Wat stagneert groei verhoog uw weerstand PLEEGZUSTER 1 V Sociaal Economische Raad wordt voorbereid op openbaar debat Lagaillarde in Madrid be waakt 'A Justitie opent jacht op Bar Hans Kaart in Parijse Opera Bouwvolume voor onderwijs volgend jaar 1275 miljoen r§ m Achter stapels bankbiljetten P P.B.O. niet? Promotor van het Oosten Vragen gericht op stimuleren van de gr oei BLOEDWIJN Geen hertelling stemmen in V.S. Hulp aan minder ontwikkelde lan den in '59 Rassenstrijd V.S Staat wreekt zich op onderwijzers Vermoedelijk is hij nog in leven Levering aardgas Dorsen op wit gevroren land Rotterdams initiatief met seriebouw van scholen verwezenlijkt Sneeuwstormen teisteren V.S. Noodweer eist meer dan zestig levens i %JL# Waarom groeit de Mgr. A. G. Smit PUBLIEKRECHTELIJKE BEDRIJFSORGANISATIE Twee Spaanse agenten voor zijn deur Republikeinse eis niet ontvankelijk Nederlands-Belgisch overleg in Brussel Amb tsaanvaarding V B DINSDAG 13 DECEMBER 1960 (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 12 december In juni 1961 gaat de Tweede Ka mer debatteren over de stagnatie in de groei van de P.B.O. Vóór die tijd rond april zal ech ter ook de SER in een openbare vergadering over dit probleem spreken. De Organisatie-Com missie van de SER gaat staats secretaris Schmelzer, op zijn ver zoek, over de kwestie rapport uitbrengen. Deze commissie zal tevens de nota produceren aan de hand waarvan de SER wil ver gaderen. met de echte Geeft extra kracht en stimuleert! Geschenk voor Tilburgs nieuwe schouwburg BEUL IN AUSCHWITZ mmWM pfif§ s»v;,#r mËfflm lt"~ de ee.n Teneinde de achterban van de or ganisatie zoveel mogelijk bij het studieobject te betrekken heeft de commissie een aantal vragen rondgestuurd. Zij hebben betrekking op de mogelijke oorzaken van de stagnatie. De wijze waarop de vragen gesteld zijn heeft kenneljjk de bedoeling het denken over mogelijkheden tot het stimule ren van de groei in bepaalde richting te leiden. De commissie hoopt op deze wijze materiaal te verzamelen voor haar rapport aan de staatsse cretaris en voor haar nota aan de SER-vergadering. Als de SER-verga- dering daartoe aanleiding geeft zou de Organisatie-Commissie haar rap port aan de staatssecretaris even tueel nog van een supplement kun nen voorzien. De commissie gaat er bij haar vraag stelling van uit, dat de Wet op de Be drijfsorganisatie streefde naar een or ganisatorische vormgeving van de so ciaal-economische groepen, welke meer in overeenstemming is met, de werke lijke taak en positie van deze groe pen. Is er, zo vraagt zij, in die taak e,,. positie zodanige wijziging opgetre den onder meer door de ontwikke ling van de Europese integratie dat een hernieuwd beraad over het genoem de uitgangspunt noodzakelijk zou zijn? Bij het aanvaarden van het genoem de uitgangspunt is mede aangenomen, dat van het bedrijfsleven zelf voldoen de aandrang tot instelling van bedrijfs- lichamen zou uitgaan. Dat laatste blijkt echter niet het geval te zijn. Betekent dan misschien het optreden van be- drijfslichamen op sommige terreinen geen vooruitgang, vergeleken met de mogelijkheden die in de privaatrechte lijke sfeer bestaan? De Commissie somt dan een paar mogelijkheden op. Acht men het tref fen van regelingen door middel van sociale verordeningen der schappen niet bevredigend? Gaat het verlangen naar bedrijfstaksgewijze regeling van lonen en arbeidsvoorwaarden tanen omdat de ondernemingen zo groot wor den, waardoor men liever per onder neming regelingen treft? Vindt men, dat bedrijfslichamen de mededinging onvoldoende kunnen regelen? De commissie vraagt zich verder af of aan