Rivier bij Lobith in vlammen gehuld SCHEEPSRAMP OP DE RIJN: EEN INFERNO Twee doden14 gewonden en schipp Veerboot botst op tanker ersgezm vermist Minister voert toeslag op POLITIE-salaris door Vakbonden geven witboek uit Kath. Sociaal Program aan de kardinaal aangeboden Nieuwe sport in Frankrijk Koopt op tijd uw zekerheid „REGERING ZOEKT NAAR ARGUMENTEN" Geen verschil van mening over loonbeleid Grote onrust en ontstemming MIJNSTAKING IN BELGIË „Niet dé maar één katholieke visie Werk van grote betekenis Instorting kost mensenleven Tal van arbeiders aan de dood ontsnapt Enige regen Jongensbende in Rijswijk opgerold ZATERDAG 8 OKTOBER 1960 NATIONALE LEVENSVERZEKERING-BANK ii dl EMMERIK, 8 okt. Twee do den, veertien gewonden en een» Vermist schippersgezin: dat is de Voorlopige balans van een vier voudige scheepsbotsing op de Rijn nabij Lobith, waar vrijdag temid den van een grote verwarring brandweren uit Duitsland en Ne derland in actie zijn geweest tegen een vuurzee op de Rijn. ALS EEN FAKKEL BOTSING ONVERMIJDELIJK Een suggestieve opname van de brandende schepen op de Rijn bij Emmerik. KWESTIE VAN RECHT Tn bestuur K.A.B. De minister heeft tegenover de bondsbestuurders niet ontkend dat er bij de politie een aperte achter stand is in salariëring, doch hij acht op dit moment geen ruimte aanwezig tot een reële salaris herziening, deelde de heer Mud mee. DEN HAAG GESCHROKKEN Ontploffing op schip in Nieuw-Nainen Twee gewonden EERSTE TWEE DELEN Op Tilburgs bouwwerk WEER EEN TITAN GELANCEERD Jongetje in Heemstede verdronken Het weer in Europa Twaalf arrestaties Woning als nacht kroeg ingericht Gouverneur Rockefeller grootofficier O.-N. V HET NIEUWE DAGBIAD gezonken. De bemanning heeft zich in veiligheid kunnen stellen. In het St.-Willibrordus ziekenhuis in Emmerik werden tweeëntwintig gewon, den, sommigen naakt, opgenomen. Veer tien konden er weer worden ontslagen. Een van de twee doden is de Neder landse schippersvrouw Maria van de Vlag uit Dordrecht. Onder de gewonden zijn vier Nederlanders, o.a. de heer van de Vlag en vijf buitenlanders. Vijf Nederlandse vaartuigen zijn betrokken geweest bij deze ramp, die viel op de dag waarop Emmerik, halfstok vlag gend, de Engelse luchtbombardemen ten herdacht. De Nederlandse sleepboot „Martin" van de firma Schless in Dordrecht met als kapitein de heer Schilperoord ver loor omstreeks half twee vrijdagmid dag ter hoogte van Emmerik zijn sleep: de nieuwe 2000 ton zware en vijf mil joen Mark kostende veerboot „Tina Scarlet" die via Rotterdam naar Denemarken werd gesleept. Het stuur loze vaartuig, waaraan ongeveer 44, voornamelijk Duitse arbeiders de laat ste hand legden gedurende de vaart, dreef naar de Belgische tankboot „Dia mant" toe, waarmee schipper J. Dung uit Terneuzen achthonderd ton vlieg- tuigbenzine en dieselolie vervoerde. Behalve de stuurman waren ook een aflosser en een vrouw aan boord -van oe tanker, toen de botsing ontstond. De stuurman draaide, met het dreigende gevaar van een ontploffing voor ogen, de ladingtanks open, en binnen korte tijd dreef de brandende benzine en olie op de Rijn. De drie opvarenden spron gen in het water en werden gerëd. Het vuur sloeg over op de beide schepen en op de Nederlandse motorschepen „Fortuna" en „Vaarwel II" die inmid dels tegen de twee schepen waren op gevaren. De vaartuigen dreven de Rijn af in de richting van de Nederlandse grens, terwijl do sleepboot „Martin" een goed heenkomen zocht in Emmerik en de brandende olie op de rivier de Duitse tanker „Brigitte" in vlam zette. Daar op vatten ook de Duitse sleepboot „Nie- derrhein", het Nederlandse „Liberté" en de twee Zwitserse vaartuigen „Bel- linzona" en „Cabota" vlam. Terwijl brandweren, politie en grens wachten