Kerk in nieuwe onafhankelijke staat Nigerië heeft waardering Voor houding katholieken Nog geen zes procent van de bevolking 0 Zuid-Afrika een republiek Aan de slag f Ontmoetingslijn tussen Christendom en Islam E 0MZS WOiNSMG-TtP Krevm bore; r V. NIGERIA 'Q Wirtschaftswun- der en rij- gewoonten ryyz. ill V. J DINSDAG 4 OKTOBER 1960 (Van onze missiologiscne medewerker) mdat er slechts vier Ne derlandse priesters in Ni- (jj, gerië werkzaam zijn, heeft sj (and in de Nederlandse mis- °heringspubliciteit altijd een -j,er bescheiden aandacht gehad. jh, voor enkele jaren werd de °Ud van de vele missionerings- ,eriodieken namelijk merendeels det>aald door het werkterrein van (!r° verschillende missionerings- v:ngregaties. Deze situatie in de ci^erlandse missioneringspubli- ]a il wijzigt zich gelukkig de ■/.l **ste jaren. Maar intussen heeft daardoor wel de vrij alge- ehe opvatting kunnen vestigen, j/'t de Kerk buiten centraal Afri ep geen overwegende spreiding eft bereikt. Congo is het meest q^gebreid en het diepst door het Oristendom geraakt, met geo- aHsch gezien uitlopers naar 3 noordoosten tot in Oeganda j> naar het noordwesten tot in ^meroen. In deze landen plaatst °n doorgaans de ontmoetings- grens tussen Islam en Christen dom in Afrika. De werkelijkheid is echter anders. In westelijk Afrika ligt de zuidelijke grens van overwegend mohammedaans gebied niet in Kameroen, maar in Nigerië. Uit een vorig artikel over de politieke ontwikkeling van- het zaterdag onafhankelijk geworden Nigerië is inderdaad reeds gebleken, dat in dit land niet alleen de scheidslijn, maar evenzeer de ontmoetingsgrens tussen Islam en Christendom ligt. lil! IJzersterke jongenspantalon 8 jaar nü buitenlandse KRONIEK Maidaguri i &Oos Oyoi ±n ±Oiurk pa SMÏZ f Lagos fc b<3°j«ó Oniisba JUrnultia AFRIKA Nigeria Profieltekening van de hoofdstedelijke Prins Hendrikkade - Minutieus werk van Kees Spook - In het voetspoor van Saenredam Weg van oud Amsterdam ::r Welsprekendheid Raad van State Rumoer om Kwikkie Postzegel vol fouten 1 f al de Unie van Zuid-Afrika een re- publiek worden? Morgen wordt in v een volksstemming over deze g. beslist. De Nationale Partij wil jh einde maken aan de monarchie, tii ar 06 hiding van de Verenigde Par- 6p "eeft verklaard, dat de vorming van Zo, rePubliek hel land in het ongeluk b storten, vooral als de Unie straks e®n lid meer zou zijn van het Geme- iebest. De kans is groot dat de andere ®den van het Gemenebest Zuid-Afrika b'et meer in hun ,,club" zullen dulden, het land een republiek geworden is. Premier Verwoerd heeft dezer dagen S0''-egd, dat er praktisch niets zou ver aderen in de bestaande staatkundige structuur van het land als de monar- publiekrVvngen Zou worden door een re- ren dan i zou niets anders verande- atigin de gouveneur-generaal ver- Nu ,zou worden door een president. ï>artis "et een feit, dat de Nationale pj j'J niet meer zo'n drastische wijzi- H v,-van de Zuidafrikaanse staatsin- 'Chting voorstaat als in 1942, toen een ontwerp werd ingediend voor een nieu we republikeinse grondwet. De Nationa- Partij, die indertijd in de oppositie tas. heeft in 1942 geen succes gehad "bet haar streven naar de opheffing van be monarchie. Ais dat wel gebeurd was, de republiek Zuid-Afrika een presi- ?