Op het spoor van de waarheid in Uganda pannmgen Felle nationalistische stromingen en de rust en de orde nemen toe bedreig D t D O 1/ w St.-Antoniusziekeuliuis te Utrecht jubileert Rede dr, W. Berghuis vindt ook elders instemming Europaseminarie onder grote belangstelling geopend Liever veertig jaar jonger I] ^itieke datum: 1 januari 1961 Bestuursleden en leden medisch personeel onderscheiden Mr. B. Biesheuvel pleit voor meer hulp aan ontwikkelingsgebieden M. R. Teyssen Vertrek particulieren uit Nieuw-Guinea Opkomende pijn Sa napirin A.R.-PARTIJCONVENT l MAANDAG 14 NOVEMBER 1960 PAGINA 5 fC^Pala, ■\lede - - - - - Wmmm» In Den Haag Vier panden van meubel makerij uitgebrand Politieke partijen vrezen schadelijke gevolgen Kast valt op meisje modern toiletpapier - N rI T*P s Uganda zien hun kans om kort na de algemene verkiezingen in het komende voorjaar tot zelfstandigheid te komen, met de dag verminderen. nie ''ie k?5en reed ik met dr november 1960. Een paar dagen ge- Germeraad uit Rotterdam, ,,vagp'er huidziekten bestudeert, in een gehuurd volks- i? 2j door de buitenwijken van Kampala. Toen wij BUUr Van ^et Pll'e's van Kahaha (de koning Hij jsaSanda) passeerden, wilde mijn metgezel stoppen. tetl b enthousiast fotograaf en zijn oog viel op ricbttelachelijk vervallen zijpoortje. Hij stapte uit, lens en knipte af. Het volgende ogenblik V" vastgegrepen. Een wacht sommeerde hem zijn fstel af te geven en in minder dan geen tijd was h<; j Vagen omingd door een groep Ugandezen, die S'qJ1 de meest opgewonden, maar onverstaanbare dingen toespraken. Ze wilden het toestel, ze olde film' zij wilden ons duidelijk maken, dat he|S aan "ets heiligs hadden vergrepen en tijdens verwarde conversatie werd dr. Germeraad zo Vastgehouden, dat hem nu nog de blauwe plek- pUr0rP de arm staan- Het einde van de rel was voor ^4fl*ese begrippen nogal merkwaardig. Een andere die iets Engels sprak, beduidde mij dat geld wel wat te bereiken zou zijn. Ik haalde )1p,0rtefeuille tevoorschijn en constateerde, dat het elfde ogenblik doodstil werd. Toen gaf ik de ,VVa': geld. Hij liet los. Iedereen ging weg en nog v0op hen tellen later stonden wij moederziel alleen zielige scheve zijpoortje. Al hadden wij hon e's willen maken vfpisteren gebeurde er iets nog Ik joop^ers. Kr toert op het ogenblik Htioi st"Afrika een 26-jarige E peri Hans Poetter, je ®tte hem in het parlement van hij ":abaka. Hij werd gegrepen toen hhgpT graven der Bugandese ko- •jehtg fotograferen wilde. Hij werd "ij „,r niet gegrepen door een wacht. yrcn„.erh overmeesterd door een groep aPot n' mkten zijn overhemd V vernielden zijn horloge en bon- eh v m tenslotte met touwen de han- jast. Daarna gooiden ze hem in aut0i waaruit hij tenslotte door y«M officiële Ugandese patrouille "h -Verlost. Die bracht hem naar h,; m Ndawula, informatie-attaché .W.JÏe Bugandese regering. Deze '?ka hem op zijn beurt hij de Ka- *'chf e zich verontschuldigde en Sta* toen met welbehagen liet foto- 6ren Ik no rH® .®en derde geval. Eergisteren ^uaba een ?esPr«k hebben met mgr. tf? aSa P- de aartsbisschop van Ipe ^..eyen buiten Kampala. Hij ver- iels over een nieuwe parochie, ui de bush, een mül of zeven Advertentie ''^dereen uil Cetieml Dual-Tread autobanden De ..Kabaka", de koning van de Ba ganda. de bevol king van Bugandn. Hij is de sleutelfi guur in het con flict tussen de En gelse protectoraats- regering en de re gering van Buganda. buiten Kampala. Ik reed er heen en probeerde ter plaatse in een warwin kel van onbeschrijfelijk slechts