VOORPOSTENGEVECHT belastingontwerpen Veel weerstand tegen het ontwerp zonder een datum Bezorgdheid in de Kamer over stijging der uitgaven MTB na plastische chirurgie een supersnel luxe-jacht Stunt van werf Westhaven voor Nederlandse Croesus Voorzieningen rond het Nationaal Monument? CAMPARI Vader van militaire keuring Mixture Financiën in Tweede Kamer In licht van toenemende dreiging wel verantwoord geacht Scliadevergoeding NIET integraal MIXTURE Merkwaardige leeropdracht Van oude „vechtjas9' tot droomschip A. D. W. Tilanus SMOKING Deltaiverk DEFENSIEBEGROTING OOK BELANGRIJKE ORDER UIT TURKIJE Een Niemeijer mixture A1 ...een koel brandende mélange van pittige Burley en aromatische Latakia tabakken. VRIJDAG 11 NOVEMBER 1960 DEN HAAG, 11 nov. Het ziet ernaar uit, dat de volgende week een voor minister Zijlstra minder prettig amendement op het wets ontwerp tot verlaging van de loon- en inkomstenbelasting zal worden ingediend. Dit wetsontwerp, hoe wel nog niet officieel aan de orde, heeft in de Tweede Kamer bij de algemene financiële beschouwin gen reeds aanleiding gegeven tot een voorpostengevecht. Het amen dement zal vermoedelijk gericht zijn tegen de ongebruikelijke weg die de minister heeft gekozen, om de Kamer een financieel belang rijke beslissing te laten nemen zonder dat de datum van invoe ring in de wet wordt opgenomen. De. Kroon zou t.z.t. moeten be slissen of en wanneer de belas tingverlaging zal doorgaan. Velen zien daarin een ongewenst pre cedent. Tintelend spel van rijke glanzen, GOUDA kaarsen! Geen revaluatie verwacht Stijl, sfeer, stemming... GOUDA kaarsen 1 Gestreefd wordt naar billijke tegemoetkoming Jan Bakker ridder in orde St. Silvester Minister Zijlstra naar Suriname GEURIG KOEL ZACHT ziP' 0 Man bij rangeren omgekomen liljoen Turks raadsel n> sfijl bitter l'aperitivo Zó uit bet zonnige Italië* goed gekoeld. Puur of met soda-water of in cocktails lien.vert- O. Ognibeni Co., A da"' A "'«J of cool ;™'"r ."■vmrtj Wi|(, '"l'o leave. loLicc.OJ ■rómalic; (Van onze parlementaire redacteur) De felste tegenstander bleek dr. Lu cas, fiscaal expert van de KVP, te zijn. Hij maakte onderscheid tussen de verschuiving van de beslissing tot uiterlijk mei 1961 en het doen ingaan van de wet per Koninklijk Besluit. De verschuiving vond hij een ,,te duur ge kochte veiligheidsmarge". De methode van het K.B. achtte hij „helemaal ver werpelijk". De heer Van Leeuwen (WD) zag geen reden voor veiligheid en vond zelfs nog motieven tot ver vroegde belastingverlaging. Over de nethode van het K.B. liet hij zich niet uit. Hij vond dat minister Zijlstra in een uiteenzetting voor de televisie ver keerde indrukken had gewekt door over tekorten op de begroting te spre ken. Er zijn slechts overschotten. De heer van Eijsden (A.R.), partijgenoot van de minister, steunde hem wel wat het uitstel betreft, maar wilde toch ook de beslissing niet buiten de wet om la ten lopen. Minister Zijlstra heeft zijn plannen nu reeds met virtuositeit verdedigd en zal zich de volgende week zeker zo no dig schrap zetten. De mogelijkheid dat een nu reeds ingaande belastingverla ging wederom aanleiding zou worden tot een „oververhitting van de con junctuur" beheerste ztfn opvattingen. De minister van Financiën is niet van plan de verantwoordelijkheid op zich te nemen als wij in een nieuwe beste dingsbeperking zouden vervallen. De herinnering aan 1956 stond hem nog levendig voor de geest. „De veilig heidsmarge is niet klein en niet te duur gekocht", aldus prof. Zijlstra tot de heer Lucas. Een belastingverlaging met ineens 475 miljoen kan volgens hem juist aan de hoogconjunctuur, waarin wij nog altijd verkeren, de im puls geven die de consumptie weer te ver gaat opvoeren. De minister eist vijf maanden om te zien of de belas tingverlaging inderdaad verantwoord is. Men