Octrooiraad kampt met een ACHTERSTAND enorme Wetswijziging moet het uitvinden lastiger maken EERSTE EXEMPLAREN IN DEN HAAG UITGEREIKT Réclame Woningprobleem van Belgische koninklijke familie opgelost maand bij MINDER NIEUWHE1DSONDERZOEK NODIG VIJF MILJOEN DOCUMENTEN OPGESTAPELD; TE WEINIG OVERZICHT EUROPEES PARLEMENT VAN 12 TOT 18 OKTOEBR BIJEEN Nederlandse delegatie heeft bezwaren tegen rapport over de landbouw Boek over Plesman Maakt een visum voor Oostduitsers Sovjet-hulp voor onafhankelijk Algerije Gezin van ex-koning Leopold verhuist naar Argenteuil G Zelfstandige kruide nier wordt over vleugeld Ouwehand werd op Dierendag verrast Handelspolitiek en energiebeleid ter sprake Tour de France 1961 start in Rouaan Unilever-Emery in produktie Ook Tunesië wil: ZATERDAG 8 OKTOBER 1960 PAGINA 5 invitatie DEN HAAG, 7 okt. Bij de Octrooiraad heeft men op het ogenblik een enorme achterstand hij de behandeling van de octrooi aanvragen. De berg groeit jaar lijks met enige duizendtallen en °ok het documentatiemateriaal breidt zich steeds meer uit. Jaar- Uiks komen er 170.000 documen ten binnen, waaronder 150.000 octrooischriften, die allemaal een Plaatsje moeten krijgen in een van de 25.000 onderdelen van het olassificatie-systeem. Dit alles zou Oog niet zo erg zijn als er maar voldoende academisch geschoold technisch personeel zou zijn. Hogere omzet voor groot- winkelbedrijf en coöperatie Pa panter in angst PASSAGIERSLIJST „ZUIDERKRUIS" De koninklijke familie van België heeft de beschikking over ver schillende paleizen en kastelen. Vier in de hoofdstad: het koninklijk paleis van Brussel, het koninklijk paleis van Laeken, het paleis van Stuyvenbergh, het Belvédèrepaleis en weldra een vijfde, buiten Brussel, te Argenteuil. Verder het koninklijk paleis op de Meir te Antwerpen, en het koninklijk buitenverblijf te Ciergnon. De eerste twee vragen vandaag onze aandacht, in verband met het aanstaande huwelijk van koning Boudewijn met Dona Fabiola. we^te^nf^arWfgeSdenfs eT'de j Het koninklijk kasteel van Laeken wlllDcrGrnondwePtTan M "or.I uit de lucht gezien. foto Sabena) r 1 Dan kwam fconing Willem I der Neder. 1 ff. L' <•- - Het Chinese paviljoen naast het koninklijk paleis van Laeken. ontvangen. i b W Het koninklijk paleis van Brussel Reserveer tijdig voor gratis schoonheids- advies en demonsttaties. Thé-Café-compIet en speciale Elizabeth Arden attracties. Salon Lijnbaan. Tel. 119053. Al jaren geleden zag men een wijzi- *lr»g van de huidige Octrooiwet, als eni- f® mogelijkheid om de achterband in halen. In 1954 heeft de staatssecre- yjps van Economische Zaken een com- V»ssie ingesteld, die belast werd met "6 bestudering van een wijziging van jerleningsprocedure. Deze commissie i®e't onlangs een schets voor een ont werp tot wijziging ingediend. Als de ^aatssecretaris er mee akkoord gaat, ai hij het als wetsontwerp voorleggen ™an de Staten-Generaal, die de uitein- a'3»jke beslissing moet nemen (Van onze Utrechtse redacteur) TTRECHT, 6 okt. De meest op vallende tendens in <je dynamische ontwikkeling van de levensmiddelen branche is de groei naar grotere be- drijfseenheden in groothandel en kleinhandel. Deze tendens is type rend in geheel Nederland. In België 's zij nog in geringere mate aanwe zig. De zelfbedieningswinkels, eerst r®.1,950. opgekomen, zijn vooral de mo j,1aren sterk gegroeid, met na- e m de grote steden. Het aantal van s?