Over het NIEUWE STADHUIS De indeling van liet nieuwe stadhuis 910.000 voor nieuwe gashouder 2300 kerstbomen vormden praelitig nieuwjaarsvuur Nu: bruggen bouwen! Nadere gegevens omtrent kosten en inrichting OVER DE DAM Opmerkingen over de voor gevel van de laagbouw Geheugen-hulp Een raadskelder? NSC DINSDAG 3 JANUARI 1951 PAGINA 3 „Alberdingk Thym" brengt: „Je moet er niet mee spelen Gemeente koopt pand Emmastraat 19 So what? Damimr.htp.t HET NIEUWE DAGBLAD TELCEVoE0°A6«15a Toneelavond P. S. V. St.-Jan Fietsen en ladders gestolen Gewond door kerstboom Beknelde schillen jongen Burgerlijke Stand Bouw door woning bouwverenigingen In de aula van het Stedelijk Museum hielden gisteravond bur gemeester mr. J. W. Peek en zijn echtgenote de nieuwjaarsreceptie. Pastoor A. C. v. d. Brekel O.P. wenste Schiedams eerste burger- een zalig nieuwjaar. Vleugelboot voor Wilton Gisteravond werd op de zand vlakte het nieuwjaarsvuur ont stoken. Een grote menigte zag toe hoe de ruim 2300 kerstbomen, die de Schiedamse jeugd bij elkaar had gesleept, verbrandden. Jam mer dat de regen een groot ge deelte van het publiek naar huis joeg. Van 1800 m3 R.-k. Leeszaal en Bibliotheek Grote strijd in SBKC eindigt gelijk Geslaagd Agenda Rotterdam MR. DR. K. P. v. d. MANDELE TOT HAVENVERENIGII\'G ROTTERDAM, 31 dec. Naar de traditie het wil, wordt de bur gerzaal van het Rotterdamse stad huis elke oudejaarsdag bevolkt door een compacte massa van honderden leden van de Haven vereniging „Rotterdam". Zo ook vandaag. Tot deze mensen heeft burgemeester mr. G. E. van Wal- sum een inleidend woord gespro ken, waarna mr. dr. K- P. van der Mandele, ere-voorzitter van de Kamer van Koophandel, een oude- j aarsrede hield. En daarna volgde een onthaal aan goedvoorziene buffetten in de hal. Euromast als vuist Niet langer wachten In de beschouwing over de uitvoering van de plannen van het nieuwe stad. hiiis merken B. en w. het volgende op naar aanleiding van door raadsleden ge stelde vragen: In de globale begroting van. de bouw kosten zijn de aaniegkosten van het Stadhuisplein opgenomen, doch ni©t diie yam het parkeerterrein Niet opgenomen jn de begroting zijn: de niet-stenen vloer bedekking, stoffering, meubilering, rij- yielstanders, kluis- en archiefdeuren, bliksemafleidersinstallatie, tuin- en plant- soenaanleg, bijzondere voorzieningen bij zondere betimmeringen, siersmeedwerken, lichtornamenten, oproepinstallatie, zonwe ring, conservering ruïne Mathenesse, ar chiefstellingen, telefooninstallatie, boekeri- liftjes, keukeninrichting, noodstroomvoor- ziening, hoogspanningstransformatoren. Voor de niiet-opgenomem posten dient te worden uitgegaan van een bedrag Van 1 'i a 2 miljoen gulden; in onder staande becijfering wordt derhalve met 2 miljoen rekening gehouden. Uitgaande van hst volgende schema: de bouw verdeeld over 4 jaar, vooraf gaande aan de bouw van het stadhuis, De R K. gemengde Toneelvereniging Alberdingk Thym" brengt zaterdag 7 januari in Musis Sacrum een vrolijk spel in drie bedrijven door Hans Nesna. Bij de percelen, gelegen tussen de Broersvest en de Emmastraat, waarover de Gemeente de beschikking behoeft in v&rband met het Stadhuisplan, behoort o-m. het pand Emmastraat 19. Dit pand «s groot 67 ca. De mogelijkheid doet zich voor dit Pand reeds thans aan te kopen. De vraagprijs ad. 16.000,. komt B en W. gelet op de uitgebrachte taxatie rede lijk voor. Zij stellen dan ook voor tot deze aankoop te besluiten. Tevens stel len zij voor een bedrag van 125,- te reserveren voor onderhoudswerk aan het Pand, dat voorlopig verhuurd kan blij ven JA, INDERDAAD, SO WHAT? We kun nen er, om met Wim Kan te spreken, geen Engelse uitdrukking voor vinden. Maa,r werkelijk, so what? "Wat, als het nieuwe stadhuis nu eens 25 miljoen zou gaan kosten? Men heeft zaterdag kunen lezen, dat "ij de ongeveer 12 milj. aan bouwkos ten nog IVz a 2 miljoen voor de in richting komen. Rekent men dan nog en kele onvoorziene uitgaven, die bij een dergelijk project in de tonnen kunnen lo pen, dan wordt het bedrag van 15 miljoen overschreden. Misschien wel in de rich ting van de 20 miljoen. So what? 