Jaarwisseling onverwacht rustig in België Parlement hervat morgen behandeling 1 KHROESJTSJEV WIL U-2- INCIDENT VERGETEN Kremlin herhaalt zijn hoop op betere verhouding met F.S. Congolese troepen raken onderling slaags Militairen van Mohoetoe landen in Roeanda-Oeroendi li ■H MAANDAG 2 JANUARI 1961 Bestand in socialistische guerilla Eyskens hekelt „democratie" van socialisten V .S.gaan boren in de aardkorst Communistische invasie in Laos Belangrijke functie voor neger Politieke nieuwjaarswensen Ruimtehondje is moeder geworden Ethiopiërs doden grensnomaden Kardinaal h endel, van Miinchen, plotseling overleden Het weer Bisschop Dihelius treedt 1960 HOUDT REGENRECORD Nóg meer en betere woningen lakken Laatste overleg over regerings verklaring Werkloosheid in Canada Voor onderzoek van binnenste der aarde »S„f0RVr- (Reuter> - D° MOBOETOE- EN LOEMOEMBA-GEZINDEN Strjelka of Bjelka? Bemanning Indisch schip gered door „Dalert Somaliland Wind neemt toe Het weer in Europa WA6EMAKEHS Vandaag einde crisis? Motie-Andriessen basis voor oplossing SS To«f.w"\0!r'SSt 12 pagina s BRUSSEL, 2 januari (A.N.P.) Nieuwjaarsdag, de dertiende dag van de stakingen is in België rustig verlopen. Er was zelfs een „bestand" in de communiqué oorlog, die de afgelopen twee dagen over het verloop van de stakingen is gevoerd. Oudejaars avond was in de Belgische hoofd stad levendiger dan de kerstda gen. Tot een grote toeloop in de restaurants, schouwburgen en bioscopen kwam het echter niet. De meeste Belgen hadden door de beperkingen van het treinverkeer en het ontbreken van de traditio nele feestverlichting in Brussel er de voorkeur aan gegeven thuis te blijven. met van TEOLIN S. Y. hoogglans T E 0 S I L K zijdeglans HET NIEEWE DAGBIAD In een toespraak voor (Ie radio heeft minister-president Eyskens zaterdaga vond herhaald, dat de „regering voor het geweld niet kan en met zal wijken." „Sedert vorige week is een verkeerd voorgelicht deel van de bevolking in be roering gebracht om, op straat, politie ke beslissingen af te dwingen. De inzet is veel meer dan de herstelwet, die op zichzelf reeds voor ons land van levens belang is. Het gaat om niets minder dan het bestaan en de werking van on ze parlementaire instellingen zelf." Het wordt in Brussel dan ook vrijwel zeker geacht, dat indien het tot overleg tussen de regering en de socialistische v n.KDonden zou kunnen komen over de onderdelen van de „eenheidswei", dit met zal gebeuren, voordat het parle ment morgen de behandeling daarvan heeft hervat. Zowel de regering als de beide regeringspartijen wensen in ieder geval, dat de strijd in het parlement en niet uitsluitend daarbuiten wordt gestre den. Verdere krachtige maatregelen kunnen dan ook worden verwacht voor de handhaving van orde en rust, verze kering van de vrijheid van arbeid, de garantie van de eerste levensbehoeften van de bevolking en de normale functio nering van de openbare diensten. Inmiddels worden door de socialis tische vakbonden voor morgen de dag waarop het parlement weer bij eenkomt in alle delen van België nieuwe betogingen voorbereid. In Luik en in Verviers is tijdens het weekeinde een achttiental arrestaties ver richt. De aangehoudenen worden ver dacht van mishandeling van werkwilli gen en een commandant van de rijks wacht en van het plegen van sabotage daden. Op enkele plaatsen zijn gisteren spij kers op de wegen gestrooid. In de Bori- n/®l.?a'r°ulileert de rijkswacht met bull- s om de versperringen op te rui men, die de stakers op de weeen aan brengen. Dikwijls worden de barricades weer opgeworpen, zodra de hanrih£?,e?