Mondeling examen HBS gymnasium korter Gym B: óf Grieks óf Latijn H.B.S. twee vreemde talen en Dierendag PIKEUR Geen sprake van LOONSTOP Op de „ROKA" in Utrecht: automaat die alles levert Studenten betreuren het gebeuren in Utrecht Schade wordt vergoed; herha ling moet worden voorkomen In de top bij de TRICOT BLOUSES CHEFAROX Snuif en wrijf Bouwen wij genoeg? TEKORT AAN GECOMMITTEERDEN Resultaten loon- en prijsbeleid mogen niet worden aangetast Hoofd van school pleegt fraude Levensmiddelen te kust en te keur Mr. L B. M. Wüst 2.50 elke woensdag jongensmarkt TINNEROY BROEKJES Maagklachten? V B DINSDAG 4 OKTOBER 1960 mmm mm mm; nemen? tófiiP! 20 stuks Regering tot Stichting van den Arbeid Overheidssubsidie te eigen bate aangewend Poging tot aanranding in Nijmegen Vandaag is het Dierendag. Behandel de dieren met zachtheid! in het heldergele blikje! Overleg over politie- salaris voortgezet Vakbonden lichten minister hun standpunt toe Welvaartsverbetering is nu REËEL Mr. W. A. Wagenaar Advertentie Uw verkoudheid van neus, keel of borst wee met Bepaald troostend was het, te le zen, dat de regering het per 1 januari 1954 op 220.000 wonin- cn geraamd statistisch woningtekort n de loop van 1960 tot belangrijk be- eden de honderdduizend woningen al hebben teruggebracht. Waaruit e conclusie werd getrokken, dat het - om de achterstand op dit gebied i te halen voldoende is, op de uidige, voet door te gaan. Helaas /ordt dit inzicht niet door terzake undigen gedeeld. Zo bleek Ir. M. llion in een publikatie van het Ko inklijk Instituut van Ingenieurs op et standpunt te staan, dat per jaar 27.000 woningen moeten worden ge ouwd in plaats van tachtigduizend, rillen wij ooit uit het moeras komen let statistisch woningtekort zou vol trekt geen juiste maatstaf opleveren oor het jaarlijks aantal te bouwen 'oningen en alleen maar het beeld an de werkelijke woningnood ver •oebelen. Bij een en ander valt in aanmer ing te nemen, dat er ook nog wat nders dan woningen te bouwen is i het bijzonder stelt de industriali atie hoge eisen, waaraan men niet onder meer kan voorbijgaan. Alles ijeengenomen is de totale behoefte an bouwobjecten nog altijd zo groot, at de bouwcapaciteit daartegen niet opgewassen en de bouwproduktie oor een distributiesysteem geregu ;erd bleef. Er is dan ook geen sprake an, dat het jaarlijkse bouwprogram ia van het ministerie van volkshuis' esting en bouwnijverheid ook maar r de verste verte een inzicht kan ge en in de werkelijke grootte van de estaande bouwbehoefte. De directeur van het door het Rijk esubsidieerde Instituut voor de ouwnijverheid dr. A. Hendriks ïg. heeft deze behoefte globaal erekend, uitgaand van de voorraad ouwwerken, waarover wij als volk eschikken. Behalve voor uitbreiding 'Is gevolg van de groei van onze be olking, de industrialisatie enzo oorts, moet er ook worden gebouwd oor vervanging. De bestaande bouw 'erken slijten geleidelijk op of moe •n worden vernieuwd om de vor eringen van de techniek te kunnen i i houden. Ook het onderhoud vergt en niet gering deel van de bouw 3 pariteit. Wanneer de totale Nederlandse oorraad gebouwen thans in zijn ge eel zou moeten worden vervangen, iu daar bij het huidige prijspeil naar •hatting een bedrag van honderd ertig miljard gulden mee zijn ge loeid. De gemiddelde levensduur an gebouwen kan op vijfenzeventig lar worden gesteld. Hieruit volgt een larlijkse vervangingsbehoefte ten be rage van zeventienhonderd miljoen ulden. Bij het huidig niveau van de bouw- roduktie wordt thans jaarlijks in de ;ctor gebouwen voor een bedrag an gemiddeld 2800 miljoen gulden sproduceerd. Hiervan dienen echter 100 miljoen gulden voor zeer nood- ikelijke uitbreiding. Voor vervan ing resteert maar een bedrag