X w Nieuwe Carlot reddingsboot kantelt binnen zes seconden Schipper „Jannes" Toxopeus begint aan derde avontuur O UFA Kopen op afbetaling i Sociaal commentaar zó kunt u helpen GIRO 426 Spoor en gesprek Wild gejuich over het IJ Ontploffing in aardewerkfabriek WITTE KRUIS WITTE KRUIS I 1 RESA-HILVERSUM Lezen door de jeugd ZATERDAG 15 OKTOBER 1960 s - -•< «ai Tan Ceta-Bever Geslaagddank zij In Maastricht Drie man ernstig gewond ir4 Vl i (Advertentie) DE £Chtg PIJNSTILLER Een maand gaat snel voorbijENeem de angst voor nare dagen weg door Witte Kruis in huis te nemen. tabletten, poeders of cachets. DUTIM N.V. - OEGSfGEEST ant grote dwazen zijn alle men sen, die God niet kennen; die niet door de zichtbare goede ren heen Hem vermogen te zien, en wel Zijn werken aanschouwen, maar de Schepper niet vinden; als zij, door hun schoonheid bekoord, die als God beschouwden, hadden zij moeten begrijpen, dat hun Meester heerlijker is, want de Maker van al le schoonheid heeft ze geschapen... want uit de grootheid en schoonheid der schepselen kent men, door ver gelijking, de Schepper. Tóch zijn dezen eigenlijk nog niet zo te laken. Want zij dwalen wel, maar zoeken toch God en willen Hem vinden. Zij onderzoeken tenminste Zijn werken en vorsen ze na... Van de andere kant zijn zij niet geheel zonder schuld; want als zij hun kennis zo ver konden brengen, dat zij in staat waren het heelal te doorvorsen, waarom hebben zij dan niet veeleer de Heer van dit alles gevonden?" Zo begint het 13e hoofdstuk van het Boek der Wijsheid. Dezelfde gedach te vinden wij terug in de Brief aan de Romeinen (1.19-20): „Immers, wat men weten kan over God, kan ook door hèn (d.i. de heidenen) wor den gekend. God toch heeft het hun duidelijk gemaakt. Waift Zijn onzicht baar Wezen, Zijn eeuwige Macht en Zijn Godheid zijn, van de schepping der wereld af, bij enig nadenken, uit het geschapene duidelijk te kennen. Te verontschuldigen zijn ze dus niet" Ook het Vaticaans Concilie heeft zich hierover uitgesproken: „God, oor zaak en doel van alles, kan met het natuurlijk licht van het menselijk vre- stand uit de geschapen dingen met zekerheid worden gekend". Bijzon der verhelderend is in dit verband de uitspraak van St. Thomas, die Paus Pius XII in zijn Encycliek ,,Hu- mani Generis" citeert: „Het geeste lijk kenvermogen is op een of andere wijze in staat kennis te nemen van de hogere waarden der zedelijke or dening van natuur en bovennatuur, wanneer de ziel in de resonantie van haar gevoelens een soort natuurlijke of bovennatuurlijke verwantschap met deze waarden bespeurt". P. dr. O. Semmelroth verwijst naar deze tekstén in zijn mooie boek: De ont moeting van God en mens (Het Spectrum 1958) om duidelijk de ka tholieke geloofsovertuiging in het licht te plaatsen, die inhoudt, dat %God Zichzelf in Zijn schepping, in elke scheppingsdaad, aan de mens open baart, en daardoor een beroep op hem doet om de Schepper als zoda nig in en door Zijn werk te erken nen. Jammer genoeg heeft de heden daagse mens echter door zijn ver- materialiseerde, vertechniseerde le venshouding het zintuig verloren om achter de grootheid en schoonheid der schepping de Schepper te ont dekken. Zonder enige symboolgevoe ligheid of zieleverwantschap met de onuitsprekelijkheid van leven en be staan gaat men totaal in de tastba re wereld op. De zelfopenbaring van de Schepper in leven en bestaan vervaagt zodoende tot een slechts moeizaam hervindbaar spoor. Maar dat spoor is er en blijft er. Voor ons is het in de letterlijke zin een levens zaak die innerlijke openheid en ont vankelijkheid aan te kweken, welke ons het vage spoor van God in de schepping weer doet zien als een over tuigende openbaring van Zijn aan wezigheid, die, naar