Madrid wacht gespannen op thuiskomst van Fabiöla Men sou haar willen binnenhalen Loemoemba nu gefêteerd door Guinese soldaten Afgezette premier doet bij diner aanval op de F.S. D i Bom ontploft op Times Square Met Moskou valt niet te praten V. J li Overstroming in Engeland Jordanië erkent Iraakse regering Politiechefs in Italië vervangen KOLONEL MOBOETOE PROTESTEERT MAANDAG 3 OKTOBER 1960 In New York Spel (Van een correspondent in Spanje) Barcelona, 1 oktober. Indien senorita Fabiola de Mora y Aragon, de toekom stige koningin van de Belgen er in toestemt, zal het gemeente bestuur van Madrid haar een grootse ontvangst bereiden, wan neer zij thuiskomt in haar ouder lijk paieis in de Calle Zurbano in BUITENLANDSE KRONIEK de Spaanse hoofdstad. De graaf van Mayalde, burgervader van de Madrilenen, heeft reeds een uit gebreid programma bij de hand, dat inderhaast is opgesteld. Uit voering daarvan hangt echter helemaal af van de wens die Fabiola te kennen zal geven en men acht het niet onwaarschijn lijk dat zij er de voorkeur aan zal geven bijna incognito in Madrid te verblijven. In dat geval is de graaf van Mayalde toch van plan, met een bloemenruiker in de hand zijn opwachting bij de koninklijke verloofde te gaan maken. Groningse Martinikerk „schreeuwt" om vernieuwing Restauratie kost drie miljoen Comité poogt geld bijeen te krijgen Nog meer fresco's achter de muren? Leiden viert ontzet Particuliere Drentse schaapskudde gered Kampioene sneltikken Die nb la d-wedstrij d familie geparenteerd zyn, ofwel de regerende vorstenhuizen in Europa. Andere landen zullen wellicht hun ministers van buitenlandse zaken mo gen afvaardigen. van gissingen Dit is het wapen van Doha Fabiola, de verloofde van koning Boudewijn, zoals het in Madrid is ontworpen. Terecht heeft Eisenhower geweigerd met Khroesjtsjev te gaan onder handelen. Het voorstel van vijf min of meer neutrale regeringsleiders voor een gesprek tussen de Grote Twee is door de Amerikaanse president op goede gronden afgewezen. Eisenho wer stelt zich op het standpunt, dat het vraagstuk van de vrede en de veiligheid in de wereld niet eenvoudig opgelost kan worden in onderhandelingen tussen de V.S. en de Sovjet-Unie. Het is geen zaak voor bilateraal overleg. Toen Khroesjtsjev in de zomer van het vorig jaar naar Washington kwam om met Eisenhower te gaan praten, maakte zijn gastheer uitdrukkelijk bekend, dat er niet onderhandeld zou worden. Tijdens het gesprek met de Russische premier te Camp David heeft Eisenhower slechts de mogelijkheid willen onderzoeken van een topconferentie. Eisenhower heeft zich er wel voor gehoed de indruk te wekken, dat hij er op uit was de grote wereldproblemen te regelen in een „onderonsje" met Khroesjtsjev. Eind 1959 was de kwestie-Berlijn het grote obstakel voor een topconferentie. Khroesjtsjev had een jaar tevoren een soort Berlijns ultimatum gesteld, en Eisenhower wilde niet over een topcon ferentie denken vóór het ultimatieve karakter was ontnomen aan Khroesj- tsjevs eisen met betrekking tot de sta- -- tus van West-Ber- lijn. Toen de Ame rikaanse president na het gesprek te Camp David de in druk had gekregen dat de Berlijnse JUzaak door de Rus sen inderdaad niet meer als een ultimatum gesteld werd, stemde hij toe in een ontmoeting van de Gi-ote Vier. Eisenhower had geen goede herinneringen aan de Geneefse topconferentie van 1955, die immers geen enkel positief resultaat had opge leverd. Hij wilde zich niet opnieuw in een dergelijk gevaarlijk avontuur stor ten Men weet wat er tenslotte in. mei van dit jaar gebeurd is. Khroesjtsjev heeft een verkenningsvlucht met een Ameri kaanse U-2 boven de Sovjet-Unie aange grepen om de Parijse topconferentie te torpederen. De Russische premier heeft zich te Parijs in buitengewoon beledi gende woorden uitgelaten over de Ame rikaanse