bedrijfslichamen, afgezien van regelende en andere activiteiten, geen grote betekenis moet worden toege kend als permanent centrum van over leg tussen ondernemers en werknemers. Na aldus de lezer gedwongen te heb ben voor zichzelf na te gaan welke waarde de schappen hebben als rege lende lichamen en als organen van over leg stelt de commissie een aantal vra- MADRID, 12 dec. (TJPI) Pierre Lagaillarde, de hoofdfiguur van het ,,barricadenproces", die kort geleden naar Spanje is gevlucht, bevindt zich onder politie-bewaking in een apparte ment in Madrid. Twee politieagenten staan voor de deur van het apparte ment, dat in een van de buitenwijken van de Spaanse hoofdstad ligt, en wei geren iedereen de toegang. Het is niet bekend of Lagaillarde het appartement, indien hij dit wenst, mag verlaten. Een week geleden deelden de Fran se ambassade en de Spaanse regering mee, dat Lagaillarde zich in Madrid bevond. De 29-jarige Algerijnse depute is daar echter niet gezien, noch kon men een bevestiging krijgen, dat hij inderdaad in Madrid vertoeft. De journalisten hebben Lagaillarde zelf nog niet te zien gekregen, maar de politie-bewaking duidt er op, dat hij aanwezig is. Generaal Raoul Salan verblijft in zijn hotel in Madrid, waar hij gisteren nacht aankwam. Hij weigerde elk com mentaar. gen over mogelijke belemmeringen wel ke tot de stagnatie kunnen geleid heb ben. Vraagt de wet op de Bedrijfsorgani satie wellicht een te statische afbake ning van het bedrijfsleven? Schort er iets aan de paritaire bestuurssamen stelling? De openbaarheid van de ver gaderingen? De aanwezigheid van mi nisteriële vertegenwoordigers? Of is men misschien bevreesd dat schappen en privaat rechtelijke or ganisaties elkaar in de weg gaan lopen? Moeten er dan misschien regelingen komen die waarborgen ge ven voor de werkzaamheid der vrije organisaties? Of moet er iets met de wet gebeuren in dat opzicht? - Tenslotte wordt de raag gesteld of het bedrijfsleven behoefte heeft aan het overnemen van taken en bevoegdheden van de centrale overheid en, zo ja. of de bedrijfslichamen dan geschikt zijn of gemaakt kunnen worden voor het overnemen van die taken. Advertentie uilsluitend verkrijgbaar bij apothekers en drogisten AMSTERDAM, 12 dec. De Tilburg- se stadsschouwburg heeft vanmiddag, enkele maanden voor haar officiële opening, reeds een kostelijk geschenk gekregen: een heel mooi portret van mevrouw Theo Mann-Bouwmeester. Het is een aquarel van de Amsterdamse schilder Otto Hanrath, in 1929 drie jaar na het afscheid van de befaamde toneelspeelster, vervaardigd. Een doch ter van de schilder heeft het indertijd aan Frits vau Dijk geschonken. Ko van Dijk, neef van Frits zoals men /eet, heeft het vanmiddag in de hoofdstad aan de directeur van de Tilburgse schouwburg, Wim Bary overhandigd. Veel woorden hoefden er niet bij ge sproken te worden. Het was duidelijk, dat de schouwburgdirecteur bijzonder met het geschenk was ingenomen. Hij is voornemenj het een ereplaats te ge ven in de grote foyer. WASHINGTON, 13 dec. (A.F.P.) De federale rechtbanken van Texas en Illinois hebben de eis van de Republi keinse partij, dat de nieuwgekozen pre sident van de V.S. pas geïnstalleerd mag worden als in beide genoemde staten een hertelling van de uitgebrachte stemmen is verricht, niet ontvankelijk verklaard. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 13 dec. Nederland heeft in 1959 39,3 miljoen dollar bijge dragen voor de hulp aan minder ont wikkelde landen. Uit cijfers van minis ter Luns blijkt, dat dit bedrag gelijk staat met 0,42 pet van het nationaal inkomen. Minister Luns heeft dit over zicht aan de Tweede Kamer verschaft naar aanleiding van vragen van prof. Romme (K.V.P.) tijdens de algemene politieke beschouwingen in de Tweede Kamer. Het bedrag van 39,3 miljoen gulden is als volgt verdeeld: 23,6 mil joen als gift, ingevolge bilaterale over eenkomsten tussen Nederland en ande re landen; 3,0 miljoen als lening; 3,9 miljoen als bijdrage van Nederland aan hulpprogramma's van de V. N. en 8,8 miljoen als storting in het E.E.G.- fonds. De bijdragen van de V. S, beliepen 0,43 pet van het Amerikaanse nationaal inkomen (voor ca. een derde in de vorm van leningen). De cijfers voor Enge land, Duitsland, Canada België en Noorwegen zijn resp.: 0,37, 0,21, 0,22, 0,19 en 0,05 pet van het nationaal in komen van deze landen. Ko van Dijk overhandigt de direc teur van de Tilburgse schouwburg het portret van mevrouw Mann Bouwmeester. BATON ROUGE (Louisiana, 13 dec. (U.P.I.) Gouverneur Jimmie Davis zal de wetgevende vergadering van Louisiana op 17 december ir bijzondere spoedzitting bijeenroepen, ter bespreking van maatregelen tegen de bevolen inte gratie van de openbare lagere scholen. Gisteravond werd al besloten om alleen salarissen uit te betalen aan onderwij zers van openbare scholen, „die de wet ten van de staat eerbiedigen." De staat Louisiana als zodanig, en zijn wetten, zijn tegen de integratie en de met 96 tegen 2 stemmen in het Huis van Afgevaardigden aangenomen motie houdt derhalve in. dat de onderwijzers van de twee geïntegreerde openbare scholen in New Orleans geen salaris ontvangen, tenzij zij gaan werken bij scholen die uitsluitend „blank" of „zwart" zijn. Ook de werksters en con cierges valler onder de nieuwe bepa ling. Het gisteren aangenomen wetje is vrij wel een kopie van een wet, die reeds door een federale rechter ongrondwet tig is verklaard. Maar een nieuw ge ding zal nodig zijn om ook deze wet te begraven en de tijd, die daarmee ver strijkt, betekent voor gouverneur Davis winst. Advertentie HBfe NV' u-- phviAaud&Ad&i FRANKFORT, 13 dec. (UPI) De Wegtduitse justitie is een grootscheep se opsporingsaktie begonnen met als doelwit de voormalige S.S.-majoor Ri chard Bj\r. thans 49 jaar oud, die van mei 1944 tot januari 1945, toen het ge sloten werd, commandant is geweest van het, concentratiekamp Auschwitz. De officier van justitie in Frankfort heeft zich met een oproep tot mede werking gericht tot het gehele Duitse volk. Bar was de derde kömmandant van het uitroeiingskamp, waar Höss de gas kamers heeft ontworpen en Liebehen- schell dit werk voortzette. Beiden zijn in Polen veroordeeld en ter dood ge bracht. De laatste komandant van Ausch witz moet in of bij het. kamp zijn ge weest, toen de Russen het bestormden, maar nooit kon worden astgesteld dat hij in die dagen de dood heeft ge vonden. Een commissie, die zich bezig houdt met al hetgeen in Auschwitz is geschied en de Westduitse justitie voor ziet van rapporten, is van oordeel dat Bar waarschijnlijk nog in leven is. Met de door deze commissie bijeengebrach te inlichtingen heeft d° justitie Bar al geruime tijd gezocht, maar zonder re sultaat. Mede in verband met het feit, dat de meeste oorlogsmisdaden het volgend jaar ,;verjaren", acht de justitie thans een laatste krachtsinspanning nodig, waarvoor de medewerking van het pu bliek is ingeroepen. Hetgeen thans door de Westduitse overheid ondernomen wordt overtreft alles wat aan opspo- ringsakties ten behoeve van het pro ces in Neurenberg ondernomen is. Bar wordt gezocht op een ten laste- legging van medeplichtigheid aan een nog niet vastgesteld aantal moorden op gevangenen in het kamp Auschwitz. BRUSSEL, 12 