overhemden W. v. d. Burg JONGEMAN Proef eens Moccona... ...koffie in de ware Douwe Egberts Het Wit-Gele Kruis telt nu ruim 680.000 gezinnen Maakt Reclame Half oktober liandelsoverles Duitsland-Rusland Stof voor debatten in Zweden Koninklijke memoires Kampioenen Verzoek aan onze abonnees ER WIG HEEFT EEN GROTE SORTERING PM ILIPS'RADIO'S Met 3400 verpleegsters en kraam verzorgsters voor Uw zaak „Politie eist meer loon" (in kalk) Politici twijfelen aan nut van een handelsakkoord nieuw Zuicl-Afrika in 2 staten verdeeld? Nkroemah geen nationalisatie DEM 4.90 Damesmodes NAJAARSJAPONNEN Plan van anti- republikeinen DINSDAG 11 OKTOBER 1960 PAGINA zowel effen als met een „werkje" voor jongens NO IRON en SANFOR voor 6 jaar (50 ct. stijg. p. m.) voor heren NO IRON NO IRON DEM twee voor 19 Deze voordeelprijzen gelden uitsluitend t/m a.s. zaterdag 90 75 de nieuwe kwaliteit! Prima Ruyter Speculaas per 100 g 24 ct. Amandel Speculaas per 100 g 33 ct. u kijkt u vergelijkt u koopt by: DE SCHIEDAMSE MEUBELBEURS Handelskantoor te Schiedam vraagt (leeftijd 2025 jaar) voor de afdeling boekhouding. Zij die reeds als zodanig werkzaam zijn geweest, genieten voorkeur. Voor energieke kracht goede vooruitzich ten. Brieven onder no. 25461 Bureau Benjamin, Bergweg 351, Rotterdam. KLEINE BEVER, DE 0WAGA-INDIAAN Op dit moment krijgt u gelijk Hij neemt bet kopje op en bij ruikt de geurige koffie. U wacht. En plotseling kijkt hij weer, zoals u hem altijd zo graag ziel kijken. Op dit moment bent u blij, dat u zo'n potje Moccona meegenomen hebt, dat tl de voorkeur hebt gegeven aan de vertrouwde naam van Douwe Egberts. luchtdicht afgesloten dus altijd vers: in handig glazen potje fl,95 - in voordelige grote glazen pot f7,10 Geef ons blad aan Uw vrienden of kennissen, die nog niet op onze courant geabonneerd zijn, eens teT lezing. Wijs hen eens op een artikel dat speciaal Uw aandacht heeft getrokken. TEL. 63144 DAM 12-32-14 TEL. 6623. Wijkverpleegsters en wijkverpleging Kinderhyrgiëne GHANA N S C per stuk 1 LANGE HAVEN 95 Schiedam - Tel. 68611 I vraagt uw aandacht voor de nieuwe collectie (ook met jasje) in diverse stoffen, zoals: Mous seline, Wevenit, Jacquard, zijde en wol in moderne uitvoering. Zie onze etalage. I Zie onze modellen binnen. Lange Kerkstraat 19 Schiedam - Telefoon 66135 Nette jongen gevraagd voor lich- te fabriekswerkzaamheden. Leef- j tijd ca. 15 jaar. Mogelijkheid voor thuiswerk. Tramkosten wor- den vergoed N. V. Suikerwerk- j fabriek Arba, Rozenburgsestraat 1 14, Schiedam. J. L IGGWMONT, Schoonmaaksters gevraagd voor ochtend, avond en-of overdag op diverse kantoren te Rotterdam en Schiedam. Aanmelden N. V Drop, Oude 'Binnenweg 132, tel. 110292, Rotterdam. Rolfilms ontwikkelen en afdruk ken, alsmede pasfoto's in 1 dag gereed. Foto K. v. Vuuren, Hoog- straat, 106. Schilders en decoratiebedrijf W. j Westhof, tel. 65076 te Schiedam vraagt te huur werkplaats ong. 4050 m2 in 't westen van Schie- dam.j Wij zoeken een badmeisje voor j opleiding tot instructrice. Sport- i fondsenbad Schiedam. Aanmel den woensdag van 9 tot 10 uur en 19 tot 19-30 of na telefonische afspraak Tel. 69600 i Wij zoeken een badjuffrouw mi nimum leeftijd 18 jaar voor de schoonmaakwerkzaamheden en 't toezicht op de kleedlokalen van het Sportfondsenbad Schiedam. Aanmelden woensdag van 9 tot 10 uur en van 19 tot 19.30 uur of na telefonische afspraak. Tel. 69600. Voor schoorsteen vegen en reini gen van oliestookhaarden, centra le verwarming enz. en alle metselwerken. Alleen fa. V. L. Borrani, Lange Achterweg 33. tel. 63421. £«n machtig boek *on Indianen on cowboys. h*t Imvn