®nt; hebben gekregen die tevens pre bier was. Vooral oud-premier Strijdom eeft vurig gestreden voor de vorming van een republiek met een presiden tiële regering. Maar Verwoerd heeft intussen aangekondigd, dat hij een republiek wil, waarin de functies van pre- Overigens zou men dit niet ver wachten, als men weet, dat de 1,6 miljoen katholieken in Nigerië niet meer dan 4.5 procent van de bevolking vormen. En ook wanneer men de meer dan een half miljoen catechumenen meetelt - waar zeker meerdere rede nen voor zijn en derhalve het per centage katholieken op een kleine 6 kan stellen, moet men in Nigerië nog van een uitgesproken minderheids positie yan de Kerk spreken. Iets waarschijnlijker wordt de boven ge geven bewering, wanneer het percen tage christenen, katholieken en de ruim anderhalf miljoen protestanten, goed 11,5 blijkt te zijn. Hiermee is echter nog niet voldoende verklaard. En ook blijkt, -hoe misleidend het kan zijn de situatie in de missionering met te vlot aangevend cijfermateriaal te willen typeren. Absolute getallen - vroeger als triomfkreten in de missio- neringspropaganda gehanteerd - schie ten helemaal tekort. Met algemene percentages kan de werkelijkheid reeds meer naar voren worden gehaald. Maar slechts een nog meer genuan ceerd gebruik van percentages ver schaft het gewenste reliëf. Eerder is gewezen op de driedeling van Nigerië in een Noord-, West- en Oost-Provincie, die inderdaad niet alleen sociaal-economisch en politiek, Mgr. D. Ekandem, bisschop-coadjutor van Calabar. Nu ik weer aan de slag ga, mag ik wel even op merken dat vakantie hou den niet ieders werk is. Ik bijvoorbeeld heb er de grootste moeite mee. Niet dat ik morele bezwaren heb tegen ledigheid en het bekende oorkussen zal nooit iemand mij aanpraten. Ik geloof inte gendeel aan de even droeve als onver mijdelijke onbereikbaarheid van de ledigheid. De ledigheid is geen vloek maar integendeel een ideaal. Een mens echter kan veel; alleen, hij kan niets doen. Op de eerste dag van mijn vakantie heb ik serieus alles van mij af gegooid. Eisenhower, de toto, de krant, de Tweede Kamer en zelfs de Eerste. Sterker nog, ik heb ook niet aan U gedacht, al kostte mij dat de meeste moeite. Ik wil echter maar zeggen, ik heb heus mijn best gedaan. En juist wilde ik onbekommerd niets gaan doen, toen het noodlottige tot mij doordrong: in feite wilde ik alleen maar iets anders gaan doen. Een ogen blik heb ik nog rond gelopen met de gedachte om dan in 's hemelsnaam maar een politieke partij te gaan stich ten met alles overkoepelende beginse len. Maar dat is dan ook weer zo n gemier. Daarna stond mij een herscho ling in technische richting voor de geest. Ik zag toen echter de zweet droppels op het voorhoofd van ande ren en besloot toch maar gewoon op vakantie te gaan. Ik heb mij dus met vrouw en kind geïnstalleerd op een tot herbergzaam oord getransformeerd kasteeltje in het zuiden des lands, waar bereids allerlei overigens voor treffelijke lieden waren ingetrokken, die met geteisterde hoofden hun on macht tot niets doen zaten te belijden. Tenslotte was ik zo ver, dat ik de overtuiging met mij meedroeg dat er maar één werkelijke afleiding voor de mens bestaat. En dat is werken. Niets doen komt in de hemel wel. Ik ga dus bevrijd weer aan de slag. Zjj het niet fris en monter. Integen deel, ik ben nog een beetje vermoeid. (Advertentie) Model Perry Como. Tinneroy in vele tinten. Zakken gebiesd in kontrasterende kleuren, achterzak met ritssluiting kl.st.p.m. Alleen geldig woensdag 5 okt. a.s. mi v m 25 zaken in Nederland -j lUIILUCS VOll ^1*3 jlaent en premier gescheiden blijven. o.et staatshoofd zou ook buiten de par- v-politiek moeten staan. Maar de Londense Times heeft de zer dagen in een hoofdartikel geconstateerd, dat Verwoerd en andere leden van zijn kabinet niet 1]een een republiek willen, „maar ook ,0h politie-staat. die niets wil weten «n de demokratische opvattingen van kn'Iheid en die zich niet stoort aan de Ifdendaagse denkbeelden over de be dekkingen tussen de rassen". Die op- Atting van het Britse blad wordt ge beld door de meeste Engels-sprekende ih-?ners v'an Zuid-Afrika. De oppositie A Zuid-Afrika heeft bovendien gepro- ihsteerd tegen