De H AV is uwvertrouwen Tophit grootste .BEN HUR kijkspel van alle tijden Goede smaak geëerbiedigd O Verpleegstersopleiding moet op de helling D Nederlands baggermaterieel roest vijfzesde van de tijd m BEZETEN VAN DE POOL B I T ÜÖD Doden op de weg Werk van Wit-Gele Kruis is soms Hos te amateuristisch Strijd óm huidige positie te kunnen handhaven Topconferentie nu in Rusland V B MGERIË 99ste LID VAN DE V.N. VOORLICHTING OVER GEZONDHEID IJSBEER OP MENU VAN AEROMOTEL levensverzekering op basis van belegging in aandelen Volgend jaar, volgens Khroesjtsjev ZATERDAG 8 OKTOBER I960 PAGINA 7 jgp Inauguratie bij Sint-Thomas Stijlvolle plechtigheid of ritueel van een geheim genootschep? Begin van os „alte Burschen Herrlichkeit' O Let op d© kleintjes Pincet en penseel (Advertentie) VERZEKERD KAPITAAL ERD KAPITAAL j MILJARD GULDEN h. nuim .i wuuHnu uululh mp Sv". yS y A' Hay LEVENSVERZEKERINGEN - SCHIEDAM - TELEFOON (010) 6 93 04* HAV LEVENSVERZEKERINGEN VeSTMIfif Tijdens de verfilming; van de nieuw ste „Ben Hur" in 1958 te Rome heeft een tamelijk vreemd ge rucht de ronde gedaan. Christopher Frv aldus werd beweerd, was begon nen om het slot van de film te schrij ven. Het lag in de bedoeling, dat z^n medewerker, een zekere Core Vidal, die bij het begin was begonnen, hem met een beetje geluk ongeveer halfweg zou ontmoeten. Sindsdien schijnt enige onzekerheid te hebben bestaan over de vraag, wie nn eigenlijk wat schreef voor „Ben Hur". Maar nu dit bijbel epos dan eindelijk de Nederlandse bioscopen heeft bereikt blijkt, dat al leen aan Karl Tunberg de eer wordt toegekend, het scenario te hebben samengesteld, hoewel met zekerheid mag worden aangenomen, dat beide genoemden en ook anderen er hun me dewerking aan hebben verleend. Een niet geringe verdienste, welke slechts wordt overtroffen door die van regis seur William W'yler, die er in is ge slaagd het grootste, mooiste, verba zingwekkendste, kleurigste en overdon- derendste kijkspel van alle tijden op het celluloid vast te leggen. Hoewel we een moeilijk te overwin nen vooroordeel hebben tegen dit soort films, zien we ons zelfs genood zaakt te erkennen, dat de nieuwe „Ben Hur" de beste spektakelfilm is het hele oeuvre van Cecil B. DeMille in begrepen die we ooit hebben gezien. Bovendien, en daar zijn we William Wyler bijzonder dankbaar voor, heeft hij' dit alles weten te bereiken, zonder de goede smaak al te zeer geweid aan te doen, al zouden we niet graag bewe ren dat die er door wordt veredeld. Toen generaal Lew Wallace indertijd ziin „Ben Hur" schreef, was het. laat ste waaraan hij dacht, een klassiek ver slag op te stellen van de wagenrennen in het oude Rome. Zijn bedoeling was een boek over Christus te schrijven, oen gedramatiseerd verhaal over de gees- tesconflicten tussen Joden en Romeinen in de jaren tussen de geboorte en de is intelligent opgenomen. Charlton Hes ton als Ben Hur slaagt erin de indruk te wekken van een man, die nadenkt, zelfs als hij in een hete strijd isge wikkeld, een man, die onder de sla gen van het lot rijper wordt. Ste-phen Boyd als Messala moge er misschien te veel uitzien als de schurk in het stuk. Jack Hawkins, die de Romeinse vloot commandeert met de efficiency en het accent van een moderne Britse admiraal, Hugh Griffith als de luidruch tige sheik Ilderim. Frank Thring als de ondoorgrondelijke Pontius Pilatus en Haya Harareet als Esther doen al les, wat van he-n kan worden verlangd. Het spreekt vanzelf, dat dit alles, af gezien juist van de zeeslag en de on vergetelijke wagenrennen, niets heelt te maken met film in de zin van een