Nieuwe Scmedamscne Cour Kabinet-De Quay zeker van steun door de meerderheid KAMER DOET OPLOSSING VOOR TOTO AAN DE HAND *■*- Y KHROESJTSJEV OMHELST SECRETARIS-GENERAAL Russen zullen NIET de V.N. verlaten Zestig mille voor een duim Vliegtuigramp in haven van Boston KHROESJTSJEV IN DE UNO Bus botst tegen auto Woensdag s oktober i960 „POLITIEKË STORMEN WEGGETROKKEN" Waarschuwing aan de SENAAT Jongeman gepakt in omgeving Y.N. KANARIE redt Arnhems echt paar van vergiftiging "R Onze troepen helpen Frankrijk Na gesprek met Macmillan Amsterdam moet zelf kunnen heslissen over de Ij-tunnel99 13 overlevenden van 72 inzittenden Politie deelt mee: hoogst geheim document aan boord t Twee doden Het weer (Van onze parlementaire redacteur) t)EN HAAG, 5 oktober Het kabinet-de Quay behoudt zeker de steun van dezelfde meerderheid in de Tweede Kamer, die het hiogelijk gemaakt heeft dat dit kabinet tot stand kwam. Dit is de indruk van de uiteenzettingen in het parlement naar aanleiding van de Troonrede: het algemene Politieke debat, dat de inleiding Vormt op de jaarlijkse begrotings behandeling. De Kamer had meer oog voor het slagen van het kabi net in de grote lijnen, dan voor de politieke stormpjes, die, zoals de heer Tilanus (C.H.U.) het uit drukte, de laatste tijd rond de regering de Quay zijn opgestoken. Zij zijn weer geluwd en de meest spectaculaire daarvan, de Toto- storm, is er een in een glas water gebleken, aldus de C.H.U.-fractie- Voorzitter. Met bom op ivcg naar Khroesjtsjcv PPFfTl I 1 - 1 PP W1 4 „IN HOOFDLIJNEN SUCCES" Man laat zich ver wonden en int verzekeringsgeld „LOONBELEID VOLHOUDEN" ECHTPAAR door kolendamp vergiftigd Vrouw overleden NEW YORK, 5 oktober (Rtr, A.F.P., U.P.I.) Vele waarne mers, die de Algemene Vergade ring van de Verenigde Naties bijwonen, zijn van oordeel, dat de Sovjet-Unie de volkerenorganisa tie niet zal verlaten, ook al heeft Dag Hammarskjöld geweigerd af te treden als secretaris-generaal. Een lid van de Russische delega tie zei gisteren, dat het hier niet alleen om een persoon, maar om een hele organisatie gaat. Toen hem gevraagd werd, of de Russi sche delegatie Hammarskjöld zou gaan boycotten, net zoals zij dat zijn voorganger Trygve Lie heeft gedaan, antwoordde de Rus: „Dat zal afhangen van zijn houding in de toekomst; of hij de dienst knecht van de Amerikaanse be langen blijft of niet". ALFRED HITCHCOCK Vrouw in bloemen winkel overvallen Politie in Papendrecht speurt naar daders Onvast weer Het weer in Europa HET MEIWE Men heeft het kabinet wat de door •le Eerste Kamer verworpen toto be treft, zo veel opbouwende? adviezen ge- Keven, dat men gevoeglijk kan aanne men, 'dat minister Beerman aan de hand daarvan een oplossing zal vinden ?>e hem althans tegenover de Tweede Kamer niet in moeilijkheden zal bren gen. Over de betekenis van de oppositie in de Kerste Kamer hebben prof. Rom- <KVP> 0„ nrof Oud (VWO) be- schouwmgen gehouden. Beiden hebben j ?aat gewaarschuwd, dat men „Ik eziS is af te glijden naar het van de partijpolitiek, waarvoor nogc», college niet in het leven is Reroep^n. Prof. Kom me waarschuwde bovendien de liberale fractie in de Eer ste Kamer dat, mocht zy ernaar stre ven om het kabinet in de Eerste Ka mer ten val te brengen, daardoor de voortzetting van do huidige politieke constellatie reëel in gevaar wordt ge bracht. Ken uiteenzetting van prof. Oud (VVD) over de betekenis van de Eer ste Kamer in ons staatsrecht was be halve tot deze Kamer in haar geheel eveneens