= van de orde uit het gezicht ^n^erriwe nen. Vrijdag werd reeds dooJ? officii kringen in Brussel medegedeeld dat de wegen in dit gebied op 25 plaatsen wa ren gebarricadeerd. In Bergen zijn in de oudejaarsnacht de etalageramen van twee plaatselijke dag bladen vernield. Twee stakers werden aangehouden. Een werd op heterdaad betrapt bij het opbreken van een straat. De andere had op een weg nabij Bergen een arts aangehouden en aangevallen. Burgemeester in arrest kwestie betrokken te zijn zijn reeds voor de rechter van instructie verschenen. De Westduitse vakvereniging van transportarbeiders heeft er bij haar le den op aangedrongen de schepen die vanwege de staking in België naar Westduitse havens gedirigeerd zijn niet te lossen. De voorzitter van de organisa tie, Adolph Kummernuss, noemde het eventuele lossen van dergelijke schepen ..stakingbrekerswerk dat niet gevergd kan worden." De Belgische collega's voeren geen politieke maar een zuivere vakbevvegingsstrijd tegen de „dictato riale inkrimping" van hun lonen en so ciale voorzieningen, aldus Kummernuss Het besluit van de vakvereniging was na ruggespraak met de internationale transporiarbeidersfederatie te Londen genomen. uen L S' v?n de Amerikaanse Nationa- DeHe.f van Wetenschappen, dr. o-in °nk. heeft meegedeeld dat be- 11:,art een begin wordt gemaakt pr??ven die ten doel hebben vanaf i.,i-n. !Ip een Sat te boren door de hi,,, om de samenstelling van het nnenste van de aarde te onderzoeken. „jPe Plaats van de proeven is bij het eiland Guadelupe aan de westkust van -viexico. De zee is daar ongeveer 3.600 meter diep. Volgens dr. Bronk kan een dergelijke boring het best op zee geschieden om dat de aardkorst daar dunner is. Men zal op zee slechts door een gesteente- schaal van ongeveer vijf kilometer dik te moeten boren. Als men op het land zou boren, zou men door een steenlaag moeten gaan, die vijf tot zesmaal zo dik is. De burgeroorlog in Laos heeft zich toegespitst sinds troepen uit een communistisch land (vermoedelijk Noord Vietnam) het land binnengedrongen zijn om de Pathet- Lao te helpen in de strijd tegen de westers gezinde regering. De foto toont troepen van deze regering, die de laatste dagen verliezen hebben geleden. (Zie ook pag. 7). MOSKOU, 2 jan. (Rtr., UPI) De jaarwisseling heeft de leiders van het Kremlin en andere staatslieden weer alle aan'eiding gegeven tot betuigingen in woord en geschrift van hun goede be doelingen. En als altijd waren die van premier Khroesjtsjev van de Sovjet- Unie weer het opzienbarendst. Op het traditionele nieuwjaarsfeest in het Krem lin zei hij dat Rusland graag wilde dat het „ongelukkige U-2-incident" met het aftreden van president Eisenhower tot het verleden zou gaan behoren. Ook merkte Khroesjtsjev op, dat hij zijn betrekkingen met de Verenigde Staten gaarne zou verbeteren, omdat een ver betering van de betrekking ;n tussen alle landen voor een groot deel afhangt van die tussen de Sovjet-Unie en de V.S. Dit laatste wordt nog eens herhaald in een nieuwjaarsboodschap aan de toekomsti ge Amerikaanse president, John F. Ken nedy. Kennedy heeft voor deze attentie be dankt en de hoop geuit, dat de betrek kingen tussen de Sovjets en de V.S. ge kenmerkt zullen worden door goede wil en een gemeenschappelijk verlangen naar vrede. Op de door Khroesjtsjev slechts mondeling gedane uitlating over het U- 2-incident reageerde Kennedy met toen verslaggevers hem daarnaar vroegen. Behalve premier Khroesjtsjev heeft ook het staatshoofd van de Sovjet-Unie, president