De „Raad van Wijzen" maakt EYSKENS niet veel Grote groep in CVP tegen coalitie met liberalen wijzer Prof. van Spiegel over betekenis numerieke wiskunde De christen deze tijd m Oneerlijke administrateur voor de Krijgsraad Londense Planetarium speelt belangrijke rol bij onderwijs NIEUWHONIG RIJSTSOEP nUN IV7 soepen V ondst in het zoeklicht Geschil tussen premier en partijbestuur in België 'n volmaakt begrip in oliestook A Verdere ontwikkeling na komst van rekenmachines Een briefje van duizend zei hem niets Tegelijk ook interessant amusement Prinses Beatrix naar bruiloft in Canada Lichtende postzegels Kinderverlamming in België Negers mogen ook eten Hond overleefde twee weken opsluiting De handel tussen West- en Oost-Duitsland Gestolen geld in sok verborgen Schoorsteen was vuil, nat en slecht geconstrueerd Telefonisch weerbericht voor de bouwvakken Prins Bernhard naar Perzië 6000 teruggevonden Credo-reeks in vijftig delen Gratis bier maar De soep die iedereen zo lekker vindt! Hij sloeg hem stuk Opkomstcen tram Marine naar Hilversum op ■■PHH Goudprijs in Londen Sterk gestegen G0011 revaluati0 van de Duitse Mark CarraS'tanker door Rusland gekocht Willem Barendsz naaf Zuidpool vertrokken DONDERDAG 20 OKTOBER 1960 IN LA COURTINE Militairen stelen auto Veroordeeld door de krijgsraad Coleman, de grootste organisatie ter wereld op het gebied van olie- stook, fabriceert thans ook in Nederland de beroemde Coleman olie kachels. Een ruim 30-jarige erva ring - in Amerika is Coleman het meest ge vraagde merk - verze kert U van het grootst mogelijke profijt en de ruimst denkbare service. Gevangen onder partij aardappelen Drie slachtoffers van kolendampvergiftiging Groot en klein, jong en oud, fijnproevers en gewone liefhebbers van soep: allen zijn enthousiast over HONIG Rijstsoep met fijne groentenEen overvloed van heerlijke, voedzame rijst in krachtige bouillon, samen met fijne groenten. Een tractatie! Maak snel kennis met deze nieuwe HONIG soep. ZES BORDEN UIT ELK PAK èn voordeliger in prijs! Rijstsoep 48 ct. Juliennesoep 48 ct. Kalfssoep 48 cL Vermicellisoep 43 cL Jaarlijkse besparing van één miljoen gulden HILVERSUM, 19 okt. In de loop van het volgend jaar zullen de dienstplichti gen van de marine zich voor hun eerste oefening niet langer in Voorschoten, maar in Hilversum moeten melden. In het marine opleidingskamp aan de Noodweg is men met man en macht in de weer om tot dit doel de nodige ac commodatie te scheppen. Er komen vijf nieuwe gebouwen bij, bestemd voor ad ministratie, selectie, psyehodiagnotisch onderzoek en medische keuring Het op komstcentrum zal overigens volkomen gescheiden blijven van het opleidings kamp, alleen de eetzaa] zal in gemeen schappelijk gebruik komen Door deze verplaatsing verwacht de marine jaar lijks een besparing te kunnen bereiken van eén miljoen gulden. Gemiddeld ver-, werkt het apkomstcentruin,. dat sedert 1948 m Voorschoten is gevestigd, per jaar 6000 man (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, 19 okt. De Raad van Wijzen, gistermiddag door eerste mi nister Eyskens bijeengeroepen om zijn geschil met de leiding van de Christe lijke Volkspartij te beslechten, heeft de premier niet de waarborgen ver leend waarop hij had gerekend, In de gevel zijn de barsten weliswaar net jes dichtgepleisterd. Na afloop van de drie en een half uur lange conferentie heeft de voorzitter, senator Struye een lakoniek communiqué voorgelezen, volgens hetwelk tussen de regerings leider en de partij geen enkele ge schil bestaat. De partij is het volko men met de premier eens aangaande de in uitzicht gestelde sanering van de Rijksfinanciën en de C.V.P. vertrouwt erop dat de heer Eyskens die taak tot een goed einde zal brengen. Niets is echter bedriegeltjker dan dit communiqué. Aan de oorsprong van het geschil lag, zoals bekend, een con fidentieel memorandum, waarin de lei ding van de Christelijke Volkspartij prof. Eyskens ervan beschuldigt bij de vorming van zijn regering en de re dactie van zijn program, met de be langen van zijn partij niet in voldoen de mate rekening gehouden te hebben. Het memorandum werd een dag of tien geleden bij het kaderpersoneel van de partij verspreid. Terecht gekrenkt door deze demonstratie van wantrouwen, waarin hij de hand van partijvoorzit ter Lefèvre meende te ontwaren, riep Eyskens een Raad van Wijzen bijeen, waarin behalve de C.V.P.