BRITSE HOME-FLEET IN DE MAASSTAD sp@rfi€f=piakb©ek 1 I N' ZEVEN schakers weer naar huis Overgebleven grootmeesters beginnen met zege Donner verliest van Pomar President van FIDEFolke Rogard sticht telefonisch verwarring Minister Luns in Straatsburg Franse advocaten kwamen niet bij Officier van Justitie Winstkansen voor Van Scheltinga M MOSS winnaar van Grote Prijs der V.S. mm— Geen kat in de zak CHAOTISCHE DAG IN UBBERGEN Nasleep strafzaak Amstelveense drukker Amateurs oefenen in Den Bosch Keres en Larsen in Hoogoventoernooi ---- V"!) DINSDAG 22 NOVEMBER 1960 W: iHX - Eindelijk thuis" Rijvers heeft de slag gewonnen in St.-Etiénne ■fc Villerius kan eindelijk normaal voetballen Honderd doelpunten van een twintigjarige De „rebel" speelt weer Century van Creaves Teleurstelling in Madrid Van LooyPost leiden in Gentse zesdaagse - i - KORTERE WERKTIJD BIJ „DE SCHELDE" De per» spreekt vans „EEN VERRASSING IN DE MARGARINEWERELD" en zelf§ van een „WERELDPRIMEUR" Door een vinding in onze fabriek zijn wij er in geslaagd, een duurzame margarine te fabriceren, zonder daarbij gebruik te maken van een chemisch bereide emulgator (kunstmatig anti-spatmiddel) Margarine met het Leeuwenzegel of met het Garantiezegel wordt zonder toevoeging van een kunstmatig anti-spatmiddel bereid. Als u marga rine koopt, let dan terdege op het LEEUWEN ZEGEL of het GARANTIEZEGEL op de sluiting der pakjes. Brinkers' Margarine fabrieken Zoetermeer Deze zegels zijn uw waarborg Ons succes werd bereikt in samenwerking met het Centraal Instituut voor Voedingsonderzoek (TNO) (Van een speciale verslaggever) UBBERGEN, 22 november Het gisteren begonnen zonetoer nooi in de stijlvolle zalen van hotel Groot Berg en Dal zal in de boeken der schaakhistorie stellig een hoofdstuk apart worden, met een zwarte rand. Menigeen weet, dat het evenement niet „rechts geldig" kan zijn en dat de schaak- landen, die sinds de oprichting van de FIDE, 36 jaar geleden, nimmer uit de band zijn gespron gen, verstoord deze bizarre situa tie in Nederland zullen veroorde len. Dit ondanks de schriftelijke mededeling aan alle spelers van de voorzitter der FIDE, de Zweed Folke Rogard, dat zij deelnemen aan een volkomen „legaal" toer nooi met drie kansen voor plaat sing in de interzonale. Schelf Het depotschip Tyne (rechts) en de kruiser Gambia in de Parkhaven van Rotter dam. De schepen maken deel uit van de Britse Home-fleet die een bezoek aan ons land brengt. RIVERSIDE, 22 nov. De Brit Stir ling Moss wiens carrière als cou reur scheen beëindigd met het ernstige ongeluk, dat hem dit jaar overkwam heeft de Grote Prijs van Amerika ge wonnen. De Australiër Jack Brabham kwam niet verder dan de vierde plaats. Aanvankelijk nam de Zweed Bonnier de leiding met Sterling Moss op de tweede plaats. Door de hoge gemid delden, waarmee werd gereden de wereldkampioen Brabham maakte de snelste ronde met een gemiddelde snel heid van 163,3 km per uur was het niet verwonderlijk dat vele coureurs pitstops moesten maken. Mede daardoor kon Moss in het laatste gedeelte van de wedstrijd de eerste plaats overne men. Mos§ verdiende door deze zege 7.500 dollar, Innes Ireland, die tweede werd kreeg 5.000 dollar, Bruce McLaren 2500 dollar en Brabham 1500 dollar. De terugkeer van Kees Rijvers naar het Franse profvoetbal is bepaald niet zonder stormen ver lopen. Wij hebben u enkele weken gele den al het nodige verteld van de moei lijkheden, die de ex-Feijenoorder heeft ondervonden toen de eerste wedstrijden van St. Etienne achter de rug waren. Moeilijkheden, die allemaal voortspro ten uit een conflict tussen Rijvers en de trainer Vernier. Het zag er toen niet zo best uit voor