Kabinet-De Quay spoedig terug? GEEN MINISTERS OP HET VLIEGVELD Anti-monarchale leuzen klinken in Wallonië In LAOS dreigt een tweede Korea Onenigheid van westerse landen over oplossing Vrijdag 30 december i960 12 pagina's Vrije sectorbelangrijk onderwerp van overleg feeder: Stakers lijden aan uitputting Poppen wachten op de atoombom Leger vordert vliegtuigen i Informateur bij prof. De Quay liet goede heertje van Barneveld Gematigd zachte lucht op komst Vlam in pan met oliebollen Elf doodvonnissen in Jordanië Het weer V ertegenwoordiger Verduistert 54 mille Weggelopen meisje aan Duitse grens opgevangen CHINA LAAT ZICH GF.LDF.N IN CONGO Buurt gebouw in de as gelegd Prins en prinsessen naar Oostenrijk Zachter (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 30 december Het groeiend optimisme omtrent de pogingen vaa prof. De Gaay fortman om het kabinet weer op korte termijn aan het werk te krijgen, is tot dusverre nog niet verstoord. Zelfs niet door een ge beurtenis, die de vrees voor een verstoring even deed terugkeren: be radiorede waarmede het anti revolutionaire Tweede-Kamerlid brs. C. P. Hazenbosch velen gis teravond verrast heeft. De heer Hazenbosch bracht nog eens dui belijk naar voren, waarom zijn Hactie gehandeld heeft zoals zij bat in de Tweede Kamer heeft Sedaan. Vanmiddag bespreking met A.R.-ministers en fractieleden Vertegenwoordiger zorgde er i Pluimveehouders wel het volle "Vegen. Hij betaalde met gelden, Vr.U'3 incasseerde bij het afleveren van (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, 30 december Gisteravond om vijf uur zijn koning Boudewijn en koningin Fabiola met een vliegtuig van de Belgische luchtmacht uit Spanje in Brussel teruggekeerd. De aan komst verliep zonder enige plech tigheid en het is aan de aandacht niet ontsnapt, dat zelfs niet één minister op het vliegveld aanwe zig was om het vorstenpaar te begroeten. Een uur later heeft de koning echter minister-presi dent Eyskens in het kasteel Laken in audiëntie ontvangen. Woensdagavond al had de koning op het landgoed San Calixto, in een onderhoud gehad met de Bel gische ambassadeur in Madrid, burggraaf Berry er. Volgens sommige berichten voerde Bou dewijn diezelfde avond ook nog een lang telefoongesprek met minister Eyskens. Extreme stellingen HET MEVWE DAGBIAD Hij legde <t <le nadruk op, dat het „?°r zjjn politieke vrienden en hem jv"K om een gewetenszaak, die plotse- nS de politieke situatie volkomen is saan beheersen. Van gewetensvolle men 'Van onze parlementaire redacteur) Den HAAG, SO dec. Nog voordat 5e minister-president prof. Dr. J. E. e Quay vanmorgen de wekelijkse bij- ,®bkomst van de ministerraad ging pre keren, is de informateur prof. De Gaay Fortman by hem op bezoek go- I pest en heeft in zijn huis een onder- j°ud gehad van een half uur. Vermoe- JGdiik houdt deze bespreking verband T/*t de verlangens van de minister- ir''si<(Hnt om iets meer garanties te l voor de toekomst, wanneer het vonil1 J" dezelfde politieke situatie °r de Kamer zal verschijnen. om half vflf zouden de "eiae AR-ministers Zijlstra en Van Aart- d A??et de leden van de fractie van 1® dr. Bruins Slot, de heer Roos- j' P en de heer Van Eibergen, met de tormateur een bespreking hebben. int6 *?eer ^an Eibergen heeft de 'motie (j gpdiend waarop de crisis in de Twee- Kamer acuut is geworden). tjD.HNEVELD, 30 dec. De gemeen- Ncbt e heeft naar aanleiding van ge- 0e "ten, die in Terschuur en omgeving V, .Guide