CHURCHILLS middagslaapje mm Stalin keek nooit iemand recht in de ogen „Ik zou die medaille graag postuum gekregen hebben" Geen vliegend tapijt De Duitse spoorwegen zijn het wegvervoer behulpzaam Interessante tentoonstelling Vogelleven in Amerika Stukje wildlife in Los Angeles MEMOIRES VAN LORD ISMAY Een Brits restaurant «fite, V B VOORTGAANDE ELEKTRIFICATIE W> WÊËÈStÊÊÊIKSEÈIÊÊÊBÊÊʣʮ: I v a: Churchill werkte in de oorlogsjaren dag in dag uit door, ook als hij ziek was en hoge koorts had. Kort voor hij vanuit Londen naar Canada zou vertrekken om de tweede conferentie van Quebec bij te wonen had hij longontsteking, maar hij stelde zijn reis niet uit. De doktoren hadden hem verboden ook maar iemand te ontvangen aan zijn ziekbed, terwijl hem ook geen documenten moch ten worden voorgelegd. Het personeel van Churchills secretariaat hield zich aan de instructies van de artsen, maar de premier liet, via zijn kamerdienaar, toch de mensen aan zijn bed komen die hij dringend spreken wilde. Churchill werkte zeven dagen per week, en hij wilde niets weten van het traditionele Engelse lange week-end. Gedurende alle oor logsjaren nam hij nooit vakantie. Toen de oorlog bijna drie jaar ge duurd had, verzocht een van zijn naaste medewerkers de premier om een paar dagen verlof. De premier gaf, met kennelijke tegenzin zijn toestemming, maar op de dag voordat zijn assistent de welver diende korte vakantie zou beginnen riep Churchill hem bij zich en zei: „Ik zou nu geen vakantie nemen. Niemand heeft vakantie nodig. Het menselijk gestel heeft alleen maar behoefte aan verande ring, en u moet binnenkort met me mee naar Washington." Churchill, die bij het begin van de oorlog al de leeftijd bereikt had waarop anderen van hun pensioen genieten, was in staat dag en nacht te werken, omdat hij zijn energie op hoogst economische wijze gebruikte. Hij verrichtte zoveel mogelijk werk in bed, en hij probeerde steeds een middagslaapje te maken. Hij had echter geen vast tijdstip voor zijn siësta, hetgeen zijn medewerkers soms tot wanhoop dreef. Hij was in staat om op ieder gewenst tijdstip on middellijk in te slapen, en als hij op het einde van de middag uitge rust was, kon hij weer tot diep in de nacht doorwerken. Hij begaf zich 's nachts zelden vóór 1 uur te ruste, en zelfs als hij doodver moeid was, kon hij zo nodig, nog nieuwe energiebronnen aanboren. Op zekere nacht in oktober 1940, toen hij op zijn gezelschap een volkomen uitgeputte indruk maakte, kreeg hij, kort na twaalf uur, plotseling een inval. Hij belde voor zijn secretaresses en hij dicteer de gedurende twee uur de tekst van zijn eerste toespraak tot het Franse volk. Het werd een van zijn meest magistrale redevoeringen, die vele Fransen zich jaren na de oorlog nog met ontroering her innerden. -A '*r 'f yf y v p J~J_ r f y yf ;v v¥; i Lord Ismay en Dwight D. Eisenhower, die zowel onder de oorlog als later in de Noord-Atlantische Verdragsorganisatie nauw hebben samengewerkt. Deze bijzonderheden over het leven van de oorlogsleider Churchill vindt men in de memoires van Lord Ismay („The Memoirs of Lord Ismay". Hei- nemann, Londen.), die deze week in Londen verschenen zijn. Ismay, die on der de oorlog Churchills rechterhand was, vertelt in het voorwoord van zijn boek, dat hij aanvankelijk slechts een bio grafie van zijn vroegere meester had willen schrijven, maar dat vrienden hem hadden bewogen alle voornaamste be levenissen uit zijn eigen leven op te te kenen. In feite gaan de gedenkschrif ten van Ismay toch vooral over Chur chill. Ismay, die zelf een indrukwekken de carrière heeft gemaakt zijn loop baan werd bekroond met de functie van secretaris-generaal van de NAVO toont zich in zijn „autobiografie" een zeer bescheiden man. Nergens schuift hij zich zelf op de voorgrond. Integendeel. Hij zegt, dat hij niet