uitrukten om te blussen en het scheepvaartverkeer verder stil te zet ten, sprongen de opvarenden van de veerboot met zwemvesten aan in het water en zwommen naar de wal. Het nieuwe vaartuig, dat zestig auto s en zevenhonderd passagiers tegelijk kon vervoeren, liep brandend als een lak kei aan de grond op Nederlands ge bied en werd in de nachtelijke uren geheel door het helse vuur verwoest. De tanker „Diamant" wist zich van het wrak los te maken en wierp op vei lige afstand het anker uit, waarna de brand aan boord kon worden geblust. Een nog niet geïdentificeerde opvaren de van dit schip is dood in het water aangetroffen. Ook aan boord van de „Fortuna", die met een lading ijzer onderweg was naar Rotterdam, verdween het vuur in de loop van de avond. De schippers vrouw van.de „Fortuna", mevr Maria van de Vlag, was inmiddels overboord gevallen door, naar men aanneemt, een dodelijke hartaanval. Haar stoffelijk overschot is geborgen. Van het lot van de opvarenden van de „Vaarwel II" is niets bekend. Zij vormen waarschijnlijk het gezin Corne- iissen en zijn waarschijnlijk de enige Vermisten van deze ramp. Alle andere schepen hebben gemeld niemand van hun équipage te missen. De tanker „Brigitte" is brandend Het onderzoek naar de toedracht, kon pas laat gisteravond beginnen. In de eerste uren brachten nood en strijd slechts verwarring op beide oevers. Tij dens de ramp verleende een straalja ger van de Kon. Luchtmacht per radio assistentie bij het reddingswerk, en vloog gedurig over het gebied, waarvan Keuter schreef: „Het was een inferno" en een Duitse politieman zei: „De Bijn was in vlammen verborgen". In Emmerik dacht menigeen terug aan de oorlog. Een dik rookgordijn hing urenlang boven de stad en verschillen de sirenes maakten alarm. Terwijl de brandweren van Emmerik en omliggen de plaatsen zich naar de Rijnoever spoedden, stuurde de directie van een groot warenhuis alle klanten en perso neel de straat op, uit vrees voor een zware explosie. De scheepsbotsing is gebeurd door dat er een defect ontstond in het stuur mechanisme van de „Tina Scarlet", zei een vertegenwoordiger van de Deense maatschappij. De sleepboot, „Martin" slaagde er niet in het op drift geraakte vaartuig van de tanker „Diamant" weg te houden. Toen ook de sleepkabel brak was de botsing onvermijdelijk. De ben zine die op het water werd losgelaten is volgens hem ontbrand door vonken uit de schoorsteen van een passerend schip. Vanmorgen was het echtpaar Corne- lissen van de „Vaarwel 2" nog niet ge vonden. Zowel de „Tina Scarlett" als de tanker „Diamant" branden nog steeds. De tanker is door midden gebroken en gezonken. Aangezien het schip nog gedeeltelijk boven water uitsteekt, be perkt de" brandweer zich tot het nat houden van het voorschip, om te voor komen dat het schip van de ankers los raakt. Brandweerafdelingen uit Duis burg, Kleef, Wezel en Emmerik hebben, bijgestaan door een waterkanon uit Duis burg, de hele nacht het vuur bestreden. Volgens een woordvoerder van de po litie is het nog niet mogelijk een schat ting van de totale schade te geven. Meer dan 140 schepen wachten aan de Duitse kant tot de doorvaart vrijgegeven wordt. Ook de Nederlandse schepen „Vergilio 2" en „Virgo Fidelis 2" zijn bij de ramp betrokken geweest en hebben brand schade opgelopen. AMSTERDAM, 8 oktober De mi nister van Binnenlandse Zaken, mr. E. H. Toxopeus, heeft besloten zijn voorstel tot het toekennen van veertig gulden inconveniëntentoeslag voor po litiepersoneel in de rang van agent tot en met hoofdinspecteur bij de gemeen tepolitie en de overeenkomstige rangen bij de rijkspolitieke door te voeren met ingang van 1 oktober. Uitgezonderd van deze toeslag zijn de politie-ambte- naren die niet geregeld