Sociaal-rechtvaardige basis bij loon- en inkomensverdeling Pleidooi voor eerste kind, waardevastheid en betaling van premie door bedrijven Terug naar stenen tijdperk Hirasawa, Japanse Chessman? Vergiftigde 15 mensen omdat niemand schilderijen kocht Produktie nauwelijks in gelijke tred met bevolkingsaanwas Rapport van VUURZEE IN STOCKHOLM bij K.R.O. U Ruim Zichtover kinderbijslag Twee benoemingen Moord in Arnhem Geval van tbc in legerplaats Bormann is dood Twee vrouwen trokken jungle in Tien maal werd executie uitgesteld Wereldvoedselvoorziening F.A.O. Kinderbijslag gelijk °p met welvaart Premiebetaling Eerste en tweede of derde Brandstichter in arrest Straatrovers in Den Haag Dader gearresteerd Duitse kampbeul voor gerecht Verklaring van nog een ooggetuige Half miljoen jaar DINSDAG 4 OKTOBER 1960 Ongeveer tezelfdertijd zijn er twee boeken verschenen van vrou wen, die het avontuur zochten en die een blijvende genegenheid vonden. Zij trokken schier ondoordringbare oerwouden in en trot seerden talloze ontberingen en gevaren en hun enige wapens waren: oprechtheid, goede wil en menselijkheid. MicbaeJa Uenis beweert en bewijst dat de „wilde" dieren zeer ontvankelijk zijn voor een onbevangen benadering haar Ameri kaanse collega Jane Dolinger heeft hetzelfde hij primitieve Indianen stammen onder\ onaen. Het enige ware gevaar schuilt in de vroegere ervaringen, die dieren met mensen, en wilden met blanken hebben gehad. Als er een sfeer van vertrouwen geschapen is, blijken de mensen uit het stenen tijdperk zelfs een paar deugden te bezitten, die in onze beschaving nog wel worden gepredikt maar helaas slechts zeider beoefend. In ieder geval geven de beide boeken meer dan genoeg reden tot ernstige overdenkingen. Bovendien zijn ze ongemeen boeiend. Elke dosis vergif in de beker, die Sadamitsji Hirasawa aan zijn slachtoffers toediende, was genoeg om drie paarden te dodenHij had het gif zelf toebereid, maar verklaarde later, er geen idee van te hebben gehad, dat het zo zwaar was. Neen, hij zou niet de bedoeling hebben gehad, de bedienden van de keizerlijke bank te Tokio om het leven te brengen. Hij wilde hen slechts verdoven, teneinde de brand kast leeg te kunnen halen.... Dat is althans, wat hij nu beweert, maar na zyn arrestatie bekende hij kalm, de ongelukkigen aan zijn droom, een rijk man te zijn, te hebben opgeofferd, want hij wilde immers niet de kans lopen, later door hen herkend te worden. Desondanks werd hij herkend door een bediende, een meisje, dat reeds als kind een onoverwinnelijke afkeer had van doktersdrankjes en daarom de inhoud van dr. Sjigeroe Matsoei's beker met „het middel tegen dysenterie" langs haar hals in haar kleren liet lopen, het mengsel slechts met de tong beroerend Een raadsel Brief van Chessman Als vrienden Hirasawa, de gifmenger In het jongste nummer ja" f'cht" troffen wij nog een uitvoerige schouwing naar aanleiding van de (>)i foorstellen Inzake de Kinderb,J' pn JJJaterie met nogal wat haken ,nKen mede door de uiteenlopende tantjes. de betrokken partijen e" k iti_ ^'eronder volgen de ^ornaamste kritl Sche passages uit bedoeld ar Laten we in alle duideliikheid nog voor pllttilf dvoo%tandeerf van een kinder- hitslag voorziening, welke zich uitstrekt tot het gehele volk. Voor ons is de kinderbiislagvoorziening het mstru- hient waarmee een meer sociaal-recht vaardige loon- respectievelijk inko mensverdeling wordt tot stand ge bracht. Het is een natuurrecht van de mens om 'n geordend gezinsverband kinderen v°ört te brengen, te kunnen onderhouden opvoeden. Dit natuurrecht moet ook I1? het economische leven worden geeer- öiedigd j- In ons economisch systeem is de direc- te loon- en inkomensvorming in wezen gebaseerd op het prestatiebeginsel, ^owei bij de loonvorming Hoon, salaris. honora- fum) als bij de prijsvorming (prils, ren- te- winst) wordt geen rekening Sehouden en dit kan ook niet - met het be- boeftebeginsel van de gezinsgrootte tn 'och mag de beloning van arbeid, sten en werkzaamheden geen belemme ring stellen voor een gezonde gezinsvor ming en gezinsontplooiing. Het inkomen.