Cool s ingel gaat tram missen ezter Staatsvisserij verwerkte bijna twee miljoen kilogram vis meer Palthe verwacht weer 10 over verhoogde kapitaal Maakt Reclame De vorming van de ingenieur rijke textiel jg voor 'n geringe vergoeding Woensdag laatste tramdaarna trammelant Stijging kwam vooral door makreelharing en tong Inschrijving claimemissie 25 nov. Kredietverlening gestegen Ook niet-technische vakken moeten worden gedoceerd Meer recreatiegebied in Schiebroek-noord Groentetuin Siertuin Argentijnen werden met erwtensoep bekogeld Fruittuin Delfts studentental boven de zesduizend Bromfietsen botsten tegen auto's Zakkenroller stal het spaargeld van kleuters voor Uw zaak Franse matroos aan boord verongelukt DE KRANT KUNT GIJ NIET MISSEN, GEEN DAG Luchtmachtopleiding België en Nederland Wala Speciaalhuis DE KROON -17 filialen i helpt de Sint PAGINA DONDERDAG 17 NOVEMBER 1960 Aanzienlijk hogere kosten 33 handelsbanken Produktie verzekeringen lag in eerste negen maanden hoger Produktiviteit in september beter één gulden RIVIERTIJDINGEN 17 filialen... dus ook bij in de buurt vindt U de rijke keuze in lingerie, nachtgoed, kousen zoals alléén een speciaalzaak als Wala Speciaalhuis DE KROON die kan brengen speciaalhuis ROTTERDAM, 17 nov, Voor het aan te leggen recreatiegebied ten noorden van de Adrianalaan in Schiebroek is vol- ens een voorstel van B. en W. aan de raad niet f 2.838.UOOnodig, maar f 5.187.540.De eerste raming had slechts betrekking op de eigenlijke re creatieve voorzieningen Niet inbegrepen waren de aanleg van toegangswegen, de ophoging van de buiten de sportvelden vallende terreinen en de kosten van het onderhoud gedurende de eerste vijf jaar Met een en ander zal een bedrag van f 1.728.000.— gemoeid zijn, waardoor de extra kosten voor een groot deel ver klaard zijn. Het oorspronkelijke plan omvatte vijf sportvelden, een sintelbaan, vier school- sportvelden, twee complexen volkstuinen en een complex schoolwerktuinen met bijbehorend plantsoen. Door een wijzi ging van het tracé van de in deze omge ving geprojecteerde provinciale weg, kan het recreatiegebied uitgebreid worden met groenstroken van in totaal vier ha., terwijl er bovendien enige padvinders terreinen kunnen worden aangelegd Deze uitbreiding vordert een extra uit gave van f 326.000.—. 1 GROENTETUIN COPYKIUHf SWAN FEATl' IC ATB SIERTUIN BOLLEN OPZETTEN V '13N5 cm gror.d f doorlatende boaem BOLLEN OPKUtLEN Niet in het licht voor de bol zichtbaar is. FRUITTW HYACINTHEN OP GLAS hódgstamstruik "snoer VRUCHTBOMEN Y GEREEDSCHAP OPBERGEN NARCISSEN OP GRIND of door grote warmte de bloei te forceren. Vele bollen worden door een speciale behandeling ge prepareerd, voor het in bloei trekken, terwijl de zwaarste maten het beste resultaat geven. Vraag uw leverancier dus naar bollen om te trekken. Het tuingereedschap wordt nu minder ge bruikt, zodat we het voor het wegbergen goed moeten verzorgen. Ieder stuk heeft zijn vaste plaats tegen de wand van de schuur of (droge) kelder. Het gereedschap wordt schoon, droog en vrij van roest opgehangen, de blanke, metalen delen ingevet met machine-olie. Touwwerk, man den en houtwerk worden gedroogd en ordelijk weggeborgen. Het is een geschikte tijd om ma terialen als turfmolm en rietmatten in te slaan. ROTTERDAM, 17 november. Het wordt stil op de Coolsingei. Van volgende week donderdag 24 november af, zullen de tramlijnen 1, 2, 3, 4, 9 en 11 een andere route gaan rijden. De Coolsingei tus sen het Hofplein en de Van Oldenbarneveltstraat wordt ver laten door de gele wagens. Voor onbepaalde tijd. Voor enkele jaren. Het kruispunt MeentCoolsingei kan nu rijp gemaakt worden voor de puncties van gemeentewerken, die daar in den droge een deel van de Metrobuis gaat maken. De brede verkeersaders ter plaatse zijn al voor een