De mooie kleindochters van Mina Kruseman als onverborgen verleidsters Amerikaanse Miss is het grote voorbeeld van de Missen-rage KWESTIES, ALLEMAAL KWESTIES Een d lorp, dat zich zei f ontd lekt ■A\ as ik maar Miss", denkt mevrouw Dommee is niet in de beerput geduwd Boeiende historie van de Jezuïetenorde 0, had Mina Kruseman het mogen beleven! Had zij nog mogen aanschouwen hoe na °nderd jaar fanfaronnerende vfouwenemancipatie, suffraget- !es en Pankhurstgirls thans haar eindochters naar de geest de yereld met een betoverende glim- Ah aan heur voetjes spreiden. A gaan getooid met de titel van piss, fee of koningin. Zij zijn ach- (t borduurwerkje en keukenge rei vandaan gesleept en overal Aar iets te doen is, zetelen zij ÖP de troon aller aandacht. Als Gastvrouwen vertegenwoordigen N kapitaalkrachtige belangen- Gfoepen, als ambassadrices rei- A zij de wereld door en als dic tators schikken zfj alles naar hun 'eVe hand. Bewonder ze en pas fJP hun nylons, dan zal hun hand Acht blijken. Hun heerschappij ls ooit begonnen toen een goud- Geringd manspersoon een riant I Alamebureau kwam binnenstui pen. Zonder de aangeboden si- Gaar af te wachten, gromde hij: ';tk mot een stunt." Dan zijn die jan de reclame niet zo dat ze be- angstellend informeren: „Waar- 0lh mot dat nou zo nodig?" Neen, je vragen wat hij te verkopen aeeft. IJzersterke potloodslijpers, jjat weet u toch! „Mooi", zeggen A van de reclame, „dan krijgt II een Miss Punt." Miss Punt be loog sindsdien eenieder tot het aanschaffen van de ijzersterke potloodslijpers. Zij maakte de fa- Aek machtig, veroverde export markten en liet het aan de heren Miter haar bevallige rug over de adviezen op te stapelen. Vele Mis- zijn met hun naaldhakjes in Pat voetspoor van Miss Punt ge dipt. De tempel van de groot machtige Mereurius is gaandeweg Uitgebreid en de Missen zijn er de pijiers, de kariatiden van ge worden. Wat is er toch aan de hand met Wester- haar? Dat is de vraag, die een goed deel van ons lieve vaderland zich in deze dagen heeft gesteld. De tunnelplannen van Amsterdam, de politiesalarissen en zelfs de escapade van Khroesjtsjev in de States zijn een tikje op de achtergrond geraakt ten faveure van Westerhaar. Dit was al zo vóór iemand wist waar Westerhaar eigenlijk ligt. Want in Westerhaar was een dominee in de beerput geduwd en dat ietwat onwelrieken de feit was wel van die aard dat het op een gegeven moment meer aandacht trok dan een vergadering van de Assemblée. En Ne derland praatte er dus over. Ten onrechte, want er is in Westerhaar in het geheel geen dominee tijdelijk bedreigd, laat staan in een precaire situatie gebracht als boven om schreven. De dominee heeft wel eens in Wes terhaar naar een brand staan kijken en bij die gelegenheid een onberaden stap achter waarts gedaan, zodat hij ongelukkigerwijs in een mestvaalt terecht kwam. Maar niemand heeft hem er in geduwd, integendeel, de om standers hebben hem geholpen. Dat zegt iedereen en dat zegt ook de dominee zelve. MERCURIUS EN ZIJN VELE MISSEN geen plaats. De Miss Rheingold-verkie- zing kost elk jaar vele tienmiljoenen dol lars. Zp is opgezet met een reklame- technisch raffinement zonder weerga. Zij zit zo uitgekiend en ingewikkeld in elkaar als een draaiboek voor de ont wikkeling van een maanraket. Het „draaiboek", het procédé van de cam pagne, is te koop, is tegen betaling van een enorm bedrag te gebruiken voor een zelfde stunt in een ander land. Maar welk land is zo groot en rijk dat een grote en rijke firma er een groot en rijk Rheingold-resultaat mee be haalt? HENK SUE?.. Zes Rheingoldmeisjes arriveren in Europa om het Amerikaanse paviljoen van de Expo op te luisteren. tende blik van de veekoopman be hept is. Maar beheert niet bovenal de vrouw de portemonnaie? moet niet de vrouw tot kopen en geld uitgeven verleid worden?" De heren van de reklame bestegen enthousiast een van hun stokpaarden. ..Inderdaad wordt 85 percent van het inkomen door de vrouw besteed. Dus mikken wjj op de vrouw. Maar die zien juist aanbiddend op naar hun fraai toe geruste sexegenoten