~rt winkels zou 1 januari 1980 li 85 gesteld kunnen worden, ■vaarvan er 637 in 1959 werden ge opend. In België waren er begin vo rig jaar nog maar 206. In Nederland was 63 procent in handen van zelfstandigen, 31 procent in die van het grootwinkelbedrijf en zes procent in die van de coöperatie. Voor Bel gië bedroegen deze percentages resp. 40, 27 en 33. Deze gegevens maakte oud-minister Tof, dr. a. H. M. Albregts bekend in -en voordracht, die hij vanmiddag hield °P pen Benelux-bijeenkomst van de Hoothandel in levensmiddelen in het tader van de Rokabeurs. Hij deelde verder mee, dat in het tnalyse-rapport van het college van landel en industrie als prognose wordt begeven, dat in 1970 45 procent van de 'Uizetten via zelfbedieningszaken tal lopen; dat op dit terrein groot winkelbedrijf en coöperatie de zelfstan digen volkomen zullen overvleugelen, ^'"ootwinkelbedriif en coöperatie zuilen la'i dertig procent en het zelfstandige kleinbedrijf zal vijftien pet. van de om- :et hebben. Voor de bedieningszaken 'esteert dan 55 pet De beide vor ken van grootbedrijf, die nu dertig pet. fah de totaalomzet in handen hebben .bediening én zelfbediening), zullen dan -Tea veertig procent bezitten. Aan de vormen van samengaan in jornmerciële organisaties 18.000 van 'e 22.000 zelfstandige kruideniers be- Joren er toe kan ook een integre erde werking worden toegekend. 2ij kunnen voor het zelfstandige kleinbedrijf in moderne verhoudin gen wél van groter omvang volgens Tof. Albregts een positie mogelijk ma ken, die de ontwikkeling van het groot- Tdrijf evenaart. Hij ziet de commer- !'éle organisaties als instituten ter be vordering van een Benelux-integratie. voor de gehele ontwikkeling in de landen een stuwende factor kan Jlln. De wijziging beoogt door opschorting van de procedure economisch niet ver antwoorde arbeid bij de octrooiverle ning te vermijden. In afwijking met de huidige Octrooiwet zal liet zo tijdroven de nieuwheidsonderzoek van een uitvin ding alleen worden ingesteld op uitdruk kelijk verzoek van de aanvrager of be langhebbende derde. De verzoeken zul len niet meer openbaar gemaakt wor den na een gunstige beoordeling door de raad, maar korte ti.jd na de indie ning van de aanvraag, ongeacht het stadium waarin het onderzoek verkeert. Voor de voorgestelde wijziging bestaat in het buitenland, waar men ook met een achterstand bij de oetrooiverlening te kampen heeft, grote belangstelling. Bij de Octrooiraad, worden meer dan tienduizend aanvragen ingediend (voor de oorlog bedroeg dit aantal minder dan de helft). De achterstand is nu zo groot gewor den. dat men pas na twe-e tot drie jaar met de behandeling van een verzoek kan beginnen. Alie aanvragen worden bij binnenkomst voorzien van datum en tijd. tot in minuten nauwkeurig. Dit laatste kan van belang zijn, omdat, er wel eens op één dag twee aanvragen voor de zelfde vinding worden ingediend, In dat geval is het dus: „wie het eerst komt het eerst maalt". Ook al zou er helemaal geen achter stand zijn, dan nog begint men pas na zes maanden met het zogenaamde nieuwheidsonderzoek. Men moet name lijk wachten tot alle octrooischriften, die in het buitenland (Frankrijk, Duits land, Engeland, Zwitserland. België, Luxemburg en de Verenigde Staten) tot op de dag van indiening van de aan vraag verschenen zijn, bij de Raad zijn binnengekomen. Documentatie Onder de vijf miljoen documenten bevinden zich geschriften uit tal van landen. Alleen al van Amerika slaan er twee en een half miljoen. Opmer kelijk is dat deze octrooischriften van dit land veet dikker zijn dan die uit de overige landen. Dit komt, omdat de Amerikaanse uitvinders verplicht zijn hun vinding tot in de kleinste details 1e beschrijven. In Nederland en ook in andere landen beperkt men zich tot een