- résultaat van arbeid, diensten en werk zaamheden dat ieder toevalt moet posi- uef een gezonde gezinsvorming en -ont plooiing mogelijk maken. Welnu wanneer het niet mogelijk is dat bij de directe loon- en inkomensver werving rekening wordt gehouden met de Gezinsgrootte, dan dient hierop een cor rectie te worden aangebracht. Deze cor rectie dient nu naar onze'mening te ge schieden via een kinderbijslagvoorziening. "it geldt dan zowel voor de loon- en 'alaristrekkenden als voor de zelfstan digen en de beoefenaren van vrije beroe pen. Dit zegt natuurlijk nog niets ten aan zien van de vormen waarin een kinder bijslagvoorziening kan worden gegoten, "eze vormen kunnen voor loontrekken- den en zelfstandigen verschillend zijn: Zij kunnen gegoten zijn in de vorm van een sociale verzekering dan wel in andere vormen van sociaal-rechtvaardige herver deling. Wat wij beogen Is, dat als algemene reSel de hoogte van de kinderbijslagen Gelijke tred houdt met de ontwikkeling van het loonniveau. De vermeerdering Van de welvaart, welke primair tot uit drukking komt in de loonstijgingen, dient °ok tot uitdrukking te komen in de stij- Stng van de kinderbijslagbedragen. Wan- beer dit wordt nagelaten delen de kin derrijke gezinnen niet in evenredige mate 'n de stijging van de welvaart. Met betrekking tot de vraag of de Progressie naar kindertal niet te laag is, antwoordt de regering, zulks met een be roep op het S.E.R.-advies van 22 februari 1952, dat er geen aanleiding is om deze Progressie te versterken. Ter adstructie daarvan wordt een staatje gepubliceerd, Waarin tot uitdrukking komt dat zelfs bij een kindertal van 10 nog 86.6% van de Gezinskosten worden gedekt door het ba sisinkomen en de kinderbijslag tezamen. Wij willen ons vandaag en bij gele genheid van deze wetsontwerpen niet verdiepen in de vraag of de progressie baar kindertal wel juist is, maar we wil- 'an toch wei onomstoteliik vaststellen, dat Pfanneer de kinderbijslagbedragen niet z'jn gekoppeld aan het indexcijfer van de regelingslonen, de gezinnen met kinderen een achteruitgang kriigen te incasseren. De loonstijging sedert januari 1957 in ver houding tot de kinderbijslagstiiging sedert hie periode is daarvoor een bewijs. Voor ons is de kwestie van de koppe ling een halszaak teneinde te voorkomen, hat de arbeidersgezinnen met kinderen de hupe worden van een wijziging in de kin- derbuslagvoorziening. We hebben er in het verleden nadruk kelijk bezwaar tegen gemaakt, vervolgt han „Ruim Zicht", dat de premiebetaling voor de Algemene Kinderbijslagwet voor tie werknmer een persoonlijke en zicht bare premie zou ziin. Tot dusver is de Premie voor de Kinderbijslagwet een Werkgeverspremie. Aan dit bezwaar wordt in de wets voorstellen niet tegemoet gekomen. Wei Zeggen de ondertekenaars van de memo- he van antwoord, dat zij „geenszins wil len ontkennen, dat wanneer de premie- Plicht, voor wat de loontrekkenden be treft, op de werkgevers zou kunnen wor den gelegd, dit in bepaalde opzichten aan trekkelijk zou zijn". Op dit zwakke on derschrijven van onze verlangens, welke pok in het voorlopig verslag tot uitdruk king werden gebracht, volgen dan ruim vjjf kolommen argumentatie, die op ons Piet de minste indruk hebben gemaakt. Men kan er alleen uit lezen, een overdrij ving van de administratief-technische be zwaren en een gebrek aan moed om voor een groot goed knopen te willen door bakken en wat administratief-technische bezwaren voor lief willen nemen. We Gaan op de aangevoerde bezwaren niet In, omdat we dan in een administratief- technische verhandeling zouden geraken. Wij achten het een groot goed, dat de kinderbijslagpremie voor de werkne mersvoorziening een werkgeverspremie blijft, dit zowel in psychologisch als in materieel opzicht. Wanneer de kinderbijslagpremie voor de A.K.W. een persoonlijke werknemers- Premie wordt, zal het in de toekomst bij mogelijke premieverhogingen zeer moei lijk zijn om voor de werknemers een compensatie" te verkrijgen. Vervolgens betekent het invoeren van «en