van jvenhonderd miljoen gulden, het- ?en één miljard gulden minder is an nodig voor de instandhouding an de nationale gebouwenvoorraad. Uiteraard laat een vervangingsbe- oefte zich gemakkelijker naar een ngewisse toekomst verschuiven dan ?n uitbreidingsbehoefte, die geen itstel gedoogt. Men kan daarom eilig aannemen, dat wij in de achter is liggende jaren een aanzienlijke •hterstand hebben geaccumuleerd, aarvoor toch vroeg of laat de reke- ing ook in geld zal worden ipresenteerd. Deze achterstand irmt een belangrijke passiefpost op welvaartsbalans, die het Centraal ureau voor de Statistie.k sedert 1952 iet meer heeft geproduceerd. T et bouwprogramma-1961, dat de -~f minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid ingevolge t. 15 van de Wederopbouwwet bij Staten-Generaal indiende, houdt et een en ander slechts zeer onvol- jende rekening. Nog erger, de toe- chting bij dit programma ademt een ■danige geest van tevredenheid over rt tot dusver bereikte, dat men zich ag afvragen, of men op den duur et tot eigen stomme verbazing in m poel van moeilijkheden zal te- ;cht komen, als niet systematisch er aar wordt gestreefd, de bouwcapa teit uit te breiden. Het drukken van a vraag door een hardhandig distri iliesysteem, dat vele noden ook e van de grote gezinnen laat oortbestaan, is niet zo moeilijk. Meer ■spanning, genialiteit en moed ver st een beleid, dat is gericht op uit- •eiding van het produktievermogen ir bouwnijverheid tot het peil, no- g om zowel in de acuut gebleven oningnood als in de vervangings- ïhoefte van deze generatie te voor- en. En dat tegelijk de industrie- en ■rkeersexpansie bijhoudt, alsmede staat blijkt de grote waterbouw- jndige werken op tijd af te leveren. Van 1950 op 1959 is de bouwpro- iktie met rond zestig percent ge- egen. Het officiële bouwprogramma >mt voor 1961 uit op 3400 miljoen jlden tegen 3190 miljoen gulden lor 1960 en de 3238 miljoen gulden, e in 1959 werden gerealiseerd. Bij -t beoordelen van de omvang van bouwproduktie en de grootte van produktiecapaciteit moet men er kening mede houden, dat de totale erkelijke bouwproduktie belangrijk iger is dan het officiële bouwpro- ■amma, waarmede het ministerie m volkshuisvesting en bouwnijver- rid opereert. Dit laatste omvat na- elijk niet de werken van tweedui- •nd gulden en lager, evenmin als j werken aan gebouwen, waarvoor ;en gemeentelijke bouwvergunnin- :n nodig zijn, noch ook de werken e ten laste van de gewone dienst an publiekrechtelijke lichamen ko en. Gemiddeld bedroeg het officieel •realiseerde bouwprogramma de atste jaren slechts ongeveer twee rrden van de totale bouwproduktie. Tegenover een in 1959 officieel ge viseerd bouwprogramma van 3238 liljoen gulden stond volgens schat- ng van het Centraal Bureau voor e Statistiek een totale bouwproduk- (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 4 okt. De mondelin ge eindexamens H.B.S. en gymnasium zullen worden bekort door de kandida ten in minder vakken te ondervragen. Deze beperking is noodzakelijk gewor den omdat de periode van de monde linge examens zich over steeds meer dagen ging uitstrekken: enerzijds door het sterk gestegen aantal kandidaten, anderzijds door het tekort aan gecom mitteerden en deskundigen. De nieuwe regeling, vandaag in het staatsblad in twee koninklijke besluiten afgekondigd, betekent voor de A-kandidaten gymna sium onder meer dat zij voor de oude talen ofwel in proza ofwel in poëzie ge ëxamineerd zullen worden en voor de B-kandidaten, dat zij mondeling exa men doen of in Grieks of in Latijn. H.b.s.-ers A zullen voortaan slechts in twee vreemde talen mondeling examen behoeven te doen, h.b.s.