Heimwee naar de goede oude tijd poly-kfj bij Fokkelman V' Rusland komt -nader tot het Westen Belastingverlaging op sigaretten -e rot Achtervolging in Putte Heimwee „Betere schoor' IJzeren Gordijn spleet vaneen Douane rijdt boter- smokkelaar klem iBlBilll -- z <3 h h a b s s d 1< li VRIJDAG 30 DECEMBER 1960 Tussen de Eerste en de Tweede Wereldoorlog is er in ons land een boek verschenen, getiteld „Nieuwe mensen in Moskou". De communisti sche schrijver verkondigde er in, dat daar aan de rivier de Moskwa een nieuw soort mens aan het ontstaan was, de communistische, gelouterd en gestaald in de Leninistische opvatting van het Marxisme, gevormd in de nieuwe technische cultuurgemeenschap van de Sovjet-Unie, die alle handen met het verleden verbroken had. Zijn nieuwe mensen waren niet met de geest van het kapitalisme besmet, nimmer op gemeen gewin uit en bereid, alles en desnoods ook zichzelf aan het heil der communistische samenleving op te offeren, in ieder geval zich er geheel aan te wijden, met een verheerlijkte blik op een heer lijke toekomst, waarin het arbeidersparadijs van droom tot werkelijkheid zou worden. Het valt te hegrijnen, dat vele communisten stellig in deze nieuwe mens geloofden. Onder de leuze „gods dienst is opium voor het volk", waren de kerken gesloten en de Kerk kon aldus haar, volgens hun opvaltingen verderfelijke invloed op de geesten der mensen niet meer uitoefenen. Met alle burgerlijke vooroordelen was voorts afgerekend. De nieuwe mensen in Moskou en natuurlijk ook die daarbuiten, hadden het belastende, tsaristi sche verleden totaal van zich afgeworpen. De technische vooruitgang zou hun denken en doen beheersen, zelfs geheel in beslag nemen. Weten, seliap en techniek zouden de levensopvatting en ook de levenswijze van de sovjet-mens bepalen. Dit alles was in belangrijke mate theorie van lieden, die niet geheel ten onrechte een somber verleden wilden goedmaken. Maar ze vergaten, dat ook de mensen in Sovjet-Rusland. mensen zijn, met deugden en gebreken en dezelfde ver langens als de mensen overal in de wereld, met als eerste ideaal een huiselijk, gezellig leven na een dag van hard werken, naar eigen bezit en eigen mogelijkheden, om hun eigen toekomst en die hunner kinderen te bepalen. Voordat de theoretici het in de gaten hadden, consolideerde zich het verzet tegen hun alle menselijke factoren verwaarlozende hervormingen. OBSERVATOR 55/45 HERENPANTALONS Hef nieuwe, pompeuze gebouw van het ministerie van buiten, landse zaken te Moskou staat temidden van oude, houten hui zen, de typisch Russische „isba,s,\ waarin reeds de mensen van Dostojefski en Tsjechov woonden. „maatkleding" voor uw woning woninginrichting In de bioscopen draaien slechts partij-propagandistische films die sovjethelden verheerlijkenEen straatbeeld in Moskou. Pijldiensten naar ZUID-AFRIKA (2 per week) per UW PREFERENTIE - ONZE REFERENTIE Inlichtingen en boekingen bij uw passagebureau ot ALITAUA, Uidsefllgtn 7, Amjlefdflffl-C? Iel. 24.99.37/38. ROTTERDAM: it. 2 t e y 8 n w 8 o u n v A woi gas hel' wei en goe de ken kor hal In vie: kle nnd me dat 7." Ma gek als Wie E De geb de een Het ma, drie gez ze van in ruii \1 O gen Ben voe Ze huil Paa voo den ster zou litif opg van SOVJETMENSEN worden weer mensen richt over raketbases in Siberië, tegen Rood China gericht, past in het zich wij zigende beeld der wereldverhoudingen Khroetsjefs reis naar de Verenigde Staten was een symptoom van een toe naderingspoging, welke zopas weer be vestigd is door de waarderende woorden, door mir. K. aan het adres van de nieuwe Amerikaanse president, Kennedy, ge sproken. Dit is overigens hoge politiek. Laten we ons hier bepalen tot om zo te zeg gen de dingen van alle dag, die inmid dels beter dan enige politieke be schouwing ons