klei-we- gen de juiste route te vinden. Vergeefs. Dus begon ik te vragen en aangezien mijn kennis van het Luganda (de taal van de Baganda) zich letterlijk tot drie woorden beperkt, deed ik het in het En gels. Ik vroeg welgeteld tien keer de weg. Iedereen antwoordde mij in keu rig Engels: „We don't speak English". Zes keer geloofde ik het. Toen men mij echter de zevende keer in het Engels vragen stelde („Are you a white father?") en daarna weer ver klaarde dat men geen Engels verstond, moest ik mijn mening herzien. Men weigerde iemand die Engels sprak te helpen en ik ben dan ook onverrichter zake teruggekeerd. e moraal van deze gevallen is dui delijk. Het is hier in Uganda niet zo ideaal als de opgewekte Britse protectoraatsregering wel wil doen geloven. Er hangt spanning in de lucht en er is waarschijnlijk niemand, die kan voorspellen of de zich samen pakkende wolken een verwoestende don derbui dan wel milde regen met zich meevoeren. Ik zelf ben niet optimis tisch. Voortdurend verschijnen er in de plaatselijke bladen kleine berichtjes, waaruit blijkt, dat de politie heeft in gegrepen bij allerlei illegale Baganda- groepjes, die wapenhandel bedrijven. In de' Al-Afrikaanse wijkKatwe telde ik op één middag vier luidruchtige poli tieke vergaderingen en van de weerom stuit vinden er in Mubende een be twist gebied aan de rand van Bugan da aan de lopende band brandstich tingen, vernielingen en plunderingen plaats, waarmee andere Ugandezen de Bagandezen willen duidelijk maken, dat hun nationalistische strevingen bitter verzet uitlokken. Voeg daaraan toe, dat er in toenemende mate ongediscipli neerde stakingen uitbreken en mén heeft een beeld dat ik toch wel som ber mag noemen. De hoofdoorzaak van alle ellende ligt waarschijnlijk in het conflict tus sen de Britten en de Baganda's en tussen de Baganda's en de overige inwoners van Uganda. Het is een heel verhaal. Buganda is dat deel van Uganda, waar de meeste steden lig gen, waar het meeste verdiend wordt en waar sinds mensenheugenis een koning (de Kabaka) heerst met een bestuursapparaat zo perfect als men in geen ander deel van Afrika zal vinden. Aan die koning hebben de En gelsen in de negentiger jaren dan ook het eerst hun „bescherming" aange boden en aan zijn bestuursapparaat e Bugandese regering immers schijnt vast besloten. Ik had een gesprek met mr. A. F. Mpanga, de secretaris van het „Buganda in dependence committee", een ministeri eel orgaan dat de afscheiding moet voorbereiden. „Wij hebben gedaan wat wij konden", zei hij, „en wij zien geen andere weg dan deze. Onze bitterheid is zo groot en wij geloven niet, dat de Engelsen werkelijk proberen voor on ze problemen en moeilijkheden een eer lijke oplossing te zoeken. Wij zijn dan ook niet van plan ons te offeren op het altaar van het ene en onverdeelde Uganda. Wij zijn voor een federatie, waarin ons koninkrijk en onze Kabaka hun eigen onafhankelijke plaats inne men. Daarom zullen wij strijden met alle kracht, die in ons is." Welke krachten bedoelt u?", vroeg ik. „Vreedzame. Wij hebben geen leger en wij willen ook geen geweld gebrui ken, maar er zijn wapens als boycot, non-co-operation en staking." Wat deze dreigementen waard zijn, kan ik niet beoordelen. De protecto raatsregering neemt ze - naar het uiterlijk althans - licht op. Men wijst er op, dat er dezer dagen een uitspraak van de Privy Council te verwachten is in een zaak, die waarschijnlijk ook niet gunstig voi'.r de Buganda-rege- ring zal uitvallen. Dan worden dezer dagen de leden van de „relationship- commissie" benoemd en dat is een door de gouverneur ingestelde com missie, die onder meer het vraagstuk van een Ugandese federatie op het programma heeft. En tenslotte kan elke dag het, antwoord van de Britse Kroon op de brief van de Lukiiko verwacht worden. Dat zal de seces- sie afwijzen. Maar misschien moge lijkheden tot nieuwe besprekingen openen. ,,0p een redelijke basis", aldus mr. Mpanga. „willen wij opnieuw onderhan delen. 