auto nome kunst. Maar als er dan toch dit soort films moet worden gemaakt, ge ven we aan deze ..Ben Hur verre de voorkeur boven alles, wat we. tot nog loe op dit gebied te zien hebben ge kregen. Ftn. Lange tijd heb ik gedacht dat ..tophit" een term was ontleend aan het dienst- bodenvraagstuk of de paar densport, en verder maak te ik mii er niet druk over. Maar het heeft dus vrij lang geduurd voor ik wist dat men onder tophit een deun verstaat, die op een gegeven moment om niet of nauwelijks na speurbare redenen door de hele we reld wordt gezongen, gefloten of ge neuried. Voor de oorlog sprak men ten onzent dan van een „schlager". Ik had en heb niets tegen „schlagers" noch tegen tophits. Er wordt naar mijn smaak te wei nig gezongen in de wereld en ik gun eenieder zijn geluk, ook al komt het mij persoonlijk als weinig terzake doende voor. En de een vindt zijn vreugde in het invullen van de voet balpool, de ander in het verzamelen van suikerzakjes, een derde in het. schrijven van een gedocumenteerd werk over hef liefdeleven van de hom mel. Soit. Maar nu heb ik gelezen hoe onze „Muzische Dagboek"-sehri.jver fulmi neert tegen het feit dat het Concert gebouworkest op do plaat tophits gaat brengen. En ik sta geheel aan zijn zjjde. Het geeft inderdaad geen pas en er bestaat zowel snobisme naar de ene zijne als naar de andere. Al moet ik toegeven, dat^ ik mij, na lezing van zijn artikel pijnlijk herinner de. dat ik in mijn jonge jaren de „Lohengrin" op het harmonium placht te spelen en er een onmetelijK geluk in vond. Dat men van mijn verrichtingen destijds geen plaat heeft gemaakt vind ik echter een op rechte zegen. Zowel voor Wagner als voor mijzelf. Maar ais men het concertgebouw orkest tophits gaat latei, spelen, dan gaat men vrees ik. uit van de domme gedachte, dat het Orkest zelf een tophit is. De tophit echter behoort aan de tophitsers. Laten wij de dingen goed scheiden. Waar gaan wij anders heen? Ik zal het u zeggen: naar een op name van Bruckner gespeeld door het K.R.O.-dansorkest o.l.v. Klaas van Beeck. ",v v Wé oi« "v. \.v*. veral in den lande inaugureren de studentenverenigingen rond deze tijd hun nieuwe leden. De ze hebben nu, zoals de bul, die zii bij deze plechtigheid ontvangen, vermeld „de proeftijd op de voorgeschreven wij ze en lofwaardig doorstaan" en wor den dus van foeten, groenen of nulde- jaars tot eerstejaars: het jaar 1960. i Wij zijn eens bij de Amsterdamse Ka- tholieke studenten vereniging Thomas gaan kijken, hoe zo'n inauguratieplech tigheid er nu wel aan toe gaat en wij moeten zeggen, het is een stijlvolle plechtigheid, maar hier en daar heeft het wat van het ritueel van een ge heim genootschap. In de aula van de Universiteit van Amsterdam waren vele vertegenwoor digers aanwezig van de Katholieke stu denten verenigingen in Nederland, van de studentenverenigingen in Amster dam en van de onderafdelingen en disputen van Thomas, allen zeer offi cieel gekleed; de dames in het zwart, de studentenbaret op het hoofd, de he ren in jacquet. Het bestuur heeft plaats genomen achter de groene tafel, de kaarsen z'jn ontstoken. De nieuwe leden der ver eniging staan buiten de aula achter de nog gesloten deuren opgesteld in een lange rij, voorafgegaan door twee avunculi (oud-bestuursleden der ver eniging) die hen zullen binnen leiden. Een der avunculi klopt op de deur, de praëses antwoordt met een hamerslag. Dit herhaalt zich tot drie maal toe. Dan gaan de deuren open en leiden de avunculi de dan nog nuldejaars tot voor de bestuurstafel. De vlce-praeses leest dan, in het latijn, het bestuurbe- sluit