Verwoerds beslissing, dat n het referendum slechts een eenvoudi- meerderheid nodig is voor de uit- AePing van de republiek. De status van Unie zou eventueel gewijzigd kunnen orden tegen de wil van een zeer groot rental blanke inwoners, als Verwoerd laar meer dan de lieift van de stem- Aen zou krijgen. Dit is vooral hoogst kwalijk, als men bedenkt, dat aan de I wksstemming niet deel genomen mag rOrden door de naturellen, Indiërs en kleurlingen, samen ongeveer twaalf mil. ven van de vijftien miljoen inwoners! "e overgrote meerderheid van de be volking van de Unie van Zuidafrika zal <ch met kunnen uitspreken over de sewenste staatsvorm. Mgr. J. Anyogu, bisschop-coadjutor van Onitsha. maar ook godsdienstig de verhoudin gen in dit land bepaalt. Godsdienstig is de Noord-Provincie verdeeld in 65,7 procent mohammedanen, 33 pro cent traditioneel gelovige Afrikanen (meestal met de belastende term „hei denen" aangeduid) en 1,3 pro cent christenen (katholieken en pro testanten). In de West-Provincie zijn deze verhoudingen: 35 procent mo hammedanen, 49 procent traditioneel gelovige Afrikanen en 16 procent christenen. In de Oost-Provincie: 3,5 procent mohammedanen. 75 procent traditioneel gelovige Afrikanen en 21,5 procent christenen. Met deze gegevens voorhanden wordt het dui delijk, dat (Je grens van het over wegend mohammedaanse Afrika in het westen van dit werelddeel langs do rivier de Niger moet worden ge steld, en dan met name langs het mondingsgebied van deze rivier. Intussen moeten we constateren, dat met bovenstaande gegevens nog slechts een buitenkantse situering van de Kerk in Nigerië is gegeven. En in de ogen van velen hebben we deze situering dan bovendien wellicht ver troebeld door het Christendom in Nige rië in zi)n verhouding met de Isiam te geven. Temeer, omdat we met in stemming de politieke samenwerking tussen de mohammedaans geïnspireer de „Northern People's Party" van Abubakar Balewa en de zeker ook christelijk geïnspireerde „National Council of Nigeria and the Cameroons" (N.C.N.C.) van Nnamdi Azikiwé heb ben beschreven. Kunnen we op de sinds 1957 ge moderniseerde en nog circulerende algemene missioneringstentoonstel- ling „Amate" immers niet een Afrika- stand vinden, waarin naast elkaai communisme en Islam ais de „grote vijanden" van de Kerk worden uit gebeeld Inderdaad is de ontmoeting tussen Islam en Christendom niet overal gemakkelijk; dat blijkt bij voorbeeld in Soedan. Maar even zeker is, dat de katholieken in vele Af ril nse landen de actie ontmoe ting met de mohammedanen niet meer uit de weg kunnen gaan. En dat in Nigerië dit een ontmoeting in samenwerking en wederzijds respect blijkt te zjjn, is even verheugend als typerend voor de situatie van de Kerk in Nigerië. Het open en positief aanvaarden van de zo anders dan in Europa religieus geschakeerde verhoudingen - juist d >or de aanwezigheid van een belangrijke gemeenschap van mohammedanen -, hebben de Nigeriaanse katholieken in 1957 getoond. De toenmalige federale regering had voor dat jaar het plan gelanceerd voor een algemeen, ver plicht en gratis lager onderwijs. De leiding van de Kerk sprak zich uit v'oor medewerking met dit plan, onder andere door 300 nieuwe scholen te openen. De regering (die toen reeds op dit punt zelfbestuur had) weigerde hierop in te gaan, en liet weten, dat zij meer verwachtte van een geleide lijke nationalisatie van alle bestaande scholen. Hiertegen protesteerden de katholieken, geleid door een speciaal daartoe opgerichte „katholieke Raad van Oost-Nigerië. Deze actie werd hele maal geleid en gefinancierd door Afri kaanse, katholieke leken. Men had suc ces. want het nationalisatie-plan werd door de regering losgelaten. Maar het merkwaardigste van die campagne