Gods eigen woord „door vergelijking uit de groot heid en schoonheid der schepselen" te kennen is. Al blijft God zelf dan ook oonzicht- baar, Zijn werkzaamheid in al het bestaande is voor de mens, „als de ziele luistert", onloochen baar. Sterker nog, wie aldus Gods aanwezigheid in heel de schepping heeft leren aanvoelen, kan niet an- ders dan het vermoeden in zich be speuren, dat God veel nauwere, per soonlijke contacten met de mens op het oog heeft. Inderdaad heeft God in de wereld niet alleen maar een „spoor" van Zijn voortdurend met de schepping bezig-zijn achtergela ten,. Hij wil zelfs in een ononderbro ken, persoonlijk gesprek met de men treden. Hij hééft tot ons gesproken en Zijn woorden op schrift laten stel len: de Bijbel. De inhoud daarvan is in de volle zin van het woord ge sprek tussen personen: God en mens. In dat gesprek heeft er een echte zelf-mededeling, een zelf-openbaring van God plaats aan de mens, waar door deze, wanneer hij in vrijheid besluit zich open te stellen voor de Zich openbarende God, in staat is die God werkelijk te ontmoeten en een levensgemeenschap met Hem aan te gaan. Het juiste antwoord op deze goddelijke zelfmededeling nu ligt in de vertrouwvolle overgave aan de betrouwbare en liefdevolle persoonsonthulling van de spreker. Goddelijk geloof is immers een „ge loof aan de liefde, die God voor ons heeft." (1. Joh. 4, 16). Gods zelfopenbaring aan de mens door middel van Zijn schepping en de H. Schrift is, zoals de theologen terecht zeggen, een uitdrukkelijke uitnodiging tot een dialoog, tot een gesprek. Om Zijn oneindige goedheid en liefde buiten Zijn eigen wezen kenbaar te maken het doel van de schepping heeft God eerst naar Zijn eigen beeld, een partner ge schapen met wie Hij een echte ge meenschap wil aangaan, welke ge stalte krijgt in een ononderbroken samenspraak. Dit eist van de mens, wil hij aan Gods bedoeling beant woorden, een vrij gekozen, wel-be- wust en persoonlijk zich-bezig-hou- den met zijn goddelijke gespreksge noot. Daartoe zijn wij geroepen. Dat God de mens als partner helemaal aan Zich wil binden, blijkt uit elke bladzijde van het Oude Testament. Maar wat daar nog maar tot ons gezegd wordt door middel van Gods uitverkorenen en profeten, en in eer ste instantie bedoeld is voor één uit verkoren volk, herhaalt God zelf, in het Nieuwe Testament, door Zijn ei- Zoon op oneindig dringender, liiieve en voor het hele mens- De kabels trekken het schip om. i WMm De „Carlot" zielig ondersteboven. ••V .- kabels vieren, terug. „Carlot" komt Rechtop, triomf van zelfrichten. (Advertentie) Stop met kneedbaar kont.. dom bestemde wijze. Gods Woord bevat aldus de totale openbaring van Zijn plannen met wereld en mens heid, waartegenover wij, als voor waarde tot ons heil, onze houding hebben te bepalen. De werkelijkheid, waarin wij leven, is derhalve geen andere dan deze: door Zijn schep ping herinnert God ons voortdurend aan Zijn onophoudelijke bemoeienis met mens en wereld; in Zijn zelf openbaring de H. Schrift die door de genade, tegelijkertijd uit werkt wat zij mededeelt, nodigt God ons aanhoudend uit de ons geschon ken levensgemeenschap met Hem zo vruchtbaar mogelijk te maken. Daarin n.l. schenkt God Zichzelf voortdurend aan de mens om deze zodoende ertoe te brengen zich op zijn beurt aan God over te geven. Het uiteindelijke doel immers vari de schepping is en blijft, dat een maal God „alles in allen" zal zijn. Hef waarnemen van Gods genade werking is moeilijk voor ons. Niet alleen is deze genade van nature onzichtbaar, maar wij, mensen, to nen ons, als regel, buiten enkele ka rige, begenadigde ogenblikken van mystieke openheid, weinig toeganke lijk daarvoor. God spreekt altijd in de stilte; wij leven