'Wat zou het geven, als het zelfs 25 mil- °en zou kosten? We herhalen het hier °hder blikken of blozen. - ,r is uitgerekend, dat Schiedam een jb'boen Per jaar voor het nieuwe stad- 5uis zal dienen op te brengen. Welnu, laat stadhuisbouw en inrichting dan maar b jaar duren, in de uiterste noodzaak. Ten slotte, onze voorouders hebben hun kathedralen en stadhuizen niet in één dag gebouwd. Moeten wij dat nu met al- ie geweld doen? De burgemeester is optimstisch over ae mogelijkheden voor Schiedam, om dat hidjoen op te brengen. Wij zijn het ook. En indien "er door gewijzigde omstan digheden of een terugslag in de conjunc tuur een Paar jaar gestopt moet worden? what? Men zou kunnen overwegen, omdat het hieuwe stadhuis in zulk een belangrijke mate een administratiegebouw wordt, het in afgeronde, of beter gezegd afge platte stukken neer te zetten. Wet is jammer, dat er nog geen sys teembouw voor stadhuizen is uitgedacht Anders zou men de elementen b.v. voor de ruimte, die het meest nodig zijn snel in elkaar kunnen zetten en er dan later alle mooigheidaan kunnen toevoegen. r wordt nu al over gedelibereerd, dat de voorgevel van de vleugel versierd zal kunnen worden. Die versiering kan wachten en de kosten er van zouden aan de bur gerzin de Schiedammers kunnen worden overgelaten, die als binnen enkele jaren b«t nieuwe stationsplein en de Broers- ^est Boulevard, mitsgaders het vernieuw. Koemarktplein geheel gereed zullen 'Jn, wat trots op hun stad zullen wezen dan beslist nog trotser op hun stad- -j? willen worden. -. Maar het zal geen 25 miljoen kosten. °j.What? PitU^én we niet al te veel over dat geld rati n en desnoods een volgende gene- hehK Voor tekort laten opdraaien. Dat •g en onze voorouders ook gedaan. h als we het zelf helemaal moeten be en. So what? Dan schrijven we eenvoudig een bur- ff^jMening uit met grote premies of la- en B. w. in de voetbalpool spelen. Een kind^ kan daarin miljoenen verdienen, is 1 ln England bewezen, als ze niets winnen, omdat ze niet maar wat invullen, zoals dat Engelse 3°®hie. So what? ten slotte, om nog eens met Wim Kan te spreken we hebben de Engelse uit drukking voor dat ,,So what?" gevon- °en, ten dienste van hen, die geen En gels kennen: wat dan nog 83ste Jaargang No. 24483 A M 18 POSTREKENING^!^ 8909 4 3 ADVERTjsj»iT»I|Pe f 0.15 per mm-hoogte. ipeciale tarieven. Bli «"tract ingezonden mededelingen 1 P tUie^00gte- Bii contract speciale tarieven. KAMPIOENEN tot 20 woorden f 0 50 bij vooruitbe taling. Elk woord meer 3 ct. Maxi mum 60 woordem^^ Alle advertentie-orders worden alge- sloten en uitgevoerd overeenkomstig de Regelen voor bet Advertentie- Wezen. Q abonnementen t 7.40 per kwartaal: f 2-54 per maand «i 0.59 per week. globaal 4.000.000,. waarvan 3.000.000 (wegens aankopen, enz.) zijn af te schrij ven in 40 jaar en 1.000.000 (wegens gebouwen enz.) af te schrijven in 50 jaar. (Hierbij kan worden opgemerkt, dat in dezie 4.000.000 een bedrag van rond 1.000.000 is begrepen voor uitgaven, dfie toch zouden moeten worden gedaan, af gezien van de stadhuisbouw, b.v de aan leg van dte nieuwe weg over het Singel plantsoen ten zuiden van het Stadhuis plein en die van het parkeerterrein ten zuiden van deze weg) Bouwkosten van het stadhuis, uitgegeven in 4 jaar 12.000.000 af te schrijven in 100 jaar. Bijkomende kosten (niet opgenomen in de globale begroting van de bouwkos ten) waarvoor om de gedachten te be palen een bedrag van 1% a 2 mil joen wordt uitgetrokken, waarvan (ver fraaiing van de bouw enz.) 1.000.000 ware