Rijvers. Hij was al op een 2ijspoor in dit geval de vleugel gezet en het ogenblik, dat hij uitgerangeerd zou worden leek na bij. Plotseling echter heeft de zaak een voor Rijvers gunstige wending geno men. Het bleef namelijk niet zo goed 2; - KEES RIJVERS toch de sterkste gaan met St. Etienne en daaruit con cludeerden velen, Rijvers natuurlijk in de eerste plaats, dat het dus niet aan de Nederlander lag, dat de verhoopte successen uitbleven. Toen was de vol gende „zondebok" snel gevonden: de trainer Vernier. In een stormachtig tempo volgden de gebeurtenissen elkaar op en het uiteindelijke gevolg was, dat St. Etienne Vernier ontsloeg als trai ner en die functie overdroeg aan de man, die de zorg voor de amateurs had, Wicart. Rijvers heeft in deze gang van za ken een niet onbelangrijke rol gespeeld. Hij stond op een gegeven moment aan het hoofd van de „ouderen" onder de spelers, die hun beklag kwamen doen bvj de clubleiding. De eerste tekenen van het in ongenade vallen van Ver nier kon men een week later waarne men. Hij mocht het elftal van St. Etien ne, dat tegen het befaamde Reims moést spelen, niet begelèiden. De tac tische leiding van de ploeg werd in han den gelegd van... Rifvers. Maar daar mee was de triomf van de kleine Bre- danaar nog niet ten einde. Vrij spoe dig na het begin scoorde hij voor St. Etienne. Daarna trok hij zich in de verdediging terug en sjouwde van de ene hoek van het veld naar de andere. Volledig uitgeput bereikte hij na afloop de kleedkamer. Maar, het doel was bereikt. De kampioen Reims was op eigen terrein, verslagen dank zij het ene doelpunt van Rijvers. Op datzelfde ogenblik was het „vonnis" over Ver nier geveld. Jan Villerius, die zondag zijn rentree maakte in het elftal van Sparta een terugkeer overigens, die wei nig glorieus was is vermoedelijk een uitzonderlijke figuur In de Nederland- se wereld van de betaalde voetballers. Hij speelt nu voor het derde seizoen bjj Sparta, maar hü heeft nog nooit sa men met zijn clubmakkers kunnen trai nen Dat komt zo. Toen Villerius door Sparta werd aangeworven, vervulde hij zyn dienstplicht bij de marine, in Den Helder. Daar is hij al die tijd gebleven en dat betekende voor hem, dat hij in zijn eentje moest proberen de goede vorm te behouden en de technische vaardigheden op een hoger plan te bren gen. Eigenlijk waren de zondagse com petitiewedstrijden voor hem de beste trainingsuren. ,,Is het dan zo gek", zo vertelde de „reus van Glasgow", een .bijnaam die hij te danken heeft aan Vijn sublieme spel in de schitterendste wedstrijd die Sparta ooit heeft gespeeld, die tegen de Glasgow Rangers in het toernooi om de Europese voetbalbeker, „is het eigenlijk niet normaal", zo voeg de Villerius eraan toe, „dat ik aan het begin van een seizoen nauwelijks in vorm ben? Voor mij betekent het ein de van de competitie practisch het ein de van de mogelijkheden om in vorm te blijven. Als de nieuwe competitie begint, moet ik van voren af aan be ginnen. De anderen hebben dan al weer intensief geoefend." Nu echter breekt de tijd aan, dat Vil lerius regelmatig bij Sparta te zien zal zijn. De diensttijd zit erop. „Wacht maar", voorspelde hij. „Als ik vier we ken echt heb kunnen trainen, precies als de anderen, dan heb ik een vorm bereikt, die mij van een vaste plaats als spil in het eerste verzekert. Dan speel ik elke week als die beroemde keer in Glasgow." Als dat zo is, kan Van der Hart als spil van het Nederlands elftal zijn bie zen wel pakken, dachten wjj. Het blijft voetbal vandaag. Wij wippen over naar Engeland om u iets te vertellen van een twintigjarige jongeman, die nu al een gevestigde voetbalheld is. Jimmy Greaves, de