dcc. (ANP) Naar hier wordt vernomen zullen maandag in de Belgische hoofstad besprekingen over economische kwesties worden ge houden tussen de Nederlandse minister van Economische Zaken, de heer De Pous, en zijn Belgische collega, de heer Van der Schueren. Tot de onderwerpen zouden onder meer behoren de belasting op oliepro- dukten en non-ferro metalen en de le vering van Nederlands aardgas aan de Belgische industrie. AMSTERDAM, 13 dec. De Neder landse operazanger Hans Kaart is ge- engageerd door de Grand Opéra in Pa rijs om daar in diverse opera's, te weten „Aida", „Othello", „Lohengrin", „Tannhauser", Samson en Dahlila", „Medea" en andere werken uit het grote repertoire, gastrollen te zingen. Zijn eerste optreden in Parijs is 13 januari a.s. ais „Radames" in „Aida". - y. - f f 77:, Op verschillende plaatsen in Drente staat het koren nog buiten vanwege de grote regenval. Het gewas begint helemaal groen uit te lopen. Men probeert nu nog te redden wat er te redden valt. Op het wit gevroren land in Emmen zijn de boeren druk bezig. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 13 dec. Het bouwvo lume voor het onderwijs voor 1961 be reikt een totaal van 275 miljoen gulden. Dit is vijftien miljoen guiden meer dan in 1960, zo blijk, uit een nota van mi nister Cals aan de Tweede Kamer. De kosten voor de bouw van gymnas tieklokalen zijn in dit totaalcijfer begre pen. Niet meegeteld zijn echter de der tig miljoen gulden voor de academische ziekenhuizen. Mr. Cals geeft verder in zijn nota het volgende overzicht: Kleuteronderwijs 11, gewoon lager en voortgezet gewoon lager onderwijs 33, buitengewoon lager onderwijs 6, uit gebreid lager onderwijs 23, kweekscho len en opleidingsscholen voor kleuter leidsters C, voorbereidend hoger en mid delbaar onderwijs 45, nijverheidsonder wijs 71, hoger onderwijs exclusief Wa- geningen en academische ziekenhuizen 68. Sector onderwijs ten behoeve van NEW YORK, 13 dec. (AFP, Rtr) De staten aan de oostkust van de V.S. werden gisteren door een zware sneeuwstorm geteisterd, die meer dan zestig mensenlevens eiste en alle lucht-, weg- en spoorwegverkeer ver lamde. Vanuit het zuidwesten komend, trok de sneeuwstorm over Fennsylva- nië, New Jersey, New York en Nieuw- Engeland, Vooral de steden Baltimore, Boston, Philadelphia en New York zijn zwaar getroffen. In New York lag de sneeuw meer dan dertig centimeter hoog. Maandagmorgen moest een och tendzitting van de Algemene Vergade ring van de Verenigde Naties in ver band met de sneeuwstorm worden af gezegd. Dit was de eerste maal, dat een vergadering als gevolg van het slechte weer niet kon doorgaan. Op de Newyorkse vliegvelden werd het vliegverkeer ontwricht. Wegen zijn door de sneeuw versperd en in het hartje van de stad strandden honder den automobilisten. De bovengrondse vervoersdiensten stonden volkomen stil. Alleen enkele lijnen van de onder grondse spoorweg functioneerden nog. De scholen werden gesloten en de han delskantoren werkten met een mini mum aan personeel. •Wil-•*«-' '"Wv-jL .Cv 9 Toen ik in Boekoba, aan de weste lijke oever van het enorme Vic- toriameer, bij pater Hans Bogaers W.F. uit Breda binnenviel, zat hij let terlijk verborgen achter stapels bankbil jetten. Hij is namelijk „general treasu rer" ofwel econoom van zijn bisdom en in die kwaliteit heeft een priester meer geld- dan zielzorgen. „Daarvoor ben je natuurlijk geen mis sionaris geworden", zegt hij kalm, „maar de werkelijkheid van de missie is nu eenmaal and°rs dan je je voorstelt. De kerk is ook een zaak en een zaak moet „gerund" worden". Het gaat hem goed af, geloof ik. Hij manipuleerde met