president, en hij heeft gesug gereerd dat hij met de tegenwoordige president van de V.S. niet meer wilde praten. Kiroesjtsjev heeft na zijn optreden in Parijs in mei het internationale po litieke klimaat verder bedorven door zijn beschuldigingen aan het adres van Amerika naar aanleiding van het incident met de RB-47, een Amerikaans vliegtuig dat in de wateren ten noorden van Noorwegen door Russen werd neergeschoten. De Sovjetverklaring, dat dit weer een Amerikaanse spionage- vlucht was geweest, is door de V.S. met stelligheid ontkend, en Moskou heeft geweigerd in te gaan op het voorstel van Washington een onpartijdig onder zoek in te laten stellen naar de toe dracht van het incident. Khroesjtsjev eist nu, dat Eisenhower zowel voor de vlucht van de U-2 als voor die van de RB-47 zijn excuses maakt; een eis die cl oor Eisenhower uiteraard met veront waardiging van de hand wordt gewe zen. De Amerikaanse president heeft in zijn antwoord aan de „neutrale vijf" die een bilateraal topgesprek wilden, ook herinnerd aan de recente dreigementen van Rusland met raketaanvallen, en aan het saboteren 'door de Russen van de Geneefse tienmogendhedenconferentie over ontwapening. Een gesprek van het Westen met de Sovjet-Unie dat weer op een mislukking zou uitlopen, zou de internationale toe stand maar verergeren en de illusies van de volkeren van de wereld zouden wreed verstoord worden. Sommige mensen geloven, dat een ge sprek tussen Eisenhower en Khroesjtsjev alleen maar bevorderlijk kan zijn voor de vermindering van de spanningen in de wereld. Als men maar ging praten zou daar altijd wel iets goeds uit voort komen. Maar Eisenhower weet wel be ter. Met Khroesjtsjev is op het ogenblik niet te praten. Macmillan hoopt kennelijk, dat er al thans een weg opengelaten kan worden voor een topconferentie, waarin de V.S. vertegenwoordigd zouden zijn door Eisenhowers opvolger. Die ontmoeting zou dan begin volgend jaar, na de inau guratie van de nieuwe Amerikaanse president, kunnen plaats hebben. Maar dan zal Khroesjtsjev toch eerst zijn houding radicaal moeten veranderen. Intussen zijn de Madrilenen vast van plan he gtemeentelijk protocol voor dergelijke ontvangsten uit hét raam te smijten, wanneer zij de kans krijgen nun senorita Madrilena" te begroeten. De grote vraag is echter, wanneer F abiola thuis zal komen. Niemand weet er iets van. De Madrileense dag bladen bellen dagelijks de Spaanse ambassade in Brussel op en de Bel gische in Madrid. Zij schromen niet het paleis Laeken zelf aan de Hjn te vragen. Maar er worden geen inlich tingen gegeven. Zelfs de meest in tieme vriendinnen vah Fabiola weten van niets. Maar toen maandag een ochtendblad wist te vermelden, dat de auto van Fabiola, met haar privé- chauffeuse aan het stuur aan de Frans- Spaanse grens bij Irun was gezien, stroomde een goed deel van de ruim twee miljoen Madrilenen naar het paleis in de Calle Zurbano om te zien of de „senorita" al thuis was gekomen. Maar daar wist het bedaagde hoofd van de huishouding, Milagros Resines niets anders te vértellen dan dat de kamer van Fabiola in orde was ge maakt en haar bed gespreid, maar dat niemand wist wanneer ze zou komen. Berichtten uit Brussel willen doen geloven, dat het de eerste dagen van oktober zal worden, voordat Fabiola naar Madrid terugkeert. Maar de Spanjaarden hebben ge leerd niet langer voetstoots aan j nemen wat Brussel beweert. Geble ken is dat Fabiola en Boudewijn de meest geroutineerde pers-misleiders zijn van het gehele continent en men is geneigd alTe berichten ui; Brussel als camouflage te beschouwen. Onder de titel: „Do pers heeft een vorstelijke les in wellevendheid gekre vorstelijke les in wellevendheid gekre gen", publiceerde dezer dagen een van de grootste Spaanse dagbladen een hoofdartikel, waarin koning Boudewijn of werd