Dat is nog eens een moordvrouw! NIEUWHONIG RIJSTSOEP M: S soepen Stofzuiger in een etalage was honderd gulden te goedkoop In Hekendorp is n varken een voetganger Aparte Nieuwjaarswens Uitgebreid dievencomplot in Amsterdam gearresteerd SLOOPWERK GASFABRIEK MIDDELH ARNIS TEN EINDE overleg Nieuw over Ij-tunnel EUROPESE MINISTERS SPREKEN OVER VERKEER Begin van brand in Oude Kerk te Delft Desillusie voor vrouwdie koopje wilde halen De kleinste pont van Nederland Al veertig arrest Twaalfjarige knaap al week verdwenen Wils veen in Kamer Tussen Rijk en Amsterdam Toename olie-invoer uit Sovjetblok Gemeenschappelijke uitgangspunten voor ontwikkeling van het vervoer Zij verdient miljoenen aan de misdaad De soep die iedereen zo lekker vindt! m Amerika lieeft weer snelste vlieger Voorkoeler naar beneden gehaald in Guatemala zet zijn smokkelende ambassa deur af V. N. S. bestelt nieuw schip In E.E.G.-landen DE KRANT KUNT G8J NIET MISSEN, GEEN DAG De roofoverval in Papendrecht V B DONDERDAG 6 OKTOBER 1960 PAGINA I Er heerste vorige maand een ongewone drukte in het verscholen, schilderachtige hoekje in Devonshire, waar de bekende Engelse archeoloog Mr. Mallowan in een prachtige, witte villa woont. Het bezoek gold echter niet de oudheidkundige, maar zijn echtgenote, de beroemde schrijfster van misdadigersverhalen, Agatha Christie. Van de vele problemen, die deze vertelster haar trouwe lezers heeft voor gelegd en ontraadseld, heeft zij er één wel bijzonder lang onopgelost gelaten, namelijk haar eigen leeftijd. Maar nu is ook dat geheim onthuld: ze is zeventig geworden en daarom was er zo'n groot feest. HAAR ENIGE AVONTUUR Agatha Christie MET FIJNE GROENTEN Groot en klein, jong en oud, fijnproevers en gewone liefhebbers van soep: allen zijn enthousiast over HONIG Rijstsoep met fijne groentenEen overvloed van heerlijke, voedzame rijst in krachtige bouillon, samen met fijne groenten. Een tractatieMaak snel kennis met deze nieuwe HONIG soep. royale getekend door de jeugd ven het Nederlandse Rode Kruis Prinses Beatrix in 1961 „meester"? -jfe Merkwaardig genoeg bedraagt het aan tal, detective-romans, dat Agatha Chris tie heeft geschreven, ook zeventig. Dat is een hele rij, maar als men dié zou aanvullen met de vértalingen van deze boeken, dan kan men wel een paar boe kenkasten vullen. Het aantal exempla ren, dat ove,r de gehele wereld van Aga tha Christies boeken is gedrukt, loopt in de miljoenen en de Engelse fiscus nrfoet wel een mannetje hebben, dat niets anders wel 'n mannetje hebben, dat niets ster de Engelse schatkist verschuldigd is. In ieder geval bezorgt zij Engeland heel wat van de begerenswaardige dol lars, die het zo hard nodig heeft. Ook in Nederland worden haar boeken veel gelezen, mede dank zij het feit dat de uitgeverij Sijthoff in Leiden haar werk in keurige en aantrekkelijke uitvoering en goede vertaling het licht laat zien. Op geregelde tijden verschijnen nieuwe deeltjes. Het succes van de detective-romans Van Agatha Christie is heel begrijpelijk, want ze zijn van de bovenste plank. De schrijfster is bewonderenswaardig vin dingrijk en knap i.n het bedenken van geheimzinnige misdaden. Zij weet schijn baar heel opzettelijk een aantal per sonen in haar verhaal te brengen, die allen even verdacht zijn. Soms wel vijf of zes. Zij is de lezer steeds een slag voor en iedere gissing blijkt achteraf verkeerd te zijn. want dc schrijfster hgeft meestal een verrassende wending in petto. Elke