PTT-diensten hadden handen vol werk in afgelopen Prof. ir. Bast: Grote tariefs verlaging niet verstandig GRIEP! m w v «H Historie van het verkeer en het menselijk aspect Cliefariwe 4 RESTAURATIE BIJNA GEREED f. 70.- Dappere redder onderscheiden VERSCHEIDENE RECORDPRESTATIES Lozen op de Eenis verwekt onrust Kaarsvlam oor zaak van brand in Maastricht Goede toekomst voor scheepvaart Investeringen in Ned. Nw.-Guinea? Zeven jongens enkele dagen aangehouden Scheepskapitein maakt capriolen Henk Schut BUISMAN DINSDAG 3 JANUARI 1961 Oostfriese vissers vrezen schade f Rechtbank Breda Zware mishandeling bij vechtpartij berecht Tegen verdachte negen maanden geëist Lotien mijnpersoneel Minister keurt loon- verordening goed Uitgebreidere automaten m 'n handje helpen voor koffie op z'n best! f ook als 't poederkoffie is OUDHEIDKUNDIGEN BIJEEN Scheepsbouw Be restauratie van de ruim ze venhonderd jaar geleden gebouw de Oude Kerk in Delft nadert haar voltooiing. Het exterieur zal dit voorjaar al gereed komen, maar de steigers bij de toren zul len nog wel tot december blijven staan. Van het interieur moeten in de zuider-zijbeuk nog een te gelvloer gelegd en een houten schot weggenomen worden. Voorzitter K.v.K. Den Haag: geen gunstig klimaat' II. mÊHÊÊKm ln Breda Wegens op spionage lijkend spel GOEDKOPE RETOURS HOEK VAN HOLLAND - HARWICH Moeilijke uren op gesleepte schepen Op Schiermonnikoog Standbeeld van de Schieve Monnik' Recreatiegelegenheid op IJmuidense pier? Minister Beerman Uitlevering stukken aan Franse justitie NIET in strijd met uitleveringsverdrag Twee doden in liet verkeer DEN HAAG, 2 jan. Het zou on verstandig: zijn op grond van de hoge winsten van enkele jaren tot grote ta riefsverlagingen voor de PTT-diensten te besluiten, zo heeft de directeur-gene raal der PTT, prof. ir. G. H. Bast, vanmorgen onder meer in zijn nieuw jaarsrede gezegd. De grote investe- ringsbehoefte, het naderbij komen van mogelijke verkorting van de arbeids tijd, dat vooral de loonintensieve be- V drijfsonderdelen voor aanzienlijk hoge- T re lasten kan brengen, laten tariefs- ip, verlagingen moeilijk toe. If In 1980 heeft de PTT meer diensten aan de gemeenschap moeten verlenen DELFZIJL, 2 jan. De Groningse plannen om op grote schaal vuil in dustriewater te lozen op de Eems, hebben in Duitsland onrust verwekt. Dit is speciaal het geval bp de Oost- friese vissers, die vrezen dat hun vang gebieden ernstig geschaad zullen wor den, zo melden regionale Duitse bla den. Van Duitse zijde is reeds gesugge reerd dat men Groningen zou moeten verplichten het vuile water te verdun nen of te neutraliseren voordat het wordt gespuid. Deze eis wordt des te dringender aldus de Oostfriese vis sers omdat aan de Nederlandse zijde van de Eems de industrialisatie op gro te schaal aangepast wordt. MAASTRICHT, 3 jan. Politioneel onderzoek heeft aangetoond, dat de fel le brand, die op de avond van Nieuw jaarsdag in de bovenwoning van distil leerderij en wijnhandel Stollenwerck al hier heeft gewoed, veroorzaakt is door een brandende kaars bij het kerststal letje onder de Kerstboom. Zonder dat het echtpaar Stollenwerck er erg in had, was het stalletje in brand geraakt. Daarop vatte de kerst boom vlam en in een minimum van tijd stond de woonkamer in lichterlaaie. De begrafenis van de twee slachtof fers is bepaald op donderdag om tien n' uur in de St. Martinusparochie te Wjjk- I Maastricht. e BREDA, 2 jan. Negen maanden gevangenisstraf heeft de officier van justitie bij de rechtbank vandaag ge- eist tegen een man uit Zevenbergschen- hoek, die terecht moest staan verdacht van zware mishandeling. Voor de twee de verdacht? in deze zaak uit Etten vroeg de officier vrijspraak. Beide verdachten waren