Ambtenaren in Nieuw-Guinea krijgen Nederlandse rechten Zelfbestuur vóór 1970? „Te vroeg en onverstandig aldus minister Toxopeus HET GEHEIM VAN DE EENHOORN Alfredo De stille overwinning Risicospreiding en.deskundig beheer: aandelen Vereenigd Bezit van 1894 ■■BIJSTANDSKORPS" OP KOMST CONTACT Serie inbraken in Westland Wij luisteren naar Negen Edisons uitgereikt Goed programma van K.R.O. Radio-Vaticaea VB MAANDAG 24 OKTOBER 1960 pagina 2 Lévend flonkerend licht GOUDA kaarsen 1 Mgr. Jansen consacreert Haagse Pius X kerk DÈ AVONTUREN VAN KUIFJE EN BOBBIE 87 Wij kijken naar Geen voor opera in Nederland speciaal in teak v/h.W.H.V.GÜRP Ha!die kleine schob bejak Dat zal ik hem duur betaald zetten!.. Het Wcf5 niét kwaad bedacht o o n Het spijt memijne Heren maar ik moet U verlaten. Ziezo, beste vriendeh Hu zit ten jullie ook eens opgesloten.-.. Militaire hulp bij aardappeloogst Nixon-Kennedy morgen voor T.V. Gezelligheid... Intieme sfeer.,. GOUDA kaarsen 1 Geen katholieke T.V.- uitzendingen op Cuba Gouden glans, gezellige gloed, GOUDA kaarsen 1 (Advertentie) Feestelijk, flonkerend licht GOUDA kaarsen I Benoemingen bisdom Haarlem Tintelendspelvanrijkeglanzen, GOUDA kaarsen I Advertentie Intimiteit... behaaglijkheid... GOUDA kaarsen I DOOR: RUTH FEINER Examens HOLLANDIA, 22 oktober (ANP) De regering gaat een „bijstandskorps" vormen voor de ambtenaren Nederlan ders in Nieuw-Guinea, zowel voor de uitgezondenen onder hen, als voor hen, die in Nieuw-Guinea in dienst zijn ge nomen. Als beginsel zullen alle Neder landse ambtenaren deel uitmaken van dit korps. Daardoor krijgen zij een status, die in materieel opzicht over eenkomt met die van de ambtenaren in Nederland: bij beëindiging der werk zaamheden een gegarandeerde over. tocht naar Nederland, recht op buiten lands verlof, wachtgeld enz. De bedoe ling is voorts, dat er in Nieuw-Guinea een rechtspraak zal komen voor amb tenaren, gelijksoortig als die welke In Nederland bestaat. Het wetsontwerp tot instelling van het bijstandscorps is thans aanhangig gemaakt bij de com missie voor georganiseerd overleg in Hollandia en in studie bij de ambtena ren en de vakverenigingen. Dit heeft minister Toxopeus van Binnenlandse Zaken vandaag op een persconferentie medegedeeld nadat hij was teruggekeerd van zijn rondreis op Nieuw-Guinea. De bewindsman zei het vaste vertrouwen te hebben, dat zowel het parlement als het georganiseerde oerleg zich tegen een dergelijke re geling niet zullen verzetten en er zich toe zullen bepalen, in het ontwerp ver beteringen aan te brengen. Hij zegde toe om, indien het stuk „niet aanvaard baar geamendeerd" terugkomt, te zul len bevorderen, dat het zeer spoedig zal worden ingediend bij de beide Ka mers. Minister Toxopeus verklaarde voorts de stellige indruk te hebben dat de regeling voldoende garanties bevat, om de thans in Nieuw-Guinea heersende onzekerheid weg te nemen en noem de het wetsontwerp „een bevredigende zaak". Over de voormalige ,,Deta"-werkers (uit Indonesië gekomen Nederlanders) die in Nieuw-Guinea in een moeilijke positie verkeren, zal de regering, al dus do bewindsman, die niet kan zeg gen of dit standpunt positief dan wel negatief zal zijn. Hij voegde hieraan toe, dat hij ten zeerste