7»lfs tot na 31 december. Maar wij hebben leergeld betaald. Besprekin gen als die, welke wij onlangs in Lon den hebben gehouden, zullen wij niet meer beginnen." Dat klinkt niet onredelijk, maar toch blijf ik somber. Het Bugandese nationa- Zo komt het, dat er lisme moge dan, in groter verband ge- prachtig parlementsge- heeft men, nu de dagen van het kolo nialisme geteld zijn, steeds meer aan deel gegeven in de civiele machts uitoefening, naast een bouw van heel Uganda in Kampala ook nog een juweel van een parle- mentshuis alleen voor Buganda te vinden is. Allemaal erg mooi, maar nog lang niet genoeg om de fiere en nogal zelf- verzekerde Baganda tevreden te stel len. Ze liggen dan ook voortdurend met de Engelsen overhoop en sinds hun Ka baka als gevolg daarvan in 1955 voor twee jaar naar Londen werd verban nen, heeft de toestand zich meer en meer toegespitst. m dat te hegrijpen moet men iets weten van de bijna goddelijke positie, die deze Kabaka ook nu nog in Buganda inneemt. Toen ik b.v. enkele van zijn ministers in het par lementsgebouw bezocht, vond ik in hun werkvertrekken steeds een prachtige, met een hoes overtrokken zetel. Op mijn vraag waartoe die zetel diende, kreeg ik ten antwoord, dat hij er stond voor het onwaarschijnlijke geval, dat de Kabaka op bezoek zou komen. In het parlement zelf ontdekte ik, dat iede re afgevaardigde eerbiedig zijn iege op een weelde van dierenvellen staande troon groette en naast één foto \;.an ko ningin Elizabeth telde ik er vijf van de Kabaka en zijn gehele voorgeslacht. Op het ogenblik is d" situatie tus sen deze Kabaka en de Britten uiterst kritiek. De Lukiiko, zijn regering, heeft de Engelse koningin meege deeld, dat zij zich op 31 december a.s. te 24.00 uur van de rest van Uganda zal afscheiden en bovendien vanaf dat ogenblik geen Britse be scherming meer behoeft. De reac ties daarop zijn fel. De andere delen van Uganda en de leiders van na tionale Ugandese politieke partijen hebben zich bitter uitgelaten Er is er zelfs een, die gezegd, heeft, dat Buganda dan maar vernietigd moet worden en de relletjes in Mubende wijzen er op, dat er groepen fanatici zijn, die het niet alleen bij woorden la ten. Vanuit een bepaalde gezichts hoek kan men deze reacties begrij pen. Wie in een nog vrij recent ver leden had moeten voorspellen welk Oost-Afrikaans land het snelste en het beste naar zelfregering zou evo lueren, zou zonder twjjfel op Uganda gewed hebben. Nu ligt dit land be paald achterop. De zo noodzakelijke samenwerking met Kenya en Tanganyika loopt ern stig gevaar en de andere delen van ■mt« êttA van Kampala staat een pas voltooid parlementshuis. Daar vergoden het parlement, dat nauwe De Britse gouverneur van Uganda Sir Frederick Crawford, K.C.M.G., O.B.E. Van hem en zijn protectoraatsregering zullen in de komende maanden veel tact en inzicht vereist worden. zien, volslagen irreëel lijken, het spreekt sterk tot de verbeelding van de zelfbe wuste, weinig Engels gezinde bevolking, De eerste tekenen van een groeiende on rust heb ik gemeld en als ze - wat de protectoraatsregering