voor tot de inauguratie over te gaan, inclusief de lange lijst namen der nieuwe leden, de voornamen com pleet met de latijnse uitgang. De prae ses bevestigt dit met de traditionele formule: „Hoe volo, hoc mando. hoe iubeo, hoe percussione eonfirmo"; dit is mijn wil, mijn opdracht, mijn bevel, en dit bevestig ik met deze hamerslag. Dan rijzen allen overeind en weer klinkt het Thomas-lied. De nieuwe leden zetten nu hun hand tekening onder de wet en ontvangen uit handen van de praeses de bul met zegel en lint in de Thomas-kleuren rood zwart rood. En daarmee begint voor hen dan het studentenleven, waaraan zij later met weemoed zullen terugdenken als aan de „alle Eurschen kruisiging van Jesus van Nazareth. De Qharlton Heston als Judah Ben Hur en Haya Harareet als Esther in een roman- wagenrennen vormden slechts een op- tische scène uit de film „Ben Hurvan William Wyler. windend incident in zijn verhaal, de aar- zwe- vvaar- minstens zijn *~t— loes (NADRUK VERBODEN) '°egosIavië De Joegoslaviër Vla- be t'r heeft zijn benoeming tot orTt uurssecretaris van de economische 'ojnrnissie vóór Europa (E.C.E.) aan- zo wordt van goedingelichte zij- vernomen. vaard, de beslechting van een bittere persoonlijke strijd tussen een bepaalde Jood. de aris tocraat Ben Hur, en een bepaalde Ro mein. de tribuun Messala. De tjid heeft daarin verandering gebracht. Nadat eerst, het toneel en daarna de film zich van het verhaal als dramatisch gegeven had meester gemaakt, namen de wagenrennen een voortdurend belangrijker wordende plaats in en deze nieuwe „Ben Hur" zal bijna zeker bij het publiek voort leven als de film van de wagenren nen. Negen vierspannen prachtige ruinen en bruinen, vossen, zwarten en schimmels rennen negenmaal de reusachtige arena rond in een even opwindende als bloedige strijd, w bij de renners elkaar met. hun pén bewerken op een manier, over men op Duindigt wenkbrauwen zou ophalen. In technisch opzicht, is het verfilmen van deze rennen, het zij met alle eerbiet gezegd, een minstens even groot won der als de plotselinge genezing van Ben Hur's moeder en zuster aan net sioi van de film. De schokkende realiteit, de schijnbaar onmogelijke camera-be wegingen en -instellingen, de verbluf fende montage make-n dit fragment tot het opwindendste en beste uit deze drie en.een half uur durende film, waar- in de zeeslag tussen Romeinen en Ma- cedoniërs een ander hoogtepunt vormt. De dood van de gewonde Messala na de rennen is schrikwekkend, maar niet weerzinwekkend. Steeds weer is Wyler e-r in geslaagd, het verhaal rond Chris tus en tegelijk zijn publiek met respekt te behandelen, al hadden we de krui siging graag anders maar hoe an ders? behandeld gezien. Er zijn tal van echt roerende momenten in de film ofschoon in enkele scènes, met name die in het Dal der Melaatsen, de grens naar de sentimentaliteit wordt over schreden. Het spel van de zeer talrijke acteurs (Van onze correspondenten) BABBERICH. 7 okt. Vanmorgen ,s de zevenjarige Jan B. verongelukt. Hij reed per fiets naar school met zijn broertje achterop, terwijl naast hem een buurmeisje- reed. Op een gegeven ogenblik raakten de sturen van de tiet- sen in elkaar en alle drie de kinderen vie len op de weg; Jan helaas voor een juist passerc-nde trekker waarachter een dorsmachine. Hij kreeg de wielen over zich heen en was op slag dood. Apn broetje liep een beenbreuk op en het meisje kwam met de schrik vrij. ARNHEM In het ziekenhuis is over leden de 87-jarige heer Th.B.G.H. uit Duiven (Geld.). Donderdagavond stak hij in zijn woonplaats plotseling de druk ke