Katholiek Twente herdenkt geboorte van mgr. Ariëns Indrukwekkende hulde aan dienaar van de liefde ESSO PETROLEUM Toenemend verzet tegen De Gaulle in Frankrijk Kosten van levensonderhoud aanmerkelijk gestegen Min. Toxopeus ter oriëntatie naar Nieuw-Guinea Jongen door trein gegrepen VenJtcuJe KOEK Jap I nieuw Eilanden-bisschop voor oliehaard de haardolie met het hoogste rendement Ambtenarenkwestie een der meest belangrijke vraagstukken fc:'. anse film niet beledigend Op 12 en 13 okt gebed en boete DE Genesiusdag in Den Haag ASPIRIN Stille tocht langs de dodencel £sso, SALOMON BUIZEN V B MAANDAG 10 OKTOBER 1960 PAGINA 5 Kardinaal Alfrink celebreert Avondmis méér warmte minder roet zuinig Aanhangers straks in oppositie „Madurodam" sluit Mr. Th. H. Jansen t •Advocaat uit Stadskanaal bij botsing omgekomen Eén dode bij aantal botsingen in Boxtel Nederlandse Kamer leden terug uit Tokio Oproep van Neder landse bisschoppen Jongeren voor een jaar naar Australië Herdenking gevallen stoottroepers Alkmaar herdenkt de victorie kinder Mgr. D. Stuivenberg Advertentie (Van onze correspondent) Enschede, 10 okt. Op indruk wekkende wijze heeft katholiek Twen- Alf ZaterdaT het eeuwfeest van mgr. 4 °hs Ariëns' geboorte gevierd. Dui- j, f.yen mensen, waaronder vele ker- "jke en wereldlijke autoriteiten, flphden 's middags de plechtige her- jj.eikingszitting in de Twentehallen al- ''r bij. De aanwezigheid van kardi- h?aI Alfrlnk, de commissaris der ko- j n8in in Overijssel ir. J. B. G. M. rid- Var van der Schueren en de president van de bisschoppelijke rechtbank ter j?°rbereiding van het zaligVerl-la- r.hgsproces van mgr. Ariëns, mgr. /'"stasis Kramer O.F.M., gaf aan de- jy bijeenkomst een bijzonder karakter. ae herdenkingsrede van pater Pater- jjl? de Rooij O.F.M., het grootste de- en heet Ariënsmomiment en de pon- "cale Avondmis, door de kardinaal ^®celebreerd in de enorme garage van L^h autobusmaatschappij, vormden de °gtepunten van deze herdenking. j een treffende rode schetste pater Rooij de grote figuur van Alfons tiëns als de „man van het hart" en hae apostel van de liefde". De wereld, aarin w\j leven, is. zo vervolgde pa ter de Rooü, e wereld van macht, van geld, van genot. Er is geen eer bied meer voor de menselijke persoon lijkheid. De mens in ons wordt niet meet aangesproken, niet meer gewaar deerd, niet meer aangemoedigd. Waar de en betekenis hebben alleen zijn ar beidskracht, zjjn diploma's, zjjn geld. De hervorming, waar onze wereld het meeste nood aan heeft, is de hervor ming van de dagelijkse omgang met elkaar. Het is de opdracht van de christelijke liefde, zo besloot spreker, te getuigen van Gods liefde voor de mensen; Gods liefde voor de mensen vlees te laten worden in onze liefde voor allen. Het défilé en de kransle.gging bij het Ariënsmonument groeiden uit tot een spontale openlijke hulde aan de dienaar Gods. In een massale stoet trokken de vrienden van Ariëns langs het standbeeld waaromheen een schat van kransen en bloemstuk ken werd gelegd. Behalve door de kardinaal we.rden onder meer kran sen gelegd door burgemeester W. Thomassen, afgevaardigden van de K.A.B. en de christelijke textielar- beidersbond „Unitas" en door de heer N.H. van Heek, voorzitter van de Twents-Gelderse Fabrikantenver eniging. Tijdens de indrukwekkende plechtig heid van de pontificale H. Mis hield kardinaal Alfrink 's avonds een predi katie over Ariëns. „Wanneer men aan pastoor