af te schrijven in 100 jaar en 1.000.000 (meubilering enz.) in 40 jaar. Tezamen dus f 18.000.000,-. De priesterstudentenvereniging St. Jan voert hedenavond in de kantine van de Schiedamse cartonnagefabriek de thriller in drie bedrijven „Tien kleine Negertjes" van Agatha Christie op. De glazenwasser C. A. de R. deed aan gifte van de diefstal van vier ladders, die op een wagen waren gelegd, die voor het postkantoor was neergezet. Van V. K. is de fiets verdwenen die niet op slot voor de woning aan de Beyer- landsestraat was neergezet. Van mej. D. v. E. uit Rotterdam is de fiets gestolen die in de Groenelaan had gestaan. De 11-jarige Jaap de W. uit de Alber dingk Thijmstraat raakte maandagmiddag bij het aanvoeren van oude kerstbomen voor het grote Nieuwjaarsvuur gewond. Hij kreeg een kruishout tegen het hoofd. De wond is in het gemeenteziekenhuis verbonden. In de Bilderdijkstfaat was gistermiddag de 16-jarige schillenophaUer C. L. v. G. aan het werk. Hij wérd geholpen door de 11-jarige A. W.; toen deze schillen in de bak van de carrier gooide, reed het wa gentje achteruit zodat de jongen bekneld raakte tussen carrier en een lantaarnpaal. Hij klaagde over pijn in de rug, maar in de Dr. Noletstichting bleek het nogal mee te vallen. GEBOREN: Camellia A. M. d.v. G. J. Olsthoorn en H A. Olsthoorn; Hendrika M. d.v. H van Bree en A. M van Noort; LatJhar R. H. z.v. L R. H. Riij'kèn en S. C. Ritman; Marjolein W. d.v, W. van dier Raaf en P. M Buurman; Alewijn z.v. A. Verboom en A. M. van de Griend; Johannes A. z v. J. F. Domenfe en A. C Waigtendonk. OVERLEDEN: S. Moesker, 56 jr; J. Enter 81 jr. Na de expositie van en de uiteenzet ting: omtrent hef schetsplan voor het nieuwe stadhuis is door raadsleden een aantal opmerkingen gemaakt. Met het oog op het feit, dat het plan in de a.s. raadsvergadering zal worden behandeld, hebben B. en W. als antwoord er op een memorandum gemaakt, waaraan we hier het volgende ontlenen: Door één lid wordt gevraagd of het aantal ruimten (trouwkamers, wachtka mers, trouwzaal, ontvangsthal, trouwzaal en raadzaal voor Schiedam, ook wan neer dit 100 a 120.000 inwoners zal tellen, niet overdreven is en of niet een der trouwzalen voor andere doeleiden kan worden gebruikt. Ook enige andere leden achten 3 trouw kamers te veel en de afmetingen van de grootste daarvan wel zeer ruim. Naar het oordeel van deze leden is de receptie zaal te klein voor grote ontvangsten. Ge vraagd wordt of het mogelijk is door het verwijderen van een verplaatsbare tus senwand deze zaal bij behoefte groter te m-aken. Het antwoord van B. en W, luidt: Er zijn gevraagd een trouwkamer eerste klasse en de trouwzalen tweede en derde klasse met bijbehorende wachtruimten, waarbij geen oppervlakten waren aange geven. De architecten hebben deze eis aldus geïnterpreteerd: trouwzaal derde klasse 19 (220 m2) met wachtruimte 16 (180 m2); trouwzaal tweede klasse 18 (100 m2) met wachtruimte 17 (75 m2); trouwzaal eerste klasse 106 (130 m2) met wachtruimte 105 (280 m2), waar bij de wachtruimte 105 (ontvangsthal) tevens als voorruimte voor de Raadzaal dient. De architecten zijn van mening, dat het waardige en monumentale karakter van een stadhuis voorat gelegen is in de ruimte-ontwikkeling van de represen tatieve ruimten. Hoewel het dus bij ver dere uitwerking va^ de plannen mogelijk zou ®ijn het aantat representatieve ruim ten of de oppervlakte daarvan te ver minderen, zouden de architecten dit toch betreuren, omdat daarmede het repre sentatieve karakter van het stadhuis in meer of mindere mate zou worden aange tast. Vanzelfsprekend kan aan één van de trouwzalen een andere bestemming worden gegeven, ofschoon het niet geheel duidelijk is, welke bestemming bedoeld wordt. De architecten zullen nader bestude ren of door middel van schuifwanden de open verbinding