toegezwaaid voor de meester- luke wijze, waarop hij de ganse wereld pers om de tuin heeft geleid. Hij heeft afgerekend met alle speculaties die oirurent zijn leven in deze pers zijn gemaakt. Op de dag, waarop officieel zijn verloving met Fabiola de Mora y Aragon werd afgekondigd, verscheen een groot Spaans weokblad met een openingsartikel, waarin werd aan gekondigd, dat Boudewijn er zeer erns tig over dacht Trappist te worden. Een week tevoren was hij in hetzelfde blad verloofd verklaard met Maria des Neiges Bourbon-Parma. Dit soort van uiterst domme duimzuigerij van een stel onverantwoordelijke broodschrjj vers en gedegenereerde sneldichters, is door Boudewijn onbarmhartig aan de kaak gesteld. Ofschoon hij thans verklaard heeft, dat niemand anders dan zijn kinderen zullen weten, hoe de romance tussen hem en Fabiola is ont- staan, kan men niet nalaten rustig door te gaan met gissen omtrent de plaats en wijze, waarop Boudewijn zijn Spaanse jonkvrouwe heeft ontmoet. Het is bepaald interessant deze gissingen eens na te gaan. Dat een gissing gemakkelijk een vergissing kan wórden, bewees „France Soir", welk blad bijzonder veel geld moet hebben betaald voor een foto die genomen is in een Bar- colonese nachtclub tijdens het jongste incognitoverblijf van Boudewijn in Spanje. In september van het vorige jaar heeft de Belgische koning ge ruime tijd in Spanje vertoefd, waar h« ondermeer, streng incognito heeft gelogeerd in een hotel op de Tibi- dabo, de meest bekende heuvel uit de rij die Ba-'celona omgeeft. Op een avond is hij als gewoon burger naar een cabaret gegaan, de „Bodega del foro in Barcelona. De Spaanse veiligheidsdienst waakte streng over zijn rust. Toch heeft de fotograaf die avond aan avond plaatjes van klan ten van deze bodega knipt kans ge zien ook een prent van Boudewijn en zijn gezelschap te maken. De politie wilde het filmpje van de fotograaf in beslag nemen, maar vond ten slotte goed. dat de man het thuis uit zijn toestel zou nemen, omdat er ook vcei andere klanten van de bodega op stonden. Thuis heeft de handigaard een aantal afdrukken ge maakt en daarna het negatief in geleverd. De politie bezwoer hem streng te zullen straffen, wanneer de door hem gemaakte foto in buitenlands blad zou worden getroffen. NEW YORK, 3 okt. (U.P.I.) Gis termiddag is op Times Square te New York een bom ontploft, die in de strui ken achter een standbeeld was verbor gen. Vijf voorbijgangers, twee mannen en drie meisjes werden gewond. De mannen moesten in een ziekenhuis wor den opgenomen. De drukgolf, die op de ontploffing volgde werd tot zeven hui zenblokken ver gevoeld. De politie, die in staat van hoogste paraatheid 'ver keert in verband met het bezoek van de vele buitenlandse bezoekers aan de Algemene Vergadering van de Verenig de Naties, kwam tegeljjk met een aan tal ziekenauto's op- de plaats van het ongeluk aan. Het is niet bekend wie de bom heeft geplaatst. enig aan- Geschenken In afwachting van de. hoge gast, breekt het gemeentebestuur van Madrid zich intussen het hoofd over het cadeau dat namens de stad offici-el aan F'abiola moet worden aangeboden. Men is het er unaniem over eens dat het iets moet zijn, dat voor Fabiola de herinnering aan haar geboortestad voor goed levend zal houden. De vele kunstnijverheidsateliers in de stad maken thans ontwerpen van wat vol gens hun inzicht het meest geëigende geschenk zal zijn. Mocht het gemeente bestuur die niet aanvaarden, dan zijn de ateliers van plan hun werkstukken particulier aan de toekomstige vorstin van België aan te bieden. En intussen blijft het geschenken regenen in het paleis aan de Calle de Zurbano. Het bedrijfsleven van Madrid laat zich daarbij het minst onbetuigd. Maar het meest opvallend zijn de kleine geschenken, die door tientallen arme mensjes naar het grafelijk paleis worden