Vanwaar en waarheen met de industrie-pendelaars Vooral West-Brabant levert vele honderden werkkrachten „Utrechtse A pp ie" trapte regisseur de gracht in overpeinzingen WEG BIJ BRUG wordt elektrisch verwarmd Beneluxverdrag op 1 november in werking KRUÏSWOORD-PUZZE^ waar U misschien nooit aan had gedacht... E.T.I, over merkwaardige aantrekkingspunten De film incidenten op de walletjes Voor rechtbank 3 maanden geëist Huisvroutvelijke Heelt Friso zonder stuurman gevaren? Voorbereiding van het Vatikaans Concilie Als experiment slaagt ook bij de Van Brienenoordbrug i Dit jaar geen Nobelprijs voor de vrede genoegen doen? Defensiecommissie: „Neptune is een dure vervanger van Martin Mariner" Hete boeg verhoogt snelheid van schepen Prins Philips spreekt Vraag van scheepvaart inspectie ifcyan lieshout n.v- Het C.N.V. groeit S ZATERDAG 29 OKTOBER I960 FAO i Ook liet 3e kwartaal-bericht van het E conomisch-T echnologisch I(nstituut) voor Zuid-Holland bevat weer een rijke schat aan gegevens. Allereerst een indrukwekkende beschouwing over Europa's welvaart door handel en industrialisatie met „zonniger" vooruit zichten dan twee jaar geleden al moet voor de scheeps- en koleninijn- bouw met moeilijkheden en onzekerheden worden rekening gehouden. Interessante gegevens worden voorts verstrekt over de „verstede, lijking" van het platteland. De classificatie-methode blijkt niet afdoende te zijn, want hel werken met inwoners-getallen blijkt bij dieper onderzoek in het geheel geen afdoende maatstaf. Een bijzonder artikel in het Kwartaalbericht was de bijdrage over de pendelbeweging in ons gewest. Met toestemming der redactie van het orgaan van E. EI. ontlenen we aan dit doorwrocht overzicht de volgende gegevens. Waar komen de pendelaars vandaan Muziek maakt Uw leven rijker Rotterdamse havenbedrijven vragen massa mensen Samenvatting racht collectie igen import ijk van kleur eldzame soorten n iet kostbaar! woninginrichters sedert isu .■rb'1 GEEFT OVERAL EN ALTIJD CACHET PR1JSPUZZEL Fi ib L, Het onderzoek, dat werd uitgevoerd door ons Instituut en dat was gebaseerd op een schriftelijke er.quète onder indus triële bedrijven met meer dan 50 werk nemers (exclusief do bouwnijverheid), werd onder meer aan elk bedrijf de vraag gesteld naar de woonplaats van de per soneelsleden Men kan de Pendelaars onderscheiden in hen, die dagelijks naar en van de werkgemeente reizen en hen die dit niet dagelijks, doch eens per week of per twee weken doen. Deze laatste categorie omvat doorgaans uiteraard de arbeiders, die van zeer ver komen. Voor Zuid-Hol land zijn dit de pendelaars uit de Noor delijke provincies en uit Limburg Hun aantal blijkt zeer beperkt te zijn, 'In de meeste gevallen gaat het hierbij om ten hoogste enkele procenten van de totale personeelsbezetting van een werkgemeen. te. Alphen aan den Rijn heeft verhou dingsgewijs het grootste aantal niet-da- gelijkse reizende pendelaars (nog geen 3 procent). Het percentage industriële pendelaars van 's-Gravenhage bedraagt ca 13 pet,. van Rotterdam ca. 20 pet., van Leiden ca 7 pet., van Dordrecht ca. 13 pet., betrekkelijk lag€ getallen dus. Een uit zondering op deze regel vormt de ge meente Schiedam (4" pet, pendelaars). De nijverheid in deze gemeente blijkt een belangrijk aanta] Rotterdammers en Vlaardingers te werk te stellen. Gezien de aard der bebouwing en de loop der gemeentegrenzen in dit gtebied. is dit niet verwonderlijk De kleinere gemeenten met industrie zijn voor hun arbeidsvoorziening in veel sterkere mate aangewezen op arbeiders van elders. Weliswaar lopen voor deze werkgemeenten de cijfers onderling nog al wat uiteen, maar bij vergelijking met grotere gemeenten is hier van een duide lijk verschil sprake. Vooral de kleine Plattelandsgemeenten met industrie (b.v. Heenvliet, Nieuwveen, Gouderak) zijn voor de arbeidsvoorziening zeer sterk aangewezen op arbeidskrachten van el ders. Inmiddels kan hier niet de conclu sie aan worden verbonden, dat deze pen delaars nu ook verder en langduriger reizen. Waar het om gaat, is dat hier meer arbeiders de