt in een arti kel. dat de Sovjet-Unie meer dan tien bases voor l,et lanceren van interconti nentale raketten met een hereik van achtduizend kilometer in permanente staat van alarm houdt, en meer dan der tig bases voor raketten met een bereik van twee en een half duizend kilometer. In dit artikel, waarvan de schrijver zich beroept op de „jongste informaties van betrouwbare hUngen uit de Wes telijke inlichtingendienstenwordt te vens eemeld dat m zeventien steden van de Sovjet-Unie fabrieken voor de produktie van raketten zijn gevestigd ™„_dat bierl^,.Z met H-"omk enorme raketten, uitgerust men, worden gemaakt. Vogens het orgaan zijn ^hlt gelegen in het westen van Rusland, het noordwesten van Siberië en T„ uiterste oosten van de Sovjet-Unie. I Magnitogorsk, gelegen in het °eralfrê bergte, zouden zich voorts nog and,eQ, lanceerbases bevinden. De lanceermsiai- laties zijn volgens het blad op Chinese doelen ingesteld. Voorts zouden bases zijn ingericht in het dal van de Amoer- rivier, in de nabijheid van KomsomolsK, op een afstand van ongeveer 1600 km. Peking een 2000 km. van Tokio, evenals in Anadyr, waar de meest noordelijke oasis gelegen is, op een afstand van 910 *tïl- van Nome en Alaska, en in Okha, °P het eiland Sachalin. Op het schiereiland Kamtsjatka is grote activiteit geconstateerd. De Wcs- 'élijke inlichtingendiensten zouden vol- gens „Die Bundeswehr" tussen twee ijwel ontoegankelijke bergplateaus een danAs voor raketten met een bereik van P9. km hebben ontdekt, die tegen China st-hijnt te zijn gericht. heid tegenover de dames mede gepaard, die dat pralerig vertoon zeer waardeer den. Zij zelf namen aan de jacht deel. maar waren er toch vooral om het ge zelschap te charmeren en fierheid te be leven om de weelde, die daarbij door haar gemaal werd tentoongespreid, om rivalen de loef af te steken. In de tijd der grootste „uitstraling van weelde en prestige yan bet hertog dom Brabant, toen Brussel de rijke hoofd stad der hertogen onder de scepter der machtige prinsen van het huis Bour- gondië-Oostenrijk als stad de parel van het westen was, kende de jacht daar haar hoogtepunt. Het was in het naburige Bosvoorde, dat paarden, honden en roofvogels wer den afgericht voor de jacht op alle soor ten lopend en vliegend wild. Dat cen trum had een wereldfaam. Het stond onder leiding van een opperjachtmees- ter, die altijd een man van hoge afkomst was Vreemde hoven zonden hun specia listen naar Bosvoorde, om zich daar in het jagersvak te perfectioneren. Een vereniging van bewonderaars van bet Zoniënwoud heeft door haar se cretaris Vlemincq een studie doen schrij ven over de jachten in dat woud in vroeger eeuwen. Zij brengt veel wetens waardige bijzonderheden, waaruit onder andere is op te maken, dat dit toen nog vlak bij Brussel gelegen bos eigen lijk het uitgangspunt was van de harts tocht der hertogen van Brabant voor de kunst van het jagen. Gelegen tussen Leu ven en Brussel, de twee successieve hoofdsteden van hun staten, strekte het bos zich letterlijk uit tot aan de poorten van hun paleis op de Coudenberg, daar waar nu het koninklijk paleis staat! Dat aloude Brabantse bos was een ideaal, terrein om te jagen. Het was heu velachtig genoeg om er de „koninklijke sport" der parforcejacht te beoefenen. Maar niet alleen dat soort: ook de eveneens „koninklijke" valkenjacht kon er geschieden en de grofwildjacht, de jacht met de staande hond, de jacht op waterwild, de drijf- en vangjacht, fretteren en de jacht met netten. Voor de valkenjacht werden valken afgericht om, wanneer zij op een gege ven ogenblik worden opgeworpen, een in het luchtruim vliegende reiger of duif of andere vogel aan te vallen. De ja gers beneden volgden dan met spanning de strijd, die daar hoog tussen twee vo gels werd geleverd. De parforcejacht was en is nog een combinatie van