gebracht. Zij brengen kleine, eigenhandig gebor duurde kleedjes, ingelegde doosjes, simpel houtsnijwerk en wat al niet meer ais getuigenis van hun dank baarheid voor de „engel van Madrid", die zo dikwijls do trooste res van de armen is geweest. Deze dikwjjls onbeholpen cadeautjes zullen voor j abiola onnoemelijk meer waarde hebben dan de karrevrachten deels propagandistisch materiaal, dat door het bedrijfsleven aan het paleis in de Calle Zurbano is afgeleverd. Want Fabiola geeft niet om geschen ken, gewend als zij is, zelf te schenken. Wij hebben het aan een intieme vriend van de .jonge vorstin gevraagd: „ik geloof niet dat zij iets wil hebben' heeft hij gezegd; en vervolgens: „ik kan mij niet voorstellen, dat F'abiola ook maar in de verste verte aan huwelijkscadeaus zou kunnen denken!" .Gelooft U dan dat Fabiola toe zal stemmen in een officiële ontvangst?" „Haar kennend, moet ik zeggen, nee. Maar dat is tenslotte - en vraag, die zij zelf maar moet beantwoorden/ want ik kan me ook voorstellen, dat zü zich tot zoiets aan Madrid verplicht voelt." Toen de verloving van Boudewijn met Fabiola bekend gemaakt werd, vroeg de fotograaf zich af of deze onbekende ftpaanse misschien in het gezelschap van Boudewjjn had vertoefd in de Bodega del Toro. Hij haalde zijn platen tevoorschijn en huilde van geluk, toen hy duidelijk Fabiola op de door hem gemaakte plaat meende te herkennen. Hu verkocht de pcent oor ruim geld aan France Soir en toen de foto daarin gepubliceerd was, wist plotseling ieder een dat het meisje dat met een vriendin aan de rechterhand van de vorst zit, niet Fabiola was, maar de dochter van de hotelhouder op de Tibidabo. Dit weten de politie en de fotograaf nu ook, sedert zij elkaar de laatste dagen beter hebben leren ken nen. ten Jaguar? Het volgende verhaal wil doen ge loven, dat Boudewijn bij zijn bezoek aan Barcelona een toertje ging maken in zijn Fcrrari-sportwagen en daarbij een jongedame achterhaalde die in een Jaguar-sport reed. De dame liet zich echter niet zo gauw inhalen en het werd een spannende race van minstens tien minuten, die door de Ferrari gewonnen werd. De koning beduidde de snelle dame daarna te stoppen om een praatje te maken. Die dame bleek Fabiola te zijn en het verhaal vergeet niet te vermelden, dat beiden op het eerste gezicht verliefd werden. Wij hebben de Jaguar-dealer in Madrid gevraagd of F'abiola ooit een Jaguar heeft bezeten. Men wist er niets van. TI-1 enige dat men wist was, dat zij een in Spanje gefabriceerd Fiatje 600 hoeft en niet van autorijden "houdt, voorts heeft Boudewjjn, zo hjj en niet zijn broer Albert, een Ferrari heeft, deze met meegebracht naar Spanje. Voor hem stond bjj zijn aankomst op het vliegveld Barcelona een rode ge sloten Mercedes klaar. De oudste zuster van Fabiola, Maria aas Neiges de Mora y Aragon, Mar kiezin de Aguiiar de Ebro, die in San ieiiu de Llobregat, dicht bij Barcelona met haar man en tien kinderen woont, beert tegenover Spaanse journalisten Verklaard, dat volgens haar mening de koning zjjn geliefde voor het eerst in maart van dit jaar in het huis van enkele gemeenschappelijke vrienden in Zwitserland heeft ontmoet. Zij voegde er direct bij, dat zij het fijne er even min van wist, omdat de verloving ook voor de familie van Fabiola een ver rassing was. De telefoniste van het plaatsje Za- rauz, in de buurt van San Sebastian, waar Fabiola en haar moeder in de „Villa Escubi" de zomer heeft door gebracht, kan zich plotseling her inneren, dat^ er vrijwel elke avond vanuit België door een onbekende heer in het Frans met Fabiola werd gebeld. Die heer moet natuurlijk koning Boudewijn geweest zijn. Ook in de gissingen is echter een baas boven baas en dat is „Paris Presse". Reeds in 1940 heeft de Bel gische kon,nklijke familie, op vacantie in de buurt van Barcelona; de