Boude wij ns keuze steunt de Spaanse monarchisten Voor het eerst sinds 1931 roept men in Madrid weer: „Leve de koningin r Nieuwe conferentie van de Afro-Aziatische FABIOLA NOG EEN WEEK THUIS Welk China in de VN? M ONLUSTEN IN SEOEL Moeilijk opvoeden ipf®4 Behoefte aan tweede „Bandoeng" J odenmoordenaar staat terecht Peking concurreert met Moskou West-Duitsland 5? BUITENLANDSE KRONIEK (Van een correspondent in Spanje) BARCELONA, 11 oktober. Fabiola, de toekomstige koningin van de Belgen, woont weer in Madrid, in het paleis van haar ouders aan de Calle Zurbano nummer 5. Evenals voorheen, gaat zij dagelijks naar haar eigen appartementen in de Calle Barbara, waar zij met haar vriendin en secretaresse, Pili Sastago haar charitatieve werkzaamheden ver richt. Maar voorheen kon zij als een onopgemerkte jonge vrouw door de straten van Madrid gaan. Bijaa niemand kende haar, en bijna niemand groette haar. Thans kan zij de deur van het ouderlijk pa leis niet verlaten, of zij wordt opgewacht door een honderdkoppige menigte en tientallen fotografen en journalisten. Dan weerklinkt telkenmale opnieuw „Viva la reina", „Leve de koningin", en Fabiola groet op haar minzame, charmante en ontwapenende wijze. En de wachtende Madrilenen zijn het erover eens: zij is een koningin; zij is koninklijk in haar verschijning, haar houding, haar rust, haar glimlach. Als zij thans in haar auto stapt, wordt zij gevolgd door een sliert wagens van reporters uit binnen- en buitenland, die on derling een organisatie hebben opgebouwd en haar tijdens haar verblijf in Madrid geen moment uit het oog zullen verliezen. Fabiola doet geen moeite deze hardnekkige achtervol gers kwijt te raken. Zij laat hen rustig gaan, maar heeft er steeds voor gezorgd, dat de huizen of instellingen waar zij binnengaat, onmiddellijk hermetisch worden gesloten voor het rusteloze pers volk. En de vele Spaanse dagbladen, die dagelijks een soort dagboek van Fabiola's doen en laten bijhouden, kunnen daarin weinig meer vermelden dan de tijden, waarop Fabiola haar ouderlijk huis verlaat en de adressen waar zij heen gaat. Beekse villaparkbewoner opent gevecht tegen „aan stormende verkeersmoloch" Autoriteiten belegerd met kostelijk protestschrift Gemeenteraad laat plannen niet dwarsbomen Nieuwe staten in Afrika I"""""1"" Koe met vijf poten in Wassenaars weiland Luilekkerland te koop Gezins-zeilboof DTMSDAH 11 OTCTORFP 1QArt Het is de vraag of volgend jaar een debat in de VerenigdeNatiesover de toelating van Rood-China tot de Volkerenorganisatie voorkomen kan worden. Voor de huidige zitting van de Algemene Vergadering is de kwes tie van de baan, maar de meerderheid die tegen bespreking van het onderwerp is neemt de laatste jaren voortdurend af. Het voorstel om de toelating van Pe king niet in behandeling te nemen, werd zaterdag j.l. aangenomen met 42 stem men voor en 34 stemmen tegen, ter wijl 22 V.N.-leden zich van stemming onthielden. Maar vorig jaar was de verhouding nog 44 tegen 29 met 29 ont houdingen. Het is opmerkelijk, dat 13 van de 15 nieuwe leden van de V.N. zich ditmaal nog niet over de kwestie hebben willen uitspreken. Maar hoeveel van deze leden zullen dit volgend jaar wel doen, en moet men dan niet ver wachten, dat zij vóór een behandeling van het probleem zullen stemmen? Vooral Amerika verzet zich fel tegen het toewijzen van een V.N.