Grote WA TERO VERLAST in Zeeland en Tuindorp-Oostsaan V.N. willen Locmoe mba niet uitleveren Politieke hoogspanning in Leopoldstad Velen in de weer in Tuindorp Herinnering aan rampnachten van februari 1953 en 1960 Nrd.-Beveland staat blank Middenstander uit Zeeland hoost voor de negende keer Schepen in moeilijkheden De moord op Hans Hermans Woensdag 12 oktober i960 SBilitiSl j§ la nip, E Moboetoes ultimatum verworpen Verdachte blijft ontkennen Leider Japanse socialisten vermoord Loemoemba op „kroegentocht Koningin spoort aan tot besef voor veiligheid in verkeer Het weer WAAROM KONDEN DE RIOLEN VAN TUINDORP-OOSTZAAN HET NIET AAN? STORM OP ZEE De ongekend hevige regenval "eeft veei wateroverlast veroor zaakt in diverse laag gelegen de len van ons land. Vooral Zeeland Tuindorp Oostzaan in Amster dam hebben zwaar van het he- Welwater te leiden. Men kan 2alfs zeggen dat Noord-Beveland opnieuw een „watersnood" be leefd. Tal van landerijen staan °nder water. In sommige polders staat meer water dan in de ramp- dacht van 1953. gggg PÉI ^ÊÊIêê Hu I",* LEOPOLDSTAD, 12 okt. (AFP, Rtr, UPI) De Congo- crisis, die sinds de machtsover- barne door kolonel Moboetoe enigszins geluwd scheen en sinds dien nog slechts scheen veroor zaakt door de ten koste van alles Premier willende blijven Loe moemba, is sinds gisteravond Weer acuut geworden. De politie macht van de Verenigde Naties in Congo heeft geweigerd te vol doen aan het ultimatum van •.sterke man" Moboetoe om Loe moemba uit te leveren. De V.N. beroepen zich hierbij op de parle mentaire onschendbaarheid, wel ke Loemoemba ingevolge de Congolese basiswet gewaarborgd is, tenzij het parlement zelf be sluit die onschendbaarheid op te heffen, hetgeen niet gebeurd is. Wel is er een arrestatiebevel tegen Loemoemba uitgevaardigd door de procureur-generaal van de republiek Congo. Met nadruk Verzekeren de V.N. echter nog maals dat ze neutraal willen blijven in de politieke machts strijd in het land. Aan de. Kometensingel in Tuindorp Oostzaan bereikte het water in sommige huizen een stand van een halve meter. Daar ivas nauwelijks tegen te hozen. Nederlandse sleepboten komen te hulp Frans advocaat drie maanden geschorst Uit deze woning is de 70-jarige invalide lieer Schaft door sterke f-der, deneer ^^rnngemanse^die^n agentenhanden geevacueerd. i HILVERSUM-BUSSUM 12 okt.„Laten we steeds tegen onszelf zeggen: Ken je zelf, ken je auto, kijk uit naar an deren, want ik ben mijn broe ders hoeder." Met deze woor den besloot koningin Juliana vanmorgen de toespraak, welke zij voor radio en televisie hield ter gelegenheid van de bezin ning op de verkeersveiligheid Vrij koud HET NIEUWE DAGBLAD "■HtgiiiiiuininiininiiniiiininiiiiimniiumiiiiiiinnHiiiiiiii Nog nooit heeft men op Noord-Beve- r^-td in deze tijd van het jaar zoveel wateroverlast gehad. Het water stroomt lanuit de landerijen over de wegen, tengevolge van de harde stormachtige noordwestenwind kan het overtollige water niet worden geloosd in de Oos- terschelde en in de Zandkreek, die door de stormwind zeer hoog zijn opgestuwd. Vooral het oostelijk deel van het schier eiland heeft zwaar te lijden van het water. Er is in de laatste 36 uur hier niet minder dan 73 mm. regen geval len. Ook op andere plaatsen in Zeeland heeft men met wateroverlast te kam pen. Water in woningen Vele inwoners van liet in februari tengevolge van een dijkdoorbraak ge teisterde Tuindorp Oostzaan in Amster dam, zijn de afgelopen nacht wakker geschrokken toen zij bemerkten, dat het, water opnieuw hun woningen bin nendrong. Het waren met name de be woners 111 de lager geleden gedeelten van hat