k: Kloosterzusters redden joodse kinderen uit een Duits kamp H RIGOLETTO Super Bolknak Wat zal Zestienhoven worden- EL BR'ÜTOl Verval groot talent Luis Bunuel Apert gemis aan bezieling en inbeeldingskracht H; NIEUW! HONIG RIJSTSOEP soepen Britse „H°me Fleet" bezoekt Rotterdam Nonnen voor het vuurpeloton Waardige film van Ralph Thomas Er wordt op Uw pols getikt... heetman Vaste brug over de Oostersehelde Planta" niet uit de handel nooit fijner gerookt! zm. Melodrama in filmbeeld Dl KRANT KUNT GIJ NIET MISSEN. GEEN DAG chepen Zes W Kolendamp in woonwagen PN8 llPf De politiesalarissen weer op de lange baan? Beter treinverkeer op lange afstand De soep die iedereen zo lekker vindt! Prinses Margaret naar Bourlewijns huweliik t DONDERDAG 17 NOVEMBER 1960 fAGL'NA 6 it Provinciaal bestuur laat mogelijkheden onderzoeken n Oe royale WST - ROOD DRY ÉCHTE Italiaanse vermouth, overal verkrijgbaar et is buitengewoon jammer, dat menige filmtitel omwille van de commercie zodanig wordt gepopulariseerd dat er van de oorspronkelijke inhoud weinig over blijft. De Nederlandse titel „Nonnen voor het vuurpeloton" dekt dit maal wel ongeveer (een gedeelte van) de inhoud van de oorspronkelijke „Conspiracy of hearts", maar de Engelse titel is veel poëtischer en ook juister. Er is hier inderdaad sprake van een „samenzwering des harten", een door de liefde gevoede actie van een aantal kloosterzusters in Noord-Italië om wij schrijven 1943 joodse wezen nit een Duits doorgangskamp te doen ont snappen. De zusters lopen er een groot risico mee, maar ze verrichten hun ge vaarlijke taak dapper en blijmoedig in de wetenschap dat ze vele schuldeloze kinderen van een wisse dood redden. Ralph Thomas, die we vooral kennen als regisseur van min of meer geslaag de comedies als de re-make van „The 39 steps" en van „Upstairs and down stairs" en „Doctor in Love", begeeft zich met deze film met succes op het meer ernstige pad. Hij kan nog niet zonder enige concessies. Zo laat hü een Italiaans militair verliefd worden op een der nonnen en zo doseert hij handig, maar ook doorzichtig, enkele spannende spectaculaire momenten in de film, mo menten gedurende welke de zusters bij kans op ontdekking van hun bedrijf litsroeden lopen. Maar afgezien van opzettelijkheid van, zelfs sensatie in, ;ze ccènes vertelt Thomas zijn ver- lal bepaald met talent en heeft hij ch verre gehouden van een té grote ipularisering. De zusters zijn over het gemeen beeldschoon, maar ze vor en een reële achtergrond voor het ama, dat overigens goed afloopt. Dat et er aanvankelijk bepaald niet naar Lt. De kinderen die met behulp van e zusters uit het kamp zijn ontsnapt ieren een Joodse feestdag waarvoor de tonnen een rabbi die met de Italiaanse lartisanen meewerkt hebben laten ko nen. Tijdens de dienst komen de Duit sers het klooster binnen. De tot nu toe vormelijke en niet onbeleefde kolonel ontpopt zich tot een sadist als de zus ters niets van hun contacten met de partisanen willen zeggen. Hij drijft hen na enkele bewogen en goed vertelde scènes bijeen voor een vuurpeloton dat uit Italiaanse krijgsgevangenen bestaat. Op het bevel: vuur! richten alle Ita lianen alsbij onderlinge afspraak hun geweer te hoog. De zusters die zich vrijwillig beschikbaar hadden ge steld ziln in het geheel niet gedeerd. Bij een korte schermutseling tussen Ita lianen en Duitsers worden de laatsten gedood. Veel heeft Thomas niet aan de ka- iiiiiHiiiiiiiiiiiiimiiiitiiiiiiiiiHiiMutHiiimiinmmMiHmm»i Welk een leed spreekt er uit de ogen van dit joodse meisje. Opname uit „Ron. nen voor het vuurpeloton". raktertekening kunnen doen. Maar de opstandige zuster, die bang is en die de joodse kinderen liever niet dan wel ziet is een soms touchante figuur geworden. De Italiaanse commandant van het kamp die dc zusters helpt en wiens gemoedgesteldheid op het gezicht te lezen staat, is ook alleszins aanvaard baar. En tenslotte zijn er de kinderen, met liefde