zodanige premie een groter wordende discriminatie tussen loontrekkenden en zelfstandigen op het stuk van gehele of Gedeeltelijke vrijstelling van premiebeta- üng voor de drie sociale volksverzekerin gen (A.O.W., A.W.W. en A.K.W.) voor de kleine zelfstandigen. Op de derde plaats heeft dit psycholo gisch tot gevolg, dat de aversie tegen de sociale verzekering in het algemeen en mgen de kinderbijslagvoorziening in het bijzonder wordt versterkt. Vooral de ar beiders met kinderen zullen hiervan hin- om zijn kindertal nog meer in het ver domboekje te staan. Een volledige compensatie voor deze werknemerspremie en een combinatie van deze premie met die voor de A.O W. en A.W.W. heft deze bezwaren niet op. Integendeel: de A.O.W. en de A.WW. zullen eveneens in een toenemende aver sie gaan delen. Vooral bij de ongehuw- den en gehuwden zonder kinderen zal de tegenstand tegen de sociale verzekering nog meer gaan toenemen. En dit alles vanwege een bepaald technisch systeem. We praten er verder dan nog maar niet over welke nare gevolgen de aftrek baarheid van de premie-A.K.W. heeft voor de loon- en inkomstenbelasting. Daarover zijn in verschillende tijdschrif ten staatjes gepubliceerd, die te zien geven hoe onbillijk de verdeling van lasten blijkt te zijn. Tot dusver hebben we ons onthouden van een oordel over de kinderbijslag voor de eerste twee kinderen van zelf standigen. Als arbeidersbeweging staan we op het standpunt, dat deze kwestie de zelfstandigen aangaat. Maar wanneer bu deze kwestie ook de kinderbijslag voor de eerste twee kinderen van de werknemers in de discussies wordt betrokken, willen we er wel een enkel geluid over laten horen. We weten zeer wel, dat de kinderbij slag voor het eerste en het tweede kind voor de loontrekkenden in 1946 is inge voerd als zogenaamd tijdelijke maatregel. Maar wanneer men vandaag de gedachte zou koesteren, dat deze maatregel nog eens ongedaan zou kunnen worden ge maakt. dan leeft men toch wel in het ver leden en dan mist men elke realiteitszin. Heeft men er wel eens over nage dacht, welke ruimte er zou moeten zijn om kinderbijslag voor het eerste en twee de kind af te schaffen met een compen serende loonsverhoging? Dan moet er macro-economisch al een ruimte zijn van een omvang, zoals we die in de naoorlogse jaren nog niet ge kend hebben. Bovendien zou een zodanige afschaffing alleen maar ten goede komen aan de ongehuwden en gehuwden met minder dan twee kinderen. We kunnen ons moeilijk een vakbeweging voorstellen die bereid zou zijn de aanwezige ruimte uitsluitend voor dit doel te bestemmen. Voort zij opgemerkt, dat het vraag stuk van gelijk loon voor gelijke of ge lijkwaardige arbeid, waarvoor Nederland gehouden is een oplossing te bewerkstel len. veel moeilijker zo niet onmogelijk oplosbaar is bij een loonvorming welke is gebaseerd op man, vrouw en twee kin deren, dan bij een loonvorming gebaseerd op man-vrouw. In de memorie van antwoord wordt een overzichtje gegeven van de kinder bijslagvoorzieningen op dit punt in de E.E.G.-landen. Ook daaruit zal men kun nen aflezen, dat de situatie in de E.E.G.- landen een belemmering stelt voor de af schaffing van de kinderbijslag voor het eerste en tweede kind. In België, Luxem burg, Frankrijk en Italië bestaat voor de loontrekkenden recht op kinderbijslag vanaf het eerste kind. Alleen West-Duits- land kent recht op kinderbijslag vanaf het derde kind. Overigens mag met be trekking tot dit buurland worden opge merkt, dat een kinderbijslagvoorziening pas enkele jaren geleden tot stand kwam en pas in ontwikkeling is. Er werd reeds een poging ondernomen om het recht op kinderbijslag vanaf het tweede kind te doen ingaan. Zelfs met betrekking tot het recht op kinderbijslag vanaf het eerste kind voor de zelfstandigen zij opgemerkt, dat onze Beneluxpartners dit recht kennen. In Frankrijk voor de zelfstandigen vanaf het tweede kind. En tot slot moet men be denken, dat in ons land het recht op kin derbijslag vanaf het eerste kind niet ai- leen bestaat voor loontrekkenden. Ook voor alie weduwen en bejaarden