is doorgedron gen van de moeilijkheden, waarmede betrokkenen te kampen hebben. Staatkundige toekomst Een der journalisten informeerde naar de Indruk, die minister Toxo peus heeft verkregen van de ver schillende plannen, die over de staat kundige toekomst van Nieuw Guinea, zowel op het nationale als het inter nationale vlak, zijn geopperd. De vragensteller dacht hierbij aan de in zichten van prof. Duynstee in „de Tjjd-Maasbode", die van de dertig vooraanstaande gereformeerden en van de premier van Malakka, Teng- koe Abdul Rachman, die allen het gesprek met Indonesië opnieuw op gang willen zien gebracht. De bewindsman antwoordde, tijdens zijn rondreis door het land niet op de hoogte te zijn gebleven van het laat ste nieuws en het daarom gevaarlijk te achten, hierover een uitspraak te doen. In de bedoeling het gesprek te heropenen, ziet hij er echter weinig mogelijkheden, gezien het onwrikbare standpunt van Indonesië. De heer Toxopeus wees er op, dat in New York journalisten aan president Soekarno hebben gevraagd, of hij zou willen pra ten met minister Luns, doch dat de pre sident tot driemaal toe „neen" heeft gezegd. In tegenstelling tot de mening van (Advertentie) premier Duynstee verwacht de minis ter, dat een onafhankelijk West- Nieuw Guinea zeker kan rekenen op internationale hulp. Verlening van soevereiniteit zal, na contact met leden van de Verenigde Naties, te zijner tijd ongetwijfeld ge beuren, mits de zekerheid bestaat, dat er van Indonesische zijde geen bedrei ging meer aanwezig is. De bewindsman ontkende voorts na drukkelijk te hebben gezegd zoals in de „Nieuw-Guinea Koerier" was ge meld, dat in verband met de interna tionale politieke ontwikkeling, het toe. kennen van zelfbestuur vóór 19*0 be staanbaar zou zijn. De tijd lijkt de mi nister te kort en hij vindt het onver standig. Ook op economisch gebied moet er nog veel gebeuren, aldus de heer Toxopeus; „Aan zelfbeschikking heb je (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 24 okt. De bisschop van Rotterdam, mgr. M. A. Jansen heeft zondagavond de nieuwe kerk voor de wijken Bouwlust en Berestein, de Pius" X-kerk aan het Zonne-oord, geconsa creerd. Den Haag is hiermee een prach tige kerk rijker geworden, die opvalt door zijn prachtige vormgeving. Ook het interieur geeft een zeer royale en moderne indruk. Opmerkelijk is dat communiebanken ontbreken. De gelovi gen communiceren staande voor het priesterkoor. Zoals gemeld is de Pius X- kerk een schepping van dr. ir. T. Nix. De parochie is nu ook twee parochie zalen rijker; een crypte onder het altaar en een zaal bij de pastorie. Nadat mgr. Jansen de altaarwijding had verricht, de kerkmuren van binnen had gezegend en de kerkvloer had be sprenkeld, konden de gelovigen in pro cessie van de naastgelegen noodkerk uit het nieuwe kerkgebouw binnentrek ken. Daarna voltrokken zich in aan wezigheid van onder meer de deken van Den Haag, mgr. W. A. E. Bokeloh en de burgemeester van Den Haag, mr. H. Kolfschoten, de overige plechtigheden. Ten slotte droeg mgr. Jansen een pon tificale H. Mis op tot intentie van de parochie. DEN HAAG, 24 okt. De recherche \an de rijkspolitie Den Haag en rijkspo litiemannen uit Wateringen hebben een inbreker op