Ariëns tijdens zijn leven ge zegd zou hebben," aldus de kardinaal, „dat zo veel gelovigen hier bijeen zou den komen, om zijn nagedachtenis te ere.n, zou hij zelf de eerste zijn ge weest om dit af te wijzen. Er was slechts één gedachte, waaruit Ariëns leefde. Dat was het zich in dienst wil len stellen van anderen. Een reeks ge beurtenissen heeft ons geleerd, hoe zijn hart geroerd kon worden, door het leed van de medemens. Ik zelf," zo vervolgde de aartsbisschop, „zie- hem misschien het liefst in de laatste ja ren van zijn leven. Ik heb hem nog meegemaakt. Moe en afgemat was hij, maar rusteloos trok hij rond. Gedre ven door een nieuwe nood. Met zijn koffertje trok hij langs de pastorieën, om de priesters warm te maken voor het St.-Petrus Liefdewerk; zich veront schuldigend, dat hij zelf daar zijn hele leven niets aan gedaan had. Dat was typisch Ariëns, Hij was gegrepen door elke nood, zo gauw die zich manifes teerde. In Enschede was dat de nood van de werkman, het geringe loon, de zorgen voor het gezin, de maatschap pelijke positie en het bijna rechteloos zijn van de mensen, die geen vrijheid hadden en geen vrije tijd. Voor deze noden zette hij zich in en de stad her innert zich hem nog steeds in grote dankbaarheid. Maar bij alle noden, ging het Ariëns toch steeds om de he le mens, die door zijn nood gevaar loopt het beeld van God te verliezen. Hij wilde de mens in zijn totaliteit goed doen en hem daardoor brengen tot God. Het priesterzijn van Ariëns is de sleutel, om hem geheel te leren begrijpen en om zijn persoonlijkheid te kunnen ontleden. Ariëns was doordron gen van de idee, dat iedere priester iets moet hebben van Christus en in zich ergens het beeld van Christus moet vertonen. Het is deze priester lijke dienstbaarheid, welke Ariëns groot heeft gemaakt. Wjj moeten op de eerste plaats God dankbaar zijn, dat Hij ons deze mens geschonken heeft en verder moeten wij zelf trach ten te leven uit dezelfde geest en uit dezelfde dienstbaarheid, waarin Ariëns geleefd heeft." CHAMBERY, 10 okt. (Reuter) De meeste verslaggevers en ambtenaren die president De Gaulle van Frankrijk op zijn gisteren beëindigde tiende pro vinciale tournee hebben vergezeld, me nen het eerste verzet van de arbeiders tegen het bewind van De Gaulle te heb ben bemerkt sinds hij ruim twee jaar geleden aan de macht kwam. In Savoye werd De Gaulle zaterdag uitbundig be groet, maar vrijdag in Grenoble, waar hij zijn voornaamste toespraak hield,I waren er maar 7 a 8.000 mensen naar hem komen luisteren, wat weinig is in verhouding tot andere plaatsen van ge lijke grootte. Meer betekenis wordt nog gehecht aan het feit dat in de fabrie ken die De Gaulle in Grenoble heeft bezocht, bijna 6.000 arbeiders gehoor gaven aan de oproep van hun vakbon den om het presidentiële bezoek te negeren. In september 1958 stemde 75 procent van de kiezers in Grenoble voor De Gaulle. Bij de algemene verkiezingen van bijna twee jaar geleden werden daar alle drie de communistische afgevaar- DEN HAAG, 10 okt. De miniatuur stad „Madurodam", dit gisteren is ge sloten, heeft in het seizoen 1960 766.301 bezoekers getrokken, waarvan ruim 66 procent volwassenen. In 1959 bezochten 756.271 personen „Madurodam". Voor al het buitenlands bezoek was belang rijk hoger dan het vorig jaar. (Van onze Haagse redactie) Nabestaanden van oud-gevangenen en ud-gevangenen zelf van het zogenaam- Oranjehotel, zoals de Scheveningse trafggvangenis