rechtsbinnen van het Londense Chelsea heeft een nieuw re cord gevestigd. Hij heeft tot nu toe 133 competitiewedstrijden in de En gelse league gespeeld en is tot een score van precies honderd doelpun ten gekomen. De ontbrekende drie bracht hij zaterdag in de competi tiewedstrijd tegen Manchester City op zijn naam. Drie doelpunten in één wedstrijd is niet de topscore van Jimmy Greaves. Twee keer heeft hij kans gezien om de doelman van de tegenstander vijf keer te laten „vissen". Dat was in augustus 1958 tegen Wolverhampton en het vorig jaar december tegen Preston. Eén keer kwam hij tot vier doelpunten en de hattrick van zaterdag j.l. was zijn ze vende. Het opvallende bij de „doelpun- tenmachine Greaves" is, dat hij slechts zes van de honderd doelpunten in com petitiewedstrijden met het hoofd heeft gemaakt. Het is natuurlijk duidelijk, dat zo'n scherpschutter spoedig de aandacht krijgt van mannen, die belast zijn met de samenstelling van het Engelse voet balelftal. Jimmy Greaves heeft naast de dertien wedstrijden die hij voor „Jong Engeland" speelde (twaalf doel punten) al negen „caps" op zijn naam staan. En dat hij de keuzeheren Zó verliet Jan Villerius (midden) op de voor Sparta gedenkwaardige 16e maart van dit jaar het veld van de Glasgow Rangers. De vorm, die hij toen toonde, wil hij binnen vier weken heroverd heb ben en dan voor altijd. MADRID, 22 nov. Donner is maan dagavond na 28 zetten „gesneuveld" te gen de Spanjaard Pomar, in liet ver lengstuk van het zone-schaaktoernooi te Madrid. De Joegoslaaf Gligoric en de Hon gaar Portisch kwamen na 15 zetten remise overeen. De stand na twee ronden: Pomar 1 Portisch en Gligoric ieder 1, Donner pnt. GENT, 22 november De stand in de Gentse zesdaagse, die maandag avond is begonnen, was na de sprints van elf uur als volgt: 1. Van Looy- Post (Belg.-Ned.) 23 pnt.; 2. Van Steen- bergen-Severeyns (Belg.) 15 pnt.; op een ronde: 3. Pfenninger-van Aerde (Zwits.-Belg.) 17 pnt.; 4. Arnold-De- noyette (Austr.-Belg.), 12 pnt.; 5. Ter- ruzzi-Demulder (It.-Belg.) 1 pnt.; 6. Bugdahl-De Cabooter (Did.-Belg.), 0 pnt. niet beschaamd heeft, blijkt uit zijn produktiestaat. Die vermeldt tien vol treffers. og even het voetbal in Engeland. George Eastham, de „rebel", die weigerde voor een club te spe len, waaraan hij een gruwelijke hekèl had gekregen en daarom voor een Lon- dens team wilde spelen, had na veel gerechtelijke procedures zijn zin gekre gen. Hij kreeg toestemming voor een transfer naar Arsenal. Daar debuteer de hij zaterdag in het tweede elftal, hetgeen tot gevolg had, dat de publie ke belangstelling verdrievoudigd was, het aantal journalisten vernegenvou- digd en dat er negen fotografen meer waren dan anders. Eastham had vele maanden als ge volg van het conflict met zijn club niet gevoetbald. Al die tijd had hij in zijn eentje geoefend. Desondanks bleek hij de kunst niet verleerd te zijn, hetgeen voor de leiders van Arsenal wel prettig was, want zij hadden vijf ton uit de kas moeten halen om Eastham te kun nen contracteren. De Zweedse nationale ijshockeyploeg heeft ook de tweede wedstrijd te Praag van Tsjecho-Slowakije gewonnen. Op een zege van 3—1 volgde nu een over winning van 21. STRAATSBURG. 