Rijksweg over zonder op het verkeer te letten. Hij werd door oen personen auto gegrepen. LEEUWARDEN Op de rijksweg Leeuwarden-Heerenveen is oen vracht auto van de firma J. Rodenburg uit Gouda in een sloot gereden, waarbij dc twintigjarige bestuurder J. L. van dei- Bas uit Moordrecht om het leven is gekomen. NEW YORK, 8 okt. (UPI) De Al gemene Vergadering der Verenigde Na ties heeft eenstemmig haar goedkeuring gehecht aan de aanbeveling van de Veiligheidsraad Nlgerië tot het lidmaat schap toe te laten. Nigerië is daarmee het 99ste lid van de volkerenorganisatie geworden. De de legatie van Nigerië heeft inmiddels haar plaats in de Assemblée ingeno men. (Van onze Utrechtse redacteur) UTRECHT, 7 okt. Voor het eerst werd vandaag naast de bekende vijf jaarlijkse congressen een klein congres van de nationale federatie Het Wit Gele Kruis gehouden over het te voeren be leid, waarbij thans gezondheidsvoor lichting en -opvoeding aan de orde wer den gesteld, „het noodzakelijk aspect van elke activiteit op het e-ebied van de gezondheidszorg", zoals voorzitter dokter Chr. Mol uiteenzette. Om die taak op juiste wijze te vervullen wor den een methodiek en een gerichtheid vereist, die in een paar maanden méér-opleiding of in een bijscholing niet kunnen worden bijgebracht. Daarvoor moet de hele verpleegstersopleiding op de helling en het uitblijven van die her ziening maakt, aldus de heer Mol, de achterstand groter ten opzichte van de deskundigheid waarmee het maat schappelijk werk zijn tijd bijhoudt. De secretaris-generaal rar. Jde Vree- ze stipte in zijn historisch overzicht en kele problemen aan waarvan de op lossing maar niet dichterbij wil komen. Er is z.i. werkelijk behoefte aan geza menlijke kritische bezinning op het werk in de huidige stituatie. Moed geeft de indrukwekkende gi-oei van het leden tal: thans 700.0CO gezinnen. De heer De Vreeze zei dat naast de ziekenfondsver zekering, die de curatieve hulp garan deert, Uitstekend past een op vrijwillig heid gebaseerde aanvulling voor een op preventie, op voorlichting en opvoe ding gerichte gezondheidszorg. H|j besprak ook de verhouding van het particulier initiatief tot de overheid. Ms met name de huidige regering als beleidspunt heeft gesteld bevordering van maatschappelijke zo goed als van persoonlijke verantwoordelijkheid dan moet dat leiden juist voor een sector als de gezondheidszorg tot een bewust en positief handelen. Daaraan valt -ol- crens de heer De Vreeze nog heel wat te doen en hij uitte zijn verontrusting over de wijze waarop de regering spreekt over subsidies voor gezond heidszorg. Mr. H. Leenen zei, dat, veel van het voörlichtings- en opvoedingswerk van het, Wit-Gele Kruis kenmerken vertoont van goed bedoeld amateurisme. Dit. is bij de huidige stand van zaken ook niet góed anders mogelijk, doch dit neemt niet weg. dat het noodzakelijk is te je- zien in hoeverre gebruik kan worden gemaakt van moderne methodieken, technieken en media. De opleiding van de functionarissen voor dit speciale werk heeft te weinig aandacht. Het veld van de voorlichtingsactiviteit wordt in het algemeen te zeer beperkt tot de moederschapszorg en kinderhygiëne. Zeker défaitisme De medisch adviseur van de federa tie, dokter E. Ausems sprak over het verhand gezondheidsvoorlichting en so ciale geneeskunde. Hij concludeerde, dat aile voorlichting bij voorkeur recht streeks dient uit te monden in het per soonlijk wegwijs maken van de indivi duele mens uit zijn bewuste nood. Dr. C. Trimbos, medewerker - an het Kath. Nationaal Bureau voor de Geestelijke Gezondheid, sprak van een