pi ooi pci li fee Vervol» Stadsnieuws Geheugen-hulp Rotterdamse wensen en kritiek tegen wereldgroot klankbord H Olivetti iets sierlijke Kampioenen Aanvaring metj journalisten...." de nieuwe Olivetti Audit boekhoudmachine bespaart tijd I en kosten Tegen hek gereden Tegen bromfiets gelop en Onvoorzichtige jongen Agenda Rotterdam Kartonnen dozen met 12 spoelen nylondraad kwijtgeraakt B. B. tevreden over oefening „Paddestoel" beha Waar ook ter wereld Mr. G. E. van Walsum en de buitenlandse pers Haven spreiding door overheid geen wijs beleid T.O.P. vierde St.-Michaëlsfeest Inbraak in tuinluid Portemonnee gestold NSC MAANDAG 14 NOVEMBER 19G0 diverse kleuren - maten 3S-44 Elke Lucky Strike uit dat wereldberoemde pakje vertolkt de internationale smaak voor de ware Amerikaanse sigaret. Er is immers maar één Lucky Strike ter wereld: de échte! Overal ter wereld dezelfde kwaliteit; de kwaliteit die Lucky Strike terecht zo beroemd maakte. Nu ook in Nederland onbeperkt verkriieoaar voor per 20 stuks. ROTTERDAM, 12 nov. Havenontwikkeling, industriespreiding, ruimtelijke ordening, bovengemeentelijk bestuursorgaan, universi teitsvestiging, ziedaar tal van onderwerpen die burgemeester mr. G. E. van Walsuni in één rede samenvatte. Hij sprak zaterdagavond voor het beste gehoor dat hij zich maar wensen kon: de in feestelijke stem ming verkerende Buitenlandse Persvereniging die haar zevende lustrum vierde en voor een souper genodigd was ten Rotterdamsen stadhuize. Buiten het „wereldgrote klankbord" had de heer Van Walsum nog het voordeel dat zijn woorden mede werden aanhoord door minister-president prof. dr. J. de Quay, die met zijn echtgenote mede tot de gasten behoorde. Havens vast in hand Spookbeeld: olievlek Cocktails kantoormachines '~iC De bromfietsrijder A. L. is zaterdagmid dag om half twee tegen het hek van de Appelmarktbrug aangereden, tegenvolge waarvan hij een hoofdwond en een her senschudding opliep, zodat hij naar het gemeente-ziekenhuis gebracht moest wor den. L. reed op de Lange Haven, toen plot seling van de Appelmarkt af (in een ver boden richting) de bromfietser D. den H. aan kwam rijden. Om een botsing te voor komen zwenkte de heer L. naar rechts met bovenvermeld gevolg. Tegen de heer Den H. is proces-verbaal opgemaakt. Zaterdagnacht even na het middernach telijk uur is op de Rotterdamsedijk ter hoogte van de gereformeerde kerk de 19- jarige bromfietsrijder P. O., die de 62-ja- rige mevrouw H. B. op de duo had zitten, gevallen. De oorzaak hiervan was dat de jonge matroos P. H.. plotseling van het voetpad op het rijwielpad stapte, in de veronderstelling, dat hij nog op het voet pad was. De matroos en de bromfietser raakten elkaar, waardoor de laatste met z'n bromfiets viel. Bij de val brak de bril van mevrouw B. en kreeg zij bovendien wonden rond het oog, zodat zij in het ge meenteziekenhuis behandeld moest wor den. De 12-jarige schooljongen Hendrik Z., verloor zaterdagmorgen om 8 uur op de Van 's Gravenzandestraat de boekentas, die hij op zijn bagagedrager had gebon den. Daar er een RET-bus naderde, smeet H. zijn fiets neer, op de rijweg nota bene en rende naar zijn tas om deze te redden. De chauffeur van de bus, J. P. F. B., week uit voor de rennende jongen, maar lette niet op de liggende fiets, waar hij pardoes overheen reed. De fiets werd totaal ver nield. HEDEN Passage Theater: La dolce vita (str. volw); dag. 2 en 8.15, zat en zond. 2, 4.15 7 en 1.95. Donderdagavond geen film voorstelling. Monopole Theater: Gentleman Jim (14 j.); dag. 2 uur: zond. 4.15 Ze waren nog geen twintig (str. volw.); dag. 7 en 9.15; donderdag cyclusfilm „Island in the sun" (14 j.) 2-7 en 9.15. R.