heterdaad betrapt bij het binnendringen van een garagekantoor in Wateringen. In een dag tijds heeft deze 28-jarige inbreker, uit Vlaardingen, reeds elf in braken opgebiecht. Bij verder verhoor verwacht de rijkspolitie nog een langere reeks bekentenissen van diefstallen op Westlandse kantoren. De man stelde de recherche aanvan kelijk voor raadsels. In het Westland volgde het laatste half jaar inbraak na inbraak, waarbij voornamelijk baar geld verdween, zonder dat duidelijke sporen werden gevonden. Daarom werd in de laatste vier weken een dicht net van speurders om een gro te reeks kantoren in de „Glazen stad" van het Westland getrokken. In de nacht van vrijdag op zaterdag grepen twee wachtmeesters de inbreker. Bij fouillering werd op hem een aan tal gesloten loonzakjes gevonden, welke hij een half uur voor zijn gevangenne ming uit een kantoor in De Lier had gestolen. niets als er geen onderbouw is van de economie". De bewindsman is voornemens, het contact tussen Den Haag en Hollandia te verbeteren en te intensiveren. Ook acht hij het nuttig, dat hoge Neder landse ambtenaren in Nieuw Guinea bepaalde zaken rechtstreeks komen afhandelen. Op een vraag inzake de bijzondere HBS in Hollandia er is hierover be roering ontstaan in verband met de omzetting van het vijfjarige leerplan in een zesjarig antwoordde de mi nister, dat dit een der eerste zaken is. die hij na terugkomst in Den Haag zal bespreken. TEKST EN TEKENINGEN VAN HERGF. C bij Uifg. Casterman DINSDAG HILVERSUM I. 402 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7:40 Gram. 7.45 Morgen gebed en'overweging. 8.00 Nws. 8.15 Gram 8 50 V. vrquw. 9.85 .Waterst. 9.40 Gram. 9.55 Inl. Hoogmis. 10.00 Hoogmis. 11.15 V. tl. yrouw. 11.30 Gram. 11,50 Lezing 12.00 Middagklok. 12.03 Ben je zestig? 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 12.50 StaatSlebezoek. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewij zer. 13.20 Platennieuws. 13.35 Lichte muz. 14.00 Gram. 14.35 V. d. plattelandsvrou wen. 14.45 Gevar. progr. 16.00 V. d. zie ken. 14.70 Beursber. 17.45 Regeringsuitz. 18.00 Lichte muz. 18.20 Polit. lezing. 18.30 R.V.U.Oorlog en vrede, lezing. 19.00 Nw 19.10 Act. 19.25 Memorandum. 19.30 Gram. 20.30 Avondcollege. 21.00 Viool en piano. 21.25 Vocaal ens. 21.50 Concertgeb. ork. 22.30 Nws. 22.40 Lezing. 22.55 Wereldkam- pioensch. dammen. 23.00 Nieuwe gram. m. comm. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. - AVRO: 7 (O Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 De groen teman. 9.15 Gram. 9.40 Morgengebed. 10.00 Gram. 11.00 Gram. 11.15 V. d. zieken. 12.00 Lichte muz. 12.20 Regeringsuitz. Uitz. v. d. landbouw. 12.30 Land- en tuin bouw meded. 12.33 Muz. corps. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Kamérmuz. 14.30 Gram. 15.00 V. d. vrouw. 15.30 Alt en piano. 16.15 Gram. 17,30 Amateursprogr. 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 Klankb. 18.45 Lichte muz. 19.05 Paris vous parle. 19.10 Gram. 20.00 Nws. 20.05 Amus. progr. 21.10 Quizprogr. 22.00 Liederen. 22.30 Nws. beursber. v. New York en meded. 22.45 Joum. en staatslebezoek., 23.00 Lichte mu ziek, 23:30 Licht progr. 