in de oorlog werd ge hemd, hebben zaterdag een stille tocht Gngs de dodencel 601 gemaakt. Vele J°emstukken, waaronder een van ko- y'dgin Juliana en een van prinses Wil- ,eunina, werden neergelegd. Ook minis- a r Beerman heeft een bezoek gebracht ®h de dodencel. Voorafgaand aan de stille tocht werd vj op de binnenplaats van de gevange- u? een plechtigheid gehouden, waar- /■I prof. mr. R. Cleveringa, voorzitter de stiching Oranjehotel, een -kort jOord sprak. Hij las onder meer en- v®'e fragmenten voor uit brieven van (/fzetsstrijders, die zij kort voor hun 5d hadden geschreven. j.Djdens de bijeenkomst 's middags ,jl het Kurhaus werd gesproken door r/ minister-president prof. dr. J.E. de iv.ay. Na de moed.en opofferingsgezind- w'd in herinnering te hebben gebracht - ah hen die voor de vrijheid vielen wees (Van een verslaggever) SCHIPHOL, 10 okt. Zaterdagavond is de minister van Binnenlandse Zaken, mr. E. H. Toxopeus, met een toestel van de K.L.M. naar Nieuw-Guinea ver trokken, waar hij persoonlijk een in druk wil opdoen van dit gebiedsdeel. „Het voornaamste doel van mijn reis is me te oriënteren", aldus zei de be windsman - die nog nooit in de tropen is geweest - even voor zijn vertrek. „Daartoe zal ik besprekingen voeren met de gouverneur, met Nederlandse ambtenaren, maar als het enigszins mogelijk ig ook met anderen, mensen buiten het ambtelijke apparaat." Op een desbetreffende vraag zei de minis ter daaronder ook te verstaan de De Quay op de verdeeldheid die 0®erst in de wereld, in Nederland, in y1 s zelf. Daaruit zou een scepticisme k. inen ontstaan, waartegen de minister err - - - M; hsident waarschuwde. „Er is geen v aats voor sceptisisme, Wij moeten blij- /fh geloven in de liefde, in welke vorm °k", zo zei hij. (Advertentie JJTADSKANAAL, 10 okt. Bij een tl^l"-ongeluk is gistermorgen te Har- y^jhberg omgekomen mr. Th. H. Jansen, oD"°caat en procureur alhier. Door nog gekende oorzaak ig hij met zijn wa- tn'1 tegen een boom gereden, in welke IpjStand de politie hem later aantrof. Was de enige inzittende. Jansen is op 17 februari 1924 ge- .h. Hjj studeerde aan de r.k. univer- >i te Nijmegen. In 1952 vestigde hij iy h hier, waar hij verscheidene functies Ve het kerkelijke en gemeentelijke le- A vervulde. Üfj r- Jansen was lid van de staten- Stjë Groningen, voorzitter van de tt,r?ehcommissie van de K.V.P., secre- hj's van het „Groene Kruis" en orga- Vry on dirigent van het r.k. kerkkoor. ó9r zijn kómst naar Stadskanaal was i—^ndclyk secretaris van de K.V.P. in V 4 en voorzitter van de landelij- l^SiÉWK*ominissie AMSTERDAM, 10 okt. Het twaalf jarige jongetje P. Kaatman uit Brum- men is op een onbewaakte overweg van de lijn Arnhem-Zutfen bij Dieren door een trein gegrepen. De jongen fietste zondagmiddag om twee uur naar het SCHIPHOL, 10 oktober „Over de Japanse film „Blanke huid en gele commandant" kunnen wü, die deze film gezien hebben, bepaald niet bele digd zijn". Dit zei gistermiddag het Tweede Kamerlid jhr. mr. M. van der Goes van Naters (P.v.d.A.), toen hij samen met elf andere Nederlandse par lementsleden terugkeerde uit Tokio, waar men de jaarlijkse internationale parlementaire conferentie had bijge woond. Nadat delegatieleden in Japanse kranten berichten over deze film lazen, is men naar de Nederlandse ambassa deur in Tokio gegaan, teneinde te on derzoeken, of men bijvoorbeeld de uit nodiging van de Japanse onderminis ter van Buitenlandse