groot deel naar de zijkan ten verlegd. De teerling is gewor pen. Nu nog over de Rubicon. LIJN 1 Oude route van het Aelbrechts- plein af tot de Schiekade bij het Hofplein. Vervolgens rechtsaf via het Weena Station Maurits- weg Van Oldenbarneveltstraat Coolsingei Blaak etc. vice versa. LIJN 2 Van C.S. via Kruisplein Mau- ritsweg Van Oldenbarnevelt straat Coolsingei Blaak etc. en Vice versa. LIJN 3 Oude route van de Diergaarde tot de Schiekade bij Hofplein. Dan via Weena C.S. Mau- ritsweg Van Oldenbarnevelt straat Coolsingei Blaak etc. en vice versa. LIJN 4 Oude route van Schiedam via Middellandstraat tot Weena. Dan via Hofplein Pompenburg Goudsesingel Mariniersweg Blaak Schiedamse Vest W. de Wittstraat etc. en vice versa. LIJN 9 Van C.S. via Mauritsweg Van Oldenbarneveltstraat Coolsin gei Blaak etc. en vice versa. LIJN 11 Oude route van het Lisplein tot Hofplein. Dan via Weena C.S. Mauritsweg Nieuwe Bin nenweg etc. en vice versa. Nu het gras bijna niet meer groeit, wordt het gazon voor de laatste keer gemaaid. Klimplanten binden we aan vóór de najaarsstormen komen. De azalea' worden uit de tuin naar binnen ge bracht en in huis koel gehouden tot de knoppen gaan kleuren. De bollen worden opgezet om ze in bloei te trekken, en wel OP GLAZEN. Hyacinthen worden op speciale glazen gezet, waarbij het water juist onder de bol komt te staan. De bollen in een koele, donkere ruimte plaatsen en het water op peil houden. Zijn de neuzen 8 cm lang, en is de bloem boven de bol uitgekomen, dan kan men ze in het licht plaatsen OP GRIND. Sommige soorten narcissen worden op platte schalen met grind in bloei getrokken. Paperwhites plaatst men in een koele kamer direct in het licht, als men ze om de drie weken opzet, heeft men steeds bloeiende planten in huis, de eerste omstreeks Kerstmis. Poetaz-narcissen (Early perfection of Geranium) zet men eerst in het donker tot de spruiten 810 cm lang zijn. INPOTTEN. Vele vroege soorten tulpen, hyacinthen, narcissen of crocussen kunnen in bloempotten met grond wor den getrokken. De bollen in de pot gezet met de neuzen even boven de grond. De potten plaatsen we op een koele vochtige plaats of worden in de tuin ingegraven. Potten tegen elkaar plaatsen en bedekken met 1015 cm grond. Kuilhoek af dekken met riet, bald of stro, zodat we ook tij dens de vorst de bollen kunnen bereiken. De potten worden geleidelijk binnengehaald, als de bloem uit de bol is gekomen (te voelen aan een verdikking in de spruit boven de bol). Nooit proberen om door te vroeg binnenhalen ROTTERDAM, 17 nov. Erwtensoep en broodjes vormden de wapens, waarmee gisteravond in een patatzaak op Katen- drecht twee temperamentvolle Argentij nen en twee al even driftige dames een geschil meenden te moeten uitvechten. Twee politiemannen namen het strijdlus tige viertal mee naar het bureau. De Ar gentijnen, die van onder tot boven onder ons vaderlandse voedsel zaten, eisten aan vankelijk schadevergoeding van de dames voor hun door de erwtensoep verontrei nigde kleding. Toen de politiemannen ech ter de zaken hadden rechtgezet, zagen zij er maar van af. Zonder hun vrouwelijk ge zelschap gingen zij huns weegs. Wanneer men vruchtbomen wil planten, wordt het nu tijd om over uw bestelling te denken. Voor de liefhebber voldoen de struik- en leiworm het beste: ze nemen weinig ruimte in en geven vrij spoedig een hoge opbrengst. Voor de beginner is de struikvorm aan te raden, de leibomen ver langen meer zorg en kennis van snoeien, doch geven daarvoor naar verhouding een hogere op brengst. Zijn deze vormen op een zgn. zwakke onderstam veredeld, dan kunt u bij de struiken met 34 cm en bij de leibomen (snoeren of spil len) met 11,5 meter afstand tussen de vrucht bomen onderling volstaan .Goede grond, een zorg vuldige en diepe grondbewerking en een