was het politieke inzicht van de leiders ervan; zij vermeden zorgvuldig bij deze campagne alles wat zou kun nen worden uitgelegd als oppositie tegen de toenmaals oppermachtige N.C.N.C., woordvoerder van de on afhankelijkheidsbeweging. Toen hier vlak overheen verkiezingen kwamen, opperde men van sommige kanten het plan om de „katholieke Raad van Oost-Nigerië" om te zetten in een katholieke politieke partij. Maar dit is al gauw royaal afgewezen, omdat men juist politiek wilde blijven in de ge lederen van de uitgesproken nationa listische N.C.N.C., waarin reeds veie katholieken zaten. Deze politieke keuze achten wij belangrijk, omdat de katho lieken van Nigerië zonder aarzeling voor Nigeriaanse en dus nationalisti sche katholieken wensten door te gaan. Maar niet minder, omdat hieruit een vaardige mentaliteit van openheid spreekt, die evenzeer gericht is op verdere ingroei van de katholieke ge meenschap in het land, als de royale en speciale verslaggever van ons blad, die dit voorjaar een bezoek aan Zuid-Afrika bracht, heeft be schreven, dat de strijd tussen de blan ken over de republiek dit jaar het jtoartheidsprobleem wellicht zou over schaduwen. Hjj heeft ook gemeld, hoe A in Engels-sprekende kringen grote verontwaardiging heerste over de rede 3,1e Verwoerd op Uniedag (31 mei) te bloemfontein heeft gehouden. Terwijl •ben de hoop had gekoesterd, dat de Premier, na Sharpeville en na de aan slag van David Pratt, een verzachting v3n het apartheidsbeleid zou afkondigen gebeurde er iets heel anders. De hele .Gespraak van Verwoerd stond in het Aken van de republiek, die hij spoedig Bevestigd wilde zien. Op de dag die ge- A'ijd zou moeten zijn aan de eenheid van de natie, had Verwoerd een onder worp aangesneden dat tot verdere ver deeldheid zou leiden. Volgens de correspondent in Johan nesburg van de Londense „Observer" *an aan de vooravond van hel referen dum nog niet voorspeld worden, wat de ditsiag zal zijn. Als alle anti-republi keinse blanken morgen naar de stem bus komen, zou de premier wel eens ®en lelijke nederlaag kunnen lijden. De legering tracht de laatste dagen ym- bathie te winnen door het verspreid, n van berichten over samenzweringen te- Ben het wettig gezag. Maar Verwoerd *al met spanning de dag van morgen togemoet zien. Hij heeft overigens bij Voorbaat verklaard, dat hij een neder laag in het referendum niet als een mo tie van wantrouwen zal opvatten. Ook ais de meerderheid van de blanken zich tegen de vorming van een republiek Verklaart, zal het Nationale regerings beleid op de oude voet worden voortge zet. Sokoho Qeno ]bid&n CaldivA. lOwerri *®-' samenwerking met niet-katholieken en niet-christenen. Dat de katholieken in Nigerië in derdaad met deze houding de waardering van de niet-kathojie- ke autoriteiten verworven hebben, is onlangs nog eens in ander verband ge bleken. Op 9 september werd te Ibadan een nieuwe, grote katholieke drukkerij geopend. Behalve de bisschoppen van West-Nigerië waren hierbij een groot aantal burgerlijke gezagsdragers tegen woordig. De burgemeester van de stad, Oba I. B. Akinyele, die de symbolische opening verrichtte,' sprak de verwach ting uit, dat deze katholieke drukkerij - een van de meest imposante ge bouwen van Ibadan - niet alleen voor de katholieken maar voor heel west en noord-Nigerië van grote betekenis zou zijn. Een van de belangrijkste uit gaven van deze drukkerij „Claveria- num Press" is het pas opgerichte katholieke weekblad „L'Independant". In het eerste nummer hiervan schreef de mohammedaanse premier Abubakar Balewa: „De rol welke de missionaris sen spelen op allerlei terrein voor de ontwikkeling van Nigerië kan moeilijk worden overschat en ik heb het vaste vertrouwen, dat het nieuwe weekblad