familie de Mora y Aragon ontmoet. Boudewijn was toen nog maar tien jaar en Fabio la slechts twaalf. De beide kinderen moeten toen al verrukkelijk hebben ge speeld op het Spaanse strand. Nadien heeft Boudewijn zijn uitverkorene her haaldelijk uitgenodigd. Reeds in 1955, 1957 en 1958 is zij in Brussel te gast bu de koning geweest. En zo blijft de wereld zoeken naar een verklaring voor het voldongen feit, waarvoor zij door Boudewijn is gesteld. De Haagse architect Ph. Bolt eii zijn Groningse collega P. L. de Vrieze hebben een bijzonder be langrijk werk op hun schouders ge nomen: de restauratie van de Marti nikerk, van welk historisch bouwwerk de bijbehorende „Martinitoren' in de bijbehorende „Martinitoren" in Ee restauratie vergt naar alle waar- y schjjnlijkheid een jaar of tien en er is zeker een bedrag van drie miljoen gulden mee gemoeid. Tachtig procent van dit bedrag zal de overheid wel op tafel leggen, maar de resterende twintig procent zeshonderdduizend gulden dus! zal men op een andere wjjze moeten verkrijgen. Daarom hoeft men het „Comité Restauratie Martinikerk" gevormd, dat een waar lijk indrukwekkende rij van prominen te figuren achter zich heeft staan. De Martinikerk dateert uit de der tiende eeuw en heeft een lange en be wogen geschiedenis achter de rug. Uit allerlei fragmenten, details en ma terialen blijkt, dat vele geslachten iets aan het oorspronkelijke bouwwerk hebben toegevoegd, veranderd, ver beterd of.bedorven. Zo was er in het midden der vijftiende eeuw de grootscheepse verbouwing, die de kerk tot oen groter gothisch gebouw zou omtoveren. Ais gebruikelijk begon men met het koor af te breken en de beide absiden van het dwarsschip. Daarvoor in de plaats bouwde men liet zeer hoge gotische koor (25 m. tot in de top van het gewelf en 34 m. tot de nok van het dak) met aan de noordzijde de grote sacristie met ver dieping. Hierbij zjjn de oostelijke pij iers van de oorspronkelijke kerk be waard gebleven, de overige dertien zuilen zijn ronde bakstenen zuilen zon der kapitelen. Boven de spitsbogen, welke de zuilen verbinden, bevinden zich spitsboognissen, welke volgens de laatste onderzoekingen van architect De Vrieze open moeten zijn geweest. In de eerste helft der zestiende eeuw (ongeveer 1545) zijn deze nissen ge dicht en voorzien van de in 1923 ont dekte schilderingen. Na het koor werd ook het schip on der handen genomen. Intussen kwam er een omslag in het ruimtegevoel. De totale hoogte tot in de top van het gewelf werd niet meer dan zeven tien meter, de drie beuken werden even breed en even hoog, er was geen direct licht in de middenbeuk, de ruim tewerking werd diffuus. De achter grond van deze veranderende ruim telijke instelling is mogelijk de ge- dachtenwereld van de Broeders des Gemenen Levens, die aan hel Mar tinikerkhof hun verblijfplaats h. dden. In 1468 stortte de toenmalige go- tmsche to-ren, welke zijn romaarise voorganger omstreeks 1450 verving, in tengevolge van blikseminslag. Een groot gedeelte van het vallend ge steente kwam op de kerk terecht en vernielde vijf gewelfvelden. De nieu we, enorme toren, de derde dus, werd kort daarna opgetrokken. Men bouw de er tachtig jaar aan. De toren kwam vrij van dé kerk te staan, waarna men de overblijvende ruimte bij de kerk getrokken heeft. In het beruchte jaar 1686, met zijn storm en watervloeden, besloot men de kap geheel te ./jjzigen. De Amster damse architect Gilles van der Vin- ne maakte een plan voor deze ver bouwing en met zijn project zit Gro ningen heden ten dage nog opge scheept. Om van de wat meer onder houd vereisende kappen af te zijn, heeft men een plompe, niet bij het gebouw passende kapvorm verkozen, boven de oorspronkelijke ritmisch ge leden bedaking. .Het zal duidelijk zijn dat restaura tie van een dergelijk gecompliceerd bouwwerk-met-lange-bouwgeschiede- nis