tuindorp, die een herhaling van de ramp in het begin van dit jaar vreesden. Hun panische schrik maakte plaats voor een gelaten toezien, toen de ge alarmeerde politie constateerde, dat het hemelwater ditmaal de oorzaak was. De riolen konden de enorme re genval sinds gisteravond elf uur niet meer verwerken, waarna enkele stra ten en tuintjes in de omgeving van de Kometensingel blank kwamen te staan. Omstreeks twee uur drong het water zelfs vele woningen binnen, waar de bewoners onmiddellijk maatregelen namen om hun' gloednieuwe spulletjes in veiligheid te brengen. Een putzuiger van de gemeenterei niging werd gehaald, doch moest on- verrichterzake terugkeren, omdat de capaciteit van deze duizendliterzui- ger niet opgewassen bleek tegen de hoeveelheid water. Het waterpeil in het getroffen gebied van het tuindorp is sinds februari nog niet normaal geweest. De „Amsterdam", die op de lijn Hoek van Holland Harwich vaart en gis teravond om twaalf uur had moeten vertrekken, heeft anderhalf uur vertra ging gehad. Door de storm er heer ste windkracht tien in Hoek van Hol land kon het schip met één sleep boot niet in de juiste koers gebracht worden. Met behulp van een tweede zeesleepboot, de „Tyne", is het schip om half twee buitengaats gebracht, waarna het zjjn reis naar Engeland kon heginnen. Met ingang van acht uur gisteravond zijn alle loodsdiensten gestaakt. Radio- Scheveningen heeft een waarschuwing doen uitgaan aan alle schepen, dat er momenteel langs de kust een sterke noord-wester storm staat waarbij wind snelheden voorkomen van 54 mjjl per uur. v.v. De politieke spanning is als gevolg van deze beslissing van de V.N. in Leo- Joldstad weer hoog opgelaaid. Er wer- demonstraties gehouden tegen de V. N. en tegen Ghana, dat Loemoemba Meeds is bljjven steunen. De termijn van kolonel Moboetoes ultimatum gistermiddag vóór drie uur is echter v«rlopen, zonder dat zijn militaire-1 slaags raakten met die van de V.N. Moboetoe had in vage bewoordingen te kennen gegeven, dat het op vechten Zou uitdraaien, wanneer Loemoemba biet goedschiks zou worden uitgeleverd en inderdaad maakte bij aanstalten tot versterking van zijn troepen m de buurt Van de ambtswoning van de Congolese ®erste minister, waar Loemoemba ™ijs huisarrest heeft. Daarop komt de V.in.- hescherming thans neer, want uit de be woordingen van het communique, clat he weigering van de V.N. bevat, valt °P te maken, dat Loemoemba op straat Wel gearresteerd zou kunnen worden door de mannen van Moboetoe. Loe- htoemba zal zijn alcoholica dus in het vervolg binnenskamers, en niet in po pulaire café's, tot zich moeten nemen. Waarnemers nemen aan dat het be sluit van de V.N. het ultimatum af te wijzen, moeilijkheden kon veroorzaken ut Leopoldstad, waar de Abako-jeugd- beweging, welke op de hand van presi dent Kasavoeboe is, tegen de V.N. agi teert omdat zij meent dat de V.N. steun Seeft aan Loemoemba. De verwijzing van de V.N. naar de Congolese basis- Wet, heeft voor de meeste jonge Congo- iezen geen betekenis. Het aantal Con- fcolezen dat een juridische tekst kan be- Srijpen is bijzonder gering. Er zouden ook moeilijkheden kun nen ontstaan in de provincie Kassai «n rondom Stanleystad, de hoofdstad op bevel van Loemoemba bloedbaden van de oostelijke provincie, waar zouden zijn aangericht. Men verwacht voorts te Leopoldstad dat het V.N.-besluit ook buiten Congo een politieke weerslag zal hebben. Het vraagstuk vasi het niet ingrijpen door de V.N. in Congolese binnenlandse aan gelegenheden is thans opnieuw aan de orde gesteld, daar de V.N.