Geschiedenis van de missionering in foto's en kaarten Eeuwenlang een riskant avontuur Kiezersvolk van Italië voor onmogelijk alternatief Christen-democratisch of sociaal-communistisch Ruzie op zestien meter hoog dak met verschrikkelijk gevolg HISTORISCHE WERELDATLAS VAN CHRISTENDOM Nieuwe sluis in de Schelde Er is ruimte gekomen voor een wijdvertakte missiewetenschap Een studie over prestigekwesties Handlanger hoort anderhalf jaar gevangenisstraf tegen zich eisen Bij Antwerpen Grootste in Europa Nederland draagt bij aan huwelijksgeschenk Menselijke gevoelig heden in het bedrijf 0p ARUBA DREIGT EEN STAKING Eij Amerikaanse olie-onderneming t i^EMSTAD (Curacao) 11 nov. Sstidó - O? Aruba dreigt begin vol le j ARBEIDER MAAKT DODELIJKE VAL Minister Luns naar Europees parlement VRIJDAG 11 NOVEMBER 1960 Voor koning Baudewijn en Dona Fabiola <4.n' „Afrika, begiftigd met een rijke fantasie en een plastisch vermo gen, zal op typische wijze kunnen meewerken aan een sterk sacrale en liturgische ontwikkeling in de Kerk, vooral door het laten ople ven van de sacrale dans; Indië met zijn zin voor de alles-beheer- sende realiteit van de onzichtbare wereld zal de Kerk kunnen ver rijken met nieuwe mystici en nieuwe vormen van monastiek en ascetisch leven". ferUb' L?? ™ar< ROME, 10 nov. De uitslagen van de provinciale en van de ge- neenteraadsverkiezingen in Italië, lie zes en zeven november plaats hadden, zijn thans nagenoeg be kend. Negentig procent dér kie zers heeft zijn stemrecht uitge oefend. Voor de eerste maal is voor de provinciale raden gestemd volgens het evenredig stelsel. Het proportionele systeem gold al eerder in alle steden boven de tienduizend inwoners, in de kleine plaatsen werkt men met twee gemengd samengestelde lijsten, waarvan de ene die der oppositie is. In alle sectoren handhaafde de Democrazia Cristiana zich, of schoon niettegenstaande een winst van totaal 1,2 procent voor de provinciale raden het nieuwe stelsel deze partij met 9o zetels tot 982 deed teruglopen. ELSEVIERS MAANDBLAD DE KERN ELSEVIERS MAANDBLAD DE KERN ELSEVIERS MAANDBLAD DE KERN Drie Koningen uit hout, door Okumebo Edokpolo, Nigeria, Afrika. (Foto boven). Ten tijde van de Japanse vervolgingen: verovering van het Hara-kasteel, vesting der christenen, in de Shimbara op stand (1638). Foto hiernaast). De illustraties bij dit artikel zijn alle ontleend aan de cul tuur-historische missie-atlas. merich mag gelden als de meest. be kwame en gezaghebbende missione- rings-eartograaf. Drs. J. Buys is smds een tiental jaren de hoofdredacteur van het bekende missioneringstijdschnft ,,De Katholieke Missiën", waarvan de presentatie al minstens een halve eeuw met name illustratief een voor vele mis- sioneringstijdschriften onbereikbaar ideaal verwerkelijkt. Wie aan de hand van deze beeldatlas de geschiedenis van de missionering volgt, moet onder de indruk geraken van de onvervaarde inzet van duizen den missionarissen. Met oijtzag, maar zeker ook met een niet begrijpend schou derophalen hebben in de loop van de geschiedenis van de missionering de katholieken uit de christelijke landen hun missionarissen uitgeleide gedaan voor de reis naar inderdaad onbekende werelddelen. De missionering is eeuwen lang inderdaad een riskant avontuur geweest. Die tijden zijn gelukkig voor bij. Er is nu ruimte gekomen voor een wijdvertakte missioneringswetenschap, voor overleg en wijze bedachtzaamheid in de nu openliggende wereld. Maar het is voor ons mensen van het midden van de twintigste eeuw een beschei den makende ervaring om de inderdaad menselijke onderneming te volgen van de missionering in het verleden. Er zijn inderdaad vergissingen en fouten gemaakt; men vraagt zich b.v. af hoe het