-K. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK De openingstijden van de centrale en filialen van de r.-k. Openbare Leeszaal en Bibliotheek „St.-Liduma" zijn: Openingsuren centrale: maandag 7—9 uur; dinsdag 1012, 25, 7—9; woensdag 25, 79 uur; donderdag 1012 uur; vrij dag 25, 7—9 uur; zaterdag 10—12, 25 uur. Kinderuitlening: dinsdag 2—4 uur; woensdag 4—5, 6.30—8 uur; zaterdag 1— 3.30 uur. Kinderleeszaal: maandag 45 uur; dinsdag 45 uur; woensdag 23 uur; vrij dag 45 uur. Openingsuren Nieuwland: woensdag 1.305.30 en 7—9 uur; vrijdag 7—9 uur Gorzen: dinsdag 6.309 uur; woensdag 25.30 uur: vrüdas 79 uur NACHTDIENST APOTHEKEN Deze week apotheek Westendorp, Sin gel 83. MAANDAG Rott. Schouwburg. 8 uur: Faust (Ned, Opera); Luxor theater. 8 uur: My fair lady; Zaai Rott Kunstkring, Witte de Withstraat. 8 uur: Yfrah Neaman. viool en Howard Ferguson piano DINSDAG Rott. Schouwburg, 8 uur Coriolanus, (Ned. Comedie); Luxortheater, 8 uur: My fair Lady; De lantaren, 8.15 uur; Korc- zak en de kinderen (Toneelgroep Puck). BIOSCOPEN IN ROTTERDAM Arena: Ben Hur, 14j.; Capitol: Moor denaars moeten ook sterven, str. volw.; do.: Mensen zonder moraaj, ontoelaat baar; Centraal: Handel in minderjarige meisjes, volw.; Cineac A.D.: Carthago in vlammen. 14 j.; Cinerama: This is Cinerama, a.l.; Colosseum: De onder gang van de Mary Deare, 14 j.; do: De prins student, a.l.; Harmonie: Rio Bravo, 14 j.; di. t.m do.: Doorbraak, 14 j.; Lumiere: Makkers staakt uw wild geraas, 18 j.; Metro: De kinderrechter. 14 j,; Prinses: Va] aan, 18 j.; do.: Vakantie in Parijs, a.l.; za.-zo 2: Dik Trom en het circus, a.l.; za. 24: Sayonara, 14 j.; Rex: Straaljagers in de aanval. 14 j.; do. De roman van een vrouwenarts, volw.; Thalia: The appartment, str. volw.; 't Venster: Het zevende zegel, volw.; Victoria: Aida. a.l.; do. 2 en 8: La Strada. 18 j.; zo.-wo 2. zo. 2, 4.30: Las sie 's beste vriend, a.l. Leden van T.O.P. tijdens het afleggen van hun belofte. De Rotterdamse chauffeur D. D. deed aangifte dat hij bij een rit door Schiedam een kartonne doos, inhoudende twaalf spoelen nylondraad met een totale waarde van 200 is kwijtgeraakt uit zijn bestelauto. Mogelijk is de doos uit de wa gen gevallen. ROTTERDAM, 14 november. De B.B. heeft thans de balans opgemaakt over de op 28 september jl. in Rotterdam-west en Schiedam gehouden oefening „Padde stoel". Uit de nabeschouwing blijkt, dat de resultaten niet beneden de verwach tingen zijn gebleven. Enkele leerzame conclusies waren: a. De (provisorisch opgerichte) logistie ke dienst, die op zeer goede wijze alle materiële voorbereidingen heeft getroffen, dient tot een organieke B.B.-dienst te worden uitgebouwd. b. Het door de Mobiele Colonne op peil houden van de waterwinplaats Hoeker singel. door aanjagen van bluswater uit de Alblashaven was een geslaagd experi ment. c. De geneeskundige formaties zullen nog onderdeelsgewijze moeten worden ge oefend, waarbij zo mogelijk „natuur-ge- trouw" geschminkte pseudo-gewonden in behandeling moeten komen. d. Zodra alle afdelingen van de Dienst Sociale Verzorging de toewijding en de kennis van zaken kunnen aantonen als die, welke aan „Paddestoel" deelnamen, zal deze Dienst de graad van volmaakt heid hebben bereikt. e. De samenwerking met en de taak uitvoering door de politie was als ge woonlijk zeer goed. f. De Coördinatie in het Operatiegebied geschiedde voor de eerste maal door een C.O.G. van een goed geoutilleerde cog- post (Bambi-school) uit. De toepassing van dit systeem wees op grote mogelijk heden voor de bevelvoering in het ramp terrein en voor een efficiënt gebruik van de beschikbare radio-telefonische verbin dingsmiddelen. g. Zoveel mogelijk zal voor het houden van B.B.