L'Independ; t aan de voortzetting daar van zal bijdragen door de geestelijke vorming niet alleen van de katholieken maar van al zijn lezers in Nigerië. En de leider van de oppositie in het parlement, de methodist Awolowo, schreef in hetzelfde nummer: „het doel van een goed weekblad is het geven van goede informatie en voor lichting aan zpn lezers. De katholieke Kerk bezit de reputatie om kranten te doen verschijnen die dit ideaal zeer dicht benaderen." Dit mogen gelegen heidswoorden zjjn, maar ze werden dan toch openlijk neergeschreven. En der halve mogen ze een aanduiding heten van de publiekelijk gerespecteerde plaats, die de Kerk in Nigerië inneemt. Overigens is de Kerk in Nigerië nog volop een katholieke gemeen schap in groei. We hebben reeds vermeld, dat op 1,6 miljoen katholie ken het aantal catechumenen meer dan een half miljoen bedraagt. Om de werkelijkheid hiervan zich voor te stellen, met name de ontzaglijke opgave voor de zielzorg, moet men zich wel grondig losmaken van ideeën daaromtrent in onze westerse landen. Naast de ongeveer 720 pries ters beschikt men over een kader van 11.400 catechisten! Dit nu zjjn waarachtig veelzeggende cijfers. Maar juist in deze jaren van snelle veranderingen in Afrika, van nog steeds toenemende waardering voor alle onderwijs en groeiend aanzien van de onmisbare onderwijzer, dreigt de voor de Kerk even onmisbare catechist zijn alleen kerkelijk gekwa lificeerde positie te verliezen. De regelmatige vernieuwing van dit catechisten-kader wordt dientenge volge een steeds moeilijker opgave. De noodzaak van meer landeigen priesters wordt door deze situatie slechts acuter. Er zijn er nu een vijftigtal en op de twee regionale groot seminaries maken op het ogenblik 165 studenten hun wijsgerige of theologi sche studies. Dat aantal is niet gering, maar voorlopig nog vee) te weinig om buitenlandse priesters overbodig te maken. DRS. A. J. KRAMER. Dezer dagen heeft de Amsterdam mer Kees Spook de laatste hand gelegd aan een enorme profiel tekening van de hoofdstedelijke Prins Hendrikkade. Ruim een jaar heeft hij eraan gewerkt. De voorstelling geeft de situatie omstreeks 1920 weer. De tekening bestaat uit vier losse bladen, die naast elkaar gelegd een lengte van 2.60 m en een hoogte van veertig centimeter hebben. „Ik heb bij mijn werk het voetspoor gevolgd van Saen- redam, van wie ik een groot bewonde- deraar ben," vertrouwt hij ons toe. Hij heeft veel van hem opgestoken en wanneer hij bijv. diens gave om de stilte ih kerkinterieurs zo sprekend weer te geven, aanroert, raakt hij er nauwelijks over uitgepraat. Het is op merkelijk zo fijn en goed getroffen de heer Spook zelf een van Amsterdams oudste stadsdelen met de tekenpen op papier heeft weten te brengen. Hij heeft niet gecopieerd, maar de huizen, kantoren en andere gebouwen ter plaatse in schetsvorm vastgelegd en ze daarna thuis haarfijn uitgewerkt. Het tekenen zit hem van jongs af aan in het bloed en op de lagere school was hij steevast nummer een in dit vak. Jarenlang heeft hij er niets aan gedaan, maar kort na zijn huwelijk nam hij de tekenstift opnieuw ter hand. Vooral aan de beeldhouwer Jan Hëijens, die hem tekenlessen heeft ge- geven, heeft hjj veel te danken. Door hem Iwam hij ook in contact met tal van andere kunstenaars. Zij hebben hem ervoor behoed, zoals hij ons zelf vertelde, dat hij zich op de schilder kunst ging toeleggen. Schilders zijn er bij bosjes, maar aan goede tekenaars bestaat een tekort, was hun advies. Toch was hij vaak wel jaloers wan neer hij zag welke verrassende resul taten er met kleuren zijn te berei ken. De heer Spook loopt niet weg met de vertegenwoordigers van de moder ne schilderkunst. Maar al te vaak vindt hij hun produkten op een collectie