korte omschrijving. Engeland, het eerste land waar de uitvindingen door de wet beschermd werden, is ook goed vertegenwoor digd in het archief. Het oudste oc trooischrift (niet het origineel) da teert uit 1617. In het jaar 1769 werd in Engeland Octrooischrift nummer 913 uitgegeven aan James Watt. Het gaat over zijn „new invented method óf lessing the consumption of steam and fuel in fire engines". De raad beschikt over een eigen boek binderij, die ondergebracht is in de kel der van het gebouw. Hier liggen ook schots en scheef opgestapeld, de dub bele exemplaren van octrooischriften te wachten op een betere plaats. Als de octrooischriften volgens een classificatiesysteem zijn opgeborgen, kan de vooronderzoeker er zijn er ongeveer honderd met het nieuw heidsonderzoek beginnen. Aan de band van de bekerde literatuur gaat hij na of de vinding wel volkomen nieuw is. Bovendien bekijkt hij of het nieuwe ook uitvindingswaarde heeft, voor de deskundige die bekend is met de reeds gedane uitvindingen op dat gebied. Ten slotte wordt de praktische waarde na gegaan. Wordt tot openbaarmaking be slist. dan is de aanvraag vier maanden ter inzage en wordt ze aangekondigd in het blad „De Industriële Eigendom". Gedurende deze periode kunnen derden bezwaar maken. Normaal duurt het oc trooi achttien jaar gerekend van de openbaarmaking af. „Taks" betalen De praktijk heeft nu uitgewezen, dat ongeveer 35 procent van de aanvragen leidt tot openbaarmaking. De rest heeft niet voldaan aan de wettelijk gestelde eisen, of de aanvrager heeft na de eerste uitslag van het nieuwheidsonderzoek de moed al laten zakken. De meeste open baar gemaakte aanvragen halen de eindstreep wel, slecht zeven tot acht procent valt nog af omdat derden met gegronde bezwaren zijn gekomen. Men wil dus van de bepaling af, dat het nieuwheidsonderzoek automatisch na de indiening van de aanvraag moet moet worden ingesteld om de uitvin ders te dwingen, zich ieder jaar af te vragen of zij nog wel belang hebben bij een octrooiverlening, en dus hun aanvragen willen laten voortduren, zul len zij jaarlijks een „taks" moeten be talen. Doen zij dit niet dan vervalt de aanvraag. Ais zij uiteindelijk de raad verzoeken, om met het nieuwheidson derzoek te beginnen moeten zij opnier. een „taks" betalen. Na de uitslag van dit onderzoek kunnen de uitvinders zich nogmaal beraden of de tweede fase van de procedure moet worden ingezet. In dien zij hiertoe besluiten moeten zij weer een „taks" betalen. Alleen zij die overtuigd zijn van h-t belang van hun vinding zullen deze „kwelling" kunnen en willen doorstann. De raad zal op die wijze zo hoopt men minder werk krij gen en zijn achterstand kunnen inhalen. In de ochtend van dinsdag 4 oktober dierendag hebben drie in Ouwe hands Dierenpark verblijvende families gezorgd voor een buitengewone verras sing, in de vorm van drie drielingen. Er waren tegelijkertijd drie leeuwtjes, drie pantertjes en drie poema's geboren. Van de leeuwen was bekend, dat er een blijde gebeurtenis stond te wachten. Al een week geleden werd voor de leeuwin een kraamkamer ingericht en ook voor de toekomstige poema-mama waren voor zorgsmaatregelen getroffen. Maar het panterechtpaar had de gezinsuitbreiding tot op de laatste dag geheim kunnen hou den. Dit gaf voor de panter-pa nogal wat narigheid. Het is namelijk zo in de die renwereld, dat het vrouwtje de jongen in grote afzondering ter' wereld brengt Nu was pa panter er dus bü, hetgeen een zenuwachtige stemming bij hem had ver oorzaakt. Hij was ongewenst geworden in de echtelijke sponde, waar hij stil en angstig