deden, op verdenking van Weering een 42-jarige veriegen- hgu rdiger gearresteerd. Deze man heeft óe e"d ten nadele van zijn werkgever, Hon Vjeelhandel en veevoederfabriek van mstra te Utrecht, een bedrag rond 54.000 te hebben verduisterd. stopte met geld van zijn werkge- brjvfaten, die waren ontstaan door een van aakje, dat hij naast zijn functie Vertegenwoordiger op touw had ge- °cht ''i kocht eendagskuikens en ver red deze aan afnemers van zijn vee- met de belofte dat zij deze kui- ï'eiipna de opfokperiode an een aantal Nm tot een bepaald bedrag weer aan Z0Uden kunnen verkopen tegen een randeerde verkoopprijs. Dat ging hioj.' toen bleek, dat de kuikens later ,0e contractprijs ko-nden opbrengen. voor, In pluimveekringen rond Veld stond hij bekend als „het e heertje van Barneveld". sen kan men verwachten, dat zij ook een hun bevriend kabinet en een minis ter-partijgenoot, wanneer het niet an ders kan, ten val brengen. Het kabinet nu, aldus de heer Hazen bosch, wilde ons iets opleggen, waar voor wij ons zouden hebben moeten schamen. Het geweten van de AR was het meest geschokt door de overwe- gtng dat bij de beperkingen op de wo ningbouw de zogenaamde ,,vr(je sector" bestemd voor hen die gezegend zijn met voldoende eigen middelen daar van zou worden uitgesloten. De over heid wilde alleen de gesubsidieerde wo ningbouw beperken. Dit nu acht de AR sociaal niet verantwoord. Het was een moeilijke weg, die wjj kozen, aldus de heer Hazenbosch, maar wij zijn die weg gegaan met een zuiver geweten en dat eeft rust. Het geluid van de heer Hazenbosch Koning Boudewijn en koningin Fabiola van België hebben hun wittebroodsweken in Spanje onderbroken en zijn gister- heeft weer de aandacht gevestigd op avond teruggekeerd in hun vaderland. Hier arriveert het koninklijk paar bij het Daleis in Laken, waar de koning gister. de .vraag 0f ook de ,/vrije sector" be-1 avond nog minister-president Eyskens in particuliere audiëntie ontving. perkt moet worden. Dat" kan nog een moeilijke zaak worden voor prof De Gaay Fortman. Er zijn al waarschuwende stemmen vernomen, die zeggen: Als het kabi net de vrije sector gaat beperken, zou dat betekenen, dat de klok tien jaar wordt teruggedraaid en een sys teem van lang vergeten prijsbeheer- sing weer wordt ingevoerd. In dat ge val gaat er een ander geweten spre ken, namelijk dat van de liberalen. In A.R.-kringen schijnt men niette min geneigd te zijn toe te geven, ook zonder uitdrukkelijke toezegging dat de woningbouw in de „vrije" sector be perkt zal worden. Uit het hoofdartikel van dr Bruins Slot in „Trouw", blijkt dat het stand punt van drs. Hazenbosch ook dat is van zijn fractieleider. De A.R.-fractie heeft, zoals te verwachten was haar standpunt goed verdedigd. Intussen is duidelijk geworden dat de fractie de informateur welwillend tegemoet treedt en hem zeker niet halsstarrig wil tegenwerken. De informateur van zijn kant zelf een van de topfiguren in de A.R.