Ooltgensplaat wijst samenvoeging gemeenten van de hand Ex-Auschwitz-commandant loochende zijn identiteit Nederland gretige leverancier Fruitteelt in de N.-Oostpold nieuw Riva wil weer 18 pet. dividend uitkeren over hoger kapitaal MARGARINE MET LEEUWENZEGEL Reclaiï*^ MARGARINE MET LEEUWENZEGEL SPAT NIET! .mmÊBKBÊÊÊÊKmKm brinkers- margarinefabrieken - zoetermeer De OGEM in Venezuela Varkens voor Frankrijk Gunstig advies onder bepaalde voorwaarden Vooruitzichten voor 1961 redelijk natuur TOTAAL VAN F 10.000.-- Maakt Maatregelen tegen dochterbedrijven Richard Bar bij verrassing gearresteerd Emigrantenschepen in aparte N.Y. Haile Selassie in nieu^e richting? voor Uw z0"'1' Winst van de ESSO met 7,4 pet. gestegen Optimisme over 1961 amispatimihh! Als u alleen het beste goed genoeg vindt voor uw gezin neem dan voortaan uitsluitend De volmaakte margarine immers draagt het Leeuwenzegel. En alleen Leeuwenzegelmargarine bevat het natuur zuivere anti-spatmiddel: lecithine, een natuurproduct, dat ook voorkomt in melk en eidooier. En nfet te vergeten: Leeuwenzegels zijn tevens waardezegels. of één van de 82 andere geldprijzen tot een voor de gebruiksters van MARGARINE MET HET LEEUWENZEGEL. Bedenk bij nevenstaand plaatj'e een pakkend onderschrift, rijmpje of limerick. Schrijf het op de achterkant van een briefkaart, plak er twee rode Leeuwenzegels bij, die u afknipt van de sluiting der pakjes. U moogt zoveel briefkaarten met onderschrift inzenden als u wilt, om uw kansen te verhogen, mits u op iedere briefkaart steeds twéé rode Leeuwenzegels plakt. Per briefkaart slechts één onderschrift. De Inzendingen worden door een deskundige jury onder leiding van notaris J. Th. Dunselman te Amsterdam beoordeeld. De best-geslaag de onderschriften worden bekroond. Er is een eerste geldprijs van f2.500.-, een tweede van f1.000.-, een derde van f500.-, 40 van f100.- en 40 van f50.-. Sluitingsdatum 7 januari 1961. Adresseer uw briefkaart (met 8 ets. postzegel) aan Brinkers' Margarine- fabrieken. Zoetermeer. Schrijf uw naam en adres (gaarne duidelijk) aan de adreszijde. De uitslag wordt via raambiljetten bij de melkhandel bekendgemaakt. Als een der laatste gemeenteraden van Gocree-Overflakkee - alleen die van Dirksland en Goedereede moeten zich nog uitspreken heeft die van Ooltgens plaat dinsdagavond het memorandum van Gedeputeerde Staten inzake de sa menvoeging van gemeenten op het eiland behandeld. Burgemeester W. M. van der Harst waarschuwde hierbij zich te pre pareren op de ontwikkeling die Goeree- Overflakkee te wachten staat vooral van wege de ontwikkeling in het Deltage bied. Veel effect bleek het betoog van de burgemeester echter niet te hebben; met uitzondering van de twee vertegen woordigers van de KVP hield de raad vast aan het al drie keren eerder inge nomen standpunt, dat inhield een volle dige verwerping van de samenvoeging en behoud van de gemeentelijke zelfstan digheid. Behalve die samenvoeging besliste men ook nog in een groot aantal andere zaken, o.a. betreffende de bouw van een nieuw verenigingsgebouw waarvoor 35.000 uit het restant rampenfonds en ruim 25.000 uit een na de ramp ver kregen Zweedse houtschenking klaar ligt. Aan die fondsen heeft men echter nog niet genoeg, zodat de gemeente het hare dient bij te dragen - o.a. door voor schap pelijke prijs de grond te verkopen - en het bestuur van de Stichting 't Centrum een lening dient aan te gaan voor het ontbrekende. De raad behandelde deze zaak voor het grootste deel in geheime zitting. Na opening der deuren viel vrij vlot het besluit om alle gewenste mede werking te verlenen. Aan de Stichting van de Noordbra bantse Christelijke Boerenbond tot bevor dering van het r.k. tuin- en landbouw onderwijs kende men een subsidie toe, omdat de middelbare landbouwschool van deze stichting door ingezetenen der gemeente bezocht wordt; ook de Handels avondschool te Middelharnis verkreeg de voor de 5-jarige cursus gevraagde bij dragen, evenals de muziekvereniging UDI. Bezorgdheid om de gemeentefinanciën wekte een voorstel om 16.800 uit te trekken voor voorzieningen aan de oever van de Sluisse Haven. Deze oever is. zoals wij gisteren reeds berichtten, me de of vooral door uitbaggeren ten behoe ve van de veerdienst op Brabant, ver zwakt. De Dijkring Flakkee achtte on middellijke voorzieningen nodig Er werd uitvoerig over gesproken en de voorzitter noemde het een nare kwes tie, mede omdat de gemeente geen dek king heeft voor het geld. Uiteindelijk moest men er noodgedwongen wel toe besluiten. Vanwege het In gebruik nemen van de nieuwe begraafplaats stelden B. en W. voor om in de dorpstoren een leektri- sche luidklok te doen aanbrengen. De be graafplaats is een eind van de toren ver wijderd en daardoor kan de klokluider, die tevens grafdelver is, de klok niet meer luiden. Men trok 2100.