zijn bankbiljetten, als een jongleur met ringen en later op de dag zag ik hem een bouwcontract afsluiten met de „dash" van een Ame rikaanse zakenman. Hij heeft er trou wens plezier in. Hij vliegt met zijn landrover door de stoffige heuvels, klimt bij een bouw als een aap op de steiger en als hij daar als een razende Roeland orders begint uit te delen, fon kelen zijn donkere ogen van puur ge noegen. „Wij doen alle zaken gecentraliseerd", zegt hij. „Ik koop en ik handel voor het hele diocees. Daardoor krijg je er varing. Daardoor krijg je relaties en daai-mee voorkom je, dat iedereen maar op zijn eigen houtje aan het financieren slaat". De zaken zijn grootscheeps. Het bisdom Boekoba heeft een voor- /aadmagazijn, dat op dat van een warenhuis lijkt (om een voorbeeld te noemen; op de dag, dat ik arriveerde, was er zojuist een scheepslading deu ren aangekomen) en er wordt gebouwd met een tempo dat bepaald imponerend is. Om concreet te zijn: pater Bogaers leidt op het ogenblik de bouw van drie kerken, drie ziekenhuizen, twee nieuwe missies, één grote en drie kleinere scho- Pater H. Bogaers W.P. len. Verder bestuurt hij de centrale garage, waar broeder Stefanus van Rooy uit St. Michielsgestel als technicus de scepter zwaait, regelt en verzorgt de hele financiering van het onderwijs -j» - an als laas", en treedt en passant ook nog op public-relation officer van zijn „b; kardinaal Roegamboea. Dat is een zorg apart. Want kardinaal Roegamboea. de enige zwarte kardinaal ter wereld, is een fel begeerde prooi voor - Amerikaanse collega's. Tegelijk met mij was er een hele foto-equipe van het Amerikaanse blad „Look", kerels die zo uit een film leken te zijn weggelopen en die het liefst de kardi naal een paar dagen lang voor hen alleen wilden hebben. Weinig kans overigens, want Rome heeft een fijne neus gehad. Kardinaal Roegamboea is een voorzichtig man. Ik ontmoette hem aan tafel. Hij was beminnelijk, goed lachs en attent, vol belangstelling voor Nederland en Europa, maar volstrekt onvermurwbaar als de kerk in Afrika Ier sprake kwam. Dan lachte hij sier lijk, zweeg, of deed alsof hij absoluut niet begreep wat er nu eigenlijk be doeld werd. Overigens, men moet in Nederland eens zien hoe hier een „prins van de ker). gehuisvest is; ccn woning zo kaal en leeg als een stal, zonder comfort, zonder elektrisch licht, zonder water. Om op pater Bogaers terug te ko men: ook dat is weer een nieuwe zorg voor hem. Er moet voor de kardinaal een nieuw huis worden gebouwd. Er moet voortgegaan worden met de vorming van kleine groepen Afrikaanse jongeren, die kunnen ope reren als landbouwcoöperaties. Er moet opnieuw een basis gelegd worden voor de in eerste instantie mislukte strijd tegen de publieke vrouwen. Dat klinkt misschien wat zonderling, maar door allerlei omstandigheden is Boekoba de plaats, van waar bijna alle publieke vrouwen van heel Oost-Afrika komen. Voor de kerk is dat een enorm pro bleem. Een eerste bestrjjdingspoging, samen met de Graal, is mislukt. Nu moet er opnieuw worden begonnen. Zo'n begin is echter ook weer het begin van een zaak. Dus: geld. Dus: pater Bogaers. Ja, dat is ook missie. Een jagende pater met een wapperende toog en een landrover met pakken vol bankbiljetten. Zo'n pater denkt natuurlijk wel eens terug aan zijn eerste tien jaar, toen hij nog echt „missionaris" was. Maar de missie is er niet voor de romantiek. ALBERT WET T,TNG het ministerie van O.K. en W. in totaal 263. Sector onderwijs ten behoeve van het ministerie van Landbouw en Vis serij (landbouwscholen en landbouwho geschool Wageningen) 8, internaten en seminaries 4. In