Want bij hen leeft juist de droom: was ik maar Miss, stapte ik maar zo duur uitgedost en gratievol voor het forum, was ik maar zo bewonderenswaardig. Begrijpt u niet waarom er altijd zulke fraaie dames op modefoto's prijken?" De Missen zijn er dus voor de dames, de kariatiden in het grote bestel zijn niet anders dan de godinnen van de huisvrouwenmythologie. De Missen-ra ge is een onderonsje van 's werelds grootste theekrans. ,,De Missen-rage is over het hoogte punt heen", onderbreken de heren van de reklame. Het manspersoon dat nu een stunt komt vragen, krijgt iets an ders voorgesteld. Een Miss kost handen vol geld. gewoon niet te begroten met die verkiezingen, het overwinningsfeest, de japonnen, drankjes en muziekjes. Er moet dan een jury van de befaamde „bekende persoonlijkheden" gevormd worden, persoonlijkheden die bekend genoeg zijn om een fors honorarium te bedingen. En dan nog komt hier de commerciële Miss in de krant als de Miss van ..een" likeurstokerij of „een" limonadefabrikant. Je kan dan nog een feest beleggen in Amsterdam en in Scheveningen, dan heb je het gehad. Tel je dan je winst, dan zul je die schromelijk missen. Men heeft zich een beetje verkeken op de stralende Miss Rheingold in een groot en rijk land. foor nog een Miss van zo'n kaliber is er in hetzelfde land Het voortreffelijke boek van James Brodnck S.J. getiteld „The Ori- gm ot the Jesuits" is zoeven verschenen als „A Doubledav Image Book een iets duurdere pocket dus. -rt 1S/~> daarom z° te loven omdat „Ihe Origin een van de boeiendste boeken is van de geleerde Jezuïet en zelden is hij meer geïnspireerd ge weest dan bp het verhalen van de stichting van zijn geliefde Orde. biodrick heeft geest' en humor en e- wapend met een grote dosis ironie, te vens beschikkende over een uiterma, te fijne pen. ontwierp hij een reeks boeiende portretten van Ignatius' eer ste gezellen, terwij] hij de Stichter juist door zijn eminente kwaliteiten kon belichten op een wijze die we' maar zelden aantreffen: met eerbied maar toch met een kritische blik' met humor maar tevens met vroomheid- met allure als geschiedschrijver en dé beeldende kracht van een romancier Het is verbazend hoe talentvol' Brodrick zijn bronnen en dat zijn de allerlaatste, daar heeft zijn speur zin wel voor gezorgd weet te ver werken. Zijn grote eruditie en formi dabele kennis heeft hij kunnen onder schikken aan zijn wijde schrijvershui: en verteltalent, zodat het boek tegelijk amusant, stichtend, verrijkend, boeiend en spannend is. Dit is zonder twijfel een juweel van kennis en geleerdheid, dat wij een ieder die meer wil weten over de Orde en haar leden van hane kunnen aanbevelen. En aan iemand die er alles van wil weten, eveneens. Wan neer wordt het vertaald? J.W.H. 25ste heidekoningin van Ede, heel romantisch met De kaaskoningin, die evenals de kaas ook van goed eigen- herfstig struweel omkranst. schappen hlijk geeft. een langgerekt, lintvormig veendorp AAT WESTERHAAR BETIJEN kende Miss Rheingold, want zij was Amerika's eigen lieveling. Ze prees het Rheingold-bier aan door overal innemende gezichten te trekken, in natura of van een kleurige beeltenis. Miss Tulip, die grote reizen maakt voor het „bloembollenwezen". K]i De mensheid moet iets van een vee koopman in zich hebben. Wij gaan keu rend de markt rond, zoeken onze favo riete koe, kijken onder en boven hoe die op de poten staat, schatten het gewicht van het vlees, nadat wij tevreden ge constateerd hebben dal het op de goede plaatsen zit. Deze primitieve eigen schap zal wel ten grondslag liggen aan het barbarisme van de schoonheidswed strijden, die omstreeks de eeuwwisseling voor het eerst in Amerika werden ge houden. Met het oog van een veekoop man speurde men tussen de tiendui zenden ingezonden foto's naar de fa voriete. Het werd gauw een echte markt en men trok de prijskoeien naar theater en bioscoop. Margaretba Frey, Pola Negri, Greta Garbo, Mistinguett" „met de mooiste benen te;- wereld", hun jon gere zusters als Gina Lollobrigida, Sophia Loren, Anita Ekberg en vele anderen, ze