-partij heeft alle begrip voor de moeilijkhe den van de fractie. Hoewel zijn zaak niet eenvoudig is, ziet hij nog voldoende mogelijkheden om tot eerl oplossing te komen. Het standpunt vari partij en fractie zijn in Utrecht tot elkaar ge bracht. Prof. De Gaay Fortman heeft die vergadering bijgewoond en daarbij het hem duidelijk geworden waar hij ie sleutel kon vinden. De Anti-Revo lutionairen hebben destijds ook bij de toto. waar zij principieel precies de zelfde ernstige bezwaren tegen hadden en nog steeds hebben, een uitweg ge vonden op het praktisch politieke vlak. Men redeneerde ook toen als volgt: wij zien de maatschappij ten onder gaan aan een nieuwe golf van goklust, maar het is beter op deze zaak nog enige in vloed te blijven uitoefenen dan hals starrig te zijn en uit de regering te treden. Nog andere zaken Er zal intussen nog wel meer moe ten worden opgelost dan alleen de be perking van de woningbouw. Prof. de Gaay Fortman heeft r.iet voor niets, na zijn gesprekken met prof. Oud en de heer Andriessen, gistermiddag nog ve le uren studerend en telefonerend door gebracht in het gebouw van de Eerste Kamer, waar hij laatstgenoemde, waar nemend fractievoorzitter van de KVP, had ontvangen. Het schijnt, dat het af ronden van zijn werkprogram hem al op heel andere zaken heeft gebracht dan de woningbouw. Men neemt aan, dat I de buurt van Sevilla, waar hij ziin de heer Andriessen zijn eisen heeft ge- i j u i A steld ten aanzien van de algemene km-1 ttebl OOdsweken doorbracht, derbijslagwet en de mammoetwet. Wat de kinderbijslagwet betreft, deze houdt een voor de liberalen en de christelijk- historischen moeilijk te slikken onder deel in. De K.V.P. verlangt namelijk, dat de verzekering reeds bij het eerste kind ingaat. In de avond is er weer een conferen tie geweest van niet minder dan drie uur tussen de informateur en de beide AB-ministers Van Aartsen en Zfjlstra. Eenvoudig ligt de zaak dus blijkbaar niet. Toch kan men horen, dat vermoe delijk de volgende week de oplossing zal komen, en dat Wim Kan gerust kan zijn: „Prof. De Quay komt vóór het nieuwe jaar nog niet terug, maar daar na is hij spoedig te verwachten," aldus gisteren een radio-commentator, die in AR-krfngen goed is ingevoerd. Koning Boudewijn in België teruggekeerd De vorst zou in dit gesprek uiting hebben gegeven aan zjjn diepe bezorgd heid over de gebeurtenissen in België. Ify zou ook het voornemen te kennen hebben gegeven z«n huweiyksreis te on derbreken en onmiddellijk naar Brus sel terug te keren, indien de toestand dit noodzakelijk zou maken. In het ka binet van de eerste minister bestem pelde men deze berichten echter als )n militaire kleding stonden in Reggane, in de Franse Sahara, opgesteld vóór het derde Franse aloomexperiment S(l<xg jiMen wilde nagaan wat de uitwerking van de explosie zou zijn pp diverse kledingstukken van personeel van de strijdkrachten. onjuist. De premier, zo verklaarde een woordvoerder, heeHnte koning geregeld op de hoogte gei.ouucn van de ontwik kelingen in de staking, maar de ko ning is naar Brussel teruggekeerd zon der (lat de regering daarvan vooraf op de hoogte is gebracht Is dit een diplomatieke leugen van de regering om bjj de oppositie niet de indruk te wekken dat zij de situa tie als hijzonder ernstig aanziet? De ze explicatie is mogelijk, maar de meest voor de hand liggende verkla ring is, dat koning Boudewjjn de pu blieke opinie geen reden tot kritiek op de troon heeft willen geven. Toen in februari 1953 de Belgische en Ne derlandse kustgebieden door de be ruchte overstromingsramp werden geteisterd, hebben velen de koning er een verwijt van gemaakt dat hij rustig zijn vakantie aan de Azuren- kust doorbracht. Niet voordat de pers duidelijke toespelingen had ge maakt op de ontroerende aanwezig heid van de Nederlandse koningin in het rampengebied, keerde toen de Belgische koninklijke familie naar België terug. Het heette, dat de rege ring en de Belgische ambassadeur