-ministers, oud-ministers en fractieleiders ook de katholieke ministers van Staat zouden zetelen. Deze raad moest, volgens de heer Eyskens, eens en voor goed dui delijk maken in hoever de regering nog verder op de steun van de C.V.P. kon rekenen. Eyskens had een program op lange termijn uitgewerkt, waarvan hij do ver wezenlijking ook na de volgende ver kiezing wenste voort te zetten. De goed keuring van dit programma veronder stelt dan echter dat, ongeacht de uit slag van de verkiezingen in 1962 de huidige C.V.P.-Liberale coalitie zal wor den gehandhaafd. In de leiding van de C.V.P. is daar tegen verzet gerezen, eerst en voor al omdat de vakbonden en de chris- telijk-democratische linkerzijde van de partij het program-Eyskens als een bedreiging voor hun sociale verworvenheden beschouwen; ander deels omdat een belangrijke groep in de partij geen heil verwacht van een langdurige coalitie met de liberalen. Deze groep wenst een bondgenoot schap met de socialististen. Zij stuurt aan op verkiezingen en wenst der halve een direct te realiseren, popu lair regeringsprogram, waarin dan uiteraard van bezuinigingen en nieu we belastingen geen sprake zou zijn. Niets schijnt intussen erop te wij zen dat de wijzen" voor eêrste mi nister Eyskens het signaal op groen hebben gezet. Naar men verneemt heeft Eyskens slechts schaarse bij zonderheden verstrekt aangaande zijn bezuinigings en belastingswet. De mees te „wijzen" schijnen daarop ontwij kend te hebben gereageerd. Zij ver klaarden hun oordeel te willen reser veren tot de premier in november de details van zijn saneringswet aan het parlement zal hebben overgelegd. Men staat dus even ver als verleden week. De heer Eyskens heeft niet het onvoorwaardelijk vertrouwen van zijn partij ontvangen, hetgeen, nuchter be keken, betekent dat men wellicht weer een stap nader tot de politieke crisis, tot parlementsontbinding en tot ver vroegde verkiezingen is gekomen. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 19 okt. Twee militai ren, die voor oefening in La Courtine waren en met een gestolen wagen naar Nederland wilden 'terugkeren 'hoorden vanmorgen voor de krijgsraad een gevan genisstraf van drie maanden met aftrek van voorlopig arrest tegen zich eisen. De krijgsraad veroordeelde de een tot twee maanden detentie. De ander kreeg een gevangenisstraf van twee maanden waarvan een voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar. De soldaten, die behoorden tot het een enveertigste bataljon infanterie in Erme- lo hadden voor zij naar La Courtine gin gen geen verlof gehad. De eerste de beste avond, dat zij mochten passagieren ging het tweetal er vandoor. Na drie uur te hebben gelopen namen zij een oud auto- tje, dat langs de kant van de weg stond, weg. De eigenaar van de wagen zag het tweetal wegrijden en waarschuwde de gendarmerie. In het eerstvolgende dorp worden de militairen aangehouden. Tij dens het voorlopig arrest probeerde een van hen zelfmoord te plegen. Naar aan leiding daarvan werd een psyciatrisch rapport over hem opgemaakt, op grond waarvan de jongen voor de militaire dienst werd afgekeurd. De andere militair is inmiddels overgeplaatst naar een ander onderdeel. Veel hangt er van af of de liberalen zich nog verder tot het spel zullen le nen. Electoraal kunnen zjj inderdaad niets erbij winnen in november een onpopulaire sanerings- en belastings wet te steunen, wanneer zij niet vooraf van een parlementaire meerderheid verzekerd zijn. Vermits de C.V.P. deze zekerheid weigert te verlenen, zou het ontslag van de liberalen, nog voor no vember, niemand buitenmate meer kun nen verbazen. Het verslag, dat Eys kens hede<n, woensdag, over de confe rentie der wijzen bij zijn liberale colle ga's uitbrengen zal, kan in dat op zicht beslissend zijn. OTTAWA, 19 okt. (Reuter). Volgens I Canadese persberichten heeft prinses Beatrix een uitnodiging aanvaard om naar Ottawa te komen voor het huwelijk van haar vriendin baronesse Renée Röeil. Het bezoek van de prinses zal een infor meel