23.55-24.00 Nieuws. ENGELAND. BBC Home Service, 330 m.: -13,00 Ork. ponc.. 16.30 Gevar. muz. 20.00 Gram. 21.30 Ork. conc. 0.06-0.36 Ka mermuziek. ENGELAND,i BBC Light Progr., -1500 en 247 m.12.81 Orgelrecital. 13.00 Gram. 14.00 Gevdr. muz. 16.00 Daiismuz. 16.45 Lichte muz, 17.45 Verz. progr. 18.31 Lieh- te muz. -én ber. 20.31 Gevar. progr. 21.31 Lichte muz. 22.31 Gevar. muz. 23.40 Lich te muziek. - NDR' \VÖR, 309 m.12.00 Lichte muz. 13.15 Amus. muz. 14.00 Gevar. muz. 16.05 Ork. cönc. 17.45 Gevar. muz. 19.15 Verz. progr. 21.15 Dansmuz. 23.25 Kamérmuz. 0.10 Nieuwe gram. FRANKRIJK S, 280 en 235 m.12.10 Ork. conc. 18.35 Operamuz. 14.10 Sollsten- conc.. 14.4(1 Liederen. 17.00 Kamermuziek. 18.30 Operamuz. 20.15 Kamermuziek. 23.13 Granlmofoonmuziek. Golflengten: 25-, 31-en 41 m-band; middengolf: 196 m. Zendtijd 22.15 uur Maandag 24 oktober Nageplozen tactiek; Woensdag 26 oktober „Is die Nederlandse geschenkzen der al in gebruik?" Vrijdag 28 oktober Na twee Jaren Pausschap. (I). Dagelijks 21.00 uur: Gezinsrozenkransgebed in het Latijn, o.a. op de midden golf: 196 m. (N.B.: Programma-wijziging voor behouden vanwege actualitei ten). BRUSSEL, 324 m.12.00 Operamuziek. 12.15 Pianospel. 13.15 Kamérmuz. 16.21 Gram. 16.30 Piano en ork. 17.10 Piano recital. 18.20 V. d. sold. 19.40 Omr. ork. 20.30 Gram. 21.00 Omr. ork. en solist. 22.15 Kamermuziek. 484 m.12.32 Gevar. muz. 13.15 Lichte muziek 14.45 Gram. 15.30 Gitaarmuziek. 17.10 Gever. muz. 18.38 Gram. 20.00 Crk. conc. 21.45 Grammoloonmuziek. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz.-20.20 Documentaire. 21.15 Eurovisie: Ork. conc.- num.v. solist. Daarna (plm. 22.00) Ex- tra-journ. i.v.m. bezoek v. d. koning en koningin van Thailand. DUITSE TELEVISIEPROGR; 17.00-18.10 Sport-spel-spanning. (Regio naal progr.NDR: 18.45 pie Nordschau. VVDR: 18.45 Hier und Ileute, journ. NDR: 19.25 De vrolijke kamera. WDR: 19.25 Wens wat). 20.00 Nws. 20.25 Filmreporta ge 20 00 Nws. 20.30 TV-feuill. 20.55 Kunst- prögr 21.15 Overn. v. Berlijn: ork. conc. m.m.v. solist. 22.00 Documentaire. 22.30 Nws. FRANS BELG. TELEVISIEPROGR. 19.00 Eurovisie: rep. tewaterlating on- dérzeeboot in Engeland. 19.30 Connaitre. 20 00 Journ 20.30 TV-spel. 22.00 Muziek voor u. 22.30 Journaal. (Advertentie) Stijl, sfeer, stemming GOUDA kaarsen 1 (Van onze speciale verslaggever) AMSTERDAM, 23 okt. Tijdens het door grammofoonplaten maatschappij en georganiseerde Grand Gala du Dis- que zijn in het Concertgebouw negen „Edisons" uitgereikt. Deze „Edisons" heeft men willen toekennen, zoalg men dat ook in de toekomst wil doen, aan degenen die in het algelopen jaar uit zonderlijke prestaties hebben laten vast leggen op de grammofoonplaat. De or ganisatoren vergelijken deze onder scheiding met de „Oscars" die jaarlijks in Amerika worden uitgereikt voor bij zondere filmprestaties. Mevrouw Caro van Eyck, als draagster van de Theo Mann-Bouwmeesterring, had men ge vraagd de onderscheidingen uit te rei ken. De „Edisons" zijn naar een zeer geslaagd model van de Utrechtse beeldhouwer Pieter d'IIont vervaar digd. Vanwege hun verrichtingen op het gebied van oude Italiaanse muziek kre gen I Musici de „Edison" van de klas sieke muziek. Posthuum werd dr. Eduard van Beinum op dezelfde, ma nier onderscheiden voor de vele gram mofoonopnamen van grote