gemeentegrens passe ren Het is echter bekend, dat de arbei der die in de grotere stad naar zijn werk gaat, vaak langer moet reizen, ook al verlaat hij de gemeente niet. Ook voor de beantwoording van deze vraag heeft het zin een onderscheid te maken tussen plattelandsgemeenten met industrie en de overige, gewoonlijk gro, tere en meer uitgesproken industriële gemeenten. De plattelandsgemeente met industrie trekt zijn pendelaars in het al gemeen niet over grote afstanden aan. Ligt een zodanige gemeente in een uit gesproken agrarisch gebied, dan trekt men zijn arbeiders uit dit gebied aan. Ziin er op niet al te grote afstanden an dere plattelandsgemeenten met industrie, dan treden deze als leverancier van ar beiders sterker naar voren dan de zuiver agrarische gemeenten Liggen echter de grotere industriegemeenten in de nabij heid, dan blijken deze de meeste arbeids krachten voor de plattelandsindustrie be schikbaar te stellen Ten aanzien van de pendelbeweging naar plattelandsge meenten met industrie geldt dus in de eerste plaats, dat de actieradius vrij be perkt is en vervolgens dat binnen deze straal een grotere en mser geïndustria liseerde gemeente meer arbeiders ople vert. Zo is de industrie te Capelie a.d Ussel. Maassluis, Heenvliet. Bergschen- hoek, Berkel en Pijnacker vrij sterk af hankelijk van Rotterdamse arbeiders; die in Moordrecht en Waddinxveen van Gouda; de industrie in Oud-Beijerland en Papendrecht van Dordrecht; in de Noordelijke Veenstreek Van Alphen; die m Katwijk en Voorschoten van Leiden; het Westland van s-Gravenhage. Voor d'e middelgrote en grote indus triegemeenten zij in d« eerste plaats her haald. dat deze in veel mindere mate van pendelaars afhankelijk zijn dan de ■andere gemeenten. Dit betekent overigens niet, dat het hierbij om kleine aantallen gaat. Dagelijks bewegen zich vele (b.v. 's-Gravenhagie ca. 3400, Rotterdam ca. 11.500, Dordrecht ca. 1.700 personen) naar en van deze grote plaatsen, doch in pro centen van de totale personeelsbezetting in de werkgemeenten speien zij een klei nere -roi dan op het eerste gezicht zou kunnen worden verwacht. Gaat men nu na waar deze pendelaars wonen, dan blijkt dat, evenals bij de plattelandsge meenten met industrie, verreweg de mees. ten van hen op betrekkelijk korte af stand zijn gehuisvest. Het ligt in de rede, dat een grote industriegemeente als Rot terdam of 's-Gravenhage met een in ab solute zin groot aantal industriële pende laar.; ook mensen aantrekt over grote afstanden Op hef totale aantal pende laars maakt deze groep echter slechts een klein deel uit Zo recruteert 's-Gravenhage zijn pen delaars voornamelijk uit Voorburg, Rijs wijk, Rotterdam, Delft en Leiden; Delft uit 's-Gravenhage, Rotterdam, het West- land, Rijswijk en Pijnacker; Rotterdam uit Vlaardingen, Schiedam, Voorne. Put ten en Rozenburg. Goeree en de Hoekse waard. Leiden trekt veel pendelaars aan uit Katwijk. Leiderdorp, de Rijnstreek en Noord-Holland ten Zuiden van 't IJ. Het aldus geschetste beeld leidt tot de gevolgtrekking, dat de industrjëele ar beidsmarkt van Zuid-Holland in geogra fisch opzicht een vrij normaal beeld toont Verreweg de meeste industrie-ar beiders wonen in de gemeente, waar zij ook werken. Voor zover zij pendelen, gaat het daarbij gewoonlijk om betrek kelijk kleine afstanden Er is echter nog één categorie pende laars die tot nog toe nog niet zijn be sproken en wel de industire-arbeiders uit aangrenzende provincies. Het onderzoek bracht aan het licht, dat voor de provincie Zuid-Holland als geheel het aantal pendelende industrie-arbeiders uit de aangrenzenden provincies nauwe lijks yan betekenis is voor de arbeids voorziening in dit gewest Nog geen 3 pet. (ruim 5000) der in Zuid-Holland werk zame industrie-arbeiders pendelen naar en van aangrenzende próvneies. Van deze op zichzelf reeds kleine groep blijkt het grootste deel (3200) afkomstig uit Noord-Brabant (63 pet.). Gelderland, Utrecht en N—Holland dragen in onge veer gelijke mate bij, namelijk met 14, 11 en nog eens 11 pet. Het aantal Zeeuw se pendelaars (lpct.) is te verwaarlo zen. Wanneer men de woon- en werkgemeen ten van deze pendelaars beziet, dan blijkt, dat een groot deel van dit woon- Ongekende mogelijkheden met het eleetronische ame- rikaanse Baldwin or;el. Door productie van 275 «tuks per da; duizenden guldens goedkoper Baldwin 2 klavieren met pedaal vanaf f 4895.