bestaat dit recht. Naar onze mening, zo besluit het arti kel, behoeft men het verstrekken van kinderbijslag vanaf het eerste kind ook aan de zelfstandigen niet na te laten, omdat de kinderbijslag voor het eerste en tweede kind voor loontrekkenden. weduwen, bejaarden enz. wel eens zou kunnen worden afgeschaft. Dit zou vol komen irreëel zijn. STOCKHOLM, 3 okt. (UFI). De zeventienjarige Zweed, Arne Fecler- holm uit Malmö heeft bekend, dat hij in de nacht van zaterdag op zondag de aanstichter is geweest van de enorme vuurzee, die het eeuwenoude gebou wencomplex, dat nog bekend stond on der de naam de „koninklijke brouwe rij", heeft verwoest. De brouwerij was al in 1923 gesloten, doch men heeft sindsdien de gebouwen gebruikt als opslagplaats. De brand heeft een schade veroorzaakt van naar schatting 30 miljoen kronen (4 miljoen dollar). Een politieman, die zich op de avond van de brand naar het bedreigde ge bied spoedde, zag daar de jonge Fe- derholm, die zich verd-acht gedroeg. Toen hij hem wilde aanhouden sloeg de knaap op de vlucht, maar liep hierbij in de armen van drie potige agenten. Zondagmorgen had men het vuur ein delijk in bedwang, maar nog voor het middaguur brak er op verschillende plaatsen in de puinhopen opnieuw brand uit. Nog in de middag vochten dodelijk vermoeide brandweerlieden tegen de vlammen die gretig naar prooi zochten. Verschillende malen heeft er ernstig gevaar bestaan, dat het vuur zou overslaan naar een aantal wonin gen, die vlak bij de brandende pak huizen lagen. Men heeft tenslotte de dertig gezinnen, die er woonden naar elders overgebracht. DEN HAAG, 4 okt. Met het korten der dagen zijn de straatrovers in Den Haag weer actief geworden. Verleden week zijn twee gevallen gemeld, nadat het de hele zomer op dit gebied rustig was geweest in de residentie. Beide malen werd een wielrijdster door een voorbij flitsende bromfietser haar tas ontrukt. Enige uren later vind men de tas. Van de daders, die reeds anderhalf jaar eenzame, donkere straten onveilig maken, ontbreekt nog steeds ieder spoor. HILVERSUM, 3 okt. Het bestuur van de K. R. O. heeft besloten in de vacature van programma-chef van de K.R.O.-radio, ontstaan door het ver trek van de heer A. Rammelt, te voor zien door de benoeming van de heer mr. W. J. A. Wagenaar, thans plaats vervangend programmachef van de K.R.O. De heer Wagenaar is sinds 1935 aan de omroep verbonden Het K.R.O.-bestuur heeft voorts be sloten tot de aanstelling van een adjunct-directeur, die de directie zal bijstaan bij de interne leiding van het omroepbedrijf. In deze functie is be noemd de heer mr. L. B. M. Wüst, thans politiek redacteur van „De Tijd- De Maasbode". ARNHEM, 3 okt. In de afgelopen nacht heeft de politie te Arnhem de 20-jarige schilder R. G. uit Rheden ge arresteerd. Hij wordt er van verdacht de hand te hebben gehad in het over lijden van de 57-jarige stukadoor L. F. uit Rhenen. Het stoffelijk overschot van F. werd in de afgelopen nacht aan getroffen aan Onderlangs te Arnhem. Het hoofd van het slachtoffer was ver minkt. Kort na de ontdekking kon G. worden aangehouden. Hij verklaarde met de verslagene moeilijkheden te hebben gekregen en hem tegen het hoofd te hébben geschopt. Hij meende toen, dat de man reeds was over leden. Korte tijd daarna is hij terug gekomen om na te gaan of zijn slacht offer geld bij zich had. Aangezien hij bij terugkeer niet de zekerheid had, dat de man dood was, heeft hij hem toen nog meer schoppen gegeven. De ver slagene was vader van een groot gezin. ERMELO, 3 okt. In de legerplaats Ermelo is een geval van t.b.c. geconsta teerd. De inspecteur van de militair ge neeskundige dienst heeft de ruim 2500 man van de legerplaats geconsigneerd. Van 4 tot 7 oktober zal door middel van de Mantoux-reactie worden onderzocht of er nog meer militairen besmet zijn. waarna op 7 oktober <lp uitslag van dit onderzoek wordt bekend gemaakt. HANNOVER, 4 okt. (D.P.A.) Gis teren is het proces begonnen tegen de 55-jarige koopman Albert Layer uit Hannover, die tijdens de oorlogsjaren optrad als