De gaan ons toetakelen Gemiste strafschoppen illustreren treffend de malaise Voorhoede mist zijn „dirigent" Interland Deurne's paradijs gelijk een bollenveld ELEK SCHWARTZ IS SOMBER BLIJ MINUTIEUS WEERGEGEVEN Sombere oordelen over de Belgen Pieters Graafland geblesseerd MAANDAG 3 OKTOBER 1960 PAGINA 1 Jubeljaartje van Bataviërs Penalty's moeten zitten Niet „seelisch" ten onder (Van onze sportredacteur) Antwerpen, 2 oktober. De tweehonderdvijftigste landenwedstrijd, waarin bovendien de negenentwintigjarige Jan Klaassens zijn gouden jubileum als „man van Oranje" vierde, bekroond met een aan duidelijkheid niets te wensen overlatende triomf. Men zou zo zeggen, dat de een- ennegentigste interland tegen de Belgische nationale ploeg moeilijk beter had kunnen eindigen. En toch, het halfjaarlijkse treffen tussen de voetbalélite van België en Nederland, dat zich afspeelde op de zonovergoten grasmat van de Antwerpse „Boschuil", zal de historie niet ingaan als een voetbalgevecht, dat gerangschikt moet worden als een „klassieke derby". Al was er dan niets op de voor Nederland positieve score (14) af te dingen, omdat het Oranjeteam in alle opzichten duidelijk de meerdere was van de Belgen, toch kon die uitslag de teleurstelling over de matige kwaliteit van het spel, waar mee de triomf bereikt werd, niet wegnemen. Zelfs de sensaties, de opwindende momenten, die zo dikwijls de ontmoetingen tussen Nederland en België maakten tot de pikantste gangen van het jaar lijkse voetbalmenu, moest men zoeken in het negatieve. Zij beston den uit gemiste strafschoppen, eerst een door Nederland, daarna door België. Zij illustreerden treffend de „armoede" van de wedstrijd; de malaise, die zowel het Nederlandse als het Belgische voetbal en dan vooral het Belgische doormaken op het internationale vlak. Zeer zwakke voorhoede Geen persoonlijkheid Onbegrijpelijke tactiek lands meegemaakt om de waarheid van die uitspraak te kunnen verifiëren. Maar dat dit treffen bij onze zuider buren in ieder geval in tei is, heb ik kunnen constateren, toen ik zondag middag in een auto achter de bus aan reed, die het Nederlands elftal natir het stadion in Deurne vervoerde. Dat was geen kinderwerk. Twee ferme, op motorfietsen gezeten agenten, gingen ons vooraf en loodsten ons met veel si- renegeloei en in duizelingwekkende vaart dwars door liet alom „afgezette" Antwerpen heen naar Deurne. De wan delende inwoners keken daarbij met eerbied toe. Vorsten worden, dunkt mij, wei eens minder ontvangen. De Benelux heeft reële betekenis. Dat begreep ik ook heel duidelijk toen ik in het stadion even het aangeboden pro gramma, gevat in de Belgische en Ne derlandse kleuren, doorlas. Daarin stiet ik tot mijn vreugde op deze vol zin: „Reeds meer dan een halve eeuw vinden de Bataviërs steed ePn uitste- ke#s.V reden om ons toe te takelen, en het jubeljaar van de talentvolle Jan Klaassens die wjj hartelijk geluk- van een vent en typisch iemand om Wcgria te heten zag duiken, toen deze lieer dacht dat hij het leer onge straft in ons doel kon deponeren. Er werd kortom in die eerste helft zeer onbenullig gevoetbald; dat mag ik. leek zijnde, wel zeggen, want ik heb, gezeten op de perstribune, nog nooit de vaderlandse kranten van alle ge zindten zo eensgezind op een en het zelfde verschijnsel horen afgeven. Of schoon het toch op een gegeven moment 10 voor ons stond. Na de rust lag het meteen allemaal anders. Weliswaar ging men