betrokken ge weest bij een vechtpartij in Zevenber gen, waarbij een man bewusteloos was geslagen en daarna door eerste beklaag de zou zijn geschopt, waardoor het slachtoffer een enkel zou hebben ge broken. Er werden acht getuigen in deze zaak gehoord. Volgens een dokter, die als petuige-deskundige werd gehoord, zou de snkelbreuk ook door een val ont staan kunnen zijn. Een van de getuigen had thdens de vechtpartij geroepen: ,,Sehef uit, want jullie schopt die jon gen nog dood". De twee verdachten zeiden uit zelfverdediging te hebben ge slagen, maar niet te hebben geschopt. Uitspraak 16 januari. 1' Advertentie Vitr werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderen I 4 geneesmiddelen, elk afzonderlijk al wereldberoemd. Tezamen in één tablet verenigd, ondersteunen zij bovendien el- kaars werking, waardoor deze nóg krach tiger is dan kon worden verwacht. De combinatie Chefarine „4" doet werkelijk wonderen en brengt vaak baat waar andere middelen ialen! Tegsn pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die werdt beschermd door het bestanddeel Chefarox. 20 tabl. 10.80.Voordelige gezinsverpakking 100 tabt. f3.60 HEERLEN, 3 jan. De minister van i Economische Zaken heeft de onlangs I door de Mfónindustrieraad vastgestelde nieuwe loonverordening voor het boven gronds personeel van de mijnen goed gekeurd. De nieuwe verordening, die het loon systeem voor de bovengronders aan zienlijk heeft vereenvoudigd en verbe- tetd, 'geldt van 1 januari af. Zij bezorgt de Limburgse mijnen twee landelijke primeurs. Allereerst omdat deze onder neming dank zij de nieuwe verordening het eerste bedrijf in ons land is, waar de C.A.O. overbodig is geworden, al thans voor de bovengrondse mijnwer- kers en vervolgens omdat dit de eerste verordening is, waarbij de arbeid van de vrouw "volkomen gelijk is gesteld aan die van de man. met praktisch eenzelfde aantal krach ten, zodat soms enige afbreuk aan het dienstbetoon moest worden gedaan, omdat het verkeer de PTT boven het hoofd dreigde te groeien. Ondanks het feit, dat er verscheidene recordpresta ties zijn geleverd, nam de achterstand hier en daar toe, omdat de produktie niet voldoende snel aan de stijgende vraag kon voldoen. Hoewel 30 miljoen gulden meer aan ionen werd uitgegeven, behoefde geen enkel van de belangrijke ta rieven te worden verhoogd". De tarie ven voor het binnenlandse telefoon verkeer konden zelfs enigszins wor den verlaagd. Hierbij belooft het be drijfsresultaat nog hoger uit te val len dan het reeds zeer gunstige van 1959, aldus prof. Bast. Een door fle overheid ontwomen stel sel van verdienstebeloning is per 1 jan. ingevoerd, wat voor de betrokken ambtenaren, de vroegere „weekloners" over het algemeen een verhoging van inkomen betekent. De directeur-generaal opperde het denkbeeld, ter verlichting van de per- soneelsmoeilijkheden, z.g. .stille" postkantoren op te richten, waarmee combinaties van postzegel- en brief- kaartautomaten, geldwisselapparaat, weegschaal, brievenbus en telefooncel, waar het publiek zichzelf doorlopend kan bedienen, worden bedoeld. Met bet oog hierop is besloten tot een proef met automaten die meer mogelijkhe den bieden dan de, huidige, Voor de loketdicnst is een moderne loketinrieh- ting ontwikkeld. Het binnenlandse postverkeer is ge stegen met rond vijf procent. Het ver keer naar he» buitenland nam met ruim tien procent toe. Ook de hoeveel heid per luchtpost te verzenden brief en pakketpost neemt nog steeds toe. Bij de postcheque- en girodienst nam het aantal boekingen met. acht procent toe. Het bedroeg rond 300 miljoen. Er werd 160 miljard gulden omgezet, elf miljard meer dan in 1959. Bij de rijkspostspaarbank is de ont wikkeling gunstig geweest. Er