Breznjev, boodschappen ge zonden. In die aan president De Gaulle en premier Debré van Frankrijk wordt opgemerkt: „Wij geloven, dat het nobele doel om een duurzame vrede op aarde De gekozen president van de Verenigde Staten, Kennedy, heeft de neger Robert Weaver benoemd tot directeur van het federale bureau voor woningbouw en de financiering hiervan.. Nog nimmer heeft een neger zo'n hoge regeringsfunctie gekregen. Weaver is bekend om zijn militante houding in de strijd tegen cle rassenscheiding. Weaver is voorzitter van de „Nationale Vereniging voor de vooruitgang van kleurlingen". De burgemeester van Namen en een socialistisch lid van (le gemeenteraad zijn gisteren gearresteerd, verdacht van medeplichtigheid aan sabotage aan veertig bussen, aldus heeft de politie meegedeeld. De sabotage zou zijn ge pleegd in een garage in het nabijgelegen Salzinnes. Zeven personen die er even eens van worden verdacht bij deze Zaterdagochtend hebben stakers in Brussel een „stille tocht" gehouden uit medeleven met degene die de dag tevoren bij de manifestaties was gedood. Men ziet hier de stoet met niet ontplooide vaandels op de boulevard Anspach gaan langs een bioscoop waar een film van het koninklijk huwelijk wordt vertoond. MOSKOU, 2 jan. (UPI) De „Praw- da" heeft bericht, dat een ho.nl die een ruimtereis had gemaakt, moeder was geworden. Zoals bekend werden in augustus van het vorige jaar de hon den Strjelka en Bjelka in de ruimte geschoten. Wie van de twee de geluk kige moeder is geworden, werd niet vermeld. Ook over de gezondheidstoestand van de jonge dieren werd niets gezegd. De dieren waren niet in verwachting toen zij in een ruimte-cabine naar boven wer den gebracht. De deskundigen hadden altijd gezegd, dat zij geen mens de ruim te in zouden schieten voordat zij er ze ker van waren, dat zijn nageslacht geen afwijkingen zou gaan vertonen, en dat das zonder gevaar de reis door de mte zou kunnen maken. BREST, 2 jan. De bemannin» het bijna 8.000 ton vrachtschip „Indian Navigator" waar® op brand was uitgebroken, is zaterdag door drie schepen, die te hulp waren 7e? komen, gered. Het Indische schip be vond zich op ongeveer 270 km ten wes ten van Brest, toen de machinekamer in. brand vloog. Het vuur breidde zich snel uit en de bemanning ging in de reddingboten. De s.o.s.-seinen van de „Indian Navigator" waren onder meer opgevangen door de Britse schepen Florian" en „Menestlieus en het ruim 10.000 ton metende Nederlandse schip „Daierdijk" uit Rotterdam. De drie schepen wisten de bemanning van de „Indian Navigator" op te pikken. MOGADISCIO, Somaliland, I jan. (UPI) Ethiopische troepen zouden, gesteund door mitraillerende vliegtui gen meer dan honderd Somalische grens nomaden gedood en vele anderen ge wond hebben tijdens incidenten in het afgelopen weekeinde, aldus onbevestig de berichten. Over de incidenten is nog niets offi cieels bekendgemaakt maar de rege ring van Somaliland beeft baar ambas sadeur in Addis Abeba opdracht gege ven een krachtig protest bij de Ethio pische regering in te dienen. De Ethiopi sche radio-omroep heeft getracht de incidenten te verkleinen en gezegd, dat een „politie-actie" nodig was tegen So- mali-nomaden op Ethiopisch grondge bied. TUNIS, 2 jan. (UPI). De Algerijn se rebellenleider, en „premier van de voorlopige regering in ballingschap", Ferhat Abhas, heeft (1e 9.000.000 Isla mitische inwoners van Algerije ver zocht het referendum van 8 januari over hun politieke toekomst te boycot- ten. In een verklaring, gericht tot het „Al gerijnse volk", drong Abbas er op aan het door president De Gaulle „pre-fa- bricated Algerijns Algerije" af te wij- zeP.