tussen twee der ruim ten vergroot kan worden; in het huidi ge plan zijn tussen deze ruimten twee geheel te openen, doorgangen van plm. 2 meter geprojecteerd. De oppervlakte van de ontvangsthal is 280 m2 en van ontvangstzaal 130 m2 do oppervlakte van de Aula in liet stede- lijk Muséum is 230 m2 Indien de raad besluit tot de bouw van het stadhuis volgens het door de heren Kraai) vanger ingediende schetsontwerp, zo is voorts gevraagd, welke consequen ties legt dat raadsbesluit dan reeds on- veranderlijk vast ten aanzien van de amo- vering, bouw resp. aanleg van gfk°uwen> open ruimten en wegen", m welKe rasen zouden dan die vaste plannen moeten worden gerealiseerd en - uit de voorgaan de vragen voortvloeiend - ten aanzien van welk gedeelte der in de toelichting gegeven stedebouwkundige visie W0£6t de beslissing naar de toekomst verscho ven? Het antwoordt luidt: Het gebouw van de H.B.S., van de Gemeentesmederij, de Brandweerkazer ne. zomede de woningen ter weeiszij- den van de Iioflaanstraat en aan de west zijde van de Emmastraat zullen moeten worden geamoveerd. Vooruitlopend op de bouw van het,Stadhuis zou de aanleg va de nieuwe weg over het Singelplantsoen ten zuiden van het Stadhuisplein, zome de de aanleg van het, parkeerterrein ten zuiden van deze weg reeds vroegtijdig kunnen worden ter hand genomen. Van het stedebouwkundig plan zijn naar de mening van de architecten de volgende punten essentieel: a. de nieuwe weg ten zuiden van het Stadhuisplein; b. de -twee hoge gebouwen (naast de Proveniers- brug en naast het Emmaplein); c. de ver breding van de Lange Kerkstraat tot de N.H. kerk; de verbreding van de Sin gel naast de R.K. kerk; e. de vorming van een neven-plein aan de westzijde van de Broersvést tegenover het Stadhuis. Voorgevel laagbouw: De beide bouwmassa's zijn op zich zelf goed, zo is voorts opgemerkt. De laagbouw dient een uitgesproken repre-, sentatief karakter te dragen. De voorge vel daarvan bevat reeds elementen, die die uitwerking hebben. Als totaliteit ech ter bliift de laagbouw in zijn langgerek te strakheid zodanig gelijken op de in een zakelijke stijl ontwonen hoogbouw, dat het onderscheid tussen beider bestem ming niet geheel voldoende accent krijgt. Zien de heren Kraaijvanger een moge lijkheid om dit accent in onderscheid iets sterker op de gevel in zijn geheel te leg- een? Ook andere leden stellen deze vraag en opperen de mogelijkheid dit te be reiken door het balcon iets meer te laten domineren. Deze leden denken hierbij ook aan het grote muurvlak aan de kop van het representatief gedeelte. Nog andere ledcn zijn van oordeel, dat het representatief gedeelte - althans uiter lijk niet voldoende de allure van een stadhuis heeft. Hierop luidt het antwoord: de architecten zouden niet gaarne een sterk onderscheid accentueren tussen de lage vleugel en de hoogbouw; beide bouw massa's vormen samen één compositie. Bij een verdere uilwerking van de plan nen kan echter de architectuur van de lage vleugel een eigen accent krijgen door d6 toe te passen beeldende kunst. Zuidgevel hoogbouw. Deze gevel zal een vlakke, lichtkleuri ge wand opleveren. Ligt het in de bedoe ling van de heren Kraaijvanger die ge ve] in de definitieve plannen op dezelfde wijze uit te voeren? Aldus luidde weer n vraag. Het antwoord hierop was: hoewel een verdere doorwerking van de plannen ongetwijfeld nog wijzigingen met zjch mede zal brengen, blijft het de bedoeling van de architecten de zuidgevel van de hoogbouw een gesloten karakter te geven. Schuilkelders. Gevraagd werd nog: „Is het niet mo gelijk in dit project schuilkelders op te nemen?" Het antwoord is: de in het souterrnin onder de lage vleugel gepro jecteerde archiefruimten zouden in over leg met de betrokken instanties zodanig kunnen worden uitgevoerd, dat deze in tijden van oorlog tot