door met onbenullig voetballen, en de pers dus met schelden, maar nu gebeurde ei dus ook het een en ander dat voor on bevoegden van belang was. Daar wer den om te beginnen twee penalty's ge nomen. Nu weet ik van jongs af aan dat penalty's moeten zitten. Dat kan niet anders. Dat is een gegeven, waar mee men leven moet en kan. De twee onderhavige penalty's echter zaten merkwaardigerwijze niet. De eerste werd nadat onze Koentje Moulijti, in het jubeljaar nog wel, het slachtof- Eddy Pieters Graafland zette steeds een zonneklep op als de vijand na derde; trok de rode horde af dan wierp hij het ding weer achteloos in het gras. Bij zijn tegenpool Armand Seghers kon men het tegengestelde constateren. Hij verloor ogenblikke lijk zijn pet als Oranje opdrong. Mis schien kan men uit deze geringe fei ten te zijner tijd enige volkenkun- dig-psychclogische conclusies trek ken. Ik ben na afloop van de strijd even mijn licht gaan opsteken in de Ne derlandse kleedkamer. Ook om de stemming te peilen. Elek Schwartz bleek nu dus bereid om afstand te doen zowel van zijn trainingspak als van de cultuur. „Xk ben blij met deze 41", zei hij somber. „Maar het is een erg moeilijke overwinning geweest". Hij sprak er verder zijn waardering over rit dat zijn mannen, nadat Bennie Mul ler die strafschop had gemist niet „see lisch" ten onder waren gegaan, ('or van der Hart heb ik n»g rader ondervraagd over die Nederlandse Op de schouders ging de „gouden" Klaassens naar de kleedkamer. iimiiiiiMiiimiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiigiiiimiiimiiiiiiiiiiiii strafschop. „U deed net 0f U hem zelf wilde neruen", zo zei ik, „heel het sta dion dacht het". En daar kon Van der Hart dan inkomen. Het was zo gegaan. Van tevoren was uitgemaakt dat een eventuele penalty zou worden genomen door Koen Moulijn. „Maar U weet net hoe dat gaat: als het zover is zijn ze er natuurlijk bang voor". Toen dacht Cor: „Dan neem ik hem zelf". Op dat moment echter was Bennie naar voren gekomen en had gezegd: „Laat mij t'or: ,,Nou. pak 'm dan". Enfin, het was bij nader inzien alle maal toch niet important gebleken. Hij zat immers niet. In de Belgische kleedkamer werd ik niet toegelaten. Ook niet toen ik mij als zo gewaardeerd Batavier aandiende. En dat bevreemdde mij dan wel enigszins. Kon ik het soms helpen dat ik gewon nen had? Enfin, in de trein terug heb ik dan nog de gelegenheid gehad om uitvoerig 'A|i TOdecVen te wisselen met een Am sterdammer, die het helemaal niet had op Koentje Meloen. H.Hn. Jubileum-zege op niet om te Jubelen Mei. bezorgde gezichten kijker' zeven Nederlanders toe hoe Pieters Graafland in O" eerste minuut van de tivcede helft mort worden opgelapt. Onderwijl houdt de Schotse scheidsrechter Davidson troosti hoofd van Oranjes doelman vast. De seven Nederlanders zijn. v.l.n.r.: Va r Gijp, Groot, Kuys, Klaassens, Van «is»» Hart, de bondscoach ^chuiartz en Wiersma. (Van een speciale verslaggever) 0 min. Kruiver trapt af. 6 Seghers stompt bal boven Krui ver weg. 6 Pieters Graafland onderschept met prachtige zweefduik pass naar Piters. 14 Corner voor Nederland. 15 Corner voor België. 19 Voorzet van Wegria over slecht opgestelde verdediging brengt Bertels alleen voor het doel. Pie ters Graafland redt met duik- op-schoen. 20 Corner voor Nederland. 23 Bertels kopt naast. 29 Pieters Graafland stopt kogel van Wegria. 32 Corner voor Nederland. 33 Corner voor Nederland. 