mogelijk is geweest, dat in de ze ventiende eeuw een onzalige ritenstrijd in China de missionering lam legde. Maar wie had er toen het uitzicht over de wereld als wij tegenwoordig. In tekst en illustratie wordt de menselijke kant van de missionering in het verle den niet uit de weg gegaan. Deze atlas wordt er waardevoller om. Want deze behoefte tot historische zelfkritiek om een zo waarheidsgetrouw mogelijk beeld te schetsen, heeft ruimte gege- Het verborgen gelaat van AfrikaImitatie-masker van de Batshoka -aeigiscn Congo). Als achtergrond de getatoueerde rug van een Nayumbe-vrouw. BRUSSEL, 11 nov. (ANP) De Bel gische minister van Openbare Werken Vanaudenhove. heeft het ontwerp goed gekeurd voor de bouw van een nieu we sluis op de Schelde, ter hoogte van het Fort-I'rederik. Volgens berichten uit Belgische bron betreft het de groot ste sluis in Europa, die de gelijktijdige toegang tot de Antwerpse haven mo gelijk zal maken van vier schepen van 30.00(1 ton, of van een schip van 100.000 ton. De sluis zal volgens het schema een lengte hebben van 500 meter, een breedte van 50 en een diepte van 13,5 meter. In Brussel word' de bouw van deze sluis van groot belang geacht voor de toekomst van de Antwerpse haven. DEN HAAG, 11 nov. In antwoord op de oproep van de ambassadeur van België tot zijn landgenoten, hebben ook vele Nederlanders uit eigen initiatief een bijdrage gestort op girorekening 5710 van de Belgische ambassade. De Belgische ambassadeur is bijzon der erkentelijk voor deze spontane daad van belangstelling voor het huwelijk van koning Boudewjjn en Dona Fabiola. Het geschenk dat met de opbrengst van deze geldinzameling zal worden aangekocht, zal op de receptie van 10 december in de ambtswoning van de ambassadeur te bezichtigen zijn. Het geschenk zal samen met de vol ledige lijst der donateurs aan de koning en de koningin van België worden aan geboden. ^cultuurhistorische missie-atlas illustreert het inleidende hoofdstuk o.a met Plaat: de zevenarmige kandelaar, uit de tempel van Jeruzalem, door de eitse overwinnaars meegenomen na de verwoesting van de stad. Detai een bas-reliëf in de triomfboog van Titus te Rome. 1 at het zin heeft om de dissertatie van dr. L. J. Achterbergh, bresi- genaamd „Achtergronden van nJF^westies", waarop hij in 1958 DPtiip„ Rutten promoveerde, alsnog t\veP te doen verschijnen, bewijst tehsni?mSen. Ten eerste, dat een we- behandeling van presti- of „status-problemen" geen 2eer r*hsche haarkloverij is, maar een dat en?®'® zaak betreft. Ten tweede, VetscV'^nt>aar eenvoudige, alledaagse ®h Sp^nselen als misnoegen, jaloezie groot k etste trots bij employé's in een ®n frp„edrijf zo gewichtig, omvangrijk 6SchP,Uent zön, dat een systematische ?charmaYf?nS daarvan sociaal-weten- ke onS e^ke betekenis kan hebben. El- aedri!c^rnemer of fabrikant, directeur, ^Porta der of afdelingschef heeft Een f!:end met mensen te maken. v°Orran ricageclief, die niet van de aden in het magazijn op de hoog- .a§°. De reden is, dat de directie van van de V/Gck een staking uit te breken bij Lag^nerikaanse olie-onderneming de de T- Wer. 80 weigert de organisatie ï'e<3f,rieniers. de „Petroleum Workers vakvrati0n Aruba", te erkennen. Deze hel)^rjleni8mg beweert 1900 leden hetgeen ongeveer eenderde v&a het is aantal werknemers bij de Lago. 10 nov. Bij K.B. zijn heraip 'a tot brigade-generaal bij de £elbrr>„ taf' de kolonels E. R. d' Sm?