is voor rond 195 miljoen gulden meer ingelegd dan opgenomen. Het tegoed kwam na bijschrijving van rente op bijna 2640 miljoen gulden. Het telegraafverkeer bleef op onge veer hetzelfde niveau als in 1959, het telexverkeer daarentegen, vooral dat naar het buitenland, nam weer aan zienlijk toe. De vraag naar telefoonaansluitingen bereikte de record-hoogte van ongeveer 143.000, dat is 25.000 meer dan in 1959. Het aantal nieuw in dienst gestelde aansluitingen bedroeg rond 135.000. wat 17.000 meer is dan in 1959. Desondanks is het aantal wachtenden met onge veer 9000 toegenomen, zodat het aan tal hiervan nu ongeveer 37.000 is. On danks het versnelde tempo, waarin aansluitingen werden aangelegd, is de achterstand bij het aanleggen groter geworden. Deze achterstand is nu on geveer een half jaar. Het internationale en interlokale te lefoonverkeer groeide in 1960 met resp. 15 en ruim 10 procent. (Advertentie) i ii i ii 'offiebus (Van onze Utrechtse redacteur) AMERSFOORT, 3 jan. Niet aller lei recente archeologische vondsten te belichten, was het doel van het tweede Nederlands oudheidkundig congres, dat vandaag en gisteren onder auspiciën van de Rijksdienst voor het oudheid kundig bodemonderzoek werd gehouden en dat gewijd was aan ,,8000 jaar ver keer", maar het plaatsen van een pri mair aspect van de dynamische mens op de voorgrond, zoals deze door de eeuwen heen zichbaar wordt in zijn po ging de wereld te ontdekken en de on eindige ruimte te verkennen. Het huidige verkeer ziet de directeur van de Rijksdienst, dr. P. Glazema, die het congres met een interessante filoso fische. beschouwing opende, als de re sultante van een dynamisch streven. Ondanks het beklemmende feit, daf het verkeersnet overbelast wordt, de wegen vele kostbare landerijen verslin den en het gebrek aan wegzetruimte voor auto's in de sleden schier onover komelijke moeilijkheden met zich mee brengt, heeft de mens het gevoel, dat er van een terug geen sprake kan zijn. Er kan op de duur een verkeersbe- klemming ontstaan, waardoor men niet meer vóór of achteruit kan. Op dat mo ment heeft de techniek zichzelf voorbij gestreefd, is zij van een plus tot een min geworden, waarbij nut en zin zijn opgeheven. De revolutie, die zich in de geschiede nis der aarde heeft voorgedaan toen de mens over zijn mogelijkheden aan het denken is gegaan, heeft tot een grote technische evolutie geleid. Hier bete kent de revolutie het zich verwijden van de horizon van onze.mogelijkheden, een verwijding, die o.m. in hei verkeer zo duidelijk zichtbaar wordt. Of men voort snelt op een vierbaansweg, rondzwerft voor het vinden van een parkeerplaats, of de foto's van de achterzijde van de maan bestudeert, het bergt alles de mo gelijkheid in zich, dat het gevoel ont staat van beklemd te raken, waarbij de gezonde coördinaten wegwallen. De mens is een raket, waarvan de snelheid weliswaar steeds toeneemt, maar die tevens beseft, dat de oor sprong der hem drijvende krachten niet alleen in hem zelf ligt. Het be klemmende van de situatie is, dat de mens, die in een eeuwenlange worste ling getracht, heeft de natuur te over winnen, uiteindelijk opnieuw aan deze zelfde grote macht, zjj het dan ook in een andere gedaante, ondergeschikt dreigt te worden. Waar het. vertrek-signaal is gegeven in het verleden, weten we niet zo be sloot dr. Glazema en waar het stop teken zal worden ontmoet, evenmin. Aan het centraal station van do ge schiedenis der mensheid worden geen retours verkocht, doch uitsluitend enke le reizen. Een moderne scheepsbouwer, de heer C. Verolme van Verolme's Verenigde Scheepswerven, dook in de geschiede nis met een overzicht ,,Van boomstam kano tot oceaanstomer." Hij wees er op, dat het eerste