-vertegen- woordiging in Congo positieve maatre gelen moest nemen, om het neutrali teitsbeginsel te haadhaven. In politieke zin is er sprake van de niet uitgespro ken, doch daarom wel bestaande_ steun, die Loemoemba en zijn federalistische tegenspelers als president Kasavoeboe, de Katangese president Isjombe, de lei der van de „mijnstaat" Kalondji en an deren, uit het buitenland ge-nieten. Achter Loemoemba staan de commu nistische staten en Afrikaanse landen zoals Ghana en Guinee. Het Westen geeft (stilzwijgende) steun aan de fe deralisten. Men acht het te Leopoldstad waarschijnlijk dat de V.N. met het be sluit tot voortgezette bescherming van Loemoemba de beschuldigingen der communisten, dat zij de Westerse po litiek ondersteunen, he'ob'n ontzenuwd. Doch waarschijnlijk zal er thans kritiek van het Westen komen. President Kasavoeboe heeft bij secre taris-generaal Hammarskjöld van de V.N. geprotesteerd tegen de weigering om Loemoemba uit te leveren, hetgeen volgens de president „inmenging in bin nenlandse kwesties" zou wezen. Bomboko, de voorzitter van de „Raad van Commissarissen" heeft meegedeeld, dat 't ultimatum aan de V.N. nog steeds van kracht was. Dat er niets gebeurd was op de genoemde termijn betekent slechts, dat de „actie" is uitgesteld. Bomboko beriep zich op het ontslag van Loemoemba door Kasavoeboe, waar door Loemoemba niet langer parlemen taire onschendbaarheid zou genieten. Hij waarschuwde voor de internationale ge volgen van de houding van de V.N.. die zijns inziens zelfs een derde wereldoor log zouden kunnen ontketenen. m <r' V 'ZL A V-A-j, TUINDORP-OOSTZAAN, 12 oktober I I Het gevreesde water in liet tuin dorp heeft zijn hoogste stand bereikt in de achter de Oostzanerdijk gelegen Kometensingel. Een tiental laaggele gen woningen en winkels, voornamelijk tussen de liuifiutnmers 72 en 152, zijn onder water gelopen. Dit laagste ge deelte van Tuindorp Oostzaan werd in februari jl. ook het zwaarst getrof fen. Toen stond het water tot de dak goten. Nu stond het nergens hoger dan 15 cm. De straten en tuintjes waren tijdens de ergste regc-ival een egale watervlakte. Via schutsluizen heeft Publieke Wer ken vannacht getracht het bedreigde stadsgedeelte te ontlasten. De alleen wonende, bijna 70-jarige heer Schaft (Kometensingel 152) werd omstreeks 2 uur door de politie uit zijn slaap ge werkt en geëvacueerd. Het water stond in zijn laaggelegen woning tot kniehoog te. Een motorspuit van de brandweer pompte later de woning leeg. De mees te bewoners van Tuindorp Oostzaan hebben van de wateroverlast weinig ge merkt; ze sliepen reeds toen de zwa re regenval dinsdagavond omstreeks half twaalf begon. Desondanks waren vele mensen de hele nacht in de weer met het graven van geulen en het bou wen van dammetjes voor de deuren van hun woningen en winkels. Zes we ken geleden deden ze hetzelfde toen een wolkbreuk Tuindorp Oostzaan trof. rioleringen van Publieke Werken die met zjjn medewerkers vannacht de nodige maatregelen nam. Om streeks 5 uur zakte het water aan zienlijk toen het voor een ogenblik even droog was. IJMUIDEN, 12 okt. Het zware stormweer met windkrachten 8 en 9 op de Noordzee, dat tot gevolg had, dat alle loodsdiensten voor de Nederlandse zeegaten en havens moesten worden ge staakt, heeft in de afgelopen nacht het onder Liberiaanse vlag varende en in Cardiff thuishorende vrachtschip „X- mas" in ernstige moeilijkheden ge bracht. Het ruim 4000 ton metende schip dreigde gisteravond op de noord punt van Texel bü Eierland te stran den. De „X-mas" werd toen te hulp ge sneld door de motorreddingboot van Den Helder en de zeesleepboten Dog- gersbank van West-Terschelling en Nes tor uit IJmuiden. Het zag