22 nov. (ANP) De Nederlandse minister van buiten landse zaken, mr. J. A. M. H. Luns, heeft als fungerend voorzitter van de ministerraden van E.E.G. en Euratom gisteren In het Europees Parlement een rede van een uur gehouden, waar in hij een jaaroverzicht gaf van de bereikte resultaten op Europees gebied. De minister kon echter niets zeggen over een door hem noodzakelijk ge achte nadere „verdieping van het poli tieke overleg tussen de Europese lan den", omdat daarover 5 december in Parijs tijdens de „kleine topconferen tie" wordt gesproken. Evenmin is er nog een gemeenschappelijk standpunt over de fusie van de drie Europese executieven: E.G.K.S., E.E.G. en Elura- tom. De kansen voor een fusie tussen de Zes en de Zeven achtte de Neder landse minister op het ogenblik gering. Daarom gaf hij er de voorkeur aan met pogingen in die richting te wach ten tot de kansen verbeterd zijn. VLISSINGEN 21 nov. Bij de eerste groep ondernemingen die van de vakraad voor de metaalindustrie deze week toestemming hebben ge kregen tot invoering van de 45-urige werkweek behoort de koninklijke maatschappij De Schelde te Vlissin- gen. Dit betekent dat praktisch voor het gehele Schelde-personeel met in gang van 2 januari 1961 de vrije zater dag een feit zal worden. Een uitzonde ring vormt slechts de reparatie-af deling met wat daarbij behoort. Voor deze afdeling wordt het wisselploegen systeem ingevoerd. (Advertentie) AMSTERDAM, 22 nov. De foto kopieën van de stukken, die de Neder landse justitie aan de Franse justitië le autoriteiten heeft verstrekt en op grond waarvan twoo Parijsc advocaten in staat van beschuldiging zijn gesteld, zyn beslist niet afkomstig uit de straf zaak tegen de Amstelveense drukker- publicist. Zo heeft de officier van jus titie bij de Amsterdamse rechtbank verklaard. Deze officier is belast met het onder zoek in de zaken tegen de van illegale activiteiten ten behoeve van het Alge rijnse bevrijdingsfront" beschuldigde Griekse ingenieur en een redactieste nograaf. Volgens de officier hebben de Parij- se advocaten geen klacht of ee ver zoek tot instelling van een onderzoek naar de herkomst van de bedoelde stuk ken bij hem ingediend. Hij heeft zich in principe bereid verklaard de beide advocaten te ontvangen, maar van deze gelegenheid hebben zij geen gebruik ge maakt. De officier ziet dan ook geen aanleiding een onderzoek in te stellen. Tijdens een bliksembezoek, dat de beschuldigde advocaten, mr. Mourad Oussedik en mr. Courêge vorige wsek donderdag aan Amsterdam brachten, maakten zij bekend dat de voor hen belastende stukken vals zouden zijn. Zij beweerden dat deze papieren zouden zijn gevonden bij de Amstelveense druk- ker-publicist J.Z. en zij kondigden aan, DEN HAAG, 22 november Donder dagavond wordt in „De Vliert" te Den Bosch een voetbalwedstrijd gespeeld tussen een westelijk en een zuidelijk amateurelftal. De opstellingen zijn: West, doel: Doesburg (VCS); achter: De Vries (Gouda) en Bakker (Slie- drecht); midden; Michels (Quick H.), Molenaar (KFC) en Libregts (Ex celsior); voor: Van Baaren (CVV), Bouwman (HFC), Hendriks (Xerxes), Kuipers (Unitas) en Hersche (ONA). Zuid, doel: Van der Kuit (Spel Emma); achter: Potter (PSV) en Werdens (Sittardia); midden: Mul (NAC), Wij nen (TOP) en Janssens (Spel Emma); voor: Roozenbeek (Heer), Geraarts (Spel. Irene), Roovers (TSC), Brink (PSV) en Lukken (De Spechten). IJMUIDEN, 22 november Aan het Hoogoven-schaaktoernooi dat van 12 tot en met 22 januari a.s. in Bever wijk wordt gehouden zullen weer vele prominente schakers deelnemen. Voor de grootmeester-groep zijn uitgeno digd: Stahlberg (Zweden), Keres (Rusland), Larsen (Denemarken), Gli goric (Joegoslavië), Grünfeld (Oosten rijk), Gereben (Hongarije) en de Ne derlanders Donner, Bouwmeester en Van Scheltinga. In de meester-groep spelen o.a. mee de Spanjaard Toran en de Poolse kam pioen Sliwa. dat zij hierover eer klacht zouden in dienen bij de officier. Tevens waren zij voornemens hem te verzoeken bijzon derheden over Je vervalsing te verza melen en ter kennis te brengen van de Franse justitie. Achteraf bleek, dat