mam. moeth-schip, de Ark van Noach, die vol gens het boek Genesis 300 el (ruim 200 m) lang, 50 el (35 m) breed en 30 el (20 m) diep was, dezelfde verhoudingen had als de tegenwoordige supertankers. De afstand van de boomstamkano tot de moderne oceaanstomer achtte de heer Verolme niet zo groot. De man, die ertoe kwam een boomstam uit te hollen om een groter draagvermogen te bereiken, wat men ook wel bereikte met opgeblazen dierenhuiden, noemde de (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 3 jan. De voorzitter van de Kamer van Koophandèl en Fa brieken, de heer W. van Geleuken, heeft in z(jn nieuwjaarsrede gesproken over ,,de geforceerde pogingen om inwo ners van Nieuw Guinea aan Nederland te. hinden door voor hen toeristische uit stapjes ln ons land te arrangeren." H(j vond dit in schrille tegenstelling staan mot het beleid inzake de toelating van spijtoptanten. De heer Van Geleuken meent dat aan deze groep van enige duizenden men sen uit morele overwegingen binnen de kortst mogelijke-tijd toestemming moet worden verleend voor vertrek naar Ne derland. De zorgelijke toestand waarin zjj thans verkeren, met de dreiging van internering boven het hoofd als Indone sië voor zijn aspiraties inzake Nieuw Guinea van geweld gebruik zal maken laat niet toe dat visum-aanvragen in dividueel warden onderzocht, omdat dit eindeloos duurt, en tot gevolg heeft dat de visa mondjesmaat over een lengte van jaren worden verstrekt, zo zei hij. Over Nieuw-Guinea merkte de voor zitter nog op dat de verwikkelingen in het afgelopen jaar alle verwachtingen voor een gunstig klimaat voor particu liere investeringen de bodem hebben. 1 ingeslagen. heer Verolme een grooot mens. Merk waardig achtte hij het, dat de vroegere gevlochten boot in vorm veel overeen komst vertoont met de moderne plastic boot. Nergens ter wereld is volgens de heer Verolme zo'n grote verscheidenheid van boten te vinden als van boeiers en tjalken, die wij in ons land voor de bin nenvaart kennen. Uitvoerig ging hij in op de ontwikke ling in minder dan 100 jaar van het zeil schip tot het moderne schip van heden, dat vooral na de laatste oorlog door de ontwikkeling van neventechnieken in het bijzonder van de lastechniek in constructie volkomen veranderd is. Het beeld van de scheepswerf, waarbij het steeds meer op wetenschappelijke ken nis aankomt, is daardoor eveneens vol komen veranderd. Het moderne schip is een compromis van tegenstrijdige eisen, waarbij bet trillingsprobleem in het centrum van de belangstelling staat. Bouwde men nog geen twintig jaar ge leden een tanker van 20.000 ton, thans komt men tot niet minder dan 100.000 ton. De moderne scheepvaart zal zich vooral toeleggen op het bereiken van meer snelheid. Ook zullen zich grote veranderingen voordoen ten aanzien van de afmetingen voor het vervoer van granen en ertsen, maar ook van passa giers. Door de geweldige toeneming van het toerisme in Engeland zijn do inkomsten daarvan al groter dan van de export van automobielen ziet de heer Verolme voor de scheepvaart een goede toekomst weggelegd. De luchtvaart heeft reeds zulke grote (Van onze correspondent) BREDA, 8 jan. Zeven minderjari ge jongens uit Den Haag hebben de laatste dagen van het oude jaar door gebracht in het Huis van bewaring al hier onder verdenking zich te hebben schuldig gemaakt aan spionage. Ze werden 27 december gearresteerd op het vliegveld Woensdrecht, waar ze zich, in militaire uniformen gekleed, ophielden op voor hen verboden gebied. De marechaussee begon een grondig geheim onderzoek. Voorgeleiding voor de officier van justitie volgde en het zevental werd ingesloten in het Huis van bewaring. Zaterdag zijn zij echter op vrije voe ten gesteld, omdat toen wel was