* H'.i verzocht hen te wachten op volled'geonafhankelijkheid, die volgens nem op handen was. UEOPOLDSTAD- 2 jan. (AFP, Rtr, UPI) Troepen van de militaire machthebber in Congo, kolonel Moboe- toe, hebben gisteren bij Boekavoe, op de grens van de provincie Kivoe en Roeanda-Oeroendi, een beheerschaps- gebied van de V.N., gevochten met troepen, die op de hand van de afge zette premier Loemoeinba zijn. Hierbij zouden negen soldaten van Moboetoe gewond geraakt zijn. 0" V.N.-politie macht kwam niet tussenbeide. De I.fle- moemba-gezinde milita' -u zouden het eerst geschoten hebben. De V.N. vatten (lit incident zeer hoog op, omdat Mo- boetoes troepen de Congolese grens overschreden hebben en een land bin nengetrokken zijn. waar de volkeren organisatie bijzondere verantwoordelijk heden draagt. Kolonel Mohoetoe had vrijdag mee gedeeld, dat zijn troepenbewegingen in Kivoe slechts een aflossing van reeds daar gelegerde eenheden ten doel hadden. Een communiqué, gistermiddag uitge geven door de Belgische beheersschaps- autoriteiten in Oesoembocra, de hoofd stad van Roeanda-Oeroendi. maakt mei- ding van een verzoek van president Kasayoeboe van Congo aan de Belgische regering om vliegtuigen van de Con golese luchtmacht toe te staan gebruik te maken van het vliegveld van Oesoem- boera, omdat het vliegveld van Boeka voe daarvoor te klein is. De Belgische regering kreeg dit verzoek zo meldt het communiqué erder toen de troe pen al geland waren. De regering heeft toen opdracht gegeven de troepen met consideratie te behandelen en ze on verwijld naar de grens van Roeanda- Oeroendi en Congo te geleiden, hetgeen gistermorgen geschiedde. De Belgische regering die aan de stakingsmisère haar handen al vol heeft kreeg van secretaris-generaal Hammarskjöld van de V.N. ook het verzoek om niet mee te helpen aan de verplaatsing van troe pen van kolonel Moboetoe. President Kasavoeboe beëindigde gis teren zijn driedaagse reis door de pro vincie Kasai, waarvan de helft op de hand van Loemoemba is, terwijl de rest zich achter Kalondji, de leider van de „Mijnstaat" gesteld heeft. Dit be zoek is niet zonder moeilijkheden ver lopen. In Bakwanga, de hoofdstad van de „Mijnstaat" kwam het tot een re gelrecht vlag-incident met Kalondji. Kasavoeboe weigerde te rijden in een auto, die niet met de nationale Con golese vlag versierd was. Daarom liep hij in stromende regen naar het paleis van Kalondji, waar beide staatslieden elkaar nochtans publiekelijk omhelsden. Kasavoeboe ondervond vooral in delen van Kasai, waar de bevolking veelal Loemoemba aanhangt, een vijandige be jegening. In de Congolese zuid-westelijke provincie Kasai heerst hongersnood onder de honderdduizenden vluchtelingen. Naar schatting sterven er per dag tweehonderd mensen aan ondervoeding. De Verenigde Naties en het Internationale Rode Kruis trachten de nood te lenigen, maar tot nog toe hebben zij het voedselgebrek niet afdoende kunnen bestrijden. Men ziet hier een vrouw van de Baloeba-stam met twee kinderen in een ziekenhuis te Bakwanga, waar zij ter behandeling zijn opgenomen wegens ondervoeding. MÜNCHEN, 2 januari (KNP) Deun""® «■Uf JoséfC'kard inaal tijdens het consistorie paus Plus XII in de ka the aangeheven, Wendel, die i ,\an 1953 door creëerd. De begrafenisTs deze®wèekd.fn- derdag. Kardinaal Wendel is on 27 mei 1901 in Blieskastel, bisdom Spiets gebo ren. Hij werd op 30 oktober 1927 nries er gewijd en in 1911 tot bisschop In 1943 bezette h,j de