-ers B zullen nu in de wiskunde één mondeling examen doen voor de drie onderdelen met een tijdsduur van 40 minuten. De leerstoel zal overigens door deze maatregelen geen wijziging ondergaan. De volgende cijfers geve.n een goed beeld van uitbreiding van het aantal eindexamenkandidaten en van de nog te verwachten groei. Voor de H.B.S.-A deden in 1955 2478 leerlingen eindexa men, dit jaar 3585 en voor 1965 wordt een aantal verwacht van ongeveer 5900. Voor de h.b.s.-B zijn deze getallen res pectievelijk 4433, 5934 en circa 10600; en voor het gymnasium 2707, 3622 en ongeveer 6150. Deze ontwikkeling, ge volgd bjj het tekort aan gecomitteer- den hebben de voorzieningen noodzake lijk gemaakt. In de nieuwe regeling komen voor het gymnasium de zogenaamde ver lengde examens, die soms enkele uren soms enkele weken na de uitslag ge daan moesten worden, te vervallen. Nu is de mogelijkheid geopend vóór de einduitslag een nieuw examen af te leggen. Behalve de reeds genoemde wijzigin gen zijn er voor de gymnasiale eind examenkandidaten nog de volgende ver anderingen; de twee mondelinge exa mens in geschiedenis worden samenge voegd tot één van 20 minuten; de A- kandidaten zullen in wiskunde in slechts één onderdeel mondeling examen behoe ven te doen in plaats van twee: B-kan didaten krijgen voor de wiskunde één mondeling examen voor de drie onder delen; zii zullen voor natuurkunde en scheikunde schriftelijk examen moeten doen, waardoor het mondeling kan wor den beperkt tot twintig minuten voor elk van deze vakken; voor natuurlijke historie zal het gemiddelde gelden van de rapportcijfers in het laatste school jaar behaald. Voor de A-kandidaten be tekenen deze veranderingen dat 't mon deling is beperkt van 3 uur 10 minuten tot 1 uur 40 minuten. De- duur van het schriftelijk examen blijft 12 uur. Voor de B-kandidaten is het mondeling bekort van 3 uur 45 minuten tot 2 uur (met mogelijkheid van vrijstellingen), terwijl 't schriftelijk gedeelte is uitgebreid van 16 uur tot 22 uur 30 minuten. Voor de h.b.s.-ers A is de verkorting van het mondeling examen tot twee uur verkregen door, zoals gezegd, het laten vervallen van ee.n vreemde taal en voorts door de helft te ondervragen over aardrijkskunde, de andere helft over ge schiedenis en voor de staatsinrichting het gemiddelde rapportcijfer van het laatste schooljaar als eindcijfer te ne men. Dit laatste wordt ook gedaan voor 't niet geëxamineerde vak aardrijkskun de of geschiedenis. De B-kandidaten, die nu ook, behoudens vrijstellingen slechts twee uur mondeling examen behoeven te doen, leggen voortaan mechanica- examen af bij de natuurkunde. Zfj be- hoeven geen examen meer te doen in plant- en dierkunde, waarvoor weer het rapportcijfer zal gelden. Voorts zal slechts in een van de drie vreemde ta len examen worden afgenomen. Een pikant nieuwtje is voorts, dat de h.b.s.-ers A bij het maken van eén ver slag of een brief in een vreemde taal voortaan door de inspectie goedgekeurde woordenboeken mogen gebruiken. De keuze in welke vakken geen mon deling examen behoeft te worden ge daan, is niet overgelaten aan de kandi daten zelf of hun leraren. Zjj zal „blin delings" worden bepaald door deskundi gen en gecommitteerden c:i wel zodanig dat er evenveel kandidaten zijn voor bijvoorbeeld Frans, Duits en Engels. De kwestie van het toeval en het geluk gaat hier dus een rol spelen. De leerlin gen zullen minstens vier weken voor hun mondeling eindexamen weten in welke vakken zij niet zullen worden onder vraagd. Bij een toelichting die staatssecreta ris Stubenrouch van O. K. en W. op deze tijdelijke wijzigingen heeft gegeven, legde hij er de nadruk op dat dit geen materieel verschil betekende in de rege ling van het eindexamen. In hoeverre hiernaast wijzigingen van meer princi piële aard moeten worden overwogen, zal nader worden bezien. De aanpas sing van de veranderingen van deze schoolexamens aan het staatsexamen is in onderzoek. (Advertentie) (Advertentie) prima import-kwaliteit heerlijk warm nieuwste multicolours Speciaal verlaagde J.M.prijs 4 jaar Stoeisterke Hazewind-kwaliteit Speciaal verlaagde J.M.prijs 3 jaar (Kleine stijging per maat) (Van onze correspondent) VLISSINGEN, 4 okt. De politie stelt een onderzoek in naar een vals heid in geschrifte, gepleegd door het 44-jarige hoofd van de r.