mogelijkheid buit zij uit om de lezers op een vals spoor te bren gen en ze doet dat met volstrekt eerlijke middelen. Zy laat verschillende detectives optre den. ln de eerste plaats is daar Hercule Poirot, een scherpzinnige Belg, die er een merkwaardige maar doeltreffende wijze van werken op na houdt. Verder Is er Miss Marple, die altijd heel onopval lend zit *e breien, maar haar ogen en oren de kost geeft en haar hersens duch tig laat werken. Tenslotte is er het echt paar Beresford, dat zich hoofdzakelijk bemoeit met spionage-gevallen. En dan zijn er nog figuren, die - soms toeval lig misdaden ophelderen. Agatha Christie schrijft levendig en prettig, met een vlotte dialoog. Haar boe ken zijn bijz. boeiend, maar de groot ste verdienste van de schrijfster is wel, dat het haar mogelijk is deze spanning .e bereiken niet ten koste van de com positie of de uitbeelding van haar figu ren. Integendeel, alles zit voortreffelijk m elkaar en wat haar mensenkennis oetreft, daar kan menige schrijver van ..serieuze" romans ee nvoorbeeld aan nemen. (Tussen haakjes: Agatha Christie heeft onder een andere naam verscheide ne serieuze romans geschreven, die zij zelf als haar voornaamste wérk be schouwt.) Haar detective-verhalen zijn oijzonder origineel en gevoel voor humor «rijgt vaak een goede kans. Zij wordt niet zonder reden „The Queen of crime" (Koningin der misdaad) genoemd. Natuurlijk vraagt men zich af, of de schrijfster in het dagelijkse leven even sterke staaltje? uithaalt als haar detectives. In het eerste verhaal uit de bundel ,,Uit Poirot's praktijk" lacht de detective zijn vriend uit, omdat deze een filmster niet herkent, hoewel hij haar verschillende malen op het witte doek heeft gezien. „Troost je maar," zegt de detestive. „Niet allemaal zijn we Her cule Poirot". Nu, ook Agatha Christie is in het da gelijkse leven geen Hercule Poirot. Op het feest van verleden maand was dé to neelspeelster -Barbara Mullen uitgeno digd, die de rol van Miss Marple had gespeeld in het toneelstuk „Murder at Lhe Vicarage". De schrijfster had haar enkele malen zien spelen, maar... op het feest moest de actrice aan haar worden voorgesteld, want ze herkende haar niet! Of Agatha Christie zelf wel eens iets opwindends heeft meegemaakt? Neen, alle misdaden en griezelige bijzonderhe den heeft ze uit haar duim gezogen, al zijn werkelijk voorgevallen misdaden na tuurlijk wel eens aanleiding tot „inspira tie" geweest. Haar enige avontuur beleefde Agatha Christie in december 1926. Ze was spoor loos verdwenen. Talloze politiemannen, tweeduizend automobilisten, bloedhonden en zelfs vliegtuigen waren een hele zon dag in de weer om huar t« zoeken Pas g&Jewev-s--;* -.;>>>• tien dagen la-ter werd ze teruggevon den: ze had tijdelijk haar geheugen ver loren. Ja, voor een vrouw, die aan de misdaad méér verdient dan al de be ruchte Borgia's bij eikaar, leidt Agatha Christie een bijzonder rustig leven, Voor haar bewonderaars hebben wij goed nieuws: de firma Sijthoff te Lei den heeft zojuist zes nieuwe titels aan gekondigd, die nog deze maand ^zullen verschijnen. Het zijn „De geheime te genstander", ,,Een kat tussen de dui ven", „De moord op Roger Ackroyd", ..De man in het bruine pak", „Het ge heim van de blauwe trein" en „Het mys terie van Sittaford". Vooral ..Een kat tussen de duiven" heeft mij bijzonder geboeid, ook al om dat de omgeving waarin het verhaal zich afspeelt, echt „iets anders" Is - namelijk een gerenommeerde