gericht tot z\jn liberale partij genoten, die tegen het toto-ontwerp van Minister Beerman hebben gestemd. Prof. Oud betreurt dit ernstig, omdat hij het bereikte compromis het enig mo- Selijke acht. Prof. Romme heeft de vertolking van het standpunt van de oppositie in de Tweede Kamer door mr. Burger een *o eenzijdige ,,zwart-op-zwart-tekening" met buitenlandse journalisten om trent de Nieuw Guinea-politiek. Ook anderen waren op dit punt kritisch, maar de regeringspartijen wilden hieruit geen ernstige conclusies trek ken. Dr. Bruins Slot wenste het kabi net een behouden vaart toe tussen de klippen, die nu wel naderbij komen. De heer Tilanus (C.H.) vond het voor al bemoedigend, dat zoals weer blijkt uit de commentaren op de Troonre de en de Miljoenennota, de positie van het kabinet in bet volksbewust zijn zeker niet is verzwakt. Ook hij kon verdere steun van zijn fractie toe zeggen. Het oordeel van prof. Oud (WD) was: „Na anderhalf jaar heeft de re gering haar opzet goed volgehouden". De CPN deed een poging om de we gens haar gering aantal op dit punt eveneens machteloze PSP te krijgen De fractieleider van de P.v.d.A. in de Tweede Kamer, mr. J. Burger, spreekt het kabinet toe. De ministers luisteren niet zonder aandacht. Van boven naar beneden de ministers Toxopeus, Kort hals, De Quay, Beerman en Cals. Verenigde Staten Koning Frederik en koningin Ingrid van Denemarken zijn te Los Angeles aangekomen voor een tweeweeks bezoek aan Amerika, als gasten van president Eisenhower. Het koninklijke paar is vandaag de gast van de stad Los Angeles. Morgen bezoekt het paar San Francisco. (UPI). NEW YORK, 5 okt. (U.1M.) De politie heeft vanmorgen vroeg een 2 jarige man. Richard Hogan, gearres teerd, toen hij over een muur trachtte te klimmen, diehet grondgebied van de V.N. van een pakeerplaats scheidt. Hij had een Molotov-cocktail bij zich. De zittingen van de assemblee waren be ëindigd toen Hogan werd betrapt. De 22-jarige Hogan bekende, dat hij in een dronken bui Kroesjtsjev had wil len vermoorden. ,.Hij beledigt de V.S. hij doet ons np een zwak volk lijken. Ik heb een heleboel kameraden in Korea verloren", zei Hogan. ARNHEM, 4 okt. - Een kanarie heeft een bejaard echtpaar van de dood gered. Doordat het vogeltje op een gegeven moment van zijn stokje ging bemerkte het echtpaar, dat er kolen damp in de kamer hing. Even daarna werd zowel de man als de vrouw onwel. Beiden werden naar het St. Elisabethgasihuis vervoerd. De mar kon n~ onderzoek naar de woning terugkeren; de vrouw is ter verple ging opgenomen. Bij het door de politie ingestelde onderzoek bleek dat het te vroeg sluiten van een brandende haard vermoedelijk de oorzaak is geweest. Ïv: Pi "X X:.:::.;:::-xX: PARIJS, 5 okt. (Reuter) Het aan tal slachtoffers van de watersnood in naar nader blijkt, tot tien personen gestegen. Er worden nog veel meer mensen vermist. Ondanks grootscheep se reddingoperaties met boten en hef- schroefvliegtuigen is het log van velen in afgelegen gebieden nog onbekend. In Tulle, waar 5.000 mensen dakloos zouden zijn, stond het water vanochtend nog bjjna tot de eerste verdieping der huizen. De plaats is verstoken van drinkwater, telefoon, gas en elektrici teit. Het peil van het water is geduren de de nacht iets gezakt. Te Brive, waar het aantal daklozen op 7.000 wordt geschat, is een man die een lucifer had aangestoken bjj een lek kende gasleiding door een ontploffing om het leven gekomen. Een passagiers.rein van Tulle naar Ussel