-zetel aan de Chinese commu nisten. De Ameri kaanse gedelegeer de in de volkeren organisatie, Ja mes J. Wadsworth heeft verklaard, dat Rood-China zich schuldig heeft gemaakt aan „daden waardoor het ge weten van de mensheid wordt gekwetst" Formeel staan de V.S. zeer sterk met hun opvatting, dat Peking niet in de V.N. thuis hoort. De staat voldoet im mers bepaald niet aan de voorwaarde die in het Handvest van de Verenigde Naties gesteld wordt voor toelating tot de volkerenorganisatie. In artikel 4 van net Handvest leest men immers, dat het lidmaatschap van de V.N. open staat voor alle „vredelievende staten", en het is niet moeilijk aan te tonen, dat Rood- Chma geenszins een vredelievend land is. Peking heeft zich schuldig gemaakt aan agressie in de Koreaanse oorlog. De Chinese communisten hebben de Koreaanse wapenstilstand herhaaldelijk geschonden. Zij treden voortdurend ge welddadig op in de Straat van Formo sa, zjj hebben Tibet overweldigd. Zij hebben gewapende steun geleverd aan de rebellen in Malakka en de Philippij- nen, en aan de troepen van Noord-Viet- nam, en tenslotte hebben zij zich schul dig gemaakt aan schending van de gren zen van Indië. Bovendien worden door Chinese politieke en militaire leiders voordurend oorlogszuchtige redevoe ringen gehouden. Maar overigens bestaat da volkerenorganisatie op het ogenblik geenszins uit louter „vredelievende" naties, en er zijn on verdacht anticommunistische staten, die vinden dat men het formele kri- terium voor toelating van nieuwe leden niet strikt kan handhaven. Zij zien de V.N. vooral als een organisatie, waarin de grote conflicten in de wereld - met name die tussen het Westelijke en het communistische blokkunnen worden uitgepraat. Het is frappant, dat onder de V.N.-leden die vóór een behandeling van de kwestie van Rood-China's toe lating hebben gestemd de NAVO-staten Noorwegen en Denemarken waren, ter wijl bijvoorbeeld ook Ierland en Zwe den zich vóór een bespreking van het probleem Peking uitspraken. Maar zelfs het meest gezaghebben de Amerikaanse dagblad, de New York Times, is niet onverdeeld enthousiast over de uitslag van de stemming van zaterdag j.l. Het blad constateert, dat onder de leden van de V.N. meer en meer de opinie veld wint, dat de volkerenorganisatie een universeel karakter zou moeten hebben, en dat alle landen van de wereld er in op genomen zouden moeten zijn, ongeacht het zedelijk karakter van hun politiek. De New York Times waarschuwt de Amerikanen dan ook, dat zij de zaak niet als voorlopig afgedaan moeten beschouwen, maar dat zij zich zullen moeten bezinnen op een constructieve oplossing als de meerderheid van de V.N. in een der volgende zittingen van de Algemene Vergadering voor toe lating van Peking zou blijken te zjjn. De Britse regering heeft opnieuw met Amerika mee gestemd in de affaire-China, maar enkele vooraan staande Engelse bladen, waaronder de „Guardian" en de „News Chronicle", hebben dezer dagen in hoofdartikelen gepleit voor toelating van Peking. Een grote moeilijkheid is, dat er reeds een China in de. V.N. zit ting heeft. De Chinese Nationa listische regering van Tsjang Kai Sjek is van het begin af aan vertegenwoor digd geweest in de volkerenorganisa tie. Nationalistisch China heeft zelfs een permanente zetel in de Veilig heidsraad. Nadat in september 1949 de communisten de macht in Peking had den overgenomen en de nationalisten zich op Formosa hadden moeten te rugtrekken, wenste de Chinese Volks republiek beslag te leggen op de Chi nese V.N.-zetel. Maar vooral na de in menging van Rood-China in de Kore aanse oorlog, eind 1950, hebben de Verenigde Staten en de andere Wes terse grote mogendheden zich fel te gen toelating van Peking tot de V.N. verzet. Voor Amerika lag de situatie eenvoudiger dan bijvoorbeeld voor En geland. Washington heeft immers steeds geweigerd het regime van Pe king te erkennen. Voor de Amerikanen zetelt nog altijd de wettige regering van China in Taipeh, de hoofdstad van Formosa. Londen heeft echter al spoe dig na de vestiging van de Chinese Volksrepubliek diplomatieke betrekkin gen aangeknoopt met Peking; een ge baar waar de Britten overigens weinig voordeel van hebben gehad, of het zou de Chinese communisten er van weerhouden moeten hebben de