duidelijk maken, welk een machtige verandering zich aan het voltrekken is. Hierin zit wellicht een hoopgevend perspectief voor de toe komst. De kolos Sovjet-Rusland, die het ontzaggelijke wegens zijn enorme be volking landhongerige Rode China met eeh zekere angst gadeslaat, staat dich ter bij ons, dan we denken of uit dc re devoeringen van Mr* K s.c. zouden kun nen concluderen. De Sovjet-mens blijkt minder „nieuw" dan voorspeld werd en wordt als het wa re weer geestelijk in de Europese ge meenschap opgenomen. De machtheb bers in het Kremlin hebben blijkbaar reeds lang hun streven opgegeven om de Russische massa van de rest van de we reld af te zonderen. Het IJzeren Gordijn werkte trouwens allang niet goed meer. De Sovjet-Russische toeristen zagen een in menig opzicht betere wereld dan ze ook maar vermoed hadden en het con tact der Sovjet-burgers met het immer stijgend aantal vreemdelingen in hun ei gen land had eveneens zijn uitwerking. Die vreemdelingen genieten een veel grotere bewegingsvrijheid dan voorheen. Wij voor ons persoonlijk hebben het nog meegemaakt, dat men bij een bezoek aan Moskou zijn pas reeds aan het sta tion moest afgeven. Zonder pas uitgaan was gevaarlijk. Men bezocht de voor naamste bezienswaardigheden in groeps verband. Zonder speciaal verlof naar een andere stad reizen, hiervan was geen sprake. Russisch geld mocht men niet I bij zich hebben. Het dragen van uitzon derlijke kledij, als b. v. plus fóurs, werd sterk afgeraden, het bezoek aan het eni- ge, pas geopende café Moskwa ontra- den ,de beruchte gevangenis, de Loebjan- ka, mocht niet gefotografeerd worden en elke gemaakte foto moest in Moskou ontwikkeld worden en werd dan natuur lijk gecensureerd. Dat was in 1936. Con tact met de burgerij was uiterst moei- lijk. Wij hadden heimelijk dollars mee- i genomen en er bleek een zwarte markt voor te zijn, via de Engels sprekende ho telportier Tegenwoordig kan men zonder spe ciale toestemming dagenlang in de Sov jet Unie reizen. Laten we nu eens na gaan, wat zo'n reiziger over zijn erva ringen vertelt..Hij constateert ten eerste I da» de mensen in de trein veel toe- schietelijker zijn dan gewoonlijk, zelfs meer. dan wanneer ze thuis zijn. De Rus sen reizen graag, wellicht juist, omdat ze zich vrijer voelen, tussen totaal on bekenden, die evenals zij er eens uit zijn. Rusland is groot en men reist da gen achtereen in dezelfde trein. Er wordt in de betrekkelijk kleine comparti menten gezellig over alles en nog wat ge praat. Men kaart en drinkt en gaat vaak naar de restauratiewagen. Daar koopt men de kelners om, teneinde tot diep in de nacht thee te kunnen blijven dria- ken In de trein wordt de gemiddelde Rus niet gehinderd door een zeker min derwaardigheidscomplex tegenover de man uit het westen. Hij weet nu wel. dat zijn huis veel bescheidener is inge richt dan het gemiddelde Europese of Amerikaanse en dat het ook erg klein is. Meubelen, tapijten en gordijnen doen armoedig aan. Hij schaamt zich een beetje en dit is, aldus onze reiziger, be slist een kleinburgerlijke mentaliteit voor een communist. In de trein is de Rus overigens opeens geen communist meer. Hij gooit alle partijdoctrines van zich af, maakt geen propaganda en wil alles over het westen te weten komen. Wan neer het ijs gebroken is, spreekt hij er zijn voldoening ove,r uit, dat geen volks commissaris of een mannetje van het Po litburo hem meer kwalijk neemt, dat hij trots is op eigen bezit en dit probeert uit te breiden Oe na-oorlogse Rus is alles behalve een klassebewuste revolutionair. Thuis wil hij een ordentelijk burger- mansbestaan leiden Dit geldt ook voor de arbeider. Ideologie en politiek dringen zijn huiskamer niet binnen. In verband hiermee maakte onze rei ziger de volgende rake opmerking: evenals i„ alle, autoritair geregeerde landen probeert ook in de Sovjet-Unie het gezin het pjdvéleven af te schermen, het te maken tot een klein reservaat voor een leven naar eigen inzichten. En., ofschoon de twintig jaren Sta linisme, waarin alles uit het volk gehaald werd, wat er uit te halen viel, zowel uit de spieren als uit de geesten, de oorlog en de hongerperioden daarna ogenschijn lijk de herinnering aan het tsaristi sche verleden uitgewist lijken te hebben valt er een zeker heimwee naar te con stateren. Men zoekt weer naar contact met het westen, hetwelk in 1917 door de bolsjewistische revolutie opeens geweld dadig en bloedig verbroken werd. In de ze moderne tijd, terwijl er in Sovjet Rus land inderdaad indrukwekkende presta ties op wetenschappelijk en technisch ge bied geleverd worden men hoopt, als eerste aardebewoners de maan te zul len betreden probeert elke Rus, die het maar enigszins kan doen, er een salon op na te houden, ingericht volgens de burgerlijke opvattingen van de ja ren omstreeks 1910 Als men zon dags thuis is vaak is deze een ge wone werkdag wordt er bij voorkeur thuis van genoten. Er buiten, ook in de schouwburgen en bioscopen, wordt men altijd weer met de politiek en de com munistische ideologie geconfronteerd, die overigens nogal enkele veranderingen on dergaan heeft, naar de ouderen weten. Ze spreken met een zekere weemoed van „die goede, oude tijd Het ideaal van alle Russische ouders is, hun kinderen in een z.g. betere school" opgenomen te zien, hetgeen lang niet altijd van hun rapporten af hangt. Dan kunnen die kinderen met de kinderen van de „hogere standen" om gaan, met die van doktoren, directeuren, officieren enz, In een wijk voor de „be tere stand" te wonen is een ander ideaal en het houden van een dienstbode is daarbij inbegrepen. De kinderen worden tot goed leren aangezet, omdat slechts met een diploma weer een ander ide aal bereikt kan worden: studeren aan een universiteit. Zijn ze daar geslaagd, dan staan alle functies van betekenis voor hen open. Handenarbeid wordt in Sovjet-Rusland min of meer als minder waardig beschouwd. Intussen verdienen bekwame arbei ders in de mijnen of fabrieken, wier werk praktisch met dat van een inge nieur of technicus gelijk staat, dank zij een bijzondere begaafdheid, vaak even veel als deze functionarissen en soms evenveel als een directeur. Dan halen ze een jaarlijks inkomen van 40.000 tot 50.000 roebel peT jaar. Dit is vooral bij arbeiders in de atoomprojecten het ge val. Het, gemiddelde inkomen van een ar beider bedraagt tussen twee haakjes van 600 tot 1200 roebel per maand. De minst betaalden ontvangen gemiddeld 400 tot 500. Deze lonen gelden ook voor kan toor- en ander personeel. Men kan, ge zien de Russische verhoudingen en de prijzen der eerste levensbehoeften, de roebel op een halve gulden en iets meer stellen, hoewel die vergelijking enigs- zing mank gaat. Tegenover deze arbeiderslonen staat intussen dat de prijzen der levens middelen naar verhouding hoog zijn. Een arbeidersgezin van Vier personen moet voor zijn levensonderhoud een be drag van ongeveer 1500 roebel opbrengen waaruit noodzakelijkerwijze volgt, dat ook de vrouw moet werken, wil men de eind jes aan elkander knopen, want een liter melk kost twee roebel, een pond witte brood twee en een halve roebel, een kilo boter veertien roebel. Niemand klaagt echter, want enkele jaren geleden betaal de men het dubbele voor veel slechtere kwaliteiten. Al weet de gemiddelde Sovjet Rus te genwoordig wel, dat hij het niet zo best heeft, tegenover de mensen in de kapitalistische landen, hij hoopt op de toekomst, hij zag gedurende de laat ste jaren belangrijke verbeteringen en is er daarom verre van, om nu maar het communisme van zich af te wer pen. Maar zo dit een tiental jaren gele