34 Seghers stopt schot van Klaas sens. 36 Corner voor Nederland. 43 Segers raakt hal na vrije trap van Moulijn half. Groot schiet terugspringende bal in, 0-1. 44 Corner voor België. 44 Corner voor België. TWEEDE HELFT 1 min. Biters passeert Kuys, maar strandt op uitgelopen Pieters Graafland, die tijdens scrimma ge geblesseerd raakt. Corner voor België. 2 Pieters Graafland ontneemt Wegria met duik-op-de-bal kans. ontstaan uit corner. 5 Combinatie Moulijn-Kruiver- Van der Kuil brengt laatste al leen voor doel. Uitlopen van Seghers baat niet meer, 0-2. 6 Verbiest haakt Moulijn. Straf schop, door Muller slecht geno men en door Seghers gestopt. 8 Wegria kan ongehinderd voorzet van Letawe inkoppen, 1-2. 15 Kruiver in vrije ren op doel ge stuit door obstructie van Mees. 18 Van der Hart raakt Wegria tij- IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIilllllIIIIIIISIIIIIIIIItlli ANTWERPEN, 3 okt. De Zweedse trainer George Raynor, die aanwezig was bij de voetbal-interland België- Hoiland, ziet nu de kwalificatiewed strijd in het toernooi om de wereld beker, waarin Zweden op 19 oktober in Stockholm tegen België zal uit komen, met vertrouwen tegemoet. Raynor zeide, dat hij zich geen zorgen meer maakt na het armzalig figuur, dat de Belgen tegen Nederland sloegen, Raynor zeide dat hij de Belgen een maal eerder had zien spelen. Dat was in het voorjaar tegen Zwitserland. Die Belgische ploeg was volgens Raynor beter dan die van nu. Vooral laakte1 Raynor het individualistisch spel in de Belgische voorhoede. Ook was hij van gevoelens dat het midi' mvoor Wegria aan routine ontbrak. De manager an de Hongaarse ploeg, Lajos Barotti, die naast Raynor zat tijdens de wedstrijd, en die de Belgen ai een aantal malen had zien spelen, zei: „Ze waren nog nooit zo slech! als vandaag." Barot'i kwam een kijkje nemen, omdat do Hongaren op 30 oktober tegen België spelen. Ook de Belgische pers heeft vanmir- gen de staf gebroken over de ..Rode Duivels". Wij lazen in „De Standaard dat het wel heel droevig gesteld moet zijn met het Belgische voetbal als ver loren wordt van een ploeg, die „niet specifiek Hollands speelde en die zelfs geen imponerende figuur in de rangen had." De Gazet van Antwerpen waarschuwt de Belgische voetbalbond. „Het stadion was nu goed gevuld, maar dat zal waar schijnlijk voo£ het laatst geweest zijn. '.iiiuiiiiiiiiiiiiiiimtiiiiniiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiNinMiiiuiiiim dens kopduel-op-volle-snelheid in de rug. Strafschop, door Lip pens slecht ganomen. Pieters Graafland grijpt de bal klem- vast. 18 Seghers kan met' snoekduik bal voor Kruiver weghalen. 22 Seghers stopt met vuist kogel van Kruiver. 24 Kuys geeft corner cadeau. 25 Saeys kopt voorzet van Van der Kuil, belaagd door Kruiver. achterwaarts in eigen doel, 1-3. 44Y& Groot schiet via been van Ver biest raak, 1-4. Onwillekeurig kwamen ze naar boven op deze dag van de tweehonderdvijf- bgste interland-wedstrijd van het Ne derlands elftal: de herinneringen aan enerverende voetbalgevechten, die Oran je en de Rode Duivels hebben geleverd in de stadions van Rotterdam. Amster dam en Antwerpen. Men dacht tijdens de gang naar de steeds grauwer V'ordende, met gegolfd plaatijzer afge bekte tribunes yan het stadion in Deur- he aan de rivaliteit, die bijna altijd ga rant was voor negentig opwindende mi- buten. Tijdens de eenennegenstigste „derby van de lage landen" miste men dat legendarisch geworden facet