geen eenvoudige zaak is; Dat de kerk in slechte staat verkeert kan iedere bezoeker zo zien: de daken „schreeuwen" om vernieuwing, met de muren is hét niet best gesteld en de prachtige muurschilderingen staan te vergaan. Overigens is voor de res tauratie van de fresco's men hoODt er achter dé gepleisterde muren nog vqle te ontdekken reeds 'n subsidie van zo'n kleine veertig mille verkre gen. Maar dit werk kan eerst goe>d worden gedaan als de muren zjjn ge restaureerd. e Leidenaar s kennen één feest dag meer dan de meeste overige Nederlanders: 3 oktober. Van daag zijn alle bdrijven en winkels in de Sleutelstad gesloten geweest; men heeft er weer een ouderwets leest van gemaakt. Het privilege van één feest dag meer heeft Leiden met het beleg door de Spanjaarden in 1574 ook wel verdiend. Niet voor niets bood de dap pere Van der Werf in het hoogtepunt van de ellende zijn leven de hongei igen aan en aten de arme burgers katten en honden en werden zelfs muizen en ratten ook zélf door rigoreus vasten vermagerd als een lekker nij genoten. Dit jaar hebben de bak kers in een doorwaakte nacht elf duizend broden voor de thans niet hon gerige bevolking gebakken en deze weiden met zestienduizend haringen in d historische Waag uitgedeeld. Bur gemeester, schout en schepenen, waren onder de negenduizend die hier feest- rantsoen kwamen halen als herinnering aan het voedsel, dat Boisot en zijn geu zen uitdeelden,nabij de plaats die thans Boisotkade wordt genoemd. En voor h ^iiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiMiiHiiiiiiiiiiiiiiiiniiiMinuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiii lOiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiniiiiiHHiitmiuiiii overige is er weer hutspot gegeten en rte traditionele paling, die echter tot geen enkel historisch feit is terug te brengen. Zaterdagavond is de fakkeloptocht van verenigingen door de stad getrok ken als hulde aan de grote mannen van Leidens ontzet en vandaag werd met een reveille ai vroeg het sein tot al gemene vreugde gegeven. Muziek trok s morgens door de straten van de stad, militairen defileerden langs het stad huis en op de Doezastraat werd een be hendigheidswedstrijd voor scooters en een hardloopwedstrijd gehouden. Het piêce de millieu van elke 3 oktober is „de optocht", die dit jaar géén his torische was, maar een reclamestoet onder het motto „het domein van de vrouw", die uitblonk in kleur luister rijke decors en vindingrijkheid. Maar even in Spanje Dezelfde bron voegde er aan dat men er niet op moet rekenen, toe, dat Fabiola lange tjjd in Spanje zal zijn. „Hooguit twee weken." De voorberei dingen van het huwelijk van Boudewijn zijn immers zeer intensief en omvang rijk, niet in het minst vanwege de politieke problemen die ermee verbon den zi.jn. Reeds hebben de Belgische socialisten te kennen gegeven, dat zij het er niet mee eens zullen zijn, indien generaal Franco wordt uitgenodigd. r wordt aangenomen, dat generaal Franco in principe wel graag dit huwe lijk zou willen bijwonen. Hij zal dan echter moeten worden uitgenodigd en daar dit in België onder de verant woordelijkheid van de regering valt, gelooft men dat een dergelijke uit nodiging hem niet zal bereiken. In dat geval moet de Belgische regering één lijn trekken en alleen die staatshoofden uitnodigen dié op de een of andere wijze aan de Belgische Koninklijke LEOPOLD8TAD, 3 okt. (A.F.P., Bei- ga, Rtr, U.P.I.) De afgezette pre mier van Congo, Patrice Loemoemba, is zaterdag door militairen van het Guinese V.N.-contingent in staat ge steld in het openbaar enkele anti-Ame rikaanse verklaringen af te leggen. En kele dagen geleden is in Leopoldstad grote beroering ontstaan doordat leden van het GhaneSe V.N.-contingent de voormalige premier een rijtoer door de stad lieten ondernemen. Nadat de „sterke man" in Leopoldstad, kolonel Moboetoe, bij het opperbevel van de V.N.