artistieke betekenis die onder zjjn leiding zijn tot stand gekomen. Sir Thomas Beechem viel hetzelfde ten deel voor zijn leiding van een Carmen-opname. Ook de zan ger Dietrich Fischer-Dieskau zag zich onderscheidon met een „Edison". De Amerikaanse Jazzmusicus Thelonlous Monk, de populaire zanger Frank Sina tra, Robert Prince als leider van het Jazz Ballets from Braodway, de Ne- denqadse zanger van het populaire lied Willy Alberti en de Nederlandse amu sementspianist Roelof Stalknecht ver deelden de overige „Edisons". De jury heeft in de afdeling. Opera Nederland de „Edison" beschikbaar gesteld, om dat naar haar mening te weinig fono grafisch is vastgelegd dat voor een .Edison" in aanmerking zou kunnen komen. Voor de onderscheiden buitenlandse kunstenaars werden de „Edisons" in ontvangst genomen door verschillende woordigers. cmfwyvbgkqjcmfwy buitenlandse diplomatieke vertegen woordigers. De „Edison" voor Eduard van Bei num werd door een onbekende in ont vangst genomen, hoewel dit volgens de plannen door de zoon van de overleden dirigent, de musicus Bart vanBeinum zou gebeuren. Het schijnt echter dat Bart van Beinum in de loop van de avond meer en meer ontstemd raakte over de rommelige organisatie, de soms deplorabele podiumverrichtingen en der gelijke. Hij ivas dus aanvankelijk in de zaal aanwezig, maar schijnt vroegtijdig te zijn vertrokken. Advertentie Alle soorten hardhout ruw of in bestelt leverbaar N-V. HOUTHANDEL EN ZAGERIJ I STIELTIESSTRAAT «2 R'DAMj TEL. 70767 pin MOC.0 (Advertentie) PERSOONSHAVEN 68 TEL. 77515 DEN HAAG, 24 okt. Op verzoek van het landbouwschap heeft de minis ter van Defensie besloten met ingang van dinsdag militaire hulp te verlenen bij de werkzaamheden verbonden aan de aardappeloogst. Een contingent van ongeveer 400 tot 500 man militairen van de luchtdoelartülerie uit de nationale sector en parate troepen van de genie en veldartillerie, behorende tot de eerste divisie, worden ingeschakeld op Overflakkee en de Zeeuwse eilanden. Een aantal Wageningse studenten voegt zich bij hen. HILVARENBEEK, 22 okt. Onder vele blijken van belangstelling heeft de heer J. van Bommel afkomstig uit Heus- den (NB) vandaag in het liefdegesticht zijn honderdste verjaardag gevierd. De bisschop van Den Bosch, mgr. Bekkers, kwam zijn gelukwensen aanbieden. De B.B.A. heeft de heer Van Bommel een rit aangeboden in een versierde bus. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiimuiiimimiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiii BUSSUM, 24 okt. Het vierde tele visie-debat tussen vice-president Nixon en senator Kennedy zal door de N.T.S. dinsdagavond om 22.10 uur, onmid dellijk na het N.T.S.-journaal over het koninklijk bezoek uit Thailand, worden uitgezonden. ..Brandpunt" heette de nieuwe actua liteitenrubriek waar de K.R.O. zater dagavond mee startte. En mag alles tezamen wel van een gelukkige start spreken. Daar was een grote verschei denheid van onderwerpen. Dona Fabiola, de Amerikaanse verkiezingen, het bui tenlands overzicht, een filmpje over de Verenigde Naties, het katholiek sociaal program en een kernachtig woord van mgr. Bekkers- Misschien was de ver scheidenheid zelfs iets to groot. Maar het geheel wérd door Dick de Vree