node. Het had fleur kunnen geven aan de stcijd. Het had de technische en tacti sche feilen enigszins kunnen verbloe men, althans overschaduwen. Nu bleef fr weinig anders over dan vast te stel ten. dat het Nederlands elftal in een Wedstrijd die veel weg had van een ge- noeglpk partptjs zomeravondvoetf -1 een w«] royaal verdiende, maar tevens on bevredigende overwinning had geboekt. Onbevredigend, omdat er zo weinig per spectief in de verrichtingen van de ploeg zat. Hei klinkt paradoxaal, maar het te- B.Xon dst in deze stfüd tegen de v«iS3vateo de verrichtingen van de stpmw Dp defensie van de tegen- gen F keer tot capitulatie dwin- dm' UJgt vfln de nodige bekwaamhe- k"u ,m.en zo zeggen. Afgezien nog rinMaiiU- h ',t' dat bij twee doelpunten duidelijk hulp van een Belgische verde diger werd verkregen, moest echter worden vastgesteld, dat een werkelijk bekwame aanvalslinie veel meer bressen had geslagen in een zo kwetsbare af weer als die van de Belgen in deze wedstrijd. Rr waren, dachten wij, twee voorna me oorzaken voor het teleurstellende aanvalsspel. Dat het Nederlands elftal eigenlijk zonder linkervleugel speelde, omdat zowel Moulijn als Van der Gijp hopeloos faalden, was uiteraard een ernstige verzwakking. Minstens even belangrijk was echter, dat het in de aanvalslinie ontbrak aan een domineren de figuur; een man die de opzet van de attaques bepaalde, die het aan val s- Patroon z ij n signatuur gaf. Daardoor hingen alle aanvaispogingen van Oranje a's los zand aan elkaar, bleef de voor hoede van de eerste tot de laatste mi- Buut een onzekere, in het duister tas tende linie, waarin niemand eigenlijk ■wist wat er het volgende ogenblik zou gaan gebeuren en zich daarnaar ge droeg. Groot was uiteraard de deceptie over het faien van Moulijn. Zijn ver richtingen waren zelfs zo duidelijk be neden de maat, dat wij steeds meer overhellen naar de mening, dat het niet verantwoord is hem in de natio nals ploeg op te stellen; althans voor lopig niet. Telkens weer blijkt, dat men maar moet afwachten of hij speelt als „het lievelingetje van de tienduizend Rotterdammers, die spe ciaal voor hem naar de thuiswedstrij den van Feijenoord trekken" of dat hij helemaal niet in het stuk voorkomt Dat risico is bijzonder groot, vinden wfl. Te groot, om de kans te lopen, oat een deel van de aanvalslinie goed deels onbruikbaar is. Moulijn verdient zun plaats pas in het Nederlands elf voor de rust succes. Toen Oranje ech ter de eerste bres had geschoten in de Belgische afweer en er later ook een tweede treffer volgde, had men mo gen verwachten, dat met name Mees zijn defensieve houding zou laten va ren en meer aandacht aan de aanval ging besteden. De Belgen volhardden echter in hun negatieve spelopvatting. Het leek, alsof ze wilden zeggen: „Goed, we gaan verliezen, maar dan met het kleinst mogelijke verschil". Zij zijn, dat vertelt de uitslag bijzonder duidelijk, niet geslaagd in die opzet en men mag zich zelfs afvragen of het verloop van de strijd voor de Belgen niet nóg desas treuzer zou zijn geworden als het Oranjeteam de strafschop, die de Schot se scheidsrechter Davidson toekende, omdat Moulin door de debuterende Ver- Kruiver juicht, doelman Seghers maakt nog een vergeefse sprong en België's aan voerder Victor Mees kijkt met een beteuterd gezicht toe. Een achterwaartse kop bal van Saeys, de Belgische spil, levert Nederland het derde doelpunt op. ANTWERPEN, 3 oktober eze wedstrijd