er vannacht naar uit, dat de vrachtboot zichzelf kon redden, maar van morgen vroeg de ,.X-mas" toch assistentie, on de Nestor van bureau Wijsmuller boodt hulp aan op basis van Lloyds open form, die werd geaccepteerd. Er moest snel gehandeld worden, aan gezien het vrachtschip op de Haaksgron- den Jr&igde te stranden. Omstreeks 9 uur slaagde de Nestor er in om tijdens nog voortdurend zwaar weer een ver binding tot stand te brengen. De bedoe ling is om de „X-mas", die van Bremen onderweg was naar Cardiff, eerst die per in zee te slepen en vandaar ter re paratie naar een Nederlandse haven, vermoedelijk IJmuiden. Daar kan de sleep morgenochtend arriveren, e-ven- a's de Noorse tanker „Polartank", die door de Nederlandse zeeslepers Simjon en Stentor op sleeptouw is genomen. De ze tanker van 12.000 ton kreeg gister middag op 180 mijl ten noorden van IJmuiden te- kampen met machinescha- de. De Stentor en de Simson maakten vast en vorderen momenteel met een vaart van vier mijl per uur in de rich ting van IJmuiden. Het landingsvaartuig van de marine, dat voor Hoek van Holland in moeilijk heden raakte, is te 11.45 uur door de sleepboot Tyne binnen de pieren ge bracht. Door de zware zee werd liet vastmaken bemoeilijkt. De tocht naar rustiger water binnen de pieren verliep echter vlot. PARIJS, 12 okt. (U.P.I.) Het Pa- rijsc militaire tribunaal heeft gisteren de advocaat Jacques Verges ervan be schuldigd te zijn opgetreden ais „pleit bezorger van de Algerijnse rebellen" en hem daarvoor drie maanden verbo den zijn ambt uit te oefenen. Een uit Zeeland afkomstige midden TOKIO, 12 okt. (A.F.P., U.P.I.) De leider van de socialistische partij in Ja pan Inajiro Asanbema, is door een stu dent doodgestoken toen hij in een park te Tokio een verkiezingsredc hield. Asanoema was de man die de strijd tegen het Japans-Amerikaanse veilig- heidsvedrag aanbond en tegen het be zoek van president Eis'enhower aan Ja pan. WARSCHAU, 12 okt. (Reuter) Volgens doorgaans betrouwbare krin gen hebben de Poolse autoriteiten de Albanese regering verzocht, haar am bassadeur in Polen, Musin Kroi, niet naar zijn post te laten terugkeren. Kroi die drie jaar geleden in Warschau werd benoemd, verblijft al minstens twee maanden in zijn land. 1953 de Zeeuwse watersnood meemaak te, was vannacht voor den negende maal in zes jaar bezig om met emmers en lepels zijn winkel aan de Kometen singel leeg te hozen. Enkele bewoners, die hun huizen nog nauwelijks hebben hersteld van de wa tersnood in februari jl., vroegen zich klage-ad af, waarom de gemeente geen kans ziet de riolering te verbeteren. „We. doen wat we kunnen, maar hst is een moeilijk probleem" zei hoofdingenieur A. C. J. Koot van de afd. EVERTSOORD, 12 okt. Ofschoon de 54-jarige man, die maandagmorgen werd gearresteerd verdacht van de moord op de elfjarige Hans Hermans hardnekkig blijft ontkennen, dat hij iets met het misdrijf te maken heeft, is er tegen hem veel bezwarend materiaal verzameld. Ondermeer is in de omslag van de broek van verdachte zand ge vonden, dat naar een grondonderzoek heeft uitgewezen afkomstig moet zijn uit de Peel, waar de jongen is ver moord. Voorts bleken er aan de schop, waarmee de jongen werd begraven, zandkorrels te kleven die waarschijn lijk afkomstig zijn uit Tegelen, dat vlak bij Belfeld ligt, de woonplaats van de verdachte. Verder is verdachte in het bezit van een scooter, waarmee hij vaak bezoeken bracht aan een boer in het Sevcnumse gehucht Steeg, dat slechts enkele kilometers verwijderd ligt van de plek, waar Hans Hermans werd ge vonden. Gisteravond heeft de districtsrecher che de man in Sevenum