verwacht - nog worden vermeerderd door nieuwe tegen stellingen ook binnen Buganda, kan dat het beeld toch eigenlijk alleen maar slechter maken. ant wie er hoe ook strijden, de klap zal tenslotte vallen ten na dele van de krachten uit Euro pa. Eén daarvan is de rustige, zonover goten missie, waar ik dit schrijf. Een hele troep Bugandese kindertjes volgt voor mijn raam nieuwsgierig iedere be weging die ik maak. Ik lach. Zij lachen. „Djombo". Maar de wolken trekken zich samen en het is de vraag of de jonge Ugandese kerk het verlies van zijn blanke pioniers zou kunnen verduren. Daarom wie voor do kerk in Uganda iets wil doen, hij late zijn geld thuis. Hij bidde om wijsheid. ALBERT WELLING DEN HAAG, 14 nov. Gistermor gen ontdekte een verpleegster brand in de percelen aan de Jacob Catsstraat 22-26. E)e vier onbewoonbaar verklaar de woningen, waarin een meubelmake rij is gevestigd, brandden geheel uit. De oorzaak van de brand is vermoede lijk kortsluiting. De in de panden opge slagen meubelen ter waarde van tien duizend gulden, gingen geheel verloren. De eigenaar is niet verzekerd. Advertentie Fflfflftelijk, flonkerend licht GOUDA kaarsen 1 HOLLANDIA, 14 nov. Vrijdag avond is in het wjjkgebouw van Sang- geng, Manokwari, op initiatief van het plaatselijk bestuur van de christelijke vakbeweging CWNG-Persekding, on der voorzitterschap van de autochtoon Ramar, een vergadering gehouden var afvaardigingen van de plaatselijke poli tieke partijen Pong (Partei Orang Nieuw-Guinea), de Epang (eenheids partij Nieuw-Guinea), de jongerenpar- tij „Parsepp" en een afdeling van de „Parna" in oprichting, alsmede van de plaatselijke „Arka". Het doel was te spreken over het overhaast vertrek van Europese particulieren. Men was alge meen van gevoelen dat dit schadelijk is voor het land. De partijen zoeken thans naar formuleringen waarin tot uiting komt dat een uittocht in strijd is met de belangen en wensen van de autochtonen. Hoe de formulering gaat luiden, wie de ondertekenaars zullen zijn en aan wie het adres gericht wordt, is thans in beraad bij de vertegen woordigde partijbesturen. Advertentie Tintelend spel van rijke glanzen, GOUDA kaarsen! ALMELO, 14 nov. Het ruim ander half jarig meisje Sietske Rozema, doch ter van een arts alhier, is zaterdagmid dag door een omvallende kast dermate ernstig aan het hoofd gewond, dat het naar een ziekenhuis moest worden over gebracht, waar het enkele uren later is overleden. Advertentie kouof griep, blustUsnel uit metde veelzijdig samengestelde MIJNHARDT. Koker 50 tabl. 90 ct. 25 tabl. 60 ct. Dr. C. R. J. Versteeglr, officier in de orde van Oranje-Nassav. gearmd met twee gouden jubilaressen die zijn begiftigd met de zilveren eremedaille van deze orde, links zuster Imeldia en rechts zuster Margaretis. Geheel rechts op de foto burgemeester jhr. mr. C. J. A. de Ranitz die de eveneens gouden jubiliresse zuster Magdaleni de zilveren eremedaille van de orde van Oranje-Nassau opspeldt. UTRECHT, 14 november Bij gele genheid van het vijftienjarig bestaan van het St.