meisjes school, De dader van een aantal vreemde vergrijpen moet zich in het gebouw be vinden, dus: -óf een der leerlingen, óf een der leraren zijn. Vandaar de titel. In „Het geheim van de blauwe trein" haalt Poirot een van zijn kunststukjes uit. Een soort kettingverhaal, in welk genre de schrijfster heel knap is („Tien kleine negertjes" bijvoorbeeld), is „Het mysterie van Sittaford". HANS ROEST DELFT, 6 oktober Gistermiddag is een begin van brand ontstaan in de ruim geven eeuwen Oude Kerk te Delft. Ongeveer op dezelfde plaats, waar in 1921 bij loodgieterswerkzaamheden niet de nodige voorzichtigheid in acht werd genomen, waardoor brand werd veroor zaakt, raakte nu een zware houten balk onder het tongewelf van de zoldering in brand, terwijl men bezig was met een snijbrander de ijzeren muurankers weg te branden. Doordat het vuur tijdig werd bemerkt, kon de brandweer het smoren. De burgemeester van Delft, de heer D. de Loor, was spoedig ter plaatse en liet zich over het gebeurde uitvoerig inlich ten. Ook de architect van de restauratie, ir. H. van dr Kloot Meyburg, was aan wezig. Ingevolge de algemene politieverorde ning van Delft had men B. en W. in kennis moeten stellen van de voorgeno/ men werkzaamheden met vuur. In dat geval zou een brandwacht tijdens het werk in het kerkgebouw zijn "geplaatst. Aangezien niet overeenkomstig de voor schriften is gehandeld en het werk zon der toezicht werd verricht; werd door de politie proces-verbaal opgemaakt. N1 HONIG ZES BORDEN UIT ELK PAK èn voordeliger in prijs Riistsoea 48 ct. Juliennesoep 48 ct. Kalfssoep 48 ct. Vermicellisoep 43 ct. HONIG (Van onze correspondent). HAARLEM. 5 okt. „En ik wil die stofzuiger hebben. Dit buitenkansje zal mij niet ontgaan". Dat waren de woor den van een inwoonster van Haarlem- Noord, toen zij in een etalage van een elektrische apparatenwinkel een stofzui ger geprijsd zag voor f 65.Die stof zuiger is niet te koop mevrouw, ant woordde de eigenaar van de zaak, die bemerkte dat het cijfer „1", waarmee de prijs op f 165.— kwam, was weggeval len. „En toch sta ik erop", drong de vrouw aan. t)e winkelier bezweek ten slotte. Hij pakte het apparaat in en zag de vrouw dolgelukkig naar huis gaan. Thuisgekomen wilde zij haar koopje direct beproeven. Zij stak de stekker in het stopkontakt, maar zonder resultaat. Haar gezicht betrok. Toen er tenslotte een schroevedraaier aan - te pas kwam en het apparaat gedemonteerd moest worden, ontstak zij in woede. De stof zuiger bleek geen motor te bevatten en was slechts opgevuld met een oud strijk ijzer. Onmiddellijk ging zij naar de politie om haar beklag te doen. De winkelier werd aan de tand gevoeld, maar men wist weinig tegen hem in te brengen. De stofzuiger had hij niet willen verkopen, wetende dat het een etalagemodel was. Veel is er al geschreven over de grote Schoonhovense pont, die a's een reusachtige kruideniers-suikerschep zon der steel heen en weer schuift, cn byna evenveel is er ook al ten nadele van deze pont gezegd. Maar van het pontje i» He kendorp, da't wel een verkleinde uitvoe- rine (zij het zonder gangen en stuurto- ren) van zijn Schoonhovense zus lijkt, niets dan goeds. Want in Hekendorp kan men desnoods voor een sigaar worden overgezet cn zoveel speelruimte biedt het Schoonhovense pontenreglement niet. Die sigaar is geen regel in Hekendorp, Zij liét mij deze week een alleraardigste teke ning zien, bestemd voor het Jeugd Rode Kruis te Den Haag. Nee, helemaal