in Parijs, baron Guillaume, verzuimd hadden de koning van de werkelijke omvang van de ramp op de hoogte te stellen. Hoe dan ook, regering en vorsten huis hebben ditmaal de fout van 1953 niet willen herhalen. Boudewijns terug keer volstaat niet om aan de staking een einde te maken, maar zijn aanwe zigheid in het land verstevigt de posi tie van de monarchie. Daarvoor is het overigens niets te vroeg. Op een mas sabijeenkomst in het Waalse mynwer- kersstadje Quaregnon heeft de socia listische senator Busieau dinsdag in het openbaar de afwezigheid van de koning gelaakt. Tijdens die meeting werd door de betogers de Marseillai se gezongen. Op vele muren in Wallo nië is de leuze gekalkt: „Vive la re- publique!" Ook tijdens de betogingen in de hoofdstad klonk gisteren het „Weg met Boudewijn" en „Leve de republiek" in de straten. Dat zijn wel geen leuzen, die door een massale volksbeweging worden gedragen, maar het republikeinse virus, waarvan tij dens de anti-LeopoIdistische campagne, tien jaar geleden, reeds duidelijke spo ren merkbaar waren, vindt in een si tuatie van chaos en sociale onrust als deze toch onvermijdelijk een gunstige voedingsbodem. Dit alles neemt intussen niet weg dat aan 's konings terugkeer geen po litieke betekenis mag worden ge hecht. Zoals wij eerder reeds bena drukten, hebben zowel de regering als het socialistische Algemeen Belgische Vakverbond extreme stellingen betrok ken, die zij zonder gezichtsverlies niet meer kunnen verlaten. Maar het staat thans wrpwel vast, dat de regering de krachtproef zal winnen. In geheel Wal lonië vertoont het stakersfront tekenen van uitputting. Nergens ontmoet de staking nog enige sympathie. Bij de stakers en de door de gedeeltelijke verlamming van de spoorwegen tot on- vrijwillige werkloosheid veroordeelde arbeiders heerst geldgebrek. (Vervolg op pagina 7) GRONINGEN, 29 dec. Gisteravond hebben Duitse douane-autoriteiten in Bunderneuland een 16-jarig meisje uit Groningen aangetroffen in de koffer ruimte van een Duitse personenauto, die de grens wilde passeren. Het meisje, van beroep hulp in de huishouding, was dinsdag niet in de ouderlijke woning teruggekeerd. De inzittenden van de Duitse auto, twee jeugdige inwoners van Wilhelmshaven, hadden zich door het meisje laten overreden haar ille gaal over de grens te helpen. De Duitse autoriteiten hebben haar aan de Neder landse politie overgedragen. LONDEN, 30 dec. (Rtr., UPI) Het wordt steeds duidelijker, dat de interne politieke conflicten in het Zuidoostaziatisehe koninkrijk Laos en de daaruit resulterende burgeroorlog een ernstige bedreiging opleveren voor het tot stand komen van een goede verhouding tussen de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten. In politieke en diplomatieke kringen in Londen wor den hierover de laatste dagen vele behartigenswaardige dingen gezegd. Het feit, dat Rusland de „rebellen" van kapitein Kong Le en de Pathet Lao met wapens steunt, terwij] de Verenigde Staten hetzelfde doen met de troepen van generaal Phoemi Nosavan, bewijst afdoende dat beide grootmachten dt kwestie-Laos hoog opnemen en een compromis tussen beide, tot op heden onverzoenlijk gebleken standpunten lijkt voorlopig niet waarschijnlijk. Diverse diplomaten noemden de huidige crisis „zeer ernstig", _iiet het minst omdat communistisch China kennelijk van de gelegenheid gebruik wil maken zich te laten gelden. De regering in Peking, al dus deze diplomaten, wil op deze wijze