SS-opzichter in het concen tratiekamp Gross-Rosen en aan wie 42 gevallen van moord, doodslag en dood door schuld zijn tenlaste gelegd, als mede 261 gevallen van medeplichtig heid aan moord' op gevangenen. Tot zijn slachtoffers behoorden vol gens de dagvaarding twee gevangenen, die hij, omdat zij de kampdiscipline hadden overtreden, in een honderd meter diepe steengroeve in het kamp had gestoten. Zeven andere gevange nen kwamen om het leven, toen hij hun mutsen buiten de kampomheining gooi de en hun opdroeg ze terug te halen, waarop zii door de schildwachten wer den doodgeschoten Vijf Russische krijgsgevangenen werden door Layer en twee medeplichtigen doodgetrapt. Er zijn 76 getuigen en drie desikundi- gen opgeroepen. Het proces zal ver moedelijk drie weken in beslag nemen. HAMBURG, 3 okt. (UPI) In een vraaggesprek met het zondagsblad „Bild am Sonntag" heeft de 46-jarige vrachtauto-chauffeur, Willi Bahring gezegd, dat hij Martin Bormann, Hitlers j rechterhand, heeft zien sterven in de ruïnes van Berlijn op 2 mei 1945. Hij j deed dit verhaal nadat verleden week I de berichten uit Argentinië waren op- j gedoken, dat Martin Bormann daar zou zijn gearresteerd. Bahring vertelde de verslaggever van „Bild am Sontag": „Ik was een van de j overgeblevenen van de groep soldaten die de Rijkskanselarij moest verdedi gen. Bormann gaf ons opdracht ons in drie groepen te verdelen. We wilden de tunnels van de ondergrondse ge bruiken om zo uit de Russische om singeling te geraken. Bormann ging voorop met zijn groep, toen wij aan een brug kwamen, waar juist een Duitse tank overheen ging. Bormann en zijn mannen renden er, dekking zoekend, achteraan. Eén moment later verscheen aan de overzijde van het water, bij de andere oprit naar de brug, een Russi sche tank. Deze gaf snel twee vuur stoten en onze tank werd opgeblazen. De mannen die de tank tot dekking hadden genomen, ook Bormann, wer den gedood. „Ik rende vooruit en zag hem liggen, zijn gezicht was afschuwe lijk verminkt. Er was geen twijfel mo gelijk, die man was dood", zei Bahring. Zijn getuigenis wordt gestaafd, door eniige andere ooggetuigen, die al eerder vertelden hoe zij Bormann zagen ster ven. Niemand heeft echter het overtuigend bewijs van Bormanns dood kunnen le veren, en zo leeft het geheim voort. MICHAELA DENIS .niet bang zijn Jane Dolinger's boek heeft als titel „Het oerwoud is een vrouw" en het is, verlucht met tien foto's, verschenen bij de uitgeverij C de Boer jr. te Hil versum. De schrijfster, een eerzame se cretaresse in Miami, werd plotseling ge grepen door een onbestemd verlangen naar avontuur Welnu, ze kreeg méér avontuur te beleven dan haar eigenlijk wel lief was. Door toevallige omstandigheden werd ze medewerkster van de Amerikaanse schrijver Ken Krippene en vóór ze het goed en wel wist zat ze in het vliegtuig naar de binnenlanden van Zuid-Ame- rika. Die heenreis was op zichzelf al Maar de enkele druppel® op haar tong verlamden haar reeds Ze zag, hoe één voor één haar collega's dood neervielen, terwijl de dokter glimlachend toekeek. De dokterSadamitsji Hirasawa had zich als zodanig aan de directeur voorgesteld, voorzien van een authen tiek visitekaartje van Dr. Matsoei, ge neesheer van Tokio's geneeskundige dienst. Het gebeurde op een wit-hefe na middag van het jaar 1948. kort nadat in Japans hoofdstad een dysenterie-epide- mie was uitgebroken, waarover de kran ten uitvoerig geschreven hadden. Toen zich dan ook bij de directeur van de bank die speciaal belast was met het beheer van de afdeling kas. een gedistingeerd heer liet aandienen en hem kwam ver tellen, door het hoofd van de dienst ge zonden te zÜn' om bankbedienden per soonlijk een afweermiddel toe te dienen, geloofde deze directeur hem, vooral na dat het keurige kaartje op zijn bureau was gedeponeerd Hij stond toe, dat de dokter, die verklaarde, het afweer middel bij zich te hebben en dat het slechts nodig was, het in een beker wa ter in te nemen, het persoonlijk ging toe- dienen. Dit wa, trouwen® het uitdrukke- der ondervinden in het arbeidsleven. De