schuilkelders kunnen worden ingericht. Hetzelfde geldt ten aan zien van de ruimten in het souterrain van de hoogbouw met uitzondering van de daarin geprojecteerde techniekruim ten. Raadskelder. Eén fractie in de raad is van mening, dat het van belang is, een gedeelte van de kelderruimte te bestemmen voor raadskelder", een gelegenheid, waarin men elkaar in een andere sfeer kan ont moeten voor informele bespreking van de gemeentelijke zaken. B. en W. mer ken naar aanleiding hiervan op: Ongetwijfeld is in het souterrain van de lage vieugej een „Raadskelder" in te richten. De voorzieningen ten behoeve van de luchtverversing, keukenaccomo- datie, toiletten enz. zullen echter niet ge ringe kosten met zich mede brengen, ter wijl ook ten aanzien van de exploitatie van een dergelijk établissement vragen rijzen. Overigens kan men zich afvragen of de koffiekamer voor de Raadsleden op de tweede verdieping niet voor het beoogde doei kan dienen. Naar aanleiding van een voorstel van B. en W. d.d. 9 januari 1957 besloot de Raad op 18 januari 1957 in beginsel tot het verlenen van medewerking aan de totstandkoming van plannen voor de houw van Plm 200 woningen door 6e Vereniging „Volkshuisvesting" zomede voor de bouw van plm. 200 woningen door de Prot. Chr. Woningbouwvereni ging „Onze Woning" op gronden te Ke- thel. Voor het doen van de eerst nodige uitgaven verleende de raad een krediet ad 20.000.-. In 1958 bleek, dat dit be drag niet voldoende was. Voor het doen van betalingen aan de architecten en aan de Nationale Woningraad te Amster dam, die onmiddellijk opdracht ontvin gen de voorbereidende werkzaamheden te verrichten, was nog een aanvulling mat 35.000.. nodig, welk bedrag d« Raad verleende. Dit bedrag is toen in zijn geheel voor deze betalingen aange wend. zodat van de tot nog toe verleen de kredieten geen gelden meer beschik baar zijn, Than,s verzoeken, de beide woningbouw, verenigingen betaling van een voorschot. groot resp 9.967,24 en 8.825.61 ter' betaling van door hen verschuldigde be dragen aan de architecten en aan de Nationale Woningraad De gevraagde bedragen zijn zowel door de Woniingdienst als door de Gemeenrte- aecountarat goedgevonden. B en W. stellen voor mitsdien een kre diet aid. 18.800.. (rond) te verlenen. ROTTERDAM, 3 jan. Wilton Fijen- oord zal binnenkort een „Aquavion" vleu gelboot in gebruik nemen. De boot, ver vaardigd door „Ajuavion Holland N.V." in Den Haag en „J. en K. Smit's Alumi nium verwerkende industrie N.V." te Krimpen, zal half februari afgeleverd worden. De boot zal gebruikt worden door Wilton Fijenzoord in Schiedam bij het uitvoeren van reparatiewerkzaamhe den. De Schiedamse jeugd is de eerste werk dag van het nieuwe jaar zeer actief ge weest Van negen uur 's morgens tot vjjf uür 's avonds is er gesleept met kerst bomen. Het gedeelte van het sterrebos nabij de Admiraal de Ruyterweg, dat met de naam Sterrevlakte beter beti teld zou kunnen worden, vormde het ver zamelpunt. Vanuit alle delen van de stad kwamen de jongens en ook de meisjes met materiaal voor het grote nieuw jaarsvuur aandragen Hun loon bestond uit een lot voor iedere Ingeleverde kerst boom Het vervoer van de kerstbomen verliep niet altijd zonder incidenten. Brutale jongens probeerden de bomen nog aleens afhandiiig te maken van kleinere. Maar meestal wais er wel een volwassene in de buurt om als oorlógsbemididelaar op te treden. Vaak ook vergezelde een vader zijn kroost, zodat „oorlog voeren" helemaal nieit nodig was. Op het dr. Wi'bautple>in meenden grotere vertegen woordigers van de Nieuwlandse jeugd een eigen vuurtje te kunnen stoken. Een agent echter verhinderde dit, hij raadde de jongens aan de bomen naar de zand vlakte brengen Om pneaies achit uur 's avoondis wérd de eerste fakkel in de metershoge brand stapel geworpen. Even, later doorkliefden