geobserveerd en in hun mi sère en vertwijfeling met mededogen getekend. Het gevaar een film te maken vol cliché's heeft Thomas met gratie om zeild. De enkele concessies doen hier niet veel aan af. Hij had goed spe lersmateriaal tot zijn beschikking. Lil ly Palmer, Sylvia Syms en Yvonne Mitchell geven de zusters waardig ge stalte en Ronald Lewis is de Ita liaanse majoor wiens dilemma niet mag worden onderschat. Gr. duizenden maieti per dagmaar U kunt (iet nauwelijks horen'. Zó zacht en zuiver vallen de tandjes van het ankerrad van Uw polshorloge tegen de robijntjes van het anker! Haar ts'n wonder van precfsiekunst eist dan ook - wil het betrouwbaar zijn een degelijke afwerking! Kies daarom niet overhaast een nieuw horloge voor Uzelf of voor anderen. Laat U de bekende Heetman collectie ((van eenvoudige tot de meest exclusieve modellen) eens voorleggen. NViJ zijn U altijd gaarne van dienst. Extra Heetman service In onze zaak aan de Lijnbaan kunt U vrij de servfcewerkplaats bezoekenals U iets tngórover Uw uurwerk wenst ee weten. aanvangsprijzen tieren horloges chroom, waterwerend, onbreekbare veer, etc. f 38.50 dames horloges double f 42.50 goud f 140.- voorradige merken Rolex, Omega, Universal. I.W.C, Alpina. Zentra en veie andere Elk horloge gegarandeerd, verzekerd, elec- tronisch getest. Juwelier, herloqer. Lijnbaan 92 Oostzeedljk 155-157 VLISSINGEN, 16 nov. Er komt mis schien een brug van vijf kilometer over de Oostersehelde. Het provinciaal bestuur van Zeeland heeft enige tijd geleden de provinciale waterstaat verzocht een plan te maken voor een brugverbinding tussen Noord-Beveland en Schouwen-Duiveland. Het laboratorium voor de grondmecha nica in Delft stelt nu een onderzoek in naar de mogelijkheden om dit plan in de praktijk uit te voeren en is onder meer bezig met grondboring in de Ooster sehelde.' Een drijvende ponton met de benodigde apparatuur is al een aantal weken in Zeeland. In verband met de weersgesteld heid is het echter niet mogelijk deze grondboringen regelmatig te verrichten: men heeft er goed weer maar evenzeer een geschikte waterstand voor nodig. In totaal zal men acht boringen verrichten: Zes in de Oostersehelde en twee op het vasteland, te weten een op Schouwen- Duiveland en een op Noord-Beveland. Tot dusver zijn er in de Oostersehelde drie verricht. De resultaten waren gun stig: de bodem van de Oostersehelde was daar voldoende stevig voor het bouwen van de benodigde zware brugpijlers. Tot een diepte van ongeveer veertig meter bestaat hij namelijk uit zeezand, waar onder een zware laag rivierzand. Van de zijde van de provincie is mee gedeeld, dat het plan voor deze brug nog in studiestadium verkeert. De kosten zijn nog niet bekend. Het provinciaal bestuur streeft er naar om met de meeste spoed een verbinding te scheppen tussen Zee land en de Randstad Holland, dit mede in verband met het gereedkomen van de brug over Het Haringvliet. ROTTERDAM, 16 nov. Naar aan leiding van geruchten als zou het merk „Planta"-maxgarine uit de markt wor den genomen, deelt de directie van Van den Bergh en Jurgens N.V. mede, dat er gezien de gunstige ontwikkeling der omzetten in de laatste weken voor haar geen enkele aanleiding is tot een dergelijke maatregel over te gaan. Het is bij Van den Bergh en Jurgens N.V. gebruikelijk, dat de versheid van margarine geregeld wordt gecontro leerd, hetgeen met zich mede brengt, dat waar nodig bij de handel aan wezige voorraden, die niet meer aan de gewenste versheid zouden voldoen, worden omgeruild of teruggenomen. Dat „Planta" hier en daar werd omge ruild of retour genomen is een gevolg van de zeer grote fluctuaties in de om zetten sinds 13 september. KORTGENE, 16 nov. De 59-jarige G. van Dijk uit R'nemen is vanmorgen in een woonwagen te Geersdijk op Noord-Beveland, dood op bed gevon den. De man bleek aan kolendampver- -giftiging te zijn overleden. De 68-jarige J. M. Lobe uit Hansweert, die eveneens