wierp hem voor de voeten dat dit uitstel van executie zou kunnen zijn. Ook na mei 1961 kan het sein nog op onveilig komen te staan en wat dan? „Dan is de verantwoording voor mij en de Kamer kan mij interpelleren", aldus de minister. Hij liet duidelijk uitkomen dat als het maar enigszins kan de belastingverlaging zal door gaan, maar hij wenste een slag om de arm en een zo flexibel mogelijk beleid. Van een heel ander karakter was de oppositie van het Kamerlid Hofstra (P.v.d.A.), oud-collega van prof. Zijl stra, die met felheid belastingverho- Minister-president prof. dr. J. E. De Quay en zijn minister van finan ciën prof. dr. J. Zijlstra achter de regeringstafel, tijdens de finan ciële beschouwingen in de Tweede Kamer. Advertentie ging in plaats van -verlaging propa geerde. Hij deed de minister een plan aan de hand om met een soort „baat belasting" te komen. Deze zou kun nen worden toegepast op individuen die „fortuinen verdienen met: specule^ ren". Hij zei dat minister Zijlstra een kentering in de conjunctuur ziende, zijn regenja; uittrok (belastingverla ging in plaats van verhoging) en wei gerde een paraplu op te steken (geen verhoging van successie- en vermo genswinstbelasting) Minister Zijlstra vroeg zijn oud-colle ga iets meer begrip te tonen voor het zorgvuldig afgewogen program van de regering, waarbij het er nu vooral om gaat te kiezen tussen de rechten van de overheid en van het individu, dat niet te zwaar belast mag worden. De heer Hofstra bagatelliseerde het opstellen van de prioriteiten door het kabinet De Quay, maar prof. Zijlstra werd scherp en wees het socialistisch Kamerlid erop, dat het vorige kabinet Drees zelfs aan een poging tot het op stellen van een prioriteitenlijst niet was toegekomen. Het was aan staatssecretaris dr. Van den Berge wel toevertrouwd om de heer Hofstra in zijn eigen vroeger als minister uitgesproken woorden te van gen, toen hij precies dezelfde belasting voorstellen reëel als een verlengings maatregel had aangemerkt, terwijl hij ditmaal trachtte te betogen dat er niet van een belastingverlaging maar zelfs van een verhoging sprake zou zijn. De heer Van Leeuwen (WD) en dr. Lucas (KVP) deden pogingen om de minister aan het praten te krij gen over de ineenstorting van de goudmarkt en de eventuele gevolgen daarvan voor onze munt, waarbij bei den de mogelijkheid van revaluatie noemden. De minister zei dat nie mand revaluatie voor Nederland ver wacht, maar dat dergelijke monetai re beslissingen nooit in het openbaar besproken kunnen worden. Over de kapitaalvoorziening aan gemeenten zei de minister, dat hij wel met de minister van Binnenlandse Za ken een wet voorbereidt om definitief tot normale toestanden terug te ke ren op dit punt, maar dat een wet die een algemene regeling van de ka pitaalmarkt zou moeten brengen, niet van hem verwacht kan worden. Om (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 11 nov. In het voor- lopig verslag van de Tweede Kamer over de defensiebegroting oefenen „ve le andere leden" (P.v.d.A.), evenals bij de behandeling van de defensienota in jnni van dit jaar, ernstige kritiek uit op het defensiebeleid van de regering. Gesteld wordt, dat de minister van De fensie uitgegaan is van verouderde con cepties en weinig begrip toont voor de eisen van het ogenblik en de naaste toekomst. De leden zeggen voorstander te zijn van een defensiepolitiek die voor alles gericht is op de versterking van de conventionele macht met name van de landstrijdkrachten en de ondersteu nende luchtstrijdkrachten. Hun bezwa ren richten zich in hoofdzaak tegen de onevenredige nadruk die wordt gelegd op de verdedigingsplichten buiten de Navo. Versterking van de defensie van Ne derlands Nieuw-Guinea betekent volgens hen verzwakking van de parate Jand en luchtstrijdkrachten, die deel uitma ken van