karakter dragen. Er is overigens nog rgeen datum vastgesteld voor het huwe lijk van baronesse Röell met de hee- T. Bradbrook Smith, ambtenaar van het Canadese ministerie van Financien. Baronesse Renée Röell is de dochter van de hofdame van de toenmalige prin ses Juliana tijdens de oorlog. Naar zij zeide, zal prinses Beatrix geen bruids meisje zijn. „Het huwelijk is een rustige! familie-aangelegenheid en de prinses brengt een informeel bezoek om aan een privé plechtigheid deel te nemen". De ba rones is de stiefdochter van de chef van het protocol van het Canadese ministsri° van buitenlandse zaken, de heer Feaver. Na de oorlog is Den Haag drieeneenhalf jaar diens standplaats geweest. Zij ging in die tijd samen met de prinses naar school en beiden studeerden later aan de Leidse universiteit. In Den Haag konden deze berichten met worden bevestigd, omdat de -datum van het huwelijk niet vast staat Mod.l „Wictlitm" f421.- Netto-c* pact t«it: 12.100 K.eal fn. Gelijkmatig verdeelde warmte in Uw kamer, ook langt de vloer. Laag verbruik - hoog rendement. Gemakkelijk en snel regelbaar, slechts éénknopsbediening. Levenslange garantie op de branderpot. Vraag demonstratie der verschillende Coleman modellen. De Coleman-producten zijn verkrijg baar bij alle goede erkende handelaren, y i Coleman's GELE vlam— straalt als del ZON Een volmaakt begrip in oliestook. COLEMAN VERWARMINGSAPPARATEN INDUSTRIE ENERGIEWEG 4, POSTBUS 11» NIJMEGEN Voor den Haag en Rotterdam adres v. d. handel: HEIL STUTTERHEIM N.V. Postbus 1143, den Haag - Toonzalen Noordeinde 29 (hoek Heufstraat) den Haag N. v., =t LUIK. 19 oktober. In de omgeving van Luik is de afgelopen dagen een aan tal gevallen van kinderverlamming ge constateerd. Een twaalftal kinderen, die geen van allen injecties tegen deze ziekte bleken te hebben gekregen, is voor be handeling opgenomen. NEW YORK, 19 oktober, Vier Ame rikaanse filiaalbedrijven voor levensmid- delen hebben medegedeeld, dat in 112 van hun filialen in de zuidelijke Ameri kaanse staten maaltijden aan zowel ne gers als blanken zullen worden opge diend. Er is in de loop van dit jaar voor de bedrijven dezer firma's gepost, omdat er alleen aan blanken maaltijden werden geserveerd. Het posten geschiedde zowel voor de bedrijven in de noordelijke, als die in zuidelijke Amerikaanse staten. Prof. dr. E. van Spiegel, hoogleraar in de afdeling der algemene wetenschap pen voor het vak zuivere en toegepaste wiskunde en mechanica, hield in de Aula van de Technische Hogeschool zijn inau gurele rede bij zijn ambtsaanvaarding over: „De groeiende betekenis der Nu merieke Wiskunde". In de rede wordt het vakgebied bespro ken, dat enerzijds omlijnd wordt door de toegepaste wiskunde i„ zijn begTens- de betekenis van mathematische fysica en anderzijds door het gebied dat zich bezighoudt met de studie van de moder ne rekenautomaten. Dit gebied, dat meestal wordt aangeduid met de naam numerieke wiskunde, heeft zich eerst goed ontwikkeld na de komst van elek tronische rekenmachines. De denkwijze nodig voor een goede ontplooiing van deze numerieke wiskun de is wel enigszins verschillend van die der gewone wiskunde. De nieuwe ont wikkelingen zijn dikwijls meer geba seerd op proefondervindelijke ervaring en intuïtie en minder op een logische mathematische deductie. Als voorbeel- DARMSTADT i n „u I ZWOLLE, 20 oktober Na twee wc ,7. Het PTT- ken gevangen te hebben gezeten onder Kantoor alhier heeft een proef getto- een grote partij landbouwprodukten is de men met licht uitstralende postzegels hond Myra van landbouwer P. J. A. Naus waardoor een snellere schiftins? van' ,n Ens 'Noordoost-polder) teruggevonden, brieven en briefkaarten en het a,Z S^enf'V6rmagerd' maar toch «natisch stempelen van de postzegels In zijn landbouwschuur had de heer mogelijk wordt. Naus een grote partij erwten opgeslagen, De zegels stralen een ultraviolet licht waarin met behulp van een rooster een uit, waardoor hun plaats op het Dost- 4oorgang,was uitgespaard. Ruim veertien stuk direct immt „At p dagen geleden werden naast de erwten vast te staan, zodat aardappelen opgeslagen, waardoor de nei automatisch stempelen nauwkeuri- gang werd afgesloten. De hond was