droegen hun badpak van goudlamé (zo heet dat toch?) nog om de leden. De jaarmarkt werd week markt en zo menigvuldig waren de na tionale Missen, de Benelux-Missen, Europa-Missen, Oriënt-Missen, Miami Beach-Missen, World-Missen en Univer- se-Missen. dat men ze ander emplooi moest aanbieden. Toen bleek dat Mina Kruseman niet voor niets haar luidruchtig bestaan had geleid. De dames waren broodnodig om tournees voor modehuizen te ma ken, fotomodel te spelen, auto te rijden in een concours d'élégance. De onver- borgen verleiders waren ontdekt. Dat ving m ons land heel voorzichtigjes aan, voor de oorlog, met een mar garine-meisje. Ze heeft nu pukkeltjes. En in diezelfde tijd, als onze zegslie den het zich goed herinneren, presen- teerde^ de V.V.V. van Ede met een „Komt dat zien. komt dat zien!" een heidekoningin, Caliuna, met: herfstig struweel omkranst. Vergeef ons als wij wat schutteren met de chronologische volgorde, maar zeker is dat de fee in een auto, die later als Tante Hannie van de televi sie nog veel goed kon doen, er ook vroeg bij was. Toen ongeveer zal ook het manspersoon met de gouden rin gen om de vingers ziin stunt opge ëist hebben. Al die mensen van de reklame hadden net studieus in Ame rika rondgekeken en zich vergaapt aan de daverende festiviteiten om de Miss Rheingold-verkiezing. Iedereen De jaarlijkse verkiezing van Miss Rheingold brengt het vrouwelijk schoon honderdduizendvoudig in het geweer. Het stuurt treinvrachten met foto's en levensbeschrijvingen naar het centrale bureau. In tal van steden wordt een reeks geselecteerde meisjes op het po dium geroepen om voor publiek en jury heen en weer te drentelen en een praat je af te steken. Zo zijn er nog verschil lende fijnere zeven en uiteindelijk blij ven er zes meisjes op de been, door een commissie van bekende figuren aan alie kanten bekeken en beschouwd en uitgehoord. In een miljoenenoplage ver schijnen van deze meisjes de kleurenfo- lo's en namen op affiches, showkaarten, advertenties en vooral op de stembussen die in tal van winkels worden opge steld. Heel Amerika wordt dan voor de stembus uitgenodigd, het komt door gaans in een overdonderende massa op. De meisjes, gelukkig uitgevallen studen ten vaak, aangetrokken door een be loofd sprookje van goud en roem, wach ten in ondraaglijke spanning op de uit slag van het publiek. Het publiek staat trappelend van ongeduld gereed om zijn lieveling in te halen en te vertroetelen. Rheingold telt intussen de miljoenen stembriefjes, terwijl het kans ziet het steeds dorstiger wordende Amerika te laven. Als dan Miss Rheingold uit de bus komt, staat heel het land op zijn kop, kranten, radio en televisie incluis. Een jaar lang lacht het lieve kind van ontelbare foto's in ontelbare winkels en van advertenties. Ze is persoonlijk aan wezig bij grote gebeurtenissen, in rekla- me-optochten, op speciale bijeenkom sten. omringd door schitterender staat sie dan de Zonnekoning ooit had kunnen bedenken. Inmiddels start op cle gewone wijze de verkiezing van Miss Rheingold voor het volgende jaar. Het Miss-je. een jaar lang goed betaald en gekleed en overladen met geschenken van tome loos losgebroken zakenlieden, trouwt na zo'n jaar met een welgesteld heer. Zo is het tot nog toe ten minste steeds ge gaan. Zo'n Miss, daar kan iedere naar succes hunkerende zakenman nachten van wakker liggen. Wat een stunt! Wat een publiciteit! Wat een verkobp! De limonadefabrikant, de sigaretten- magnaat, de regenkledingindustrie de bloembollenkwekers, de textielkoniiigen in Nederland wilden zo'n Miss. De re- klamebureaus en de publiciteitchefs hebben ze braafjes opgezocht in de man- nequinscholen of in het namenlijstje van modellen bij fotografen. Ze hebben verkiezingen georganiseerd, wedstrij den gehouden of brutaalweg een pien tere plaatselijke schone gesjanghaaid. Ze konden vanwege de welluidend heid niet allijd Miss heten, want, zeg nou zelf, Miss Mossel, Miss Druif of Miss Kers werken literair gezien niet prikkelend op de smaakpapillen. Zij wer den dus Mosselkoningin, Druiven prin