meer was dan een radertje in de Britse oorlogsmachine, en hij beschouwde zich, tussen 1940 en 1945, slechts als Churchills „agent". Hij was de ver bindingsman tussen de premier ener zijds en de Britse en geallieerde strijd krachten anderzijds. Lord Alanbrooke heeft in zijn onlangs verschenen boek „Triumph in the West" geschreven: „We kunnen de dank niet overdrijven, die we verschuldigd zijn aan „Pug" Ismay". Overal waar Churchill gedu rende de oorlogsjaren verscheen, stond generaal Ismay aan zijn zijde: bij een bezoek aan een gebombardeerde wijk in Oost-Londen, bij een inspectie van een basis van de R.A.F., tijdens een on derhoud met Roosevelt in het Witte Huis en tijdens de conferentie van Yalta. Generaal Ismay, die onder de oorlog de rechterhand van Churchill was, spreekt in zijn memoires ook over de Duitse inval in Nederland: „Op 10 mei, kort voor twaalf uur 's nachts, kreeg ik bezoek van de Ne derlandse minister van Buitenlandse Zaken, Van Kleffens, die die ochtend op het randje af uit Den Haag ontsnapt was. Hij wilde de generale staf spreken en hij had twee verzoeken. Konden we bommenwerpers sturen om de Moerdijkbrug te vernietigen en konden we een strijdmacht naar Nederland zenden die sterk genoeg zou zijn om werkelijk hulp te bieden? Op de eerste vraag moesten we antwoorden, dat de actieradius van onze jagers niet groot genoeg was om de bommenwerpers de noodzakelijke be scherming te bieden. Op het tweede verzoek konden we evenmin ingaan. Zelfs als er troepen beschikbaar waren geweest, hadden we geen middelen om die troepen bijtijds over te brengen. Ik herinner me, dat ik opmerkte, dat we helaas geen vliegend tapijt hadden. Drie dagen later werd ik tegen middernacht door Van Kleffens opge beld van uit Buckingham Palace. Hij was juist door koningin Wilhelmina in audiëntie ontvangen en hij wilde onmiddellijk Churchill spreken. Ik zei, dat de premier juist naar bed was gegaan en dat ik hem liever niet stoorde, tenzij dit absoluut noodzakelijk was. Zou de heer Van Kleffens naar mijn kantoor willen komen, om te vertellen wat hij wenste? Als het iets zeer dringends was waarover ik niet kon beslissen, zou ik natuurlijk de premier wakker maken. De heer Van Kleffens stemde daarmee in." „De Nederlandse minister arriveerde binnen een half uur en hij was vergezeld van een Nederlandse kolonel, die juist uit Nederland ontsnapt was, na enkele verbijsterende avonturen doorstaan te hebben. De bood schap was kort en eenvoudig. Dit was de tekst: „In Nederland bestaan de volgende mogelijkheden: 1.) Er wordt direct doelmatig hulp verleend. In dat geval kan de doelmatige tegenstand wor den voortgezet. 2) Als er geen doelmatige hulp verleend wordt zal de Opperbevelhebber gemachtigd zijn te handelen zoals hem goed dunkt, waarbij hij zal denken aan de strijdkrachten en de burgerbevolking." De heer Van Kleffens vroeg, of het Britse opperbevel het met deze be leidslijn ems was. De waarnemend chef van onze luchtmachtstaf en ik gaven de minister zonder aarzelen de gevraagde verzekering. Wij gaven te kennen, dat als zijn opperbevel vond, dat de vijand geen schade meer gedaan kon wordenterwijl voortzetting van de strijd slechts tot meer verliezen onder de burgerbevolking zou leiden, het zijn plicht zou zijn te capituleren. Toen de heer Van Kleffens vertrok, verloor zijn metgezel het bewustzijn. De klap van zijn voorhoofd op de tafel klonk als een pistool schot. Ik had niets om hem bij te brengen en het duurde enige tijd voor hij zich herstelde." „Nederland capituleerde na gedurende vijf dagen afgeranseld te zijn. Maar de koningin en de regering waren veilig in Engeland, vastbesloten om de strijd voort te zetten met iedere man en vrouw, met ieder schip en vliegtuig dat uit de klauwen van de Nazi's had kunnen ontsnappen," aldus Ismay in zijn memoires. Verscheidene