typische poli tiefuncties vervullen en de dag op een bureau doorbrengen. De kosten van de ze zgn. ongemakkentoeslag zijn door de regering geraamd op drie miljoen gul den. De Centrale van Politie-organisa- ties die deze salarismaatregel heeft verworpen, zal vrijdagmiddag 24 ok tober in de Haagse Dierentuin een massale openbare voorlichtingsavond houden, waarop men een uiteenzet ting zal geve-n over de gang van za ken met betrekking tot de salaris-on derhandelingen. Bovendien zullen de hoofdbestuurders zich wenden tot de Kamerleden teneinde te trachten ver andering te brengen in het standpunt van de regeling. Ook zal een witboek worden uitgegeven over het jarenlan ge verloop der besprekingen. De bonden eisen een reële herziening van de salarissen op basis van het dit jaar uitgebrachte werkclassificatierap- port. De inconventiëntentoeslag is be doeld als voorlopige maatregel in af wachting van een herziening 1 januari 1962, indien er dan „ruimte" aanwezig zou zijn, aldus de regering. kwestie (Van onze Utrechtse redacteur) UTRECHT, 8 okt. De verbonds voorzitter van de KAB, de heer J-A. Middelhuis, heeft gisteren op de mei gehouden bondsraadsvergadering van de katholieke bond van textielarbei ders St. Lambertus nadrukkelijk weer sproken, dat er inzake het te volgen l00jV beleid in het vexbondsbestuur verschil van mening zou bestaan. „Daar is geen sprake van zei hij letterlijk, „we heb ben unaniem dezelfde opvattingen en deze eenheid bestaat niet alleen in de toP, maar ik bespeur ze ook in grote mate aan de voet van de beweging Natuurlijk kan de zaak van verschil lende kanten bekeken worden en zoiets gebeurt ook altijd in het verbondsbe- stuur, waar niemand een mening op gedrongen wordt. Maar tenslotte bleek er over het loonbeleid weinig verschil van mening te zijn en kwamen we una niem tot dezelfde opvattingen". Het is een kwestie van recht en billijkheid dat de overheid thans de „licht heeft het zo lang verheide en voor het politiepersoneel gunstig uit gevallen werkclassificatierapport van de politiefuncties te realiseren. Op ba sis van dit rapport is een minimum verhoging van tachtig gulden per maand voor alle politierangen gerecht vaardigd. Maar er zou voor het poli tiepersoneel zeker meer uitkomen, in dien de zaak in verder overleg zou wor den uitgediept", zei de voorzitter van de Nederlandse Politiebond (NVV), de heer A. K. Mud gisteren op een pers conferentie in Amsterdam van de Centrale van Politie-organisaties, waar in de drie vakbonden zijn verenigd. Hij zei, dat de bonden evenwel niet een verhoging hebben bepleit op con juncturele omstandigheden, doch op grond van de uitkomsten van he-t werk- classificatie-rapport. Immers, reeds in 1957 he it de minister in een brief meegedeeld, dat een overeenstemming tussen de regering en de bonden over de wijze van het onderzoek naar ver gelijkbare functie^ tevens zou beteke nen, dat dit onderzoek zonder meer aanvaard zou worden als een basis voor verder overleg. Deze overeenstem ming werd bereikt, de commissie .werkclassificatie politiefuncties" (de z'»n commissie-Boot) toog aan het werk en in mei 1960 was het onderzoek ge reed. Desondanks had de bewindsman be zwaren, zei de heer Mud. Er was twijfel aan de door de commissie-Boot gevolg de methode en over de gekozen verge lijking van de politiefuncties. De com missie zo schreven de ministers, heeft bij de rangorde van de politiefuncties een methode gebruikt, waarvan eerst later in ander verband kan blijken of zij verantwoord is. Ook bestaat er geen zekerheid, dat de bezoldiging van de functies buiten he-t politieapparaat, wel ke de commissie heeft beschreven, juist is. Deze argumenten heeft de bewinds man daarna laten vallen, vertelde de heer Mud. Hij