België-Nederland zal ik nooit vergeten. Zelden of nooit heb ik een zomerse dag in de herfst zo intens ondergaan als gisteren in het Antwerpse stadion. De hel van Deurne bleek een paradijs. Men kon daar nu eens eindelijk en te langen leste echt uitwaaien. Wij had den dat met zijn zestigduizend, na de verloren zomer, ook wel verdiend, dacht ik zo. De aanblik van het veld weerspiegelde wat wij allen voelden. De oranje truien van onze mannen staken bijzonder fleurig af tegen het groen van het onberispelijke grasveld en aangezien de Belgen, overeenkom stig de traditie, in het mooi contras terende rood waren gestoken, kon men zich ook, enigszins verantwoord, wanen op een Hollands bollenveld in de lente. Ik zal deze wedstrijd ook om een andere reden nooit vergeten. Het was mij immers aan de vooravond van het gebeuren gegeven in de hall van het Antwerpse Excelsior Hotel een klein gesprek te mogen voeren met de heer Elek Schwartz, de bondstrainer. Dat gesprek ging niet over voetballen, maar over de cultuur. Want dat is mij wel opgevallen, dat men voor de strijd met degenen die er nauw bij betrokken zijn nooit over de op han den zijnde gebeurtenis moet praten. Dat kan storend inwerken, op de concentratie. En concentratie bete kent: voortdurend denken aan de af loop van de strijd en voortdurend over iets anders praten. Met de heer Elek Scnwartz heb ik dus even gesproken over de film; om hem een beetje onopvallend af te le'den. Over René Clair dus en over Renoir, over Jean Louis Barrault en „I.es En- fants du Paradis". Dat was om twee uur 's nachls. En ik had ruimschoots' de gelegenheid om inmiddels op mijn beurt te constateren dal de heer Schwartz een merkwaardig man is, die de melancholie van een poesta-Hongaar combineert ijiel de zwierige onzeker heid van een We en se dan ;meesler en de tot praten geneigde instelling van een Antwerpse taxichauffeur. Terwijl wij dus zaten te converseren, lagen zijn discipelen, de spelers van het Neder lands elftal dus, allang op één oor. Zij waren des avonds vanwege de con centratie nog wel even naar de bios coop geweest om er „Du Rififi chez les hommes" aan hen Ie laten voorbij gaan, maar daarna was het slapen geblazen. Het \ie! mij op dat de lieer bc.owartz gedurende onze gedachten- wisseling voortdurend één oog ge- Onbegrqpciyk overigens, dat de Bel gen liet Oranje's verdediging zo ge makkelijk maakten, nadat zij in de po sitie gedrongen waren, dat alleen de aanval hen nog tot een beter resultaat had kunnen voeren. De Belgische ploeg had weer alle hoop gevestigd op de sterk defensieve tactiek, waarin Mees de rol vervulde van de vierde verdedi ger en Lippens zich uit dc voorhoede terugtrok om samen met de linkshalf Ju r ion te trachten de verbindingen tussen defensie en aanval te onderhou den. Dat extra versperren van de toe gangswegen naar het door een onzeke re Seghers verdedigde doel had tot kort richt hield op de rood-beloperde trap, die naar de appartementen van de Oranje-elf leidde. „Er gebeurt na tuurlijk niets", zo zei hij op een ge geven moment verduidelijkend, „maar je kunt toch nooit weten", ik heb niet naar de diepere grond van die uitspraak gevraagd, maar dat ik visioenen van loszinnige concentratie verstoring voor mij zag kon ik waar lijk. ook niet helpen. Ik heb mij ech ter beheerst en ik geloof, dat ik slechts één keer een naar ik hoop geringe misstap heb begaan. Dat was op het moment, dat de heer Schwartz