zetel van het dio cees Spiers tot 9 augustus 1952 toen de paus hem verplaatste en tot 'aarts bisschop van Miinchen benoemde. Van dat ogenblik af was het al bijna zeker dat hij in het college van kardinalen zou worden opgenomen. Dit geschied de op 12 januari van het vorig jaar. Kardinaal Wendel. die een zeer groot aanzien in Duitsland genoot en om vele initiatieven bekend is, was ook leger bisschop van het ogenblik af, dai Duitsland weer een eigen leger moch; oprichten. De opzet van het Eucharis tisch Congres, dat vorige zomer in München gehouden werd, was zijn werk. ROME. - Tijdens Mis, welkè de paus de pontificale H. °P nieuwjaarsdag de St.-Pieter heeft opgedragen, heeft h i in enkele woorden zijn grote ont roering uitgesproken over de plotselin ge lood van kardinaal Wendel. De „roer de 4000 zangertjes, die Verwachting tot dinsdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Wisselend bewolkt met enkele buien. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Matige, later krach tige en langs de kust harde wind tussen zuid en zuidwest. Morgen: Zon: 8.48-16.41. Maan: 18.34-9.20. tydens de H. Mis hadden gezongen, met hem te willen bidden voor de kar dinaal. In een voor de St.-Pieter on gebruikelijke en diep ontroerende stilte hebben toen de 4000 zangertjes het Re quiem in het Gregoriaans gezongen. DE BILT, 2 jan. Het regengebied dat behoort bij het centrum bij Schot land trok, vanmorgen langzaam m oos telijke richting over ons land. Achter het neerslaggebied draait de wind naar zuidwest tot west waarbij weer iets zachtere lucht het land binnenstroomt. Onder invloed van een volgende de pressie met randstoringen zullen er de komende 24 uur plaatselijk buien yal- len met later weer toenemende wind. BERLIJN, 2 jan. (UPI) Bisschop Otto Dibelius heeft zijn definitief voor nemen aangekondigd, begin van dit laar af te treden als hoofd van de Duitse Evangelische Kerk. Hij zei, dat hij zich niet herkiesbaar zou stellen wegens zijn hoge leeftijd. Hij is 80 jaar oud. De bisschop maakte zijn voornemen bekend in een artikel over kerkelijke problemen in het Wesfcberlijns* blad „Der Tag". DE BILT, - jan. Het afgelopen jaar 1960 heeft meer regen gebracht dan enig jaar sedert het begin der waarnemingen in 1850, meer dan een eeuw geleden dus. Volgens een voorlopige berekening bei- draagt het landgemiddelde van de neer slag 940 mm tegen 719 mm normaal. Het record had tot nu toe 1950 gehouden met een gemiddelde op 300 plaatsen van 901 mm bedroeg. Het aantal uren zonneschijn was te De Bilt 1355 tegen 1595 uren normaal Het was het somberste jaar sedert 1937. Juni was de enige maand die belangrijk zon niger weer dan normaal heeft opgele efd- In De Bilt kwamen 10 (normaal: 24) zomerse dagen en 44 (normaal: 67) vorstdagen voor. te bevestigen tot stand kan worden ge bracht indien de landen en in de eerste plaats de grote mogendheden gebruik maken van alle bestaande mogelijkheden tot oplossing van de belangrijke proble- van de dag zoals de algehele ontwa pening en de verzekering van de' vrede in Europa en alles nalaten, wat een oplossing van die vraagstukken kan verhinderen. In 'n Russische boodschap aan premier Macmillan van Engeland wordt herin nerd aan het gesprek tussen deze en Khroesjtsjev. Macmillan antwoordde daarop, dat 1960 hem in dit opzicht wel enige teleurstelling heeft gebracht. In Khroesjtsjevs nieuwjaarsboodschap aan bondskanselier Adenauer van West- Duitsland wordt de hoop geuit, dat 1961 de oplossing mag brengen van de kwes tie van de beide Duitslanden, een op lossing, waarvoor een vredesverdrag door de Sovjet-leider als de meest ef fectieve wordt aanbevolen. (Advertentie) BREDA Station Weer Den Helder sneeuw Ypenburg regen Viissingen regen Eelde geh. bew. De Bilt geh. bew. Twente licht bew. Eindhoven regen Z.