Nieuwe RAI krijgt een fors uitroepteken Nieuw RET-complex aan Kleiweg voor groot deel reeds in gebruik I OPBRENGST AKKERBOUW- GEWASSEN, OOGST 1960 RUIT-PUZZEL NIEUWE OPDRACHTEN VOOR VEROLME-CONCERN Rotterdamse graanmarkt Noorwegen blijft in conventie Pierenbouw voor graanoverslag in Botlekgebied OPENING IN MEI-JVNl Esso-tankers ivorden vergroot Rollend Metro- materieel s c m ■BI jïMmm WALVISVAART Nederland bij overleg Serooskerk" aan VNS overgedragen v. AN DEL - BEIJERL.LAAN 176 164 HOOGSTRAAT 152 Prijspuzzel „Kaartspel" in plaats van vliegdienstboekje „Minas Gerais" nog steeds niet vertrokken mannelijk en vrouwelijk administratief personeel ZATERDAG 31 DECEMBER 1960 PAGINA W& WÊÊÊ&ÊkcPy- MfrwË r is geen twijfel over dat dit de merkwaardigste toren is, die ooit in Amsterdam is gebouwd. Elke dag ziet men op het Europaplein de mensen verbaasd naar dit „uitroep teken" van het nieuwe R.A.I.-gebouw kijken. Ze weten er nog geen raad mee en zinnen waarschijnlijk op een kernachtige naam. Men zegt dat er een lichtkrant op komt en Dick Elffers, de ontwerper heeft laten doorschemeren dat de toren nog meer bestemmingen krijgt. Enfin, men hoeft niet lang te wachten, want over ruim een maand gaat de R.A.I. al open. ifn GOUDEN ARMBANDEN Grotere tankers Verolme verwacht half januari ROTTERDAM, 29 dec. volgend jaar zullen de be stellingen voor het rollend materieel van de Metro de Rotterdamse deur uitgaan. Welke firma de belangrijke order zal gaan krijgen is nog niet bekend. De bestekken zijn onlangs verzonden naar diverse bedrijven. Offertes zijn reeds ontvangen van de Zwitserse maatschappij Schindler, die al goede con necties met de R. E. T. heeft, en Werkspoor. Uiteraard valt er nog weinig van te zeggen hoe de wagons er uit gaan zien. Aan de hand van de diverse offertes zal men zich een oordeel kunnen vor men welke wagon de beste is op economische en prakti sche basis. De bestekken zijn zo ruim mogelijk gehouden en laten een grote mate van vrijheid aan de verscheidene fabri kanten. In 1965 zullen de wagons afgeleverd moeten worden. Telefoondistrict Botterdam vraagt Vereisten: diploma MULO of daarmee gelijkgesteld onderwijs, leeftijd maximaal 25 jaar. OSLO, 30 december (Tèl. AG.) aorwegen heeft gisteren besloten niet t de „Internationale Walvisvaart vereenkomst" te treden. De reden xn het Noorse besluit is, dat de voor tter van de internationale commissie yor de walvisvaart aan Noorwegen, ngeland, Japan en Nederland voorge leid heeft op 20 februari a.s. in Lon en besprekingen te beginnen over de iststelüng van nationale contingenten aor het walvisvangst-seizoen 1961-62 oor tachtig procent van de totale angst. Volgens eerder genomen be luiten zal twintig procent van de to- ile vangst aan de Russische ex- edities worden overgelaten. Engeland en Nederland hebben, naar et Noorse persbureau meldt, zich be- eid verklaard aan deze conferentie eel te nemen. De voorzitter van de ommissie meent, dat ook Japan een ositief antwoord zal geven. De Japan- e ambassade in Oslo deelde giste- en aan de Noorse regering mee, dat apan bereid is over contingenterings- raagstukken te spreken. Wanneer de besprekingen over de •ontingenten een positief resultaat op- everen is het, zo werd verklaard, dui- leljjk, dat ook Nederland weer tot de ivereenkomst zal toetreden. ROTTERDAM, 31 dec. De overslag- capaciteit van de Rotterdamse haven is ontoereikend om de graanaanvoer, die tussen 1954 en 1959 van 3 tot ruim 6 mil joen ton per jaar is gestegen, op te van gen. In de praktijk is voorts gebleken, dat bij het lossen op stroom van de grote schepen w.o. tankers, die in de laatste jaren voor het