Britse kroonkolonie Hongkong te annexeren. Zoals de zaken nu staan, zou de toe lating van Rood-China tot de volkeren organisatie het heengaan van Nationa listisch China uit de V.N. tengevolge moeten hebben. Noch in Peking, noch in Taipeh wil men akkoord gaan met de aanwezigheid van twee Chinese de legaties in de Verenigde Naties. Maar Amerika, dat een pact gesloten heeft met Nationalistisch China, zal Tsjang Kai Sjek nooit in de steek laten. De regering in Taipeh voert het feitelijk bewind over tien miljoen Chinezen, en het regime in Peking over zeshonderd Een van de aardige din gen van het leven is, dat je nog eens een mens ontmoet. Zo was ik laatst beroepshal ve in een tehuis v oor moei lijk opvoedbare meisjes er gens in het land. Aan het hoofd van die inrichting stond een moeder-overste. Een non dus met de vastberaden blik van een politiecommissaris, maar met het tot wijsheid verstilde gevoel voor humor, dat zelfs nog raad weet als iedereen het al lang heeft opgegeven. Nu kunnen moeilijk opvoedbare meis jes in tehuizen ook daarom wel eens zo moeilijk opvoedbaar wezen, omdat er buiten, in de maatschappij, nogal wat moeilijk opvoedbare jongens vrij rondlopen. Jongens bijvoorbeeld, die op enige afstand van zo'n tehuis post vatten en beginnen te roepen, te flui ten en te zingen: „Kom van het dak af." Wat doet een moeder-overste bij zulk een voorkomende gelegenheid? Zij kijkt uit het raam, heeft een beetje mede lijden met die laffe knapen, moet er ook inwendig een tikkeltje om lachen, maar in ieder geval moet ze haar ogen wij de bewoners van het Prof. Spronckenpark - de villa wijk van de Limburgse ge meente Beek - en speciaal hun woord voerder de heer H. Romans geloven, dan staat in dit anders zo vredige dorp iets ergs te gebeuren. Ter ont lasting van de drukke Stationsstraat, l alsmede ter verbetering van de ge- V vaarlljke verkeerssituatie op het punt waar deze straat op de overbelaste Rijksweg Sittard-Beek-Maastricht uitkomt, wil het gemeentebestuur met uitzondering van drie raadsleden het doorgaande verkeer in zuidelijke richting via het prof. Spronckpark naar de Rijksweg gaan leiden. Realisatie van dit plan maakt de verbreding van enkele wegen in het villapark noodzakelijk, alsmede de gedeeltelijke opruiming van een plantsoen. In de terminologie van de heer Romans is dit „een grote mis- moeilijk opvoedbare meisjes bescher- daad". Wanneer het door de raad men. Zfl kan natuurlijk de politie bel- len, maar dat is op een gegeven mo ment tegen de waardigheid van het huis en het is bovendien niet doeltref- met instemming van de provinciale planologische dienst thans vast gestelde verkeersplan doorgang vindt zal het met de rust in het villapark fend; want als je de hulp van de ster- gedaan zijn, zo meent de heer ke arm ieder ogenblik voor een wisse- Romans. wasje inroept, dan gaat zij op de duur weigeren in te grijpen als er echt iets aan de hand is. Stel u de situatie voor. En stel u verder voor hoe moeder-overste het heft zelf in handen besloot te nemen, zonder ook maar iets aan enige waar digheid in te boeten. Zij greep dus een verrekijker, een onverhoeds geschenk van een verre kennis, en ging daar mee naar die opstandige jeugd buiten zitten staren. Het resultaat was verras send. Die knapen zagen haar gebaar, voelden zich betrapt en verdwenen druppelsgewijs. Die zaak was dus ge regeld. Maar de volgende avond kwamen die jongens terug. En moeder-overste was niet thuis. Gelukkig echter was de plaatsvervangende zuster volledig op de hoogte. Ook van de truc. Had zij een verrekijker? Neen. Had Zij een gasaansteker? Ja. Ging het daarmee ook? Ja. Nooit is moeder-overste, geloof ik, meer tevreden geweest over een van de haar toegevoegde en toegewijde zusters. Fabiola, de toekomstige echtgenote van koning Boudewijn van België bij haar aankomst op het vliegveld van. Madrid. Zij is vorige week uit Brussel naar de Spaanse hoofdstad teruggekeerd. Op 17 of 18 oktober gaat zij weer naar Brussel. L- belangstelling van de Madrilenen voor Fabiola overtreft de stoutste vèr- wacht.ngen en zou nauwelijks groter kunnen zijn, wanneer dezë lieftallige Madrilec .