ge bleken dat het hier om een kinderspel ging. De jongens hadden afgekeurde mili taire kledingstukken, afkomstig uit Amerikaanse legerdumps, in een win kel in Den Haag gekocht om er soldaat je in te kunnen spelen. Na de kerstda gen besloten zij in Brabant te gaan kam peren. Zo kwamen ze in de buurt van het vliegveld Woensdrecht terecht, waar ze bjj hun spel op verboden gebied be trapt werden. Kamperen in deze tijd van het jaar is een ongebruikelijk iets en dit ge voegd bjj de mogelijkheid, dat de jon gens foto's hadden kunnen maken en het vliegveld in kaart hadden kunnen bren gen, gaf zoveel argwaan, dat de jon gens voorlopig maar werden vastge houden. De zeven hebben zich alleen schuldig gemaakt aan het betreden van verbó den gebied. Het onbevoegd dragen van een uniform kan hen zelfs niet worden verweten, want wat ze aan hadden was niet écht. sprongen gemaakt, dat de luchtha vens te klein zijn geworden en schepen zullen zo meent de hoer Verolme de steeds groter wordende stroom toe risten moeten opnemen. Daarbij wordt gedacht aan grote schepen, die met 6000 passagiers in een snelheid van 40 tot 45 mijl naar Amerika zul len varen. Bij Verolme zal een schip ..United Nations" gebouwd worden ter lengte van 360 meter voor 8000 passagiers. De congressisten bezochten do oud heidkundige tentoonstelling, die in de Zonnehof, het nieuwe tentoonstellings gebouw van architect G. Rietveld, wordt gehouden. (Advertentie met de Dagdienst van de Stoomvaart Mij Zeeland Vertrek op 14 en 28 januari 11 en 25 februari 18 en 31 maart terugreis op 2e of 3e zondag na vertrek Inlichtingen en boekingen uitsluitend bij de reisbureaus Lissone-Lindeman N.V. Wm H. Muller Co. N.V. hlederlandsche Reisvereeniginf (Van onze correspondent) VLISSINGEN, 3 jan, De dronken kapitein van de Nederlandse sleepboot Cormia is er maandag de oorzaak van geweest dat de bemanning van de Duit se en Belgische schepen Stromeyer 9 en de Florentia enkele moeilijke uren hebben doorgemaakt. De Cormia moest de beide vaartui gen van Antwerpen naar Hanswee,rt slepen. De tocht verliep evenwel niet zonder kleerscheuren. Even buiten Ant werpen schampte de Cormia langs een gasboei die onder beide sleepschepen werd doorgetrokken. Hierbij kreeg de Florentina schade aan het voorSchip. De schippers schreven dit toe aan een na- vigatiefout van de kapitein van de sle per. Ter hoogte van de Nederlandse grens ging Cormia zig-zag koersen. Dit had geen ernstige gevolgen omdat er geen verder scheepvaartverkeer in de buurt was. In de omgeving van Walsoorden kwam de sleepboot plotseling achter stevoren langszij de sleep. Op de sleep schepen dacht men aanvankelijk dat de sleepboot met pech te kampen had. Maar toen de schippers poolshoogte gingen nemen bleek dat de 50-jarige kapitein dronken was. De schipper van de Florentia, een 43- jarige Belg nam daarop het roer in handen en bracht de sleep veilig in de haven van Hansweert. Daar volgde aan gifte bjj de rijkspolitie te water. 55>. (Van onze correspondent) LEEUWARDEN, 3 jan; Uit dereserve voor cultux-ele doeleinden zal op Schier monnikoog, bij begrotingswijziging, een bedrag van 2.000 worden bestemd voor het stichten van een standbeeld van de „Schiere Monnik". Er zijn hiertoe ook subsidies ontvangen van de provin cie Friesland en het St. Bernhardfonds. Van het rijk werd een toezegging voor subsidie ontvangen. Het eiland (oog) heeft zijn naam te danken aan de Cis terciënzer monniken van het klooster Klaarkamp in Friesland, dat omstreeks 1440 een uithof op het eiland had. De Cisterciënzer monniken werden des tijds ook schiere of grijze monniken ge noemd wegens de kleur van hun habijt. Dc schiere monnik komt in het wapen van het eiland voor en sedert enige jaren