én do prairim *n do groto strijd toston blank on rood. GEBONDEN f totttockhutfo «•rtrtJtbaar tl) ORUXRCtttJ •f SPMRKESUf ■AAAlCa f lilllilll,. Meer dan 3,5 miljoen katholieke Neder landers werken als lid van het Wit-Gele Kruis samen i'n het belang van de ge zondheidszorg.. Dit blijkt uit het verslag over de jaren 1950 tot 1960 van de Natio nale Federatie „Het Wit-Gele Kruis". De ontwikkeling van het werk in 'de laatste 10 jaren is van een adembene mend tempo en stelt hoge eisen aan de besturen van de 635 plaatselijke vereni gingen van het Wit-Gele en r.k. Lim burgse Groene Kruis. Op dit moment heeft het Wit-Gele Kruis in Nederland 3419 verpleegsters en kraamverzorgsters in zijn dienst, die baar zorgen geven aan 633.443 gezinnen. In het afgelopen 10 jaar steeg het le dental met 39 pet. Ruim 70 pet. van de katholieke gezin nen in ons land is nu bij h-et Wit-Gele Kruis aangesloten. Sinds 1950 behaalden 1395 wijkver pleegsters en 2738 kraamverzorgsters haar diploma aan de kthaolieke opleidin- Gemiddeld heeft iedere wijkverpleegster thans 561 leden-gezinnen onder ha-ar hoe de Jaarlijks legt zij, gemiddeld. 3146 be zoeken af, d.w.z. 5 a 6 bezoeken per lid. Op het consultatiebureau voor zuigelin gen en kleuters van het Wit-Gele Kruis verschenen'in 1959 ruim 140.000 baby's en kleuters Het aantal van deze bureaus steeg naar 1725, een net van gezondheids zorg spreidend over stad en platteland. De Gezondheidsvoorlichting en -Opvoe ding kreeg gestalte in honderden moeder- cursussen en andere conferenties, waar aan in h-et afgelopen jaa-r 13.965 cursisten deelnamen. (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 11 oktober. Zondag- kreeg de politie via de Vijf maal Acht een melding dat bij een bushalte van lijn 17 op de hoofdweg gekalkt was. In een radiowagen togen enige agenten er heen. Tot hun grote verbazing vonden zijn op de telefonisch aangeduide plaats geen links georiënteerde leus, maar een leus, die hen een ogenblik moet hebben vertederd. In grote witte letters stond op het wegdek gekalkt: „Zes jaar getreiterd, politie eist meer loon". Ongetwijfeld hebben de agenten er met begrip naar staan kijken. Zij hebben ver volgens echter hun plicht gedaan, de ge meente reinigingsdienst gewaarschuwd en toezicht gehouden tot de straat weer schoon geboend was. (Van onze correspondent in Bonn) BONN, 11 okt. Onder het weinig gelukkig gesternte der internationale situatie beginnen op 17 oktober (met ruime vertraging derhalve) in Bonn de handelsbesprekingen tussen de West- duitse Bondsrepubliek en de Sovjet- Unie. Het doel ervan is het bereiken van een nieuw handelsakkoord ter ver vanging van dat van april 1958, dat ein de dit jaar afloopt. Het Westduits-Sovjetrussische handels verkeer heeft in de drie jaren van het lopende akkoord (dat overigens geen klassiek handelsverdrag is) nimmer aan de verwachtingen voldaan, omdat vele contingenten niet (of niet geheel) werden gebruikt In plaats van een waarde van 840 miljoen mark (420 miljoen elk) be reikte in 1958 de waarde niet meer dan 540 miljoen in totaal. In 1959, toen de totale waarde 1.4 miljoen mark had moe ten bedragen, kwam men niet hoger dan 700 miljoen mark en in het eerste halfjaar van 1960, toen elk der beide landen de ander voor 310 miljoen mark had moeten leveren, bracht de Sovjet-Unie het niet verder dan 212 miljoen en de Bondsrepu bliek tot 305 miljoen. De „goede zaken" met Sovjet-Rusland zijn een sprookje ge bleven. De handel met de Sovjet-Unie vooral door Moskou zo hoog aangepre zen is ontluisterd. De grootste hinder nis is, dat de Sovjet-Russen onder handel met