tevens wraak nemen op Amerika, omdat zij door dit land nog steeds niet wordt erkend. Op het ministerie van b Itenlandse zaken in Londen wordt momenteel ernstig studie gemaakt van de brief over de kwestie-Laos, die de Chinese minister van buitenlandse zaken Chen Yi, heeft doen toekomen aan zijn Russische en Engelse collega's. Chen Yi dringt in deze brief aan op her vatting van de Geneefse conferentie die in 1954 de vrede in Indo-China De twee grote mannen van Laos, prins Boen Oem (links) en generaal Phoemi Nosavan, resp. premier en minister van defensie in de nieuwe, westers gezinde Laotiaanse regering. Het zijn de troepen van generaal Nosavan, die het legertje van de rebellerende kapitein Kong Le en de Pathet Lao uit het grootste gedeelte van het koninkrijk hebben verdreven. De nieuwe regering is door de koning van Laos erkend en wordt gesteund door de Verenigde Staten. LEOPOLDSTAD, 30 dec. (AFP) - Het Congolese leger heeft alle vlieg tuigen, die het binnenlandse lucht verkeer in Congo onderhouden, met Ingang van donderdagmorgen gevor derd. Alle regelmatige binnenlandse, ■lichtdiensten werden vandaag ge staakt. Men veronderstelt, dat de vijftien gerequireerde toestellen door het leger zullen worden gebruikt voor het over brengen van troepen uit Kasai naar de provincie Kivoe. Tot dusver zijn echter nog geen berichten over troepenbewegingen ontvangen. NEW YORK Het secretariaat van de Verenigde Naties heeft bekend gemaakt, dat na overleg met president Kasavoeboe is besloten, dat de leden van de verzoeningscommissie van de Verenigde Naties voor Congo op drie januari in Leopoldstad zullen aan komen. Diezelfde dag zullen zij van gedachten wisselen met de leden van het bureau der commissie, die zich al in de Congolese hoofdstad bevinden. DE BILT, 30 dec. Eon in betekenis afnemende regenzone van een depressie verplaatste zich vanmorgen over Enge- a iTt ■'an8zaam in oostelijke richting. Achter deze zone dringt morgen ge matigde zachte oceaan lucht tot ons land door. In verband met de bewol king zal de temperatuur in de komende nacht in het gehele land boven het vriespunt blijven. De afgelopen nacht vroor het in het noordoosten van het land nog vijf graden. Daarentegen kwam in het zuidwesten geen vorst voor. max mm neersl Station Weer temp temp afgel gisteren 24 uur Den Helder geh. bew. 2 1 0.2 Ypenburg geh. bew. 2 -1 0 Vlissingen geh. bew. 4 2 0 Eelde on bew. 2 -5 0.3 De BUI onbew. 2 -5 0.3 Twente geh. bew. 3 -2 0 Eindhoven onbew. 3 -3 0.1 Z -Limburg geh. bew. 3 2 0 Stockholm motregen 3 1 1 Oslo geh. bew. 2 -0 0.5 Kopenhagen g-2h. bew 4 2 0.4 Londen regen 7 1 1 Amsterdam mist 2 -1 0 Brussel zw. bew. 4 2 0 Luxemburg mist 1 -1 1 Parijs zw. bew. 6 1 1 Bordeaux motregen 9 6 15 Grenoble geh. bew. 2 -0 8 Nice onbew. 12 3 0 Berlijn motregen 2 0 0.1 regelde. Met name vraagt de Chinese bewindsman, dat de commissie voor drie man, die door de conferentie in Genève werd ingesteld om in Zuid- Oost-Azië toezicht te houden, haar werkzaamheden weer zal opvatten. De commissie werd destijds teruggeroe pen op verzoek van de regering van Laos, die van mening was dat de communisten er misbruik van maak ten om illegale steun te verlenen aan de rebellen van de Pathet Lao. Verleden week heeft de Engelse regering de Sovjet-Unie gewaar schuwd in Laos niet tussenbeide te komen. Moskou beschuldigt de Ver enigde Staten ervan, dat zij zich mengen in de interne aangelegen heden van Laos en de V.S. op hun beurt