-k. ULO- school in Vlissingen. Vast staat dat de jnan door het overleggen van valse kwitanties ruim vijfduizend gulden te veel aan onderwjjssubsidie heeft ont vangen en dit bedrag te eigen bate neeft aangewend. Het schoolhoofd heeft inmiddels een bekentenis afgelegd. Om- er.stellf''ide is van een maag- ■Pf e' 18 hij niet aangehouden. Voorts heeft de man door het overleggen van valse rekeningen voor ongeveer vier mille te hoge overheids- vergoedingen weten te verkrijgen voor de exploitatie van zijn schooi. Dit he- drag; is echter grotendeels nog aanwe- zig en is in beslag genomen. NIJMEGEN, 4 okt. Op aanwijzing van de recherche is de rijkspolitie aan de. opsporing begonnen van een automo bilist, die gisternacht getuige kan zijn geweest bij een poging tot aanranding op de Oost-Kanaaldijk bö liet Maas en Waalkanaal. Een nog onbekende persoon heeft, na dat hij een achttienjarig meisje gerui me tpd op zijn bromfiets had gevolgd, een poging tot geweldpleging gedaan, maar is op de vlucht geslagen toen de auto langsreed. Het meisje zei zich tegen haar over vallen te hebben verzet en hem in het gezicht te hebben verwond. RP 6013 tie van 4756 miljoen gulden. In dit laatste cijfer zijn begrepen 1010 mil joen gulden voor onderhoud e.d. van gebouwen, 2747 miljoen gulden voor nieuwe gebouwen en 999 miljoen gul den voor weg- en waterbouwkundige werken. Daar de jaarlijkse vervan gingsbehoefte aan gebouwen 1700 miljoen gulden bedraagt en de uit breidingsbehoefte 2100 miljoen gul den, zou dus jaarlijks 3800 miljoen gulden aan nieuwe gebouwen moeten worden voortgebracht. Dat is gemid deld één miljard gulden meer dan thans in werkelijkheid het geval is. Zonder systematische uitbreiding van het volume der bouwcapaciteit zal dit niet kunnen. Het is niet vol doende, dat het beleid is gericht op het voorkomen van stijging van het prijspeil der bouwproduktie. Dit zal epaard moeten gaan met stimule ring van de produktiecapaciteit tot het punt, waarop deze met de maat schappelijke bouwbehoefte in even wicht is. (Van onze Utrechtse redacteur) UTRECHT, 3 oktober De geldom- zetten van de kruidenier zijn vorig jaar slechts gestegen met 3,2 procent. Als wordt afgetrokken de stijging tengevol ge van de toeneming der bevolking, blijkt de consumptie peh hoofd slechts met 1,3 procent tc zijn toegenomen. Dit deelde dr. G.' van der Wal, voor zitter van de Raad van Beheer der Kon. Ned. Jaarbeurs mee bij de opening van de internationale levensmiddelenbeurs. Roka". Hij zei verder, dat veranderin gen in koopgewoonten geen spontaan verschijnsel zijn, maar ten nauwste sa menhangen met en gevolg zijn van ver anderingen in het levenspatroon. In Nederland is op heden de spaar bank de grootste concurrent van de le vensmiddelenwinkelier. De Nederlander heeft zich met zijn stijgend inkomen nog niet aan het potverteren gezet, al le scooters en T.V.