-.se was uitgekozen om konin gin van de Spanjaarden zelf te worden. Het oude monarchist: :?he sentiment, dat ongetwijfeld nog leeft in het hart van iedere Spanjaard, 'vlamt weer op. Het heeft velen verbaasd, dat dit sentiment na bijna dertig jaar republikeins en dic tatoriaal bestuur nog zo sterk is. Sedert op de donkere dag van 14 april j.i/31 koning Alfons XIII en ko ningin Victoria Eugenia Spanje ver lieten, heeft Madrid gr Spaanse ko ningin meer binnen muren gehad. Maar het „Viva la reina", het „Leve de koningin" waarmee de Madrilenen „hun" Fabiola hebben ontvangen, klonk als een sterke echo uit de tij den van w 'eer, die niet is gedoofd door de jaren van angst en onrust, die op vertrek van de laatste Spaanse koning zijn gevolgd. De Spaanse mon ahisten halen ver licht at m. Zonder het te willen, heeft koning Boudewij i met de uitverkiezing van Fabiola tot zijn gemalin, de monar chisten in de kaart gespeeld. En voor waar een edeler protagoniste van de waarden van het kr ingschap hadden zij niet kunnen wensen. Zoals Fabiola van de eerste dag het hart van de Bel gen heeft gewonnen, heef) zi: dat van de Madrilenen veroverd. Onmiddellijk na 't bekend worden van de verloving van Boudewijn en Fabio la heeft een goed deel van de Spaanse steden aangekondigd het plan te koeste ren een school, een ziekenhuis of een charitatieve instelling naar de toekom stige vorstin van de Belgen te noemen. Ook Madrid is niet achtergebleven, en in de gemeenteraad is met algemene stem men een soortgelijk voorstel aangeno men. Een nieuw instituut voor longlij ders zal daar de naam van Fabiola gaan dragen. Het Madrileense bestuur heeft meer gedaan om de ontvangst van Fa- miljoen. De voorstanders van toelating van Rood-China tot de V.N. schermen vooral met deze cijfers als zij betogen, dat de huidige Chinese delegatie in de volkerenorganisatie geenszins represen tatief is. Velen van hen zeggen ook, dat men in de V.N. geen werkelijk vruchtbaar debat over ontwapening kan voeren, als men het machtige Rood-China niet in het gesprek betrekt. De kwestie van de toelating van Pe king tot de V.N; is in hoge mate ge compliceerd. Het bestaansrecht van de V.N. is er mee gemoeid. biola tot een voor haar onvergetelijke te maken. Op de dag na haar aankomst heeft het gemeentebestuur besloten voor niet minder dan 900.000 pesetas gratis maaltijden aan de armen van de stad te verstrekken op de dag dat het huwe lijk tussen Boudewijn en Fabiola vol trokken zal worden. In het paleis in de Calle Zurbano is het een va et vient van belangrijke personen. De Belgische ambassadeur in Madrid, de Graaf de Berryer is er een veel geziene gast. Maar de belang stelling van de wachtende Madrilenen gaat het meest uit naar de Spaans- Franse modekoning Balenciaga, die Fabiola's bruidskleed zal ontwerpen. Reeds voor de aankomst van Fabiola heeft hij een langdurig onderhoud ge had met de Markiezin de Casa Riera, haar moeder. Nadien is hij nog twee maal geweest. Hij glimlacht minzaam tegen de omstanders, maar laat geen woord los over zijn plannen met het koninklijke bru'istoilet. Ingewijden weten voorts te vertellen dat de sfeer ten huize Mora y Aragon opgewekter is dan ooit. Bijna het gehele gezin is er verenigd. Haar zusters, Maria de las Nieves, markiezin van Aguilar, Anna Maria, gravin van Salinas, Maria de la Luz, gravin de Saltes en haar broers, Gonzales, Graaf de Mora en Jaime, zijn voor haar thuiskomst naar Madrid overgekomen. Alleen haar broer Alejandro