zeker dé faitisme, als men beweert, dat de li chamelijke gezondheidszorg tegenwoor dig niet meer zo spectaculair is. Zuster T. Vroom pleitte vooral voor duidelijkheid bij de voorlichting. Zij heeft wel eens de indruk, dat men bij de gezondheidsvoorlichting en -opvoe ding steeds meer wil uitgaan van de ziekte. Niet vergeten moet worden, dat 25 procent van het werk van de wijk verpleegster geschi >dt in de gezinnen, waar geen ziekte is, n.l. bij het zuige lingen- en kleuterbczoek. Zuster Vroom vindt het vreemd, dat aan de herziening van de wijkopleiding nog steeds niets is gedaan. Zij sprak van een noodtoestand, die de ontwikke ling van het werk van de kruisvereni ging tot in zijn vezels remt. Tijdens de discussies wees dokter Vro men op de voorlichting over voeding als een bij uitstek geschikte zaak voor de kruisverenigingen. Herrlichkeit.' ..Let op de kleintjes" heet de ten toonstelling, die tot en met 12 oktober de Amsterdammers de gelegenheid schenkt om bij Vroom en Dreesmann in de Kalverstraat (e gaan bewonderen welke kunststukjes nijvere kinderhan den in speeltuin- en jeugdverenigings- verband in .1959-3960 hebben gewrocht. Er zijn in de hoofdstad heel wat clubs die zich op dit terrein bewegen, niet minder dan 838. Hiervan houden 105 zich bezig met muziek, 141 met sport en spel,. 201 met ritmisch dan sen en operette, 291 met handenarbeid en 100 kunnen we onder de rubriek „diversen" laten vallen. Zij staan niet op zichzelf, leiden geen eigen leven, maar maken deel uit van een speel tuin- of kindervereniging. Daarvan be zit Amsterdam, .er..75. Het speeltuinwerk is al lang niet meer (of, misschien beter: eigenlijk nooit) beperkt gebleven tot het ver schaffen van een veilige speelgelegen- heid voor de kinderen binnen een om- rastere ruimte. De kindervereniging is, goed beschouwd, de speeltuinvereni ging zonder speeltuin. In heide heeft het clubwerk zijn eigen betekenis. Eert ander punt van overeenkomst is dat de ouders lid zijn en met de buurtge noten de organisaties besturen. Het is moeilijk, precies te zeggen hoeveel vol wassenen op deze wijze geheel belan geloos een groot deel van hun vrije tijd en energie ten behoeve van de jeugd gei en. Van grotere betekenis is, dat jaarlijks ongeveer 20.000 kinderen in de vele clubs op een prettige en ver antwoorde manier worden beziggehou den Of beter uitgedrukt: bezig zon. De resultaten, zoals die op de tentoon stelling uit de geselecteerde werkstuk- keA tot de bezoekers spreken, liegen er- niet om. De jongens hebben uiteraard e envoorkeur voor schepen en vlieg machines. Bij de meisjes overheersen allerlei handwerk-, pitriet- en fröbelproduk- ten. Beiden hebben echter een uitge- ten. Beiden hebben echter een uitge sproken voorkeur voor teken--en kleur werk. waarin zij hun fantasie ruim schoots de vrije loop kunnen geven. at er onder de nederlandse art sen velen zijn, die hun vrije ogenblikken gebruiken om zich op kunstzinnig terrein te wagen, moge vrij algemeen bekend zijn; dat zij dit dikwerf op zeer bekwame wijze doen, is wellicht minder algemeen verbreid- Twee expositie in Eindhoven de stad waar de artsen deze dagen com gresseerden tonen nu aan, dat zij ook de penseel en cameralens vaar dig hanteren. In de „Krabbedans", de tentoon stellingsruimte, waar regelmatig prof- fessionele kunstenaars hun werken te kijk hangen, zijn de wanden ge sierd door een tachtig stukken, die de doctoren na hun strijd tegen de kwalen hebben gewrocht. Onder de titel „Pincet en penseel" wordt hier getoond, dat voor verscheidene art sen het beoefenen van de schilder kunst meer