stelde toen dat er thans geen ruimte is voor herziening van de honoraria van het overheidspersoneel en hi) vreest voor repercussies. Boven dien liet de bewindsman toen de kwes tie van de priori-pit meespreken. En de aanzienlijke vVh igïng van het mili taire bëroepspersoneel, met name ook de leden van de koninklijke maré chaussee? vroeg de. bondsvoorzitter zich af. „Nu het rapport zo gunstig voor ons is uitgevallen, is men in Den Haag zeer geschrokken en daarom heeft de rege ring gezocht naar argumenten als re percussies e.d." „Wjj hebben als ambtenaren geen machtsmiddelen. Maar we zullen alles in het werk stellen het regeringsstand punt te- doen veranderen. Er heerst een grote mate van onrust en ontstem ming onder het ijolitiepersoneel. We hopen de mensen in de hand te kunnen houden, maar we staan er niet voor in", aldus de heer Mud. Hij deelde tenslotte mee, dat deze gang van zaken de werving van nieuw personeel zeker niet ten goede zal ko men. Hij had reeds berichten ontvan gen over politiemensen die bezig wa ren te solliciteren naar een functie in militaire beroepsdienst, omdat de sala rissen voor deze functies zonder werk classificatie drastisch zijn verhoogd. HULST, 8 okt. Vrijdagmiddag is aan boord van het m.s. „Strijd", lig gende in de Emmahaven te Nieuw-Na- men in Zeeuwsch-Vlaanderen een fles met butaangas geëxplodeerd. Bfj deze ontploffing werden de schipper van het vaartuig P. Bounian uit Terneuzen en zijn dertienjarig zoontje Hendrik ge wond. Zij moesten naar het ziekenhuis te Hulst worden overgebracht. De ontploffing is vermoedelijk ont staan door een lek in de butaangaslei- ding en was zo hevig, dat de stuurhut van het motorschip geheel werd weg geslagen. Verder ontstond grote schade aan de machinekamer, terwijl een ge deelte van het huisraad in de roef van het schip verloren ging. BRUSSEL, 8 okt. (U.P.I.) Ruim drieduizend Belgische mijnwerkers, in dienst van vier mijnen in de omgeving van Bergen hebben het werk neer gelegd uit protest tegen de dreigende sluiting van niet-rendabele steenkool mijnen. Het algemeen Belgisch vak verbond en het algemeen Christelijk vakverbond hebben hun leden opgeroe pen uit solidariteit met de mijnwer kers in de streek van Bergen even eens het werk neer te leggen. TILBURG, 7 oktober Naar aange nomen wordt door het bezwijken van de verbindingen in de stalen en houten stutelementen heeft zich vanmiddag bij het storten van beton voor de nieuwe weverij van de N.V. Wollenstoffenfa- briek André van Spaendonck op het in dustrieterrein Noord een instorting voor gedaan, die aan de 48-jarige A, de Wit uit Tilburg het leven heeft gekost. Werklieden waren bezig met het stor ten van de laatste kubieke meters beton voor een dubbele afscheiding. Op ge lijke wijze waren reeds vijf van de ze ven vakken gereed gekomen. Plotseling hoorden de werklieden een geluid van krakend hout en meteen daarop stort ten twee balken van elk 25 meter naar beneden. Vjjf werklieden waren op dat moment zeven meter boven de begane grond bezig. Vier konden zich nadat zjj naar beneden waren gevallen uit de voeten maken, de vijfde werd echter na zijn val getroffen door andere neer stortende balken. Hij werd op slag ge dood. Wonder boven wonder konden ze ven andere werklieden, die zich even eens in het ingestorte gedeelte bevon den zich zonder letsel aan het gevaar onttrekken. Een chauffeur van een be- tonauto ontsnapte ternauwernood aan de dood. Juist voordat een balk op zijn auto viel kon hij zich uit zijn cabine bevrijden. Enkele arbeiders werden met een shock naar huis vervoerd. De ravage was compleet. Het werk in het inge storte gedeelte zal tijdelijk worden ge staakt. CAPE CANAVERAL, 8 okt. (Rtr.) E- is weer een intercontinentale raket