iijke bevel door het hoofd van de ge- man met drie en meer kinderen komt neeskundige dienst in samenwerking met de politie uitgevaardigd. Het toedienen moest ter plaatse gebeuren, omdat in de praktijk reeds gebleken was. dat ve len nalieten, het in te nemen, waardoor het gevaar steeds groter werd, dat de ziekte zich steeds meer verspreidde, met alle gevolgen van dien, aldus de dokter De dokter begaf zich het eerst naar de afdeling kas. die geheel gescheiden van de andere afdelingen van de bank is Sadamitsji Hirasawa. de miskende kunstschilder, had de situatie van te voren goed opgenomen Toen de hele afdeling aan zijn voeten lag, kon hti rus tig naar de brandkast stappen en die le digen. En even rustig verliet hij het bankgebouw, alsof hij een gezien cliënt was. Terwijl zijn slachtoffers de gifdrank dronken, had hij hen vriendelijk toege knikt, met een „goed zo, het is niet erg, wel. drink maar vlug uit" Het meisje, ofschoon niet in staat, zich te verroeren en ten prooi aan de hevigste krampen, had alles duidelijk kunnen zien. Toen er tenslotte bedienden van de andere afdelingen binnenkwa men. kon ze nog stamelen, wat er ge beurd was. Ze moest inmiddels direct naar een ziekenhuis worden overge bracht en daar verboden de medici de politie uitdrukkelijk, haar te verhoren, zo erg was haar toestand. De politie stond volkomen voor egn raadsel. Ze had evenwel één houvast en wel het visitekaartje, dat echt was. Aan gezien Dr Matsoei kort te voren nieuwe had laten drukken, kon worden nage gaan. aan wie hij ze had uitgereikt. In totaal waren het zestig personen geweest en tot degenen, die zo'n kaartje gekre gen hadden, om de een of andere re den, behoorde de kunstschilder Sada mitsji Hirasawa Het was hem verstrekt na een consult, om er zich mede bij een andere dokter te melden. De met het onderzoek belaste politie man beviel het optreden van de man niet. toen hij hem nader aan de tand voelde. Hij kon er zich geen rekenschap van geven, maar hij begon juist hem te verdenken, zulks te meer, omdat hij ongevraagd een soort aübi gaf, door, ook weer ongevraagd te vertellen, dat hij op de dag van die verschrikkelijke misdaad op de keizerlijke bank een uit stapje naar een dorp in de buurt van Tokio had gemaakt. Doch de politieman moest wachten, tot het meisje hersteld was. Wekenlang zweefde het tussen leven en dood. Ten langen leste evenwel kwam er een gun stige wending in haar toestand en mocht ze verhoord worden. Men liet haar foto's van de zestig personen zien. Ze wees zonder enige aarzeling de foto van Sada mitsji Hirasawa aan Dat was de man,. Bij zijn arrestatie bakende hij onmid dellijk. zoal® gezegd. Hij had zich op het mensdom, hetwelk zijn kunst niet waardeerde, willen wreken en tegelijker tijd een rijk man willen worden, ten einde nooit meer te behoeven te schil deren Later evenwel trók hij zijn be. kentenis in. Desondanks werd hij tot de dood aan de galg veroordeeld. Hij was toen 56 jaar Hij tekende hoger be roep aan en ging evenals Chessman de wetten bestuderen, teneinde de mazen er van te onderkennen, waar hij door heen zou kunnen glippen. En het lukte hem, zijn executie tien maal uit te stel len. Het Hooggerechtshof moest dit ook de tiende maal op zuiver juridische gron den doen, door de miskende kunstschil der naar voren gebracht Deze heeft evenal® Chessman de publieke opinie weten te mobiliseren en alles, wat in Japan tegen de doodstraf is. staat thans achter hem. Sadamitsji Hirasawa zit in cel 238 van de keizerlijke gevangenis van Tokio. Daar hangt tegen een muur een brief, die hij van Shessman ont ving en waarin deze hem aanmoedigt, zich te blijven verzetten tegen de uit voering van de doodstraf, omdat deze I ai® een overblijfsel uit barbaarse tijden moet worden beschouwd „Het interes-1 veelbewogen; maar gezien in het licht van de latere ervaringen was het een plezierreisje, waarover Jane achteraf met prettige humor kan schrijven. Het doel van de reis was de Gran Pajonal, gelegen in het hartje van de Peruviaanse wildernis onmetelijke ge bieden, waar slechts