honden-, jacht- en rij sport, vooral toegepast bij een herten jacht, waarbij een bos of althans een grote oppervlakte daarvan door een groot aantal personen werd afgezet. Speurhonden werden losgelaten en na dat het hert door deze was opgejaagd, werd het door andere honden achter volgd, En door te paard gezeten jagers. Het is in dat soort jacht, dat onze no bele voorouders zich het meest als ja gers uitleefden. Zij konden daarbij an deren hun moed, uithoudingsvermogen, handigheid en jagersinstincten laten be wonderen, vooral voor de vrouwelijke deelnemers tentoon gespreid. De bodemgesteldheid, het dichte ge boomte en een vijver hier of daar, gaven de opgejaagde herten gelegenheid zich vrij lang buiten de beten der honden en de spiesen en mensen der jagers te hou den. Een zware jacht was en is ook nu nog die °P everzwijnen welke allesbehalve gemakkelijke klanten zijn. Daar komt veel bij kijken en zij is lang niet altijd zonder gevaar, want „chargerende" everzwijnen hebben véél jagers het le ven gekost. De suite der door Orley getekende wandtapijten van de „schone jachten van Maximïüaan" geeft van jachten eeuwen geleden in het Zoniënbos mar kante taferelen te zien, die zich in idyl lische landschappen bij Brussel afspeel den. Bij een hertenjacht treden eerst de pikeurs, de mannen, die de honden leiden, in het gelid, met elk éen speur hond daarbij. Deze laatste moet over een scherp reukorgaan beschikken. Aan een lange leiband gehouden, lopen zij met de neus tegen de grond, snuffelend naar sporen. Zij zün er op gedresseerd nooit te blaffen om het wild niet op te jagen. Heeft de speurhond iets waargenomen, dan blijft hij staan of gaat liggen, om daardoor de pikeur te verwittigen, dat wild in de buurt is. De pikeurs moeten aan de indruk van de poot van een dier of van wat het eventueel verder heeft achtergelaten, kunnen uitmaken of het een mannelijk of een vrouwelijk hert be treft of het jong of oud is, of het verse sporen zijn en welke richting het dier is uitgegaan. Goede pikeurs moeten zelfs kunnen zeggen of men met een schuw of met een niets vermoedend dier heeft te doen, want een hert waarop reeds eer der werd gejaagd en dat toen wist te ontkomen, blijft altijd wantrouwig en is vol listen, om eventuele andere volgers zijn spoor bijster te maken. Als een spoor werd gevonden, braken de jachtmeesters hoogstaande takjes door, daarvan het bovenste deel bleef hangen. Andere takken legden zij op de rond, het dikste deel in de richting van het wild- De jagers werden dan op be lde punten samengetrokken en de •„„„uike parforcejacht kon beginnen. p, „pute stond opgesteld, soms wel honderd honden in vier of vijf striks nonuei waar naar de veronder- tnuSn, der pikeurs het opgejaagde dier stelling der Pn jjet waren doorgaans Brabantse, zogenaamde loophonden, die de eerste meute vormden, sterke brak ken van gemiddelde gestalte. Er waren in de meuten ook zeer snelle windhon den, die, omdat zij zo kostbaar waren, maar in de laatste minuten der achter volging werden ingezet. Als de krachten van het hert verzwak- allali hon- ten, bliezen de jach: Zag het tussen de den schier geen u beurde het dik wij: water wierp om te ontsnappen. Do' door op bloed en nagezet, zoals men tapijten van de Maximiliaan kan ziei dier kreeg dan de d „hertsvanger" achter derblad. De afgesnede werd aan het hoofd als hulde aangeboden, zijn huid was ontdaan, i vaste regelen in stukk ontvingen de honden a deel van de buit. rns hi blaffi Reserveer tijdig voor gratis schoonheids- advies en demonstraties. Thé-Café-compiet en speciale Elizabeth Arden attracties. Salon Lijnbaan, Tel. 119055. poedels om de dieren dol te maken en van gestalte gedrongen maar sterke bul honden, met afgesneden oren om de op gejaagde dieren daar geen vat °P te go- ven. De jacht was en is een wrede sport. Doch wat