-Antoniusziekenhuis zijn <le voorzitter en de vice-voorzitter van het bestuur der stichting, mr. E. van de Weyer en ir Ch. Bronkhorst be noemd tot ridder in de orde van de H. Gregorius de Grote. Kardinaal AI- frink deed hiérvan mededeling tijdens een intieme bijeenkomst, nadat hij in de kapel voor doktoren, zusters en patiënten een H. Mis had opgedragen en de zieken had toegesproken. Burgemeester jhr. mr. C. J. A. de Ranitz deelde mee, dat dr. C. R. J. Versteegh sr. is benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau, terwijl aan de zusters Magdaleni. Margaretis en Imeldia, die van de oprichting ai (Van onze parlementaire redacteur) AMSTERDAM, 14 nov. ,,Uit de re de, die de voorzitter van de A.R. dr. W. P. Berghuis, op het partijconvent heeft uitgesproken, sprak de noodzaak van christelijke samenwerking en de wil tot hartelijke toenadering, ook in de poli tiek. Ik ben daar bijzonder dankbaar voor." Aldus zei zaterdagavond de heer J. Peters tijdens zijn radiopraatje voor de K.R.O., waarin hij commentaar gaf op de woorden van de A.R.-voorzitter. Zoals gemeld spoorde dr. Berghuis zijn partijgenoten aan om niet alleen de po litiek, maar ook de samenstelling van het kabinet-De Quay te steunen en, zon der een kritische houding te laten va ren, het kabinet con amore te steunen. Ongetwijfeld zou de heer Peters nog meer reden tot verheugenis gevonden hebben als hij de rede van mr. B. W. Biesheuvel over de hulp aan in ontwik keling zijnde gebieden zou hebben ge hoord, die dit Kamerlid zaterdag op het zelfde convent heeft uitgesproken. Mr. Biesheuvel behandelde daarin het moei lijke vraagstuk hoe ver de landen van het Westen zouden dienen ie „aan in hun bijdragen en welke hun beweegredenen moeten zijn. Vooropstellend, da* het jaarlijks in komen per hoofd van de bevolking voor Europa 900 dollar bedraagt te gen 50 tot 100 dollar elders in de we reld, en voorts dat 85 procent van het wereldinkomen naar een derde deel van de wereldbevolking, namelijk Noord-Amerika en Europa, toevloeit, kwam hij fot de conclusie, dat ieder Westers land de tragiek, die achter deze cijfers schuil gaat, als een on verbrekelijk deel van zijn binnenland se politiek moet beschouwen. Hoewel hij ook wees op de harde nood zaak hiertoe uit 'n oogpunt van zelfbehoud voor het Westen, dat zijn welvaart be dreigd ziet doordat de Aziatische en Afrikaanse landen steeds minder bereid zijn in dit enorme verschil in welvaart te berusten, liet hij toch voor alles dui delijk uitkomen, dat dezelfde christelij ke bewogenheid die in 1891 dr. Abraham Kuyper tot revolutionaire (geen antire volutionaire) kritiek bracht op onze maatschappelijke toestanden, ons ook thans moet bewegen. Zoals in Kuypers t\jd de christelijke partijen een ingrij pende sociale wetgeving opeisten, zo moeten wij thans op internationaal ter rein hetzelfde doen. Mr. Biesheuvel deed zelfs de sugges tie, om in ons welvarende land een af zonderlijke belasting in te voeren, waar van de opbrengst bestemd zou worden om de nood in de achtergebleven gebie- MAASTRICHT, 14 nov. In tegen woordigheid van vele geestelijke en wereldlijke autoriteiten, onder wie af gevaardigden van de buitenlandse bis dommen Wenen, Essen, Keulen en Aken, de commissaris van de konin gin in Limburg dr. F. Houben, en wet houder mr. F. Duynstee, is gister avond alhier het Europaseminarie offi cieel geopend. In de O.L. Vrouwebasiliek droeg mgr. P. J. M. Jenneskens, deken van Maastricht en voorzitter van het stich tingsbestuur, met pontificale assistentie van de bisschop van Roermond, mgr. P. Moors, een plechtige K. Mis op. Als assistente.i fungeerden ondermeer de president van het seminarie Ype- laar, mgr. M. D. de Lepper, en de directeur van het Europaseminarie, dr. J. Dellepoort, welke laatste in een korte toespraak het doel van het nieuw- we instituut uiteenzette. Voorts bracht dr. Dellepoort dank aan het Nederlands episcopaat en aan de bisschoppen van verschillende buitenlandse bisdommen voor de ondervonden steun