ontbreekt op het appèl. Die verb'jf'. -n Miami en zal niet voor het einde van de maand thuiskomen. Haar broer Jaime, de bon-vivant van de familie, is ongetwijfeld het vrolijkst. Op gezette tijden is hij, evenals zijn zus ter Fabiola, dichter en schrijft hij ver zen. Op andere momenten is hij compo nist en schroomt hij niet hele sympho- niëen op papier te zetten. Zo nodig en gageert hij een orkest om zijn producten uit te voeren. Terwijl Fabiola in België was heeft hij haar ter ere een wals ge componeerd, een hymne aan Brussel, nog een wals en een symphonie voor ben or kest van honderdtwintig man, die de ti tel draagt „Spaanse en vorstin". Zijn symphonie heeft hij ditmaal op een band laten opnemen. Zijn walsen en zijn hymne heeft hij zelf op de piano gespeeld en op een band vastgelegd. Bij haar thuiskomst heeft hij zelf de bandjes voor Fabiola afgedraaid. Hij wilde er geen technicus bij hebben, omdat vol gens zijn zeggen: „elke technicus van vandaag een journalist kan zijn!". Fabi- biola zich ook met compositie be- heeft een eigen compositie aan haar broer opgedragen. Want naast het schrijven van ge dichten en kinderboekjes, heeft Fa biola zich ook met de compositie be- SEOEL, 11 okt. (UPI). Huilende vrouwen en invalide strijders uit de aprilrevolutie hebben gisteren in de Zuidkoreaanse hoofdstad gedemon streerd en luide het aftreden geëist van premier John Tsjang en diens ka binet. Voor het eerst sinds de regering van president Syngman Rhee is ge vallen werden aan de politie weer wa pens uitgereikt. Het leger werd in staat van paraatheid gebracht voor het geval de onlusten zich verder zouden uitbreiden. Ook uit Masan, de plaats waar in april de opstand was begonnen kwamen berichten van relletjes binnen. De betogers hebben Tsjangs regering en de Nationale Vergadering er van beschuldigd te hebben gefaald bij de voltooiing van de revolutionaire tal.en na de opstand. Ook hebben zij zich fel gekant tegen de uitspraak van het dis trictsgerechtshof van Seoel, dat de door de openbaar aanklager geëiste doodstraf tegen negen voormalige leden van de regering van Rhee negeerde. Alleen de vroegere hoofdcommissaris van po litie werd ter dood veroordeeld. De be togingen hebben voortgeduurd tot de duisternis inviel. President Posoen Joen heeft de Nationale Vergadering ge vraagd een wet in te dienen om tot een rechtvaardige bestraffing van deg^r.en die met Syngman Rhee hebben geheuld, te komen. Hij zei, dat de „uitspraak van het gerechtshof de gevoelens van het volk had gekwetst en de revolutio- narie geest had genegeerd". De eis van de president, welke was vervat in een speciale bekendmaking, volgde onmiddellijk op de door de be togers geuite beschuldigingen als zou het huidige bewind slechts een voort zetting zijn van het regime van Rhee. Tegenstanders van Tsjang hebben ge zegd, dat zij hem wanneer de Algeme ne Vergadering weer bijeenkomt ter verantwoording zullen roepen. Voor die tijd hebben zij ook reeds nieuwe beto gingen aangekondigd. De demonstraties waren de eerste tekenen van tegen de regering gerichte gevoelens, sinds de nationale verkiezingen van 29 juli j.l. waarbij Zuid-Koreanen stembussen ver brandden en regeringsambtenaren en vroegere leden van Rhee's liberale par tij aanvielen en mishandelden. LONDEN, 11 okt. (U.P.I.) Commu nistisch China, dat Rusland beconcur reert wat betreft het verkrijgen van in vloed in de nieuwe Afrikaanse naties, is voornemens in Peking een speciaal instituut voor Afrikaanse zaken op te richten. Dit is van achter het IJzeren Gordijn vernomen. Het instituut, dat tot taak krijgt de bestudering van Afri kaanse zaken te bevorderen en het con tact met de nieuwe Afrikaanse landen te versterken, zal naar wordt verwacht begin volgend jaar beginnen te werken. In een lijvig rapport toont hij dit omstandig