-toestellen ten spijt. Er wordt niet meer, maar beter en andc-rs gegeten. De koolhydraten leggen het af tegen de eiwitten en vetten. De besteding verschuift zich naar de welstands-bevrediging. Rund- vet is onverkoopbaar, brood met kaantjes serveert men nog slechts in de Vijff Vlieghen, waar men deze culinaire jeugdherinnering in aange paste antieke omgeving kan ophalen. Ook doop en vet spek zijn uit het da gelijks menu verdwenen. Het klein- brood en de verpakte levenswaren als belegging gaan een steeds belangrij ker rol spelen. Aan de koe zitten steeds te weinig biefstukken om san de vraag te kunnen voldoen. De ontwikkeling van de zelfbediening wordt in Nederland nog geremd door de moeilijke bouwsituatie. Het „alge meen" levensmiddelenbedrijf ligt in de- logische ontwikkeling. Wil de levensmiddelenbranche haar aandeel in de stijgende omzet verkrij gen, dan zal een doeltreffende bewer king van de huisvrouw noodzakelijk zijn, om haar de betekenis van de wel verzorgde en toch gemakkelijk te be reiden maaltijd van grote verscheiden heid op aantrekkelijke wijze bij te bren gen. Auto en arbeidstijdverkorting leiden, zoals uit een onderzoek is gebleken, tot minder frequente maar grotere aanko pen ineens. Bij zelfbediening doet de huisvrouw vooral impuls-inkopen, welk element nog wordt versterkt op de vrije zaterdagmiddag, wanneer manlief mee gaat winkelen. De twaalfde „Roka" ziet er bijzon der aantrekkelijk uit. omdat bij de gro tere ruimte, waarover men nu de be schikking heeft, de stands beter tot bun recht komen. Het entrée van de Bern- hardhal is al zeer joyeus door de prach tige groep „Holland; tuin van Europa" net vele voortbrengselen van onze bo dem. waaronder vooral champignons de aandacht trekken. Een belangrijk hulpmiddel tot ver eenvoudiging van het verkoopapparaat in de geest van het betoog van dr. van der Wal toont de Ned. Automaten- maatschappij met een wonder van een machine, die in staat is na inworp van verschillende munten alles re leveren, onverschillig de afmetingen of de vorm van de prodnkten. Deze auto maat, waarvan de ontwikkeling ander half miljoen gulden gekost heeft, kan zo nodig ook nog gekoeld worden. Zij heeft een kolom automatisch draaiende ronde trommels, die in een aantal afdelingen onderverdeeld kun nen worden. Zowel het aantal afdelin gen als de hoogte van de trommels maximaal twaalf kan men wijzigen, zodat de gehele machine aangepast kan worden aan de afmetingen van de te verkopen goederen. In totaal is de verkoop van 420 verschillende artike len hiermee mogelpk, terwijl de auto maat op 25 verschillende muntsoorten afgesteld kan worden. Naar men ons verzekerde zou met dit apparaat een supermarket voor de helft van de geldende prijs ingericht kunnen worden. In Amerika maken tal van grote industrieën er gebruik van voor hun personeel. DEN HAAG, 4 okt. Nadat de minis ter van Binnenlandse Zaken vrijdag aan de besprekingen in de centrale commis sie voor georganiseerd overleg in amb tenarenzaken met betrekking tot de sa lariëring der politie had deelgenomen, heeft de bewindsman gistermiddag met de vertegenwoordigers van de politie vakorganisaties van gedachten gewis seld. Bedoelde vertegenwoordigers, die er op aandrongen de voorgestelde toe lage te vervangen door een salarisver hoging, werden in de gelegenheid ge steld hu standpunt uitvoerig toe te lichten. Op korte termijn zal de centrale commissie de kwestie opnieuw bespre ken. (Vervolg van pag. 1) DEN HAAG, 4 okt. In de brief die de regering aan de Stichting van de Arbeid heeft gestuurd als antwoord op het schrijven van de stichting over het loonbeleid, wordt gezegd, dat het kabinet zich heet* beraden over het vraagstuk van de tussentijdse herzie ning van de collectieve arbeidsovereen komsten, in het bijzonder in verband met de huidige economische situatie Het schrijven, dat minister-president De Quay heeft ondertekend, vervolgt dan: 6 „Met uw bestuur is de regering van mening, dat op grond van het beginsel van de contractsvrijheid, het mogelijk moet worden geacht een tussentijdse herziening in collectieve