-trocpen in zijn land tegen deze gang van zaken had geprotesteerd, maakte de Glianese opperbevelhebber bekend, dat de rijtoer het gevolg was van een eigenmachtig initiatief van een Ghanees subaltern officier. Ghanese militairen maakten toen nog deel uit van het V.N.-detaehement, dat Loe moemba beschermt. De militairen van Guinee, die hem thans hebben mee getroond, maken daarvan geen deel uit. Het uitje van Loemoemba gold dit maal een diner, dat de commandant van de Guinese V.N.-troepen in een restaurant te Leopoldstad aanbood ter gelegenheid van de tweede verjaardag van de onafhankelijkheid van Guinee. De afgezette premier zag er verbe ten uit ën miste zjjn gewone zelfver trouwen. Hij beweerde, dat de Ameri kanen eerst hebben geprobeerd hem om te kopen en dat zü het vervol gens op zfin afzetting als premier heb ben aangelegd. „Met ons uranium vervaardigden de Verenigde Staten de eerste atoombom. Zij zeiden tot zichzelf, dat Loemoemba het Congolese ura nium aan de Sovjet-Unie en aan an dere landen zou kunnen verkopen. Daarom besloten zij Loemoemba af te zetten teneinde een regering te krijgen, die do imperialisten beter zou bedienen", aldus de afgezette premier. Hij zei ook r.og, dat Amerika, Cana da en de Verenigde Naties niet hebben gereageerd op zijn verzoeken hem vliegtuigen en andere militaire hulp te verlenen teneinde „de orde in Katanga te kunnen hersteilen". „De Sovjet-Unie was het enige land, dat ons wilde hel pen", aldus Loemoemba. Kolonel Moboetoe heeft inmiddels verklaard, dat hij opnieuw bij de V.N. heelt geprotesteerd tegen de bescher ming, die ditmaal Guinese troepen aan het optreden van 'Loemoemba hebben gegeven. „Ik zal we] weer te horen krijgen, dut het een vergissing was", zo merkte Moboetoe schamper op. Hij zei ook nog. dat'het gedrag van de Ghanezen en Guinezen duidelijk de redenen aantoont, waarom president Kasavoeboe en hijzelf de eis stellen, dat deze troepen het land uiterljjk woensdag a.s. moeten hebben verla ten. „Zij bemoeien zich met de binnen landse Congolese kwesties", aldus de kolonel. Albert Kalondji, de president van de in de Congolese provincie Kasai uitge roepen „Mijnst'aat", heeft op een pers conferentie in Leopoldstad voorgesteld de Ronde-Tafelconferentie van Congo lese leiders te houden in een neutraal Afrikaans land. Flij heeft Pointe Noire op het oog, een kustplaats in het voor malige Frans Congo, ongeveer 400 ki lometer ten westen van Leopoldstad. Kalondji zei, dat hjj een dergelijke conferentie niet zou bijwonen, indien Loemoemba er in zün functie van pre mier zou optreden. Hij noemde Loe moemba een bandiet, die zijns inziens verantwoordelijk is voor het bloedbad in Bakwanga, de hoofdstad van „Mijn- staat". Loemoemba zelf en president Tsjombe van Katanga hebben zich vorige week vrijdag uitgesproken te gen het hele denkbeeld van een Ronde- Tafelconferentie als zodanig. ej. Trlx Weevers uit Rotter dam ig voor de derde achter eenvolgende maal Nederlands kampioene machineschrijven gewor den. Zij heeft officieel 15483 aanslagen in een half uur gemaakt. Zij verbeterde hiermee tevens haar eigen record van 510 per minuut, want dit jaar hoekte zij 516 per minuut. De wisselbeker is thans definitief in haar bezit gekomen. Op de foto praalt zij er moe. De accuratesseprjjs werd toe gekend aan mevrouw H. Zeelenherg- Korevaar uit Den Haag, die slechts zeventien fouten maakte op 9896 aanslagen. Onder grote belangstelling is zaterdag in het Drentse Exloo op enigszins feestelijke wijze een particuliere schaapskudde aan de gemeente Odoorn overgedragen. Het was een initiatief van burgemeester J, van Roy en en dank zij jaarlijkse bijdragen van particulieren kon het een feit worden. De kudde, die vroeger uit ongeveer 1500 tot 2000 schapen