- er voor uit. Voorts werd 2000.- gevoteerd voor het aanbrengen van een afrastering rond de vuilnisstortplaats, welke voorziening nodig is omdat er teveel en te chaotisch landbouwafval' wordt gestort. K.V.P. VOOR SAMENVOEGING Gekomen aan de behandeling van het memorandum inzake de samenvoeging van gemeenten verklaarde de heer Jac. Moerenhout (KVP). dat de samenvoe- gingingsplannen zijn volledige instem ming hebben. Hij zag mogelijkheden door aansluiting op de Beneluxweg, niet in het minst °°k om van de pendelarbeid af te komen maar ook voor het woningte kort, de bejaardenzorg, het tekort aan onderwijskrachten en de gemeentelijke classificatie. Ook inzake de sport moet veel verbeterd worden met name voor het katholieke Achthuizen, dat thans in alles op twee gemeenten - Ooltgensplaat en Den Bommel - is aangewezen, evenals met de uitbreidingsplannen. Wat de nieu we bestuurlijke kern betreft achtte spr. Achthuizen daarvoor de aangewezen plaats! De heren C. van Rossum (A.R.) en L. Hokke (C.H.U.) en A. Leijdems (SGP) wezen samenvoeging om praktische of- principiële redenen van de hand. Wethouder A. de Vos, sprekende na- slotte gaf de arrestant toe, dat hij Ri- cihard Bar was- Een stramme houding aannemend liet hij daarop volgen: „Ik ben officier geweest, behandel mij a.u.b. dienovereenkomstig". Hij doelde daarbij op de handboeien, doch deze werden hem toch niet afgedaan. Bar's vrouw was de justitie reeds bekend. Zij had steeds beweerd, dat haar man gestorven was, maar geen officiële aangifte gedaan Bar gaf bij een eerste verhoor toe. dat het handschrift over zijn leven uit de Berlijnse documentencentrale in derdaad van hem was. Hij zou, na het lezen van de persberichten over het te gen hem uitgevaardigde arrestatiebevel zichzelf hebben willen aangeven doch door een intieme bekende daarvan zijn afgehouden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. 21 dec. De „Zuider kruis", de „Waterman" en de „Groote Beer", gaan in de toekomst varen onder de vlag van een gloednieuwe Maatschap pij: de N.V. Trans-Oceaan. De Eer ste Kamer keurde gisteren een wetsont werp goed, waardoor de regering gemach tigd wordt de drie schepen aan de maat schappij over te dragen. Het rijk neemt overigens aan de nieuw'e N.V. deel. De schepen werden eerst gebruikt voor troepenvervoer, later voor emigranten- vervoer en nog weer later voor de repa triëring uit Indonesië. Nu is er niet vol doende emplooi voor. De N.V. Trans- Oceaan zal, naar de regering verwacht in staat zijn de schepen op ruimere ba sis te exploiteren. O.a. wordt gedacht aan reizen voor ouders van emigranten. UTRECHT, 22 dec. De overname prijs voor baconvarkens is gisteren door het produktschap van vee en vlees op zijn vergadering in Utrecht met zes cent verhoogd tot 2,34, 2,25 en 2.22 per kilogram geslacht gewicht voor de Verschillende kwaliteitsklassen. De ge- wichtsgrenzen worden gehandhaafd op 63 tot 68 kilogram. Deze maatregel is genomen om de ba- conecpont naar Enigeland enigszins te stimuleren n-u de Prijzen op de binnen landse markt dank zij een goede export naiar Frankrijk zijn gestegen. Men wil na melijk met het oog op de toekomst de Engelse markt toch van een zeker quan tum baconvarkens blijven voorzien. De Franse grenzen zijn nog steeds open voor de import van varkens uit Ne derland, hetgeen, samen met de gebrui kelijke grotere vraag in de Kersttijd, een verhoging van de Prijzen oP de bin nenlandse markt tot gevolg heeft ge had. Voor deze week werden exportaan- vragen ingediend voor 5000 levende en 15.500 geslachte varkens, 153 ton ham men, 79 ton schouders en 6 ton karbo naden. De heffing op de export naar Frankrijk is nog steeds 15 gulden per varken. De voorzitter van het produkt schap, de hee,r Joh. de Veer, noem de het huidige prijspeil verheugend. Het dekkingscijfer