tevreden was ze er nog niet over, maar vol moed begon ze weer aan een andere, die ze dan tege lijk met haar klas, een derde ulo-klas, collectief zou verzenden. Iedere school, van welke gezindte ook, doet hier aan mee. Van de lagere school meestal de twee hoogste klassen en dan de ulo-scholen. De bedoeling is, dat deze zelf getekende nieuwjaars kaarten internationaal uitgewisseld worden. Ze zijn bestemd voor ouden van dagen en zieken, die vaak zo weinig contact meer met de buiten wereld hebben. Zo'n kaart brengt hen dan even een fleurige groet.. Op het ogenblik doen dus honderden jongens en meisjes hun best er iets moois, van te maken. Ik geloof niet, dat ze nog een aansporing nodig hebben, al is het wel kort dag en mogen ze bun huiswerk natuurlijk niet verwaarlozen. Maar dat zullen de leraren en on derwijzers al verteld hebben en in het huiswerkloze weekend vaak overal, is daar tijd genoeg voor. Honderden kaarten worden er straks gewisseld bij de overgang van oud en nieuw. Honderden kaarten met de allerbeste wensen voor 1961. Laat jullie fleurige kaart straks een ere-plaatsje op nachtkastje of schoor steen krijgen in een kamer, waar een zieke of erg eenzame dan graag naar kijkt. Misschien helpt jullie hen dan pijn en verdriet even te vergeten en dat is toch de opzet van deze actie. Jullie hebt er 'n antwoordkaart aan gehecht, straks houden jullie dus de wacht bij de brievenbus, want wie zal hierop reageren en waar vandaan? Een kleine teleurstelling, als er mogelijk helemaal geen bericht komt, niet ieder- een is immers in de gelegenheid, om te schrijven? Maar dan zal een ander het wel doen, want gehoord de spon tane reacties, zelfs uit Rusland", ben ik daar niet bang voor/ Nogmaals: maak er iets heel moois van, probeer je in bun plaats in te denken, probeer je voor te stellen, hoe blij je zelf met deze tekening zou zijn. Enals je iets gehoord hebt straks, bewaar die reactie dan als een stimu lans om door te gaan met altijd iemand blij te maken in het leven, vooral als die iemand zo weinig blijdschap meer kent Omdat het een jubileumjaar is, is er deze keer ook 'een prijsvraag aan ver bonden. MIEKE. maar als men zijn portemonnee heeft vergeten, wat uw verslaggever over kwam, mag hét ook voor een rokertje. Die Hekendorpse pont is beslist de kleinste van Nederland. Meer dan een koekblikdeksel met een antenne-achtig uitsteeksel is het niet. Even minuscuul als het pontje zijn ook de prijzen. Als kind van nul tot drie jaar kost het twee cent, voor kinderen van drie tot honderd jaar en ouder kost het maar vier cent. De brommer tien, de motoren vijftien en auto's kunnen er niet over, want daarvoor is die pont te klein. In het knusse huisje aan de zuidkant, in de schaduw van diepgroene kastanje bomen, wonen de veerman en de veer- vrouw. De veervrouw: want als manlief niet thuis is, neemt de vrouw de dienst waar. Met een vaardigheid, die haar man haar beslist niet verbetert, trekt ze het vlet naar de overkant, waar de kabel met een plons onder water ver dwijnt Bij die pont vindt men nog een van die degelijke ouderwetse veerbellen, die gelukkig de totale krieg en ander dictatoriaal ongerief heeft overleefd. Met een geluid als een kerkklok roept hij de veerman, of de veervrouw, die de overzetklanten niet heeft zien aan komen, omdat het juist wasdag is. In een minimum van tijd is men over, want de Hollandse IJssel, eertijds ook hier een machtig brede stroom, is na de kanalisering deerlijk