weinig blanken in zijn doorgedrongen en nóg minder levend zijn uitgekomen! Krippene ver moedde hier een beschaving van meer dan een half miljoen jaar geleden te kunnen vinden, Aan het c»nd van de tocht heeft hij in derdaad een glimp van deze vergeten wereld aanschouwd; op een afstand heeft hij een groep mensen, die nog niet de beschaving van het stenen tijdperk had bereikt, kunnen waarnemen. Hij heeft ze echter niet kunnen benaderen. Maar voor het zover was. hadden Ja ne en Ken al heel wat beleefd bij an dere Indianenstammen, die oP een hoger Peil stonden. Toch heersten ook bij de ze stammen verschrikkelijke toestanden. Tenminste, in onze ogen, want Jane verwondert zich er telkens over, ner gens ongelukkige of neerslachtige men sen te hebben aangetroffen. zijn lawaai en gejakker. Het is natuur lijk heel moeilijk deze wereld en het leven van primitieve volkeren met el kaar te vergelijken, maar ik heb toch nooit een wilde in het oerwoud aange troffen die aan een hartkwaal leed. of die de hulp van een psychiater nodig had We hebben evenmin ooit een 'wilde ontmoet, die neerslachtig of ongelukkig was. die niet keek naar de zonsondergang, die de sterren niet bewonderde of nooit aan de rivieroever ging staan om de zon te zien opko men". En veelzeggend voegt zij hieraan toe: ..De wilden? Wie zijn dat eigenlijk"" Tja, daar moeten we maar eens goed over nadenken. En het is leerzaam dan ook de verschrikkelijke verhalen, die pater Pascual Allegre deed over de slavenhandel door de zogenaamde beschaafde blanken.."), goed °P ons laten inwerken. Michaela Denis heeft haar beroemde reisboek ,,Met een luipaard ®P schoot" thans laten volgen door „Rijdend op een rhinosrug", eveneens verschenen in de Forum Boekerij van de Ui tg. Ad, M.C. Stok te 's Gravenhage. Het boek bevat niet minder dan zesenzestig foto's ge maakt door Armand Denis. Zoals Jane Dolinger heeft „leren hou den" van de primitieve Indianen, heeft Michaela Denis haar hart verpand aan de dieren, groot en klein. Dit nieuwe boek is het levendige en boeiende ver slag van de reizen, die zij samen met haar echtgenoot door grote gebieden van Afrika maakte, en van de ontmoe tingen met vreemde dieren en primi tieve stammen. De Denissen hebben het geheim ont dekt om mens en dier met vriendschap te benaderen. Hun oprecheid en rust delen zich aan de „andere partij" mede en angst kennen zij eigenlijk niet. Of juister gezegd: zij weten wanneer en in hoeverre zij de angst kunnen vervan gen door pogingen om tot wederkerig vertrouwen te komen. Met open oog en oer reist het echtpaar door Afrika. Zelfs het geringste heeft hun aandacht: zij buigen er zich vol eerbiedige verwonde ring overheen en Michaela wordt niet moe, ervan te vertellen. Zij doet dat charmant en boeiend ik mag wel zeggen: zoals u dat van haar gewoon bent want wie kent ■ÉÉH eegenlijk seert me niet," aldus de Amerikaan, „of je schuldig bent of niet Het gaat om de doodstraf." In verband met deze Japanse Chess man is het interessant, nog even aan te tekenen, dat in een gevangenis van de Amerikaanse staat Lousiana een 37-ja- rige neger gevangen zit, Edgar Labat geheten, wie bet, gelukt is, zeven maal zijn executie uit te stellen Sinds 1950 verhuist hij van de ene gevangenis naar de andere. Hij zou met een andere ne ger Clifton Poret geheten, een blanke vrouw aangerand hebben Ook Poret is nog steeds niet op de elektrische stoei ter dood gebracht, maar hij wordt a!s de hoofddader beschouwd en zijn juri dische argumenten zijn naar het schijnt uitgeput. Doch voor Edgar Labat, die van medeplichtigheid beschuldigd werd en niet als de hoofddader veroordeeld werd, bestaan er zoveel juridische ar gumenten, dat hij naar men aanneemt het wellicht nog langer za] kunnen volhouden dan de bijna dertien jaren van Caryl Chessman Ook Edgar La bat verklaart zich onschuldig aan de misdaad, waarvoor hij ter dood werd veroordeeld en hij heeft geweigerd, zich te laten veroordelen wegens een door hem bedreven gewapende roofoverval, waarop niet de doodstraf staat. Ten slotte zij nog vermeld, dat in de beruchte gevangenis van Saint Quentin. waarin Chessman gevangen heeft ge zeten, de ter dood veroordeelde George Scott driemaal gepoogd heeft, zelfmoord te plegen. Een keer, door een elektrische gloeilamp stuk te bijten en de stukken in te slikken en tweemaal door te trach ten, zijn hoofd tegen de muur stuk te lo pen Hij heeft zich echter tenslotte vol komen kalm naar de electrische stoel laten geleiden K.H. „Wat op mij een diePe indruk maak te was het feit dat het leven van de Cashibo's om zo kalm en gelukkig aan-.