op dat ogenblik in de gang en kwam gevangen te zitten. Toen men het dier miste, werd overal zonder resultaat, gezocht. De heer Naus plaatste advertenties in kranten doch deze leverden uiteraard ook niets op. Nadat twee weken waren verstreken meende een knecht, toen hij door de schuur liep, gejank te horen. Het geluid bleek uit de berg erwten te komen. Na dat een drie meter dikke laag aardappe len was verwijderd, kon de hond worden bevrijd. Twee weken lang was het dier in de kleine donkere ruimte opgesloten geweest, zonder eten en drinken. ger kan geschieden. AMSTERDAM, 19 okt. Een boek houder van een groothandel in de Kog gestraat telde geld na op zijn bureau, toen een 18-jarige bijrijder binnenkwam en enige zegelboekjes ontving. Nadat hij weggegaan was miste de boekhouder vijf biljetten van 100,-. Onmiddellijk viel de verdenking op de bijrijder, die echter ontkende het geld gestolen te hebben, maar bij fouillering vond men het geld in zijn sok. UTRECHT, 19 okt. In het acade misch ziekenhuis in Utrecht zijn gister avond een vrouw en twee jongens van drie en zestien jaar met kolendampver giftiging opgenomen. De vergiftigings verschijnselen deden zich het eerst voor bij de jongste, Fransje Lauffer, in zijn ouderlijk huis aan de Twijnstr. De ge neesheer, die geroepen was toen het ventje omstreeks zes uur onwel werd. stuurde het kind naar het ziekenhuis. Mevrouw Lauffer-Evers, ging, omdat zij zich evenmin lekker voelde, om negen uur naar bed. Haar broer, die toevallig op visite was, werd kort daarop ziek. Hij werd samen met zijn zuster om 12 u. naar het ziekenhuis vervoerd. Geen van de drie slachtoffers verkeert in levensge vaar. Het ontstaan van de kolendamp was, volgens de brandweer, te wijten aan de vuile, natte en slecht geconstrueerde schoorsteen. DEN HAAG, 19 okt. Van 1 novem ber a.s. tot 1 april 1961 kunnen de spe ciale weerberichten voor de bouwvakken weer telefonisch worden aangevraagd. De nummers van het telefoonnet Utrecht (netnummer 030) zijn voor de vier rayons, waarin het land is verdeeld on gewijzigd gebleven. DEN HAAG, 19 okt. Prins Bernhard zal op 29 oktober naar Iran vertrekken om op uitnodiging van de Sjah aldaar enkele dagen als zijn gast te verblijven. Uiterlijk 6 november hoopt de prins in Nederland terug te keren. Op zijn reis, die gemaakt wordt in de Fokker „Friendship" zal de prins worden vergezeld door zijn particuliere secretaris, dr. F. A. de Graaff, en zijn adjudant lui tenant-kolonel C. C. Geertsema. AMSTERDAM, 19 oktober De direc teur, die aangifte had gedaan bij de po litie dat hij na een „avondje uit" te zijn geweest bij terugkomst in zijn hotel een portefeuille met 6000,- vermiste heeft intussen de politie medegedeeld dat hij, nadat hij uitgeslapen was, de portefeuille met het geld op de vloer van zijn hotel kamer heeft teruggevonden. De porte feuille was blijkbaar uit zijn zak gegle den. Met alleen maar te betogen, dat leek maar geloofskennis en inzie'1, dient te hebben komt deze leek "ie verder. Naast het betoog behoort ae daad van persoonlijke of schriftelijk voorlichting van deskundigen. Het vet' heugt ons zeer, dat we voor wat "e daad betreft een belanrijke medeé®' 1 ling kunnen doen. De uitgeversmak' schappij de N-V. Standaard- Boekha"' del, Singel 100 Amsterdam-C. stelt n'' de moedige en tegelijk gedurfde dak van een vertaling van het Franse wem „Je sais, je crois" onder hoofdredact'6 van Henri Daniel-Rops van de Ecade' mie Franqaise. Uit het werk van delen is vöor Nederland een keus Sc' maakt, voorlopig tot een totaal va" 50 delen. Nog dit jaar zullen er ze° verschijnen. Met de volgende titels' Wat is geloven, Ook de leek is Kei*: Christus'én wereldburger, Kathölicite1' Moderne .gedachten en christelijk wijsbegeerte en De Heilige Geest. deel heeft een omvang van 116 tot pagina's met een formaat va" BERLIJN, 19 okt. Vertegenwoor digers van Oost- en West-Duitsland hebben dinsdag in Berlijn besprekingen gevoerd over het voornemen van Bonn den van deze ontwikkelingen worden ge noemd de bepalingen van benaderende uitdrukkingen voor allerlei functies, die zeer gemakkelijk door moderne reken machines kunnen worden berekend, en de Monte Carlomethode, die opgevat kan- worden als een statistische methode voor om de handel tussen Oost- en West- t!?' d5 "?et sl°' Duitsland stop te zetten. Zo meldt het ring vormen voor 'de^war^nftkoms'ten °°stfuitse persbureau A.D.N. Men is niet tot overeenstemming gekomen. numerflk„L!