/10?; J. C. van Hootegem, Serweiii.H-.L. T. Ubbink en F. La- fe- d6 jp' de intendaneestaf, kol. C. ranipr.n?; hij het regiment infanterie vap i"9®lderland, de kolonels F. E. afJp i_en E- Heimei; bij de aan- ?e artin ?oePei1. kol. M. P. Feith; bij fe"tinkii!Srie' hol. B. Andringa; bij de marechaussee, kol. O. A militaire administratie te is, kan niet efficiënt werken. Een directeur, die de verhoudingen tussen zjjn mensen niet goed kent, kan zijn mensen-materiaal niet vlot hanteren; hij produceert niet efficiënt. Elke em- oloyé, die zich gepasseerd of onjuist sejegend, teruggezet, vergeten of mis plaatst voelt, kan de sfeer in zijn om geving bederven en de produktiviteit remmen. Er zijn altijd meer van zulke neurotische employé's dan men denkt. Dat deze gevoelens en verhoudingen van mensen vanuit een gezichtspunt van economisch rendement bestudeerd worden, betekent geenszins dat de em ployé's niet in hun menselijke waarde gerespecteerd worden. Het betekent slechts een zakelijke erkenning van het feit, dat de gevoelens van de werk- nemers in een bedrijf niet alle in een richting, naar de top ofwel de direc- hebben ook, en wel in hoge mate, met elkaar en met het lagere kader te ma ken. De erkenning daarvan is een door- breking van het patriarchale denkpa troon van de ouderwetse ondernemer. (Voorbeeld van patriarchale mentali teit: bij een grote koekjes-industrie m Noord-Holland krijgt elke employé van hoog tot laag met Sinterklaas van di- rectiewëge een pakket brandstof en aardappelen thuisbezorgd. Oriëntatie van dankbare gevoelens naar de top.) Patriarchale ondernemers zijn er nog vele. Dezulken vinden het vanzelfspre kend, dat zij alleen aan hun mede-di recteur of hun bedrijfsleider medede ling doen van de motieven van bepaal de beslissingen, en dat aan liet overige personeel slechts orders en voorschrif ten worden verstrekt. Een chef die zijn overigens gewaar deerde assistent voortdurend passeert, terwijl hij achter diens rug niets dan goeds van hom vertelt, handelt „pa triarchaal", autoritair en ook dom. De assistent wordt nerveus, want zijn prestige tegenover het personeel wordt aangetast. Het gevolg wordt; een on verschillige assistent, die zijn verant woordelijkheid afschuift. Dit is één voorbeeld uit de vele die in het nuttige boekje van dr. Achterbergh zijn te vinden. Mijn overtuiging is. dat een zakelijke" bestudering van de mense lijke verhoudingen in een bedrijf juist de menselijke waardigheid Van de werknemers, en daarmee hun econo mische waarde voor de onderneming, zal ten goede komen. Niet alleen per- soneelchefs, maar vele andere gezags dragers binnen de bedrijven in ons land kunnen hieruit nog wat leren. Dr. Ach terbergh is hoofd van de bedrijfspsy- chologische Dienst van de D.A.F. te Eindhoven. v. E. (Van onze missiologische medewerker) Met deze misschien wat visio naire toekomstverwachting van de befaamde Franse theoloog Jean Daniélou wiens theologie-beoefening zeer sterk cultuur-dynamisch en missionair is georiënteerd, besluit de tekst van de onlangs verschenen „Historische Wereldatlas van het Christendom".*) Het is inderdaad een indrukwekkende ervaring óm de ruim tweehonderd pagina's tekst, foto's en kaarten van deze beeldat las over de geschiedenis van de mis sionering op zich te laten inwerken. Wie bekend is met de befaamde cultuur-atlassen uit. de reeks van Elsevier, welk procédé men ook hier volgde, kan enigszins vermoeden wat hem te wachten staat. Twintig eeuwen zich uitbreidend Christendom, met alle ups and downs, gekleurd door de wisselvallige ontwik keling van de wereldgeschiedenis, vin den we in deze atlas bijeen in een wel overwogen, gecomprimeerde tekst, be geleid door zorgvuldig bijeen gezochte illustraties en in overzicht gezet door niet minder dan 35 pagina-grote kaar ten. De naam van de samenstellers was hiervoor een zwaarwegende garan tie. Dr. Anton Freitag is een van de meest erudiete missiografen van het ogenblik. De Oostenrijkse dr. H. Em- ven aan de auteurs om met evengroot respect het religieuze