in de woonwagen sliep, is in bewuste loze toestand naar het ziekenhuis te Goes overgebracht. Beide mannen waren werkzaam bij een wegenbouwbedrijf uit Rhenen, dat op Noord-Beveland werk in uitvoering heeft gehad. HOF 27ct -fceo NIJMEGEN, 16 nov. Het hoofdbe stuur van de r.k. politiebond St. Michaël heeft het volgende communiqué uitgege ven: „Het hoofdbestuur van de r.k. poli tiebond St. Michaël spreekt zijn ernstige ontevredenheid "uit over het feit, dat on danks de toezegging van de minister van Binnenlandse Zaken om het vraagstuk van de politiesalarissen in de centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken nader te bespreken, dit vraagstuk als zodanig in de op donderdag 10 november jl. gehouden vergadering van deze commissie niet aan de orde is gesteld. Mede gelet hierop en tevens omdat van een voornemen om de bespreking over dit vraagstuk in het politieoverleg te her vatten nog niets is gebleken, ziet het hoofdbestuur met grote bezorgdheid de verdere ontwikkelingen tegemoet. Het hoofdbestuur constateert, dat er tot nu toe geen tekenen aanwezig zijn, die er op wijzen dat met voortvarendheid naar een oplossing van dit voor het politieperso neel nijpend salarisvraagstuk wordt ge streefd". UTRECHT, 16 november. Naar aan leiding van klachten, die door de Kamer van Koophandel te Groningen over de treinverbinding met het zuiden zijn ge uit, vernemen wij van de zijde van de Ned. Spoorwegen dat met ingang van de zomerdienstregeling 1961 de verbinding MaastrichtGroningen v.v. aanzienlijk wordt verbeterd. Teneinde in de toekomst snellere ver bindingen vooral op grote afstanden in het reizigersverkeer tot stand te bren gen hebben de N.S. hun dienstregeling ingrijpend moeten wijzigen en daarbij ook nog nieuw materieel moeten aan schaffen. De aan te brengen wijzigingen zijn van een zodanige omvang, dat het niet moge lijk was om met het in juni 1960 voor handen zijnde materieel de gehele dienst regeling te verbeteren. Met ingang van de zomerdienstregeling 1961 worden voor het gehele land de aanvullende verbete- ringe uitgevoerd. Hierin zal eveneens de verbinding tussen het noorden en het zuiden zijn begrepen. Verwacht kan wor den, aldus de spoorwegen, dat hier dan een beduidende verbetering tot stand wordt gebracht. Eindelijk is het dan zover. Waar Rot terdam al jarenlang op wachtte, nl. een grotere startbaan op he,t vliegveld Zestienhoven, zaï dan toch eindelijk wor den verwezenlijkt Vele Rotterdammers zullen zich verheugen over deze voor uitgang en ik roep ook, hoera! Het ge lukkige bericht, van Zestienhoven heeft mij bewogen weer eens op het vlieg veld te gaan kijken. Het is altijd weer een prettige bele venis, zo'n bezoek aan Rotterdams aéro- VI» drome, de bedrijvigheid wordt er steeds laan van het vliegveld is Sekee£ geV»?, groter, de variaties in vliegtuig-typen hierbij was voor enige tijd nog 6je ziin navenant. Het verblijf in het café- tigd de helicopterfabriek. maar t> verplaatst, zeer tot genoegen van yt' want ner. di" af en toe een herrie van belang a machines proefdraaiden. restaurant is zeer aangenaam en men heeft van hieruit een goede kijkje op de i woners van de boerderij richting van de Bovendijk waar de ver lenging van de startbaan zal plaats vinden et is altijd deprimerend getuige te moeten zijn van het verval van een groot talent. Er is een ;ijd geweest, dat de naam Luis Bunue) ;en inspirerende klank had onder de filmliefhebbers. Deze thans 60-jarige Spanjaard, die zich in Mexico vestig de en die zich in het begin van de jaren dertig met zijn surrealistische films „Un chien andalou" en „L'age MET FIJNE GROENTEN Groot en klein, jong en oud, fijnproevers en gewone liefhebbers van soep: allen zijn enthousiast over HONIG Rijstsoep met fijne groentenEen overvloed van heerlijke, voedzame rijst in krachtige bouillon, samen met fijne groenten. Een tractatiel Maak snel kennis met deze nieuwe HONIG soep. HONIG ZES BORDEN UIT