aan. Tevens doet hij daar in het gemeentebestuur enkele andere oplossingen van de Beekse verkeers moeilijkheden aan de hand, o.a. de aanleg van een randweg, waarvan de aanzet reeds aanwezig is, alsmede de verbetering van de uitmonding van de Stationsstraat op de Rijksweg. De raad van Beek heeft dit rapport met request van de viliaparkbewoners niet ontvankelijk verklaard,omdat het niet binnen de vastgestelde termijn is binnengekomen Ten onrechte, meent de heer Ro mans, reden waarom hij zijn in strijdlustige bewoordingen gestelde geschrift aan gedeputeerde staten van Limburg heeft gezonden, alsook aan tal van andere instanties, tot de Beekse kasteleinsvereniging toe. Degenen die over een exemplaar beschikken hebben er een hele kluif aan om het te lezen, maar wij zijn er zeker van dat zij het rapport van a tot z zullen doorwerken. Wellicht niet zozeer om het behandelde pro bleem, alswel vanwege de wijze waarop dit gebeurt. Een stijl om van te gnuiven. Reeds de titelpagina vormt een aaneenschakeling van kos telijke voorbeelden. „Mammoet-offer van het Beeker natuurjuweel, Villa park" zo heet het rapport, terwijl diverse ondertitels spreken van „een noodkreet" en een „afgerond studie- produkt: interessant voor geboren en getogen Beekenaren, een verpozing voor historici, een basis voor prak tische gemeentepolitiek, etc" Voor de rapporteur zelf is het ge schrift een strijdprogramma want, zo verklaart hij onomwonden „Wij ma ken van ons hart geen moordkuil en willen het landelijk decor rond de parkwijk onaangeroerd behouden. Voor dit aesthetische belang van het buurtschap staan we in goede burger zin op de bres als één man. De strijd zal vredig zijn, dóch eerst als be slecht worden beschouwd, wanneer we onze oude Beeker oase weer vol komen veilig weten. Dan is de honger van ons hart gestild!" Van wijken wil de schrijver niet weten, getuige deze krachtige uit spraak: „Een concessie aan het druisend verkeersmonster, dwars een lang, hoog dak, veertien idyl door de rotonde van dit park te trekken, met aanranding van plant soen en gazon, achten wij van zulk een ruïneuze strekking en dermate ongerijmd dat aan dit overrompelend verkeersplan onverwijld een halt moet worden toegeroepen!" Om dit te bereiken zal de heer Romans met de drie tegen het plan gekante raads leden de strijd gaan aanbinden tegen „de meest verwenste verkeersgod al ler tijden, die in zijn brute kracht en onder de wilde jacht van een nimmer te stuiten verkeerswellust een drieste aanval opent op het edelste en mooiste deel van Beek." Het valt overigens te betwijfelen of de aanvoerder van het gevecht als triumfator uit de strijd tevoorschijn zal komen, aangezien al diverse „medestrijders" bereid zijn hun voor tuintjes te offeren „aan de aanstor mende verkeersmoloch". Terwijl wij Luilekkerland altijd als een onbereikbaar oord hebben ge zien, (mede omdat wij niet van rijstebrij houden) blijkt het nu plotse ling in Leeuwarden te koop te zijn. Ln omdat het gevaar niet denkbeeldig is, dat dit Luilekkerland zal vallen onder de mokerslagen van sterke slopers, zijn er in de Friese hoofdstad stemmen opgegaan die zeggen dat de gemeente het maar kopen moest. Daarmee zou Leeuwarden echter niet in een klap uit de zorgen zijn, want in dit Luilek kerland vliegen geen gebraden duiven rond. Het is slechts een dubbele rii typisch 17de-eeuwse huisjes onder een lang, hoog dak, veertien iiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiMiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii"" lische woninkjes met luiken, onderdf" ren e«n bedsteden. ji Sinds mensenheugenis heet di" j, huizen (ook officieel) Luilekkerla"" Het is een van de karakterist' jji stukjes oud-Leeuwarden, zoals er de afgelopen jaren al meer zijn j. sloopt door een gebrek aan visie. V lekkerla-nd wordt