bij de op richting van het seminarie. Het Euro paseminarie wil niet alleen een uit- zendhuis zijn van kandidaten, die el ders waar grote priesternood heerst willen gaan werken, maar tevens een instituut, dat zich wil bezinnen over priester vraagstukken. Tijdens de II. Mis voerde een spe ciaal voor deze gelegenheid samenge steld gemengd koor onder leiding v an Jean Wolfs een 17e-eeuwse mis van Ciaudio Monteverdi uit, aan het orgel begeleid door P. Dejong. Voorts ver leende instrumentale begeleiding de hoboist Piet Kingma, die nog een aparte hobo-solo uitverde, en de cel list Frans Hameleers. Advertentie Gezelligheid... intieme sfeer... GOUDA kaarsen I den te lenigen. Hij is het niet eens met zijn partijgenoot de minister van Finan cien prof. Zijlstra, die hetgeen wij voor Nieuw-Guinea en de West opbrengen al tijd bij deze steun optelt. „Wij moeten een aparte activiteit ontplooien buiten het Koninkrijk", aldus mr. Biesheuvel, die vroeg o. een offer van een procent van het nationaal inkomen, wat neer zou komen op 300 miljoen gulden per jaar, teveel zou zijn. Mr. Biesheuvel is na een reis in Indië overtuigd van het feit, dat de gelden die via de Verenigde Naties voor dat doel worden afgestaan, inderdaad volkomen efficiënt besteed worden. „Wij gooien geen kwaad geld naar goed geld," is zijn mening. Volgens deze landbouwdeskundige is er thans in de wereld minder dan ooit piaats voor produktiebeperking, ook niet van melk, nu er een zo grote behoefte aan deze artikelen bestaat. Als een waarschuwing klonk ook zijn constatering, dat het Westen met zijn „machine-beschaving", zoals president Nehroe het eens heeft genoemd, een ronde achter.igt bij de Sovjet-Unie. Dit laatste land heeft veel beter begrepen, hoe tot het hart van het in wezen diep religieuze Afrika door te dringen. in het ziekenhuis werkzaam zijn, de zil veren eremedaille van dezelfde Orde werd verleend. Jhr. dr. J. J. M, v. d. Does de Wille- bois bood namens alle medewerkenn in het ziekenhuis voor de nieuwbouw een bronzen beeldje van de kunstenaar Teeuwisse aan. In de namiddag werd in de stads schouwburg een herdenkingsbijeen komst gehouden, die o.a. werd bijge woond door de vicaris-generaal van ae aartsbisschop, mgr. Th, G. A. Hendrik- sen en vertegenwoordigers van de Ver. van Kath. Ziekenhuizen, waarvan de voorzitter, de heer Jos. Maenen het woord voerde, van de Kon. Ned. Maat schappij tot bevordering der Genees kunst en van he* ziekenfondswezen. De voorzitter, mr. E. van de Wey er, verwelkomde ook het hoofdbestuur van de Zusters van Liefde uit Tilburg, wier werk in het ziekenhuis hij hoge lijk prees. Hij herdacht zijn voorgan gers, dc heren Struycken, prof. Noy- ons en P. H. de Vink en ging uitvoerig in op de itbreidingsplannen, waar toe een vijf verdiepingen hoog centraal behandelgebouw behoort. Een bepaalde mate van geslotenheid met stafvor ming acht hij een essentiële noodzaak, waarnaast de mogelijkheid van een open afdeling .oor de opname van pa tiënten mogelijk moet blijven. Hij kwam op voor de plaats van het par ticuliere ziekenhuis, dat voor de ont wikkeling van de wetenschap en de volksgezondheid van grote betekenis is, hetgeen door burgemeester De Ranitz werd onderschreven. De directeur-geneesheer dr. J. J. Jun- gerhans ging de verandering na in de verpleging gedurende de afgelopen vijf tig jaar, welke een gevolg is van de ontwikkeling van de medische diagnos tiek en therapeutische mogelijkheden. In 1910 waren er zeven specialisten, thans zfln er 23 en 26 assistent-artsen. Hij