ELK PAK cn voordeliger in prijs! Rijstsoep 48 ct. Julicnncsoep 48 ct. Kalfssoep 48 ct. Venmcellisoep 43 ct. V V,,., HON RIJSTSOEP d'or" in de rijen van de prominente avantgardisten schaarde, heeft zich sindsdien bezig gehouden met sociale problemen, met name in „Los Olvida- dos", waarin hij met een felheid, die aan velen tegenspraak ontlokte, de armen, zwakken en misdeelden in bescherming nam tegen de sterken en de rijken. Ook in zün film „El Bruto", die eerst thans hier te lande In vertoning is gekomen, hoewel ze in 1953 gereed kwam, kan men dit thema tot op ze kere hoogte terugvinden. Maar zijn pleidooi mist alle overtuigingskracht, niet zozeer omdat er elk menselijk mededogen in ontbreekt, maar omdat het ditmaal is vervat in een bruut en melodramatisch verhaal, dat zonder de bezieling en de verbeeldingskracht, maar vooral zonder de durf tot het artistieke experiment, die sommige van Bunuel's vroegere films kenmerkten, in beeld is gebracht. El Bruto (Pedro Armendariz zonder snor), die zijn bijnaam meer dankt aan zijn zware spieren dan aan zijn onver draagzame temperament, is werkzaam aan het abattoir van een onanzien- lijk Mexicaans stadje, tot hij door een rijke huiseigenaar, die later zQn na tuurlijke vader blijkt te zijn, in dienst wordt gedood door El Bruto, die huurders te intimideren. Dezen weige ren namelijk de krotwoningen, die door de huisjesmelker voor de sloop zijn be stemd, te ontruimen. Hun leider leider wordt gedood door El Bruto, die zonder te weten wie zji is, verliefd wordt op Meche, de dochter van zijn slachtoffer. Dit is echter niet. naar de zin van Paloma, de hartstochtelijke vrouw van de huiseigenaar, die een verhouding is begonnen met de stoere jonge reus. Wanneer een hernieuwde poging om hem te verleiden mislukt, snelt ze als wijlen de vrouw van Puti- far naar haar man om hem te ver tellen, dat El Bruto heeft geprobeerd haar aan te randen. Het komt tot een botsing tussen vader en zoon, waarbij de eerste wordt gedood. Maar ook El Bruto sneeft onder de kogels van de hem achtereenvolgende politie. Bunuel wordt, niet ten onrechte overigens, van een zekere voorliefde voor sadistische scènes beschuldigd, hoewel hier het woord wreed-schók- kend beter zou passen: In zijn film „un chien andalou" lag het kadaver van een ezel op een concertvleugel. Later kreeg men de ciose-up te zien van een scheermes, waarmee een ge opend menselijk oog door midden werd gesneden. Ook thans weer is er een scène, waarin El Bruto door de huurders, die de dood van hun leider willen wreken, in de schouder wordt gewond met een reusachtige spijker, die er later door zijn pas verworven vriendin Meche wordt uitgetrokken. Maar deze gruwe lijke scène wordt niet gecompenseerd door artistiek en dramatisch op ver antwoorde wijze geformuleerde beel den. Anders dan in zijn vroegere films, die tenminste verrasten door een ster ke verbeeldingskracht en een oorspron kelijke vormgeving, krijgt men thans de indruk, dat het Bunuel aleen maar Menigeen zal nu wel denken. Dezoek aan Zestienhoven had startbaanverlenging niets te mafste» ander doel Iw wilde een<= we- rTlet de plaa.s waar de hoe „pW staat. Inderdaad gaat de staytDa o ienging in de richting Bovendijk, jjf" tegengestelde kant op, maar f, mij dunkt, toch vooi de hand, op den duur door de toenemende {jeW Mijn nog een ander doel Ik wilde eens we ten of met deze uitbreidingen van nu en in de verre toekomst het voortbestaan van de prachtige boerderij van A. J. v.d. Kooij niet in gevaar zou komen. De. ze 'boerderij is gelegen links bij de in gang van het vliegveld aan de Vlieg- veldweg no. 28 De heer v.d Kooij had nog niets vernomen van een gedwongen verhuizing en dus zal hij er voorlopig wel kunnen blijven. Hij bewoont de boer. derij sedert 22 jaar en was voordien ge domicilieerd in Pijnacker. De forse boer derij is niet zeer oud. maar toch indruk wekkend genoeg om te tekenen. Ik heb de zijkant getekend, die