ingekrompen tot vlietbreedte. Men stapt uit, aan de Hekendorpse kant, en mén komt door een zeer smal, mansbreed (maar voor de neef uit Canada zeker niet breed genoeg) gangetje in Hekendorp-dorp. Aan de andere kant bereikt men, tussen tuinen en fruitbomen door* de provinciale weg naar Oudewater. Mensen en motoren, fietsen en brom fietsen zijn wel de enige „wezens", die doorgaans worden overgezet. Maar soms moet er ook een varken naar de andere kant, en dat geeft moeilijkheden. In de eerste plaats met het in- en uit stappen, waar het varken doorgaans weinig „sjoege" van heeft, daar hij zoiefs meestal maar één keer doet, om dat hij zijn uitstapje? met de dood moet bekopen. Een tweede moeilijkheid is, dat er op de borden aan weerszijden wel van alles staat aangegeven, maar geen ta rief voor varkens. Tenslotte Is een varken noch een kind noch een fiets, al zou men hem, met enige vrijheid van interpretatie, onder de brommers kun nen rangschikken Waarbij aangetekend dient te worden, dat het ge'knor van de krulstaarten aanmerkelijk lieflijker :n dc oren klinkt dan het geronk van bromfietsen. Maar hoe nu met die prjjs? Het ene varken is ook het andere niet, in ge wicht wel tc verstaan. Maar tenslotte is er toch uitkomst mogelijk gebleken: Hct varken wordt onder dc voetgangers gerekend. En daar valt niets. maar dan ook niets tegenin te brengén! Toen de vrouw evenwel zo hardnekkig bleef aandringen, is hij tenslotte bezwe ken. Het oude strijkijzer had hij in het apparaat geplaatst, opdat de stofzuiger in de etalage niet zou omvallen. Aan vankelijk was de winkelier bereid het bedrag terug te geven, maar de vrouw nam daarmee geen genoegen en zei, het hogerop te zullen zoeken. WASHINGTON, 5 okt. Kapitein ter zee John J. Davis van de Amerikaanse marine-vliegdiensf heeft in een McDon nell f4h-l (Phantom II) straaljager, van het type dat nog dit jaar aan boord van alle Amerikaanse vliegdekschepen in astieve dienst komt, een nieuw we reld-snelheidsrecord gevestigd, door ruim 2224 km. per uur te vliegen. Vier maanden geleden had een Russische vlieger in een Russisch straalvliegtuig een wereldrecord voor erkenning voor gedragen dat 160 km. per uur lager ligt. Davis vloog op 15.000 meter boven de Mojave-woestijn in Califonië in 40,9 seconden een cirkelvormig traject van 100 'km. De minister van marine, Wil liam Franke, heeft meegedeeld dat Da- vis voor zijn prestatie beloond zal wor den met het vllegerkruis (Distinguished Flying Cross). Met het omvallen van „de Toren" zoals men de droge voorkoeler en transporteur van de gasfabriek te Mld- delharnis noemt, is er een eind aan het enorme sloopwerk gekomen. Twee weken geleden werd de hoge schoor steen naar beneden gehaald onder grote belangstelling van het publiek. Deze keer heeft men er niet de minste ruchtbaarheid aan segeven. „Hoe min der mensen, hoe minder gevaar", heeft men gedacht. Zo er weinigen ge tuige van geweest. De voorkoeler werd gebruikt om te warm gas te koelen van 70 tot 35 gra den en om het daarna te transporteren over de gashouders. De koeler heeft een inhoud van 92000 liter, weegt 15 ton en heeft een doorsnee van 2,50 m. De koeler zal waarschijnlijk naar een tuinder gaan, die hem zal gebruiken voor watertank. Het vervoer zal wel licht nog veel zorgen met zich brengen. Hij is nl. plm. 16 meter lang. Om het gevaarte, dat de slopers Mijnders, Vroegindeweij en gebr. Hoek, deze keer zelf naar de begane grond hebben gebracht, te