erfgoed van de niet-christelijke volken te beschrijven en uit te beelden. Een van de vijf hoofd stukken, waarin het werk is verdeeld, is bovendien gewijd aan „Ontwaken en ontplooiing van de protestantse wereld- zending". Aan deze ruime opzet beant woordt volledig de ruime en open toon van de gehele atlas. Waar de atlas allereerst het histo risch verloop van de missionering be handelt, komt men uiteraard terecht bij de tegenwoordige situatie. Hoewel we begrijpen, da* het aantal geogra fische kaarten nauwkeurig is afgewo gen, betreuren we het, dat deze nood zakelijke beperking het niet heeft toe gelaten om enkele afzonderlijke en meer overzichtelijke kaarten van de tegen woordige kerkelijke verdeling van de buiteneuropese werelddelen aan het ge heel toe te voegen. In het Nederlandse taalgebied be schikken we bepaald niet over een ac curaat en grondig oriënterende litera tuur over de missionering. De waarde volle, samenvattende werken zijn op de vingers "an een hand te tellen. Nu is deze Historische Wereldatlas van het Christendom een vrij kostbare uitga ve; men kan dat jammer vinden, maar het werk is zijn prijs meer dan waard. Deze atlas is een unieke samenvatting, die werkelijk hoegenaamd alle aspec ten van de missionering behandelt. Wie iets bijzonders in zijn huisbibliotheek wil hebben en er iets meer voor over heeft, zal daar twijfelen we geen moment aan telkens weer naar deze hoogst waardevolle uitgave teruggrij pen. De oriëntering omtrent de missio nering kon in Nederland tot nu toe hoofdzakelijk op toch eigenlijk snel ach terhaalde tijdschriftliteratuur drijven. De herhaalde raadpleging van dit werk zal voor de meesten heel lang verras sende ontdekkingen opleveren. DRS. A. J. KRAMER. *)Dr. A. Freitag S.V.D. Historische We reldatlas van het Christendom. Met medewerking van dr. H. Emmerich S.V.D. en drs. J. Buys S.V.D. Voor het Ne derlands bewerkt door drs. Fr. Ver- straelen S.V.D. Uitgave Broekman en De Meris N.V., Amsterdam 1960. (Van onze Romeinse correspondent) Zowel in de provinciehoofdsteden als in de gemeenten boven de tiendui zend inwoners ging de Democrazia Cris tiana met respectievelijk twee en drie procent van het aantal uitgebrachte stemmen vooruit. De Nenni-socialisten hebben ternau wernood hun vroegere positie kunnen handhaven. Deze partij zit momenteel tussen twee vuren: de communisten ver wijten haar haar afval van het principe van de „eenheid der arbeiders de de: mocratische partijen vinden, dat J>enni c.s. zich in de praktijk niet genoeg van de communisten losmaakt en dus kwa men de aanvallen van twee zijden. Het percentage der NennLspcialisten zweeft bij deze verkiezingen rond de zestien procent (nationaal 14</s procent.) In de provincies en de steden boven de tienduizend inwoners stegen de com munistische afgevaardigden Ze legden beslag op respectievelijk 24en 25 pro cent der plaatsen, tegenover hun lande lijke 23,4 procent. Zo blijft de voor Italië ongelukkige tendentie, dat h®t kiezersvolk door de grote partüen wordt aangetrokken, waar door het onmogelijke alternatief of chris ten-democratisch óf sociaal-commums- tisch beetje bij beetje versterkt wordt. De andere partijen bleven zichzelf met schommelende fracties van percen ten gelijk, ook al loopt de langzamer hand nutteloos geworden monarchisti sche partij, een conservatieve groepe ring, die echter degenen die voor een monarchie zijn bil lange na niet Omvat, steeds meer terug en lijken de fascisten haar de kiezers af te kapen. In de praktijk zijn de moeilijkheden.omi van uit de provinciale en gemeentelijke volks vertegenwoordigingen door coalities tot dagelijkse besturen te komij in volle om vang gebleven. De Democrazia Cristiana kan teza men met een of meer