in verdovend ge druis. Wij moeten nog leren bemer ken, dat God ons voortdurend aan spreekt. (Van ccn onzer verslaggevers) AMSTERDAM, 14 okt. Zonder de volle zee te hebben geproefd, de wilde deining onder de kiel en telkens flarden van fonkelvvit schuim onihnoggespo- ten langs de scherpe boeg, is de nieuwe reddingsboot „Carlot" al het meest ge benedijde schip van de Koninklijke Noord- en Zuidhollandse Reddingsmaat- schappij. Wat do „Carlot" vanmorgen in het IJ presteerde, grensde dan ook aan het ongelooflijke. Tijdens de kan- telproeven, die als steeds aan de tech nische en officiële proefvaart vooraf gaan, brak deze reddingsboot alle be staande records. In precies zes secon den draaide haar omhoogstekende kiel terug in het water en richtte het schip zich op. Op dat momejit gingen de armen van schipper Jannes Toxopeus en zijn be manningsleden, van de bouwers, de eige naars en vele belangstellenden omhoog erj galmde er een wild gejuich over het water. De reusachtige bok „Phoenix" van de NDSM, met baas Pieter Buis en zijn mannen aan de. lieren, liet de zwa re. ijzeren kabels vieren en zo kon de ..Carlot" vrij dobberen, als een goed-, best-, mieters-, machtig- en gelukkig schip, wanneer wij tenminste alle lof tuitingen goed hebben verstaan. De vreugde was begrijpelijk. Voordat een nieuwe zelfrichtende reddingsboot naar „het station" kan vertrekken, wor den er eerst kantelproeven genomen om het schip op dat zelf richten te testen. Natuurlijk, men is wel zo zeker van zich zelf, dat de verwachtingen optimistisch gestemd zijn. maar toch houdt men al tijd nog rekening met het mislukken van zo'n poging door een of andere fout in de berekening. Wanneer het schip aan de normale eisen voldoet en nadat het ondersteboven is getrokken over bak boord in 45 seconden en over stuurboord in 28 sec. tergknatelt .kan de proef als goed geslaagd worden beschouwd. De „Carlot" nu, die tot twee maal toe werd omgetrokken en even zovele keren over de moeilijke bakboordzij de terugkantelde die kieptank, die bij het kantelen de belangrijke rol speelt, zit namelijk aan stuurboordzij de deed het bij de eerste poging binne-n zestig seconden en bij de twee de binnen zes seconden. Dit enorme, om niet te zeggen zeer spectaculaire verschil, werd bereikt omdat men het stuurhuis eerst open liet en vervol gens grondig afsloot. Het stuurhuis, het nieuwe snufje van de „Carlot" be vatte een geweldige luchtbel, die de enorme halve salto veroorzaakte. De eerste, die na de recorddraai aan boord sprong, door een overgelukkige glimlach het schip als het ware feli citerend met het succes, was „Jannes" Toxopeus, die met de „Carlot" begint aan het derde avontuur van zijn even zilte als bewogen loopbaan. Na de. „Insulinde" en de „Brandaris" is de „Carlot" zijn derde schip. „Hij loopt lekker en slurpt goed" sprak deze doorgewinterde vechtjas van de ge vreesde westergronden. „Ik heb nu weer een schip zoals de „Insulinde" zelfrichtend dus. De „Brandaris" was dat niet. Maar het was wel een lief en goed zeeschip. In Scheveningen, aan een nieuwe standplaats, kunnen ze er nog veel plezier aan beleven, als zij de „Dorus Rijkers" gaat vervangen. De „Carlot" is genoemd naar de overleden juffrouw Carlot-Meijer, die door een gift van 300.000 aan de K.N.Z.H.R.M. de bouw bij de werf voorheen N.V. Schouten te Muiden mo gelijk maakte. Schipper Toxopeus, die gelukkig nog nimmer echt in zee hoef de te kantelen, vaart dit dubbel schroef- schip met twee maal 140 PK en o.a. echolood, radiotelefonie en centra le verwarming aan boord blozend van weelde naar Terschelling, dat straks beschikt over een „redder" van groot formaat, zelfs al moet de „Carlot" het vak nog leren. (Advertentie) (Bekende Schriftelijke Cursus) - Tel. 45432 H. B. S., Gymnasium, Onderwijzersakte. Middelbare Akten: Frans, Duits, Engels en Nederlands M.O. Tolkvertaler, Hoofd. eorresDondent. V.T.H.