gewaagde van de voortref felijke acteurskwaliteiten van Jear. Gabin. Toen gebeurde het mij dat mij ontviel; „Maar hij kan niet voet ballen". De pijnlijke stilte die toen viel, herinnerde mij eraan dat ik, ge geven de situatie, iets onwelvoege- lijks had gezegd. /J aar goed. Er wordt altijd ge- yj zegd: die wedstrijden tussen België en Nederla id bij ons in Antwerpen wil men nog wel eens ge wagen van „Olland" die wedstrijden hebben een geheel eigen sfeer, een apart cachet. Ik heb ie weinig iriter- wensen zal nu ook een nieuw voor wendsel zijn om de „rotte Belgen" in het nauw te drijven". ïk wist toen zeker dat het in ieder geval een sportieve strijd zou worden. En achteraf gezien kan ik dan wel zeggen, dat ik mij als bonafide Batavier bijzonder gestreeld voel door het feit, dat wij die rotte Belgen inderdaad met 41 hebben toe- ge" ikeld. Het was me het jubeljaartje wel. En de talentvolle Jan Klaassens leve wel en lang. Het wordt tijd dat ik u, iets over de wedstrijd zelf ga vertel'en, want ik ben per slot van reke ning niet voor de vaak meegegaan. Wel nu, over de eerste helft kan ik kort we zen. Daarin gebeurde in het geheel niets, zodat wij Belgen en Neder landers —gezamenlijk en onbekom merd konden genieten van de natuur. Gedreven door een vreemd soort plichts gevoel heb ik nochtans wel enige aan tekeningen voor u gemaakt; maar ik kan u toch moeilijk verteilen dat Ar mand Seghers over het hoofd van Krui ver heen een bal wegsloeg en dat ik Pieters Graafland met doodsverachting op de schoen van Wegria een stronk fer was geworden van een overijverige Laurent Verbiest, door Bennie Muiier zodanig zachtzinnig genomen, dat Ar mand Seghers maar voor het uitvallen had. De tweede werd door Eddy Pie ters Graafland met leeuwenmoed on schadelijk gemaakt. Ik zit er nog over te dubben naar welke kant mijn mede leven nu eigenlijk had moeten uitgaan, naar die van de verdrietige schutter, of naar die van de glorieuze keeper. Het was overigens wèl de middag van de wanhopige gebaren. Cor van der Hart, die de strafschop tegen ons veroorzaakte, zag ik de ar men ten hemel heffen. Maar Lippens, die de fatale penalty nam, schreide bij kans als een vertwijfeld kind. Het was mijn indruk dat deze middag aan bei de kanten alles mislukte en mijn eigen Karei Saeys wekte tenslotte mijn innig medelijden op door een doelpunt voor de tegenstander te scoren: zij het ook dat die tegenstander Nederland bleek te heten. Onze sportredacteur denkt daar misschien anders over. Nog een kleine, maar wellicht toch met onbetekenende bijkomstigheid. tal als is gebleken, dat zjjn spel wat evenwichtiger is geworden, dachten wij. Veel moeilijker lijkt ons op dit ogen blik de oplossing voor het probleem van de „dirigent" in de aanval. Geen van de jongeren, die in de laatste ja ren naar voren zyn gekomen Van der Linden, Groot, Kruiver heeft zich weten te ontwikkelen als een do minerende figuur. Zij hebben onmisken bare kwaliteiten, maar bUjkei niet in staat te z(jn zich op te werpen als een centrale figuur, zoals met name Wilkes dat tot in een zeer recent verleden is geweest. Oranje's voorhoede miste ook nu weer een persoonlijkheid onder zijn mannen. Zo lang die er niet is, lijkt het ons moeilijk om een linie op te bouwen, die weet wat ze wil en die een sluitend geheel vormt. Voor een groot deel is daarmee de traagheid van actie en de besluiteloosheid, welke nu tegen de Belgen gedemonstreerd werden, ver