democratische middenpartijen in het grootste deekvan Piemont, Lombardpe, de Vcneto, in de zuidelijke Marken en in de Abruzzen. in vijf provincies van de Campania en op Sardinië op een meerderheid steunend provinciaal bestuur vormen. dosis zorgen bij. En wat het belang rijkste is, de vraag blijft, hoe die wer kelijke sociale doorbraak in Italië te be werkstelligen, welke de huidige maat schappij en de huidige concepties van gerechtigheid eisen. (Advertentie) Rode gewesten De rode gewesten blijven het terri toor der communisten en sociaal-com munisten; Toscane, Emilia en Um- brië. In de rest van het land zit men vrijwel vast. In een aantal provincies staan de democratische middenpar tijen voor de vraag of met Nenni, of met de fascisten, of met de monar chisten te moeten samenwerken. Alleen in Pavia, La Spezia en Pesano heeft het lot de provinciale staten zo ge formeerd, dat er een volkomen even wicht is tussen democraten en extre misten. Hier zal het wel een regenngs- commissaris worden, die het dagelllks bestuur in handen krijgt. Wat voor de provincies geldt, gaat ook voor de gemeenten op. In 47 pro vinciale hoofdsteden kan de Democra zia Cristiana c.s. het af, in 15 ligt de meerderheid bü de sociaal-communisten. In sommige grote steden wordt het een halsbrekend werk om tussen de Scyiia en de Charibdys. tussen een rechtse lijn en een waarin de sociaal-communisten het voor het vertellen hebben.,.. heen te laveren. Rome, Milaan, Venetië, Genua en Florence zitten al met de handen in het haar. In Napels heeft de reder Lauro (monarchist) weer een geweldige aanhang gevormd, maar ook hij kan het niet alleen af. In Palermo, de ontroe rend charmante stad van vreselijke ar moede, moeten de 24 christen-democra tische gemeenteraadsleden kiezen tus sen een bondgenootschap met de sociaal- communisten of met de fascisten en de rechts-christelijke sociale unie om een meerderheidspositie te krijgen Politie ke monsterverbonden in steden van minder belang of in de dorpen zijn meer een lokale zaak, waarover men zich daar vreselijk kan opwinden. De coali ties echter in de grote steden hebben een ogenblikkelijke weerslag op het land en het parlement. Ook al zit het kabinet-Fanfani relatief recht in het za del - de nadruk op relatief! - een demo- fascistisch gemeentebestuur in Rome is al een erg onverteerbare zaak. Het thans aftredende college van B. en W. steunde reeds, zij het noodgedwongen, op deze combinatie en het winstpercen tage van de fascisten is dan ook heden in Rome drie procent. Sociale doorbraak De ziezers hebben gesproken, de par tijleidingen kregen er weer een goede EEN NIEUW MAANDBLAD VAN WERELDFORMAAT! - onder leiding van de hoofdredactie van het vroegere tijdschrift „De Kern" en van de Winkler Prins Redacties, met medewerking van vele interna tionale deskundigen - bevat het gehele grote gebied van de actuele belang stelling van de moderne mens, van ruimtevaart tot diepzee-expedities, van antieke oudheid tot kleurige toekomst visioenen. Het brengt het werkelijke wereldgebeuren op alle terreinen - wetenschap, kunst, techniek, genees kunst, politiek enz.- tegen een achter grond van verantwoorde encyclo pedische gegevens. is hierdoor hét ideale tijdschrift voor de vele tienduizenden bezitters van encyclopedieën en andere naslag werken, voor een leder die zich bewust is van de tijd waarin hij leeft. Het richt zich tot het hele gezin! Het eerste nummer van 72 blz. op prachtig kunstdrukpapier en ge ïllustreerd met een aantal fraaie kleurenfoto's, vele zwart/wit foto's en tekeningen, is zojuist versche nen! Ga het bij de boek- of tijd- schriftenhandel Inzien. Meldt U aan als abonnél Bij Inschrijving op een jaarabonnement - ingaande januari 