in een hoekje zat gedoken toen de oppassers 's ochtends hun routine-gang tnRdktcn» Ma panter was buitengewoon agressief. Zij dulde haar man niet meer. En hij wist het instinctief maar al te goed. Toen de, oppassers dan ook het drietal jongen zag en daarmee de angst van de „ouweheer" was verklaard, trokken zij de schuif van het nachthok omhoog en was de nieuw bakken kraamheer met één sprong in het naastliggende verblijf gearriveerd. Opgelucht begon hij daar aan de „be schuit met muisjes", bestaande uit een lekkere portie vlees. Uiteraard moest ma in de feestvreugde delen. De drie drielin gen maken het tot nu toe uitstekend, hoewel het nog enige tijd zal duren, voordat men ze kan aanschouwen. Duizenden aanvragen wachten op afhandeling. DEN HAAG, 6 okt. Het Europe se Parlement zal op zijn zitting van 12 tot 18 oktober, naast de Europese landbouwpolitiek ook aandacht wijden aan de handelspolitiek (met de kwes tie van de zes en de zeven) en het energiebeleid (met name ten aanzien van olie en aardgas). Twee Neder landse afgevaardigden, de heren Blais se (KVP) en Posthumus (PvdA) heb ben als basis voor deze debatten rap porten opgesteld. Mr. P. A. Blaisse verklaart in zijn ver stag. namens de commissie voor d ehan- deïspolitiek en de economische samen werking mei derde landen, dat men nu reeds met, de coördinatie van de natio nale handelspolitiek in de zes E.E.G.- landen moet beginnen, aangezien om streeks 1970, als de overgangsperiode naar de volledig gemeenschappelijke markt voorbij is, ook een volledig ge meenschappelijke handelspolitiek zal moeten worden gevoerd. De coördinatie is allereerst gewenst (Van onze luchtvaartredacteur) DEN HAAG, 7 okt. Met trots en voldoening heeft de KLM op liaar 41ste verjaardag het boek gelanceerd dat de auteur 9ntony v. Kampen in opdracht schreef over dr. Albert Plesman. Tijdens een intieme bijeenkomst werden twee; luxe exemplaren overhandigd aan me vrouw S. Plesman en de president-direc teur van de KLM, ir. I. A. Aler, die zijn dank en waardering voor het moeilijke werk dat de heer Van Kampen moest verrichten uitdrukte in het overhandigen van de herinneringslcgpennlng van dr Plesman. PARIJS, 8 okt. De organisatoren van de Tour de France, de Parijse dag bladen l'Equipe en Le Parisien Liberé hebben bekend gemaakt, dat de Tour de France 1961 in Rouaan van start zal gaan. De onder-directeur van de KLM. de heer Rein Vogels richtte woorden van lof aan het adres van de schrijver, die zich weken lang in zijn Bergense werkkamer had opgesloten om de lawine van gege vens over het leven van de grote lucht vaartreder te verwerken. De heer an Kampen betoogde dat hij tijdens het werk bijzonder onder de indruk was gekomen van de figuur van dr. Albert Plesman, die hij voor de oorlog tijdens zijn jour nalistieke werkzaamheden enkele malen op persconferenties had ontmoet, maar die hij verder toch niet meer kende dan de doorsnee Nederlander. De auteur hoopte er in geslaagd te zijn om de fr guur van dr. Plesman te tekenen zoals die tot tweemaal toe de KLM opbouwde een onverzettelijke patriarch, een lucht vaartpionier bij de gratie Gods. voor de handel met landen die een ab- normaal laag loonpeil hebben (Japan), de landen met staatshandel, Sovjet-Unie en de landen met meervoudige wissel koersen (Zuid-Amerika). Deze drie groepen kunnen het handelsverkeer ern stig verstoren door dumping. Daarnaast verdient ook de handelspolitiek ten aan- zien van de ontwikkelingslanden de aan- ATs. A. Posthumus komt in een uit gebreid rapport over de olie- en aardgas industrie dat. hij uitbrengt namens de