vervoer worden gebruikt, te veel tijd verloren gaat met het verhalen van de lichters. Bovendien moet rekening worden gehouden met het feit, dat de Maashaven slechts voor schepen tot ca. 20.000 ton toegankelijk is. Om aan de nieuwe ontwikkeling het hoofd te bieden hebben de Graan Silo Mij. en de Graan Elevator Mij. besloten een modern op- en overslagbedrijf op te richten. Hierbij is de keus gevallen op een terrein van plm. 53.000 m2 in het Botlekgebied, waar schepen tot ca. 50.000 ton kunnen worden ontvangen, terwijl de overslag zal plaats vinden door middel van installaties op de wal. De gemeente zal de pieren moeten bou wen. Een zeepier zal 425 m lang en 22.8 m breed moeten worden. Daarop zal de Graan Elevator Mij. vier rijdende eleva toren plaatsen, welk aantal met twee kan worden uitgebreid. Voorts zullen vier pieren, elk 105 m lang en 5 m breed moeten worden gebouwd voor het laden van lichters en kustvaarders. Het graan zal door middel van transportbanden van de zeepier naar de lichterpieren of naar de op het terrein te bouwen silo worden vervoerd. Voor de bouw van de pieren is een krediet van f 6.342.300.— nodig. ROTTERDAM, 30 dec. Plechtig klonk het Wilhelmus over de Parkkade j toen hedenmorgen omstreeks twaalf uur de vlag van de Vereenigde Neder- landsche Scheepvaartmaatschappijen werd gehesen op het nieuwe motor vrachtschip „Serooskerk". Het schip is gebouwd door de machinefabriek en scheepswerf van P Smit jr. te Rotter dam en werd vanmorgen, in tegenwoor digheid van een aantal genodigden, of ficieel aan de maatschappij overgedra gen. De „Serooskerk" is de eerste in een serie schepen, waarvan P. Smit er vier zal bouwen; drie in opdracht van de V.N.S. en een in opdracht van de te Amsterdam. Verder zijn van dezelfde serie door de V.N.S. nog opgedragen aan C. van der Giessen Zonen's Scheepswerven N.V. 2 schepen, en aan de Nederland- sche Dok- en Scheepsbouw Mij. te Am sterdam 1 schip. De snelheid van het geladen schip zal 18 Engelse zeemijlen per uur be dragen. De Serooskerk is voorzien van 5 laadruimen, waarvan zich 3 vóór en 2 achter de machinekamer bevinden. Daardetram en een Daar van de eerste Bovendien bevindt zich achter het ach- blauwe tramstellen van de RETM een terpiekschot in het boven tussen dek nog s piaatsje gevonden. Sinds september van een ruim voor speciale lading. In de dit jaar zijn ook de volgende afdelingen 99 ROTTERDAM, 29 dec. De unieke ge legenheid, die de RET kreeg om het voor malige complex van Allan aan de Kleiweg voor eigen doeleinden te gebruiken, zjjn zo volledig mogelijk uitgebuit. In mei of juni van het volgende jaar hoopt ir. N. A. Bogstra, directeur van de RET het tram- complcx te openen. Ongeveer een jaar ge leden is men begonnen met de verbouw en de nieuwbouw met als hoofdaannemer de firma Van Eesteren. Nu, eind decem ber, zijn de werkzaamheden ai voor een goed deel voltooid en een deel van de zich aan de Kleiweg vestigende afdelingen van het gemeentelijk vervoersbedrijf hebben zich al geïnstalleerd in de modern inge richte ruimten. Zo zijn de centrale werkplaats en het hoofdmagazijn verhuisd van de Isaac Hu- bertstraat naar de Kleiweg. In goed verlichte en aangenaam ver warmde hallen staan rijen trams hun pe riodieke behandeling te ondergaan. Een groot aantal kruipkuilen onder de rails, speciaal gebouwd, stellen de werklieden in staat de wagens ook van de onderzijde te onderzijde te behandelen. Zware, mo biele kranen tillen gemakkelijk hele wa gons op om ze in een ander gedeelte van de hal te kunnen spuiten, repareren en nazien. In de hal hebben ook enkele wagons van DEN HAAG, 30 dec. Het Centraal tertarwe gemiddeld 