Zaken om aan te zitten aan een officieel diner, na het uitbrengen van deze film nog wel kon aanvaarden. Nadat mr. Van der Goes van Naters, samen met mej mr. J. J. Th. ten Broecke Hoekstra (VVD) en de heer W. JP. G. Peters (KVP) de film had gezien, meende hij, dat de film een dergelijk onbenullig karak ter heeft, dat er zeker geen afspraken om konden worden afgezegd. „Ik vermoed niet", zo zei jhr. Van der Goes van Naters, „dat de Neder landse ambassadeur in Tokio een offi cieel protest zal indienen. Wel geloof ik, dat hij stappen zal ondernemen bij de Amerikanen, teneinde te voorkomen, dat Amerikaanse diplomatendochters in de toekomst nog aan dergelijke films hun medewerking zullen verlenen". Over de interparlementaire conferen tie zei het Tweede Kamerlid mr. C. Berkhouwer (VVD), dat de verhoudin gen tussen de werkelijk neutrale landen en de landen van het Sovjet-Russische blok verslechterd zijn doo:r de houding van de Sovjet-Unie in Congo en het op treden van premier Khroesjtsjev in de algemene vergadering van de Verenigde Naties. De vele contacten, die de Nederland se delegatieleden met Japanse rege- rings-autoriteiten hebben gehad, heb ben volgens mr. Berkhouwer nog eens bewezen, dat Japan en Nederland ri vele opzichten dichter bij elkaar staan, dan velen denken. De algemene in druk was, dat de weldenkende Japan ners de kwestie met het vliegdekschip „Karei Doorman" ten zeerste betreur den en alles wilden doen om de goede verhoudingen te herstellen. voetbalveld bjj Dieren, waar zijn drie grote broers J„ W. en D. Kaatman in de wedstrijd Oeken (Brummen) Sportclub Dieren zouden meespelen. In zijn aandacht voor wat op het veld gaande was lette de jongen niet op de aanstormende trein en werd gegrepen. Het zwaargewonde kind is in zeer ern stige toestand per ambulance naar een ziekenhuis te Arnhem vervoerd. De voet balwedstrijd werd niet uitgespeeld. Zaterdagmorgen is op de rijksweg on der boxtel een autobotsing gebeurd waarbij een dode is gevallen. Een uit de richting Den Bosch komende perso nenauto bestuurd door de testrijder J H. Rooyakkers uit Eindhoven, wilde eeri voor hem rijdende vrachtwagen passe ren, doch juist op dat moment kwam uit de richting Eindhoven een zware Duitse tankwagen aangereden. Er ont stond 'n frontale botsing. De heer Rooy akkers kwam om het leven. Het slacht offer was 28 jaar oud. Het ongeval geschiedde in een dichte mist. De politie kon bij de verkeersregeling niet voorkomen dat nog een kettingbot sing ontstond. De besturder van een met vijftien ton geladen vrachtwagen bemerkte een viertal auto's, dat voor het gebeuren was gestopt te laat en drukte de file als een harmonica in el kaar. Ofschoon sommige auto's totaal vernield werden bleven persoonlijke on gelukken wonderwel uit. Op de weg Nijmegen-Gennep is vrij dagavond laat de bejaarde heer L. van den Beek uit Malden gegrepen door een auto. Hij werd op slag gedood. De heer Van den Beek was bijziende en heeft blijkbaar de auto niet opgemerkt. Zondagavond is een motorrijder in vol le vaart tegen de neergelaten slagboom van het Nederlands-Belgische grenskan- toor Kanne ten zuiden van Maastricht gereden. De beide berijders van de mo tor werden tegen de grond geslingerd terwij] de motor op eigen kracht nog een zestig meter doorschoot. De bestuur der, de 23-jarige F.R.M.S., automonteur te Amsterdam, werd naar het zieken huis St.