commissie voor het energiebeleid iOt de conclusie, dat een Europees energie beleid bepaalde elementen voor regeling van de concurrentie zal moeten omvat ten om enerzijds te grote machtsvor ming op de energiemarkt te voorkomen en anderzijds een destructieve concuir tie tegen te gaan. Een volkomen vrije economische structuur acht hp op net gebied der energie-voorziening, die zo zeer het algemeen belang raakt, onge wenst en onmogelijk. De landbouwcommissie heeft een ont- werp-resolnt'e opgesteld die enkele zee controversiële punten omvat en die in de voltallige vergadering dan ook zeker, en met name van Nederlandse zpae. en met name van Nederlandse zijde, zul len worden aangevochten. Een drietal Nederlandse afgevaardig den. de heren Vredeling (PvdA). v an Dijk (VVD) en Van Campen (KVP) he b- ben op een persconferentie in Den Haa.S een voorporefje gegeven van de kritiek die men van hen in het parlement xn Straatsburg kan verwachten. De heer Vredeling noemde de redene ring die de landbouw-commissie aan voert voor haar standpunt dat, het PrPs" peil moeten worden afgestemd op de grootste afnemer en consument in de gemeenschap (d.w.z. Duitsland) een ..schijn-redenering", waarbij o.a. een hoog prijsniveau wordt verward met een hoge levensstandaard. De heer Van Dijk had met name kri tiek op het onderdeel van de resolutie dat handelt over het toekomstige han delsbeleid van de gemeenschap. De ac tieve handelspolitiek die de landbouw missie in haar resolutie bepleit is vol gens hem een uitlating zonder zin, aan gezien bij toepassing van de voorgaan de denkbeelden over het invoerregime en het prijspeil het zeer de vraag zal zijn of er onder zulke omstandigheden nog wel handel mogelijk is. De kwestie waar het om gaat, n.l. of de Europese landbouw in feit van de buitenwereld moét worden afgesloten of dat men moe volstaan met een zekere bescherming, wordt in dat gedeelte van de resolutie niet aangeroerd. De heer Van Campen bad ten aanzien van het invoerregime en de prijsvaststelling soortgelijke kri tiek. Niettemin bevat de resolutie ook enkele positieve punten. Met name word erkend dat er een gemeenschappelijke marktordening moet komen, met inbe grip van Europese marktbureaus. na een overgangsfase waarin de nationa le marktorganisatie zullen moeten zijn gecoördineerd. Op ons bureau ligt ter inzage de lijst, met name van passagiers uit Indonesië aan boord van de „Zuiderkruis", die 19 oktober a.s, te Amsterdam wordt ver wacht, ÖEN HAAG, 8 okt. Een woordvoer- V'r van het ministerie van Buitenlandse heeft desgevraagd meegedeeld, dat ae Westelijke grote drie bepaalde maatre den hebben genomen in verband met I °r de Oostduitse autoriteiten ingestelde I ePerkingen op het reizigersvervoer die strijd zijn met de status van Berlijn, ^derland heeft zich bereid verklaard „k zelf maatregelen te nemen, opdat die Lan de bondgenoten effectief zouden zijn. «aarom worden geen rcisfaciiiteiten aan lostduitsers verleend, tenzij er overwe gende redenen zijn om een uitzondering ILnxaken. In 1780 had keizer Jozef II als gouver- verneur-generaai naar de Nederlanden gezonden groothertog Albert van Sak sen Teschen en diens gemalin aarts hertogin Maria-Christina, zuster vatl de keizer van Oostenrijk. Zij betrok ken aanvankelijk het paleis van de her tog van Lotharingen, het gewezen paleis van Oranje, thans het Museum voor Moderne Kunst, dat binnenkort zal wor den gesloopt voor de groots opgevatte Albertina-Bibliotheek, die haar voltooi ing nadert. Korte tijd daarna, deden zij het paleis van Laeken bouwen dat, met zijn uitgestrekt park, hun