West-Duitsland een zuivere uitwisse ling van waren, een barter, verstaan en dat de Westduitse importeurs vele waren die hun door de Russen in ruil voor hun goederen in de maag worden gestopt niet meer kwijt kunnen. De Sovjet-Rus sen willen deze praktijk ook in het nieu we handelsakkoord voortzetten. In het licht van de Oostduitse maat regelen tegen West-Berlyn die zo al niet door de Russen zijn bedacht dan toch met hun instemming zijn genomen vraagt men zich in politieke kringen in Bonn af, of het nog wel nut heeft om met de Sovjet-Unie een nieuw handelsakkoord te sluiten. Het Rusland-deel is maar en kele percentages van de totale Westduitse buitenlandse handel, die het wegvallen van de Sovjetrussische afnemer nauwe lijks zal merken. JOHANNESBURG, 11 okt. (UPI) Volgens persberichten zijn anti-republi keinen een actie begonnen voor splitsing vfm Zuid-Afrika en oprichting van een staat, die politiek onafhankelijk is van de republiek, die premier Verwoerd wii stichten. De nieuwe staat zou de zuid oostelijke kuststrook omvatten, met een lengte van 600 cn breedte van 200 mijl. In dit gebied hebben de blanken zich in de volksstemming van jl. woensdag met grote meerderheid uitgesproken tegen stichting van de republiek. Van bedoelde actie wordt, melding ge maakt in drie anti-republikeinse kran ten, de East London Daily Dispatch, do Rand Daily Mail en de Johannesburg Star. Namen worden niet genoemd. Ge zegd wordt, dat het niet gaat om een mi litante beweging voor afscheiding, doch om een plan, dat aan de regering zou worden voorgelegd. Een niet bij name genoemde leider van de actie zou hebben verklaard: „Het idee is, deze afscheiding volledig tot stand te brengen via vreed zaam overleg met de regering. Als het niet vreedzaam kan, kan^ het in het ge heel niet worden gedaan". De gedachten gaan uit naar een politieke scheiding, doch economische eenheid. De blanken in het betrokken gebied hebben met 201.204 tegen 66.949 stemmen de repu bliek afgewezen. Het gebied omvat de gehele provincie Natal en het, oostelijk kwartier van de Kaap-provincie. Do blanken, die daar wonen, zijn overwe gend Engels-talig en hebben een nume rieke minderheid van 1 8 t.o.v. de negers, 'Aziaten en andere niet-blanken Het gebied is agrarisch rijk, heeft waar devolle steenkolenmijnen en het omvat drie van de vier grote havens van Zuid- Afrika: Durban. East London en Port Elizabeth. London In The fishing News, eon Brits blad voor de visserij, wordt mede gedeeld dat het idee voor een Westeu- ropese vissersgemeenschap snel terrein heeft gewonnen, sedert het enkele we ken geleden door enkele Britse reders werd gelanceerd. Dc gedachte wordf, ge makkelijk belachelijk gemaakt als zijn de een dagdroom, maar dit was de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal tien jaar geleden ook zo zegt het blad ACCRA, 10 okt. (Reuter) President Kwame Nkroemah van Ghana heeft gisteren het bericht tegengesproken dat zijn regering in mei a.s. zou beginnen met de nationalisatie van buitenlandse ondernemingen. Hei zei, dat het bericht, dat in London js Verspreid, slechts ten doel had de n*™ van Ghana te schaden. Wij eillen, zei hij, een socialistische maatschappij opbouwen, maair het socia lisme van het ene land behoeft niet ge lijk te zUn aan dat van het andere. De regering heeft buitenlandse investerin gen nodig en juicht die toe, aldus de president. Nkroemah zei verder, dat de regering' Loemoemba financiële steun dient te on'" vangen. Hij achtte de tijd gekomen, dat de onafhankelijke staten van Afrika od het hoogste Plan bijeenkomen „kolon'a lisme en ontwapening mee te delen