oorlogsherinnerin gen van hoofdspelers in het dra ma zijn nu niet bepaald boeiende boe ken. Churchill zelf heeft fascineren de memoires geschreven, maar Eisen hower geeft in zijn verslag van de strijd allerminst blijk van letterkun dig talent. Ismays boek is bijzonder onderhoudend, vooral omdat de man kennelijk veel gevoel voor humor heeft en omdat hij de kunst verstaat de grote figuren, die hij ontmoet heeft, met enkele woorden te karakterise ren. Zijn boek zit vol miniatuur „pen portraits" van beroemde of beruchte mannen. Naar aanleiding van zijn eerste ont moeting met Pétain op 31 mei 1940 zegt hij: „Men kon moeilijk geloven, dat dit de grote Maarschalk van Frank rijk was, wiens naam was verbonden met het heldenstuk van Verdun, en die meer gedaan had, dan wie dan ook, om het moreel van het Franse leger te herstellen na de muiterijen van 1917. Hij maakte nu een seniele, weinig in drukwekkende en defaitistische in druk". Voor Attlee, de latere grote politie ke tegenstander van Churchill, heeft Ismay grote bewondering. „Hij was moedig, wijs en besluitvaardig. Hij was absoluut integer, en had geen per soonlijke ambities. Zijn voorkomen was misleidend: hij maakte een gedweëe en zachtmoedige indruk. Maar dat hij zo niet was, blijkt uit zijn daden ge durende twee oorlogen, en uit zijn op treden als premier. Hij was een groot leider voor wie hem moest dienen, en een groot dienaar van zijn land." Na zijn eerste ontmoeting met Sta lin, in 1941 in Moskou, tekent Ismay het volgende op: Tijdens het banket, dat de Russische dictator Churchill in het Kremlin aanbood, droeg Stalin lange laarzen van mooi zacht leer. Hij was gekleed in een pof broek en in een goed gesneden duifgrij- ze kiel van dure stof. Hij liep op een geheimzinnige manier door de zaal als een wild beest, dat op zoek is naar een prooi, en zijn ogen hadden een ge slepen en sluwe uitdrukking. Hij keek iemand nooit recht in het gezicht. Toen hij de zaal binnen kwam, was het als of alle Russen bevroren, en de opge jaagde blik in de ogen van zijn gene raals verried maar al te duidelijk in wat voor voortdurende vrees zij leef den". Generaal Marshall was. volgens Is may, een volkomen onzelfzuchtig man. Meii kon zich niet voorstellen, dat hij ooit tot iets minderwaardigs of oneer lijks in staat zou zijn. Op het eerste gezicht was hij wat koud en gereser veerd. Hij bediende zich nooit van bij namen of zelfs maar van voornamen. Hij sprak Eisenhower niet met Ike aan, maar hij had een warm hart. Hij be kende me eens, dat het meest pijnlijke deel van zijn taak was, officieren die soms zijn beste vrienden waren te moeten vertellen, dat hij hen niet meer kon gebruiken. Hij was volko men onkreukbaar". Van Eisenhowers rol als geallieerd opperbevelhebber onder de oorlog ver telt Ismay, dat de generaal de Ëngels- Amerikaanse vriendschap als een soort religie beschouwde. Toen Eisenhower hoorde van een in Londen gedetacheer de Amerikaanse hoge officier, die overal rondbazuinde, dat hij de Britten wel eens zou leren hoe zij moesten vech ten, werd hij razend en zei hij: „I'll make the son-of-a-bitch swim back to America". Ismay vermeldt ook een karakte ristieke bijzonderheid over de legen darische Patton. Toen de generaal de uitreiking bijwoonde van de Eremedail le van hef Congres aan een Ameri kaanse kolonel, zei hij, met tranen in de ogen: „Ik zou die medaille graag postuum gekregen hebben." Ismay merkt op, dat de ironie van het lot gewild heeft, dat deze uitzonderlijk moedige generaal de gevaren van de oorlog overleefde, om tenslotte bij een auto-ongeluk om het leven te komen. Lord Ismay heeft ook waarderende woorden voor bijvoorbeeld Anthony Eden en voor Harry Hopkins, Roose- velts rechterhand. Ismay heeft de sympathieke eigenschap, dat hij steeds de goede kanten probeert te zien