-diploma. (Advertentie) Later van niemand afhankelijk door een ÊLÊ M polis van #W M &4 |i7 een eeuw tévensveWëkerwie 1' MAASTRICHT, 15 oktober Giste renavond heeft zich in het gasont- vangststation, waar de Staatsmijnen rechtstreeks gas aanvoeren voor het bedrijf van de N.V. Koninklijke „Sphinx-Ceramigue" aan de Boschstraat, een ontploffing voorgedaan. Een onder houdsploeg van vijf man van de Staats mijnen was bezig met het schoonmaken van filters in het apparaat, waardoor de gaslevering naar de ovens van de fabriek geschiedt. De explosie ging gepaard met een grote steekvlam, waardoor al le vijf mannen werden getroffen. Ge neeskundige hulp was spoedig aanwe zig. De mannen werden naar het zie kenhuis „Sint Annadai" gebracht waar drie van hen, te weten van M. en F. St. uit Geleen en J. Kr. uit Stein, moes ten worden opgenomen, omdat zij ern stige brandwonden hadden opgeiopen. De brandweer, die met groot materi eel was uitgerukt, behoefde niet in ac tie te komen, daar er geen brand was uitgebroken. De ontploffing heeft ge lukkig geen- al te ernstige gevolgen ge had, omdat de deuren van de machi neruimte wijd open stonden in ver band met de aanleg van een hulplei- ding. Door de ontploffing is de veilig heidsklep van de gastoevoer naar de „Sphinx-Ceramique" automatisch ge sloten,^ waardoor de gasdruk voor de batterjj van zeven ovens, die vol ston den met sanitair en aardewerk, uitviel. De schade, die aan dit baksel is toe gebracht, kan nog niet worden vastge steld. AMSTERDAM, 13 okt. Van 5 no vember tot en met 28 januari 1961 zal een grote landelijke radio-actie worden georganiseerd ter bevordering van het lezen door de jeugd. In deze actie, die gedoopt is „Radio Boekenjacht de B.I.E.B.", werken sa men de K.R.O. afd. jeugduitzendin gen, de jeugdbladen Okki en Taptoe, de Bond van r.k. Leeszalen en boekerijen in Nederland, de Katholieke centrale voor lectuurvoorziening in Nederland en de stichting IDIL. Tijdens deze ac tie zullen verscheidene attractieve wed strijden de aandacht van de jeugd ves tigen op de bibliotheek. Wé hebben ons geld best besteed... Een goede geldbelegging is zo'n ARTSTONA. Met hoge rente m de yorm van véél TV-pIezier! Zie dat scherpe beeld, zie die mooie vorm. Technisch èn esthetisch af! Daarom ziet iedereen meer in 'n ARISTONAJ Z 2 O o mtoua ÉÉN WOORD: FANTASTISCH! (Advertentie) Ambon schreeuwt Wjj doen een hartstóchtelijk beroep op u. Voor dit jaar 1960. Dat betekent 10 jaar strijd op Ambon. Dat is een bittere verjaardag. Nog wappert op Ceram VRIJ de vlag der Znid-M olukken. En de strijd om recht en om vrijheid gaat voort- zolang er leven is. Wij doen een ernstig en hartstochtelijk beroep op u. Wij vragen n deze oproep te beantwoorden. Nü. Misschien vraagt u zich af hoevéél u geven zult. Ons antwoord is: Als het mogelijk is, geef dan - voor 10 jaar strijd - een tientje de man. Als u dat nü niet moge lijk is, geef dan minder. Want voor iedere gulden zijn wij dankbaar. En als u méér geven kunt, geef dan meer. Maar gééf in ieder geval. EINDHOVEN - STICHTING DOOR DE EEUWEN TROUW of per postwissel of op elke andere monier HUP Dit is Mr. Dr. Chris. Soumokil, leider van de strijd op de Zuid-Molukken. In het buitenland is Ir. Johan Manu- sama de aanvoerder van de strijd. Een strijd die gevoerd wordt op vele fronten in de wereld. Wilt u méér weten over Ambon en zijn strijd, zend dan een briefkaart aan: Stichting Door de Eeuwen Trouw - Eindhoven. vrijheids-strijder radio - televisie - grammofoons - recorders' (Van een medewerker) n de Troonrede van dit jaar is een