onze voorouders betreft zien wij ze zich toch liever met jagen dan met oorlog voeren „amuseren". B. BEURS VOOR MODE EN HUISHOUDING De vakbeurs voor het gezin Bijzondere manifestaties o.a. vrije-tijds-bestedlng In 't gezin Interieurverzorging Femina-cinema MODESHOW Elke dag uitreiking v.e. aan tal waardevolle geschenken Geopend van 10-17 en 19-23 u Zondags gesloten AHOY' GEBOUW ROTTERDAM tlm t 2 OCT. Opgejaagd hert in het water (Barend van Orley Prentenkabinet Leiden Copyright A. C. L. Brussel) zich chter at het de b ok da es beluste honden op een der wand- ane jachten" van n. Het stervende oodsteek met een het linker schou- :n rechtervoorpoot van de jachtstoet Als het hert van werd het volgens Bastiaan lonkte naar Meta en zij naar I Schotland zouden trouwen. Vele stellen De jacht op everzv der hartstochtelijk reeds genoemde ho d-aa,r ook nog bij t hem. Wis het licfoe op het eerste ge zicht? We zouden het niet durven bewe ren. Zeker is in ieder geval wel dat het stelletje besloot de grote stap te onder nemen. Helaas, hun idylle werd wreed verstoord De ouders van Meta verzet ten zich iegen die stap. Zij vonden Bas tiaan voor hun Meta geen goede partij. En omdat zij nog niet meerderjarig was en dus de ouderlijke toestemming nodig had. moest van een huwelijk worden af gezien. Edoch, Bastiaan en zijn Meta zaten niet bij 'de pakken neer. Was er niet een dorpssmid in Schotland, die Je in de echt kon verbinden, mits je maar drie weken in het land was? Had hun vriend Van R. niet verteld dat hij zelfs een hotelletje wist waar men zo begaan was met het lot van de trouwlustige stelletjes, dat die er drie weken gratis, voor niks en nie mendal konden logeren? Had hun vriend niet gezegd er voor te kunnen zorgen dat zij een Engels adres kregen zodat zij aan de verplichting - een reisdoel op te geven of althans een relatie - konden voldoen? Ja. het scheen Meta en Bastiaan alles weer. rozegeur en maneschijn. Met hun beider vriend Van R spraken zy ét dat hij passage zou boeken bij de AT",' dat zij met hun drietjes naar Schipnol zouden rijden en dat zij na drie weken in vóór hen hadden de tocht met succes vol. bracht, waarom zou hei hun niet lukken? De kranten staan er immers altijd vol van? Ja. het scheen allemaal te kloppen. De jongelui gingen op reis, zij bereikten zelfs Schiphol maar helaas. Op heterdaad betrapt werden zij naar huis terug gestuurd Bastiaan werd zelfs opgesloten jn het Huis van Bewaring in Dordrecht. Meta keerde terug bij haar ouders, hun vriend van R. moest voor lopig ook genoegen nemen met het Rijks onderdak. Gistermorgen heeft de Dordtse recht bank zich intensief bezig gehouden met de schaking van Meta. Bastiaan ver scheen als verdachte voor het hekje. Wat er allemaal over hem en naar aan leiding van hetgeen zich op de 25ste juli afspeelde is gezegd, zal nimmer in de openbaarheid komen. De zaak werd met gesloten deuren behandeld, zulks zowel op verzoek van de raadsman, mr. baron van Lynden als op dat van de ouders van Meta. Eerst over veertien dagen, als de rechtbank uitspraak doet. zal bekend worden op welke wijze Bastiaan voor zijn daad zal moeten boeten. Hun vriend Van R„ evenals Bastiaan en Meta, afkomstig uit Leerdam, ver scheen daarentegen wel Hij immers had zich schuldig gemaakt aan medeplich tigheid. Onomwonden gaf hij toe aan het hele plan meegewerkt te hebben, omdat, zoals hij zei. hijzelf ook in dergelijke om- 1 standigheden verzeild was geraakt. „Daardoor kon ik hen zo goed begrijpen. Ik had medelijden met ze". Het adres dat hij de trouwlustigen ver schafte kende hij evenmin als de twee geliefden Waar hij het. dan wel vandaan had? „Ik vond het in een Engels leer boekje Ik heb het overgeschreven en het hun gegeven". De president toonde Van R. de pas poorten en de ongebruikte passagebiljet ten. Of hij ze kende? Nee. hij