geconfronteerd met getuigen, die zondag 11 septem ber, de dag waarop de moord plaats vond in de bossen nabij Evertsoord een f npmoemba, die er alles voor over heeft om maar premier van Congo te blijven, tijdens zijn „elf-kroegentocht" in Leopoldstad. Hij heeft thans huisarrest, omdat Ar VN hem slechts in zijn huis kunnen beschermen tegen het arrestatiebevel van de Congolese justitie. Loemoemba (in wit kostuum) moedigt hier, verge zeld van militairen, omstanders aan hem te volgen, omdat hij „de macht over genomen" zou hebben. De koningin sprak als volgt: ..Alle verkeer neemt toe, alle mid- ,loten van vervoer nemen toe. He aantal ongelukken wordt voortdu rend groter, en de strijd daarteger wordt intenser. Wat van dit alles ïeemt het sterkste toe? Op het ogen )lik komen de ongelukken flink op- :ctten in dit vreselijke gevecht on e weg. In de laatste vjjf jaren bij e' kaar zijn er door verkeersongeval en uit ons midden door de doo heengegaan meer clan achtduizend personen; dat is een getal, gelij; aan heel de bevolking van Bols- ward. En ernstig gewond werdei daarbij ruim honderddertiendui- end mensen; een aantal ongevee. gelijk aan heel de bevolking van Yrnhem of Breda. Daarbij i19K oog niet inbegrepen, maar dit zal vaarscnijnlijk een bijzonder zwar jaar blijken te zijn. Om met Vondel te spreken: ,,Wi il d'ellende en 't jammer noemen". Zant wie zal ooit beschrijven wat :r op de weg gebeurd is wat er omgegaan is in alle mensen die bij een ongeluk betrokken zijn geweest, en in bet bijzonder in hen, die het ons niet meer navertellen? Sommi gen zijn bij verrassing door de dood overvallen, anderen hebben zichzelf niet geteld en hun leven gegeven om een mens te redden. Wij denken aan het ontzaglijke leed, dat lil zoveel levens ontstond. Ook denken we aan het afschuwelij ke zelfverwijt, waarmee sommigen moeten verder leven, omdat ?e .kistrument zijn geworden om het le ven van een ander te beëindigen te ruïneren. Ja, wij zijn op de wereld om el kaar bij te staan en wij willen ons ook graag verantwoordelijke we zens voelen. Dan moeten wy toch niet vergeten wat de prus kan zqn voor het zich laten verleiden tot on sportieve dingen, zoals bvjvooi beeld een weliswaar heerlijk gevoel van snelheid te hebben maar daar waar dat niet verantwoord is of een record te halen op de weg wat toch nooit zuiver is omdat de weg geen circuit is of te grote haast hebben wie gauw wil aanko men kan trachten wat eerder op pad te gaan of ook een eigenwijs niet meespelen met de algemene spelre gels van iiet verkeer. Bovendien is het altijd onverstandig, zichzelf te overschatten of zijn auto of motor of bromfiets; of om zo maar aan te nemen, dat alle anderen goed rijden ->n wel verstandig en voorzichtig zijn. Het is eigenlijk alleen maar spor tief, om onderweg steeds de ande ren te respecteren, ook in hun tekort komingen, en om zich geheel op het verkeer te concentreren, en om ook niet op weg te gaan, tenzij men voelt dat men dat kan doen. Het is ook dom, alleen op zijn rechten te staan. De weggebruiker heeft zeer zeker zijn rechten en ijn plichten, maar hij komt slecht te recht, als hij alleen aan zijn eigen recht denkt: zjjn plichten zijn im mers hetzelfde als de rechten van de anderen. Het is altijd in het leven het beste om de wijste partij te zijn. speciaal waar er risico in het spei is. Want, wat moet men in de eerste plaats handhaven: zijn recht, of zijn leven, plus dat van anderen? Als men de wijste partij en dus eigen recht niet boven alles heeft gekozen, dan blijft men van schuld gevoel gevrijwaard, en kan men bo vendien nog vaak de fouten van an dere opvangen. Dat