5.880 kg per ha ople verde, gevolgd door Zeeland met 5.600 kg. Bureau voor de Statistiek heeft zo juist de uitkomsten bekend gemaakt van de definitieve oogstraming 1960. Er wordt daarbij wederom uitdrukkelijk gewezen op het feit, dat de cijfers alleen op de hoeveelheden betrekking hebben, en der halve generlei aanwijzingen bevatten om trent de kwaliteit van de geoogste pro- dukten. Zo blijkt bij de granen, gelijk te ver wachten viel, over het algemeen een hoger vochtgehalte voor te komen dan normaal (17 pet). Gemiddeld bedraagt dit voor gerst iets meer dan 19 procent, voor de overige granen 21 a 22. Naar ge bied lopen deze percentages nogal uiteen. Mede door de hoge gemiddelde op brengst werden met name voor tarwe en suikerbieten opbrengsten bereikt als nooit tevoren. De totale tarwe-opbrengst lag met 590.000 ton 19 procent boven het ge middelde van de laatste 10 jaren. De hoogste hectare-opbrengst voor tarwe werd genoteerd in Friesland, waar win- De opbrengst aan suikerbieten bedroeg 4.676.000 ton, d.i. ruim de helft meer dan vorig jaar. Aan voederbieten werd op een kleinere oppervlakte ruim twee maal zo veel geoogst als in 1959. De consumptie-aardappelen zijn, ver geleken bij de voorlopige raming van ok tober, enigszins tegengevallen. De netto- produktie van klei-aardappelen ligt nu op het gemiddelde peil van de laatste 10 jaren. Voor zandaardappelen ligt zij er 10 procent boven. Ook voor zaai-uien blijkt de opbrengst minder gunstig dan bij de voorlopige ra ming verwacht werd. Bij een gemiddelde opbrengst per ha van ruim 30.000 kg wordt een totale produktie verwacht van 155.100 ton. De stro-opbrengsten kunnen over het algemeen gunstig worden genoemd. Nog dient te worden opgemerkt, dat op een aantal percelen als gevolg van de weersomstandigheden niet kon worden geoogst. Voor granen betreft dit in totaal een oppervlakte van 5.700 ha waarvan 1,260 ha tarwe, 1.450 ha rogge en 1.340 ha haver. Voorts 2.280 ha aardappelen, 180 ha suikerbieten en 250 ha zaaiuien. boventussendekken van de ruimen 3 en 4 zijn koelruimen aangebracht, ver deeld in 8 compartimenten. Het schip kan 12 passagiers vervoe ren, ondergebracht in 8 hutten. Elke hut is voorzien van een eigen toilet en douche. Voor passagiers en officieren zijn een ruime eetsalon en een rook- salon met bar aanwezig, benevens een tweetal veranda's. Ook voor het overige j personeel zijn aparte eetkamers als mede een veranda ingericht. Voor knutselaars onder de bemanning is een „hobbyhut" ingericht. Alle verblijven en salons zijn voor zien van airconditioning. Het schip is uitgerust met radar, radio, richtingzoeker, gyrokompas met automatische piloot, echolood en een Suezkanaal-zoeklicht. De voortstuwing van de „Serooskerk" geschiedt door een direct omkeerbare enkel werken de 2-takt Smit/Burmeister Wain motor. ROTTERDAM. 31 DEC. De „Sabe na" heeft iets uitgevonden. Voor het ko mende jaar is het vliendienstboekje in het gebruikelijke formaat vervangen door een soort, „kaartspel", dwz. door zeR stevige blaadjes in kaartspel-formaat aan een der hoeken samengeniet en te gebruiken zoals men de stalenboekjes van verfkleuren hanteert. Praktisch voor elke gebruiker. overgeplaatst naar de Kleiweg: de afde ling weg- en werken, die gevestigd was Uit de lettergrepen: dk aus breuk lat de det e echt ek el en ge ka kaar li lijn maar ne na ne ne ner ra re ren sis ster tie tra tree woorden samen te stellen van de volgende betekenis: 110 wederkerig voor naamwoord, 111 bin nenkomst, 1020 hard loper, 1120 vogel, 23 streep, 45 militair student, 67 plaats in Noord-Holland, 8-9 deel van de wereld, 1011 vernieuwing, 12-13 over