naar de oprij- te doen is geweest om te schokken. Het valt dan ook moeiiyk, vooral na de film „La fièvre monte a El Paso", die hü vier jaar later maakte, maar die hier eerder in vertoning is geko men, om in „El Bruto" het werk te zien van een zeer eigen geaarde, maar onbetwistbaar scheppende en eerlijke kunstenaar, tot wiens styi nu eenmaal de schokkende component behoort Daartoe heeft hij te veel concessies gedaan aan de sensatiezucht in een melodramatisch verhaal, dat alleen door volwassenen op rjjn juiste waarde, of juister op zpn gemis aan werkelijke waarde, kan worden geschat. Ftn. ROTTERDAM, 16 november. Engelse oorlogsschepen, behorende tot de Britse „Home-Fleet" Hms. Tyne (depot schip voor jagers), Hms. Gambia (krui ser), Hms. Daring (jager), Hms. Delight (jager), Hms. Defender (jager) en Hms. Zest (fregat)zullen van 21 tot 26 novem ber een niet-officieel bezoek aan Rotter dam brengen. Aan boord van Hms. Tyne bevindt zich de opperbevelhebber van de „Home-Fleet", admiraal sir Wilfrid J. W. Woods, aan boord van Hms. Gambia zal zich hebben ingescheept de „flagofficer flotillas", schout-bij-nacnt J. G. Hamil ton. Het totaal aantal opvarenden van het vlootverband bestaat uit 165 officieren en 2166 schepelingen. De schepen ruiten op 21 november 's morgens te Hoek van Holland arrive ren, alwaar Hms. Tyne een nationaal sa luut van 21 schoten zal afgeven. Dit sa luut zal worden beantwoord door een in de duinen opgestelde testbatterij. Omstreeks half twaalf zuilen de sche pen afmeren aan de Parkkade te Rotter dam. In de middag van de aankomstdag zal de opperbevelhebber van de „Home Fleet" achtereenvolgens een bezoek bren gen aan de opperbevelhebber van de Ne derlandse zeestrijdkrachten, vice-admiraal L. Brouwer, dc staatssecretaris van de fensie (marine) P. J. S. de Jong, de mi nister van defensie, ir. S. II. Visser en de voorzitter van het comité verenigde chefs en staven, vice-admiraal JH. J&. L. Broupcr. I Voordien zullen aan odmir:-..d Woods aan boord van Hms. Tyne beieefdsheklsbezoe- I ken ziin gebracht door burger- en mili- Zes taire autoriteiten, waaronder de burge meester van Rotterdam, mr. G. E. van Walsum, de commandant zeemacht in Ne derland, schout-bij-nacht mr. A. N. baron de Vos van Steenwijk en de commandant korps mariniers, generaal-majoor der ma riniers J. G. M. Nass. H-;t ontvangstprogramma, dat aan de bemanningsleden van de Britse schepen zal worden aangeboden, omvat onder meer de volgende punten: een gevarieerde show, een bustocht door Zuid- en Noord- Holland. een bustocht naar Arnhem, waar onder andere een bezoek zal worden ge bracht aan de „Airborn-°rebegraafplaats", een excursie naar de Deltawerken, oen vaartocht en een excursie naar Eindho ven. De marinicrskanel van dc Britse „Home Fleet." zal op vrijdagavond 25 november een tantoe geven op de parkkade. De Krtgelse schepen zullen op 24 en 25 november 's middags opengesteld zijn voor bezoek. nog heel wat zaï veranderen op p v hoven En dan wordt de positie heel wankel zo niet we\ d* boerderij baar, Nu besluiten de autoriteiten r) Rotterdam iegt zien daar bij ne« pio; Schiphol het voornaamste vliegvew ee> blijven en dat aan Rotterdam ma?je Ui. bijrolletje wordt gegeven maar ie*. er in de toekomst zien en wie 1 gen. wat er ons nog te wachten met betrekking tot Zestienhoven. tmmm wereldlef" dam met zijn titel van 2e met de uitbreiding aan de -- ann"ie met de industrievestigingen in het r> t gebied en op Rozenburg seliijnt groeien tot iets machtigs en dyb i" d« .1, wat 20 jaar geleden nog onmogeW*,, geacht. Zo zal ook het vliegwe» Rotterdam meegroeien met de industrie en scheepvaart. OCTAVO DECO m LONDEN. 16 nov. (Reuter) Prin ses Margaret en Tony Armstrong Jones zullen koningin Elizabeth van Enge- 'and vertegenwoordigen bij het huwe lijk van koning Boudewi.in en doria Fabioia. aldus is officieel in Londen meegedeeld.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 6