geeft een beter soort voldoening dan een onzuiver wegrecord. De grote weg lijkt bij uitstek de plaats, waar men sportief zou moe- ten zijn. Rijden met auto, motor of bromfiets is immers een heerlijke sport met zijn eigen moeilijkhe den, die opgelost moeten, en met zijn eigen eer, die er mee behaald kan worden. Waarom dan is men op de weg zo vaak niet sportief? Als men aan de aantallen ver keersongelukken afleest, hoe er in een land gereden wordt, dan spijt het mij ontzaglijk te zien, dat Ne derland niet tot de kogroep der bes ten behoort en zelfs nog wei een eind daarachter aan komt. Als de 'eschaving van een land ergens uit zou kunnen blijken, dan zou het toeh wel zijn uit het gedrag ,J op de weg. Hier nu blijkt keihard J, een gebrek aan besef bij ons, dat ,J we het hier voor elkaar een veilig land moeten maken 0111 in te wonen. man zouden hebben gezien, die aan het signalement van verdachte beantwoord de Met zekerheid konden de getuigen niét verklaren, dat hij de bewuste per soon was. De districtsrecherche heeft hem ook naar de plaatsen geleid, waar de jongen begraven werd gevonden. Hij onderging die tocht zonder enige uiterlijke emotie. Gedurende de twee uur, dat hij in Sevenum aan de tand werd gevoeld, sprak hij geen woord. Nauwelijks vierentwintig uur nadat de twee soldaten van het Tweede De pot Infanterie in Venlo de jongen, be graven in een aspergeveld, vonden, heeft de districtsrecherche de man reeds aan de tand gevoeld. Men koes terde onmiddellijk verdenking jegens hem, omdat hij niet alleen in grote mate beantwoordde aan het signale ment, dat verscheidene burgers in Se venum verstrekten over een onbeken de, die zich zondagmiddag in de omge ving van Evertsoord op nogal ver dachte wjjze had opgehouden, maar ook omdat hij al vaker met politie en justi tie hier en in de Verenigde Staten in aanraking was geweest. Het is gebleken dat de gearresteerde geruime tijd in de gevangenis heeft ge zeten. In het begin van de oorlog zijn In de omgeving van Oisterwijk twee meisjes vermoord. De aangehoudene werd beschuldigd van één van deze moorden, eerst veroordeeld door de rechtbank in Breda, later door het hof te 's-Hertogenbosch. Na cassatie wérd zijn zaak nogmaals naar het hof verwe zen, dat hem wederom veroordeelde. Tot in laatste instantie heeft hij echter ont kend iels met de moord te Oisterwijk te maken te hebben gehad. Verwachting tot donderdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Half tot zwaar bewolkt met plaatse lijk enkele buien. Meest matige wind tussen noordwest en west, maar aan de kust aanvankelijk nog krachtige tot harde noordwestelijke wind. Vril koud. Zon; 7.01-17.51. Maan: 14,44. Aan de binnenzijde van het lagedruk gebied stroomde iets warmere lucht naar het zuiden. De daardoor ontstane tem- peratuurtegensteilingen waren oorzaak van zware langdurige regens. De wind zal geleidelijk minder krachtig worden, maar wel noord-west blijven. Het weer blijft daarom onbestendig en vrij koud met plaatselijke buien. Station Weer Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven 2d.-Limburg Stockholm OsJo Kopenhagen Londen Amsterdam Luxemburg Parijs Nice Berlijn Zürich Genéve Wenen Rome max min neersl. temp. temp afgel. gisteren 24 uur regenbui 13 10 3 42 regenbui 13 21 regenbui 12 10 3 regenbui 13 7 5 regen 13 8 59 zw. bew. 13 7 2 regen 12 7 46 regen 11 7 12 mist 13 2 regen 6 5 4 zw. bew. 12 5 2 onbew. 12 3 0 regenbui 13 55 zw. bew. 9 3 2 half hew. 13 4 '0 half bew. 19 10 9 0 zw. bew. 15 1 regenbui 11- 4 6 zw. bew. 11 6 7 half bew. 16 7 0.6 licht bew. 31 8 1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 1