den nog zijn leven vulde, of geacht werd dit te vullen, hij heeft thans andere wen sen. Nog steeds komt het voor, dat een gezien van vier personen in één kamer woont. Kort geleden heeft de regering een eind gemaakt aan de hand over hand toenemende particuliere woning bouw, welke ze aanvankelijk bevorder de, teneinde binnen vijftien jaar de wo ningnood op te heffen. Maar de parti culiere bouwondernemers gingen te ver naar haar zin. Overal in Sovjet Rusland bloeien heden ten dage kleine, parti culiere ondernemingen die kunnen blij ven voortbestaan, omdat in tal van ge vallen de wet hiertoe de mogelijkheid openlaat. En ook, waar de overheid io staat is, het te verbieden, treedt het par ticuliere initiatief op. In Moskou en omgeving b.v. wemelt het van parti culiere kleermakers, die handen te kort komen. Niemand heeft er principiële bezwaren tegen, zich door hen te laten kleden en, zoals de overheid zegt. te 13- ten uitkleden.. Tal van staatsonderne mingen besteden voorts werken uit. aaI1 particuliere ondernemingen, tot de col lectieve boerderijen toe. In het interessante artikel „Over de uitputting der ideologieën (in de krant van woensdag), werd er op hoger ni veau de aandacht op gevestigd, dat ideo logieën als het Marxisme niet meer i° staat zijn, de mensen te bezielen. Nuch tere feiten, zoals we ze hier weergeven, vormen er een duidelijke illustratie van. Ook de jeugd in Sovjet Rusland leeft niet meer in de ban van het communis me. Vele intellectuele jongeren vluchten in de wetenschap, de techniek en de_ cul tuur, om zich daaraan geheel te wijden, metverwaarlozing van de communisti sche doelstellingen en de communis4'" sche ideologie. Me„ zou dus kunnen zeggen, dat Ij1 Sovjet. Rusland een geestelijke crisis 's militair zou verzwakken, is niet waar schijnlijk en misschien ook niet wenselü1' gezien de opkomst der Aziatische e" Afrikaanse massa's maar heel belang rijk is toch wel, dat de Sovjet-mens weef een gewoon mens wordt en aldus ons eP heel de Westerse wereld nader komt. vooral geestelijk er naar toe groeit. Kreukherstellend, wasbaar, krim pen niet, plooihoudend. Onberis pelijke afwerking met twee achter zakken, optilon-ritssluiting enz. Normaal 39.50, maar één dag be taalt U voor deze prachtige pan talons in de nieuwste multicolors de halve prijs, dus Geen telefonische of schriftelijke orders. Nu onder Khroetsjef het IJzeren Gor dijn stukje voor stukje wordt openge trokken en reizigers, die de Sovjet Unie bezoeken, meer vrijheid genieten om zich overal te bewegen en met Russen te spreken, beginnen de reisverhalen steeds interessanter te worden. Het na lezen van hetgeen in de buitenlandse pers geschreven wordt door ervaren journalisten en publicisten, wier werk - - .hen over de hele wereld voert en die luikend moest worden toegestaan, ten- dus vergelijkingen kunnen maken en die vaak ook het Rusland van vijfentwintig jaar of langer geleden gekend hebben dus ook te di enaanzien bepaalde We hebben het hier in het kort en wat simplistisch uiteengezet. Het zou ons tevens te ver voeren, om na te gaan, in welke vormen dit verzet zich manifes teerde. We behoeven hier slechts aan de acties tegen de koelaks te herinneren om te weten, dat niet alleen deze geze ten boeren, maar ook de moejiks zich steeds minder om de eisen van de po litieke commissarissen gingen bekomme ren en steeds minder van hun oogsten aan de staat leverden. Vreselijke ver volgingen waren het resultaat, doch op den duur bleek het, dat z%owaar ook in de kolchozen, de collectieve boerde rijen, een beetje persoonlijk bezit oog- einde de mensen hart voor hun werk te doen behouden. In de industrie ging het dezelfde kant uit. Het gelijke loon voor allen-principe was reeds spoedig prijsgegeven. Stakha- nof, de arbeider, die meer kolen