beperking van het kopen op afbeta ling aangekondigd. Het is ons daar bij opgevallen, dat van deze beperking alleen wordt gesproken als van een maatregel, waarvan „een matigende invloed op de conjuncturele ontwikke ling verwacht" wordt. M.a.w. als de mensen maar raak kopen op afbetaling is de kans niet denkbeeldig, dat het een der oorzaken van een nieuwe over- besteding zou kunnen worden. Welnu, zo schijnt men te redeneren, maak dan het kopen op afbetaling moeilijker en vanzelf zal deze wijze van zich goede ren te verscaffen afnemen; er zal in het algemeen minder gekocht worden (want er is geen geld voor contante betaling) en er zal derhalve meer over blijven om te exporteren. Inderdaad is deze reden om het ko pen op afbetaling te remmen als sys- teem-met-gevaarlijke-kanten, aanvaard baar. Toch menen we dat er nog wel andere en meer sociale argumenten z;jn aan te voeren, die een betere wet- gelijke regeling dan die welke wij thans kennen, noodzakelijk maken. Laten wij beginnen met te stellen, dat wij in principe geen tegenstander zijn van het kopen op afbetaling als zo danig. Het komt heel dikwijls voor, dat iemand vrij plotseling dringend verle gen zit om een gebruiks- of zelfs een verbruiksgoed, terwijl er geheel buiten de schuld van de betrokkene geen mid delen direkt aanwezig zijn, om zich dat nodige goed aan te schaffen. Mits er dan maar de redelijke zekerheid is, dat die middelen er in een nabije toekomst wel zullen zijn, wat let hem dan met een leverancier een afspraak te maken dat de aanbetaling in een aantal termij nen zal plaatshebben. Als men dan maar met een eerlijke en verstandige leverancier en een eerlijke en verstan dige koper te doen heeft, dan kan men van de minst-gevaarlijke kant van dit systeem spreken. Wie nu bovenstaande alinea nog eens herleest zal merken, dat we nogal een aantal voorwaarden stellen voor een behoorlijke koop op afbetaling als sys teem. Want het zal duidelijk zijn, dat onze bezwaren niet de afbetaling gel den in een noodgeval of in een nuttig geval, maar dat onze bezwaren zich richten tegen het systeem, waarbij enerzijds ondernemers van het systeem een bedrijf maken, anderzijds, de ko- pers het kopen op afbetaling voor zich zelf tot een vrij onbeheerste leefgewoon te laten misgroeien. Kopen op afbetaling is zeer oud. Uit onze kinderjaren herinneren we ons de textielkoopman, die we kelijks in tal van arbeidersgezinnen f 1,- kwam ophalen, waarna dit gezin de welhaast permanente pofschuld afloste. Dat was eigenlijk een soort rekening- courant-systeem, waarvan de mensen als regel pas afraakten als de kinderen ging meeverdienen. Het legde .de tex- tielkooplieden bepaald geen windeieren. In de crisisjaren, dus tussen 1930 en 1940, waren we o.m. verbonden aan een rechtskundig adviesbureau voor arbeiders en kwamen we in veelvuldig kontakt met tal van affaires, die werk lozen hadden met afbetalingsmagazij nen. Een „op de pof" gekochte fiets potkachel, fornuis of naaimachine ver dween vaak .nadat een niet onbelang rijk aantal aanbetalingen was verricht, weer in de richting van de verkoper, eenvoudig omdat die - te kwader trouw -enige weken achtereen de afgesproken afbetalmgspenningen niet kwam opha len en dan de koper in gebreke stelde. Deze euvels leidden in 1936 zelfs tot eel), overigens nogal oppervlakkige, wettelqke regeling van de juridische verhouding tussen verkoper en koper en er kwam een vergunningenstelsel tot stand om een afbetalingsbedrfjf te mogen beginnen of om met afbetalings goederen te mogen colporteren. In beide bovenstaande gevallen was de diepste oorzaak van het kopen op -afbetaling: de armoede, zowel van de werkende als de werkloze mens. de, de televisie werd technisch baar voor het grote