hoog oplaaiende vlammen de donkere lucht. De rotjes die de jeugd in de oude jaarsnacht niet het knallend werk had laten verrichten, werden in het prachtige nieuwjaarsvuur geworpen. Ook zijn er enige vuurpijlen afgestoken en vele hon derden aanwezigen lieten zich aanvanke lijk niet door de regen weerhouden om van de fantastische aanblik te blijven ge nieten. Te kwart voor negen, toen het vuur minderde en de hoeveelheid hemel water toenam, keerde de menigte huis waarts. Een uur later smeulden nog de resten van ruim 2300 kerstbomen, die het georganiseerd vuurtje stoken onder auspi ciën van de Schiedamse Gemeenschap hadden mogelijk gemaakt. De Gasfabriek heeft voor haar gas- berging o.a. de beschikking over een „natte" gashouder van 8.300 m3 inhoud. Deze gashouder, welke in 1901 in ge bruik is genomen, verkeert in zodanige staat, dat reparatie niet meer mogelijk is. In verband met de produktie en ber ging van gas-luchtmengsels wordt ge dacht aan een „droge" gashouder; de zuurstof uit de bijgemengde lucht zou n.i. een „natte" gashouder inwendig snel aantasten. Overigens gaat de voorkeur naar een „droge" gashouder uit, omdat deze vele malen lichter is dan een „natte", zodat deze met gebruiknaking van de aanwe zige fundering op de plaats van de oude houder kan worden gebouwd; een „nat te" gashouder zou daarentegen, wegens haar zeer zware belasting een nieuwe Over hetgeen B. en w. aan de raad ten behoeve van de R- K. lèeszaal en Bibliotheek „St.-Liduina" voorstellen, valt nog het volgende te melden: De R. K. Openbare Leeszaal en Bi bliotheek „St.-Liduina" ontvangt voor haar aan de Dam gevestigde leeszaal en uitleenbibliotheek, alsmede voor haar filialen in Schiedam-Zuid en Nieuwland- west en voor haar jeugdafdelingen, een gemeentelijke subsidie, die wordt bere kend aan de hand van een door het Rijk opgestelde tabel. Het Rijk heeft name lijk zijn subsidie afhankelijk gesteld van de verlening van een in deze tabel aan gegeven bedrag aan subsidie door de provincie en door de gemeente. Boven genoemd? stichting wil voor haar be staande filiaal aan de Singel, dat tot he den nog niet voor subsidie in aanmer king kwam, thans nu de gemeente meer dan 80.000 inwoners telt gaar ne subsidie ontvangen, aangezien de re geling dit in gemeenten met meer dan 80.000 inwoners toestaat. Voorts wil zij in de loop van 1961 haar filiaal Nieuw- land-west verplaatsen naar Nieuwland- oost. Mede met het oog op de verkrijging van het rijkssubsidie vraagt zij reeds thans of zij voor deze filialen op een gemeentelijke subsidie zou mogen reke nen. Het subsidie voor het filiaal aan de Singel zal jaarlijks rond 1700,- bedra gen; dat voor het filiaal in Nieuwland- oost zal ongeveer 2100,- meer bedragen dan voor het filiaal in Nieuwland-west wordt gegeven, omdat hieraan behalve een uitleenbibliotheek een openbare lees zaal zowel voor volwassenen als voor kinderen, zal zijn verbonden. B. en W. zijn van mening, dat het cul tureel belang van deze instelling van dien aard is, dat het verzoek kan wor den ingewilligd. Derhalve stellen zij u voor te besluiten tot verlening van ge vraagde subsidies. fundering vragen. Voor de bouw van een „droge" gashouder zal de fundering slechts enige kleine voorzieningen behoe ven, welke zich in hoofdzaak bepalen tot de wijziging van de afsluiterput. De hieraan verbonden kosten zijn te ver waarlozen in vergelijking tot die .van een nieuwe fundering. Na uitvoerige besprekingen in de Com missie voor de Technische Bedrijven is de keuze gevallen op een gashouder van het type Klönne. Hierbij zijn vergeleken de offertes van een gashouder van resp. 11.000 en 18.000 m3 inhoud met een zelf de grondvlak, belopende 675.000.- en ƒ800.000.