had ze nog nooit gezien, want de reis was telefonisch besteld De officier van justitie noemde Van R- een man met veel show en fantasie, die nodig eens wat steviger met beide be nen op de grond moest gaan staan. Hij raadde de verdachte aan zijn leven eens wat anders te gaan inrichten. Ten slotte eiste de officier drie maanden voorwaar delijk met een proeftijd van drie jaar en toezicht gedurende die proeftijd door de afdeling Dordrecht van het Nederlands Genootschap tot Reclassering. Uitspraak over veertien dagen. DEN HAAG, 30 sept. In verband met wetenschappelijke onderzoekingen langs de Nederlandse kust, welke in Nato-op- dracht zullen plaatsvinden zal de Franse mijnenveger „Bir Hacheim" (700 ton) een operatief bezoek brengen aan Hoek van Holland gedurende de nachten van 3 op 4 en 4 op 5 oktober. De „Bir Harcheim" staat onder bevel vtn de captaine de corvette (luitenant ter zeer der 1ste klasse) Vedef, de bemanning bestaat uit 3 officieren en 35 schepelingen. jnen werd niet min- eleefd. Behalve de de-soorten kwamen pas luid blaffende Op de kwekerij „De Zuidpias" van de heed J. Vermeer, ergens in het onaf zienbaar akkerbouwland tussen Wad- dinxveen en Zevenhuizen, is thans een even merkwaardig als belangwekkend experiment aan de gang, dat, indien het slaagt, van verstrekkende betekenis zal zijn voor dit tuinbouwgebied. De Waddinxveense wichelroede-loper, do heer J. Bron (1„ de wandeling Hannes Bron genoemd) heeft namelijk op ge noemd kwekersbedrijf een bron opge spoord op een diepte van zeventig a tachtig meter. De deskundigen van het rijksbureau voor drinkwatervoorziening zeggen: Er zit daar wel water, maar zout water. De wichelroedeloper houdt vol, dat zich op de door hem aange geven plaats en diepte een bron van En die schijnt de huidige lezer niet meer te zoeken. Vooral in Duitsland is het aantal luidruchtige oorlogsromans enorm hetgeen aiileen bewijst, dat er een grote vraag naar is: de leve ranciers staan graag gereed, om van de algemene welvaart wat mee te pikken! Het ergerlijkste is nog wel, dat men doet alsof men door idealistische motie ven wordt gedreven. Dit is echter een drogreden. Men had beter gedaan, vijfentwintig jaar gele den naar de dichter Wieehert te luiste ren, die toen reeds het onweer voelde naderen. In 134 hield hij in het Audi torium Maximum van de universiteit van Munchen een uiterst moedige rede, waarin hij zich onverbloemd teweer- 9telde tegen de geest van het nationaal- socialisme en een beroep deed op het rechtsgevoel van de Duitse jeugd Hij waarschuwde, dat een op geweld en leu gen gebouwd regime onvermijdelijk naar de ondergang zou leiden. Een Duits student, die deze historische rede had bijgewoond en korte tijd later zijn va derland kon ontvluchten, beschreef me in 1935 Ernst Wiechert als een vitale gezonde man, dlie levendig sprak soms met klem zijn stem verheffend. Toen ik vijftien jaar later de schrij ver persoonlijk in Amsterdam ontmoet te. waren zijn sombere voorspellingen bewaarheid: de wereld was geteisterd door een rampzalige oorlog, met als na sleep tal van nieuwe problemen, no den en dreigingen. Wiechert maakte de indruk van een oud en dodelijk ver moeid man en toch was hij pas 62 jaar. Zijn stem was monotoon en had iets slop ends. Maar ik herinner mij deze stem nog altijd, omdat er zo'n grote rust en wijze mildheid van uitging. Niet de jaren, doch de gebeurtenis sen hadden Wiechert's fysieke kracht gebroken. Hij had lichamelijk veel gele den, o.a. jn een concentratiekamp, maar werd geestelijk veel smartelijked ge kweld, omdat hij. de haast fanatieke pre diker van de gerechtigheid, liet bewust zijn van de scruld van een groot deel zijner landgenoten torste. Zijn aandacht was z'n leven Jang vooral op de jeugd gericht en ook tij dens het gesprek, daj met hein had. kwam hij hier steeds weer op