spel, 1415 godin van de wraak, 1617 voeg woord, 18—19 garni zoensplaats. Oplossingen kunnen '"ijizonden worden tot donderdagmiddag. Over de puzzel rubriek kan niet gecorrespondeerd worden. De oplossing van de Kruiswoord puzzel, die verleden week geplaatst werd, luidt als volgt: Horizontaal: 3 degen, 6 Erato, 7 dor, 9 mal, 12 motto, 14 dadel, 16 rem, 17 i.o., 18 id, 19 sap, 21 e.k., 22 verkeer, 25 Aa, 26 melkkan, 29 noorden, 33 lat, 34 aar, 35 eng, 37 Ems, 38 rok, 39 rat, 40 kantoor, 41 Rio, 42 dag, 43 are, 45 dek, 46 pas, 49 cru, 50 telkens, 53 ge smaad, 55 Ee, 56 spelden, 59 Ob, 60 K.R.O., 62 in, 63 en, 64 net, 65 snert, 67 kerel, 69 sla, 71 gal, 72 anode, 75 Laren. Verticaal: 1 eer, 2 pet, 3 dertien, 4 gat, 5 nomaden, 7 dom, 8 O.T., 10 A.D., 11 les, 12 Mekka, 13 oor, 14 die, 15 laars, 16 rel, 20 pad, 22 varkens, 23 kanteel, 24 roerpen, 26 Marat, 27 etage, 28 ka, 30 om, 31 erica, 32 Noord, 35 end, 36 gok, 43 akers, 44 re, 47 as, 48 smoel, 51 lek, 52 spiraal, 53 genegen, 54 abt, 57 ent, 58 Lek, 61 ons, 64 nel, 66 el, 68 ra, 70 tor, 73 nap, 74 den. Jfrijswinner is deze week. J. C. Landsbergen, Bosboomlaan 16a, Schiedam. Postwisseltje volgt. ROTTERDAM, 31 dec. De Braziliaan se werf van het Verolme-concern gaat nu tot volle produkUe over. Er is een defini tieve samenwerking met de Peruviaanse marine tot stand gekomen. Reeds heeft deze zes schepen in opdracht gegeven en dit zestal zal door zes andere gevolgd wor den, zo deelde de heer Verolme ons giste ren mee. Voor het eerste schip is reeds op de Braziliaanse werf de kiel gelegd, de an dere genoemde schepen zullen daar ook gebouwd worden Vrijwel alle machines zullen echter in Nederland gemaakl wor den. bij Verolme's machinefabriek in IJs- eelmonde. De Verolmewerf te Cork (Ier land) krijgt een bulkcarrier van 24.000 ton te bouwen voor Canadese rekening. Gisteren is door de heer Verolme het con tract daarvoor getekend. Dit zal de groot ste bulkcarrier zijn, die ooit buiten Canada voor Canadese rekening gebouwd is. De heer Verolme noemde berichten als zou hij onder de goedkope vlag gaan varen, nonsens. Na onderhandelingen met het gouvernement van Liberia, die tot een contract geleid hebben, is de eerste na tionale Liberiaanse scheepvaartmaatschap pij opgericht. Israel, zo verklaarde de scheepsbouwer Verolme. zal een belang rijke rol spelen in het management van deze schepen, die door Verolme gebouwd zullen worden. Het bezoek, dat president Tubman onlangs aan Nederland gebracht heeft, heeft volgens de heer Verolme tot het tekenen van de overeenkomst bijge dragen. Een zeer groot deel van het vervoer van Liberiaanse erts zal kunnen geschie den met schepen, die op de werf in Rozen burg gebouwd zullen worden. De tonnen- maat ervan zal voorlopig 30.000 zijn, maar allengs zal men tot verdubbeling daarvan kunnen komen. Het aantal van de in be stelling gegeven schepen is voorlopig beperkt tot twee, maar de export van Li beria is volgens de heer Verolme zo groot, dat er ongetwijfeld meer bestellingen zul len volgen. Op verzoek van het Esso-concern zal het draagvermogen van de tweede en de derde Esso-tanker, die in 1956 aan de Ver. olme Dok- en Scheepsbouw Mij in op dracht werden gegeven, van 47.000 ten slotte worden vergroot tot 84.300 ton. De reeds in aanbouw zijnde tanker zal reeds in december 1961 moeten worden opgeleverd, de beide 84.000 tonners zullen resp. in augustus 1962 en juli 1963 in de vaart kunnen komen. Een van deze laatste twee tankers is bestemd voor Esso-Neder- land. nl. de doehterrpaatschappij Esso Tankvaart Mij N.V., de beide andere zijn bestemd voor de Esso in New Jersey. Eenst werd in januari 1959 