-oefeningen het bestaande con tact met de Bedrijfszelfbescherming moe ten worden verstevigd. De samenwerking bij „Paddestoel" was bijzonder goed en heeft het bestaan van grote mogelijkhe den aangetoond. Frankrijk - Parijs witte popenne met broderie cup en elastiek middenstukje extra lage CORSETTEN KOUSEN - LINGERIE 38 FILIALEN - IN NEDERLAND - 38 FILIALEN ROTTERDAM: 157 West Kruiskade 67, Jonker Hoogstraat Fransstraat 132. Kateridr 120-122 Beljerlandselaan Lagedijk 392-394 Rolfilms ontwikkelen en afdruk ken, alsmede pasfoto's in 1 dag gereed. Foto K v Vuuren, Hoog straat 106. Heeft u iets te vervoeren naar Limburg, Brabant, Friesland, Utrecht, Gelderland? Dagelijkse diensten Steenbergen's Autolijn diensten. Lange Haven 122a, te lefoon 68456. Alles op het gebied van muziek instrumenten. van Krogtcn heeft het! Rotterdamsedijk 148, tele foon 67026 Gevraagd aankomende en leer ling-naaisters. Aanmelden: Wor- telboer's Confectiebedrijf. Nieuwe Binnenweg 310, tel. 34080. In het begin van zijn rede tekende de heer Van Walsum de ontwikkeling van het Rotterdamse havencomplex, dat dit jaar wel een nieuw record zal boekon. Bedroeg de goederenomslag in 1959 70 miljoen ton. het is niet uitgesloten dat deze over 1960 de 80 miljoen zal berei ken. Het grote probleem bij een dergelij ke ontwikkeling is, hoe de havens toe gankelijk te houden voor grote zeesche pen die zich in toenemenden getale aan melden. „Het is duidelijk dat de enige oplossing daarvoor is, havens te maken dicht bij de zee, omdat men de bestaande water wegen niet steeds weer dieper kan ma ken. Bovendien is het aantrekkelijk in dustrieën, die hun grondstoffen van overzee moeten ontvangen, in de nabij heid van de zee te vestigen". Daarmee is dan meteen het probleem van de havenvestiging op het gebied van andere gemeenten aangesneden. Wat Rot terdam betreft, ziet de heer Van Wal sum als meest voor de hand liggende op lossing, dat men het grondgebied van de nieuwe havens bij Rotterdam voegt. „Dan is de eenheid en de continuïteit van het havenbeheer verzekerd en komt ook do publiekrechtelijke zeggenschap in deze gebieden in handen van Rotterdam", het geen o.m. inhoudt een grootscheepse an nexatie van Rozenburg behalve van het gelijknamige dorp met onmiddellijke om geving. „Dit klinkt alles heel plausibel en dat is het naar mijn mening ook, maar het heeft heel wat voeten in de aarde om zover te komen, omdat deze voor de hand liggende expansie van Rotterdam op ver zet stuit". De ontwikkeling van het Waterwegge bied leidde tot de gedachte aan een bo vengemeentelijk orgaan („Rijnmond") dat c'vele gemeenschappelijke belangen \an de vele betrokken gemeenten zou kun nen regelen. Bij de enderhandelingen hierover bleek als een van de belangrijk ste tegenstellingen, dat. de meeste ge meenten aan het nieuwe openbare li chaam ook het havenbeheer willen op dragen, waartegen Rotterdam zich voor het tegenwoordige verzet omdat het het nieuwe lichaam eerst voor een zo gekwa lificeerde taak geschikt acht, wanneer het zijn bestaansrecht heeft bewezen, zijn vorm heeft gevonden en vertrouwen heeft gewekt. „Bovendien meent Rotter dam getoond te hebben, dat het deze taak aan kan". Komende tot de spreidingsgedachte, zei de heer Van Walsum, dat Rotterdam nog tientallen jaren voort kan, wanneer buiten Rozenburg ook nog de „Maas vlakte" buiten de Rozenburgse kustlijn voor liavenaanleg gebruikt wordt. „Men. x De R.K Jeugdvereniging T.O.P. vier de gisteren haar jaarlijkse St.