„„Qi deed. zo volkomen anders dan het da- ..Met een luipaard op schoot' gelijkse leven in de moderne wereld met niet? ROME, 4 okt. Blijkens een rapport van de FAO, de voedsel- en landbouw organisatie der Verenigde Naties heeft de vvereld-voedselproduktie in het jaar 1959- 60 nauwelijks gelijke tred gehouden met de bevolkingsaanwas. In dit jaar toonde de wereldvoedselproduktie een toeneming van ongeveer twee proeent, vergeleken met een bevolkingsaanwas van 1.6 pro cent. In de drie voorgaande jaren was de marge aanzienlijk groter. Het verre Oosten bleef nog steeds het meest kritieke hongergebied, de bevol king nam hier met elf miljoen zielen toe. De totale graanvoorraden in de voor naamste exportlanden stegen tot het on gekende cijfer van 126 miljoen ton, of bijna vier maal zo groot als in 1952. De grootste stijging van de landbouwproduk- tie deed zich met vier procent voor in West-Europa. In het Verre Oosten, exclu sief Communistisch China, bedroeg zij ruim drie procent. De enige produktieda- ling deed zich voor in Afrika, namelijk met een procent. In de produktie in het Midden-Oosten kwam geen verandering. In het vorige verslagjaar was in alle lan den de produktie gestegen. De opvallende produktiestijgingen in Noord-Amerika, Europa en Oceanië, wa ren een gevolg van de toepassing van mo derne landbouwmethoden. In de minder- ontwikkelde gebieden was zij slechts een gevolg van een groter aanplantareaal. De koffiqvoorraden en die van ruwe granen zijn gestegen, de katoen voorraden zijn daarentegen lager. De uitbreiding van de voorraden tarwe, suiker en van de meeste andere landbouwprodukten schijnt tot J staan te zijn gekomen, althans voorlopig. In Afrika was de graanproduktie 1.300.000 ton lager dan in 1958-59. Alleen de koffie- en cacaoproduktie in Afrika waren be langrijk hoger, namelijk ongeveer tien procent. De produktie-stijging in West-Europa was voornamelijk een gevolg van de gro te tarwe-, gerst-, mais- en aardappel oogsten. De oogsten van suikerbieten, veevoeder, beetwortelen en hooi hadden te lijden van langdurige droogte gedu rende de zomermaanden in de noorde lijken en centrale gebieden. In bepaalde delen van de Sovjet-Unie en verschillen de Oosteuropese landen was de oogst van verscheidene landbouwprodukten lager als gevolg van droogte. De graanproduk tie in de Sovjet-Unie was minder dan in het vorige verslagjaar. De wereldvisvangst gaf een toename van elf procent te zien. Van de 85 landen, waarvan indexcij fers voor de kleinhandelsprijzen van le vensmiddelen beschikbaar zijn, daalden de prijzen in 1959 in 29 landen, vergele ken met die van 1958. In 1958 deed zich slecht in 16 landen prijsdaling voor, ver geleken met 1957. In 1959 bleven de le- vensmiddelenprijzen in 47 landen stijgen. In 1957 en 1958 in ongeveer 70 landen. Het rapport merkt op, dat de aan houdende grote voorraden en de voort durend dalende tendentie van de land bouwprijzen op de internationale markt geleidelijk aan invloed uitoefenen op de binnenlandse kleinhandelsmarkten. Met betrekking tot het inkomen in de landbouwbedrijven meldt het rapport, dat het netto inkomen in de Verenigde Staten met 15 procent is achteruitgegaan en in Canada met 7 procent. In Engeland. Denemarken, Nederland en Noorwegen steeg het inkomen in de landbouw. In West-Duitsland en Italië trad weinig verbetering in en in sommige gevallen zelfs vermindering. De grootste stabili teit werd. wat het inkomen betreft^ ge meld uit Zwitserland cn Japan.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 5