van he type „Titan" gelanceerd, dit maal een," die 8.000 km moet afleggen. Schepen en vliegtuigen patrouilleren op het ogenblik in het doelgebied in het zuiden van de Atlantische Oceaan, waar de kop van de raket opgepikt moet worden. In Frankrijk is een nieuwe sport ontstaan, het „karting", dat men beoefent op de open chassis van een door een motor aangedreven driewielertje. Hier ziet u de bekende zanger Gilbert Bécaud met op de achtergrond de Eiffeltoren. Laat hij maar niet verkouden worden... UTRECHT, 7 okt. Een delegatie van de Raad van OVerleg heeft van daag in de aartsbisschoppelijke woning de eerste twee delen v: het katholiek sociaal program aangeboden aan kar dinaal dr. B. J. Alfrink. De delegatie bestond uit de voorzitter van de Raad van Overleg, prof. dr. A. H.M. Albregts, de secretaris mr. P. M. Aalbersc, staatssecretaris dr. G. Veldkamp, prof. dr. J. Ponsioen S.C.J., alsmede Paul Brand, de uitgever van het werk. Later werden ook exemplaren van het program geschonken aan minister-pre sident prof. dr. J. de Quay en aan de pauselijke internuntius in Nederland mgr. G. Beltrami. Prof. Albregts bracht in een kort woord de moeilijke voorgeschiedenis in herinnering en wees erop, dat het katholiek sociaal program niet d e katholieke visie is, maar een katho lieke visie op de maatschappij. Hij gaf een uiteenzetting van de opbouw van het wetenschappelijke werk en zei ten slotte: „Wij zijn gelukkig U dit te mogen aanbieden. Het is een werk, dat van betekenis is voor het gehele Neder landse volk en waarvoor ook bij de proteslanten grote belangstelling be staat." Kardinaal Alfrink zei in zijn dank woord, dat hij de totstandkoming van het program meestal uit de verte en soms van dichtbij had gevolgd. „Het is een verheugend teken, dat de wens van het Episcopaat geuit in het mande ment van 1954 direct zulk een weer klank heeft gevonden. Maar misschien was u er niet zo vlot aan begonnen", zo voegde de kardinaal er glimlachend aan toe, „wanneer U tevoren geweten had, hoe moeilijk de geboorte van dit geesteskind zou verlopen." Even later gaf de* kardinaal te ken nen, dat de geboorte van „de vierling" toch wei vlot ging, toen hij hoorde dat het derde deel over de economie in 1961 en het vierde over de cultuur en de internationale verhoudingen in 1962 zal verschijnen. Kardinaal Alfrink toonde zich geluk kig met het feit, dat het katholiek sociaql program als een katholieke visie werd gepresenteerd en niet »JS d e katholieke visie. D e katholieke visie zou te veel modificatie vereisen. Het program Iaat aldus ruimte voor een andere katholieke visie, welke even zeer denkbaar is. „Vooral in de moder ne tijd", zei de kardinaal, „moet men geen verplichte visie presenteren op het terrein waar de Kerk de vrijheid Iaat." Elders in dit blad besteden wij uit voerig aandacht aan het katholiek so- ciaal program.) Tijdens de aanbieding van het katholiek sociaal program aan kardinaal Alfrink. Van links naar rechts: prof. dr. A. H. Af. Albregts, voorzitter van de raad van overleg- mr P. J. M. Aalberse. secretaris; de heer Paul Brand, uitgever van het boekwerk: staatssecretaris dr. G. Veldkamp, lid van de raad; mgr. Th. G. A. Hen- driksen, vicaris-generaal van het aartsbisdomen prof. dr. J. Ponsioen S.C.J. Zweden Dezer dagen is de jongste forensenstad van Stockholm, Hagsae- tra die aan vijftienduizend mensen plaats biedt, officieel in gebruik geno men. Dit „slaapstadje", dat van alle gemakken is voorzien, is in de tijd van een jaar gebouwd en Kostte 25 miljoen kronen. (T.T.) 5 (Advertentie) l'iê' :ï'e XaiJSwi Zon op Zon onder HEEMSTEDE, 8 okt. Gisteroch tend kreeg de politie het bericht bin nen, dat het tweejarig zoontje van de fam. S. uit de Troelstralaan reeds