laten vallen is een bed van autobanden gebruikt. De koeler werd door een staaldraad verbonden aan een vrachtwagen en nadat hij gelijk met de grond afgebrand was door de auto omver getrokken en is precies te recht gekomen op de plaats die men voor hem uitgedacht had. „Het is een pak van <>ns hart dat het gebeurd is. Bij de hele sloperij is er geen enkel ongeluk gebeurd. We zijn erg tevreden over het werk, maar zijn nu blij dat het klaar is. Het terrein kan niu een andere bestemming krijgen, verzuchtten de mannen die er maanden en maanden aan gewerkt hebben. (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 6 okt. De Amster damse centrale recherche is nog steeds bezig leden van een zeer uitgebried complot te arresteren, dat talrijke in- braken in Amsterdam en ook een in Diemen, bij een aannemingsmaatschap pij heeft gepleegd. Reeds is een veer- als rekenlineaal, zilversoldeer enzovoort enzovoort alsmede ook enige bromfiet sen en een scooter. Ook wat geld werd gestolen als dit voor het grijpen lag' ongeveer 250. De totale waarde van het gestolene is veel groter en bedraagt om de duizend gulden. et was nochtans geen complot dat van tevoren plannen maakte voor in braken en diefstallen. Ze maakten meer gebruik van de mogelijkheden, zoals het openstaan van 'n deur of raam. De jon gemannen kenden elkaar omdat ze sa men kwamen vooral in het genoemd café in de Spistraat waarvan de toen- tigtal leden van deze bendP gepakt, die iv, 1. haar centrum had in ee„ benaald café mah6« exploltant me,t h«n „Samenwerk- naar centrum nau in een Depaain caie Intussen „aa, a -„....i h -- in de Spuistraat, waarvan de vroegere exploitant en zijn opvolger ook gearres teerd zijn (Het café heeft intussen weer een nieuwe exploltant!) Thans heeft de centrale recherche een 24-jarige betonvlechter, een 23 jarige betonvlechter en een 24-jarige huidenzouter gearresteerd, die een straf hadden uitgezeten voor andere inbraken en diefstallen maar nu ook debet blijken te zijn aan de inbraken en diefstallen, waaraan de bende schuldig is. Een heeft zich b.v. in een kantoor laten in sluiten terwijl de twee anderen met een auto des nachts kwamen voorrijden en de buit hielpen „verplaatsen". De ben de heeft een uiteenlopende hoeveelheid goederen gestolen, vooral op technisch gebied, zoals electrische strijkbouten, spanningzoekers, soldeerbouten, gas- aanstekers, allerlei soort gereedschap, DEN HAAG, 5 oklober In de heden middag gehouden vergadering der Twee de Kamer heeft de heer Bommer (PvdA) de wens geuit, dat de kwestie-Wilsveen vóór Kerstmis zal worden behandeld. De voorzitter heeft nader overleg toe gezegd om een datum voor Kerstmis <er behandeling van deze zaak te vinden. AMSTERDAM, 6 okt. De twaalfjari ge Martin Seur alhier is al een week zoek, Verleden week woensdag ging hij om on geveer kwart voor negen 's ochtends naar school', maar daar is hij niet aangekomen. De hoofdinspecteur chef van de kinder politie heeft thans om zyn opsporing en terugbrenging verzocht. De jongen verbleef wegens opvoedings moeilijkheden in een observatiehuis. Hij is al enkele malen weggelopen, doch kwam na drie vier dagen weer boven water. De kinderpolitie heeft het ver moeden, dat de knaap in Amsterdam of in de omgeving rondzwerft en aan de kost tracht te komen door iemand te hel pen met bijvoorbeeld pakjes dragen. Ook is het mogelijk, dat hij met een schillen- ophaler is meegegaan of helpt bij een ex peditie-onderneming. Het signalement