- Eminent. electr.. I klavier, f 495.-. f 795,-. f 1295.- Crediet-service 49 maandelijkse termijnen VRAAGT BROCHURE VAN NEDERLANDS GROOTSTE ORGELCOLLECTIE Bodegraven, Tel. 01726-2188 werk-verkeer hetzelfde beeld vertoont als dat binnen de provincie zelf. Voor de meeste pendelaars gaat het, dus ook hier om betrekkelijk kleine afstanden. Zo rich ten de Noord-Hollandse pendelaars, die voor een belangrijk deel in Haarlem en omgeving wonnen, zich op de Leidse en de Haagse industrie; daarnaast werkt een aantal in de Bollenstreek, De Utrecht se pendelaars werken in hoofdzaak in de oostelijke gemeenten van ons gewest: Woerden. Schoonhoven Vianen. Zij wo nen overwegend in de aangrenzende lan delijke gebieden van de provincie Utrecht De Gelderse arbeiders wonen bijna al len in de. aangrenzende Gelderse Waar den en zijn merendeels werkzaam in Go. rinchem en omgeving De Brabantse arbeidskrachten nemen, wij zagen het reeds, onder de interpro vinciale pendelaars de belangrijkste plaats in. Slechts een zeer klein deel van deze Brabanders pendelt van Oost- Brabant uit (ca. 6 pet.), bijna allen wo nen in de westelijke helft van hun pro vincie Meer dan de helft (ca 1800) van deze Brabantse arbeiders vjndt een bestaan in de industrie van de Drechtsteden (in clusief Ridderkerk), ongeveer 18 pet. trekt. dagelijks naar het Waterweggebied. Go rinchem stelt 16pct van deze industrie arbeiders te werk, terwijl tenslotte de overigen (ca. 11 pet.) zijn te werk ge steld in de Delftse nijverheid. Dat het Drechtstedengebied vele Bra banders kan aantrekken ligt, gezien de betrekkelijk korte afstand. voor de hand Voor de arbeidsvoorziening van dit ge bied vormen zij een niet te verwaarlozen bijdrage, namelijk ca 7 pet van het totaal V?.?r Wat;erweggebied is het aan- tal vvest-Brabantse industriële pendelaars zowel absoluut als relatief van zeer klei ne betekenis Nog niet 1 procent van de industriële arbeidsplaatsen in dit gebied wordt door West-Brabanders ingenomen. Ter vergelijking moge dienen dat het Waterweggebied ongeveer evenveel in dustriële, arbeidskrachten uit Goeree- Overflakkee recruteert als uit West- Brabant (ca. 600) en dat Gorinchem en omgeving in absolute zin slechts een wei nig minder arbeidskrachten uit West- Brabant aantrekt. In tegenstelling tot wat men op het eerste gezicht zou verwachten. spelen dus voor de arbeidsvoorziening van de in dustrie in het Waterweggebied de Bra bantse arbeidskrachten een zeer kleine rol Voor de zuideitik gelegen industrie gebieden (Drechtsteden Gorinchem e.o.) vormen de Brabamse arbeiders een niet onbelangrijke steun. Dit is evenwel iets wat te verwachten valt Dit woon-werk- verkeer past geheel in het beeld dat door de provincie als geheel geldt, na melijk dat de meeste pendelaars over niet al te grote afstanden worden aange trokken. Een provinciale grens heeft van zelfsprekend geen enkele scheidende wer king in het woon-werk-verkeer. Zo wo nen de op Gorinchem e.o. pendelende arbeiders voornamelijk in het land van Heusden en Altena Van de overige West-Brabanders, dat zijn dus zij, die elke dag via de Moer- dijkbruggen. pendelen, is ruim 70 pet. (2100) afkomstig uit de West-Brabantse plattelandsgemeenten De overigen wo nen in de steden Breda, Roosendaal en Bergen-op-Zoom Hieruit blijkt dus dat het bij deze pendel zeker niet uitslui tend om plattelanders gaat, doch dat ook stedelingen pendelen. De mate van geschooldheid speelt hierbij ongetwijfeld een rol. Men treft in een stad nu een maal pen groter aantal geschoolde indus trie-arbeiders aan dan op het platteland Daarnaast werkt de industrie uiteraard ook met ongeschoolde krachten, die voor een dee] worden geschoold. Het bovenstaande zou aanleiding kun nen geven tot de conclusie dat