1 961 - ontvangt U het nummer van november en december geheel gratis! jaarabonnement van 12 nummers f 24,- halfjaarlijks abonnement van 6 nummers f 12,50 =k losse nummers f 2,50 4 proefabonnement: november- en decembernummer te zamen f3,75 Allo vorder gewenste inlichtingen bij de boek en tijdschriherihendel of bij Uitgeversmij. Elsevier, Spulstreet 110-112, Amsterdam. HET NIEUWE TIJDSCHRIFT VOOR HET NEDERLANDSE GEZIN „Achtergronden van Prestigekwesties" door dr. L. J. Achterbergh. Ultg. De Toorts, Haarlem. Clemens Willibrord, miniatuur uit een graduale in de abdij van Echternach. DEN HAAG, 11 nov. (ANP) De minister van Buitenlandse Zaken, mr. J A. M. H. Luns. zal in zijn hoeda nigheid van voorzitter der ministerra den van de Europese economische ge meenschap en van Euratom tijdens de komende zitting van het Europese Par lement te Straatsburg een van de voor naamste gesprekspartners zijn bij de jaarlijkse conferentie van parlement, ministers en executieven. De conferentie zal gaan over de bui tenlandse politiek van de gemeenschap pen en over het denkbeeld van samen voeging van de E.E.G.-commissie, Euratom-commissie en Hoge Autoriteit in een enkele Europese executieve. GRONINGEN, 10 nov. Gepromo veerd tot doctor in de geneeskunde de heer L. A. M. Roorda, op proefschrift „Aspiratie als oorzaak van longverwik kelingen na-tandheelkundige ingrepen". HAARLEM, 11 nov. Een onheuze opmerking leidde donderdag 7 juli van dit jaar tot een verschrikkelijk drama, dat zich afspeelde op het dak van de nieuwbouw van de Breedbandfabriek te IJmuiden. Op die dag kregen daar 's morgens vroeg de 21-jarige Martin Smits en een 24-jarige handlanger, bei den uit Haarlem, het met elkaar aan de stok, nadat Smits een paar onvrien delijke dingen had gezegd over de hand langer. Deze maakte zich zo kwaad, dat hij Smits een schop in het gezicht gaf, waardoor deze zijn bewustzijn verloor en van een hoogte van zestien meter naar beneden viel. Met een paar gebroken ledenwervels, een bekken- fractuur en een zware hersenschudding werd de jongen naar het Roode Ziekenhuis in Beverwijk gebracht, waar hij na een uur overleed. Het laatste bedrijf van dit drama vol trok zich gistermiddag in de gr°t® zaa van de Haarlemse rechtbank, waar de handlanger de officier van justitie mr. G. W. F. van der Valk Bouman an derhalf jaar gevangenisstraf met tegen zich hoorde eisen. De twee jan nen. die altijd goed met elkaar, hadden kunnen opschieten kregen ruzie, toen de oudste van hen. een opmerking maakte over het feit, dat Smits nog altijd niet een passende beloning in het vooruitzicht had gesteld aan een 32-jarige constructieschilder uit Heem stede die hem zijn verloren portefeuil le had terugbezorgd. Smits had daarop de handlanger enkele onvriendelijke opmerkingen toegevoegd, waarover de ze zich niet onmiddellijk, maar wel la ter hevig kwaad maakte. Smits, die in gebukte houding aan de rand van het dak aan het werk was. kreeg een trap in zijn geziehht, die zo hard moest zijn aangekomen, dat hij het bewustzijn verloor, naar beneden stortte en te recht kwam op een betonnen vloer. Twee andere arbeiders, die op het dak aan het werk waren, zagen net onge luk gebeuren en bleven als aan de grond genageld. De verdediger, mr. van IJlzinga j Veenstra betwistte de tenlastelegging' waarin de handlanger beschuldigd werd van mishandeling, welke de dooa j tot gevolg heeft gehad. Hij was van oordeel dat de dood is veroorzaakt door de omstandigheid, dat Smits zich op het dak bevond. Het slachtoffer is biet overleden tengevolge, van de i maar door het feit dat hii. van het j dak is gevallen. Over veertien dag-n zal de rechtbank uitspraak doen. jj

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 9