het Navo-schild. Over het al gemeen vindt men de lange tijds duur van zes jaren, die nodig is voor de realisatie van de materiële voorzie ning van het op te bouwen leger ver ontrustend. De kritiek van vele leden op het defensiebeleid is echter milder. Wel is men enigszins bezorgd over de stij gende tendens, die de defensie-uitga- (Aduertentie) ven de laatste jaren vertonen, maar in het licht van de steeds toenemende dreiging van het communisme wordt dit toch verantwoord geacht. Een groot deel van de Kamer kan zich verenigen met het vlootbouw-pro- gramma van de marine. Vele andere leden (P.v.d.A.) stellen daarentegen, dat de uitrusting van de kruisers met geleide projectielen een zeer klein ren dement op zal leveren. Zij dringen er op aan de plannen te laten varen en de schepen van de sterkte af te voeren. Verschillende andere leden vinden de ontwerpbegroting voor zover die be trekking heeft op de marine, zorgwek kend. Naar hun mening wordt er te weinig geld beschikbaar gesteld voor het varend materieel. Een groot deel van de Kamer ziet een tegenstrijdigheid in wat in de de fensienota en nu in de memorie van toelichting beweerd wordt over de bewapening van de eerste kruiser met geleide projectielen. In de nota wordt opgemerkt, dat de inbouw van de ge leide projectielen al begonnen is terwijl in de memorie van toelichting wordt gesteld, dat pas in 1962 met deze in bouw begonnen kan worden. Over de Starfighters en de elektroni sche waarschuwing en directie-systemen tast de bewindsman blijkbaar nog in het duister. Het wordt tijd, zo zeggen vele leden, dat de minister zich uit de sfeer van de platonische verklaringen losmaakt en de Kamer concrete inlich tingen verstrekt. Over het algemeen is men het er over eens, dat aan militairen die met klein verlot gaan, een bedrag gegeven zal worden om zich in burgerkleren te kun. nen steken. Dit bedrag, dat nu 75 gul den is, vindt men veel te laag. Gedacht wordt aan 200 gulden. dit laatste had de heer Hofstra ge vraagd. De minister vond, dat hij door het niet toelaten van buitenlandse emissies tot dusver de rente beter laag heeft weten te houden dan wanneer een ver der opvoeren van consolidaties zou zijn toegepast. In 1957 werd nog tegen zes procent geleend. Thans zijn wij tot on geveer het niveau van het rentegam ma genaderd. De minister was het er over eens, dat de buitenlandse lenin gen niet duurzaam geweerd kunnen wor den, maar een toelaten op onze kapi taalmarkt zal met beleid moeten ge- (Van onze correspondent) MIDDELBURG, II nov. De com missie ex art. 8 Deltawet en gedepu teerde staten van Zeeland hebben don derdag in de Zeeuwse hoofdstad een bespreking gevoerd. Tijdens deze be spreking werd er uitdrukkelijk op ge wezen, dat op een integrale vergoeding van de schade, die een gevolg is van de uitvoering van de Deltawerken, niet kan worden gerekend. Ernstig wordt gestreefd naar een bil lijke tegemoetkoming in onevenredig grote schade, welke dientengevolge wordt geleden. Primair is daarbij ge dacht aan het treffen van voorzienin gen, waardoor nieuwe mogelijkheden voor de getroffenen worden geschapen en voorts voorzover mogelijk aan gel delijke tegemoetkomingen. Er wordt naar gestreefd op zo kort mogelijke termijn tot een bevredigende wettelijke regeling te komen. DEN HAAG, 11 nov. De heer Jan Bak ker, directeur van het bondsbureau van de interdiocesane middenstandsbond in de bisdommen Rotterdam en Haarlem,, is benoemd tot ridder in de orde van St. Silvester. De onderscheiding Werd hem verleend bü ziin afscheid, wegens pen sionering PARAMARIBO, 10 nov. (A.N.P.) Minister Zijlstra zal op uitnodiging van de Surinaamse regering een bezoek aan Suriname brengen. Hij al daar 19 no vember aankomen. Advertentie beuren. Het zou vreemd zijn wanneer hier buitenlandse leningen werden toe gelaten, terwijl