de Bra bantse pendelbeweging naar het Water weggebied van geringe betekenis is. Een zodanige conclusie is natuurlijk in strijd met de feiten. Het is immers bekend, dat de Rotterdamse havenbedrjiven gro te aantallen Brabanders aantrekken, zo dat de totale West-Brabantse pendel een niet te verwaarlozen post is in de ar beidsvoorziening van 't Waterweggebied Zo werden aan hei einde van 1959 door de Scheepvaart Vereniging Zuid (de cen trale organisatie voor de aantrekking van arbeiders voor het Rotterdamse havenge bied)) ongeveer 2500 pendelaars geteld op een totaa] van 4.800 havenarbeiders! Van deze pendelaars was een aantal van 1.400 (c. 55 pet) afkomstig uit Noord- Brabant. Sindsdien is dit, aantal nog verder toegenomen. Vergelijkt men hiermede de industri ële pendel naar het Waterweggebied uit Brabant (ca 600 arbeiders), dan wordt duidelijk dat voor de nijverheid in dit gebied de Brabantse arbeiders van ge ringe betekenis zijn Voor het feit, dat in de havenbedrijven de West-Braban ders sterken vertegenwoordigd zijn dan in de industrie van het Waterweggebied zijn verschillende oorzaken aan te wijzen. In de eerst" plaats moet er op gewe zen worden, dat de havenbedrijven voor. namelijk ongeschoolde arbeiders aantrek ken waarvan het potentiële aanbod op het West-Brabantse platteland vrij ruim is, in elk geval aanzienlijk ruimer dan het aanbod van geschoolde industrie-ar beiders. Voorts krijgt een West-Brabant, se ongeschoolde arbeider een hoger netto inkomen in de haven dan in de indus trie. Gedacht moet hierbij worden aan b.v reisuren. en reiskostenvergoedingen. Tenslotte speelt de werving e-en rol. De Rotterdamse havenarbeidsreserve wordt vrijwel geheel gerecruteerd via één cen trale organisatie, waarin stuwadoors en reders deelnemen. Deze organisatie neemt de daarvoor in aanmerking ko mende Gewestelijke Arbeidsbureaus in de arm, maar voert bovendien zelf inten sieve wervingsacties Bij de werving van industriële arbei ders wordt bijna uitsluitend het Gewes telijk Arbeidsbureau ingeschakeld dat. als bemiddelingsorganisatie, minder ac tief te werk kan gaan. Aaneensluiting van industriële bedrijven ter gemeen schappelijke werving komt, niet voor. Slechts de zeer grote industriële bedrij ven ondernemen zelfstandig wervings campagnes (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, 29 okt. „Er zijn in de buurt van het Oudekcrksplein en de Oude Zijfis Achterburgwal nog altijd figu ren, die menen dat zij het in die omge ving voor het zeggen hebben. Zij oefenen een straatterreur uit, die beslist onduld baar is". Deze woorden sprak gisteren mr. F. Hartsuiker, officier van justitie bii de rechtbank, tijdens de behandeling van Je zaak tegen een 32-jarige timmerman, die in de onderwcreidkringen en ook daar buiten bekendheid geniet onder de naam „Utrechtse Appie". In de avond van 7 juli zou de timmer man een Italiaanse filmregisseur, die op de O.Z. Achterburgwal bezig was op namen te mérken voor de film „Meisjes achter het venster", in het water hebben gegooid. Toen de filmregisseur hiervan aan gifte wilde doen, werd hem door enige figuren „uit de buurt" te verstaan ge geven, dat het dan helemaal uit zou zijn met de filmopname. „Utrechtse Appie", die als toonbeeld van rust had plaats genomen op de ver- dachtenbank en alles onverschillig en met een trek van verveling op zijn ge zicht langs zich heen liet gaan, bleek zich nu niets meer van het geval te kun nen herinneren. „Ik weet alleen dat ik op een morgen wakker ben geworden m een cel", luidde zijn verklaring. De rechtbank beschikte echter ook over de verklaringen van de filmregisseur en een cameraman en over de getuigenissen van twee politieagenten van het bureau Warmoesstraat. De (wee agenten waren op de plaats van de rei aangekomen, toen de regisseur al weer hoog en breed op de kant was en zelfs al verdwenen om droge kleding aan te trekken. „Utrechtse Appie" was echter nog in al zijn macht en glorie aanwezig. Met opgestroopte hemdsmouwen stond hjj aan de waterkant toen de agenten op de Zo kan.de conclusie luiden dat