arbeidsovereen komsten aan te brengen. Dergelijke herzieningen mogen er echter niet toe leiden, dat de waarden gelegen in het instituut van de c.a.o. zou den worden aangetast, waardoor de maatschappelijke betekenis daarvan zou worden ondergraven. Daarnaast die nen partijen, betrokken bij een c.a.o., alsmede de toetsende instanties, er ern stig rekening mede te houden, dat als gevolg van een tussentijdse herziening ook andere contracten op een vroe ger tijdstip dan de in die overeenkom sten opgenomen expiratie-data aan de orde zullen worden gesteld. Een en an der zou tot gevolg kunnen hebben, dat de gewenste spreiding in de tijd wordt gefrustreerd en een ongewenste schoks gewijze loonontwikkeling optreedt. Dit geldt in bijzondere mate in een perio de waarin spanningen in het economi sche leven optreden. Nu in ons economisch leven, mede als gevolg van de gunstige exportposi tie en de plaats gehad hebbende loons verhogingen zich ernstige spanningen voordoen, dient er naar de opvatting van de regering zorgvuldig tegen te wor den gewaakt, dat een nieuwe toonbewe ging ontstaat waardoor de gunstige re sultaten van het gevoerde loon- en prijs beleid worden aangetast. De loonontwikkeling in de achter ons liggende maanden waarbij het prijsni veau niet in beweging is geraakt, heeft geresulteerd in een reële welvaartsver. betering. Macro-economisch gezien, daarbij mede in beschouwing nemende de te verwachten arbeidstijdverkorting in niet onbelangrijke' sectoren van het bedrijfsleven, is er geen ruimte aanwe zig voor een extra loonontwikkeling als gevolg van tussentijdse herzieningen. Uiteraard is hier geen sprake van een loonstop, daar immers de normaal af lopende contracten volgens de algeme ne aanwijzing d.d. 31 juli 1959 mogelijk heden bieden voor verbetering van lo nen en andere arbeidsvoorwaarden. Bovenstaande overwegingen hebben de regering tot de conclusie geleid dat tussentijdse herzieningen van collectie ve arbeidsovereenkomsten, in de huidi ge economische omstandigheden en de NIJMEGEN, 3 oktober Het be stuur van het collegium studiosorum „Veritas" en de gen-.at van het Nij meegse studentenkorpj hebben in een gezamenlijke verklaring uiting gegeven aan hun leedwezen over hetgeen is ge beurd bij een bezoek van Nijmeegse studenten aan het Utrechtse „Veritas". Massale studentenontmoetingen heb ben, zoals in het verleden meermalen is gebleken, in het bijzonder tijdens de groentijd geleid tot min of meer ernsti ge gebeurtenissen, aldus de verklaring. De Unie van Katholieke Studentenver enigingen, een organisatie waarbij alle r.k. studentenverenigingen zijn aange sloten, heeft in verband daarmee In de loop van 1958 reeds besloten, dat er geen massale studentenbezoeken meer zullen worden gebracht, met uitzonde ring van die gevallen, waarin een uit drukkelijke afspraak omtrent de ont vangst van de gasten aan het bezoek is voorafgegaan. „Helaas is de gebeurtenis te Utrecht het gevolg geweest van de afwezigheid van een dergelijke af spraak, waardoor de middernachte lijke massale ontmoeting heeft je- leid tot een verwarring. Beide vere nigingen, die bij deze ontmoeting zijn betrokken geweest, betreuren deze gang van zaken ten zeerste en niet heel in strijd met de opvattingen die studenten tegenwoordig huldigen over de eigen verantwoordelijkheid. Het gedrag van de studenten berust op een grove misvatting omtrent datge ne wat tot een norma?en behoorlijk studentenleven behoort. Beide verenigingen hebben daarom besloten deze gebeurtenis wederom ter discussie te stellen in de unievergade ring en aan deze te vragen, voor alle verenigingen bindende maatregelen te treffen opdat dergelijke bijeenkomsten, welke geheel uit de hand blijken te lo pen, voor de