wees op het vruchtbare teamwork, waarbij alle specialisten min of meer zijn betrokken. In 1932 telde men 69.555 verpleegdagen, in 1959 waren het er 204.352. Een bijzonder boeiende toespraak hield jhr. dr. J. J. M. van der Does de Willebois, die hij dc moderne ont wikkeling an het ziekenhuis pleitte voor het handhaven van een „lokale kleur". Advertentie :vv.w::-VVS'. /n het grote huis, dat de zus ters Dominicanessen van de Rosastichting in Neer bosch bij Nijmegen bewonen, viert, vandaag de heer M. K. Teyssen zijn 85ste verjaardag. ..Een mooie leeftijd zeggen de mensen, maar ik zou toch lie ver 45 wordenmerkte de heer Teyssen glimlahend op. Geen wonder; toen zat hij midden in het katholieke onderwijs, dat zich zijn vele verdiensten nog joedherinnert. In kringen van het onderwijs verdiende hij gou den sporen met pauselijke waar dering (Pro Ecclesia) en konink lijke lof (ridder Oranje-N assau). Nijmegen is steeds het geogra fisch middelpunt van zijn iiele activiteiten op onderwijsgebied aebleven. In Grave geboren en in Heumen en Uden als jong onderwijzer in het vak gegroeia, werd hij in 1902 hoofd van de school in Winssen. In 1913 kwam hij naar Nijmegen. Zijn naam had toen al een bekende klank in de katholieke onderwijswe reld. Ais redacteur werkte hij mee aan het Katholieke School blad, een liefde die hij ruim veertig jaar lang is trouw ge. bleven. Toen in 1934 de dioce sane bonden zich aaneensloten had de heer Teyssen al geruime tijd de schoolklas voor goed verlaten om zich als redacteur-secretaris aan het Katholiek Schoolblad te kunnen wijden. Velen van de generatie, die voor de oorlog school gingen, herinneren zich waarschijnlijk nog de leesboeken, die de heer Teyssen voor de op groeiende jeugd schreef. Zijn serie Grote mannen" beleefde herdruk op herdruk. Hij voerde de pen met elan' als het cr om ging de belangen van het onderwijs in het algemeen en die van het katholiek onderwijs in het bijzonder te dienen. Het is nog niet zo lang geledendat men in deze kolom- men een serie artikelen van zijn hand kon aantreffen. Hij heeft in jongere jaren meermalen in De Tijd geschreven en daarvoor zelfs nog in het Cen trum. Tien jaar lang fungeerde hij ook als hoofdredacteur van Onze Krant, een tijdschrift voor de jeugd Een tijdlang is zijn belangstelling uitgegaan naar de actieve politiek. Hij werd zelfs lid van de Provinciale Staten zonder overigens zijn zetel in dit college 'ooit bezet te hebben. Hij moest een vacante plaats innemen toen de Staten noa maar één vergadering voor dr nieuwe verkiezingen voor de boeg hadden. Die ene vergadering heeR hij toen maar laten schietenHet onderwijs liet de heer Teyssen niet veel tijd voor politieke activiteiten: de aan zijn. zorgen toevertrouwde belangen eisten hem geheel op. Zijn hele leven was er van vervuld. En nu nog, nu hij, op de leeftijd van de zeer sterken gekomen, van een welverdiende rust geniet, vertoeft hij dagelijks in een sfeer, die hem vertrouwd moet zijn. De Rosastichting immers, waar hij na 1946 zijn intrek nam, nadat zijn huis in Nijmegen in de septemberdagen van 1944 tot de grond toe en met alles er in totaal was afgebrand, beheerst een uiterst modern scholencomplex. Hij behoeft maar uit het raam te kijken om zich te overtuigen, dat het katholiek onderwijs vandaag aan de dag groeit en bloeit. Moge het hem op zijn vijfentachtigste verjaardag tot voldoening stemmen, dat hij daadwerkelijk aan de emancipatie van dat onderwijs heeft bijgedragen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 5