is in de buurt van Eyreyn op de ontzette spoorlijn ontspoord. Er zijn geen ernstig gewonden. Senoemd, dat hem wel duidelijk was geworden, dat de socialistische opposi tie niets zakelijks meer over heeft en alleen nog maar een politiek karakter draagt. De teneur van Burgers rede, dat het kabinet door de onzekerheid die het zou scheppen en het gebrek aan gezag dat het zou uitoefenen, de haam van Nederland ook in het bui tenland geen goed zou doen, pareerde t>rof. Romme met eenzelfde conclusie ten aanzien van deze eenzijdige be schouwing van mr. Burger, die even eens ,,voor buitenlandse consumptie" til het openbaar was uitgesproken. ..Wjj zullen ons best blijven doen, Welke ontwikkeling de socialistische op- Positie ook zal ondergaan", aldus de katholieke fractievoorzitter. Zijn oor deel was, dat het kabinet zijn beleid hl hoofdlijnen wel degelijk heeft waar gemaakt. Het oordeel van dr. Bruins Slot (A.R.) over het kabinet luidde; „Er is hard gewerkt, al heeft het aan de presentatie van het beleid wel eens ontbroken". Met dit laatcte bedoelde de A R.-fractieleider het optreden van prof De Quay in zijn onderhoud SITTARD, 4 okt. —De politie heeft vandaag drie te Sittard wonende Hon garen gearresteerd verdacht van op- i'chting. Een van de drie zou zich Jh mei van dit jaar bij het kappen van 'jout door een van zijn landgenoten een Jniim hebben laten afslaan, waarvoor hij wegens invaliditeit zestigduizend gulden van zijn verzekeringsmaatschap- hij ontving. Voor het geld werd een auto gekocht, met behulp waarvan de ui"ie mannen de bloemetjes buiten zet- eu. Het onderzoek in deze zaak duurt hog voort. tot het mede-ondertekenen van com munistische moties en amendementen tegen de regering. Tot dusver zijn po gingen van de CPN in die richting steeds mislukt, omdat de fractie te klein is. Van een ingaan van de PSP op deze vrijage is echter nog niet ge bleken. Ds. Zandt (SGP) bezwoer het kabinet de zondige paden van sport, spel en gokken te verlaten. De KVP heeft met twee sprekers aan dit debat, deelgenomen, om de gro te betekenis te laten uitkomen van een onderdeel ervan, namelijk het loonbe- leid. De heer Bogaers (KVP) heett hieraan zijn debuut gewijd. Met een uitvoerige en heldere argumentatie heeft hij het standpunt van zijn fractie verdedigd: niet toegeven aan de ver langens, die o.m. tot uiting zijn ge bracht door de vakraad metaal, om een geheel vrije loonpolitiek te gaan toepassen. Voor de werknemers en de kleine, man in het algemeen zou dit het grootste gevaar betekenen, dat de conjunctuur de regering uit de hand gaat lopen. Men 7.ou weer een alge mene löonronde krijgen, die het gehele loonpeil schoksgewijze omhoog zou ja gen. Hij acht het verbod van de re gering, om tot openbreken van de C.A.O.'s over te gaan, dan ook een volkomen normaal middel. Ook in deze zaak, zoals in het Nieuw Guinea-beieid. is het kabinet wel ver zekerd van de steun van de meerder heid van ds Tweede Kamer. (Vervolg zie elders in dit blad) MF.Pl EL, 4 okt. Vandaag heeft zich hier een geval van kolendampver giftiging voorgedaan, dat aan een per soon het leven heeft gekost. Omwonen den troffen omstreeks half elf de heer en mevrouw A au Es uit de Cornelis Houtmanstraat in bewusteloze toestand in de woonkamer aan. De vrouw bleek reeds overleden te zijn. De heer Van Es die naar het diaeonessenhuis Meppcl is overgebracht bevindt zich thans bui ten levensgevaar. Hammarskjöld is gisteravond aan wezig geweest op een cocktailparty, die door