totaal dus 275 miljoen gulden. Het bouwen volgens een arbcidbe- sparende wijze heeft een belangrijke stimulans gekregen door het Rotter damse initiatief om een aanzienlijk ge deelte van het over een reeks van ja ren benodigde aantal scholen in series van een bepaald type te bouwen. Met de verwezenlijking van dit initiatief is reeds een aanvang gemaakt. Gezien de tot nu toe opgedane ervaring, wordt verwacht dat deze wijze van bouwen in belangrijke mate de produktie kan opvoeren, zonder dat dit tot een ver zwaard beroep op de bouwmarkt be hoeft te leiden. De organisatie-commissie van e S.E.R. bereidt de nota's en rapporte voor, aan de hand waarvan de r^v}e.e „r Kamer en de S.E.R. volgend 3? gaan debatteren over de groeiremmWJ van de P.B.O. Over dat onderwerp is al heel wat gezegd, maar meest waren dat professorale uitspraken e rapporten van politiek gelieerd braintrusts. De organisatie-commisp heeft nu echter een loffelijke po£C™ gedaan ook de achterban van de nisaties, de massa waarvan de dffy drang tot het oprichten van bedrw lichamen eigenlijk moet uitgaan, het gesprek te betrekken. Zij ^ie7-e een lijst van vragen gepubliceerd, de organisaties aan een soort c0 7 fief gewetensonderzoek moet -ettc Het gaat om problemen, die zich <>J- bestaande bedrijfslichamen voordo9 en om de belemmeringen, die beWf ken dat. er geen nieuwe bedrVi lichamen bijkomen. ...t Als men de vragenlijst nagaat bhl zij inderdaad het gehele terrein v<t. klachten, dat in de loop van de j"re„ tot uiting gekomen is, in zich te he bergen: wrijving met de Pr'vaa2 rechtelijke organisaties, het probl*^. van de grote ondernemingen, E.E.G.-aspect, het wellicht te gaande overheidstoezicht. Daarna^ steken hier en daar de suggest' voor een oplossing door de vrag„f heen: zoals de mogelijkheid van lege schappen zonder verordenende b voegdheid, een andere afbakening v het bedrijfsleven, een veranderi™ van de wet e.d. De organisatie-commissie is ree listisch te werk gegaan. Wil men,nn groei van de P.B.O. stimuleren d zal men inderdaad de massa vari h CU.I lilt: IV umci uuuu U-C. uwoou- +nll bedrijfsleven aan het denken^ ich zetten. Dan zal men de P.B.O. 0 moeten benaderen als iets, dat z* voor aanpassing aan verandering leent. Tot nu toe heeft de discuss zich te zeer afgespeeld rond extreme standpunten van dwang onverschilligheid. AMSTERDAM, 12 dec. Mr J-Xfz1 der Hoeven, benoemd tot gewoon leraar in het Nederlands Staatsrec aan de gemeente-universiteit van Aju sterdam, heeft vanmiddag dit arn 0 aanvaard door het uitspreken van eg rede getiteld „regelmaat en norm". MJq september 1955 tot september heeft hjj deel uitgemaakt van P.v.d.A.-fractie in de Amsterdamse s meenteraad. (Advertentie) J\Ta bijna dertig jaar actief V en met grote liefde voor x het Apostolaat der Her eniging werkzaam te zijn ge weest eerst als redacteur van „De Mededelingen", waaraan hij direct een interessante inhoud en meer moderne vorm wist te geven en later als voorzitter heeft mgr. A. G. Smit zich ge noodzaakt gezien zijn functie neer te leggen. Wij weten, dat het hem een offer kost, want hij is met hart en ziel bij dit werk en helemaal zal het hem nooit los laten hij blijft trouwens lid van het dagelijks bestuur doch verstandelijke overwegin gen hebben hem tot dit besluit geleid, waarvoor men het groot ste respect moet hebben. Mgr. Smit is altijd gewoon ge. weest zich ten volle aan zijn taak te geven. Nu hij 4 decem ber zijn zeventigste jaar heeft voltooid en het pastoraat van de steeds groeiende parochie H. Ma ria Onbevlekt Ontvangen in Soest, toen hij er kwam 1400 en thans 3200 zielen tellend, hem