de gemeenten collectief nog niet eens kunnen optreden. Op een vraag naar het effect van de emigratie van vermogens, ant woordde staatssecretaris dr. Van den Berge, dat in de laatste drie jaar vier ennegentig personen zijn geëmi greerd met vermogen boven een half miljoen. Men kan aannemen dat zes tig van hen om fiscale redenen zijn vertrokken. Dat betekent een half pro cent van de vermogens, die aan de ver mogensbelasting zijn onderworpen. A260 Aan de Groningse Universiteit een bijzondere leerstoel ingesteld de kennis van de internationale °r" nisaties, in het bijzonder in met de landbouw- en voedselpolit'e Tot buitengewoon hoogleraar is noemd dr. ir. A. Vondeling, °w minister van Landbouw. ■riff Rond deze benoeming is reeds e tijd beroering gaande. Het init" kwam van de curatoren, die e mening waren, dat de economy faculteit met deskundigen op 'al bouw-economisch gebied diende worden uitgebreid. Deze overweg was echter van de aanvang af ef peld aan de persoon van de Vondeling. De economische faC .,ng zelf achtte een dergelijke uitbreid' j niet nodig, te minder, nu een n<70i noeg gelijke leeropdracht reeds een lector werd vervuld. Ook senaat van de universiteit was tey Ui w de benoeming gekant. DesondWj heeft het college van curatoren zin doorgezet, bij. de minister van K. en W. bereikt, dat er een post v jj de nieuwe leerstoel werd ingevoe*jt op de onderwijsbegroting en 'lC .f, tenslotte de benoeming van dr- Vondeling tot stand weten te brenff hQ' Ook de tegenstanders van deze noeming geven toe, dat de heer f deling voo, de leeropdracht, zoals luidt, gekwalificeerd is. Zij "rneR echter, dat het belang van de ioete schap een dergelijke leeropdracht n eiste. Men moet zeggen, dat de teQe,n standers tot een dergelijk oordeel hun beurt bij uitstek bevoegd Rijst dan de vraag, of niet ande overwegingen dan het belang van wetenschap bij de verstrekking 1 g\ deze leeropdracht een veel grotere hebben gespeeld dan zij behoren spelen. Misschien mag men niet v stovenzetterij spreken, maar helevtf - bevredigend kan men de gang v zaken moeilijk vinden. UTRECHT, 10 nov. Omstreeks half tien vanavond is de 63-jarige los-arbei- der E, G. M. Boussen uit Zaandam door een trein gegrepen en gedood. De heer Boussen, gepensioneerd voorman-ran geerder, die nog als losarbeider bij de spoorwegen werkte, stak in Zaandam de rails over, die tussen het eerste en tweede perron liggen. wel meer met een dergelijk bijltje ge hakt en men had dan ook spoedig een plan gereed dat de klant van veel geld en weinig woorden beviel. De MTB moest op de eerste plaats een snelschip blijven. Daarvoor leende zich immers haar eigenaardige omvang Welliswaar konden de diesels van in totaal maar liefst 4500 pk beter verdwij nen, maar daarvoor in de plaats kwam dan een totaal andere voortstuwing in de vorm vn twee gasturbines met elk een kracht van 800 pk en als aanvulling een dieselmotor van 200 pk. Daarmee was dan een snelheid van niet minder dan 23 mijl of ruim 43 km per uur te bereiken. En dat bleek bij nadere in formatie een vaart die kon concurreren met de krachttoeren, waarvoor grote jaehtbezitters als bijvoorbeeld Aristote- les Onassis zich vol trots op de borst kloppen. (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, 10 nov. Een scher pe boeg, uitlopend in brede rondin gen naar een kort en stevig achterschip, als geheel berekend op hoge snelheid en grote weerstand van het water. Dat is de eerste indruk van het wonderlijke vaartuig, dat op de Zaanse werf „West haven" bij de soppige oever van het Noordzeekanaal in de blokken staat. Het nieuwe gestroomlijnde uiterlijk van het stuurhuis vormt een fel contrast met de forse en soms zelfs logge af metingen van het karkas, dat insiders onmiddellijk doet denken aan een of andere snelboot. Inderdaad is hef schip op de