prijkt hij ook in de vorm van een koperen windvaan op de watertoren van het eiland. Daar zal dus nu mettertijd ook nog een standbeeld in het dorp bij komen. IJMUIDEN, 2 jan. Er bestaan hier plannen om (le nieuwe zuiderpier, die in 1965 gereed moet zijn, en die dan verlengd zal zjjn van 1,500 tot 3,500 meter, van een grote recreatie-gele genheid te voorzien. De gedachten gaan uit naar de bouw van een restaurant met een platform op enige afstand van de kust. Óverleg tussen particulieren en rijkswaterstaat over deze plannen zal de beslissing moeten brengen. Over een eventuele gunstige reactie van rijkswa terstaat op dit plan is nog niets .e zeg gen, daar vooral veiligheidsoverwegin gen vele voorzieningen nodig zouden maken. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 3 jan. De uitlevering aan de Franse justitie van stukken, die bij een Nederlandse stenograaf die werkte voor liet Algerijnse bevrijdings front, (FLN) in beslag zijn gcnouicn, is niet in strijd met het uitleverings verdrag dat ons land met Frankrijk heeft. Dit zegt de minister van Justi tie mr. A. C. W. Beerman in zijn ant woord op vragen van het Tweede-Ka merlid de heer Lankhorst (PSP). De bewindsman merkt op, dat hij geen of ficiële inlichtingen heeft gekregen die er op wijzen, dat enige Franse juris ten op grond van uit Nederland af komstige gegevens, in staat van be schuldiging zijn gesteld. De officier van Justitie te Amster dam heeft na overleg met de procu reur-generaal van het Amsterdamse hot en het ministerie van Justitie foto kopieën van een bij de stenograaf in beslag genomen conceptbrief en het proces verbaal, dat over deze inbeslag neming is opgemaakt, nadat men hem daarom verzocht had, toegestuurd aan de Franse justitie, aldus minister Beer man. Volgens het uitleveringsverdrag moet aan een verzoek om inzage van stuk ken gevolg worden gegeven als het gaat om een strafzaak over een ge meen misdrijf. In dit geval kon aan het verzoek worden voldaan omdat er van Franse zijde op was gewezen, dat het hier een gerechtelijk vooronder zoek tegen een onbekende dader be trof, die verdacht werd van een mis drijf tegen de veiligheid van de staat. Volgens nadere inlichtingen van de Franse justitie had het gedeelte van het onderzoek, waarvoor de inzage van de stukken nodig was, het karakter van een z.g. délit conncxe. Dit, zo vervolgt de bewindsman, kan op het gebied van de internationale rechtshulp niet zon der meer met een politiek misdrijf ge lijk worden gesteld. De heer Lankhorst, had de minister namelijk gevraagd of hier niet in strijd gehandeld was met het uitleveringsverdrag waarin uitdruk kelijk is bepaald, dat stukken alleen mogen worden toegezonden als het gaat om een niet politieke strafzaak. ROERMOND. 3 jan. Gisteravond is de wielrijder J. A. S. uit 'Maasbracht- St.-Joost dodelijk verongelukt. Niet minder dan vier personenauto's hadden hem aangereden. Het ongeval gebeurde op een kruispunt van de rijksweg onder de gemeente Maasbracht. De eerste wa gen kwam uit de richting Sittard en de drie andere naderden uit de richting Roermond. Een uur na aankomst in nel St.-Laurentiusziekenhuis te Roermond is S. aan zijn verwondingen bezweken. Hij laat een vrouw en drie kinderen na. BROEK IN WATERLAND, 3 jan. De heer P. Hoogenhout (62 jaar) is gis teren, toen hij met zijn fiets de drukke provinciale weg EdamAmsterdam overstak, gegrepen door een passerende autobus en op slag gedood. Wegenwachter Henk Schut (28) is maandagmiddag in de kamer van de com missaris der koningin in de pro vincie Groningen, mr. W. A. O/. ferhaus in het statige provinric- huis gehuldigd voor zijn heldhaf tig optreden bij het vliegtuigon geluk dat zich vrijdagmiddag na. bij Eelde heeft voorgedaan. Mr. W. A. Of ferhaus heeft hem in zijn functie van vice-voorzitfer van de A.N.W.B., in aanwezig heid van zijn echtgenote en voor aanstaande A.N.W.B.