ses en Kersenkoningin. Ze gingen op feesten rond, vergezeld van hofdames, en stopten kinderen, mannen en oude dametjes de aanbevolen lekkernijen i.n de mond. Ze ontvingen naast de burge meester of de voorzitter van de over koepelende veilingvereniging de hoge gasten. Weldoende gingen zij rond in ziekenhuizen. Er kwamen foto's in de kranten. Miss Bril keek een avond lang glazig door een vrolijk opgesmukt tele visiescherm. Miss Regen slapte, drui pend doch manmoedig door flinke plens buien. De henen van de textiel en van de bloembollen stuurden hun Missen door de wereld. Reklamebureaus zor gen wel voor hun entrées. Het lieftal lig tonen van de vaderlandse confec tie of het gul uitdelen van Miss Tulip's veelbelovende bloembollen trok altijd wel publiek. Het was zaak een bijde hante schoonheid er voor te kiezen, want de heren van de reklame slaagden er geregeld in een officiële ontvangst of een televisie-interview te organiseren Wij dachten de heren van de rekla me een intelligente, psychologisch doorwrochte vraag te stellen. „Laten wjj wel wezen," zeiden wij, „het over al naarstig pralen met vrouwelijk sehoon, is toch slechts om de man te begoochelen, de man die met de schat- Hoe komen die praatjes dan in de wereld? Tja, hoe komen praatjes over het algemeen in de wereld? Niemand kan dat ooit precies achterhalen. Hoe komt het, dat Westerhaar ineens in brede lagen der bevolking over de tong gaat? Ik zal een poging doen om dat althans enigszins te verklaren. Maar eerst moet u welen waar Westerhaar ligt. Welnu, Westerhaar is een soort buurtschap, onder deel van de gemeente Vriezenveen, die ten noorden van Almelo is gesitueerd. Het is een langgerekt, lintvormig veendorp; een gewezen veendorp dan. want sinds het veen óp is. werken de mannelijke inwoners het geheel omvat 3500 zielen in industriesteden in de omtrek. In Almelo, Hengelo en Enschede dus. Westerhaar heeft vanouds een gemengde bevolking, want jaren geleden kwamen er nogal wat Drentenaren af/.akken om er het veen te graven. Men kan dus moeilijk spreken van een karakteristieke, ..streekgebonden" bevolking. Maar oen tikje stug \olkje is het natuurlijk wel. Zoals dat in andere delen van het goede Nederland overi gens ook wel bestaat. Wat echter is cr in Westerhaar nu gebeurd, dat het ineens in het nieuws moest komen, méér dan Amsterdam of zelfs New York? Welnu, de directe aanleiding daartoe was een vrij eemoudige. Daar werd in Westerhaar door een van de in woners een jongetje, Harm Bos geheten, geslagen. En Harm Bos hoeft niet geweien en zal waar schijnlijk nooit weten, wat hij met zijn vrij passieve rol in het gehele „drama" heeft ontketend. Want uit het incident groeide een rechtszaak. De poli tierechter in Almelo kreeg de man voor zich, die Harm had geslagen en \eroordeelde hem tot een boete van 10. Daarmee had de zaak afgelopen moeten zijn.1 En zij was waarschijnlijk ook afge lopen geweest als niet tijdens het geding een is dat niet liefelijk? rapport ter sprake was gekomen. Een soort socio logisch rapport over Westerhaar opgesteld door een ambtenaar van de Prostestants-Christelijke Reclassering. Een rapport, waarvan de conclusie moest zijn, dat er in Westerhaar griezelige din gen" gebeurden. En sommige mensen gaan met hun gedachten dan onmiddellijk in de richting van een op Chicago afgestemde „onderwereld" Van daar die opspraak. Maar de gedeeltelijke openbaarmaking van dat rapport had Ook zijn weerslag in Westerhaar zelve. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiimimiiiimmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiBt t ui ii mum mi in in in mi in i in in nu minimum Dim hui ui ui ii in in minimi]! ii n Westerhaar begon zich te bezinnen op ziqhzelf, wat een even gezonde als gevaarlijke bezigheid kan wezen. Westerhaar begon zich cxik te verantwoorden ten opzichte van de buitenwereld. En dat is in ieder geval riskant. Zoals overtuigend bleek, want nu kwamen in Westerhaar allerlei sluimerende kwesties los, kwes ties van ongerept plaatselijk belang, die tot dan toe ook plaatselijk waren behandeld maar die waar achtig nog wel eens nationale betekenis z'otidën kunnen krijgen. Schreef niet de gehele Nederlandse pers over Westerhaar? Wat gebeurde er eigenlijk in Westerhaar? Was dat jongetje terecht geslagen of ten onrechte? Liep dat knaapje op een „publieke weg" of op een „eigen weg", waarop de eventuele eigenaar terecht het bordje „verboden toegang" had geplaatst? Was die slaande immigranten-inwo ner getreiterd door de lieve jeugd of niet? Had men in Westerhaar iets tegen „import" of niet? Weineen immers, daar vyonen toch genoeg buiten mensen in Westerhaar, die iedere dag weeraan met rust worden gelaten en, sterker nog, geheel zijn ingeburgerd? Maar de vader van Harm had zich dan toch maar aangesloten bjj het N.V.V. om via de bestuurderen van de vakvereniging toegang të krijgen bil de minister van Justitie teneinde even tuele revisie van het vonnis te verkrijgen. Asjeblieft, een kwestie van nationale betekenis. Op 26 april werd Harm mishandeld, op 11 mei brandde de kippenschuur van de dader af. De schade van 60.000 wordt door de verzekering gedekt. Wat is er in ons Westerhaar toch aan de hand? Er is bij ons, in Westerhaar, de auto Yan een passerende zakenman beklad en bekrast, welke zakenman is dat dan? Zijn naam mag niet worden genoemd. Het verleden van Westerhaar is opgehaald. Daar is destijds in de buurt wel eens een moord gepleegd. Maar nu, in deze dagen, is er in Westerhaar ook maar niet één agent gestationeerd. Kwesties, allemaal kwesties. Daar is de figuur van de dominee. Eenieder weet dat dominee meegewerkt heeft aan de totstand koming van het sociologische rapport. Hij heeft ver trouwelijke mededelingen verschaft aan die Pro testants-Christelijke Reclasseringsambtenaar. Welk} precies? Heeft hij iets tegen ons in Westerhaar? Weet hij iets van ons? Dominee zijn telefoon is op last van de kerkvoogd! afgesneden: hij had het budget overschreden. Do minee had zich op eigen kosten een autootje aan- geschaft en dat had bi) sommigen wrevel opgewekt, 'ominee noemde sommige kerkeraadsleden bij de voornaam, anderen niet. Waarom? Dominee wilde in de kerk ritmisch zingen en dat vonden sommigen „goddeloos". Was dominee te vooruitstrevend? Was dominee wel taktisch genoeg? Was hij wel bereid tot overleg vóór hij een beslissing nam? Kwesties, allemaal kwesties. En Westerhaar gaat ineens gebukt onder datgene wat het tot nu toe gewend was stilzwijgend te verwerken. Want er gebeuren „griezelige dingen" in Westerhaar. Maar dominee is niét in de beerput geduwd, dat is het enige waar eenieder het over ééns is. Hij was na mis gestapt te zijn in de mestvaalt, geholpen en gerei nigd door omstanders. „Is dat niet lieflijk?" vroeg mij een inwoner van Westerhaar. Het is lieflijk. Nochtans mocht dominee op bevel van de kerk voogdij zondag j.l. niet op de kansel komen om te preken Hi) was echter wel in de kerk aanwezig geweest. En zijn plaatsvervangers hadden heel toe passelijke en mooie teksten gekozen: „Vergeef hen die woorden gesproken en misschien geschreven hebben, die verwarring hebben gebracht" en „Maak dat wij eikaar de handen kunnen reiken in Uw Goddelijke verzoening." En dat had dan iedereen ontroerd. Terecht. Weet u wat er met Westerhaar aan de hand is? Westerhaar heeft, onder de druk van de omstan digheden Harmen Bos, jongen, wat heb je gedaan? zichzelf ontdekt. Een .jong meisje voegde mij schamper toe: „Jullie denken zeker, dat wij hier in Westerhaar achterlijk zijn?" Weineen. In iedere kleine gemeenschap kent men zijn typisch inheemse problemen. Niet overal echter heeft men zijn Harmen Bos en niet altijd worden „sociologische rapporten" een tikje aan de open baarheid prijsgegeven. Soms vecht men in dorpen zijn interne moeilijkheden misschien met wat meer „gein uit. In westerhaai is men nogal serieus en daarom lijdt men er ook een beetje onder de on verwachte algemene'belangstelling. Laat Westerhaar betijen. Wij; u en ik, hebben toch altijd nog de Amerikaanse verkiezingen om over te praten? HERMAN HOFHUIZEN

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 7