delfde dan welke andere arbeider ook, werd als een communist bij uitnemend heid voorgesteld en niet allerlei eerbe toon en geldpremies geëerd, zodat hij vele navolgers kreeg. Na de Tweede We reldoorlog voltrok zich een ontwikkeling Waarin het Sovjet-Russische staatskapi- talisme allengs in een soort kleinka- pitalisme overging. Het IJzeren Gordijn verhinderde er een juiste kijk op, doch uit veel kon worden geconcludeerd, dat de staat zijn greep op de burger, zowel geestelijk als materieel, steeds losser moest maken en het individu in Sovjet- Rusland zijn rechten steeds meer deed gelden. Het warme menselijke won het Jran de grauwe ijskoude theorie. maatstaven kunnen aanleggen, is alles zins de moeite waard. Men krijgt lang zaam maar zeker een indruk van de gro te veranderingen, welke zich er voltrek ken en waardoor het zolang van de rest van de wereld afgezonderd gebleven ro de arbeidersparadijs, dat die rest als een vijandig, kapitalistisch en achtergebleven gebied had leren zien. gestadig nader tot het jaren achtereen verafschuwde en zo wel gehate als gevreesde westen wordt gebracht. Dit is een zeer belangrijk gebeuren hetwelk men ook in het licht van de jongste wereldgeschiedenis moet z'en. Het is nu niet bepaald de eerste maal dat er gewezen wordt op de tegenstel ling Moskou-Peking. Het recente be- Vraag bij ons naar de speciale Poly-Z catalogus NIEUWE BINNENWEG 288-294 - TEL. 50046-529B9 - ROTTERDAM DEN HAAG, 29 dec. - Hoewel op 1 jan. as de tijdelijke verhoging van omzetbe lasting op sigaretten vervalt, is het blijkens een mededeling van de stich ting sigarettenindustrie niet mogelijk ge bleken voor die datum een definitief standpunt te bepalen ten aanzien van de vraag op welke wijze deze belastingver laging ten goede moet komen aan indus trie en tabakshandel. Hangende het nog verder te voeren overleg is van de zijde van het minis terie van Economische Zaken aan de industrie verzocht per 1 januari 1961 de inkoopprijzen voor de handel te ver lagen met de tot dusverre door de indus trie in uitzicht gestelde 12 cent per 1.000 sigaretten. BERGEN OP ZOOM. 29 dec. De dorpskom van de grensgemeente Putte is woensdagmiddag het toneel geweest va^ een woeste achtervolging tussen de Belgische douane en een botersmokke- laar, waarbij cnerzüds rijkelijk van vuur wapens gebruik werd gemaakt en ander zijds door het uitstrooien van kraalepo. ten getracht werd de achtervolger uit te schakelen In Berendrecht in Belgie werd de sniokkeIaar kiem gereden en gearresteerd. De chauffeur bleek een Puttenaar te zijn. die een vracht van 750 kg boter in zijn auto verborgen had Een Belgische patrouille-auto sommeerde in de omge ving van Huijbergen de chauffeur van een een luxe auto om te stoppen. In plaats daarvan ging de auto er met grate snel heid vandoor. Eerst door de onoverzich telijke bospaden van de grensstreek, daarna dwars door het dorp Putte. De auto gi'-rd-e hier met snelheden van meer d!an 120 km door de straten, achtervolgd door de onophoudelijk schietende douane auto Het publiek werd gewaarschuwd door de politie sirene, ma-ar het geluid had een ave-rechtse uitwerking, want in plaats van de mensen van de weg te houden, werden ze naar het gevaar gelokt. Het mag een wonder heten, dat bij deze on beheerste strijd geen ongelukken zijn veroorzaakt door de woest rijdende auto's en de rondvliegende kogels. Hoewel men in Putte ge-e-n medelijden heeft met de betrapte smokkelaar, heerst er grote verontwaardiging over het optre den vap de Belgische douane, die tracht te d strijd uit te vechten in een volkrijke en kinderrijke buurt. Korte Hoogstraat 11 Meent hk« Goudse - singel Katendr. Lagedijk bk. DorpsWe& W est Kruiskade 35 (D LEIDEN: Haarlemmerstraat 25 L

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 4