medegedeeld, dat de drie schepen een draagvermogen moesten krijgen van 73.000 ton, maar en kele maanden later kwam reeds de op dracht de tonnage te vermeerderen tot 78.000 ton. Het eerste van de drie sche pen, dat reeds op Rozenburg in aanbouw is, krijgt deze tonnage. De andere twee worden dus vergroot tot 84.300 ton draag vermogen De vergroting zal worden uit gevoerd door de breedte van de tankers van 34.29 meter op 38.10 meter te bren gen. De waterverplaatsing wordt daardoor gebracht van bijna 101.000 ton op bijna bij 109.000 ton. I gekomen. (Bericht van A. Bosman N.V. Graanmakelaars) De omzetten vielen na de feestdagen in het geheel niet tegen. Door de staking in België werden diverse partijen aan komende granen van hier per schuit naar genoemd land verkocht, hetgeen hielp de gedrukte prijzen van aankomende yel low mais enigsz'ns te verlichten, terwijl dit op de aankomende milo tot grote premies aanleiding gaf. Noord-Amerika bleef met verschillende graansoorten op aflading door middel van exportsubsi dies drukken en verlegde in de meeste gevallen het accent op de latere ver schepingen. Mais. Platamais loco enige vraag, Prij zen onveranderd. Nieuwe oogst plata mais op goede oogstvooruitzichten zwak ker gestemd, terwijl hiervan slechts schoorvoetend wordt gekocht. In Yellow mais, zoals gezegd, aangekomen en ge wacht vrijwel onveranderd gehandeld door vrang van buiten, terwijl hier op aflading een en ander werd aangekocht. Ook in Roem mais op aflading vonden zaken plaats tegen prijzen aanpassend aan de yellow mais Gerst. Wat beter gevraagd en zowel 2 barley 2 row als 2 Western barley lo co hier nu vrijwel geruimd. Ook op de afladingen febr. en maart vonden er za ken plaats 3 Barley loco eveneens wat vraag ontmoetend, terwijl de afladingen iets beter waren en vooral februari werd gekocht. 5 Barley kon ook op febr. en maart wat vraag vinden. Haver. Noordamerikaanse haver ge handeld op januari en februari afl., bei de afladingen waren op verhoogde ex portsubsidies lager .aan de markt. Wij naderen nu weer de grens ener mogelij ke importheffing-verhoging en de activi teit wordt dan vanzelf groter. Platahaver stomend en op aflading lager aan de markt, doch weinig kooplust; slechts voor dekking werd er wat op februari aflading gedaan. Milo, Millet. Milo spoedige levering tegen stijgende prijzen door Belgie ge kocht, zodat ook verdere boten nu pre mie doen en zelfs voor januari in ver houding meer moest worden betaald De latere leveringsmaanden echter zijn nog onderhevig aan de exportsubsidie en deze maanden zijn nu wat lager te koop, zonder veel kooplust te ontdekken. Mil let loco en stomend zeer grote premies brengend, doch de latere maanden eer der iets gemakkelijker Granifero van af april lager aan de markt. Rogge. Weinig veranderd en enige om zetten in 2 U.S.A. rogge Per februari af lading. terwij] latere leveringen duurder in de markt liggen Platarogge bracht hoge prijzen op bij onze Oosterburen. Pa- cificrogge nog steeds niet behoorlijk aan geboden. De kockenniarkt. Het marktbeeld voor de koeken heeft in de loop van deze week een stabiel beeld te zien gegeven De prijzen blijven op het thans geldende ni veau hangen, de normale vraagprijzen worden praktisch gesproken betaald en er gebeuren geregeld zaken in alle soorten koeken van Argentinië Het eni ge artikel dat zeer vast en stevig in de markt ligt in U.S.A. Sojaschroot waar tegen oplopende prijzen afdoeningen plaats vinden De afvallenmarkt van Ar gentinië geeft een prijshoudend beeld. De prijzen zijn bij vorige week voor sto mende partijen iets opgetrokken: afla dingen blijven hangen. De Hollandse