kleurig en fleurig gebracht. Men ziet met genoegen uit naar het volgende „Brandpunt", dat dan iets geserreer- der kan wezen. Ook zaterdagavond- akkoorden werden weer een succes. Ted dy en Henk Scholten. hebben het pro gramma nu wel zijn definitieve en pret tige vorm gegeven. Bijzonder aardig vonden wij het optreden van Evert van Tright, die het Scholten-echtpaar in een liedje met zijn hobo „begeleidde". De t.v. duurde zaterdag tot na midder nacht. Dank zij een reportage van de „Gala du disque" in het Amsterdamse Concertgebouw. Een uitermate rommeli ge uitzending van wat ons een uitermate rommelig gebeuren toescheen. Piet van Egmond zal zelden „de" toccata van Widor met begeleiding van zoveel ge roezemoes van stemmen hebben ge speeld. Zondagavond schotelde 15e AVRO ons weer ons aller Lou voor. Dit keer ope reerde de bezige man in Brussel. Een Belga per seeonde dus. En vermoeiend dat het weer was. Alleen in de tussen tijdse aardige balletjes vond de opge jaagde kijker een rustpunt. De be- beschouwingen van dr. Kater over de geboqrte van de mens vielen-er tussen Lou en Sport in beeld een beetje rauw in. H. Hn. (Advertentie) HAVANA, 22 okt. Sinds kort is het katholieken verboden voor de Cubaan se televisie-uitzendingen te verzorgen. Daarom hebben dertien katholieke or ganisaties een protestschrijven gericht tot Fidel Castro. Tot september verzorgde de Cubaan se televisie regelmatig op zaterdag en zondag korte uitzendingen, die zich uit katholiek oogpunt bezig hielden met vragen op maatschappelijk gebied. Men- acht deze regeringsmaatregel het voorspel van de nationalisering van de televisie. (Advertentie) DEN HAAG, okt. (KNP) ped bisschop van Haarlem heeft benoe''\ tot kapelaan te Amsterdam (H. Aïne' de weleerw. heer J. J. Poel; tot kap/, laan te Bovenkarspel de weleerw. bet', C. J. M. Pouw, die kapelaan was te Helder (O.L. Vrouw); tot kapelaan Uitgeest de weleerw heer T. J. J. v j Duin, die kapelaan was in Nes s J Amstel; tot kapelaan te Hilvei'S1' (H.Hart) de weleerw. heer J. G. JA, Veen; tot kapelaan te Hoorn (H. f riacus en Franciscus) de weleerw. tjf„, J. W. M. Levelt, die daar reeds assist was. (Advertentie) KRUISWOORDRAADSEL Naar blijkt uit een rapport van de V.N. bedraagt het aantal bezitters van televisie-ontvangers op het ogenblik over de gehele wereld 94 miljoen. 66 landen met tezamen 1.953 televisie-zenders ver zorgen nationale T.V.-prógramma's. fiiiiiiiimiiiiimmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiimiiimiiiiitiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiimm niiiiiiiiitiiiiiiiiiimiiiiiiriiitiiiiiiiiiiiiiiitmiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiili 54 „Nee, dank je wel. Wat wil je van me?" Hans voelde zich als een man, die op een hoge springplank staat, alle spieren van zijn lichaam strak gespannen, zijn armen uitgebreid, bereid te duiken in het ijskoude water diep onder hem. Hij haalde diep adem en sprong. '„Ik wou u.vragen me te opereren." Het water sloot zich boven zijn hoofd. Hijgend kwam hij weer aan de oppervlakte. Zijn hart ging als dol tekeer. David's stem kwam als van heel ver. Hij vroeg stomverbaasd „Wie heeft je op dat krankzinnige idee gebracht? Miss Vernier soms?" David beet zich op