verfklodders lijken, waaraan geen touw is vast te knopen. Ze missen de innerlijke rust om langdurig met iets bezig te zijn. Als regel moet het werk in een vloek en een zucht klaar zijn. Dan gaan ze er nog prat op ook, dat ze bijvoorbeeld een doek in twee da gen gereed hebben, zegt hij. De keuze van de heer Spook om de schilderachtige Prins Hendrikkade, ge zien van de Schreierstoren tot even voorbij de Martelaarsgracht, te teke nen is niet toevallig. Hij is weg van oud Amsterdam, van zijn mooie ge vels en karakteristieke straatjes en stegen. Dat de stadsoverheid ter sane ring van bepaalde stadswijken zoveel schilderachtige hoekjes en plekjes heeft opgeruimd, beschouwt hij als een ramp. Men spreekt van saneren, maar ik 'noem het amputeren. Wanneer het gemeentebestuur op deze weg voort- laat, blijft er van de hoofdstad des lands als een eeuwenoud bolwerk, dat prat kan gaan op een rijk historisch verleden, niet veel meer over. vindt hn. De heer Spook wil zon tekening in een oplaag van honderd exemplaren uitgeven. In een verkleind formaat overigens, want het geheel zou te kost. baar worden. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Bij de oprichting van de kerkelijke hiërarchie in Nigerië, op 18 april 1S50, werd het land verdeeld in twee kerkprovincies met als aartsbisdommen Lagos en Onitsha. Om een betere aansluiting te. vinden bij de bestaande indeling van Nigerië werd op 16 juli 1959 een derde kerkprovincie opgericht met Kaduna in het noor den als aartsbisdom. De kerkelijke bestukrsindeling valt nu praktisch samen met de op de kaart aangegeven burgerlijke provinciegrenzen. De nog bestaande rij apostolische prefecturen, die geleidelijk we! tot bisdommen verheven zullen worden, staan zwart op de kaart. Nigerië heeft nu vier landeigen bisschoppenmgr. D. Ekandem, benoemd in 1.95.? en coadjutor van mgr. J. Moynagh van Calabar; mgr. J Kwao Amuzu Aggey benoemd in 1957 en coadjutor van mgr. L. Taylor (71) van Lagosmgr. J. Anyogu, benoemd in 3.957 en coadjutor van mgr. Ch. Heerey (70) van Onitsha; en mgr. A. Nwedo, in 3.95,9 benoemd tot residerend bisschop van Umuahia. Het valt te verwachten, dat mgr. Aggey en mgr. Anyogu binnen afzienbare tijd benoemd zullen worden tot residerend aartsbisschop. ten van de raad soms op reis om de zaak van nabij te bestuderen en zo kan men zich afvragen hoe men het klaar heeft gespeeld om 2500 gevallen in één jaar te behandelen. Het is na tuurlijk zo, dat er meer werk is naar mate de leden zich meer inspannen en hoe meer kritische zin, hoe meer werk. Dan is de uitbreiding met tien man nog te weinig. Een paar boden, een paar werk sters, enkele schrijvers en typisten zetten geen zoden aan de dijk. Maar feit is, dat het werk toeneemt en dat men er daarom toe is overgegaan het pand Rieviervismarkt 3a te betrekken. Het is mogelijk, dat dit voor de be zetting noodzakelijk is geweest. Maar, eerljjk gevraagd: is dit nu een behui zing voor de deftige Raad van State? Kon men niets anders vinden dan een bovenverdieping boven een lingerie winkel? Dit Hikt ons qua stijl niet zo geslaagd. Dat de taalmoeilijkheden, die de mensheid sinds de toren van Babel moet overwinnen, gemak kelijk onderschat kunnen worden is zaterdagavond in de Kurhausrotonde te Scheveningen weer eens gebleken. Ondernemende lieden hadden daar namelijk een wedstrijd georganiseerd in het houden van tafelrede voeringen die uitgesproken moesten worden ;n een andere dan de moedertaal. Dit nu bleek zo'n moeilijke opgave, dat uit het vrij grote, in het spreken van ta len geoefende publiek, er zich nog geen tien aan durfden wagen. De instelling op het ogenblik van aanmelding van een aan ons tafeltje {iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiniiii"|||,,|m",||,,"""iiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiriniiiiiitiHi Op de begroting van de R.aad van State is dit jaar 175.000 méér gevraagd. Dit wordt ten dele toegelicht met het voornemen de sa larissen van de vice-president en de leden van Raad van State te verhogen overeenkomstig de voor het overheids personeel in 1960 getroffen salaris maatregelen. Onredelijk is dat niet. Maar daarnaast betreft dit vergrote bedrag ook de verhoogde personeels uitgaven en in de toelichting wordt >gezegd, dal de steeds toenemende Werkzaamheden b;j de Raad van State het noodzakelijk maken in 1960 over te gaan tot een verdere personeelsuit breiding dan was voorzien. Die uitbreiding bestaat uit tien man, wat nogal veel is op een .ezetting van goed veertig mensen. Bij die tien man is echter slechts één jurist, de ande ren zijn schrijvers, boden en typisten. De gang van zaken bij de Raad van State was blijkbaar in hoge mate on bevredigend. Met veertig man waar bij alle boden en werksters zijn inbe grepen behandelde de raad alle inge zonden wetsontwerpen, alle Algemene Maatregelen van Bestuur, die de mi nisters uitvaardigen, en vooral alle ge schillen. Er worden door de raad van ge schillen van bestuur jaarlijks 2500 ge vallen behandeld en dat moet dan dat handjevol juristen doen. Daarbij komen dan nog alle wetsontwerpen, adviezen enz. Dat werk van de raad van geschil len van bestuur neemt nog toe door de uitbreiding van de plannen der ge meenten en van de streekplannen der provincies. Daartoe moeten de juris- BONN. 4 okt. (UPI) Als West duitser kan men zijn sociale wel stand niet beter afficheren dan door het bezit van een bepaaldmerk auto En het toppunt van geluk is een pa pier met het woord „overdrive" op de achterruit. Het tijdschrift „Auto" berichtte onlangs, dat er driemaal zoveel van die papiertjes zijn ver kocht dan overdrive-installaties, en wel tegen een prijs van vijftien mark en tachtig pfennig per papiertje. De politie zegt, dat op de West- duitse wegen veel ongelukken wor den iieroorzaakt door automobilisten, die zich moreel verplicht schijnen re voelen kleinere wagens in. te halen om hun „superioriteit" te bewijzen. Dit blijkt vooral in Berlijn een pro bleem te zijn, waar men binnen de stadsgrens niet sneller dan vijftig kilometer per uur mag rijden. Een benzinemaatschappij ia er zelfs ■oe overgegaan aan haar klanten gratis transparanten uit te reiken, die op de ruit kunnen worden geplakt waarop te lezen staat: „Deze auto KAN sneller rijden dan vijftig kilo meter per uur." Doch andere auto mobilisten waren gauw klaar met hun antwoord: „Bewijs het dan". 7\ Af aartje en Edwin, respectievelijk een dochtertje van Jef van der lleyden \l en een zoontje van Rub de Vries, samen nog geen 21 jaar oud, spelen met -1- het foxterriertje Kwikkie belangrijke rollen in een nieuwe kinderfilm, die op het ogenblik onder regie van Jef van der Heyden wordt opgenomen. De 34-jarige Jef'van der Heyden, geboren in Hilvarenbeek, genoot zijn toneel-oplei ding in België. Later vestigde hij zich in Beetsterzwaag met het oog op de open luchtspelen, die daar jaarlijks worden gehouden en waarover hij de regie voert. Hij heeft verscheidene stukken voor de televisie bewerkt, waarvan „Christus wordt weer gekruisigd" wel de belangrijkste was. In samenwerking met Bert Haanstra heeft hij ook het scenario voor „De Zaak M.P." geschreven. „Kwikkie" is slechts de werktitel van de film, die hij thans regisseert. Eind november zal ze onder de titel „De laatste passagier" met als ondertitel „Rumoer om Kwikkie" in roulatie worden gebracht. De film. waaraan tal van acteurs met klinkende namen meewerken: Elise Hoomans, Ingeborg Elsevier, Rob de Vries, Bernard Droog, Jan Retel, Huib de Vries