een half uur zoek was. De politie zocht de omgeving af en vond nabij een sloot in de buurtschap De Glip een step. Na enige tijd dreggen werd het jonge tje opgehaald. Toepassing van kunstma tige ademhaling mocht niet meer ba ten. (Van onze weerkundige medewerker) De afgelopen week is bijzonder zacht gebleven met temperaturen die 4 a 5 gr. boven normaal liggen. In de afge lopen nacht kwam op uitgebreide schaal mist voor, die plaatselijk ook deze voor middag nog bleef hangen. Bij zuid-En- geland is een kleine actieve depressie aangekomen, die naar het noorden trekt en tegen de avond de wind bij ons tot krachtig.of hard doet toenemen, waar bij de mist gaat plaats maken voor een regenfront, waarachter de wind naar zuidwest draait. Morgen zal het iets gunstiger zijn, want dan komen er weer opklaringen voor met nog op enkele plaatsen een bui. De temperatuur daalt tot een wat lager niveau, maar voor begin oktober blijft, het echter bij ma xima van 1214 gr. nog vrij zacht. De koude lucht met lichte vorst in Noord-Seandinavië maakt geen belang rijke vorderingen meer in zuidelijke richting. max mir» neersi temp temp afgei gisteren Den HeJdei Vpenburg Vlissmgen Eelde De BUt Twen te Eindhoven mist mist zw. bew. motregen mist regen mist Zd-Limdurg zw. bew. Stockholm motregen UsJo motregen Kopenhagen regen Londen regen Amsterdam mist BrusseJ Luxemburg Parijs Berlijn frankfort MÜnchen Zürich Genève Innsbruck Rome Madrid geh. bew. regen geh. bew. motregen geh. bew. regen zw. bew. mist mist zw. bew. half bew. 17 18 15 16 19 16 18 17 9 10 13 17 19 17 14 16 14 14 11 13 15 11 21 18 11 8 11 12 9 12 7 8 7 7 11 11 9 10 10 10 11 10 10 10 8 6 13 9 24 uui 0 0 0 4 0 0.3 0.1 0 0.4 0.1 0.1 2 0.1 0 1 6 0.1 18 40 12 6 7 0.2 0 DEN HAAG, 8 okt. De Kijswijkse politie heeft een inval gedaan in een huis aan de Kerkelaan, dat een jongens- bende als hoofdkwartier gebruikte. Het behoort aan een 26-jarige jongeman, die de leider van het groepje is. Bij de in val zijn een twaalftal jongelui, onder wie twee meisjes van zestien jaar en de lei der aangehouden. Ook heeft de politie een aantal goederen in beslag genomen, die onder meer in Den Haag gestolen zijn. Bij de politie waren de laatste tijd verschillende tips binnengekomen, dat het allesbehalve een „gezelligheids clubje" was, dat in het huis bijeen kwam. Na een uitgebreid onderzoek be sloot de politie een inval te doen. In de woning, die was ingericht als een nacht kroeg, compleet met rode en blauwe lichtjes aan de wand, troffen de recher cheurs tien jongens in de leeftijd van 15 tot 21 jaar, twee meisjes en de clubleider" aan. De jongens kwamen geregeld in het huis van hun leider bij een om gestolen goederen te verhande len. De meisjes zjj zijn niet de eni gen, die het huis bezochten zorgden voor een niet bepaald onschuldig ver maak. De politie heeft namelijk een sterk vermoeden, dat in het huis ook ontuchtige handelingen gepleegd wer den. Enkele jongelieden worden nog steeds vastgehouden, de anderen zijn na ver hoor naar huis gestuurd. De commissa ris van de Rijswijkse politie heeft een beroep gedaan op de ouders van (ie meisjes, die de gelegenheid hebben be zocht. om zich met hem in verbinding te stellen. De zaak is in handen van de Justitie gesteld. NEW YORK, 8 okt. De koningin heeft de heer Nelson A. Rockefeller, gouverneur van de staat New York. de hoogste Nederlandse onderscheiding toegekend, die aan buitenlandse staats burgers. staathoofden dus daargelaten, ten deel kan vallen. Het grootofficier- schap van de Orde van Oranje Nassau verkreeg gouverneur Rockefeller uit waardeiing voor zijn aandeel in de or ganisatie en voorbereiding van de Hud- son-herdenking vorig jaar.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 1