zonnige plaats is voor het slagen van uw fruitaanplant vereist. (Herplaatsing wegens misstelling) pitaal-behoefte op langere termijn op voldoende wijze te dekken. In verband daarmede werd zeer recent in be ginsel overeenstemming bereikt met enige lnstutionele beleggers inzake het aangaan van een 5 procent onderhand se lening groot 2,4 min. met een looptijd van maximaal 18 jaar. De stor ting zal plaatsvinden deels in decem ber 1960 en deels in januari 1961. De jaarlijkse aflossingsverplichting be draagt 150.000, voor het eerst verval lende in januari 1964. Wegens de gebleken noodzaak een deel der middelen permanent ter beschik king te hebben, wordt thans een beroep op de aandeelhouders gedaan, deel te nemen in een uitbreiding van het kapi taal. Inclusief de dochterondernemin gen zijn circa .450 personen bij de ven nootschap werkzaam. Blijkens de tus sentijdse verlies- en winstrekening over 1 januari tot en met 8 oktober 1960, heeft het saldowinst vóór aftrek van belastingen 449.000 bedragen, te gen 311.000 over 1 januari tot en mei 3 oktober 1959. Over de voortuitzichten zegt het het prospectus, dat de tot nu toe in 1960 behaalde omzetten hoger liggen dan die van het overeenkomstige tijd vak van 1959. Verwacht wordt dat deze ontwikkeling zich in de resterende maanden van het jaar zal voortzetten- ondanks belangrijke kostenstijgingen, is het resultaat over de eerste veertig weken van 1960 gunstiger dan dat van de overeenkomstige periode van 1959- De directie verwacht ook over het ver hoogde aandelenkapitaal eenzelfde di vidend (tien procent) als over 1959 te kunnen uitkeren. DELFT, 16 november Bij een dezer dagen gehouden tussentijdse telling Is ge bleken, dat het aantal ingeschreven stu denten aan de Technische Hogeschool te Delft 6062 bedraagt tegen 5699 op dezelfde teldatum in de voorgaande cursus. Sterk gestegen zijn de afdelingen wiskundig- en civiel ingenieur. Het aantal voor de eerste maal ingeschrevenen bedraagt thans 1126 tegen 1014 het vorig jaar. AMSTERDAM, 16 nov. Blijkens de hoofdposten van de gecombineerde balansen van de 33 representatieve handelsbanken gaf de kredietverlening aan particulieren in de maand septem ber ten opzichte van augustus een stij ging te zien. De post overige debiteu ren beliep n.l. per uit. september f 4.175,7 min tegen 4.160,6 min aan het einde van augustus. Ten opzichte van 1 Jan geeft het cijfer voor de kre dietverlening aan particulieren een stij ging van 4.4,7 min. Voor de kredietverlening aan de over heid i« sprake van een daling van f 356,5 tot 207,7 min. Voor de vier grote banken was het cijfer voor de particu liere kredietverlening 2.611,6 min (2.625,9), voor de kredietverlening aan de overheid 169,4 min (207,3). Do post kas etc. is bij de 33 banken in de maand september teruggelopen van 903,6 min tot 849,4 min. De post deposito's en spaargelden gaf een da ling van 3.653,8 min tot 3.607,9 min te zien. ROTTERDAM, 17 nov. De kinderen van een kleuterschool te Kethel zijn de dupe geworden van de activiteiten van een zakkenroller. Het hoofd van de school was gisteren met een bedrag van 110, dat de kinderen hadden bij eengespaard voor het komende Sinterklaasfeest, naar de speelgoedafdeling van een groot maga zijn in de binnenstad getogen, teneinde daar inkopen te doen. Vermoedelijk heeft een zakkenroller haar daar de porte feuille met het geld uit haar handtas ontstolen. Met lege handen moest de juffrouw de terugreis naar Kethel aan vaarden. z ROTTERDAM, 17 nov. Twee brom fietsberijders beleefden gisteren een on fortuinlijke dag. Op de Bergweg bij de Vijverhofstraat botste de 56-jarige expe diteur D. L. Haarsma van de Statenvjeg tegen een personenauto. Met een gebro ken linkerknie werd hij naar het Berg wegziekenhuis vervoerd. De 63-jarige betonwerker A. Hoozemans uit