™" waarmee nieuwe zoals bekend heeft Bonn meegedeeld, numerieke processen, die gebruik ma- j4.1t ken van alle facetten van de moderne °P he emd tvan dltJaf de hulpmiddelen, worden ontwikkeld, is nog- handelsovereenkomst tussen West- en al gering. Oost-Düitsland zal beëindigen. Deze Gesteld wordt dan ook, dat op het ge- staP Is een vergeldingsmaatregel tegen bied der numerieke wiskunde nog veel de beperkingen die de Oostduitsers het werk gedaan kan worden, zowel door verkeer naar Oost-Berlijn hebben opge- derzoekers, dte rich meer' richte^V^l6gd' B(mn 13 eChter b6reid °Vei' een Aan Marylebone Road te Londen staat een gebouw, dat bijna helemaal uit een koepel bestaat, een soort massief ei in tweeën gesneden. Bezoekers, die drie jaar geleden in Londen zijn geweest, zul len dit gebouw nog niet hebben gezien. Het is het Londense Planetarium en binnen in die koepel zien wij de magi sche wereld van sterren en planeten in al hun schitterende pracht. Het is een plaats waar zowel de serieuze student als de belangstellenden zich thuis voelen on In de betrekkelijk'korte tijd van zijn bestaan heeft het Planetarium al een be langrijke rol gespeeld bij het onderwijs en als vorm van amusement. Wanneer je in de zaal gaat zitten, schijnt deze in niets van andere te ver schillen; een ogenschijnlijk gewone on- de zaal oder een hoog, koepelvormig dak. Maar dan, alsof een monster plot seling wakker wordt, komt de grote pro jector in actie. Het wordt schemerdon ker en als bij toverslag merk je, dat je onder de blote hemel zit; zelfs de sfeer van de nachtelijke lucht is voelbaar. En als de zon al lager daalt en de zonson dergang de hemel roze tint, zie je de be kende Londense horizon, eerst schimach tig, daarna zich flauw aftekenend tegen de hemel: Nelson's Column, St.-Paul's Cathedral, Westminster Abbey, kerkto rens, de kranen in de havens, die als skeletten opdoemen, en, als je heel goed kijkt, ook de koepel van het Planetarium. Het wordt donkerder, de sterren be ginnen te stralen en als de maan, koel en ver, langs de hemel beweegt, begint de verteller te spreken, „Wij nemen u mee," zegt hij, „op een tocht in de toekomst, maar laten wij eerst een honderd njijl over Londen vliegen de inktdorikere lucht is ver licht door de sterren en het gejacht van de twintigste eeuw ligt ver beneden ons" Met het fantastische gevoel, dat je je op een vliegend tapijt bevindt, ben je be reid je snel mee te laten voeren naar welk deel van de wereld ook, of naar tijden ver terug in de geschiedenis, want het Planetarium Iaat niet alleen zien, hoe de hemel er in ver weg gelegen lan den uitziet, maar het kan ook de hemel, zoals die er honderden jaren geleden uit zag als het ware herscheppen. Op deze mysterieuze tocht kunen we opzien naar de ijzige, schitterende hemel in een Noordpoolwinter of naar de veerachtige vingers van het Noorderlicht, dat zich aan de hemel verspreidt. Zachte en rustige muziek vormt een eenheid met de rest van het program ma, een begeleiding, die steeds van stemming verandert en aangepast is aan het onderwerp, dat de verteller be spreekt - muziek, die even internatio naal is als het flonkerende sterrentapijt, waarvoor het de achtergrond vormt. Om alle aspecten en interessen te be lichten, is het programma gevarieerd en actueel. De moderne „indringers" in liet hemelruim, de satellieten, worden direct nadat'het nieuws van hun baan rond de aarde bekend gemaakt wordt, toege voegd. Wanneer er een nieuwe komeet van enig belang verschijnt, is ook deze direct in het Planetarium te zien. De zes permanente vertellers zijn al len specialisten. Om enkelen te noemen: de vroegere Senior Navigation Instruc tor van de Royal Navy, die speci ale programma's verzorgt op het gebied van de scheepvaart voor zeilers en ma rinecadetten; een vroegere Royal Air Force Officer, die een autoriteit is op het gebied van de ruimtevaart en alle ontwikkelingen van de satellieten gade slaat. Het