geprefereerde residentie was. Onder impuls van Jozef II werden hoor hun raadsman en de bevelhebber der Oostenrijkse troepen in onz« gewes ten in het hart van Brussel twee naast elkaar liggende residenties opgetrokken, verschillende bijgebouwen, waar uit het latere Paleis van Brussel tot stand kwam, bij welks bouw medewer king werd verleend door de vlakbij ge legen abdij van de Coudenbergh, van wie een stuk grond voor het paleis was ^Mefd'e Frahse bezetting in 1794 kwam een einde aan de Oostenrijkse aanwezig heid en werd Brussel de prefectuur van de Dijle Franse prefecten en een mili tair bevelhebber vervingen de Oosten top* 21 juni 1803 nam Napoleon verge zeld van keizering Joséphine zijn in trek in het paleis van Brussel. HU kwam er later terug als keizer met Kei- zerin Marie-Louis-e. j dat Brussel en Den Haag beurtelings van jaar op jaar hoofdstad en zetel van het parlement zouden zijn. Dat bracht de noodzakelijkheid met zich over een zeer ruim paleis in de hoofdstad van België te beschikken. Men begon de be staande paleisgebouwen te transformeren, waar men in 1820 mede klaar kwam. Men was daarbij evenwel te vlug en op te goedkope manier te werk gegaan. Het effect wag zo ellendig, dat in 1827 tot ingrijpende veranderingen werd be sloten Aan die werkzaamheden kwam een einde in 1829, doch daarmede was nog lang niet het ideaal bereikt. In 1904 beval de Belgische koning Leo pold II oP zijn beurt radikale verande ringen Zijvleugels werden bijgebouwd en in het eigenlijke paleis werden staat siezalen en -vertrekken gebouwd, zoals de troonzaal, de marmeren zaal, de grote galerij; ook een zeer monumen tale eretrap kwam er Alles was in Louis XVI stijl, met veel vergulsel en decoratieve motieven Leopold had die opvatting uit de Tuiïerieën en Versail les meegebracht. Zo zijn de reusachti ge verguldbronzen kroonkandelaars met hun ontelbare kristallen hangers, letter lijk gelijk aan die van de Tuiïerieën. Sedert 1904 zijn daar nog verschillen de andere zalen bijgekomen: de Empi- resalon, de Witte Salon, de Goyasalon en andere. Tot in 1955 werd er gewerkt en getransformeerd. Sedert het voor laatste hofbal, in 1935, had in het paleis van Brussel tot 1956 geen enkele be- langrijke ontvangst meer plaats gehad. Toen was er een grote receptie ter ge legenheid van de tachtigste verjaardag van koningin Elizabeth, en, twee jaar geleden, het beroemde hofbal met de nagenoeg twintig buitenlandse prinses sen In de loop van I960 zijn er gala dinérs geweest naar aanleiding van staat- siebezoeken van vreemde souvereinen, zojuist nog voor het koningspaar van Thailand, terwijl Dona Fabiola er of ficieel werd voorgesteld aan negenoeg honderd Personen de leidende figuren van het land. Het paleis van Brussel is het officieel centrum der regerende vorsten. Daar ontvangt de koning zijn ministers, de ambassadeurs, die hun geloofsbrieven ko men overhandigen of afscheid nemen, alsmede de personen die hij koninklijke audiëntie verleent. Het L ook daar, dat zijn officiële diensten en hofhouding hun kantoren hebben. Wanneer hij zijn officiële taak in het paleis van Brussel heeft beëindigd, rijdt de koning naar zijn paleis te Laeken, waar hij woont. Koning Boudewijn ver blijft daar tot nog toe met zijn ouders, broers en zusters, doch binnenkort zullen koning Leopold, prinses Liliane, prins Alexander, prinses Maria-Esmeralda en prinses Marie-Christina dat paleis verla ten, om een groot domein te gaan bewo nen te Argenteuil. Pltteminus twintig ki lometer van Brussel, op de weg naar Wa terloo. Het paleis van Brussel blijft 's avonds, op personeel en