de beide advoca ten geen onderhoud met de officier heb ben gehad. Wel had hun Amsterdamse raadsman een informatief gesprek met de officier van justitie over „een juridi sche vraag." Tijdens dit gesprek toon de hij zich bereid de Franse advoca ten te ontvangen, doch zonder iets van zich te laten horen, verlieten zij dezelf de avond Amsterdam. De door de Franse advocaten ge wraakte papieren zijn afkomstig uit het dossier van de Amsterdamse redactie stenograaf S., een van de leiders van de „Vierde Internationale". Hij zal zich over enige tijd tezamen met de Griek se ingenieur moeten verantwoorden, o.m. wegens het drukken van valse Franse francs. Het gerechtelijk voor onderzoek in deze zaak is nog steeds niet gesloten. In de „France Observateur" van 17 november j.l. is de oprichting aange kondigd van een comité ter ondersteu ning van de ingenieur en de redactie stenograaf, die begin juni J.l. in Am sterdam werden gearresteerd in ver band met de valsemunterszaak. Het co mité meent, dat de Nederlandse poli tie de feiten heeft verdraaid en dat de delicten waarvoor zij nog in voorarrest zitten „werden uitgevonden door de bekende provocateurs, in de eerste plaats die van de Rode Hand." Tot de comitéleden behoren o.m. Claude Bour- det, Jean Cassou, Maurice Jardot ,n Pierre Stibbe. Een soortgelijke verkla ring werd reeds eerder afgelegd door J. P. Sartre. De Engelse voetbalclub Manch United heeft in een vriendschapP® je wedstrijd met 31 gewonnen va' Duitse club Bayern München. (Van onze speciale verslaggever) UBBERGEN, 22 nov. De partij uit de eerste ronde van het zonetoernooi zonder Oosteuropeanen die het eerst tot een beslissing kwam was die tussen Olafsson en Barendregt. Onze landgenoot was langzaam, maar zeker in een enig-,zins ongemakkelijke posi tie gemanoeuvreerd, waarin hij voor al te kampen had met een tekort aan ruimte. Toch stond hy bij lange na niet verloren en bij goed spel had hij de balans nog wel in evenwicht kun nen houden. Barendregt zag evenwel een venijnige tactische wending die de IJslandse grootmeester pion wins bracht, over het hoofd. Toen de stelling van Barendregt na deze afwikkeling bovendien geen enkele praktische te- genkans bleek te bevatten gaf onze landgenoot zich enigszins ontmoedigd direct gewonnen. De andere in dit toernooi overge bleven grootmeester, Bent Larsen, trad tegen de Finse meester 9arSet bijzonder psychologisch op. be. stond weliswaar superieur, ma1a rjé> was niet duidelijk hoe hij s' moest komen. Hij bracht toe: stukoffer, dat kansrijk was, t°'. toch nog een verdediging bleeMe l te laten. De Finse kampioen tijdnood verkeerde, was bl'F ff echter verrast door de gang V! spoff' ken en hij raakte het juiste bijster. Met enkele dwingende ^jps haalde Larsen toen de volle binnen. Dückstein, de Oostenrijkse k90s de ongebruikelijke PonZ'flILH 1 ning, die hij goed kent en die mi6' het verleden al vaker als verras wapen heeft gebruikt. Zijn tege' „eV der Sköld behandelde de eerste van de partij echter uitstekend, later verslapte hij. De fel sP.n a\ krachtige aanval op te bouwen v ze voerde hij met zekere ban d< nemers uit West Duitsland, warmde Gisteravond om zes uur namen tien schaakmeestes aarzelend plaats achter de borden. Onder hen was de Amster damse psycholoog dr. Barendregt, de gebaarde Deen Bent Larssen en de schuchtere IJslander Olaffson. Maar ze ven stoelen bleven onbezet. Zij ston den gereed voor de vijf vertegenwoor digers van landen achter het ijzeren fordijn en... voor twee Joegoslaven, dr. rifunovic en Ivkov. Aan de eerste zetten ging een middag vooraf, waarin niemand meer wist wat er aan de hand was en wat er zou gaan gebeuren. De