-Annadal te Maastricht ver voerd, waar hij kort na aankomst is overleden. De duo-rijder, J.H. uit Maas tricht, had vrijwel geen verwondingen en kon naar huis terugkeren. (Advertentie) ROTTERDAM PERSOONSHAVEN 68 TEL. 77515 DEN HAAG, 10 oktober Naar wij vernemen zal de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, mr. dr. Ch. J. M. A. van Rooy, zich in het midden van deze week naar Straatsburg bege ven, teneinde daar een gedeelte van de zitting van het Europese parlement bij te wonen. De minister heeft speciale belangstelling voor de behandeling van een aan het parlement uit te brengen rapport over het vrije verkeer van werknemers in de gemeenschappen. leiders van de politieke partijen in Nieuw-Guinea, tenminste wanneer deze behoefte gevoelen aan een gesprek. Tot de belangrijkste vraagstukken, welke op het ogenblik in Nieuw-Guinea aan de orde zijn, rekent de minister naast het onderwijs de ambtenaren- kwestie. Hij deelde mee, dat staats secretaris Bot zich reeds intensief bezig houdt met de verbetering van de status van de ambtenaren. De minister erkende, dat de papoeanisering van het ambtenaren korps enige onrust onder de niet- autochtonen heeft opgewekt. Dat dit aanleiding zou hebben gegeven tot een massale emigratie van Europe anen is de bewindsman echter niet bekend. Er gaan nog steeds - en dit zelfs in versterkte mate - Nederlan ders met idealisme naar Nieuw-Gui nea, zo zei de bewindsman verder. Er is evenwel nog niet voldoende animo. Wellicht zouden er maat regelen te treffen zijn om de over komst van Nederlanders aantrekke lijker te maken. Dat Nederland financieel entech nisch niet in staat zou zijn de ont wikkeling van Nieuw-Guinea in de komende jaren voldoende te stimuleren ontkende de bewindsman. Tenslotte be nadrukte hij nogmaals zijn verklarin gen in de Kamer, dat de rege rgnenige gen in de Kamer, dat de regering geen plannen heeft de interne en de buiten landse politiek ten aanzien van Nieuw- Guinea te wijzigen. De resis van minister Toxopeus zal drie weken duren. Drie dagen daarvan zal hij in Australië verblijven om al daar besprekingen te voeren eveneens over Nieuw-Guinea. Wat daarbij pre cies aan de orde zal komen kon de bewindsman niet zeggen, daarvoor be staat geen omlijnd program. Voor de behandeling van de begroting van Binnenlandse Zaken in de Tweede Kamer zal de minister weer thuis zijn. UTRECHT, 10 okt. In een herder lijk schrijven, dat gisteren in alle ker ken is voorgelezen, sporen de bisschop pen van Nederland de gelovigen aan op 12 en 13 oktober, samen met de vele tienduizenden pelgrims in Fatima, door bijzonder gebed en boete eerherstel te geven voor het kwaad en Maria's voor spraak in te roe.pen om van God een bewust christelijk leven, Ruslands be kering en een hechte vrede te verkrij gen. Tezamen met de bisschop van het Portugese bisdom Leiria, die het initia tief heeft genomen van deze wereldbid- en boetedagen, spreken de Nederlandse bisschoppen het vertrouwen uit, dat de christenen zich tot deelname zullen la ten leiden niet in de eerste plaats door gevoelens van angst en onrust, maar door het inzicht, dat in onze tijd een werkelijke terugkeer naar God nodig is, niet alleen van de hele maatschappij, maar ook van ieder persoonlijk. DEN HAAG, 10 okt. Het ligt in de bedoeling om in het begin van het volgende jaar een aantal jongelui we derom de gelegenheid te geven voor enige tijd naar Australië te gaan. Zoals bekend is enige maanden geleden even eens een aantal jongeren