blokken een snelboot en wel een motortorpedo boot afkomstig uit de Engelse „mot- tenballenvloot". Een schatrijke Neder landse zakenman in elektronische on derdelen, die bedrijven bezit In o.a. De omgebouwde MTB op de blok ken van de werf „Westhaven" aan het Noordzeekanaal. De scherpe boeg, uitlopend in brede rondingen naar een kort, maar stevig achter schip zijn berekend op hoge snel heid en grote weerstand van het water. Amerika, Engeland Japan en Liech tenstein en zelf woont in Monaco, wist de MTB op de kop te tikken, liet haar naar de Nederlandse werf „Westha ven" brengen met maar één opdracht: Maak er een „droomschip" van, een schip dat als thuishaven Monte Carlo krijgt en daar misschien niet wat zijn vorm, maar in ieder geval wel wat zi aard betreft de super-de-luxe mil- joenen-jachten van de financiële upper- ten langs de hemelsblauwe Middelland se zee moet kunnen overtreffen. Nu heeft de werf „Westhaven", die in de drie jaar van haar bestaan door de eigenaars, de heren H. S. M. Kom man, J. Porsius en J. Meintser naar tal van nautische successen is geleid De Nederlandse miljonair bleek enthousiast en bij de „Westhaven" ging men aan het werk. Op het ogen blik is men met de „plastische chirur gie" bij het schip waarvoor zeker een half miljoen gulden moet worden neergeteld -o ver gevorderd dat kan worden overgaan tot het plaat sen van de gasturbines en de vol tooiing van de luxeinrichting, die op het water van de Mistral, Sirocco en Tramontane de gewoonste zaak van de wereld is, maar in deze con- trijen toch nog altijd geldt als iets zeer bijzonders, iets exclusiefs alleen voor de allerrijksten weggelegd. Want geheel in de geest van het droomschip, krijgt de voormalige „vechtjas" van de Noordzee een ac- comodatie voor tien personen waar van twee de vaste bemanning vor men. Een flink tleel van de ruimte wordt ingenomen door de z.g. eigenaarsuite en drie dubbele hutten voor zijn gasten. Naast de kombuis met een inrichting waarvan menig huisvrouw in extase zou geraken, krijgt het schip radio, te levisie en de onvermijdelijke bar met de pittige slokjes om het zilt van de zee uit de mond te spoelen. Tot de ver dere uitrusting van het schip behoren radar, echolood en een volledige zend- installatie. Aan de ombouw wirdt met koortsach tige haast gewerkt want er resten nog ral van andere opdrachten voor dit kern gezonde bedrijfje, waarvan één er ons bijzonder intrigeerde, namelijk de bouw van twee duikervaartuigen voor de nieu we Turkse regering, de militaire junta van generaal Gursel. Twee duikervaar tuigen, die voorzien worden van de meest moderne apperatuur op het ge bied van luchttoevoer en controle en beide dieselvoortstuwing krijgen. Waar voor deze duikervaartuigen? Liggen er misschien schatten op de bodem van de Bosporus die verband houden met de machtsomwonteling in het land van de halve maan? Wij weten het niet, al hebben wij na de drama's van de hond en president Bayar en de bulldo zers van premier Menderes even moe ten denken aan het oude spreekwoord van de „pot verwijt de ketel dat hij zwart ziet." (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, II nov. Uit het op treden van het publiek op en rond het nationaal monument op de Dam is wel gebleken, dat men niet steeds de ver schuldigde piëteit voor dit monument weet op te brengen. Dit deelt de mi nister van Algemene Zaken, minister president prof. dr. J. E. de Quay mee in een nota aan de Tweede Kamer. De bewindsman merkt op, dat de burge meester van Amsterdam besprekingen heeft gevoerd met de betrokken instan ties om na te gaan welke voorzieningen eventueel getroffen moeten worden. Het derde lustrum van de nationale bevrijding is volgens prof. De Quay over het algemeen op bijzonder geslaagde wijze gevierd. De bewindsman hoopt, dat dit er toe zal leiden, dat de lustrum