premier Khroesjtsjev werd ge geven. Hij bleef maar kort. Gasten, die enkele minuten na Hammarskjöld weg gingen, zeiden dat Khroesjtsjev Ham marskjöld, die lijj in het openbaar heeft beschimpt, begroette als een oude vriend. De Russische premier omhels de de secretaris-generaal, die zich niet erg op zijn gemak voelde, zo zeiden zij. Men heeft Khroesjtsjev tegen Hammar skjöld horen zeggen „Zet je geld niet op een dood paard - wed op het socia lisme". Maarschalk Tito van Joegoslavië heeft zich gisteren ingescheept op het Italiaanse passagiersschip „Leonardo da Vinei". Voor zijn vertrek zei hij in een gesprek met de pers, dat er naar zijn mening in de toekomst normale be trekkingen zullen ontstaan tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie. De spanningen tussen de beide grote mogendheden zullen volgens hem niet toenemen en zij zullen blijk geven van meer verdraagzaamheid jegens elkan der. De behartiging van de vijflandenre, solutie terzake van een onmiddellijke bijeenkomst van EisenhowerenKhroesj- tsjev laat Tito aan zijn vier collega's over: Nehroe van Indië, Nasser van de Verenigde Arabische Republiek, Soe- karno van Indonesië en Nkroemah van Ghana. Zij hebben gisteren bij de 44 delegaties uit Azië en Afrika gepleit voor aanvaarding van de resolutie en voor verwerping van de Australische amendementen. Australië wil een her vatting van het viermogendhedenge- sprek, zodra de omstandigheden zich daartoe lenen. De sous-prefect van Aubusson heeft de bystand ingeroepen van Nederlandse militairen in het oefenkamp La Cour- tine. Onmiddellijk zijn veertig man Neder lands verbindingspersoneel ingezet en later nog een compagnie infanterie, die over 500 zandzakken beschikt. Bovendien is een compagnie genie met bulldozers ter beschikking van de Franse autori teiten gesteld. De overige Nederlandse troepen in La Courtine zijn voorlopig geconsigneerd, zodat zij eventueel di rect ter beschikking zjjn om hulp te ver lenen. Via de radio is er contact tussen Den Haag en La Courtine. De mannen ver keren in beste welstand en er zijn geen zieken. De commandant van de eerste Infanteriedivisie heeft gistermorgen een bezoek aan Aubusson gebracht. De schade, die het water in Aubusson en omgeving heeft aangericht, wordt op tientallen miljoenen nieuwe frames geschat. BOSTON, 5 okt (Reuter U.P.I.) Een viermotorig Lockheed Electra tur bine-schroef passagiersvliegtuig van de Amerikaanse maatschappij Eastern Air lines is gisteren met 67 passagiers en een bemanning van vijf koppen kort na de start van het vliegveld Logan in de haven van Boston gestort. Een ziekenhuis in Boston heeft meegedeeld, dat er dertien overlevenden zijn. Het toestel was op weg naar Philadelphia. Het toestel stortte in de haven enke le ogenblikken nadat het opgestegen was. De mensen, die het eerst bij het zinkende vliegtuig waren, zagen passa giers met het hoofd omlaag in het wa ter drjjven; Zij waren met hun veilig- heidsgordels aan hun zitplaatsen gebon den. Deze waren losgeschoten en in het water omgeslagen. Men slaagde erin een vijftal mensen uit het wrak te halen vlak vóór dit zonk. Wrakstukken en lichamen lagen over een groot gebied verspreid. Smartelijke kreten weerklonken. Een van de passa giers zei, dat het toestel onmiddellijk na de start een scherpe zwenking had gemaakt, vervolgens uit elkaar was ge sprongen en in het water was gevallen. Twee of drie van de inzittenden zag men aan het staartgedeelte van het ver ongelukte toestel