-Michaëls feest. De dag werd geopend in de kan tine van de Schiedamse Cartonnagefa- briek, waar een h mis werd opgedragen door kapelaan Hulspas, de aalmoezenier Tijdens deze h, mis werd een drietal lei ders geïnstalleerd door de heer E. v. Dick, bestuurslid der Schiedamse K.J.B. Onmiddellijk daarna vond de installatie plaats van tien jongens, die na hun half jaar proeftijd volbracht te hebben, hun Topper—belofte mochten afleggen, 's Avonds vond in dezelfde kantine, die met bedienend personeel en koffie be langeloos door de Schiedamse Cartonna- gefabriek beschikbaar was gesteld, een bijzonder gezellige feestavond plaats. De ze T.O..P-avonden munten steeds weer uit door de plezierige, gemoedelijke sfeer waarin allen als het ware samengroeien tot een grote, feestvierende familie. Dit was ook gisteravond weer het geval en de aanwezigen genoten met volle teugen van een amusementsprogramma, dat door de jongens zelf in elkaar gezet en gepre senteerd werd. en waarin T.O.P. en zijn leiders beurtelings in het zonnetje wer den gezet en op plezierige wijze „op de hak" genomen. ROTTERDAM12 november J Zeer duidelijk doelende op de zgn. cocktail-kwestie, waardoor mis- X verstand ontstond tussen de bui- tenlandse pers en de minister-pre- X sident inzake het toekomstig Nieuw-Guinea-beleid, zei burge- X meester Van Walsum tot prof. De X Quay: X „17 toont door uw aanwezigheid hierdat u niet rancuneus bent, maar integendeel bereid tot ver- geven en vergeten. Wij bestuur- f ders hebben op zijn tijd allen onze ervaringen met journalisten, maar I voor ons, die op het gemeentelijk niveau werken en spreken is dat X meestal minder erg, omdat alleen de hoge bomen internationale wind vangen. Ik heb het overigens, als X ik aan mijn persoonlijke ervarin- gen op dit punt terugdenk, nog nooit meegemaakt, dat de schuld X van zulk een aanvaring bij de X journalisten lag. Het was altijd zo, j dat ik, ondanks mijn overigens be- scheiden journalistiek verleden, niet het rechte begrip bleek te X hebben voor de eisen, die een goe- de nieuwsvoorziening stelt (Mr. Van Walsum was, kort na de bevrijding, enige tijd hoofdre- j dacteur van de gclikwideerde t „Nieuwe Nederlander" 5 Prof. De Quay haakte in op de J eerste opmerking van de burge- t meester en vroeg: X Waarom zou ik rancune koes- teren? Wanneer wij in een demo- j cratische maatschappij niet meer X in de gelegenheid zouden zijn el- j kaar op opbouwende wijze te cri- tiseren. dan zouden we van een X dynamische in een statischemaat - I schappij terecht komen." De minister-president maakte in ijn tafelrede trouwens nog enkele ■uidere toespelingen op zijn cock- 1 taïl-ervaringenSprekende over 1 het Rotterdamse drinkwater zeide hij, dat het een cocktail is van het. J afval van de Ruhrstreek, van de 5 Rijn en van de Elzasscr kali. „Ik ben niet zó gecharmeerd op cock- X tails, dat ik hier om een glaasje X water vraag", zo zeide hij, Prof. De Quay zeide voorts, dat X hij in zijn rede ietwat wilde filoso- X teren over de Nederlandse bevol- X kingsgroei, „maar dan in realisti- X sche zin". Hij sprak de verwachting uit. dat in de toekomst nog slechts tien procent van de bevolking in X de landbouw zal iverkzaam zijn. X Het was duidelijk, zo vond de heer De Quaydat juist de grote indus trie zich steeds meer aan de zee 'iaat vestigen, maar dat nam niet ireg dat er een samenhang