nieuws hierover wordt ver strekt door de grote radiotelescoop te Jodrell Bank; een mathematicus en hoofd van een college te Oxford, die het onderwerp bijbelgeschiedenis, dat in verschillende programma's voorkomt, behandelt; een ingenieur, die zich bezig houdt met de speciale apparatuur voor het produceren van visuele effecten, zo als sneeuw tijdens de Kerstdagen en het Noorderlicht in het Poolprogramma De hoofdverteller, Dr. Henry C. King, is een specialist in optiek, een autoriteit op het gebied van de historie van de tele scoop en van de astronomie en is Presi dent van de British Astronomical Asso ciation. Alle voorstellingen kunnen, indien ge wenst, behalve in het Engels ook in het Frans, Duits en Nederlands worden ver zorgd. zuivere wiskunde. Steeds meer onderzoekingslaboratoria en industrieën gaan er toe over een af deling voon toegepaste- en numerieke wis kunde op te richten en uit te rusten met een elektronische rekenmachine. Willen deze faciliteiten een zo groot mogelijk rendement opleveren, dan is het onder zoekingswerk op het gebied der numerie ke wiskunde een noodzaak. Tenslotte wordt nog de hoop uitgespro ken, dat indien in ons land de moderne' hulpmiddelen in de vorm van grote en snelle computers beschikbaar komen, velen zich aangetrokken zullen voelen tot onderzoekingen op het gebied der nu merieke wiskunde. Een medisch student aan de universi teit van Londen ontdekte een oude be paling, waarin werd gezegd, dat hij ge durende de tijd van zijn eindexamen aanspraak kon maken op een gratis glas bier per dag. Hij eiste zijn rechten op en het bestuur had geen andere keuze dan de student zijn biertje te verschaf fen, Het bestuur echter bekeek de bepa lingen ook wat nauwkeuriger en de stu dent kreeg een boete van 5 hij droeg geen zwaard! nieuw handelsverdrag te praten. DEN HAAG, 19 oktober Een veertig jarige adjudant-administrateur moest zich vanmorgen voor de krijgsraad ver antwoorden, omdat hij tenminste zeven duizend gulden zou hebben gestolen. Tot een uitspraak Is de krijgsraad niet geko men. Op verzoek van de raadsman van de beklaagde is de behandeling van de zaak voor onbepaalde tijd geschorst. De adjudant heeft namelijk gevraagd of er een psychiatrisch rapport over hem mag worden opgemaakt. De beklaagde heeft op verschillende tijdstippen in de jaren 1959 en 1960 als kassier en plaatsvervangend korpsadmi nistrateur bij het depot der cavalerie in Amersfoort tal van bedragen uit de kas, die hij onder zijn beheer had, genomen. Het geld heeft hij gebruikt voor het af lossen van leningen, de aankoop van drie auto's enzovoorts, zoals hij eerder had verklaard. Over dit enzovoorts wilde de president wel wat meer weten. Uit het verhoor bleek, dat de beklaagde verschil lende keren het huishoudgeld heeft aan gevuld. In Nieuw Millingen heeft hij ech kwam, financierde de adjudant onder meer een televisietoestel. Hoewel de pre sident deze uitgaven kwalificeerde als uitspattingen, hield dé beklaagde vol dat hij zich daaraan niet schuldig had ge maakt. De adjudant zei niet te kunnen begrij pen, dat hij zich aan rijksgelden had ver grepen. „In Indonesië ging er maandelijks meer dan een miljoen gulden door mijn handen zonder dat ik daar ooit iets van heb achtergehouden. In Nederland heb ik erg hard gewerkt, soms wel 36 uur achter elkaar. Ik werd slordig met geld. Een briefje van duizend zei me niets meer". In 1956 is de adjudant al van het rechte pad afgeraakt. Hij was toen dienstdoend korpsadministrateur. Toen hij een kaste kort ontdekte durfde hij dat niet te mel den, omdat hij bang was zijn kans op pro motie te verspelen. Het tekort is steeds onverklaarbaar geweest. Hij hield vol dat hij dat geld niet zelf heeft gebruikt, Van de veertienduizend gulden die in totaal zijn verdwenen zegt de beklaagde er ze venduizend zelf te hebben genomen, door ter duizend gulden gegeven aan een j een ingewikkelde administratieve mani- vrouw. Voor een gezin in Den Helder, pulatie slaagde de adjudant er in door de waar hij, toen hij daar was gelegerd, veel I controles te komen. MET FIJNE GROENTEN FREDERICK BOLAND, voor zijn vrienden „Freddy" sloeg tijdens de ob structie van kameraad K zijn voorzit tershamer stuk. Hij