terug. Zijn grootste zorg gold de Duitse jeugd, de jongeren waarvan hij zei, dat ze „onbevlekte handen" hadden. „Het is l niet voldoende bekend, dat een ze" groot deel van de studenten zich tijdens het Hitler-regime dapper heeft gedragen en daadwerkelijk verzet pleegde. v\ ïst u wel, dat ruim 600.000 Duitse verzetslie den ter dood zijn gebracht? Zes-honderd duizend. dat wil toch wel wat zeggen. En veel van hen waren studenten dus pleitte hij. Wiechert 's laatste levensjaren waren verre van gemakkelijk. Hij woonde in Zwitserland en de Duitse kranten had den hem herhaaldelijk z'n vertrek uit Duitsland verweten. Er waren er cue hem een verrader noemden en anderen zeiden dat hij naar Zwitserland was ge gaan „om chocolade te eten". Er is wa dat betreft in de Duitse pers ondertus sen wel wat veranderd! Wiechert voelde zich ziek toen ik nem sprak. „Ik hoop gauw terug naar nuis te gaan", zei hij. om mijn nieuwe Doe» af te maken". Ik zie hem in mijn ner- innering nog gaan een oud man, die alles verloren had, behalve zijn ge loof in de gerechtigheid en in de jeugd. Hij heeft inderdaad zijn roman nog voltooid, maar hij hecft hem niet meer gedrukt gezien, Het was het aangrijpen de testament „Mis*a sine nomine in Nederlandse vertaling verschenen als een deel der bekende Cultuurserie. met illustraties van Anton Picck. In deze roman maakte dc auteur de balans op van wat de oorlog aan goede en kwade eigenschappen in de mens heeft wakker geroepen. Hij deed dit m oen brede, bewogen schildering van de innerlijke strijd van een paar niannen. die uit de caos hun geloof in het lo ven en hun vertrouwen in de mens pro beerden te redden. Wiechert groef diep In het zieleleven van deze mensen. Zoals alle boeken van zijn hand. is ook „Missa sine nomine" rijk aan gedachten de overpeinzingen van een rijp en dichterlijk man, die veel heeft geleden maar ondanks alles bleef geloven in de liefde van mens tot mens s\ ERNST WIECHERT vertrouwen en in een uiteindelijke en volstrekte ge rechtigheid. Wiechert heeft lijden en het onrecht veroorzaakt door oorlog en dictatuur, dubbel gevoeld: aan den lijve en in de geest Daarom heeft zijn testament zo'n diepe en beklemmende ondertoon, die nog heel lang bijft naklinken Ik ben er zeker van, dat Ernst Wie chert zich niet erg gerust zou hebben gevoeld als hij de wereld van vandaag had kunnen gadeslaan: een wereld waar in teveel „chocolade wordt gegeten" (in de betekenis die hij zelf aan deze uit drukking gaf» en te weinig bewust en oprecht geleefd. Hij zou teleurgesteld hebben gecon stateerd, dat het hebben van „onbevlek te handen" op zich nog geen garantie geeft voor een onbezoedeld leven. En dat de mens maar heel. heel weinig heeft geleerd. Wie hierover nog eens dieper wil nadenken, moet „Het simpele leven" en „Missa sine nomine" lezen of her lezen! HANS ROEST. AMSTERDAM, 1 okt. Enkele maan den eerder dan vorig jaar heeft de K.L.M. haar miljoenste passagier geboekt. Het was de heer Hopfensitz uit Stuttgart, die gisteren zowel bij zijn vertrek in Stuttgart, bij de tussenlanding op Schiphol als bij zijn aankomst in Londen huldigingen on derging. zoet mineraalwater bevindt De te gengestelde meningen hebben dit experi ment op de spits gedreven, waarbij ener- zijds de deskundigheid van het dijksbu- reau in het geding komt en anderzijds de bekwaamheid van de heer Bron Overigens staat of valt de bekwaam heid van de heer Bron met met het al of niet slagen van dit interessant experiment. Hoewel deze wichelroedelo per thans begrijpelijkerwijs een tijd van grote spanning doormaakt, heeft hij toch de laatste tien jaar reeds uitdrukkelijk bewezen over grote gaven op dlt ge bied te beschikken. Niet alleen heeft hij in het rijke tuinbouwgebied van de ze streek reeds tientallen bronnen opge spoord, hij heeft fiet zelfs gepresteerd een bron aan te