bewaking na geheel le dig. Ook vroeger werd het maar zelden effectief bewoond. Voor hun gezinsleven verkozen de regerende personen het kas teel van-Laeken Dit kasteel dankt, zoals gezegd, zijn ontstaan aan de gouverneur-generaal der Nederlanden Albert en Maria-Christina. Bekoord door de landelijke schoonheid van het toen vrij ver van de stad afgele gen Laeken - thans heeft de stad het vol ledig in zijn successievelijke uitbreidin gen opgeslorpt - kochten zij er in 1781 het domein van de Schoonenbergh, om er een kasteel te bouwen. Samen met de twee in die tijd bekendste Belgische bouwmeesters ontwierp aartshertog Al- bert er de plannen van, in Louis XVI- stijl. De eerste steen Werd gelegd in de cember 1782 en twee jaar later waren de werken af. Na de slag van Fleurus (1794) verlie ten de Oostenrijkers België. De aartsher togen namen bij hun vertrek al de meu belen en kunstvoorwerpen mede, die hun toebehoorden. Het ledige kasteel bleef lange tijd volledig verwaarloosd. Op een gegeven ogenblik stond men op het punt het af tc breken, om de materialen er van u; verkopen. Alsdan trad Bonaparte. Eerste Consul naar voren. Hij kocht liet domein en gaf het als geschenk aan zijn eerste gemalin. Joséphine de Beauharnais. Hij deed het kasteel groiuijg restaureren. Doch toen hi: zich in 1809 van Joséphine deed schei den. omdat zij hem geen erfgenaam had gebracht, nam hij haar het kasteel af, in ruil waarvoor hij haar het Parijse palais des Eiysées gaf, huidige resi dentie der Franse staatshoofden. Ander maal toonde hij zich „royaal", met het kasteel van Laeken en schonk het dit maal aan zijn tweede' gemaiin, keizerin Mar; --Louise, de oudste dochter van Kei zer Frans 1 van Oostenrijk. Doch., mooie liederen duren nietlang. zegt een oud spreekwoord: oP 18 juni 1815 werd de grote veldheer en heerser met zijn tot dan toe onoverwinnelijk leger to Waterloo verslagen. Zijn rijk was uit landen, die op 30 maart 1815 zijn intrede in Brussel deed. Het kasteel van Lae ken werd te zijner beschikking gesteld. Hij deed er de nu nog bestaande en al gemeen bewonderde majestueuse oran- gerie en het theater bouwen. Na het afkondigen van de Belgische onafhankelijkheid nam de koninklijke fa milie van België er haar intrek. Leopold I deed het domein aanmerkelijk uitbrei den met het aankopen van hoeven en lan derijen in de omgeving. Maar het was Leopold II, die er de omvang en de grootse allure aan gaf, die het nu nog heeft. Ook hij kocht terreinen bij. waar door de oppervlakte van het Park op bij na twee honderd hectaren kwam, waar van hij de helft uit eigen bezit betaalde. Op een nabij liggende heuvel kocht hij een paviljoen dat een bankier daar had doen bouwen. Dat is nu het Belvedèrepa leis» waar prins Albert en prinses Paola wonen In 1890 maakte Leopold het kas teel van Laeken nog aantrekkelijker, met grote serres en een wintertuin in het park tc doen bouwen. De eerste dag van het jaar 1890 werd een deel van het kasteel zwaèr door een brand geteisterd, vooral de vleugel waar zich de appartementen van Koningin Ma- rie-Henriëtte van Hongarije, de gemalin van Leopold II bevonden. Vier jaar lang werd aan het herstel gewerkt. Op uit drukkelijk bevel van de koningin mocht niets veranderd wordep aan het aspect van de gevel, zoals die door gouverneur- generaal Albert van Saksan Teschen was ontworpen. '"WT ■Xr-Hv .V-V' r** - v c. Leopold deed nog talrijke andere uit breidingen en verfraaiingen aanbrengen. Zo liet hij in het park een Japanse pa gode bouwen, en aan de overkant een Chinees paviljoen, thans museum van Chinese kunstvoorwerpen. Nog