spelers uit Bul garije, Tsjecho-Slowakije, Polen en Hon garije, resp. Bobotsov, Filip, Sliwa en Szabo, ontvingen na de affaire met de Oostduitser Uhlmann telegram op telegram. Bobotsov kreeg het bericht naar Bulgarije terug te keren. Sliwa ontving een soortgelijke aanmaning en Szabo geraakte in uiterst langdurige telefonades met Boedapest. De telefoon stond roodgloeiend, het was een ware heksenketel. Om half vier. een half uur voor het officiële begin van de openingspartijen fladderde opnieuw een telegram op de tafel der organisatie. Het kwam van Rogard. Hij had gebeid met Saltar, de voorzitter van de Tsjechische schaak federatie, die akkoord ging met de op lossing van het „geval" Uhlmann. Die oplossing is dat de Oostduitser auto matisch overgaat naar de interzonale Toen Filip de tijding hoorde, schudde hij elkeen druk de hand, maar even la ter besloot hij toch nog maar even aan Praag de bevestiging van Rogards woor den te vragen. Toen bleek er duidelijk sprake te zjjn van een misverstand. Filip mocht niet van de partij ZU". Vijf afvallers waren nog niet genoeg. De Joegoslaven Ivkov en Trifunovic, die tegen elkaar zouden uitkomen, ver dwenen ook van de „startlijst." Hun motieven bleken van meer technische aard Volgens hen kon er geen sprake zijn van een zonetoernooi met twaalf spelers. Bovendien meenden achter de borden met de witte en zwarte stukken, maar aan de telefoon zag men gisteren in Ubbergen de schaak- picenp'preiH te werk was gegaan Dat grootmeesters uit enkele Oosteuropcse landen. Zo ontvingen zij de laatste instructies van hun bonden over de ten aav- meende eieenliik vooral de voorzitter tien van het zone-toernooi te bepalen houding nu de Oost- Duitser Uhlmann niet mag meedoen. Hoe die instructies luid- van hun schaakbond die op de valreep den? De foto direct hierboven geeft het antwoord: vertrekken: De Tsjech dr. Filip, die men op de bovenste foto ook ziet analyse nog uiterst gecompIice' telefoneerde geeft het voorbeeld. Rechts op de „telefoon-foto" de Joegoslaaf Trifunovic. zi jn. winst. Schuster en Teschner, de beide W imers uit West Duitsland, war^re f- gens elkaar in het geheel niet reesCK. lievend gestemd. „Op papier" is a toc ner beslist sterker, maar hij ba?e Ph heel wat moeite enig voordeel reiken. Dit gelukte pas tegen 11 aNj van de speeltijd, toen er eerlrhNi eindspel was ontstaan, waarin Sf j,aje een ernstig positioneel nadeel su" Teschner profiteerde er met enke' tiele zetten van en hij heeft in gebroken stelling de beste kanse Johannesen is een jonge Noorse ter waarvan men hoge verwacn gpii'l heeft en in zijn partij met de i(je]i) jaard Lopez Garcia gaf hij "r </e blijk van zijn talent. Lopez Gard® fje dedigde zich goed, maar kon t0?'1 verhinderen dat tegen het eina Mfli toch de speeltijd een pion verloren De afgebroken stelling biedt slechts geringe remisekansen. ,„&is In de vierkamp om twee P' ee. Oostenrijker greep zijn kans üe( in het interzonale toernooi wer9,nii^ r do partijen afgebroken. De Bilek en de Joegoslaaf BertoK „e{tc den een zware strijd, waarbijV" n een pion offerde voor de aanval. cc lopig leverde dit pionoffer echte' rente op En ofschoon de aaiW» 0ea< Bertok nogniet geheel is Uj ,.an a zijn de beste kansen op grond materiële verhouding toch" aan Q van Bliek. Matanovic kon tegen Van op een geg ven ogenblik een PI(Le{lre nen, maar hij meende het nog j t'L, te kunnen doen, en kwam da»ru cti', drogen uit. Toen hij later ten <>9 HL op pionroof uitging, kwam hu |,ff' nadeel. In de afgebroken stellu'H oSeH' Van Scheltinga redelijke wins'" (I maar het toreneindspel bleek t

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 4