wijzen voor een pluim- veebedrijf in Canada, niet door ter plaatse een onderzoek in te stellen, nee, hij wees de bron OP DE KAART AAN. In Amerika kan men mensen met ga ven als die van de heer Bron wel ge bruiken, vandaar dat hem ook aanbie dingen bereikten, naar Amerika te ko men. Maar de Waddinxvener heeft tot nog toe elke aanbieding in deze rich ting van de hand gewezen, omdat hij zich in ieder geval eerst in Nederland verder wil bekwamen. In Ermelo deed zich een soortgelijke strijd voor tussen de mening van een gronddeskundige en die van de heer Bron. De heer Bron kreeg namelijk de opdracht ten behoeve van een pluim- veebedrijf in Ermelo een bron op te sporen. Hij zocht een bron op, er werd een grondboorder bij gehaald, maar de ze verklaarde: Er zit een slechte zand laag Hieir kan géén goed water zijn. De heer Bron hield echter voet bij stuk, zette de boring door, en nu heb ben de kippen op dat bedrijf uitstekend water. De heer Bron vertelde ons, hoe hij zijn zeldzame gave een jaar of tien ge leden min of meer bij toeval heeft ont dekt. De heer Bron is van beroep n.l. tuinder. Op een goede dag werd er op zijn bedrijf een soortgelijk onderzoek verricht, waaraan ook een wichelroede loper te pas kwam. Onmiddellijk voel de ik, dit kan ik ook, zo herinnert de heer Bron zich. „Geef mij dat ijzer- draad eens", vroeg hij aan de wichel roedeloper, en deze proef op de som be wees, dat de heer Bron inderdaad de ze gave bezat. In de eerste tijd be schouwde hij het als een hobby. Hij on derzocht de grond van andere tuinders en boekte meteen zulke successen dat hij besloot zich in deze materie verder te gaan verdiepen. Hij ging niet over een nacht ijs, want de heer Bron is niet iemand om met zijn gave te geu- den of er op spectaculaire wijze ge bruik van te maken. Dat bleek ons on middellijk tijdens de persoonlijke ont moeting, die wij met hem hadden. Hij beschikt over een grote mate van zelf kritiek, probeert steeds een grote mate van rationele controle uit te oefenen op de ontdekkingen, die hij langs min of meer irrationele weg doet. Hoe ver zijn kundigheden gaan, moge blijken uit het feit, dat hij water- en gasaders onder de grond op een afstand van kilome ters kan bepalen. Op deze manier: Hij kijkt naar een huis of boerderij in de verte, neemt de wichelroede in de hand en weet na enige concentratie aan te geven, hoe de water- en gasbanen zich onder die boerderij bewegen. Als wichelroede gebruikte men vroe ger altijd een hazelaarstak. Tegenwoor dig gebruikt men ook andere stoffen. De heer Bron maakt gebruik van wichel roeden van nikkeietaai. De uiteinden van de wichelroede lopen tussen de vin gers door, de handen worden met de handpalm naar boven gehouden, maar mogen elkaar niet raken. Zodra de wichelroedeloper een onder aardse water, of gasbaan bereikt, komt er beweging in de wichelroede, want men ziet het middelste gedeelte dan naar beneden zwiepen of naar boven slaan, zodat soms een draaiende bewe ging ontstaat. De reactie kan zo fel zijn, dat het me taal haast doop de vingers snijdt of onverwacht hard naar beneden slaat. Men kan dit zelf constateren, door zelf een van de uiteinden van de wichelroe de in de band te nemen, maar dan al leen als men de vriigekomen hand van de wichelroedeloper beetpakt en zo con tact met hem maakt, wnat zonder de wichelroedeloper gaat het niet. Inmiddels is dit voor <3e heer Bron niet alieen een goede gave, maar niet minder een zware opgave. Want met al- i leen water en gas te ontdekken is men er nog niet. Men moet ook de baan van de onderaardse zwerfstromen en kruisingenva n aders bepalen. Dat is een technische ervaring, die de heer Bron in de loop der jaren steeds meer heeft opgedaan. Hij is in staat de rich ting en de breedte van de ondergrondse gas- en waterstromen nauwkeurig aan te geven wat hij doet met