betekent dan „hobbieën". In een zaal van het Academisch Genootschap tonen de artsen hoe vaardig zii kunnen omgaan met de sluiter van de cameralens en met ontwikkelaar en fixeer in de donkere kamer. Hier zijn platen te zien in zwart-wit, die door een jury van ..vaklieden" (Martien Coppens, H. Craeybeckx en Victor Meeussen) gun stig werd beoordeeld. Naast de ze ventig zwart wit-platen zijn ook nog ruim honderd kleurendia's ingestuurd. In deze twee „technieken" zijn be kroningen uitgereikt. De wisselprijs, de „Carpe Lucem" in zilver werd ver over door U. J. Mansholt uit Win- sum voor zijn zeer suggestieve „meeuw". DEN HAAG, 7 okt. „We zullen in de toekomst sneller, goedkoper en on der moeilijker omstandgheden moeten werken, 'willen wij niet in het geheel van het technische kunnen achterblij ven. Ook zullen wij gebruik moeten ma ken van die takken der wetenschap die zich bezighouden met het opsporen van de wetten waarnaar de elementen I Advertentie) werkt. dus Met vanmiddag (Van onze luchtvaartredacteur) ezeten van de Pool, dat kan men gerust zeggen van de Noor Einar 8verre Pedersen, de 41:jarige chef-navigator va" de Scandinavian Airlines System. Als er iemand de tra ditie van de grote Poolvorsers Amund sen en Nanscn heeft voortgezet, dan is het wel deze wonderlijke figuur iu de luchtvaart, die een zeer belangrij ke rol speelde hij het vaststellen van de verschillende routes over de Pool en de opleid in I van een groep instructeurs voor navigeren uit alle delen van de wereld in het koers bepalen van de transpolaire vliegtochten. Wij ontmoetten hem in de sfeervolle clubsalon van de Kon. Ned. Vereniging voor Luchtvaart; een welhaast irrite rend rustige man. wiens stem bij iede re zin langzaam leek weg te sterven, als ging zij verloren in een geweldige ruimte. Einar Sverre Pedersen kwam er vertellen over zijn ervaringen tij dens het vliegen over de Pool; de enorme afstanden, de verschillende weerstations die Amerikanën en Rus sen op zogenaamde ijseilanden hebben gestationeerd, de gegevens die deze verstrekken en de mogelijkheden die de vliegdrukte voor de Pool betekent. Einar Sverre Pedersen ging vooral op dit laatste zeer uitvoerig in en dacht met de allure van een handige jongen aan grote toeristische evenementen op liet gebied van jagen op ijsberen en vissen, vooral in het gunstige jaarge tijde van juni tot en met augustus. Wat hem betreft is het niet alleen bij en thousiasme hiervoor gebleven. Met zijn broers Björn, Gunnar, Ragnar sticht te hij een maatschappij, die zich tot doel heeft gesteld binnen niet al te lange tijd een aeromotel te exploiteren De Russen, die het met de plaats van vestiging niet eens waren, wdarsboom- den eenmaal de plannen, maar voor deze moeilijkheden zijn Einar en zijn broers niet uit de weg gegaan en nog al tijd blijven zij vol va het idee om de eerste hotelaccomodatie op de Pool te bezitten. ZÜ hebben zich al voorgenomen dat het vlees van de Poolberen dè grote kracht van hun keuken moet worden. ..Het is zo lekker", sprak Einar be dachtzaam. waarin het baggerbedrijf grond en water, zicb gedragen, deze woorden richtte zi ir M C Fritzlin. tot de leden van ..e vereniging „Centrale Baggersbedrijf", die in het Knrhaus bijeen waren ter gelegenheid van het vijfentwintigjarig bestaan van de vereniging. Ir Fritzlin, die voorzitter is van het Centrale Baggersbedrijf", liet nog an dere waarschuwingen horen om te voor komen, dat de Nederlandse bedrijven van de internationale, en zelfs van de eigen markt zouden worden verdreven. Zo vroeg hij zich af. of het verant woord is om een