de Heer Arnoldstraat liep gister avond een hersenschudding op bij een aanrijding in de Brielselaan. Toen hij op de kruising Brielselaan-Put- tershoekstraat plotseling naar links af sloeg werd hij aangereden door een achter hem rijdende personenauto. Een zieken auto vervoerde hem naar het Zuiderzie kenhuis. De brommer en de auto werden beschadigd. ROTTERDAM, 17 nov. Aan boord van het Franse s.s. Gerard L.D. in de Waalhaven werd gisteravond een der op varenden, de 48-jarige Franse matroos R. F. Kerleroux. woonachtig in Carantec, be wusteloos onder aan een trap gevonden. Hij werd overgebracht naar het Haven ziekenhuis, waar men de dood constateer de, vermoedelijk ten gevolge van een val van de trap. BRUSSEL, 16 november (ANP) De Belgische minister van defensie, Gilson, is vandaag voor overleg met minister Vis ser uit Brussel naar Den Haag vertrokken. Naar in Brussel wordt vernomen zal het gesprek waarschijnlijk de mogelijkheden van de integratie op het gebied van de opleidingen en de bevoorrading van de luchtmachten van Nederland en België tot onderwerp hebben. De Belgische minister wordt vergezeld door de chef-staf van de luchtmacht, ge- neraal-majoor Henry, en enkele officieren van de luchtmachtstaf. In het bijzonder is bij de besprekingen aandacht besteed aan het F 104-project, bestaande vormen van samenwerking zul len zoveel mogelijk worden verstevigd, terwijl de mogelijkheid van nieuwe vor men van samenwerking onder de ogen zal worden gezien. Van Nederlandse zijde werd aan het overleg ook deelgenomen door de staats secretaris van defensie, de heer M. R. H. Calmeijer en de chef-luchtmachtstaf lui tenant-generaal H. Schaper. Minister Gilson heeft kort na twaalf uur ons land vla Vpenburg weer verlaten. UTRECHT, 15 november Door de dreigende massificatie in het beroep van de ingenieur en in zjjn opleiding is een groot maatschappelijk gevaar aanwezig. Er komen enerzijds mensen op een leidende plaats, die zich moe ten beroepen op gezagsverhoudingen en anderzijds mensen, die daarvoor de geestkracht missen en de verantwoor delijkheid ontvluchten door oncontro leerbare adviezen. Dit constateerde i*. J. A. G. van der Steur, voorzitter van de orde van Ne derlandse raadgevende ingenieurs op de heden gehouden bijeenkomst, waar het vraagstuk „Maatschappelijke en be drijfskundige vorming van de inge nieur" werd besproken. Het onderwerp werd ingeleid door prof. dr. A. Ollendorff van de Tech nische Hogeschool in Eindhoven, die als een der oorzaken van de onvoldoen de culturele vorming van de ingenieur zag het grootscheepse recruteren van I intellect uit een onderontwikkeld mi lieu. Van huis uit krijgt hij niet vol doende mee en de studentenvereni gingen zijn door hun grote omvang niet meer in staat deze leemte aan te vullen. Alle energie van de student moet dikwijls aangewend worden om zo gauw mogelijk zijn vakdiploma te behalen. Prof. Oldendorff verwacht daarom van de academici, in het bij zonder van de medici, de beoefenaars van de natuurwetenschappen en de technici een maatschappelijke en gees telijke devaluatie, omdat dezen vanwe ge hun onderwerp minder verplicht zijn zich op cultuur te bezinnen. Naar zijn mening moet de universi teit de maatschappelijke vorming ter hand nemen en daarom acht hij vak ken als wijsbegeerte, wijsgerige antro pologie en filosofie van de wetenschap pen even gewenst als de eigenlijke vakopleiding. Van algemeen vormen de betekenis noemde hij ook de psy chologie en <je sociologie. Het gaat er vooral om, dat de stu dent aan het denken over zich zelf wordt gezet, zonder dat hem een me ning wordt opgedrongen en dat hjj zijn sociale sensiviteit ontwikkelt. Voorts moeten bedrijfskundige vakken de ingenieur voorbereiden op zijn toe komstige functie. Het bedrijf moet dan als een totaliteit wonden