de lippen. Dom om zich zo bloot te geven aan deze Teutoon. „O nee, die weet niets van dit bezoek af! Ik hoorde toevallig, dat ze vandaag op reis yyas daarom kwam ik. Ik wilde haar helemaal niet las tig vallen met dingen die haar alleen maar kunnen ópwinden." „Wat buitengewoon attent!" riep David uit. Maar zijn stem was geheel vrij van ironie, toen hij zei: „Zet dat maar uit je hoofd." Hans, die nu echter zijn moed en kalmte volko men had teruggekregen, zei; „Men zegt toch, dat u patiënten noüg heeft, die bereid zijn zich door u tc laten opereren?" „Dat is zo. Maar desniettemin moet ik je aanbod met dank afwijzen. En nu moet ik helaas'weer aan het werk...." „Professor, zou het niet mogelijk zijn toch nog even over deze kwestie te praten?" „Ik moet je eerluk zeggen, dat ik de tijd, noch behoefte heb met jou over welk onderwerp ook te praten. „Dat weet ik. Maar toch had ik gehoopt, dat u gedurende een paar minuten het feit dat ik een Duitser ben, zou kunnen vergeten. „Ik ben helemaal niet van plan dat te vergeten. Eerlijk gezegd, Hoffmanh, ik heb van jou en je hele natie een geweldige afschuw." „Waarschijnlijk zult u dat niet van me kunnen ge lovenmaar ik kan het van u begrijpen. U heeft er alle reden voor," zei Hans zonder enig spoor van sentimentaliteit. „Prima, dan is daarmee ons onderhoud wel be ëindigd, met waar?" „Niet helemaal," zei Hans zacht. „Vergeet u niet de duizenden blinden, die „Vervloekt!" barstte David uit, „kent het Duitse karakter dan geenschakeringen behalve zwart en wit? Kennen jullie dan werkelijk niets anders dan de gemeenste bruutheid en jammerende sentimen taliteit?" „Dat zult u zelf wel beoordelen kunnen, want ten slotte is u zelf Duitser van origine." „Men heeft mij duidelijk te verstaan gegeven, dat ik helemaal geen Duitser ben. Voor zover ik weet ben ik een minderwaardig soort metis, de ontbreken de schakel tussen mens en göriLla!" zei David bitter. „Och, die onzin!" riep Hans uit. „Die onzin werd je door mannen ingepompt, die jullie tot je leiders koos!" „Dat sfcat niet op mij. Ik was indertijd twaalf jaar oud!" „Nou, wat zou dat? Als jij vijf of tien jaar oüder was geweest, had je waarschijnlijk je Führer en zijn beulsknechten even geestdriftig toegejuicht als de rest van je bewonderenswaardige volksgenoten." En plotseling voelde David zich ellendig en moe gevochten. Hij viel in zijn stoel neer cn bedekte zijn ogen met zijn handen, alsof hij niets meer wilde zienen wel het minst zijn onverwachte eft onge wenste gast. „Ik ben niet. sentimenteel, professor. U vergist zich in mij. Maar ieder, die ik ontmoet, spreekt over de ongelooflijke operaties, die in Amerika met succes hebt verricht. Men vertelt, dat u met een lantaarntje op zoek is naar een patiënt, die be reid is zich aan deze operatie te onderwerpen. Hier heeft u nu de gelegenheid. En ik ben cr ook mee gebaat! U wilt echter om gevoelsredenen deze dub bele kans laten voorbijgaan? Men zou toch veronder stellen, dat u op de eerste plaats arts -en man van de wetenschap was!" „Houd me geen zedepreken, Hoffmann. Daartoe ben ji) niet geroepen noch gerechtigd. Alles wat je me daar vertelt, brengt me levendig onze goede Father O'Donovan in herinnering." „Inderdaad heb ik