van de mensen, met wie hij wer ken moet. Op dit punt onderscheidt zijn boek zich gunstig van sommige andere oorlogsherinneringen van ge neraals en staatslieden, die hun vroe gere animositeiten vaak breed plegen uit te meten. Ismay zal het niet gemakkelijk ge had hebben bij Churchill, maar hij spreekt met de grootst mogelijke ach ting over de ex-premier, aan wie hij reeds in mei 1940 als staf-officier werd toegevoegd. Ismay is van mening, dat Engeland beter op een oorlog voorbe reid zou zijn geweest, als premier Bald win in 1936 Churchill, in plaats van Sir Thomas Inskip, benoemd had tot mi nister voor de coördinatie van de de fensie. (Inskips uitverkiezing was „de merkwaardigste benoeming, sinds kei zer Caligula zijn paard tot consul maak te"), Ismay gelooft, dat het van zui ver militair standpunt bezien beter ge weest was, als Engeland in 1938 in- plaats van in 1939 de strijd had aan gebonden maar dat anderzijds in 1938 de publieke opinie in Engeland nog niet rijp was voor een oorlog, terwijl bij voorbeeld ook Zuid-Afrika en Canada eerst later bereid waren om de zijde van Engeland te kiezen. Ismay deelt kennelijk niet de opinie van Sir Ivone Kirkpatrick („The Inner Circle") die beweert heeft, dat Engeland in 1936 de laatste kans had om tegen een lage prijs in te grijpen, en dat de strijd in ieder geval beter in 1938 dan in 1939 had kunnen beginnen. Lord Ismay heeft geen waardering voor de politiek der neutraliteit, waar aan Nederland tot 10 mei 1940 bleef vast houden. Sommige anecdotes, die hij over Churchill vertelt, kan men niet onop gemerkt voorbij laten gaan. De premier eiste, dat de rapporten, die hem werden voorgelegd, samenge vat werden op één pagina. „Naarmate men korter is, drukt men zich meer helder en samenhangend uit. Het is lamlendig om je gedachten niet te comprimeren", zo placht Churchill te zeggen. Ismay vond er iets op, door een groot aantal aanhangsels toe te voegen aan zijn summiere uiteenzettin gen. Dit aantal mocht onbeperkt zijn. Churchill vond, dat de oorlogsin stellingen duidelijke namen moesten hebben. Toen hij hoorde, dat de gaar keukens betiteld zouden worden als „Communal Feeding Centres" pro testeerde hij bij de minister van voed selvoorziening met de woorden: „Dit is een afschuwelijke uitdrukking, die aan communisme en aan het armen huis doet denken. U moet spreken van „British Restaurants". Iedereen as socieert het woord „restaurant" met een goede maaltijd en men kan al thans die naam geven, als men niets anders te bieden heeft." Uit Ismay's memoires zou men later alsnog, bijvoorbeeld in een goedkope edi tie, een uittreksel kunnen maken, dat geheel op Churchill betrekking heeft. De generaal heeft, in zijn memoires een belangrijke bijdrage gegeven tot de beschrijving van het rijke leven van Sir Winston, en dat is wel de grootste verdienste van dit zeer lezenswaardige werk. HANS BRONKHORST. Tijdens de conferentie van Quebec van september 1944 werd deze foto genomen van de Westerse geallieerde oorlogsleiders, Roosevelt en Churchill, met hun voornaamste medewerkers. Van links naar rechts op de voorste rij: Generaal Marshall, admiraal Leahy, president Roosevelt, premier Churchill, veldmaarschalk Alanbrooke en veldmaarschalk Dill. Van links naar rechts op de achterste rij: Generaal-Majoor Hollis, generaal Ismay, admiraal King, Sir Charles Portal, generaal Arnold en admiraal Cunningham. •- ..mm Onlangs ontdekte ik hoe lande lijk wij hier eigenlijk wonen, midden in de miljoenenstad Los Angeles. Gelukkig werden in die dagen van het nabij gelegen vlieg veld van de grote fabriek van Hughes geen proefvluchten met jets ondernomen, die op sommige dagen onze huizen doen sidderen en de rui ten rinkelen. In de enkele seconden stilte, die met vaste regelmaat in het voorbij zoeven de verkeer vallen, telkens wanneer de