fa brieken handhaven hun prijsniveau zon der hierop iets te verkopen; hierin is dus de vorige week geen verandering aan de Binnenhaven, de werkplaats van de afdeling bovenleiding van de Schiekade dit oude complex is geheel ontruimd en zal verkocht worden. Over deze trans actie is men thans in onderhandeling en de schilderswerkplaatsen van de bus en van de tram, die onderdak vonden in respectievelijk de oude remise aan het Maastunnelplein en de remise Delfshaven aan de Nieuwe Binnenweg. Op de Klei weg heeft men ook een garageruimte ge vonden waar negentig autobussen onder gebracht kunnen worden. Er is nog ruimte om uit te breiden tot een garage voor 200 autobussen. Aan de Kleiweg heeft de RET beschik- king over een terrein van 60.000 vier kante meter, waarvan er 26.000 zijn be bouwd. Druk bezig is men met de bouw van kantoorruimten, waar het hoofdkan toor, nu nog aan de Isaac Hubertstraat, gevestigd zal worden. Voor het perso neel in totaal zullen er ruim 400 man werken is onder meer een ruime en modern-geoutilleerde kantine aanwezig. Voor de trams heeft men nu dertiendui zend vierkante meter bedrijfsoppervlak- te. Aan de Isaab Hubertstraat had de centrale werkplaats nog geen zesduizend vlerkante meter. Aan de Kleiweg zal in de toekomst ook de onderhouds- en re paratiewerkplaats van de Metro komen. Met verwerving van het terrein en de opstallen en met de opbouw van het tech nische park zijn in totaal acht miljoen gulden gemoeid. Door het centraliseren van diverse afdelingen en het afstoten van verscheidene terreinen de ruimten aan de Binnenhaven werden voor 700.000,— per jaar gehuurd van het Havenbedrijf heeft men 2 miljoen „verdiend". Derhal- veve mag men de totale kosten van het nieuwe terrein stellen op 6 miljoen. Uit gezonderd de kosten van de grond zou de opbouw van een dergelijk centrum voor de RET minstens zestien miljoen gulden kunnen krijgen. ROTTERDAM, 31 dec, Er doen aller lei geruchten de ronde, financiële zowel als politieke, die als motief worden aan gevoerd waarom het Braziliaanse vlieg- dekschip „Minas Gerais" nog altijd bij Verolme United Shipyards op Rozenburg ligt, ofschoon het vaartuig reeds lang aan de Braziliaanse marine is overgedragen en de bemanning gedacht had met de kerstdagen in Brazilië te zijn. Volgens de heer Verolme is er nooit van een zo vroeg vertrek sprake geweest. De Braziliaanse marine leeft nog altijd in de hoop, dat er eerst samen met de Neder landse Koninklijke Marine geoefend kan worden, een samenwerking o.a. door het tijdelijk beschikbaar stellen van vlieg' tuigen en ook wat andere oefeningen be treft. Men wil gaarne praktische ervaring opgedaan hebben als men in Brazilië een' maal aan zichzelf is overgelaten. Een andere reden, waarom het schiP nog niet vertrokken is, is volgens de heer Verolme gelegen in het feit, dat de „Mina® Gerais" nog steeds niet volledig uitg<^ rust is. Zo wordt er nog altijd op de Am®' rikaanse vliegtuigen gewacht. Met de K<®' niklijke Marine zou men nog steeds IP onderhandeling zijn om een gezamenlijk* oefening mogelijk te maken. De datum va" vertrek schatte de heer Verolme op z P vroegst op half januari. ÜH Geboden wordt: salaris volgens Rijksregeling (op 21-jarige leeftijd f 272,45 per maand) in bepaalde gevallen wordt een tegemoetkoming ver leend in de reis- en/of pensionkosten gunstige vakantieregeling goede sociale voorzieningen voor het personee1 bestaan verenigingen op het ge bied van muziek, sport en spel. Schriftelijke sollicitaties te richten aan de directeur van het Telefoondistrict Rotterdam. Westblaak 5 te Rotterdam. I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 6