hangen, dat voor een deel boven water uitstak. Een onbeman de reddingboot, die wellicht tot de nood uitrusting van het vliegtuig had be hoord, dreef langs de staart Terwijl de nacht snel viel, werkten duikers m het maanlicht om de slachtoffers te ber gen. Brandweerlieden waadden door de modder, eveneens op zoek naar de ver ongelukte passagiers. Het verkeer werd bemoeilijkt door nieuwsgierigen die zich naar de plaats van de ramp hadden gespoed. Dit ongeluk, dat het ernstigste is in de geschiedenis van de Ameri kaanse luchtvaart, is tevens het vijfde waarbij een Lockheed Electra was be trokken. De politie heeft meegedeeld, dat zich aan boord van het verongelukte toe stel „een hoogst geheim document" be vond. Dit document wordt vermist. Het federale bureau van onderzoek (F.B.I.) heeft de zaak in handen. Het wilde echter geen commentaar geven op de mededeling van de politie. BREDA, 4 okt. Op het kruispunt van de Gasteisedijk en de St. Antoine- dijk in Oud-Gastel is vanmorgen om zeven uur een BBA-bus in botsing ge komen met een personenauto waarin vier bouwvakarbeiders uit Breda op weg waren naar hun werk in Steenber gen. Twee van hen werden gedood, de 42-jarige A. Bastiaanse uit Breda en de 40-jarige O. van Oers. De bus reeds op een voorangsweg. De beide voertuigen botsten in volle vaart tegen elkaar waarbij twee ar beiders uit de auto werden geslingerd en op de dijk terecht kwamne. De bus die op we-g was naar Fijnaart, had twee inzittenden, die mét de chauffeur van de bus ongedeerd bleven. BBjlli De bekende filmregisseur Alfred Hitch cock heeft de gouden medaille van de stad Parijs ontvangen voor zijn prestaties op filmgebied. ®®(®8ECHT, 5 okt. De politie in Papendrecht speurt naar een of meer mannen, die de vrouw van de ei genaar van bloemenwinkel Concordia aan de Kraaihoek heeft (hebben) neer geslagen, om er daarna met het kas geld vandoor te gaan. Men vond de vrouw bewusteloos in de winkel. Aangezien zij een hersen schudding heeft opgelopen wist zij zich weinig van het gebeurde te herinneren. Verwachting tot donderdagavond (opgemaakt te 11.15 uur): Aanvankelijk zwaarbewolkt en plaat selijk enige regen. Morgen opklarin gen, maar ook enkele buien. Meest matige wind, ruimend van zuidoost naar zuidwest. Weinig verandering in temperatuur. Zon: 6.48—18.07. Maan: 19.09—8.19 DE BILT, 5 okt. Een zwakke rug van hogedruk is begonnen zich over Nederland uit te breiden. Hierin komen flinke opklaringen voor. Bij de zuid kust van Ierland is echter een oceaan depressie aangekomen, waarvan het koufront vanavond en vannacht Neder land zal passeren. Plaatselijk zal hier bij enige regen vallen. Na het passeren van het front ruimt de wind naar zuid west. De dan aangevoerde lucht is on stabiel. In verband daarmee wordt voor morgen wisselende bewolking met enkele buien verwacht. max. nun. neersl. Station Weer temp. temp afgei. gisteren 24 uur Den Heidei zw. bew. 17 13 19 Ypenburg zw. bew. 17 12 5 Vlissingen geh. bew. 17 13 6 Eelde motregen 19 14 0.4 De Bilt zw. bew. 18 13 7 Twente zw. bew. 20 13 2 Eindhoven zw. bew. 17 12 1 Zd-Limburg licht bew. 18 10 1 Stockholm geh. bew. 13 9 1 Oslo regen 11 8 8 Kopenhagen zw. bew. 14 12 0 Londen geh. bew. 18 10 13 0 Amsterdam zw. bew. 17 15 Brussel half bew. 19 12 1 Luxemburg mist 18 9 0.5 Parijs geh. bew. 15 11 11 Berlin n zw. bew. 19 11 0 Frankfort mist 19 8 0 Mlinchen zw. bew. 25 11 0 Zürich mist 24 7 0 Wenen zw. bew. 18 10 0

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 1