klaard. Slechts Van der Kuil vormde een gunstige uitzondering. De opvallendste figuren in de Neder landse ploeg moest men deze keer zoeken in de middenlinie, waarin Mul ler dan nog weer de beste was met Klaassens en Van der Hart overigens als waardige teamgenoten en in de doelman, Pieters Graafland. De laat ste verrichtte enkele bijzonder moe dige reddingen op kritieke momenten, waarvan het stoppen van de straf schop uiteraard het eerst moet wor den genoemd. Muller ontpopte zich als een steeds waardevoller wordende kracht, zowel voor de verdediging als voor de aanval. Herhaaldelijk slaag de hp erin Belgische aanvaispogin gen te onderbreken om dan in een voorbeeldige samenwerking met Klaassens te beginnen aan de op bouw van een voor de Belgen minder aangename actie. De kracht van de defensie peilen, was deze keer bijzonder moeilijk, omdat dc Belgische aanvallers er nauwelijks in slaagden tegenstand van enige beteke nis op te brengen. De Belgen hadden in rechthuiten Pieters en middenvoor Wegria nog de ijverigste cn gevaar lijkste spelers, maar. dat was uiteraard onvoldoende om geroutineerde krachten al.s een Van der Hart, Wiersma en Kuys ernstig te verontrusten. Toch bo terde het niet altijd in de verdediging en dat. had tot kwalijke gevolgen kun nen leiden. Dat de schade beperkt bleef tot één doelpunt, was bepaald een mee valler. De beloning voor het feit, dat hij de beste Nederlandse aanvaller was, kreeg Van der Kuil, uiterst links, in de vorm van een fraai doelpunt. biest gehaakt werd, kort nadat het 02 was geworden, niet had gemist. De strafschoppen-misère was ove rigens weer een hoofdstuk op zich. Muller kreeg van Oranje's aanvoerder Van der Hart de opdracht om zich te belasten met de vrije schietkans van elf meter afstand. Mocht Muller ech ter de rol van „strafschoppen-specia list" worden gegeven? In zijn club, Ajax, belast Groot zich altijd met der gelijke „executies", zodat er alle re den is om te twijfeifn aan de juist heid van Van der Harts besslissing. En hoe kwalijk de gevolgen van der gelijke fouten kunnen zijn, is duide lijk gedemonstreerd. Niet alleen ver speelde het Nederlands elftal een q111» ns om een voorsprong van 3—0 te nemen, waardoor de overwin- nmg praktisch veilig, was gesteld, Belgen kregen bovendien de gelegen heid om zich moreel „op te trekken" aan deze meevaller om daarna op hun beurt hun slag te slaan. Bijna is dat gebeurd. Het werd eerst in plaats van 0-3 heel snel 1-2. Daarna kre gen de Belgen ook een strafschop te nemen. Als zij die benut hadden, zou het vervolg van de strij wel eens heel anders, veel nadeliger voor Oran je, hebben kunnen zijn. Nederlands tweehonderdvijftigste in terland zal dus in de annaien worden geboekstaafd als een wedstrijd, die niet alleen gespeeld werd tegen de ploeg, die ook de eerste tegenstander was, maar die bovendien met dezelfde pret tige cijfers werd afgesloten. Desondanks heerste er in het Ramp van de suppor ters niet de opgewekte stemming, die vijfentwintig jaar geleden een uitge laten legioentje zich deed laven aan de bokaal met de „ere-wijn". Oranje ze gevierde, verdiend en royaal, maar zon der allure. ANTWERPEN, 3 oktober Met een bloeduitstorting vlak boven de linker knie lieeft de doelman van het Neder lands elftal, Pieters Graafland, gisteren de terugreis naar Nederland aanvaard. Het Is de vraag of hq zondag voor Feijenoord kan spelen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 7