kwamen door zijn toedoen tot stand receptiezalen, een lange eregalerij, stallen voor de paar den en koetshuizen voor de rijtuigen, alsmede een spoorweg tot aan het paleis park. In 1900 schonk Leopold dit kasteel met alles wat er in was aan de staat, sa men met nog andere domeinen en ge bouwen die hem toebehoorden en die hij van zijn vader had geërfd. De waarde dezer schenkingen wordt vandaag oP on geveer twee miljard frank geschat. Naast de Schoonenbergh en de ®tui" venbergh ligt te Laeken ook de Donder- bergh. Op de tweede werd het kasteel naar die naam gebouwd. H.et werd na hun huwelijk door prins Leopold en prin ses Astrid bewoond en het, is daar, dat hun kinderenprinses Josephine-Charlotte, koning Boudewijn en prins Albert werden geboren. Thans woont koningin-moeder Elizabeth daar. Het paleis van Laeken, en die van Stuy venbergh en Belvedère, liggen in een driehoek op slechts vijfhonderd meter van elkaar verwijderd. In dat van Laeken vertoefden naast de reeds genoemde vorstelijke personen onder meer ook nog koningin Victoria van Engeland en koningin Marie-Amélie, ge tnalin van Louis-Philippe, koning van Frankrijk. Het was in dat paleis dat, in een sobe re werkkamer, die hij in een zijner ser res had doen inrichten, de grote Leo pold II *et grootste deel van zijn dromen voor expansie en welvaart voor zijn land heeft gekoesterd. En waar hij, in 1909. het tijdelijke met het eeuwige ver wisselde. Het is ook in dat door de souvereinen van België geprefereerd Paleis van Lae- 1 k®n' dat Dona Fabiola eerstdaags als waar de Koning audiënties ver~ koningin van België zal wonen, aan de I zijde vatl Boudewijn I, de nog jonge ko- leent en ivaar souvereinen woruenning, met wie zij voortaan het wel en het wee van haar nieuwe land zal delen. ROTTERDAM, 7 okt. Unilever- Emery N.V. is thans op commerciële basis begonnen met de produktie t an polymeren, een serie chemische verbin dingen, die door Emery Industries Inc. in Amerika al geruime tijd op de markt worden gebracht. Deze polymeren wor den op grote schaal gebruikt bij de ver vaardiging van polyamide harsen, po- lyurethaan schuim, alkydharsen en cor rosie inhibitoren. De produktie van polymeren Is, naar Unilever mededeelt, een nieuwe fase in de ontwikkeling van de Nederlandse oleo-chemische industrie en zal worden gevolgd door andere door Unilever- Emery n.v. te vervaardigen grond- en hulpstoffen voor de fabricage van plas tics, synthetische smeermiddelen, lak ken, verf en textiel. De nieuwe fabriek ligt op het terrein van de n.v. Koninklijke Stearine Kaar senfabrieken „Gouda-Apollo" te Gouda, welke- maatschappij zoals bekend in eigendom van Uniiever-Emery n.v. is overgegaan. De voornaamste grondstof fen voor de produktie van polymeren zullen worden geleverd door ..Gouda- Apolio", die tevens haar diensten ter beschikking van Unilever-Emery zal •tellen. TUNIS, 8 okt. (U.P.I.) President Habib Bourguiba heeft gisteren in een redevoering in de nationale vergadering verklaard dat de Tunesische ambassadeur in Frankrijk zijn zoon Habib Bour guiba jr. niet meer naar ParU aal te" rugkeren. Voorts gaf de president te ver staan dat hij bereid zou zijn Sovjet-steun te aanvaarden om onafhankelijkheid voor Algerije te verkrijgen. Bourguiba sr. riep in herinnering dat president De Gaulle twee weken geleden had geweigerd de Tunesische ambassa deur te ontvangen, toen dezp een pM" soonlijke boodschap van zijn vader wilde overhandigen. De president sprak met over verbreking van de diplomatieke be trekkingen met Frankrijk.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 5