publiek, de brom fiets en de wasmachine, de Ijskast jjjï de douchecel, voorheen ofwel vrti* onbekend, ofwel slechts bereikbaar vo» mensen met een brede beurs, werd10, populaire gebruiksgoederen. De „v a borgen verleider" in de vorm VJJ enorme reclamecampagnes, suggere0~ den, dat geen gelukkig leven meer gelijk was zonder dat men de bescWc king had over de moderne wonder0" der techniek. Afgezien van sociale ov0"' wegingen, ligt hier één van de oor»*' ken van het feit, dat men zo vaak klacht hoort, dat men met het weeklbj?" niet kan rondkomen. Toch wil men moderne goederen hebben, toch zijn soms werkelijk onmisbaar. Denk ma'- eens aan een bromfiets voor een arb«K der, die zijn werk op verre afstap heeft; denk maar aan de huisvrow; van een groot gezin zonder hulp, w die een gemak kan hebben van eel wasmachine enz. Dan dus maar koppT op afbetaling. De volkscredietban*0' gingen hier rekening mee houden; gr L te maatschappijen of bankinstelling0" richtten speciale afdelingen op voor a financiering van afbatalmgskontrakt0"' i.l Ivuu VUUr J J-IUJJUtJJl, 111- OiN>y v 1 329 miljoen en dit jaar zal deze om*0 de f 350 miljoen zo goed als zeker ovfL schrijden. Uit deze cijfers blijkt, de Troonrede terecht stelt, dat regel'"» van de afbetaling inderdaad een c°n' Na de oorlog is een geheel nieuwe situatie ontstaan, de werkloos heid verdween, het loon steeg tot op een hoogte, die het redelijk onder houd van een normaal gezin waarborg de, maar er veranderde nog iets. Ge durende de oorlog was de technische wetenschap enorm vooruit gegaan. De plastics en het nylon deden hun intre- sumptie beperkende af-stimulerende '"1 vloed kan hebben. Maar er ligt nUJ- sinds 1958 een wetsontwerp gereed, naamd Wet op het afbetalingsstel®0 dat veel verder wil gaan dan de c junctuurinvloed van net afbetalings*L teem regelen, nlangs is de blijkt, dat de overheid zichzelf °°^.vS- sociaal-paedagogische taak heeft dacht. Nu mogen we de vrijheid van du idealiseren zoveel we willen, *nS hard feit blijft niettemin, dat de ook dikwijls tegen zichzelf bescher moet worden. Al vaak komt men ,g[e aanraking met mensen, wier finanjLwt situatie moet gesaneerd worden, et zij zoveel op afbetaling kochten, da* - dit is geen fantasie of overdri)v'ns0f na het voldoen van de wekelijkse gp. maandelijkse afbetallngsverplicht'b»:0r praktisch geen geld meer over 's je het dagelijks levensonderhoud. Uat j,et kopers vaak geheel vorbij zién aa" 1 ;ng feit, dat b.v. een fiets op afbeta -s vaak 50.- en meer guldens duur0g dan een fiets a contant, laten we nu maar rusten. De nieuwe wet voorzie dat naast nieuwe deze, door te verplichten, dat prüs of afbetaling de contantprijs sC" r- telijk in elke aanbieding moet zt)n meld. Het belangrijkste is, dat maatr®g0'® worden getroffen tegen overcreditei t d.w.z. dat men poogt te bereiken, niemand meer op afbetaling kan K?:an. dan hij in -redelijkheid betalen Daarom wordt elke afbetalingslevei^j cier of financier in de nieuwe p!l verplicht een onderzoek in te sl" an- naar het inkomen en de reeds „re- financiële verplichtingen van de dietnemer. Hier zal wel een van knelpunten blijven liggen. Niet zo* bij de bo.na-fide zakenman, als wei1 de helaas nog velen, die het ve maar-raak-principe huldigen en a»-t bij toch wel zorgen om fair of un aan hun trek te komen. Als hier de wederzijdse verplicht'" gen nog iets strakker kunnen wor. aangehaald dan de wet thans voorst door verscherping van de credietrf-.j tratie en b.v. door de verplichting, u élk afbetalingskontrakt door tnan vrouw moet wonden getekend, dan E loven we dat hiermede een wet van be duidende sociale betekenis binnen Ko'" te tijd tot stand zal komen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 4