verkeerslichten aan de naastbijgelegen kruispunten verspringen, hoorde ik het knus gekakel des buurmans kip pen, nu en dan uitschietend in een fel le ruzie over een lekker hapje. Een be kend klinkende .klaaglijke roep deed mij omhoog zien, waar een paar meeu wen op gespreide wieken ronddreven, speurend naar iets eetbaars. Och ja, het neemt maar een kwartier om van ons huis het strand te bereiken, dus voor deze vogels, die de rechte weg kunnen volgen, ongehinderd door ver- keersseinen en andere luchtgebruikers, is het stellig maar een paar minuten. Onze poes lag tevreden op het gras veld te spelen met een speeigoedmuis, gevuld met „catnip", een kruid waar poezen wild op zijn, toen een luid ge krijs ons beider rust kwam verstoren. Poes dook waakzaam ineen en tuurde naar de perzikboom, waar de helft van een spotvogel-echtpaar, dat in de buurt een nest heeft, agressief heen en weer hipte, en plotseling in snelle duikvlucht, steeds zijn hese oorlogskreten slakend, over zijn erfvijand heenschoot, hem in het voorbijgaan een pluk haar ontro vend, terwijl hij hem tegelijk een dui delijk hoorbare klap met zijn vleugel toediende. Poes sprong met alle vier poten van de grond in een vergeefse poging zijn belager te bereiken, die zich alweer voor een volgende uitval gereed maakte. Dit herhaalde zich, tot dat poes in wanhoop, haren en staart recht overeind, het huis binnenvlucht te. Deze zelfde onwelluidend schreeu wende mocking bird zal mij echter in het holst van de nacht, althans in het voorjaar, vergasten op een uurtje van de lieflijkste zang, die men zich den ken kan. Intussen is ook een humming bird, een kolibri, zijn opwachting ko men maken. Als een helicopter hangt hij beurtelings boven en onder de hibis- cuskelken en snoept er met zijn lange snavel de honing uit weg. De vleugel tjes bewegen zich zo snel, dat zij slechts als een ijl waas boven het lili- putter-lichaampje zichtbaar zjjn. Hummingbirds en mocking birds komen, in verschillende variëteiten, overal in Noord-Amerika voor, even als de reigers, die tegen zonsonder gang in grote groepen op het Pacific- strand neerdalen om er te overnach ten. Uniek echter voor Noord Ame rika zijn in Californië de condors, die enorme roofvogels met een vleugel wijdte van bijna drie meter. Men schat hun aantal momenteel op niet meer dan zestig en zij zijn dan ook van staatswege streng beschermd. .als kouwelijke oude heertjes ineengedoken. Het duurt vijf jaar voor een condor- jong een eigen gezin kan stichten, en een condorechtpaar brengt slechts één spruit in de twee jaarter we reld. Wij hadden eenmaal het geluk een condorpaar te kunnen gadeslaan, terwijl zij, als kouwelijke oude heer tjes ineen gedoken, vanaf een rots punt mismoedig over de oceaan staarden. Mijn favoriet onder de Amerikaanse vogels is wel de cardinal bird, die ech ter, helaas, slechts oostelijk van de Rocky Mountains voorkomt. Het man netje prijkt in een schitterend rood pakje, met zwart fluwelen maskertje en bef, het vrouwtje moet zich verge noegen met een stemmig grijsbruin met rode vegen, maar alle dragen een parmantig kuifje. In Oklahoma had ik een paar kar dinaalfamilies zo ver gekregen, dat zi) zich dagelijks onder mijn raam kwa men vergasten aan hun lievelingsge recht, meloenpitten, waarna een uitge breid bad volgde in de hiervoor ge reed staande kom water. Zij waren trouwens niet de enige, die mijn vaste gasten werden. Blue jays, Vlaamse gaaien, even brutaal-luidruchtig als hun Europese familieleden, waren ook al gauw van de partij, evenals een ro bin paar. De Amerikaanse robin, abu sievelijk in Nederlandse vertalingen roodborstje genoemd, heeft minstens de zesvoudige kubieke inhoud van ons sierlijke Hollandse vogeltje van die naam, en heeft er feitelijk enkel zijn rode borst mee gemeen. Duiven zijn in Amerika even gewoon als in Europa en ik heb nog geen stadscentrum gezien, waar ze niet in oten getalen nestelen, waar maar een geschikt plekje te vinden is. St.