-functiona rissen, het kruis voor uitmun tend dienstbetoon opgespeld, een onderscheiding die in het veer tienjarig bestaan van de Wegen- 1vacht nog slechts driemaal aan een lid van de Wegenwacht is toegekend. Deze dappere „gele rijder'' is de vorige vrijdag plotseling in het centrum van de belangstel ling komen te staan, toen hij met groot gevaar voor eigen 'te ven de leerling-vlieger M. J. W. Stassen uit Maastricht redde uit het brandend wrak van een neergestort twee-motorig lestoe. stel van de R.L.S. Wegenwachter H. Schut bleef uiterlijk onbewogen. Hij keek strak voor zich uit tijdens de huldiging, overrompeld als hij was door de belangstelling van A.N.W.B. en van de publiciteits media. „Wij zijn trots op onze wegen wacht, bet „puikje" van onze mensen," hoorde liij commissaris Offerhaus zeggen. „Uw dflfld gaat echter boven alles uit." De dienende taak van. de Wegen wacht werd. gereleveerd en het paraat zijn bij ongevallen. „Maar dit vliegtuigongeluk valt buiten elk kader van iedere instructie of opdracht. Het spruit voort uit uw menselijke bewogenheid om hier direct hulp te bieden, zonder te denken aan gevaar voor eigen leven." Wegenwachter Schut keek eens naar zijn drie verbonden vingers en zag in een flits heel het dramatisch gebeuren weer'voor zich. Hoe hij die dag patrouilleerde op de route GroningenAssen, stond te tanken bij het pompstation van de heer Boddeveld aan de Rijksstraatweg even buiten Haren. het. vliegtuig zag, de heer Boddeveld hoorde roepen: „Een vliegtuig!, een vliegtuig!" En toen die daverende klap. Het vliegtuig had de boom toppen geraakt en was rils een lamgeslagen vogel neergeslagen in het dras sige weiland. In een reflex: had hij zijn motor gegrepen en was er zo dicht mogelijk naar toe gereden. Een paar honderd meter rende hij door het weiland, waadde door een sloot en drong door in de totaal vernielde'chaos van wat eens een vliegtuig was. Er boven op lag het lichaam van een inzittende. De man was dood. Ook binnen in zag hij enkele lichamen. Er hact iemand bewogen. De man zat verward in losgeschoten en smeulende elektriciteitsdraden. De hitte was ondraaglijk. Even terug, de laarzen had den vlam gevat. Nogmaals in de hel van vuur en rook en het lukte, het lukte. Met zijn leren jas had hij de branaende kleren van het slachtoffer ge doofd. daarna zijn smeulende schoenen uitgetrokken, de stropdas van de jeugdige vlieger losgemaakt. Erbarmelijk was het slachtoffer begonnen te huilen en om zijn moeder te roepen, tijdens de eerste hulpverlening. Met geweld drong de heer Schut het gruwelijke beeld van de vlieg ramp naar de achtergrond. De commissaris speldde hem het onderscheidings teken op. Zijn echtgenote werd gecomplimenteerd „met zo'n dappere man" en kreeg een cassette met twaalf zilveren A.N .W .B.-lepeltjes. En toen ging Iedereen hem feliciteren. Deze in. Gasselte geboren en in Noord-Nederland gelogen noorderling heeft na zijn monteursopleiding een tijd lang als monteur gewerkt aan verschillende garagebedrijven. Rond vijf jaar geleden zat hij eens bij zijn kapper in Groningen, een groot bewonderaar van de Wegenwacht. „Je moet. bij de Wegenwacht gaan, man. Precies een baan voor jou," oordeelde de trapper. De heer Schut muakie er werk van. en is nv at weer vier jaren rayon-wegenwachter in hel Noorden. De heer Schut is trotse vader van een éénjarige zoon, die nu nog niet beseft hoe trots hij kan zijn op zijn vader, cle dappere „gele rijder", die een leerling-vlieger redde uit een brandend vliegtuigwrak.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 4