moet hebben bestaan en thans nog slechts ruim vijftig dieren telt, zou anders binnen afzienbare tijd geheel uit het dorpsbeeld zijn verdwenen. Nu zal een eeuwenoude traditie blij ven voortbestaan. Gelijktijdig met deze overdracht iverd een geheel tot de oorspronkelijke staat gerestaureerde schaapskooi officieel in gebruik genomen en droeg de oude herder R. Steenbergen (79 jaar) rechts op de foto zijn werk over aan zijn opvolger H. Ringers. Drentse vrouwen in klederdracht zorgden voor een kleurig cachet. In het Engelse graafschap Devonshire is de rivier de Exe buiten haar oevers getreden, waardoor een. groot gebied i- overstroomd. De foto toont een kijkje in het plaatsie Exmouth, dat zelfs korte tijd vn de wce'-t nfr, AMMAN, 3 okt. (A.F.P.) Jorda nië heelt besloten de revolutionaire re gering van Irak te erkennen. Dit be sluit is genomen door het kabinet en prins Mohammed, die vnorzittrr is van de Rogeiitschapsrnad. De betrekkingen tussen Jordanië en Irak waren ver broken sinds de staatsgreep, in juli 1958, ill Irak, waarbij koning Feisal en alle leden van de Iraakse koninklijke familie door revolutionairen werden vermoord. De koninklijke familie van behoorde, evenals de vorst van Jordanië, tot het Hasjemitische huis. De Jordaanse regering nam het be sluit op verzoek van koning Hoessein, die zich op hel ogenblik in New York bevindt voor de zitting van de Algeme ne Vergadering van de V.N. Hij had daar een onderhoud met de Iraakse mi nister van buitenlandse zaken, I-Iasjem D.jawart, die hem verzekerde, dal 'zijn regering de bomaanslag afkeurde, die op 28 augustus aan de Jordaanse pre mier hol leven kostte. Ook had nvnis- ler Djawad verklaard, dal de huidige Iraakse premier, generaal Kassem, zich steeds heeft uitgesproken tegen de de moord op koning Feisal van trak. De Jordaanse minister- van binnenland se zaken, F'alali Madadha, verklaarde gisteren te hopen, dat Irak nu een soort- YAol kellners uit België, Frank rijk, Duitsland en Nederland ne- dinsdag op het Vrijthof in Maastricht deel aan de vierde „Cour- se au plateau of op z'n hollands ge- Hf ui??* de vierde dienblad-wedstrijd. Na bet startschot, dat de directeur van „L a.i (,e bier M. van Grinsven n uur 0s'> betwisten de deelne- arÜfS e""^r do titel „beste kellner". jeen dienblad, waarop twee tot de rand gevulde glazen, een leeg glas en een gevulde limonadefles staan, leg gen zij een afstand van vijf kilometer M, (acht keer het Vrijthof rond). Het ls zaak om dit parcours met hindernis sen o.a. een hoge trap, zo snel moge lijk af te leggen, maar zonder te mor sen en niet te vergeten op stijlvolle wjjze. ROME, 3 okt. (Reuter) Het hoofd van de Italiaanse politie, dr. Giovanni Oarcaterra, èn de hoofdcommissaris van politie van Rome, dr. Carmelo Mar- zano, zjjn in het afgelopen weekeinde vervangen door resp. Angelo Vicari en dr. Salvatore di Stefano, die tot dusver de politie in Milaan en in Bologna leid den. Dr. Marzano werd door communisten en linkse socialisten verantwoordelijk geacht voor het hardhandig optreden van de politie tegen de anti-fascisten, die in juli in Rome demonstraties hiel den legen een aangekondigd, maar niet doorgegaan congres van de neo-fascis- len' I was man, die een lid van de verkeerspolitie degradeerde, na dat deze agent hem voor een verkeers overtreding had aangehouden. Later Werd de agent, Ignazib Melone, tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld, ora- dat hij geld zou hebben aangenomen van een prostituée. Dr. Marzano is „ter- beschikking van de minister van binnen landse zaken gesteld", hetgeen betekent dat hjj een lagere functie op liet depar tement krjjgt en later wellicht in een nieuwe functie zal worden benoemd. De jeu linkse uers noemde zjjn ontslag overwinning van het volk'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 6