met zeer uiteenlopende beroepen, naar Austra lië vertrokken met de bedoeling daar een jaar ongeveer te wonen en te wer ken De tewerkstelling en huisvesting ge schiedt in overleg tussen de Australi sche regering, de Nederlandse emigra tie-ambtenaren en de in Australië werk zame Nederlandse priesters. In de opzet van het plan is me-n er van uitgegaan, dat de verdiensten van de jongelui in Australië van dien aard zijn dat men in een tijdsperiode van één jaar minstens de terugreis, die zon der reductie betaald moet worden, kan verdienen. Bij de katholieke emi gratiekantoren kan men zich melden. Neen, men heeft niet vergeten vensters aan te brengen aan dit gebouw in Mün- chen. De vensters van deze technische school bevinden zich links, achter de als een harmonica gebouwde muren. Geheel links een ronde toren waarin zich de lift bevindt. digden weggestemd. De opdracht De Gaulles bezoek te boycotten is niet al leen van de communistische vakvereni gingen gekomen, maar ook van de so cialistische en de rooms-katholieke. De oorzaak is waarschijnlijk te vin den in het feit dat de kosten van levens onderhoud met twaalf percent geste gen zijn sinds de invoering, in januari 1959, van het plan tot stabilisering van de valuta. Er is niet genoeg gedaan om de kleine loontrekkers tegemoet te ko men. Verder schijnt er ook onder de arbeiders teleurstelling te heersen over het voortduren van de oorlog in Alge rije. °e burgemeester van Grenoble, een Gaullistisch parlementslid, heeft de pre sident openhartig gezegd, dat de zaken met goed gaan in Algerije. De Gaulle zei zich daarvan bewust te zijn. Als het parlement deze maand weer bijeenkomst, zal De Gaulle blootstaan aan veel kritiek, onder meer van so cialisten en conservatieven die hem tot voor kort hebben gesteund. Het persbureau A.F.P. meldt, dat twee van de voornaamste Franse par tijen, de radicaal-socialistische partij en de M.R.P., tijdens congressen aan het eind van de afgelopen week ten aamzien van het merendeel van de gro te vraagstukken van het ogenblik een zodanig standpunt hebben ingenomen, dat zij zich in feite bij de oppositie heb ben geschaard. De Franse radicale par tij heeft er bijvoorbeeld zaterdagavond bij de regering op aan gedrongen het initiatief te nemen tot heropening van besprekingen over een staken van het vuren in Algerije. De radicalen hebben aan het einde van hun tweedaags par tijcongres andermaal verklaard de po litiek van zelfbeschikking voor Algerije te ondersteunen en als hun mening ge geven dat zowel de Fransen die in Al gerije wonen, als de mohammedanen die zich met hen hebben geassocieerd, in elk opzicht moeten worden geëerbie digd. BENEDEN-LEEUWEN, 10 okt. Voor de vijftiende maal werden giste ren hier de ruim vierhonderd gesneu velde militairen van het regiment stoottroepen herdacht. Uit alle delen van het land waren de familieleden van de gesneuvelden, maar ook de makkers waarmee zij hebben gestre den, naar he-t gebied van Maas en Waal gekomen om hen te herdenken. Namens prinses Wilbelmina was b\j de ze indrukwekkende plechtigheid aanwe zig mej. G. Geldens, die een krans legde op het graf der gesneuvelden. De herdenkingsrede werd uitgesproken door de voorzitter van de stichting her denking gesneuvelde stoottroepen de heer Sjef de Groot. (Van onze correspondent) ALKMAAR, 10 okt. Stralend herfst weer begunstigde zaterdag de viering van Alkmaar's Ontzet. Het feest begon reeds aan de