toekomst worden verme den. Waar de tegenwoordige student en het studentenleven in toenemende ma te de steun behoeven van de overheid en de maatschappij, moet het gebeur de temeer als onverantwoordelijk wor den veroordeeld. Uit het overleg tussen de beide verenigingen Is intussen ge bleken, dat de 'verantwoordelijke stu denten de misplaatstheid van hun ge drag ten volle inzien. De schade die het gevolg van deze gebeurtenis is, zal door de aansprake lijke studenten geheel worden vergoed. De beide verenigingsbesturen achten deze schadevergoeding weliswaar be langrijk en noodzakelijk, maar meer dan dit zuilen zij er bij allen die dit aangaat er op aandringen een herha- alleen omdat er schade zou zijn aan- ling in welke vorm ook te voorkomen", gericht. De wijze waarop deze ont- aldus de verklaring, moeting heeft plaatsgevonden is ge-1 (Zie ook pagina 7) voor 1961 te voorziene ontwikkeling niet verenigbaar zijn met de centrale doel stellingen van het regeringsbeleid. Ten slotte moge nog de aandacht wor den gevestigd op hetgeen reeds in de Troonrede is gezegd met betrekking tot de_ mogelijkheid van ondernemingsge wijze activiteiten, die ten doel hebben de bezitsvorming te bevorderen door middel van winstdeling en gepremieer de spaarregelingen." HENGELO, 4 okt. In de buurt schap Beckum onder de gemeente Hen gelo heeft de myxomatose de kop -/eer opgestoken. Honderden konijnen zijn in de jachtvelden in deze omgeving dood aangetroffen. (Advertentie) voon b ij ve n dO verbetering Vormt een genezende laag op de maagwand Jl/f r. WA. Wagenaar, de nieuwe fan Utrecht). Hij heeft zijn vrouw bij ItJL rJjdio-programma-chef van de de omroep leren kennen. Over de toekomst laat mr. Wage naar zich slechts kort uit: „Ik zal pro beren een goed programma te bren gen." 1 november gaat een vriend t ons bedrijf verlaten. Mr. Uau- rentius B. M. Wüst heeft het volste recht op die naam, want .n K.R.O.opvolger van de heer A. Rammelt, is met de omroep ver groeid. Niet alleen met de K.R.O., waarbij hij na zijn gymnasiale studie in 1935 in dienst trad, maar ook met de gehele Hilversumse radiowereld. Hij kent het omroepwezen in zijn vele geledingen op het duimpje, wat be paald geen sinecure is. Nu kan het gebeuren dat iemand, die zoveel ja ren in hetzelfde bedrijf werkzaam is, het gevaar loopt te verambtelijken, of, wat nog erger is, volkomen onder gaat in sleur. Mr. Wagenaar zal daar van nooit het slachtoffer worden. Hij is er niet vatbaar voor. Daarvoor heeft het omroepwezen hem te veel gegrepen. Klein van stuk, met een weelderige bos grijs haar die allerminst doet vermoeden dat hij van 1917 is, is hij beweeglijk in geheel zijn doen en la ten. Hij spreekt vlug, formuleert snel, weet hoofdzaken van bijzaken te on derscheiden en heeft betrekkelijk wei nig nodig om tot de kein van een kwestie door te dringen. Daarbij kan hij op een grote belangstelling bogen voor veel wat niet tot zijn arbeids- domein behoort. Ook dat houdt hem fris. Het zijn bij elkaar kundigheden en eigenschappen, waarvan hij in zijn nieuwe positie profijt zal hebben. Het is overigens een functie, die, wat de aard van de werkzaamheden aangaat, voor hem niet gloednieuw is, want sedert 1946 is hij plaatsvervangend programmaleider. Hij schreef tijd schriftrubrieken en o.a. een vijftigtal klankbeelden over juridische proble men. De radio mag dan zijn hart heb ben gestolen, maar de rechtenstudie niet minder. „Met plezier kan ik 's avonds in de literatuur van de ju risprudentie duiken." i.