kostbaar materiaalpark dat een vervangingswaarde vertegen woordigt van enkele hfonderden mil joenen guldens, gemiddeld slechts 26 weken per iaar en 48 uur per week te gebruiken. Dit betekent immers éénzes de van de tijd te laten werken en vijf zesde te laten roesten. Ne Ierland is ook het enige land ter wereld, waar men is blijven steken op het stelsel van één ploegendienst, hc'geen volgens ir. Fritz lin niet bevorderlijk is voor economisch werken. Wij moeten ons er van bewust zijn, dat wij ons in een overgangsperiode bevinden, zo vervolgde hij. Slechts wanneer wij uit de wetenschap halen wat er maar uit te halen is, zullen wij onze huidige positie kunnen hand haven. Doen wij dat niet. dan zullen wij eerste van de buitenlandse mark ten worden verdreven en tenlsotte zullen Amerikanen. Japanners of Rus sen de grote werken in ons eigen land onder onze neus, weghalen. Op het moment hebben wij echter nog een voorsprong. Ervaring en traditie zullen nooit geheel door de weten schap vervangen kunnen worden, maar wel moeten wij de wetenschap gebruiken om ons op het eerste plan te kunnen handhaven. Ir. A. G. Maris, directeur-generaal van de rijkswaterstaat, zei dat de ramp in 1953 een grote stoot heeft gegeven tot een andere ontwikkeling van het bag gerbedrijf. Op dat ogenblik werd het een ieder duidelijk dat er grote middelen nodig waren om dat grote kwaad te be strijden. Ir. Maris kon zün toehoorders nog een geruststellende mededeling doem „wij gaan niet voor ons zelf beginnen zei hij. „Geen eigen vloot en geen ei" gen bemanning". De voorzitter, ir. M. Fritzlin. deed aan het eind van de vergadering, die gevolgd werd door een receptie, de mededeling dat tienduizend gulden *in het reddingswezen geschonken zal wor den. Advertentie r M Ws COOLSINGEL 57 - ROTTERDAM a=S A NEW YOKK, 8 okt. (Rtr.. U.P.I.) Volgens premier Khroesjtsjev van de Sovjet-Unie heeft zijn Britse ambtge noot, Macmillan, hem de verzekering ge geven dat volgend jaar een topconferen tie zou worden gehouden. De Russische premier die tot de ver eniging van correspondenten van de V.N sprak, zei dat hij had voorgesteld da*, in Moskou of Leningrad of eventueel in Genève een speciale zitting van de Assemblee der Verenigde Naties zou worden gehouden waarop alleen over ontwapening zou wórden gesproken. Men vroeg hem of de „Berlünse situa tie" tot een nieuwe topconferentie zou wórden gehandhaafd. Hij antwoordde dat het vaststellen van de datum van een nieuwe bijeenkomst van leiders van Oost en Wen* van groot belang zou zijn. In dien het Westen bereidheid zou tonen een dergelijke conferentie bij te wonen, 7.o gaf Khroesjtsjev te kennen, dan zou den de communisten wachten met aan te dringen op oplossing van de Duitse kwestie. Maar als het Westen zich onwillig z°u betonen, aldus de Rus, zouden de Sov- iet-Unie en andere geïnteresseerde lan" den een vredesverdrag sluiten „en óat zal het einde betekenen van de weste lijke bezetting van West-Berlijn". Over de Verenigde Naties zei Khroesj tsjev dat, indien de „socialistische lan den" nie*. op dezelfde wijze worden ver tegenwoordigd als de Westelijke en de neutrale landen, „wij onze belangen bu'" *.en dit internationale orgaan om zullen handhaven en daarbij zuilen vertrou wen op onze kracht". De tolk die Khroesjtsjevs woorden vertaalde, had de laatste zinsnede aan vankelijk aldus vertaald „door ™'cAi van geweld". De Russische Ael'- heef*, dit later gewijzigd in „en n,a\,K. zullen vertrouwen op onze kracöc gens de delegatie had de tolk ee. 'g al fout gemaakt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 7