moest blijven tussen de groei van Rot- - terdam en die van de ontuHkke- X lingsgebieden in het noorden en in X het zuiden. schrijfmachines telmachines rekenmachines boekhoudmachines oonsbandapDaratuur meer automatische functies nog sneller nog eenvoudiger te bedienen RUYS Amsterdam Rotterdam Den Haag Haarlem Utrecht Arnhem Eindhoven Groningen technische vestigingen door geheel Nederland laat zich naar mijn mening nodeloos ver schrikken door het spookbeeld, dat deze ontwikkeling zich als een olievlek naar alle kanten steeds verder zal uitbreiden" Bij een verstandig beleid, met name door geen industrieën aan te trekken die hier eigenlijk niet thuishoren, acht de heer Van Walsum het mogelijk het eiland Voorne-Putten als woon- en recreatie gebied te bestemmen en overigens agra risch te laten. „Maar Ik hoop", vervolgde de heer Van Walsum, „dat ons bespaard zal wor den een krampachtig gecentraliseerde be oordeling of eike individuele onderne ming, die zich hier wil vestigen, wel in dit gebied thuis hoort. Gaat men daar toe over, dan slacht men de kip met de gouden eieren. Dat betekent in dit ver band, dat men de kansen die de uitzonder lijk gunstige ligging van dit gebied voor onze economie biedt, niet ten volle zal kunnen benutten, omdat zulk een beoor deling remmend en zelfs afstotend kan werken, zeker wanneer het om buiten landse bedrijven gaat, die ook elders te recht kunnen. Bovendien is zulk een con trole van de centrale overheid op de vestigingen onrechtvaardig, wanneer zij niet ook overal elders in het land wordt toegepast". Een sprookje noemde de heer Van Walsum de gedachte, dat Rotterdam zijn gang maar gaat; de centrale overheid heeft haar volle medewerking verleend bij de totstandbrenging van Europoort. Voortgaande over de spreiding wees de heer Van Walsum op de ligging van Rot terdam, centraal in het krachtengebied va^n de Rijn-, Maas- en Scheldedelta. „Het lijkt mij juist beleid dat men de mogelijkheden, die daar liggen, tot volle ontplooiing brengt en deze niet tussen tijds afremt of afsnijdt om elders op min der gunstig gelegen punten een soortge lijke ontwikkeling te stimuleren. Overigens staat het aan de regering hier prioriteiten te bepalen. Wil zij, terwijl het aantal van de allergrootste schepen nog gering is, overal elders in ons land ten koste van grote offers tegelijkertijd de mogelijkheden schep pen deze te ontvangen, het staat haar vrij, maar van wijs beleid zou het ze ker niet getuigen Tenslotte vroeg de heer Van Walsum oog en oor voor de bewoonbaarheid van het Rijnmond-gebied. Aandacht dient te worden geschonken aan de luchtveront reiniging, maar ook aan recreatie en cultuur. „Het zal u duidelijk zijn waarom Rotterdam nog steeds op een universiteit blijft hopen". Een taakverdeling tussen grote zeehavens ziet de heer Van Wal sum als een onmogelijkheid, onl j0p voor geen normen kunnen word steld. Verder dan het scheppen vanrvf2?.|i mogelijk gelijke concurrentievo" den zou hij niet willen gaan. zal nog moeilijk genoeg zijn, 00V verschillen in opbouw en organis3 de havens zo groot zijn". De heer A. M. deed aangifte jj>A zijn tuinhuisje in het volkstuinenc aan de Vijfsluizen is ingebroke glasruit aan de achterkant is in» ge c° Vermist worden een klokje en tw bert-jasjes. In tfit - - de zaterdagmiddagse drtiW* vrouw S. een portemonnee inn0",^' kwiitfFpr^akt Hie in vii0 vrouw een portemonnee 22,- kwijtgeraakt, die in ^aarr, #7 sehappentas zat. De portemonnee gestolen zijn toen zij in de winkel s

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 10