ondanks de moeilijkheden, welke de industriële ar beidsmarkt. de laatste jaren kenmerken, het aantal pendelende industrie-arbeiders relatief klein is. Hoewel de grotere ge meenten verhoudingsgewijs ernstiger wo ningtekorten vertoner, betreft dit speci aal deze plaatsen Bovendien wonen de meeste industriële pendelaars niet ver van de werkgemeente Het zelfde geldt de industrie-arbeiders die in aangrenzende provincies wonen Darbij domineren de West-Brabantse ar beiders- De voornaamste werkgebieden voor deze West-Brabanders zijn de Drechtsteden, bet Waterweggebied en Gorinchem e.o Voor de laatste twee ge bieden vormen zij pen welkome aanvul ling op het plaatselijke arbeidsaanbod. STOCKHOLM, 29 oktober (UPI) In de Zweedse hoofdstad is bekendgemaakt dat er dit jaar geen Nobelprijs voor de vrede zal worden uitgereikt. Rondere maten woninginrichting v/h T00RENBURG EN DAMME Nieuwe Binnenweg 340-344 Telefoon 34136 Ivf1 ïdlfWll IvfTn lie PPlli®er van Dameln" van Jan H. Eekhout VV L1JVL SLliUUJ. IVclIl lie. ecu of ,jDe litanie der zonderlinge zielen" van Anton van Duinkerken. Het is goed. ze allemaal weer eens te lezen. Proza; „Het konijntje'' van Jac. van WE KRIJGEN DUS EINDELIJK in de Looy, „Het schilderende koewachtertje" Kerstvakantie, begin volgend jaar een van Cyriel Buysse, „De ar" van Felix declamatiewedstrijd voor alle leerlingenTTimmermans 0f het fijne „Bloemen" van het voortgezet onderwijs, verdecldB'an Diet Kramer. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 28 okt. Behalve door de Neptune P2V7 zouden de Martin Mariner-vlie; tuigen ook door andere vliegtuigtypen vervangen kunnen wor den. Dit wordt opgemerkt in het ver slag van de vaste commissie voor de fensie van de Tweede Kamer. Vele leden zijn van mening, dat met name de maritieme verkenningsvlieg tuigen van de Fokker Friendship wel als vervanging zouden kunnen dienen. Dit vliegtuig kan evenals de Neptune op korte termijn geleverd worden en zou aanzienlijk minder kosten (gespro ken wordt van dertig procent). Boven dien wordt gesteld, dat de stafeisen, waarop de keuze van de Neptune 's gebaseerd in sommige opzichten niet geheel aan de eisen voldoen, die de politieke, militair-strategische on tac tische situatie stelt. Sommige leden vragen de minister in hoeverre Amsterdam een financiële tegemoetkoming geeft voor de bouw van de radio-radarschool van het ma rine-etablissement. Deze school moet in verband met de tunnelplannen ver plaatst worden. Voorts wil men weten welke andere schadeloosstellingen de gemeente aan de kon. marine zal ver strekken. MOSKOU, 29 okt. (TASS) Rus sische geleerden hebben het denkbeeld geopperd, de romp van schepen te ver hitten om zodoende de snelheid van het bïj'hcVëer^e "coüpTeT'hoorlTikmijnei- 37?) a VT11 Cf r\r» ta imoron l*i mmn Irnmnl Tim 1 -> J in twee groepen en onder auspiciën van de Schiedamse Gemeenschap. Vlaardingen heeft elk jaar wedstrijden verdeeld in twee groepen: de jongeren en de volwassenen. Vooral bij de vol wassenen bestaat daar veel belangstel ling voor en 'dit overwegend denk ik on willekeurig terug aan dergelijke wed strijden. 25 jaar geled en in Den Haag gehouden. In welke zaal dat toen was, weet ik waarlijk niet meer. Maar het was een volle zaal en het was heerlijk naar anderen te luisteren, die met élan hun poëzie of proza voordroegen. Drie boekjes over de voordrachtkunst had i'k toen, uitgegeven vanwege de maatschappij tot bevordering van woord kunst, t.w bundel A(neutraal), bundel B 'katholiek) en C (christelijk). Twee heb ik er nog maar en bladerend in het eerste hóór ik de alombekende „Rey van Klaerissen" en „Rey van Burgh- saten" van Joost van de Vondel zeggen of „Het gebed van den onwetende" van Multatuli. Een bijzondere herinnering heeft wel „Toen ons kindje glimlachte" van Frederik van Eeden voor me, want vaartuig op te voeren. In een kanaal zijn proeven genomen met een klein model uitgerust met een speciaal verwarmings apparaat. Wanneer het water in contact komt met de verhitte boeg, gaat het ko ken en wordt de romp omgeven dooi een laag