heeft direct een nieu we gekregen. Toch is hij geen heetbloe- dig mens, deze intellectuele Ier. Maar misschien gaat zijn Ierse bloed deson danks koken, als de genoemde heer zijn schoen uittrekt. Dan moet er in zijn vuist datgene varen, waarmede vroeger de Ieren hun speciale knots hanteerden, in de dagen dat ze als vechtersbazen met elkaar de faam verwierven, er steeds bij te zijn, als er een robbertje te vechten viel Al oud is het Amerikaanse verhaal van de Ierse immigrant, die te New York voet aan wal zette. Het eerste wat hij zag, was een vechtpartij. En het eerste wat hij vroeg was. of hij mee mocht doen. Hij wachtte het antwoord niet eens af en trok zijn jasje uit. Wel. Frederick Boland is in weerwil van alle Ierse traditie een evenwichtig man. Jij weet zich onder de moeilijk ste omstandigheden te beheersen. Van daar. dat hij alleen maar zijn voorzit tershamer stuk sfbeg en verder de vijf tiende zitting van do algemene vergade ring der Verenigde Naties kalm en waar dig leidde. neer K „njet" zei en met zijn duim naar beneden wees, toen er gestemd werd, wie voorzitter zou worden, Frederick Boland, de man van het Westen of de Tsjech Jiri Nosek. de marionet van meneer K. Frederick Boland werd voorzitter, met 46 tegen 25 stemmen an niet he mkwam een geboren onderhandelaar op de voor- zittersstoel te zetelen. Indien het een ander was geweest, zou meneer K mis schien wel met zijn schoen gegooid heb ben. De thans 56-jarige studeerde aan de universiteiten van Dublin, Harvard en Chicago Hij trad in 1929 in de diploma tieke dienst van zijn land. In 1932 werd hij eerste secretaris van e Ierse am- bassade te Parijs. Men kon hem daar menigmaal op Montparnasse aantreffen en daar leerde hij zijn vrouw kennen, de schilderes Frances Kelly, wier werk in talrijke musea hangt. Hij heeft nu een zoon en vier dochters. Zijn huis in Man hattan is een trefpunt voor bohémiens. Frederick Boland speelt zelf voortreffe lijk piano. VOORDAT HIJ ALS vertegenwoordiger van Ierland bij de Verenigde Naties naar New York kwam, had hij een heel ver dienstelijke diplomatieke carrière achter zich. Van 1950 tot 1955 was hij gezant te Londen, een moeilijke post. Engeland Is immers Ierland® „erfvijand" en velen I zijner^ landgenoten In de Verenigde Naties bewees hij zo zijn eigen mening te hebben en niet be paald achter de grote mogendheden aan te willen lopen. Hij veroordeelde zovvel Frankrijks politiek in Algerië als Enge- lands optreden tegen Cyprus. Ook is hij voor toelating van Rood China tot de Verenigde Naties, intussen onder voor waarde, dat het eerst toont, de statuten er van te willen eerbiedigen. VOORTS BETOOGDE HIJ herhaalde lijk de noodzakelijkheid, dat zowel de Verenigde Staten, als de Sovjet Unie zich uit het Nabije Oosten zullen terug trekken. Aangezien hij zijn speeches meestal met Ierse humor kruidt, neemt men hem zelfs onaangename uitspraken niet kwalijk. Hij acht de taak der kleine naties in New York zeer belangrijk. „Vooral de kleine landen", zo zei hij eens, „moeten blaffen, wanneer er gevaar dreigt". Ondanks zijn werkzaamheden als Ier- lands gedelegeerde vond hij nog tijd; óm bij de katholieke Fordham Universiteit van New York als examinator voor oude talen op te treden. Dit is nu afgelopen. Zijn taak van voorzitter eist hem hele maal op Wellicht vindt hij niet eens HI.T HAD KFNnttt ttk- uur. I idii'urowten zouden niets liever w«it t» b?hoefte' j willen, dan Ulster binnen marcheren en raak te nemen over het feit, dat me- 'dit aan Engeland ontnemen. meer een uurtje, om een muziekavondje I T-To \rfsnaf a „f te organiseren zoals onlangs, toen de j l llfif di<T0ion011 ex-kandidaat voor het Amerikaanse pre- U 1 sidentschap, senator Henry Cabot Lodge JU Bfclzillë RIO DE JANEIRO, 19 oktober (AFP). He staking van Braziliaanse havenarbei ders, waardoor het werk in alle Brazi- liaanse havens tot stilstand kwam is dins dagmiddag beëindigd, nadat Öe Wérkgé- Amerikaanse volksliederen zong, waar bij hij door Frederick Boland be geleid werd. Men beweert in New York, dat hij zijn voorzittershamer stuksloeg, niet omdat hij zijn zelfbeheersing verloor, maar om dat het ding yan slechte makelijk was. 21 Vi x 13% cm. De redactie