houtspaanders. De boring, die thans wordt verricht, wordt uitgevoerd door de grondboorbe- drijf van de heer D. Neven uit Lekker- kerk De heer Neven is er zelf ook ten zeerste in geïnteresseerd, want hij heeft al honderden bronnen aangeboord. daar zijn bedrijf zich ook specialiseert in watervoorzieningen. Wat de heer Ne ven van deze boring denkt? Ik durf er niets over te zeggen, vertelde hij ons maar wel weet ik. dat deze proef, als zij slaagt, van grote betekenis zal blij ken. De boring is niet van een leien dakje gegaan. Oorspronkelijk werd verwacht, dat men de bedoelde diepte van zeven tig a tachtib meter reeds dinsdag in de loop van de middag zou bereiken. Men had echter pech, doordat zich op de plaats van de boring bijzonder veel on deraardse mollen- en rattengangen be vonden. Het gat wordt namelijk met wa terdruk geboord, maar door de gangen vloeide het water naar links en rechts weg. Volgens de laatste berichten heeft men nu een diepte van zestig meter bereikt, maar momenteel wordt het boor- materiaal vervangen door ander, waar na men weer verder kan gaan. Men hoopt zeker in de loop van vrijdag het water te bereiken. Dan zal aan een paar dagen zenuwslopende spanning een eind komen, want dan za' antwoord gegeven kunnen worden op de vraag of men met zoet of met zout water heeft te maken. De heer Bron is een goede bekende op de grond van kweker Vermeer, die een groot vertrouwen in hem stelt. De Waddinxveense wichelroedeloper heeft de grond van de kweker namelijk onder zocht op schadelijke zwerfstromen en stralingen. Een van de resultaten daar van was, dat de vrouw van de tuin der. die aan astma leed, spoedig var, haar kwaal werd genezen. De heer Brou plaatste daartoe in het huis van de tuin» der een instrument dat erop geicht wa» de schadelijke werking van de van oor sprong kosmische aardstralingen tegen te gaan. Mevrouw Vermeer, ze verteld# het ons zelf. is nu van haad astma ge nezen. Ook haar vader heeft een derge lijk instrument thuis en vindt veel ver lichting. Hij is niet geheel genezen, maar mevrouw Vermeer zocht de oorzaak daarvan in het feit dat hij genoemd in strument pas twee jaar heeft en zij zelf al vijf jaar. Het vreemde aan dit instru ment is, dat het storingen ondervindt van veren kussens in stoelen bijvoorbeeld en toen mevrouw Vermeer verleden jaar nog een astma-aanval kreeg, bleek dat er een mes vlakbij het instrument lag. Omdat het instrument in huis nogal lastig was, staat het nu in de tuin en het schermt een gebied af met een straal van 175 meter. Dat „afschermen" is het vakwoord, dat de heer Bron voor de wer king van dit instrument gebruikt. De heer Bron heeft, voortbouwend op een reeds bestaand instrument, dit verder ontwikkeld en nu geheel storingvrij ge maakt, zo vertelde hij ons. Ook op tuinbouwgebied heeft het tol verrassende resultaten geleid. In tegen stelling tot zUn collega's gebruikt de heer Vermeer geen kunstmest. Maar zijn produkten zijn er niet minder om. On langs deed zich nog een merkwaardig feit voor: De heer Vermeer had hon derdduizenden sla-plantjes gezaaid. Hij verkocht daarvan een aantal aan colle ga's wier tuingrond niet is „afgeschermd" Het vreemde was, dat de plantjes bij de heer Vermeer vee) sneller groeiden en verpot konden worden Al deze verrassende resultaten, die de Waddinxveense wichelroedeloper wist te hoeken, maken inmiddels de spanning nog groter. Wat zal het zijn6 Zoet of zout water? DIJON, 30 sept. (Reuter). Een Engel se toeristenbus is gisteren nabij Dijor in botsing gekomen met een stilstaande vrachtauto waardoor acht inzittenden var de autobus zijn omgekomen. Slechts een van de 37 inzittenden bleef ongedeerd. De bus was op de terugreis naar Engeland na een vakantiereis van veertien dagen door Italië, Zwitserland en Frankrijk.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 5