luidt: lang 1.44 m blond haar, blauwe ogen, vol gezicht, ge kleed in korte manchester broek, blauw grijs geruit overhemd, grijze sokken, lage zwarte schoenen. WASHINGTON, 6 okt. (A.F.P.) Mauricio Rosal, de ambassadeur van Guatemala in Brussel en Den Haag. die maandag in New York wegens smokkel van 50 kilo herome werd ge arresteerd, is van zijn ambt ontheven cn in staat van beschuldiging gesteld, aldus de ambassade va„ Guatemala in Washington. Rosal wilde met drie anderen een hoeveelheid heroïne ter waarde van 4 miljoen dollar op de zwarte markt de V.S, binnensmokkelen De Amerikaan se regering stelt zich op het standpunt, dat hij niet in de V.S. is geaccredi teerd en daarom ook geen aanspraak kan maken op diplomatieke onschend baarheid. De ambassadeur van Guate mala in Washington, Carlos Alejos. heeft verklaard dat zijn regering het hiermee eens is en dat bovendien alles zal worden gedaan onn Rosal te laten vervolgen. i Rosal en zijn drie medeplichtigen zijn tegen een borgtocht van 1 miljoen dol- llar op vrije voeten gesteld. te". Intussen gaat de centrale recher che voort met het opsporen van nog meer medeplichtigen en leden van d® bende. DEN HAAG, 6 okt. Vertegenwoor digers van het rijk en van de gemeente Amsterdam zullen de twee knelpunten Wei aanzien van de IJ-tunnel nl. de fi- nwaciële kant van de zaak en deeven- tuele overbelasting van de bouwvakar beiders tezamen gaan bezien. Dit is het gevolg van het recente overlég tussen de regering en het gemeentebestuur va» Amsterdam, aldus prof. De Quay in de Tweede Kamer. Hij zei dat aan het eind van dit overleg een voorstel zal worde» gedaan. De minister-president ze dat wat de financiële kant betreft het object op dezelfde wijze zal worden behandeld als elk object van elke andere gemeen te. Hetzelfde geldt Voör de goedkeuring die de minister van voikhuievesting voor deze objecten moest geven. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 6 okt. Als alles naar wens verloopt zal prinses Beatrix vol gend jaar, aan het eind van het lopende studiejaar dus, haar meestertitel beha len. Zij zal dan 23 jaar zijn. Prinses Beatrix begon haar universitaire stu die in het najaar van 1956. Of het haar zal lukken zal mede afhangen van de vraag, of zij dikwijls haar studie zal moeten onderbreken wegens officiële verplichtingen. Eerder al heeft zij, in verband hiermee gevraagd daarvan zo veel mogelijk ontslagen te worden. Na haar studie zal de prinses zich in het kasteeltje Drakestein (Lage Vuursche) vestigen. DEN HAAG, 8 okt. De N.V Ver- eenigde Nederlandsche Scheepvaart maatschappij in Den Haag heeft bij de machinefabriek en scheepswerf van PSmit jr- N.V. in Rotterdam een enkel- schroefmotorvrachtschip van 12.000 ton draagvermogen besteld. De voortstuwing van het schip dat een snelheid van 18 knopen zal hebben, zal geschieden door een dieselmotor van 10.600 aspaarde- krachten Deze opdracht betreft het zes de schip dat de rederij van deze serie in aanbouw heeft. Het eerste, de Seroos- kerk, zal tegen het einde van dit jaar in de vaart komen. De Koeler inzijn val naar beneden, waar een bed van wtobanden gespreid is. BRUSSEL, 6 okt. De landen van E.E.G. hebben in de eerste vijf maanden van 1960 reeds 3,3 miljoen ton aardolie uit de landen van het Sovjetblok inge voerd, aanmerkelijk meer dan het vorig jaar, toen in totaal 5,8 miljoen ton werd geïmporteerd. In 1958 werd 3,4 miljoen ton ingevoerd. Dit heeft de commissie van de E.E.G. medegedeeld in antwoord op een vraag van een lid van het Euro pese parlement. Van de invoer in de eerste vijf maan den van dit jaar gingen 2 miljoen ton naar Italië. 