van de Credo-reeks onder welke titel de delen zullen uitkomen - merkt zelf 111 haar verantwoording over de uitgaf o.a. oog op: Hier wordt het christendom bescbfe' ven als zijnde in en verantwoorde' lijk voor de wereld. Dat deze ser'e in de afdeling „De Kerk irf haar or ganisatie" ook een apart numw6' wijdt aan „De leek in de Kerk" is wel vanzelfsprekend- Er is in 20 jaar veel gëbeurd .en v®e' veranderd! Wat in deze modern® uitgave tot uiting, komt is de nieuWe bewustwording, die in korte tijd ëe' groeid is, dat wij mensen-in-ëe" wereld zijn, wier christeo-zijn da" ook slechts in en voor' de' wereld be leefd kan worden. In deze groots opgezette serie wor den niet slechts de verschillende on' derwerpen behandeld op een vvijz®' die met de gegevens van theologe co wetenschap rekening houdt. maar worden ook alle terreinen betreden' waarop de christen van deze tijd zie'1 beweegt, en waar de hedendaags problemen ligger}. Zo worden er aparte deeltjes gewijd aan de lutie", de „Levende stof", de „Plan®" tarisatie van wereld en christen' dom"; speciaal behandeld worden „De wetenschap van het paranorma' le" „Psychiatrie en christendom"1 maar ook vraagstukken als „Kei* cn arbeid", „De film" en „Radio e" televisie" worden in een apart dee' besproken. De uitgeverij de N.V. Standaard' Boekhaodel hoopt begin november d® eerste delen te kunnen afleveren. LONDEN, 19 okt. De dollarprii® van* goud op de Londense markt heen dinsdag een scherpe stijging on dergaan. De prüs steeg tot 35,30 dolla.t per ounce waarmede het hoogste Pel werd bereikt sedert de heropening van de markt in 1954. Het agio boven Amerikaanse officiële verkoopprijs v'ft'1 36.0875 dollar was groter dan ooit te voren. Het was niet na te gaan, waar d® vraag vandaan kwam en o£ de vraa? afkomstig was van centrale banken van particulieren. De Engelse autorite1" ten, die optreden als verkoopagenten voor de Zuidafrikaanse en Australische goudproucenten, boden een vrije grote hoeveelheid goud aan, echter niet vol doende om de vraag te bevredigen. De achtergrond van deze ontwikkeling op de Londense goudmarkt is volgen® Reuters financiële redacteur de over vloed aan dollars, die voortspruit U1 het tekort op de Amerikaanse betalings balans. BONN, 19 okt. De Westdultse re gering zal de waarde van de Duits® Mark niet in opwaartse richting her zien. Dit blijkt uit een communiqué, d®' dinsdagavond, in Bonn gepubliceerd werd over de kabinetszitting van twee uur, waarin vraagstukken der conjunct" tuurbeteugeling werden besproken- In het communiqué wordt gezegd, dat er volledige eenstemmigheid over be stond, dat van een herziening van b® waarde van de Duitse mark in opwaart se richting geen sprake kan zijn. Westdtiitse regering zal verder blijv®11 pogen een houding van overheid en be drijfsleven te bereiken, die in overeen; stemming is met de conjunctuur! kabinet beraadslaagde ovér maatregels15' die geschikt zijn om prijsstijgingen *e voorkomen. Het ministerie van econO' mische Zaken zal het kabinet onmiddef' xi ..V005,stelien doen toekomen, die geschikt zijn stabilisatie van de econO" mische toestand in West-Duitsland tot stand te brengen. AMSTERDAM, 19 okt. Een Rus sische staatsrederij te Odessa heeft he' door de Nederlandse Dok- en Scheeps bouw Maatschappij aan de Griekse reder Carras afgeleverde tankschip „Delia" Spirit" (24.700 ton) voor circa 17 m11' joen gekocht. Het schip krijgt nu <Je naam „Adler". De rederij van Carras heeft nog vier tankschepen in aanbouV bij de NJ5.S.M. i9okt' T- VanmorgeJ1 ,aJ fabrleksschip Willem Barendsz vnn„ .1- „Nederlandse MaatschappU voor de Walvisvaart - van Amsterdam uitgevaren naar het Zuidpoolgebied- De stemming aan boord was prima- aldus deelde de maatsrhannii vanlft an6!6' °V,irectie hoopt dat de vangst én de produktie niet bii die van toen ruim ?rnnne? 'zullen achterblijven, ducè/rd 'on traan werd gepro- h„!nd'l" altes- normaal verloopt zal ven NaT C"'''a zes maanden we-g bl«- tie V«n ho Wb vernemen zal de produk- A". bevrnreri walvisvlees, waarme- af ;vpnf j?.ar werd begonnen', dit janl' vers en de stakers tot een akkoord waren I nu G1Sbei^^e mate worden voortgezet-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 4