-Pa- trick's kathedraal in New York we melt ervan, evenals de oude Spaanse missiestaties langs de Californische kust, waar ze minstens zo talrijk zijn als op het San Marcopiein in Venetië en een even dankbaar foto-object voor toeristen. Het zijn overigens niet alleen de vogels in allerlei soorten, die een landelijk tintje geven aan de metro pool Los Angeles. Onlangs waren wjj up bezoek bij vrienden, die in een der canyons wonen, volgens de kaart midden in de stad. De spiegelglazen schuifdeuren gaven uitzicht op een terrasje met vijvertje, daghelder door schijnwerpers verlicht. Daar be woog zich iets in de struiken en twee vossen kwamen te voorschijn en be gaven zich als oude bekenden regel recht naar een gereed staande voe derbak. Nauwelijks waren zij weer verdwe nen of er verschenen nieuwe bezoe kers. twee wasbeertjes, raccoons. Een kwam op z'n hurken voor de deur zit ten en keek, met zijn neus tegen het glas gedrukt, naar binnen. Na zich van de belangstelling van het publiek te hebben overtuigd, voegde hij zich bij zijn eega aan de maaltijd. En toen zag ik, waaraan deze grappige dieren de naam „wasbeer" te danken hebben. De voorpoten als handjes gebruikend Een van de nieuwste Duitse Diesel- elektrische locomotieven. (Van onze speciale verslaggever) ESSEN, 26 sept. Meer dan 200.000 mensen hebben de zondag gesloten ten toonstelling „Schiene und Strasse" be zocht, die een imposante indruk gat van de enorme ontwikkeling van het verkeer in Duitsland sedert 1951, toen voor het eerst een dergelijke expositie werd gehouden. Essen is hiervoor ge kozen, omdat het Noordelijk Rijnland en Westtalen tot de gebieden met de grootste verkeersdichtheid behoren, niet alleen van de bondsrepubliek, maar van heel Europa. Gezamenlijk tracht men in Duitsland een oplossing te vinden voor de grote vraagstukken, die dit met zich mee brengt, waarbij de spoorwegen en het wegverkeer elkaar in een goede ver standhouding vinden, tot een coördina tie trachten te komen en wiet eikaars concurrenten zijn. Integendeel de ene groep tracht een deel van het te grote kwantum klanten naar de andere over te hevelen. Gebleken is, dat in verhou ding de omvang van het vervoer van de spoorwegen niet noemenswaardig is Trein van 125 jaar geleden met Adler- locomotief, die als eerste vracht twee vaatjes bier had. wasten zij elk stuk voedsel, dat hier voor in aanmerking kwam, eerst net jes in het vijvertje af. Toen alles op was kwam meneer wasbeer, blijkbaar een even grote zoe tekauw als zijn menselijke seksegenoten, b;j de deur bedelen om dessert. De gastheer reikte hem een koekje toe, dat hij, als een soort bovenmaatse eek hoorn, rechtop zittend, rustig oppeuzel de. Ook herten komen in die buurt ge regeld in de tuinen, maar zij wagen zich niet zo ongeneerd binnen de licht schijn der floodlights. Om deze sierlijke dieren te observeren moet men de maanlichte nachten benutten. Toen wij een uurtje later weer in het drukke verkeer van Sunset Boulevard waren opgenomen, viel het ons moeilijk te realiseren, dat het stukje „wildlife" dat wjj van zo nabij hadden mogen ga deslaan geen droom was geweest. LOUISE BURGHARDT toegenomen en dat dit zeker uitgebreid kan worden. Begrijpelijk dus, dat op deze tentoon stelling het aandeel van de Deutsche Bundesbahn zeer groot was en treffend kwam tot uiting, hoe de D.S.B. aan het wegvervoer de helpende hand biedt met een demonstratie van het z.g. Huckepacktransport, waardoor de we gen in niet geringe mate ontlast wor den. Op lage platte spoorwagens ter lengte van 15 meter worden zware vrachtauto's of opleggers geladen, die aldus „gedragen" met een snel heid van 100 km over grote afstan den naar de plaats van