en Cor Lemaire sr., vertelt de lot gevallen van een kappersfamilie uit Beetsterzwaag, die naar Australië emigreert. Op de foto ziet men van links naar rechts Ingeborg Elsevier, Maartje van der Heyden, Cor Lemaire sr. en Bernard Droog met de klapperjongen. gezeten student Frans, die zelf al voor de klas staat, was typerend voor de houding van de meeste aan wezigen: „je n'ose pas ik durf niet". Opvallend was dat de meesten, die wel durfden, de middelbare leeftjjd al achter zich hadden. Terwijl de aanwezigen even de maaltijd naar keuze kip of goelash lieten voor wat het was, slak de eerste deel neemster haar tafelrede af, nadat zij zich met enkele forse slokken wijn wat moed had ingedronken. Het re sultaat was een onstuitbare vloed van vlotte Spaanse zinnen, waarin zij, in de maximaal toegestane 5',i minuut, de lofzang zon» van het land van zon, stierengevechten en flamenco's, tot zichtbare tevredenheid van het Spaan se jurylid. De twee toespraken in het Frans en de twee in het Engels, die volgden, waren door de aanwezigen goéd le volgen. Krachten- de spelregels kon den Nederlandse redevoeringen slechts door buitenlanders gehouden worden. Eén heer, afkomstig uit Israël, met als moedertaal Hebreeuws, waagde zich hieraan. Hjj koos het onderwerp ..Een blik in de icokomst" om, zoals hjj zei, de traditie van zjjn land, dat zoveel profeten had gekend, voort te zetten. Hij sprak zeer vlot en zijn accent leverde voor een goed ver staander geen enkele moeilijkheid op. Slechts op twee fouten konden wij hem betrappen: hij gebruikte de con taminatie „aanbetreft" en zei een keer: „ik heeft". Een Hongaar vertelde in het Espe ranto dus buiten mededinging hoe verschillende nationaliteiten reageren als er een vlieg in hun wijn valt, welk verhaaltje iedereen in grote lij nen kon volgen, naar wij dachten. Een Nederlandse heer, die Portugees sprak, ging in zijn zuidelijk enthou siasme zo ver, dat hij, ondanks ver schillende waarschuwingen, van geen ophouden wilde weten. Hij bleef maar doorpraten, totdat een herhaald de monstratief applaus hem het spreken onmogelijk maakte. De eerste prijs een boekwerk was uiteindelijk voor de niet zo heel jonge mevrouw Petersen. Zij had in het Frans een jeugdherinnering op gehaald, die bestond uit de verrassen de ontdekking, dat de anders zo ge haaste Parijzenaars zo veel belang stelling voor haar hadden opgebracht toen zij eens het ongeluk had op straat flauw te vallen. In het Nederlands Spoorwegmuse um in Utrecht wordt tot 19 okto ber een tentoonstelling gehouden, gewijd aan „postzegel en spoorwegen" De tentoonstelling is samengesteld uit verzamelingen van het Belgisch pöst- museum, het Nederlands postmuseum en het Spoorwegmuseum. Zij toont de reactie van postdirect.es en postzegel- kunstenaars op het verschijnsel spoor wegen. Bjj allerlei gelegenheden, jubi lea van lijnen, personen en van kunst werken, openingen en dergelijke zijn er spoorwegpostzegels uitgegeven in de hele Wereld. De oudste spoor wegzegel ter wereld stamt uit 1860, de oudste op de tentoonstelling geëxpo seerde zegel is in 1864 uitgegeven. Het is een Amerikaans ontwerp, waarop een locomotief met buffelschuivers en vonkenvangers staat. Een zeer bijzon dere zegel is die. welke in omloop is gebracht bij de opening van de Sin- plontunnel in 1911, Dit exemplaar we melt letterlijk van de fouten. In plaats van één tunnelpoort (het Simpionspoor was vroeger een enkel spoor) staan er twee op. Door de tunnel hebben al tijd elektrische treinen gereden, maar op de postzegel staat een stoomloco motief, rechts in plaats van links. Ook de postkoets, die naast de tunnel is af gebeeld, heeft nooit in de buurt van de Simplon gereden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 7