Nkroemah zei stappen te zullen doen overleg met de staatshoofden van ver" scheidene onafhankelijke Afrikaanse ten, met het oog op het bijeenroepen Vg een conferentie over deze twee bela rijke onderwerpen. (Van onze Scandinavische correspondent) STOCKHOLM, okt. Met spe ciale toestemming van koning Gus- tav Adolf is dezer dagen in Stock holm het eerste deel gepubliceerd van de memoires van de 19de eeuw- se Zweedse koning Oscar II, die re geerde van 1872 tot 1907. In zijn tes tament had koning Oscar II bepaald, dat deze memoires moe-sten worden bewaard in een verzegelde blikken doos, die pas vijftig jaren na zijn dood mocht worden geopend: De clan regerende monarch zou dan moeten uitmaken of en hoe de geschriften zouden worden gepubliceerd. De toe stemming van koning Gustav Adolf om de me.moires van zijn grootvader nu in druk te laten verschijnen is dus geheel inovereenstemming met de intenties van de schrijver. De publi catie geschiedt in drie delen. Het eerste deel, dat nu wordt uitgegeven behandelt voornamelijk de Scandina vische politiek tijdens de laatste der tig jaren van de vorige eeuw. Het tweede deel, dat. volgend jaar ver schijnt, is gewijd aan de moeilijk heden met Noorwegen, die leidden tot oplossing van de Noors-Zweedse Unie in 1905. Het derde deel ver schijnt in het najaar van 1962 en be handelt gebeurtenissen en persoon- lijkhede-n buiten Scandinavië. Het ge hele werk wordt geredigeerd door Nils Holm, eerste archivaris van het Zweedse Rijksarchief. Waarschijnlijk zal het ook werden uitgegeven in het Engels en Duits. Vooral voor historici en politiek- geinteresseerden vormen Oscar XI's memoires een buitengewoon interes sant werk van grote geschiedkundige waarde-. De talrijke politieke gebeur tenissen in en buiten Scandinavië tijdens de tweede helft van de 19de en het begin van de 20ste eeuw wor den breedvoerig en systematisch be schreven, zoals dat alleen maar ge daan kan worden door iemand, die zelf in het middelpunt van deze ge beurtenissen ;taat. Bijzonder interes sant en boeiend zijn de verschillende passages, waarin Oscar II zijn visie geeft op problemen als monarchie en democratie, socialisme en con- servatlsme. Men kan er op rekenen dat vooral deze passages het onder werp zullen worden van debatarti kelen, zowel in de Zweedse, als in de buitenlandse pers, want deze pro blemen zijn vooral tijdens de laatste iaren immers opnieuw hoogst actu eel geworden. Interessant zijn ook de talrijke portretten van de diverse grote persoonlijkheden uit het Scan dinavië van de lijd rondom de eeuw wisseling. Vooral de Noorse nationa list en schrijver Björnstjerne Björn- son, een felle tegenstander van ko ning Oscar, is dramatisch maar ook opvallend eerlijk beschreven. Voor het lezerspubliek hebben de memoires van Oscar II ongetwijfeld ook grote waarde. De geest, de ge beurtenissen en de persoonlijkheden van de vorige eeuw worden in dit werk met een sterk persoonlijk ac cent en een spontane menselijkheid beschreven. Uit het gehele omvang rijke werk bliikt duidelijk, dat Oscar II zijn tijd zeker niet beleefde als een liefelijke idylle, dan wel als een Koning Oscar de Tweede vam Zweien (1829-1907) voortdurende strijd voor wat hij als het goede beschouwde, als een kamp om de belangen van zyn land, zoais h\j die zag. De memoires van Komn^ Oscar II vormen eon unieke verru king van de internationale memoire- litteratuur, omdat het immers nog nooit is voorgekomen, dat een mo narch een zo diepgaande en gedetail leerde beschrijving heeft gegeven van zijn beleid en zijn tijd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 8