voor november was 53.200 tegen 65.900 in november 1959. Deze daling moet, volgens de heer De Veer, gezien worden als een waarschuwing te gen het langdurig onder de kostprijs afzetten van de dieren. In dit verband ADDIS ABEBA, 21 dec. (A.F.P.) °je een dinsdag gehouden persconferc11 heeft keizer Haile Selassie gezegd, be^, te zijn rekening te houden met alle s^t gesties, die hem gedaan worden om het van het land te verbeteren. Dit ne door waarnemers uitgelegd als een lofte voor een nieuwe politieke oriënt® NEW YORK, 21 dec, De Stan dard Oil Company of New Jersey (ES SO) verwacht over hot lopende boek jaar de hoogste winst sinds 1957, ter wijl ook 1961 met redelijk optimisme tegemoet wordt gezien, aldus is door de president de heer M. J. Rathbone, medegedeeld. De Investeringen zullen in 1961 onge veer $900 miljoen bedragen, waar door de investeringen van de afgelopen drie jaren overtroffen zullen worden. Voor olie- en aardgasonderzoekingen zal de vennootschap plm. $200 miljoen uitgeven. In de eerste tien maanden la de winst ten opzichte van 1959 met 7,4 pet. loegenomen. Deze bedroeg 567 mil joen tegen 528 in de overeenkom stige periode van 1959, of per aandeel $2,62 (2,46). De president verwacht een groeiende vraag naar ruwe olie, vooral buiten de Verenigde Staten. Voor de V.S. schat hij de stijging toename op 2,5 pet. ofschoon het mogelijk is, dat de winst over 1961 iets lager komt te liggen. Maar daar staat tegenover, dat de vraag naar olie buiten de V.S. in de komende jaren naar schatting met 6,5 pet. zal toenemen, zo meent mr. Rath bone. «iet het Ce dingsunderj. dal ZOETERMEER. J (Uk. di* U OP «wt wo»*— AMSTERDAM, 21 dec. Hoewel de nettowinst van Rlva over het boekjaar 1960 enigszins lag,er zal zijn dan in 1959, streeft het bestuur er naar over het in 1960 met ƒ605.000 tot ƒ3.025.000 verhoogde kapitaal een onveranderd dividend van 18 pet uit te keren. De algemene gang van zaken bij de onderneming in 1960 mag bevredigend worden genoemd. De bruto-opbrengst van de afdelingen verkoop automobie len, werkplaatsen en magazijnen is gestegen. Maar de daarui voortvloei ende hogere bruto-winst was niet vol doende om de gestegen kosten op te vangen. Dit is door het bestuur medegedeeld in de tweede buitengewone aandeel- huodersvergadering, waarin een voor gestelde statutenwijziging behandeld werd. Een der veranderingen betrof o.a. het maatschappelijk kapitaal, dat van ƒ3.500.000 tot 7.500.000 is ver hoogd, omdat dit bijna geheel ge plaatst is. De wijzigingen werden met algemene stemmen goedgekeurd. De toenemende schaarste aan ge schoold werkplaatspersoneel is ook op de gang van zaken van invloed. Door opleiding van jonge mensen in de eigen bedrijfsscholen en herscholing v personeel, afkomstig uit andere 1 drijfstakken, poogt de vennootscb dit vraagstuk op te lossen. De verkoop van automobielen 1 gezien de belangstelling voor Nieuwe Opel modellen en de nemende omzet van de Chevrol Corvair, verder stijgen. Indien men er in slaagt een spanning van onze economie te v"1 komen, zullen de vooruitzichten vC 1961 voor de bedrijven redelijk aldus het bestuur van de Riva. l>rc.<rdé en slaagde lopende Margarine met leeuwenzege! is uitsluitend verkrijgbaar bij de melkhandel. (Maasdam), P. Barto, J. Bastemeije^wi)1! Donkervoort; L. H. P. Dorsman, drecht), P. L. Dubbeldam. J. Evers r« t a nr Ci- 1 v LOOSDRECHT, 21 dec. Financiële manipulaties van een 22-jarige Uoos. drechtenaar zijn gisteren voor de politie aanleiding geworden de jongeman aan te houden en in hechtenis te stellen op be schuldiging van flessentrekkerij en po ging tot oplichting. De jongeman hij heeft liefst ne gen voornamen erfde eind vorig jaar van zijn grootmoeder een bedrag van niet minder dan 150.000. Hieraan was echter de clausule verbonden dat hij het geld niet vóór zijn 25ste jaar mocht aan raken. Ten koste van alles wilde hij het geld of een gedeelte daarvan in zijn bezit hebben en hij vond daarvoor een metho de. Een inwoner van Den Haag bleek nl. bereid het recht op een deel van de erfe nis van de jongeman te kopen. Dit be trof een bedrag van ruim 50.000, waar voor de jpngeman een bedrag van ruim 30.000 in handen kreeg Toen begon voor hem het luxe leventje. Hij gaf het geld. graag uit, naar het schijnt. Zo ver- f

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 6