stoom, die als „smeermiddel" dienst doet en de wrijving aanzienlijk vc» min dert. Proeven hebben aangetoond, dat de snelheid van een schip zeven tot tien procent toeneemt, als uitlaatstoom van de scheepsturbine in buizen om de romp van het schip geperst wordt. Tussen februari '56 en december '59 heeft de Hertog van Edinburgh 230 toe spraken gehouden jn vrijwel elk deel van het Gemenebest, over een groot aan tal verschillende onderwerpen en voor evensterk uiteenlopende groepen toehoor, ders. Een vierde van di,t. aantaj toespra ken is thans uitgegeven in een boek dat door de vroegere lector in de geschiede nis aan het Royal Naval College te Greenwich. Richard, Ollard, is samen gesteld. gen stem in al die geconcentreerde stil te, trillen, 't Werd een derde prijs! ,,'t Scheepje" van J. H. Speenhoff, „Zegen dezen avond" van Karei van de Woestijne, „Annunciatie" van Jaqueli- r.e E. van der Waals of „Lichte ven sters" van J. C. Bloem. Twee prachti ge gedichten van H. Marsman: „De stervende" en „Crusifix". Proza: ..Ars Moriendi" van S. Vestdijk en „Mara thon" van Gabriël Smit. In de tweede bundel gedichten, die je wat te zeggen hebben, ook nu nog: „ConsummatUm est" en „Hoe ze-ere val len ze af" van Guido Gezelie. „Ik ween om bloemen" van Willem Kloos, en „Oudjes" van W L. Penning jr. En wat te zeggen van het prachtige gedicht van Jan Prins: „De bruid", „Het stille huisje" van A. Roland Holst, „Meer dan goud" van Pol de Mont en „Avondlied" van René de Clercq. „Idyl le" en „Aan Guido Gezelie" van de he laas zo jong gestorven Vlaamse dich teres Alice Nahon. Van Geerten Gos- saert: „Het verlaten landhuis" en „Li berate nos Domine". Drie juweeltjes van Jacqueline E. va n der Waals: „Silhouetten", ..Moeder" en „Sinds ik het weet". Of „De pauw" en „De schooi er" van Willem de Mérode. „Voorbarige wensch" van Han G. Hoekstra of „Advent" en „De uattenvan- Naast de een uit 5 verplichte gedich ten mag er door de finalisten een ge dicht naar eigen keuze worden voorge dragen. Misschien, dat ik met deze boekjes een school.een plezier kan doen in de dagen van voorbereiding. De jongelui hebben nu allemaal een machtige steun aan de bandrecorder, waarop zij hun ei gen stem en uitspraak kunnen beluiste ren en verbeteren! Deze boekjes kunnen bij de redactie van onze krant Dam afgehaald wor den. Maar vergeet ze straks niet terug te geven, zoals gebeurde met. die ene van de katholieke uitgave, 25 jaar ge leden. .1 MIEKE i GRONINGEN, 29 okt. Naar de ramp van de coaster „Friso" voor Jutland wordt momenteel door de inspecteur van de scheepvaart in het derde district (Groningen), de heer S. J. Smit, een on derzoekt ingesteld. Daarbij wordt tevens de vraag betrokken hoe de bemanning was samengesteld. Het is namelijk ge bleken, dat de in diverse publikaties ge noemde stuurman P. J. van Sweden op 16 september jl. reeds heeft afgemon sterd en is overgegaan naar een andere coaster, de „Merwestad". Onderzocht wordt nu of de „Friso" zonder stuurman zou hebben gevaren. Een schip als dit moet officieel de volgende bemanning voeren: kapitein, stuurman, eerste ma chinist, tweede machinist, kok, matroos en lichtmatroos. ROME. 28 okt (K.N.P.) Donderdag is voor de eers'.e maal de theologische commissie ter voorbereiding van het tweede Vatikaanse Concilie in vergade ring bijeengekomen. Uit veie landen waren de leden voor deze vergadering naar Rome gekomen. Tevoren hebben zij in de kapel van het H. Officie met kardinaal Alfredo Ottaviani, die voor zitter is van de commissie, het Veni Creator aangeheven. Vervolgens heb ben de leden de eed van geheimhou ding afgelegd, welke de aartsbisschop van Palermo, mgr. 'F. Carpino voorlas. 