steeds meer in beslag neemt, acht hij zijn tijd gekomen om heen te gaan. „Ik kan dit met een gerust hart doen," verklaart hij, als we hem in zijn pastorie een bezoek brengen, „omdat in dr. J. G. Remmers. rector van „Dekkerswald"een man, die in Rome Oosterse kerkelv wetenschap heeft gestuurd en een goed organisator is, een uitstekende 0 volger werd gevonden." Hoe voortreffelijk mgr. Smit het zelf gedaan heeft, is genoeg#1"?:, bekend, maar hij krijgt het zeker nog eens te horen op de afscheidsreceP1 donderdag in het Utrechtse Esplanade. Van nabij weten we, dat hij orK' zaglijk veel en dit alles met grote kennis van zaken heeft gedaan, om moeilijkheden van de christenenen in het nabije en midden-Oosten verzachten, ivaarvoor hij zo nodig goedgeslaagde acties op touw wist U zetten. Velen heeft hij in ons land door spreekbeurten meer begrip omtr"" het wezen en de schoonheid van de Oosterse liturgie bijgebracht. HU 190'n contacten tussen belangrijke figuren van de Oosterse en Westerse Kerk e. hij introduceerde bij de katholieke gemeenschap in ons vaderland verschf dene bisschoppen, zoals onlangs nog na het Eucharistisch Congres te Mu" chen, Maximos IV Saïgh, patriarch vari de Grieks-Melkietische kerk vorig jaar de Armeense patriarch kardinaal Agagianian. Onvergetelijk blijft hetgeen hij deed voor de stichting van Oekrainsch seminarie bijde paters Augustijnen in Culemborg, waaruit voortgevloeid de oprichting van het befaamde Utrechts Byzantijns K-0%', Wij denken aan de opleiding van Syro-Malabaarse zusters aan de Qene„'n kundige faculteit in Nijmegen, de actie voor de Palestijnse vluchtelingen< >- de bouw van een Mariakerkje te Bethlehem. En dit zijn nog maar erike spectaculaire activiteiten, waarvan hij de promotor was. „g „Mijn interesse voor de Oosterse vraagstukken is ontstaan in juli 13*J toen ik met mijn broer, mgr. dr. Jan Olav Smit, een pelgrimstocht naar H. Land maakte," vertelt onze gastheer. „WH logeerden in het semi"" et1 riet. vertelt onze gastheer. „Wij logeerden in het semi' St.-Anne pan de Franse Witte Paters in Jeruzalem. Professor Coutu' die liturgie en muziek van de byzantijnse ritus doceerde, bespeurde grote belangstelling hiervoor en gaf mij enige boeken mee. Ik bestudeeT ze thuis en ging in het land lezingen houden over de Oosterse liturgie, 2 bij ik zelf teksten uit de mis zong. In Rijsenburg was ik als seminar directeur van het koor geweest, zodat mij dit niet vreemd viel. N" "Tri gehoord te hebben, verzocht prof. dr. Titus Brandsma, die toen aan Apostolaat der Hereniging verbonden was, of ik daaraan wilde meewerk" Zo werd ik in 1(131 bestuurslid, en al spoedig ook redacteur van „De Me®. delingen". Ik wist niet, dat ik het jaar daarop pastoor in Socstdijk worden en dacht dit werk als kapelaan van de St.-Gertrudiskerk in Utre"' er rustig bij te kunnen doen." „f Pastoor Smit, die in 1952 bij het zilveren jubileum van het Apostolaa der Hereniging de titel van monseigneur kreeg, toen hij iverd benoemd 1 Geheim Kamerheer van de Paus een jaar eerder tijdens een beZ°jn aan het Nabije Ooosten werd hij archimandriet van Transjordanië \e 1955 ridder van het H. Graf, tevens conseiller van het Kapittel dézer Of bleek echter over een enorme werkkracht te beschikken. Zo draalde m~ niet hem in 1943 als opvolger van pater H. Keulen C.s.s.R., tot opv°lg van het Apostolaat der Hereniging te kiezen. se Bij speciale gelegenheden celebreert mgr. Smit volgens de byzantv" ritus, pen voorrecht, dat hem door de Oosterse congregatie in Rome m goedvinden van de aartsbisschop werd verleend.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 4