woond, ondaks de bedsteden, maat ,'e zou heel wat moeten gebeuren of veertien huisjes aan de eisen van va!e daag aan te passen. Daarom neeft diaconie van de Hervormde Gemee' te Luilekkerland te koop aangebod® Wat er met de bewoners moet beuren is niet bekend. Ook weet 111 niet, wat er met Luilekkerland %,f. gebeuren gaat. Er zjjn geen veror" ningen, die het slopen ervan kano tegenhouden, al zal het besluit °v dit stukje oud-Leeuwarden met kers de geschiedenis in te helpen lig verontwaardiging wekken. complex maakt deel uit van een ree% gebouwen en monumenten, die na t sanering van de binnenstad het h». van Leeuwarden tot 'n waardevol ®?.- dF de tureel centrum zouden maken. Tot gebouwen behoren onder meer Grote Kerk, met de daarbij behor1'" de kloostergang, het oude weeshu'^ de Oldehove, een oud gasthuis en nieuw te bouwen provinciale p bliotheek, terwijl dit alles zich boV<"' dien in de nabijheid bevind van historische Prinsentuin op de oude b werken van de Friese hoofdstad. woningen van Luilekkerland zoud® VM hulzen met oude sfeer, tot woningL voor kunstenaars of tot een museU' voor Leeuwarder curiositeiten. met een beetje moeite kunnen tv°L den omgebouwd tot zeven norm1 srWP het weiland van de landbouwer H. Cohen aan de Rijksstraatweg in Was senaar wij schreven er in deze rubriek al eerder over loopt een koe met vijf poten. Hierbij een foto van het dier, dat een goede gezondheid geniet en wat lopen betreft voor zijn collega's niet onder doet. De beide jongens kijken toch een beetje verbaasd naar het beest. e heer K. de Boer, eigenaar t> J jachtwerf in Kromme?' heeft een nieuw type 0e,zl..a. zeilboot gebouwd in de 16 m2 kia>z Het aantrekkelijke van het scheep' is, dat het door een nieuwe hok yvze om een mal, die ook v°n latere boten te gebruiken is 0 spanten behoeft, hetgeen de k0S.„L aanmerkelijk verlaagt. Alkmaar am meer jacht" is de naam. van de b j welke een lengte heeft van meter. Het ontwerp is van de he D. Koopmans. zig gehouden. Van haar is een wals bekend, die zij heeft ingezonden aan de „Sociedad General de Autores de Espana" met het verzoek op grond van dit werkstuk als lid te worden toegelaten. Deze wals heet „De brug der verzuchtingen" en het lied zingt: Onder een Venetiaanse brug, brug van geliefden helder water vaart een oude gondel eenzame gondelier waar zal je zo alleen meeren. Onder de witte maan alleen met je droefheid je voelt je vergeten, omdat je nooit bent bemind en het lied besluit met de vraag: laat me met je gaan vriend, onder de witte maan en laten we varen onder de brug van geliefden. Fabiola heeft deze wals getekend met et pseudoniem „Cleopatra" en haar lied reeds acht jaren geleden, toen zij dus 24 jaar was, ingezonden. Tenslotte heeft de Belgische ambassa deur in Madrid dezer dagen de pers in Madrid bijeengeroepen om haar uit naam van de Belgische koning te vragen Fa biola zoveel mogelijk met rust te laten De pers beloofde haar best te zullen doen. De ambassadeur deelde mede, dat het de bedoeling van de toekomstige koningin is tot 17 of 18 oktober in Ma drid te blijven en daarna naar Brussel terug te keren Enkele dagen later zal zij opnieuw in Madrid zijn om haar per- soonlijke zaken definitief af te hande len, in te pakken, afscheid te nemen van haar vrienden en waarschijnlijk op offi ciële wijze van Madrid. NEW YORK, XI okt. (UPI). Naar verluidt hebben de Indische premier Nehroe en de Saoedi-Arabische minis ter van staat Shoekairy kort voor Neh- roe's vertrek uit New York, gedurende een uur de behoefte besproken, die ')q een aantal Afro-Aziatische landen blijkt te bestaan tot het houden van een nieu we „Bundoeng-conf eren tie". Volgens gezaghebbende zegslieden zouden een aantal V.N.