-. Voor een bedrag van 125.000 kan derhalve een grotere gasberging van 7000 m3 worden verkregen, hetgeen ons met de Commissie en de Directfè voor de Technische Bedrijven zeer aantrek kelijk voorkomt op grond van de vol gende overwegingen; 1. De gasafgifte per verbruiker ver toont een stijgende lijn; het aantal in woners neemt bovendien toe; de indus triële vraag geeft eveneens een verhoging te zien; kortom in de komende jaren zullen aan de gasbergingscapaciteit ho gere eisen worden gesteld; 3. Bij een eventuele reparatie of ver nieuwing van de tweede gashouder, met een inhoud van 16.000 m3, welke 44 jaar oud is, moet er gedurende de lange pe riode, dat deze gashouder dan buiten gebruik zal zijn, voldoende gasbergings capaciteit aanwezig zijn. Volgens B. en W. verdient het derhal ve aanbeveling thans een nieuwe gas houder met een inhoud van 18.000 m3 te bouwen. De totale kosten, inclusief verf werk, verlichting, vergroting en wij ziging aansluitingen enz., zullen 910.000.- bedragen. In de Schiedamse Bedrijfsklaverjascom- j petitie had het grote treffen plaats tussen I de concurrenten GWa en VGBb. Het werd een 33 gelijkspel, waardoor de positie aan de kop niet verandert. Wel heeft Standaard b een steekje laten vallen door van het a-team te verliezen met 4—2. Het zal moeilijk zijn weer .<p tijd aansluiting te vinden met de kopgroep. Vooral omdat cr nog een belager js bijgekomen. De kla- verjasserg van OGW laten de laatste we ken geducht van zich horen. Gisteravond moest Vincent het met 51 ontgelden. De resultaten, die in de kantine van Ex celsior aan de Buitenhavenweg zijn be reikt zijn: Standaard aStandaard b 4 Excelsior aVGB a 42; OGW—Vincent i 51 - VDB—GW b 1—5; Excelsior b—OVD 3—3; VGB b—GW a 3—3. Aan de gisteren in Schiedam gehouden accordeonexamens, onder auspiciën van de Ned. Werkgemeenschap, namen 35 leer lingen deel van de heer P. van Hassel. Slechts 1 leerling werd afgewezen, zodat 34 kandidaten slaagden; wel een mooi suc ces. Bijna allen zijn ook lid van de Schied. Accordeon Ver. „K.D.O.". HEDEN Passage Theater: Alles de lucht in (ge prolongeerd) (a.l.), dag. 2 en 8.15 uur; donderdagavond geen filmvoorstelling. Monopole Theater: The Proud One (14 jaar), dag. middagvoorstellingen, zondd. 2 en 4.15 uur The Big Circus (a.l.), avond voorstellingen dag. 7 en 9.15 uur. Stedelijk Museum: Tentoonstelling „Van Jongkind tot Jorn", elke dag van 1017 uqr, zondags 1217 uur. DONDERDAG: Passage Theater: Kath. Kring: Het spel der vergissingen Shakespaere, 8 uur. R.-K. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK De openingstilden van de centrale ea filialen van de r-k Openbare Leeszaal en Bibliotheek „St.-Ltdutna" zijn: Openingsuren centrale: maandag 79 uur; dinsdag 1012 25. 7fl; woensd8g 25. 79 uur; donderdag 1012 uur; vrij dag 25, 79 uur; zaterdag 1012, 2S uur. Kinderuitlening: dinsdag 24 uur; woansdag 4S, 6.308 uur; zaterdag 1— 3.30 uur. Kinderleeszaal: maandag 49 uur; dinsdag 45 uut; woensdag 2—3 uur; vrij dag 45 uur. Singel: maandag, woensdag- vrijdag 78 uur. NACHTDIENST APOTHEKEN Deze week: Apotheek Rembrandt, Rem- brandtlaan 5. DINSDAG Rott. Schouwburg, 8 uur: Besloten voor stelling; Groote Schouwburg-zuid, 8 uur: Aan lager wal (Amsterdams Volkstoneel) en nieuwjaarswens.; Luxortheater, 8 uur: Wiener Blut (Hoofdstadoperette). WOENSDAG Rott. Schouwburg, 7.30 uur: Spaanschen i Brabander (Rott. Toneel) en Metropoel; Groote Schouwburg-zuid: 8 u.: Aan lager I wal (Amsterdams Volkstoneel), gevolgd f door nieuwjaarswens; Luxortheater, 8 u.: Wiener Blut (Hoofdstadoperette). FILMS IN ROTTERDAM Arena: Ben Hur 14 jr.; Capitol: Allesl de licht in, a.l.; Centraal: Zet 'm opl Tommy, a.l.: Cineac A.D.: Marina, a.l.;| Cinerama: This is Cinerama, a.l.; Co-I losseum: 3 Ring Circus, a.l.; do. Be-I klemmende uren, 18 jr.; Harmonie: Thel big circus, a.l.; di. t.m. do: De danse-| res en de duivel, ontoelaatbaar; Lumiere| Gullivers reizen, a.l.; Metro: De kam pioen melkboer, a.l.; Prinses: De onder-l wereld van Mont Martre. strikt vplw.a do. The high and te mighty, 14 jr.; za.l zo. 2 uur: Avonturen van een zigeu-J nerjongen, a.l.; Rex: Het bataljon derl gedoemden, 18 jr.; do. My gun is quick,I 18 jr.; Thalia, Jerry als ruimtevaarder,! a.l.; 't Venster: Le clochard, a.l.; Vic toria: Dean Martin en Jerry Lewis alsl parachutisten, a.l.; do, 2 en 8 uur: The| happy road, a.l. Mr. K. Staab, voorzitter van de Ha- venvereoiging, liet in zijn openings woord niet na te wijzen op de stakin gen in België en hun weerslag op de Antwerpse haven. Deze weerslag be perkt zich niet tot België alleen maar zal zich tot in heel West-Europa doen gevoelen, aldus mr. Staab. Ia het eerste deel van zijn rede gaf de heer Van der Mandele een terug blik op al, wat in Rotterdam in 1960 tot stand kwam: uitbreiding van de haven, met name Europoort, ontwikke ling van de industrie, de ingebruikne ming van grote nieuwe gebouwen, de erkenning van Zestienhoven, de Flo- riade en de Euromast (in de verte al wenkend als een stevige vuist van Rotterdams wil en kracht"), de gunstige werkgelegenheid en de algemene wel vaart. Daartegenover ziét men in de wereld allerlei spanningen en conflicten in Afrika, Azië en in Europa (met het trefpunt Berlijn), een aanhoudende koude oorlog en in Amerika een dui delijke teruggang, die op Europa zal kunnen terugslaan- In ons .land ziet men het streng vasthouden aan de prij zen en de waardevastheid van de gu! den enerzijds en aan de verbetering vao de loonstandaard en het al of niet toe staan van investering anderzijds. In onze stad ziet men het nij pend tekort aan oeververbindin gen en nog altijd het tekort aan ar-, beidskrachten. „Tegenslagen", aldus da heer Van der Mandele, „ook hevige! kan men verdragen; opzettelijke te-| genwerking slechts moeilijk". Komende tot de perspectieven van 1961 zei de heer Van der Mandele, dall bouwen aller taak blijft en dan voor-| namelijk het bouwen van bruggen. Bruggen naar België, naar de Bcnelux-I landen in de eerste plaats; naar GrooJ Brittannië ook „want het is niet vol t«f houden dat een economisch-gespleteil Europa zó voort kan leven. Brugge-f hoofden zijn er wel Rotterdam is ciJ een van maar de aansluitende ver-I binding kan maar niet gevonden wor-J den. En als men nog langer wacht zaf ze steeds moeilijker te vinden zijn" Bruggen naar nieuw-geboren staterl in Afrika, waarbij de heer Van dej Mandele verwees naar het Afrika-In-I stituut, bruggen ook naar al die sta-j ten en landen „achter het ijzeren gor-| dijn" met wie verstandig gepraat ka.j en moet worden streven naar eeij verbinding van de stroomgebieden var Rijn en Donau mede via de Unie var Rijnkamers. En dan die hele grote brud van West naar Oost, waardoor heel dj wereld van die nachtmerrie van ee" oorlog met nucleaire wapens bevrijd kan worden- Aan het land kan gebouwd worden door een stage arbeid aan d*j Deltawerken, aan de scheepvaart, aar de industrie en aan de beschermend*] taak in het verre oosten. Geen geknor Met nieuwjaar begint voor de sta<j een periode van vijf jaren van graven ploeteren en zwoegen. Havens en tun-1 nels, de Waterwegvergroting, de ont-l wikkeling van Rozenburg en het tol een geheel brengen van het benedenj stroomse deel van de rivier. Kunst wetenschap moeten gediend wordenl met smart wordt gewacht op de uitJ voering van het muziekcentrum op hef begin van het Wereldbouwcentrum en de bouw van de Hogeschool- De heer Van der Mandele wekte al-I len op, zonder zuchten en klagen ruste-j loos mede te werken en „niet te knor-j ren en te brommen wanneer straks de Coolsingel weer een echte, moeilijk ta overspringen singel vol water gewor-j dea zal zijn". Hij eindigde met de strijdkreet: „Met volle kreaht vooruit",

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 3