vooravond, toen zesdui zend kinderen met brandende lampions, vergezeld van vier muziekkorpsen en twee drufbands door de rijk-geïllumi neerde en versierde binnenstad trok ken. Vooral langs de donkere grachten bood het lint van lampionlichten een fantastische aanblik. Met een reveille zaterdags morgens om acht uur, ge. volgd door een aubade voor het stadhuis, begon de eigenlijke feestdag. De ochtenc werd verder gevuld met een kinderop- tochf, waaraan achthonderd kinderen deelnamen. Bij de officiële herdenking in het Victoriepark, welke ook werd bij gewoond door deputaties uit Leiden en Groningen, hield het lid van de gemeen teraad, de heer G. Hoytink de herden kingsrede. Hjj stelde ondermeer de vraag of het, na bijna vierhonderd jaar nog wel zin had de achtste oktober te vieren. Zelf beantwoordde hij zijn vraag bevestigend, na geschetst te hebben, hoe de victorie van Alkmaar het geboor teuur werd voor de bevrijding van ge heel de Republiek der Verenigde Neder landen, wier strijd tegen Spanje een strijdwas voor de geestelijke vrijheid, voor de vrijheid van geweten, van gods dienst en oor eigen bestaan. De hoofdschotel van het programma, was de grootse namiddag-optocht onder de titel „Spiegel der Wereld, naar ont werp en onder regie van Toon Noyons. Er werkten achthonderd personen aan deze optocht mee, die door vele duizen den uit Alkmaar en wijde omgeving werd gade geslagen. De Marinierska pel gaf 's avonds op he' Waagplein een taptoe. Een vuurwerk besloot het feest. DEN HAAG. 9 okt. Het Werkver band Katholiek Amateurtoneel afd. Zuid-Holland heeft in het gebouw De Vereniging een Genesiusdag gehouden. Op deze dag, die voor alle amateur toneelspelers, toegankelijk was, heeft de bekende voordrachtskunstenaar pa ter Tobias Piron O.E.S.A. een lezing gehouden over „De achtergronden van onze liefhebberij" en heeft een groep spelers onder regie van Ben van Hest een eepacter opgevoerd. Tevens zijn op deze dag de provinciale declamatie wedstrijden gehouden, die 22 deelne mers in het strijdperk brachten. De declamaties stonden op een hoog peil. Opvallend is, dat verscheidene deel nemers en -sters zich gewaagd hebben aan „Ossip Zadkine" van Lucebert. Andere voordrachten waren „Het Klimop" van Martinus Nijhof, „Brie ven op Zee" van J. Slauerhoff, „Thebe" van Gerrit Achterberg en het ontroerende „Het onbegrepen sesDrek" van Marnix Gijssen. Waarschijnlijk zal de heer J. Kor- tink, diocesaan voorzitter van de K.A.B.de vorig jaar afgetreden voor zitter de heer Coli, opvolgen In zijn openingsrede wees de heer Kortink er op, dat de plaatselijke katholieke ama teurverenigingen te weinig geb-uik maken van de diensten van de provin ciale toneeladviseurs, wet ongetwijfeld het peil van de opvoeringen niet ten goede komt. De schuld hiervan moet volgens hem gezocht worden bij „al wetende regisseurs, die zich reeds vol leerd wanen." Advertentie De wereldbefaamde snelle pijnstiller nu ook speciaal voor kinderen. Smaaktaangenaam, werkt doeltreffend mee veilifheidssluitinf TT et leven van mgr. D. Stui. venberg van de Sociëteit van Maria is eigenlijk een roman, een avontuur op zich. De bisschop op de Salo- mons-eilanden, die een bezoek ad limina aan Rome heeft gebracht, is ook enige tijd in Nederland geweest, alvorens naar zijn eilan den terug te keren. Het begin van zijn leven was zeer dramatisch, omdat zijn ouders bij de griep-epidemie van 1918, toen hij negen jaar oud was om het