hun bestem ming gebracht worden. Van een cen traal punt uit kunnen zij dan verder zelf het land inrijden. Op spectaculaire wijze werd de mo derne ontwikkeling van de dit jaar juist 125 jaar bestaande D.S.B. in beeld gebracht. Daarbij voelden we ons hart van vaderlandsliefde sneller kloppen, omdat Duitsland ons land op dat punt toch weinig te leren heeft. Hetgeen wij zagen op het gebied van automatise ring en elektnfikatie was voor ons g,ee,1 nl®UWs- Als wjj fjnsren, dat de elektrische locomotieven en Diesel- elektrische locomotieven in de loop der tijden alle goede oude stoom-uitblazen- de jumbo's, waarvan er in Duitsland nog meer dan 7.000 in dienst zijn, zul len verdringen mogen wij verwijzen naar ons Spoorwegmuseum ln Utrecht, waar de laatste stoomlocomotieven ge borgen staan. Onze bewondering gaat uit, naar de prachtige bouwmachines, waarmee in Duitsland in no-time een spoorwegbed gemaakt en rails gelegd worden, zó snel, dat één pioeg het klaar speelt in 8 seconden 600 m rails op zijn plaats te krijgen. Door de etektrifikatie en de invoering van de Diesel-elektrische tractie heeft ook de D.S.B. sinds ne gen jaar een geheel ander beeld ge kregen. De voornaamste trajecten in Noordrjjn-Westfalen zijn geëlektrificeerd of er wordt aan gewerkt. Het elektri sche net is aangesloten op het Zuid- duitse en daardoor verbonden met Oos tenrijk, Zwitserland en Italië. Bij de D.S.B. is ook in gebruik een elektrische trein zonder bovenleiding, die in 50 tot 60 seconden opgeladen wordt om dan 350 km te kunnen rijden. Als een aardig snufje, dat wij op on ze stations nog niet kennen, dient ge noemd de aanduiding van koers en tij den van de treinen op de perrons met een filmstrook, die met een telefoon- draaiscnij. van het station uit bediend wordt. Op het terrein van de beveiliging van overwegen wordt ook in Duitsland veel gedaan. Het heus niet hoge getal van 642 ongevallen op spoorwegover gangen bij een totaal aantal verkeers ongevallen van 314652 in 1959 duidt daar ongetwijfeld op. Het grote verschil tussen de D.S.B. in 1835 en thans was bij, de en- trée van haar afdeling op de ten toonstelling aardig aanschouwelijk ge maakt door de aanwezigheid van een nagebootste Adler-iocomotief met „aan hang", zoals dat treintje 7 december 1835 de ereste spoorlijn Nürnberg-Fürth opende, naast de reus van een moder ne Diesel-elektrische lokomotief. een knaap van 16 meter lang en 4,25 me ter hoog. De ingewanden van jiet laat ste exemplaar: een Mercedes- en een Maybachmotor, waren nog eens afzon derlijk opgesteld. Op het treintje van 125 jaar geleden ontbrak zelfs niet het eerste vracht goed, dat toen meegevoerd werd en wel hoe kon het anders zijn in Duits land! twee vaatjes bier. Het is de bedoeling, dat op 7 decem ber a.s. bij de viering van het jubi leum de historische trein met eregas ten opnieuw een rit gaat maken. Er wordf in Duitsland zeer veel aan verkaarsopvoednig, vooral van de jeugd, gedaan en behalve zeer attrac tief was bijzonder leerzaam een park, waarin kinderen rijdend in een autootje of op de fiets proeven van bekwaam heid in hun kennis van de verkeersre gels aflegden. De donkere toon van een klok, er gens op het tentoonstellingsterrein in een toren gehangen, die om de twintig minuten klonk, bracht de bezoekers de vele slachtoffers van het verkeer in herinnering. Ondanks de invoering van de maximumsnelheid in de bebouwde ®m in 1957 was het aantal doden in 1959 weer gestegen. Een interessante afdeling was er eveneens van de Deutsche Bundespost, die ook zeer actief is met voorlichting van de jeugd. Daarvoor rijdt zelfs een rijdende Postschooi het platteland af, waar de schoolkinderen alles kunnen leren om trent het in een modern maatschappe lijk bestel onmisbare veelzijdige nuts bedrijf.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 6