viering in de toekomst een vanzelfspre kend feest zal zijn, dat niet door onenig heid wordt ontsierd. De nationale be vrijdingsdag in 1961 zal geheel volgens de afspraak die gemaakt is voor de vie ring van de dag in de tussenliggende jaren, gevierd worden als in 1959. Het slot Oranienstein, zo vervolgt prof. De Quay zijn nota, zal, zoals 23 oktober 1959 besproken en geregeld is tussen vertegenwoordigers van de stich ting „Je Maintiendrai Nassau" en een aantal Duitse autoriteiten, geheel voor Duitse rekening worden gerestaureerd. Na de algehele restauratie van het slot zullen een aantal vertrekken, die met len worden ingericht,"voor het pub ,„i behulp van de stichting als museum worden opengesteld. Als streefdal^ voor de officiële opening is vastges' 1 juli 1961. qj"' Over de onderscheidingen, die Hjks worden verleend, deelt de bevvin man mee, dat het aantal relatief zien is terug gelopen. De regev„r. houdt het aantal te verlenen ono jg scheidingen beperkt, om devalue e daarvan te voorkomen, aldus pr°f' Quay. (Advertentie) T/indaag 11 nov., bereikt 1/ dokter A. D. W. Tilanus dien kostte het de regering han- H| den vol geld. Dokter Tilanus maakte de moeilijkheden van zeer nabij mee. Hij had namelijk de op dracht gekregen van de Geneeskundige Inspectie Koninklijke Landmacht om de „Grote Beer" als troepentransportschip zodanig in te richten, da net op de terugreis uit Indonesië kon dienst doen als hospitaalschip. Na een kort verblijf in Engeland deed hij het voorstel de mensen medisch te keuren voor ze m dienst kwamen, maar bovendien na een periode van zes weken opnieuw te keuren, nu echter om te kunnen bepalen, waarvoor ze geschikt waren en dus dienovereenkomstig konden worden ingedeeld. Dit systeem is door de legerleiding aanvaard als de Tilanuskeuring. Door zijn ervaringen met militairen raakte dokter Tilanus meer en meer op de hoogte van de invloed van physieke omstandigheden op het mense- lijk gedrag. Toen hij in 1947 zijn artsenpraktijk in Den Haag en Voorburg die door de oorlog was onderbroken weer opnam, was hij veel meer voorheen geïnteresseerd in de sociale kant van de geneeskunde. Mede daar door kwam hij successievelijk terecht in het bestuur van allerlei social instellingen. Aanvankelijk gaf hij daar alleen zijn vrije tijd voor. maar heel gauw bleek zijn artsenpraktijk erdoor in het gedrang te komen. ToC werd het een kwestie van kiezen of delen. Dokter Tilanus koos en deelde niet langer. Op 1 december 1950 werd hij benoemd tot directeur van de stichting Gelderland voor Maatschappelijk 'Werk als opvolger van de huidiSe prof. dr. R. Hornstra. Toen prof. De Gaay Fortmaan na de val van kabinet Drees de vorming van een nieuiv kabinet voorbereidde, polste hv dokter Tilanus voor de portefeuille van Maatschappelijk Werk. Voor Gelderland is het goed, dat de dokter geen minister is gewordéU' want dan zou de provincie een man hebben moeten missen, die er in weiniSe. jaren in geslaagd is met steun van de overheid natuurlijk het aant"1 dorpshuizen op te voeren van 13 op 55. het aantal maatschappelijke werk sters van 18 op 96. het uantbil gezinsverzorgsters van 303 op 394. vermeer derd met ongeveer 600 gezinshelpsters, en het aantal maatschappelijki werkplaatsen van 4 op 19. Toen wij ons bij dokter Tilanus lieten aandienen noemden wij ontvangenden ambtenaar onze naam. Het was niet voldoende; de man wilde, „de instantie" weten. Dokter Tilanus moge dan instanties ontvangen. -W. zijn voor hem de „legereenheden", waarmee hij in zijn moeilijk gewest oe strijd heeft aangebonden om de mens van vandaag mentaal geschikt te maken voor zijn plaats in een totaal gewijzigde maatschappij Aan die men tale voorlichting ontbreekt nog veel, erkent de jarige. De dokter wach' nog een hele taak.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 4