-Limburg geh. bew. Stockholm sneeuw Oslo sneeuw Kopenhagen zw. bew. Londen zw. bew. Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs max. min. neersl. temp. temp. af gel. Nice Berlijn Frankfort München Züricn Wenen Innsbruck regen regen geh. bew. regen half bew. onbew. zw. bew. geh. bew. geh. bew. sneeuw mist gisteren 6 5 5 4 5 4 5 5 1 1 3 8 5 4 2 4 9 4 3 0 1 -0 0 24 uur 6 1 1 1 0 0.1 0.1 0 1 0.3 2 8 0.3 0.2 0 4 17 0 0 0.5 3 0.2 G (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 2 jan. De vooruit zichten omtrent een spoedige oplossing van de politieke crisis blijven gunstig. Vandaag worden de laatste besprekin gen gevoerd, eerst in de fracties, die hun fiat nog moeten geven op het ont- werp-regeringsverklaring, dat door het kabinet is aanvaard en bijgewerkt, daar na zo nodig tussen informateur, frac ties en eventueel nog het kabinet, als er nog meer retouches zouden worden aan gebracht, die nader overleg vereisen. Zolang het intern beraad der fracties niet is beëindigd kan echter niemand geheel zeker zijn omtrent de uitslag. Altijd kunnen op het laatste ogenblik nog wel moeilijkheden ontstaan. Het verlan gen naar een hernieuwde samenwer king is echter vrij algemeen. Van de K.V.P. zijn geen weerstanden meer te verwachten, omdat de oplos sing op de motie-Andriessen berust. De A.R. zal na de golf van protesten die in deze partij door de leden zelf is ont ketend, zeker geen aanleiding meer vin den om aanvallen op het compromis van de informateur te gaan onderne men. De minste toeschietelijkheid is nog te duchten van de C.H.U. Deze partij heeft zich zoveel mogelijk buiten het ru moer gehouden, dat rond het conflict is ontstaan, waaraan de C.H.-fractie overigens zelf terdege heeft bijgedragen door voor de motie-Van Eibergen te stemmen. Het is opvallend, dat de C.H. van daag voor de tweede maal na een eer ste bijeenkomst van zaterdag de con cept-regeringsverklaring gaat bestude ren. Verwacht wordt, dat vooral de heer Tilanus in de fractie eventuele par tijpolitieke overwegingen, die op kunnen komen uit de rivaliteit met de A.R., zal weten te onderdrukken. Zijn partij heeft zich altijd op gouvernementeel standpunt gesteld en steeds verkondigd zoveel mogelijk constructieve bijdragen te willen leveren. Er is één punt, waar in A.R. en C.H. geheel overeenstem men: er moet meer worden gewaakt tegen het uitlopen van de „vxqje sec tor" in de woningbouw. Wanneer het inderdaad gelukt deze week Kamerdebatten te houden over de regeringsverklaring, die de minis ter-president zal afleggen, is dit de kort ste politieke crisis, die Nederland na de oorlog heeft meegemaakt. Volgende week, op 10 januari, zal dan het debat over de begroting van Onderwijs met een week vertraging kunnen worden gehouden. OTTAWA, 2 jan. (Rtr) Canada heeft nu, bij de intrede van het nieuwe jaar, te kampen met grote werkloos heid. Er zijn sinds de laatste wereld oorlog nog nooit zoveel werklozen ge weest als thans en dit ondanks de hard nekkige pogingen van de regering om de werkgelegenheid te bevorderen. Half november waren er 429 ooo moe 6 458 nnn arbeidspotentieel, groot van Fi° ma.n" De Canadese 'minister kort pel oHol?' ^onald Fleming, heeft arbeider verklaard, dat het aantal tal ba am jes toeneemt dan aan-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 1