^(hdeerde rechten r^cni up wam aan de gemeentelijke universiteit en de betrekkelijk korte tijd waarin liii de vrije universiteit te Amsterdam, voor de gefusioneerde bladen De Hij deed tra 1944 zijn doctoraal exa- Tijd" en „De Maasbode" zijn beschoti men, met als keuzevakken radio- tvingen over de politieke gebeurte- recht en auteursrecht. Vervolgens nissen van de dag heeft geschreven studeerde hij economie, economische is er meer ontstaan dan een -eer ae- geschiedenis en statistiek en legde in waardeerde stroom van goed oefun- 1945 het doctoraal examen vrije stu- deerde artikelen. Er is een vriend dierichting af. In 1939 slaagde hij voor schapsband gegroeid, die al eerder Engels M.O. Zijn juridische opleiding bestond met het bedrijf van je en zijn speciale kennis van het Maasbodewaar mr. Wüst van 're- auteursrecht maakten hem ook bui- dacteur buitenland tot adjunct-hoof el fen het programmatisch arbeidster- redacteur opklom, rein yan de omroep tot een gewaar- Uau Wust is niet alleen een harde deerd medewerker. Hij is adviseur werker hij verstaat ook de kunst om van de K.R.O. m juridische zaken, de veel energie eisende journalistieke had een actief aandeel in de samen- bezigheden met zijn aangeboren werking binnen de N.R.U. en de N.T.S. vnendehg en gQed f(umeur \icht te bij de totstandkoming van deze insti- maken. Hij is voorts een man met tuten. Hij is secretaris van de jun- ff": zeer veelzijdige belangstelling, dtsche commissie N.R.U.-N.T.S. en lid welke aan zijn benoeming bij van de Nationale Programma Uom- de K.R.O. niet vreemd kan zijn. missie. Vele malen vertegenwoordigde Hij heeft behalve een filosofische hij de N.R.U. en de N.T.S. op buiten- een artistieke en ook zakelijke in! landse congressen. slag. Deze laatste moet afkomstig zijn In de weinige vrije tijd, die hem zijn reeds overleden Friese va- ter beschikking staat, houdt hij zich aer, die met diens broers een typisch bezig met de rechtenstudie en de let- Nederlandse handelsonderneming terkunde. Wat het laatste betreft, uit leidde met relaties tot in de verste de aard van de zaak, met de Engelse hoeken van de wereld, taal en letteren. Een hobby van mr. Na zijn schoolopleiding in Haarlem, Wagenaar is filmen en fotograferen. Wllar hij het lyceum van de paters ,JIet doet misschien wat vreemd aan Augustijnen volgde, studeerde hij aan dat een radioman zulke bij uitstek de universiteiten te Utrecht en Am- visuele liefhebberijen heeft." sterdam. Mr. Wagenaar is gehuwd met Hé- In deze laatste «tod hadden vooral de lène Nolthenius (prof. dr. H. Wage- colle0es fan Prof. v. d. Bergh in het naar-Nolthenius, hoogleraar jn de staatsrecht zijn interesse. Uit die tijd muziekwetenschap aan de universiteit dateren ook zijn eerste journalistieke bijdragen. Hij was daar redacteur van het katholiek studentenblad „Esse- dum Een van de concrete vruchten yan deze studie en van zijn politiek- journahstieke werk war zijn benoe ming tot lid van het bestuur van het Centrum voor Staatkundige Vorming. sjijn opvattingen over het huidige raaio-bestel kunnen wij het best weer geven met een citaat uit een artikel (27 aug. 1959) in ons blad: „Van dit bestel zijn wij overtuigde voor standers. Het is een systeem dat de omroep autonoom maakt tegenover de staat en onafhankelijk van commer ciële en financiële belangengroepen. Het kent, na samenwerking een di versiteit van geestelijke inspiratie, welke in zelfstandigheid en wedijver tot uitdrukking komt in eigen pro gramma s. Voor communicatie-media als radio en vooral t.v., met hun zeer grote - nog e l ij k lie den tot en verant woordelijkheid voor de beïnvloeding yan de belangstelling, denkwijze en lfeJ9ewoonten van het grote publiek, betekenen deze eigenschappen even- zovele waarborgen en kansen voor een gezonde vorming van luisteraar cn kijker tot geestelijke zelfstandig heid, welke in het biutenland veelal Pijnlijk gemist worden."

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 4