-afgevaardigden uit de bei de groepen /an landen zich hebben uit gesproken voor een conferentie, welke da<i zou moeten worden gehouden in een Afrikaanse stad in 1962. Dit zou ae belangrijkheid van de pas onafhanke lijk geworden Afrikaanse staten aanzien lijk manifesteren. Plaats en datum va/ samenkomst zouden thans onderwerp van gesprek uitmaken voor de erbij geïnteresseerde landen. De eerste Afro-Aziatische conferentie werd in Bandoeng, Indonesië, gehouden in het jaar 1955. Er waren toen 29 landen vertegenwoordigd, waarbij ook communistisch China Naar men aan nam zou dit land oo.< worden uitgeno digd indien een tweede soortgelijke con ferentie zou worden gehouden. De Af ro-Aziatische groep in de Verenigde Sta ten telt thans 46 leden, inbegrepen de 17 landen die tijdens de jongste serie zittingen ais lid werden aanvaard. Vol gens een Aziatische zegsman zouden alle 46 landen, de „voorlopige Algerijn se redering" en cmnmunistisch China een uil nodiging ontvangen. Tijdens de conferentie van Bandoeng van 1955 werd een communiqué ont worpen, waarvan een aantal artikelen hebben deelgenomen worden nageleefd. Deze regels hadden betrekking op de verhouding van le deelnemers met an dere landen, en handelden over het vreedzaam naast elkaar bestaan, econo mische en culturele samenwerking, en het zelfbeschikkingsrecht van de volke ren. Degenen die belang hebben bij net houden van een nieuwe bijeenkomst wijzen er op, dat nu zovele staten pas hun zelfstandigheid hebben verworven, deze nieuwkomers tussen de machten van Oost en West staan, die om strijd proberen de ,mge staten in hun kamp te trekken. „Als wi, deze uitdaging niet beantwoorden, lopen wij het gevaar, dat de Afro-Aziatische groep in gevaar lijke delen gesplitst wordt, aldus een Aziatische diplomaat. „Wij kunnen ons zelf niet veroorloven om werkeloos toe te zien." Naar verluidt zou Nehroe zowel ar gumenten voor als tegen het houden van een nieuwe conferentie te berde hebben gebracht. Hjj en minister Shoe kairy zouden het er echter over eens zjjn geworden, dat de noodzaak om een vergadering te houden zich heeft opgedrongen. Kort na de conferentie van Bandoeng badden verschillende regeringen reeds getracht om >i ten twee jaar een soort gelijke vergadering te beleggen, maar men was in 1957 van gevoelen, dat nel politieke klimaat er op dat moment niet nog altijd door veel landen die er aan geschikt voor was. (*EN (West-Duitsland), 10 (D.P.A.-Rtr) in de Westfaaise«to Hagen staat thans terecht de 51-ja"| lasser Paul Thomanek, die bewake van Duitse kampen in Rusland u K weest. Hij wordt beschuldigd v»n moo op 123 met name genoemde Jode hu tussen 1941 en 1943 in w<frdt Tarnapol zou hebben gcd0od. Hl |(j ook beschuldigd van medepllcht'gh aan het ter dood brengen van ru tweeduizend Joden, die als dwangaru ders te werk waren gesteld. Thomanek was door een ^agere rech j arbeid verooïdèeld. De openbare aan!Mjt ger had echter hoger beroep tege (e vonnis aangetekend. Het gerechtsh Hagen moet thans uitmaken of Th nek „lage beweegredenen oor zij den heeft gehad. In dat geval zal Wi melijk wegens moord en niet l oor slag terecht moeten staan. Thorn die schuld ontkende, verklaarde, en de andere kampbewakers de vo n. lastgevingen van de S.S. had(*en rKen gen: „Alle Joden, die niet totw in staat waren, moesten worden eS. quideerd"; Joden, die .vluch^^' „eer- ten zonder waarschuwing worde geschoten; wanneer er één Jood w or vlucht, moesten tien andere hier met hun leven boeten. een Thomanek zei ook: „Ik dacht dat t order, om Joden neer te schieten, j0 moest zijn. wanneer hp werd gef? e- door een onder Hitier dienende g raai." Tokio De Japanse minister va" buitenlandse zaken, Zentaro Kos^a heeft bekendgemaakt dal Japan reizende ambassadeur zal benoem_ bji dp Europese Gemeenschappen i'«= ambassadeur zal zijn standplaats Krb gen in Ge..ève.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 4