600.000 ton naar West-Duits- land, 500.000 ton naar Frankrijk en 200.000 ton naar de Beneluxlanden. Van de in geheel 1959 ingevoerde hoe veelheid van 5,8 miljoen ton gingen 2,8 miljoen ton naar Italië, 1,4 miljoen ton naar Frankrijk, 1,1 miljoen ton naar West-Duitsland en 500.000 ton naar je Beneluxlanden. De Italiaanse invoer bestond voor 80 procent uit ruwe olie, terwijl de overige landen hoofdzakelijk of uitsluitend olie- produkten invoerden. Van de totale invoer van 5,8 miljoen ton in 1959 kwamen 4.6 miljoen ton uit de Sovjet-Unie. een miljoen ton uit Roe menië en 200.000 ton uit andere landen. DEN HAAG, 6 oktober. De vice-mi nister-president, H.A. Korthals, heeft vanmorgen in de Ridderzaal de twaalfde zitting van de ministerraad der Euro pese conferentie van ministers van ver keer (C.E.M.T.) geopend. Deze conferentie, waaraan ministers en staatssecretarissen van verkeer uit zeventien Europese landen met offi- ciële waarnemers van de Ver. Staten deelnemen, staat onder leiding van de staatssecretaris van verkeer en water staat, E. G Stijkel. De vice-minister-president verklaar de in zijn welkomstwoord, dat een van de belangrijkste functies van de C.E.M.T. is het bereiken van overeenstemming over de uitgangspunten voor de ont wikkeling van het Europese vervoer Er zijn reeds vel? studies, nationaal en in ternationaal, over rationalisering van het vervoer en bestrijding van de ver keersonveiligheid. gemaakt «n al .vor men zij geen sluitend geheel, zij hebben in ieder geval het besef versterkt dat er naar zo'n overeenstemming moet wor den gestreefd De heer Korthals achtte het voorts zeer verheugend, dat juist oP het gebied van het vervoer, waar de internationa le besluitvorming zich nog in een be ginstadium bevindt, de C.E.M.T een ka der verschaft, waarin men de interna tionale vervoersproblemen kan be spreken Zolang in onze interdependen- te wereld niet het merendeel der lan den min of meer dezelfde opvattingen koestert over de vorm. die aan hun economische -n uimndelijke politieke sa menwerking moet worden gegeven, /.al bet vraagstuk van de onderlinge samw hang immers steeds weer opduiken. Moeilykheden die daaruit kunnen ent- staan zullen veel van haar scherpte verliezen als de betrokken landen elkaar kunnen vinden in een bewust daartoe gekozen kader, zoals dat van de confe rentie van ministers van vervoer, waar het de verkeersproblemen betreft, aldus de vice-minister-president. DORDRECHT, 6 okt, De echtgenote van de eigenaar van het bloemenma gazijn Concordia, in de Kraaihoek te Pa pendrecht, die maandagavond neerge slagen werd, waarna men er met de In houd van de kas vandnor is gegaan, heeft aan de politie verklaard, dat d» dader iemand is geweest die een plant bij haar kwam kopen. Toen er betaald moest worden cn zij de kassa had geopend heeft hij haar met een voorwerp een klap gegeven. Veel van wat is gebeurd kan de vrouw, de 30- jarige mevrouw J. Commandeur, zich niet herinneren. Tengevolge van het feit. dat zij een hersenschudding heef' opgelopen. Er is een bedrag van tegel) de tweehonderd gulden gestolen. De da der rmet geweten hebben, dat hsar mal» op de bewuste avipnd- niét thüis zou /.ijfc want ch lieer Cr pi -i'odeur gaat nja* (t»n 's avonds weg

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 4