leven kwamen en hij verder werd opgevoed door de zusters van het Weeshuis in Utrecht. Hij gaf na de lagere school de wens te kennen om priester te worden en kwam terecht bij de paters Maristen. Dat wilde zeg gen: het klein-seminarie in Hulst, het noviciaat in Glanerbrug en het groot-seminarie in Lievelde bij Groenlo. De theologische stu dies maakte men toen echter nog in Fürstensell bij Passau en toen hij in Arlon priester was gewijd, werd hij naar de Salomonseilan den gestuurd. Hoe komt men aan die naam? Mgr. Stuivenberg zegt, dat bij de ontdekking van deze eilanden de legende ging, dat koning Salomon hier zijn goud vandaan haalde voor de tempel van Jeruzalem, Goud is er nu aller, minst. Hij heeft drie motorboten, die te klein zijn om alle eilanden te bezoeken dat zijn er 300 met een Papoeabevolking van 250.000 mensen. In dat gebied missioneren nu 17 Nederlanders, 7 Nieuw zeelanders, 2 Ame rikanen, 3 Fransen en 1 Australiër. Mgr. Stuivenberg is de bisschop van dit gebied en de zusters van het weeshuis in Utrecht zijn dus wel erg trots op hem. Hij kwam er ook altijd trouw terug. Gezellig lijkt het ons op die Salomons-eilanden bepaald niet. Mgr. Stuivenberg vertelt ons, dat de eerste missionering werd geprobeerd in 1895. Er kwam toen een bisschop met negen missionarissen, vijf paters en vier broeders. De bisschop werd de eerste de beste dag vermoord, drie priesters werden een paar dagen later opgegeten, drie stierven er aan de malaria en de overige twee gaven het maar op. Toen probeerde het de „Vreemde Missie van Milaan", maar die missionarissen moesten ook terug vanwege het kannibalisme. In 1910 werd het opnieuw geprobeerd. Een van de kleine eilandjes werd. gekocht van een blanke en vandaar uit begon de missionering. Als mgr. Stuivenberg van het ene eiland naar het andere moet gaan, bete kent dat een afstand van 85 kilometer, 17 uur roeien. Hoe leeft men daar? In Honiara op het eiland Guadalcanal, waar de bisschop zijn „residentie" heeft, is zegge en schrijve één winkel. Voor de rest is men aangewezen op „eigen teelt", wat groente, fruit en vlees betreft. Buiten het feit, dat men daar wat de voedselvoorziening betreft selfsuppor ting moet zijn, is er de schrik van de aardbevingen. Mgr. Stuivenberg zegt ons, dat de missie gemiddeld elke vijf jaar een statie door een aardbeving verliest. Bij de aardbeving van 1952 verloor de missie de drie oudste staties van de tweeëntwintig die men daar had. Op al die eilanden zijn er een stuk of vijf Hollandse families, die de plantages van cocosnoten beheren en zorgen voor de export van copra. Dezer dagen is mgr. Stuivenberg naar de Salomonseilanden terugge keerd. Wat een reis! Eerst naar New York en vandaar naar San Francisco, verder naar Auckland in Nieuw Zeeland, vandaar naar Sidney in Aystralië en dan per vliegtuig, wat nog twee dagen in beslag neemt, via Nieuw-Guinea, naar de Salomons-eilanden. Het bezoek ad limina aan Rome is ten einde. Mgr. Stuivenberg is nu teruggegaan naar zijn driehonderd eilanden en zijn houten huis in Honiara. Opgegeten worden de missionarissen daar nu niet meer. Maar het leven is er toch nog wel zo zwaar, dat het goed is, dat de „Voortplanting des geloofs" hoe ouderwets die titulatuur ook is zorgt, dat een bisschop eens in de tien jaar uit die wildernis naar huis kan komen. Naar Rome en naar de zusters van het weeshuis in Utrecht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 5