's Morgens zijn de leden in de zaal der congregaties op de derde verdie ping van hel apostolisch paleis voor hun eerste zitting bijeengekomen. Aanwezig waren de bisschoppen en gewone gees telijken uit België, Frankrijk, Italië, Spanje. Ver. Staten. Duitsland, leden van de wereldgeestelijkheid en van de kloosterorden, auteurs en universiteits docenten. Nadat kardinaal Otlaviani de inlei ding gesproken had en daarbij de hoofd lijnen van de werkzaamheden had uit gestippeld, heeft, hij de aanwezigen aan gespoord de actuele theologische pro blemen zowel uit de speculatieve als uit de moraaltheologie met aandacht te bestuderen, oudat de paus en bis schoppen straks de oplossingen kunnen geven, waarvan de juistheid door de Goddellijke belofte van onfeilbasrhoia wordt gegarandeerd. Achterburgwal arriveerden. Tegen een van hen had Appie gezegd: „Ik heb die filmkerel in het water geschopt en direct gaat zijn apparatuur er ook in." Deze verklaring was voor de timmer man zeer bezwarend, temeer daar de ver klaringen van de filmregisseur zelf en ce cameraman zeer vaag waren. De officier van justitie achtte bewezen, dat verdachte de regisseur in het water had "egooid. .,Wij moeten deze zaak niet afzonderlijk beschouwen, maar in het licht zien van de straatterreur in die omge ving". aldus sprak hij in zijn requisitoir Hij eiste drie maanden gevangenisstraf onvoorwaardelijk. Nauwelijks een uur te voren had hij reeds twaalf dagen hechte nis en drie jaar Rijkswerkinrichting ge- eist teèen dezelfde verdachte, die wegens souteneurschap. JTVTI Onze binnenhuisarchitecten maken /I gratis een bijpassende interieurschets in kleuren van Uw kamer, wanneer r U bij ons een bankstel, een eet- of een slaapkamer aanschaft. Verrassende ideeën en nieuwe vondsten voor de inrichting van Uw eigen woning waar Uzelf wellicht niet zo gauw aan zou denken! gtj Fabriek Schermlaan 39 Toonkamers Mathenesserlaan 247 Telefoon 59775 (2 lijnen) O (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 28 oktober. Binnenkort zal een voor Nederland unieke proef wor den genomen met het verwarmen van een weggedeelte by ijzelvorming. Dit experi ment, dat grotere verkeersveiligheid be oogt, wordt gedaan bij de vrij steile op en afritten van het nieuwe aquaduct over de Ringvaart van de Haarlemmermeer. In de weg is een elektrische verwarming in gebouwd, die bij kans op ijzelafzetting zal worden ingeschakeld en het wegdek dan enkele graden hoven nul zal moeten hou den. In Amerika en Duitsland wordt dit systeem meer toegepast. Het aquaduct zal naar verwachting tegen begin volgend jaar gereed zijn. De financiële consequenties van dit ver warmingssysteem zijn niet gering. Het kan dan ook alleen maar worden toege past bij belangrijke projecten, waar glad heid door de grote helling van de op en afritten groot gevaar betekent voor il pi' het verkeer. Als de proef slaagt w' nd' het systeem, dat berust op het stroom zetten van de ijzeren stavc® gë het voorgespannen beton, ook aan^r ,(|- bij de Van Briencnoordhrug bij monde. Het christeliijk Nationaal Vakvt' at,. dat in 1957 wat het ledental zijner gOD1 gesloten organisaties betreft, de i t- leden had bereikt, is de twéé of gesloten organisaties volgende jaren niet boven de kunnen komen. j<$ In het eerste kwartaal van H'J was dit echter wel het geval en tweede kwartaal is het aanta' 220.000 zelfs ruim overschreden- -nj/' op 1 juli bij de 24 organisaties i" leden stonden ingeschreven. (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, 28 okt. Alhoewel het Benelux economisch unieverdrag op 1 november a.s. in werking treedt, zal het voor de Belgen nog steeds verboden blijven een kilo boter of een kistje Hollandse sigaren over de grens mee naar hnis te brengen. Want met de economische unie is nog maar een stuk afgelegd van de weg naar het Benelux doel. Vooraleer dit volledig is bereikt zal men nog de wetgeving op de directe belastingen en de accijnsrechtcn moeten harmoniseren, zullen Tonen en sociale lasten worden één gemaakt, zuilen de kostprijzen op landbouwgebied één vormig moeten worden vastgelegd, zal men dé samenwerking op het gebied van onderwijs en schone kunsten moe ten opvoeren en zal het recht in de drie landen één gemaakt cn een Bene- hix-hof van justitie moeten zjjn opge richt. Verder zal het probleem van havens, waterwegen en transport een oplossing moeten krijgen. En tenslotte zullen ook de ministers van buitenland se zaken hun actie op internationaal vlak