gezien, ter wijl economische en sociologische as pecten niet afzonderlijk mogen wor den beschouwd. Prof. Oldendorff be val voorts onderwijs in de organisatie leer aan, terwijl hij nadrukkelijk stel de, dat de verschillende door hem ge wenste vakken niet afzonderlijk gege ven mogen worden. Tenslotte is inzicht in de juridische sfeer nodig, waarin bedrijfsactiviteiten zich afspelen. Het moet dus worden een integrale wetenschappelijke bedriJfsbenadering, terwijl in de lacune van de opleiding tot bedrijfs-ingenieur zou kunnen wor den voorzien door twee-derde technisch onderwijs en een-derde bedrijfskundig onderricht. Nodig is daarbij een inte gratie van colleges en practica, waar voor een inleidend college van de hoog leraren de mogelijkheid zou bieden. Ook zou een onderwerp in een twee spraak behandeld kunnen worden. Ook ds. N. van Gelder, directeur van de Internationale school voor wijs begeerte, vond bezinning op de men selijke kant van de Ingenieur, die In een stoffelijke omgeving verkeert, noodzakelijk. Hij wees op het merk waardige, dat men wel spreekt over een verstrooide professor, een eigen wijze onderwijzer en een toegewijd arts, maar geen karakteristiek naam woord voor de Ingenieur heeft. Ir. J. W. Bartelds, directeur van de P.U.E.M. zei voor een betere maat schappelijke vorming van de ingenieur veel van een veelvuldig contact met medestudenten te verwachten. to 7, Zuchel; Pleidos, Dutrem; RolP Veen: Risico, Furman; Capo, T,iS;vv Rhenus 65. Loffler; Wilhelm Kuhne, J; Santa Rita, Dobbelaar; Luvea, GovsJI. V ny, Thays; Jadi, Wilson; 2 Gebr., ^0ïicP' t uv.nn.no, iwipiaoj, mupp d ril' Dagmar, Ludwig; Dorothea Simeri ring; Oran, Grypinck; Guadeloupe, K*1 14, Sperling; H. Kurier 35, Kettingen; AMSTERDAM, 16 noy. In de eer ste 9 maanden va ndit jaar is er in Ne derland voor een totaal van 3.729,5 min (v.j. 3.104,6) aan levensverzekerin gen afgesloten, aldus blijkt uit cijfers verstrekt door het C.B.S. Hiervan be treft 1.597,1 min (1.420,1) kapitaal verzekeringen, 1,946,9 (1.495,4) min renteverzekeringen en 185,5 min (189,1) volksverzekeringen. Dit cijfer werd bereikt nadat in de maand sep tember voor een totaal van 436,6 min (398,5) verzekeringen was afgesloten, t.w. 170,2 (156,5) kapitaalverzekerin gen, 246,4 min (215,5) renteverzeke ringen en 20 min (onv) volksverze keringen. DEN HAAG, 16 nov. De algeme ne produktie-index ls blijkens cijfers van het C.B.S. in de maand septem ber gestegen van 151 tot 162 (basis 1953 100). Per uit. september 1959 was het cijfer 148. Het aantal arbeidsda gen was ln september 2i tegen 25 In augustus. Het cijfer voor de dagpro- duktie (gecorriceerd voor seizoen en lengte van de maand) is in de maand september opgelopen van 152 tot 156. Eind september 1959 was het cijfer nog 143. Van augustus op september J.l. geeft vooral het cijfer voor de sector leder en rubbernijverheld (166 tegen 124) en dat voor de papierindustrie (180 tegen il39) om «tttatna te sta. SEAHORSE badhandje. dus topkwaliteit, vastgestelde verkoopprijs 45 cent bij aankoop van f 2.50 voor de geringe vergoeding van lO Ct Rijke SEAHORSE set (bad doek met washandje) in luxe geschenkdoos, vastgestelde verkoopprijs 3.95 bij aankoop van f 25.- voor de geringe vergoeding van 1.75 Baddoek van first quality badstof (in cellofaan ver pakt) vastgestelde verkoop prijs 2.45 bij aankoop van f 10.- voor de geringe vergoeding van ROTTERDAM: MEENT 67 - NOORDSINGEL-39 - ZWARTJANSTRAAT 14 - KLEIWEG 100 - NIEUWE BINNENWEG 254 - SCHIEDAMSEWEG 25 - STADHOUDERSWEG 133 - BURG. BAUMANNLAAN 120 - PEPPELWEG 71 - GOUDSERIJWEG 8 - BE1JERLANDSELAAN 59 - GROENE HILLEDIJK 267 - DORDTSELAAN 112 - PLEINWEG 1 - DE SL1NGE 185-187 - SCHIEDAM. ORANJESTRAAT 17 - VLAARD1NGENKORTE HOOGSTRAAT 41-43.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 8