met hem over deze kwestie gesproken. Hij bood aan met u te gaan praten, maar ik wilde liever zelf gaan." „Wat een heldenmoed!" zei David met ijzige iro nie. 5 „Mijn heldendaden heb ik gehad. Ik heb ook wei nig zin meer in een heldenleven." „Natuurlijk! Omdat een tragisch lot je ongelukki gerwijze ongeschikt heeft gemaakt voor actief han delen. Anders zou jé waarschijnlijk opnieuw met en thousiasme de wapens opnemen, die de Westelijke wereld jullie weer zo vlijtig in handen geeft. Ver domd, als het niet zo treurig was, zou je er je om dood lachen!" „Accoord! Maar noch met lachen, noch met hul len kunt u of Ik de stroom van de Europese ge schiedenis tegenhouden. Uier ontwikkelen zich toch dingen, die belangrijker zijn dan u en ik en alle slagen van het noodlot die ons persoonlijk treffen, bü elkaar. Er zijn verschrikkelijke dingen gebeurd er gebeuren nog steeds afschuwelijke dingen, over al en steeds. Ik vraag u helemaal niet mij als vriend te beschouwen, maar ais patiënt." David staarde de blinde nadenkend aan. Eigenlijk had hij hem nog nooit werkelijk aandachtig bekeken, voor de vluchtige beschouwer was Hoffmann een uitgesproken goed uitziende jongeman.. Maar wie scherper toekeek, ontdekte heel fijne lijntjes op zijn voorhoofd en om zijn mond en kon vermoeden dat achter dat jeugdige masker een zwaarbeproefde man leefde en leed. In het koude, weinig flatterende licht van die wintermorgen zag Hans Hoffmann er heel anders uit dan in het rozige schijnsel van Eileen's discrete schemerlampen. Tot zijn ver bazing zag David ook, dat tussen de blonde 'haren van de jongeman een groot aantal zilveren draden liep. Hij verzamelde zijn gedachten echter weer en zei: „Je schijnt ijzeren zenuwen te hebben!" Hans haaide zijn schouders op. - (Wordt vervolgd) Horizontaal: 1 opening - 4 aan'.'3/'" - 6 kerkgezang (mv.) - 8 aardri)14 kundige aanduiding (afk.) - 9 beve',e 10 boom - 11 voorschrift - 12 beken> motorraces - 14 deel van een Frah ontkenning 15 deel van een minullt 18 spelleiding - 19 verlaagde noot. Verticaal: I jongensnaan - 2 Bijbe'; figuur - 3 duivenhok - 4 schil van not°T enz. - 5 rangtelwoord - 6 rijtuig staat - 13 gast - 16 wig - 17 uitholl113* in een muur. OPLOSSING 21 OKTOBER - 1 pers - 2 eton - 3 rose - 4 snel - 'g romp - 6 orel - 7 mede - 8 plek - wals - 10 atól - II loge - 12 slem 13 mark - 14 aloe 15 rome - 16 kee (Advertentie) Tintelend s'pel van rijke glanzen, GOUDA kaarsen! (Advertentie) LEIDEN, 22 okt- - Rijksunivf!!'. teit Kand Psych: L. van der Veen, Lf den; kand. gen. 2: mej. K. Beg/L Noorwegen; mej. J. Domissc, SchfV ningen: moj. D. van Herwaarden, ■dam; ^mej^ L. Langelaar, Maaslamy, ter mej. I-I. Wolthuis, Amsterdam en de b ren G. Bloot, Alphen a. d. Rijn; 8. Pl!,n garam, Suriname; J. Elshove, vi\ Haag; M. de Graaf, Cape'le a. d. IJ®?.,. J. de Haas, Arnhem; C. Harrewijn, B°n terdam; R. Lerner, Amerika; A. Luijk, St. Annaland; J. Mazel, Den Ha®/; P. Shaw, Amerika: E. van Slooten, D, Haag en N. Steggerda, Den Haag. gen. 2: C. Ie Nobel, Den Haag. SeR5* arts: J. van Dam, Amsterdam eli.,v- van Haga, Oostvoorne. arts B. Balde'„ sing, Suriname: J. Businger Den Ha®" en Kwa Iiian Goan Oo;tcoost.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 2