op elkaar moeten afstemmen. Op een persconferentie, gisteren be legd naar aanleiding van de vierde zit ting van de raadgevende interparlemen taire Benelux-raad, te Brussel, is daarop o.m. gewezen door Baron van Linde, secretaris-generaal van het economisch unieverdrag en door de Belgische volks vertegenwoordiger Pierson, voorzitter van de interparlementaire Benelux- raad. Ook al is deze unie grotendeels maar de bekrachtiging van de overeen komsten die al sedert lang bestaan, toch zal zij psychologisch een uiterst gun stige invloed uitoefenen bij de verdere uitbouw van de Benelux waarvan de gedachte, naar t de heer Pierson ver klaarde, geenszins door de Europese Economische Gemeenschap is voorbij gestreefd. Wat de verschillende etappen op de weg naar de integrale Benelux betreft, herinnerde Baron van Linde eraan hoe voor 1 januari 1961 de een making van de buitenlandse handel zal voltooid zijn voor alle landen, en voor zover het in het intra Benelux-verkeer geliberaliseerde produkten betreft Op 1 november 1963 zal dan de veiligheids- clausule inzake openbare aanbestedin gen worden opgeheven. Op genoemde datum zal eveneens het intra-Benelux goederen- en reizigersverkeer over de weg vanuit Benelux naar derde landen vrij zijn. Met ingang van 1 november 1965 eindigt dan tenslotte de derde etappe waardoor dan laatste nog be staande belemmeringen en beperkingen op het intra-Benelux goederenverkeer zullen worden opgeheven. De harmoni satie van het landbouwbeleid zal even eens tegen die datum verwezenlijkt moeten zijn. Een enkel stijlmeubel, zoals deze tafel in licht of donker en met opklapbare zijkanten, kan in elk interieur geplaatst worden. Het begin van een toekomstige schat "-kamer met klassieke meubelen. ROTTERDAM BINNENWEG 113 HORIZONTAAL: 1 preek, 6 geneesmiddel, 11 riviertje, 12 maat, 14 vulkaan op Minda nao, 15 bevel, 17 ver dieping, 19 voorzetsel, 20 behoeftig, 21 ziekte, 22 hoofddeksel, 23 godsdienst, 25 zijde, 27 rondhout, 28 indien, 30 zangstem, 32 deel van een effect, 34 lidwoord, 36 rijk in Azië, 38 ver wording, 39 voornaam woord, 40 bescher ming, 41 monnik, 43 mondeling, 45 elasti citeit, 46 boom, 47 offi cier, 49 optasten, 53 gewicht, 54 bedrag, 55 Rijnrots, 56 staaf, 57 voorzetsel, 59 spellei- ding, 61 voegwoord, 62 boom, 64 vochtig, 65 krediet, 67 zeilwed strijd. 68 uitstalling. VERTICAAL: 1 genotmiddel, 2 zang- noot, 3 wapen, 4 voorzetsel, 5 deel van Afrika, 6 neerslag, 7 familielid, 8 Gel ders dorp, 9 zangnoot, 10 verlaten, 13 verwoesting. 16" woonschip, 17 gebied, 18 schors, 19 Europeaan, 24 klonter, 26 vogel, 28 voegwoord, 29 plaats in Fries land, 30 Russische zeehaven, 31 grap penmaker, 33 stad in Finland, 34 oude Hebreeuwse maat, 35 keurig, 37 pape gaai, 40 breide], 42 wijnhuis, 44 over levering, 48 gesloten, 49 lapje' 50 strijd perk, 51 keur, 52 ontkenning, 53 her kauwer, 58 groente, 60 zangnoot, 62 landbouwwerktuig, 63 zonder titelver melding, 65 familielid, 66 zangnoot. Oplossingen kunnen ingezonden wor den tot donderdagmiddag. Over de puzzel-rubriek kan niet gecorrespon deerd worden. De oplossing van de Kruiswoord-puz zel van verleden week is: HORIZONTAAL: 1 zadel, 5 gade. 18 ga, 20 em., 21 open, 23 te, 2' 26 sap, 28 nek, 29 grind, 31 apar'' ka, 34 dra, 35 Eos, 37 Ede, 38 parterre, 42 Kola, 44 na, 46 lt„ 47 'Jl c' 48 no, 49 fa, 50 stam, 52 negatief- 56 bes, 57 nog, 58 eed, 60 el, 61 t. f. 63 regie, 65 ver, 66 Erp, 68 rit, 72 goor, 74 ar. 76 re, 77 gom. 79 n.u' f Oran, 82 moe. 83 emir, 84 De'1' Assen. VERTICAAL: 1 zege, 2 aga- vfj' 4 la, 5 gems, 6 al, 7 elp, 9 in, 1°. 11 arena, 14 de, 16 genre, 19 aaV. opperman. 22 net, 24 trap, 25 27 Aa, 20 gr., 30 dot, 32 ade, S3 34 dons, 36 semester, 38 Po, 40 J* 41 rog, 42 koe, 43 aard, 45 at0.1; Niger, 51 af, 52 Nes, 53 tor, 54 feJ,V baron, 59 Ee, 60 etage, 61 keg. 6t/ 64 gis, 67 pari, 69 teen, 71 som, 73 I 75 ra. 76 roe, 78 mi, 80 o.l-, 81 82 m.s. j Deze week gaat een postwissel'!®^1 diva, 12""ego, 13 adel,'15 Lg.? f" „ar" mevr. A. Malüra, Dwarss^

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 6