verwijten Moskou de wapen leveranties aan de troepen van Kong Le en de Pathet Lao. Inmiddels gaan zowel de Russische als de Amerikaanse regering door met hun wapenleveranties, waarbij de V.S. zich op het standpunt stellen, dat de pro-westerse regering van prins Boen Oem de wettige Laotiaanse regering is, o.m. omdat deze door de koning van Laos is erkend. De Sovjet-Unie en communistisch China daarentegen houden vast aan hun standpunt, dat de regering van de naar Cambodja uitgeweken neutralistische premier Soevanna Phoema de wettige regering van Laos is en dat deze regering weer aan de macht dient te komen. Minister Chen-Yi schrijft in zijn brief dan ook, dat de commissie van drie man, als die weer aan het werk gaat, contact moet zoeken met Soevanna Phoema en in ieder geval het bewind van prins B®en Oem moet negeren. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken gaf gisteren een verklaring uit, waarin officieel werd meegedeeld, dat de Verenigde Staten. Engeland, Frankrijk ,,en andere lan den" het niet eens zijn over de manier waarop de moeilijkheden in Laos moeten worden opgelost. Engeland, Frankrijk en de „andere landen" willen een regering op brede basis in Laos, waarin ook neutralis tische politici en zelfs vertegenwoor digers van de Pathet Lao zitting heb ben. Alleen een dergelijke regering zou kunnen voorkomen dat Laos een tweede Korea wordt. De Verenigde Staten daarentegen zijn voorstander van een regering van rechtse politici, omdat de regering van Laos volgens hen westersgezind moet zijn. Als er neutralisten en Pathet Lao-mensen in de regering komen zal de communis tische invloed in Laos toenemen, zo menen de Amerikanen. ELBURG, 30 dec. Een felle uit slaande brand heeft vanmorgen vroeg een nood-buurtgebouw in de buurt schap de Hoge Enk onder Doornspijk in de as gelegd. De gehele nacht wa ren de bewoners aan het oliebollen bakken geweest en bij het opzetten van een nieuwe pan met olie sloeg de vlam daar in. In korte tijd stond het gebouw in lichterlaaie. De onmid dellijk gealarmeerde brandweer van Doornspijk kon tegen de vlammenzee echter niets meer uitrichten en moest zich beperken tot het nathouden van de belendende percelen. De gehele inventaris, waaronder 800 boeken, een orgel en 5.000 oliebollen, vmarvan de opbrengst bestemd geweest zou zijn voor een meisjeskoor en de leesbibliotheek, ging venoren. Het ge bouw was wel, de inventaris niet te ge., brand verzekerd. AMMAN, 30 dec. (U.P.I.) Elf man nen, onder wie twee Syrische functiona rissen. zijn gisteren in Amman. de hoofdstad van Jordanië, terdood ver oordeeld, omdat zij schuldig zijn bevon den aan een aanslag met een tijdbom op de vroegere Jordaanse premier Hazza Majali. De aanslag werd op 29 augustus ge pleegd in het kantoor van de premier Vijf andere verdachten werden door het hot vrijgesproken. Vier van dc terdood veroordeelden bevinden zich in voorar rest. De anderen, onder wie de Syriërs zijn voortvluchtig en werden bij verstek veroordeeld. DEN HAAG, 30 dec. Prins Bern hard en de prinsessen Irene en Marijke XD"Tr£ntPe; regerings „Friend! vertrokken. naar °°stenrijk Verwachting tot zaterdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Zwaar bewolkt met hier en daar opklaringen en op de meeste plaatsen enige regen of motregen. Matige, nu en dan krachtige wind tussen zuid en zuidwest. Zachter. Zaterdag: Zon: 8.48-16.38. Maan: 16.00-07.02.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 1