Hammarsk jölcl beschuldigt Roeanda Belg en m Moboetoes paras hadden ontwapend moeten ivorden v Buitengewone volmachten voor premier Eyskens Waalse socialisten thans ooh federalistisch V' D Spanning tussen Somalië en Ethiopië neemt toe Ruim 100 Somalinomaden zouden gedood zijn Sirikit in de sneeuw Nieuwe verwijten aan regering in Brussel Geen westerse eensgezindheid NASUTION in Moskou Russisch circus naar ons land? Indien socialisten Belgisch parlement verlammen Prinses Birgitta trouivt eind mei K VB DINSDAG 3 JANUARI 1961 NEW YORK, 3 jan. (AFP, Rtr, ÜPI) Opnieuw heeft secreta- ris-generaal Hammarskjöld van de Verenigde Naties een aanval gericht op de Belgische regering in verband met de Congolese hioeili.ikheden. Hammarskjöld be schuldigt er thans de Belgische autoriteiten in Roeanda-Oeroendi een beheerschapsgebied van de V-N. van dat ze alle steun heb ben verleend aan de troepen van kolonel Moboetoe na hun landing °P het vliegveld van Oesoemboe- ra, vanwaar de troepen oprukten naar de Congolese provincie Ki- voe, waar ze de strijd aanbonden •bet Congolese militairen, die op de hand van de afgezette premier Loemoemba zijn. BUITENLANDSE KRONIEK U. U. Afrikaanse topconferentie Met de „Willem Ruys" naar de missie ,3 m - (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, 3 jan. Rege ringskringen te Brussel bevesti gen dat eerste minister Eyskens wellicht deze week nog het parle ment om buitengewone volmach ten zal verzoeken om de normale werking van de democratische instellingen te verzekeren. Van dit wapen zal premier Eyskens slechts in het uiterste geval ge bruik maken. Vandaag hervat de Kamer van Volksvertegenwoor digers het debat over het ont werp van de Eenheidswet. In het huidige klimaat van sociale agi tatie verwacht men een woelige zitting en spoedig zal blijken of de socialistische oppositie voor nemens is in het parlement de revolutionaire obstructie-metho de van het Waalse ABVV over te nemen om het wetgevende werk onmogelijk te maken. Afleidings-manoeuvre? Goebbeliaanse strategie Anti-centen-actie „Schipperinnen" geëerd Viervoudig feest - Chinese schat Telefoon-alfabet Mobilofoon-scooter in Alphen aan den Rijn t)e Belgische autoriteiten hadden vol- Sens Hammarskjöld de Congolezen moe. fen ontwapenen toen deze in Oesoem- °era geland waren. In plaats daarvan *ye8;en ze de beschikking over vracht wagens, bestuurd door Europeanen in Urgerkleding, waarmee ze weer naar loen gisteren de Zuid-Oost Aziati sche Verdragsorganisatie bijeengeko men was om over Laos te praten, wa- tei> de twee voornaamste westerse le- e" van dit bondgenootschap het nog *J'et met eikaar eens geworden. Tussen mierika en Engeland bestaat een ver- ?c'"il van mening over bet te voeren beleid ten aanzien van dit Indo- ''iriese land. blin te beginnen hebben Wasbing- '0tl en Londen uiteenlopende opval- "ngen over de vraag met wat voor s°°rt regering een land als Laos bet "'eest gebaat is. Tot voor kort werd 1-aos bestuurd door een neutraal re ünie, dat geleid werd door prins Soe- v'inna Eboertia. Maar in de Verenig- üe Sta ten was men niet enthousiast °Ver deze regering. Onlangs heeft de ikoning van Laos de regering-Phoe- ma weggestuurd, en de ex-premier is naar Cambod ja gevlucht. De nieuwe regering '*n Prins Boen Oem is uitgesproken testers georiënteerd, en dit regime ge- n'et de onverdeelde steun van Ame- '*a. In Engeland is men daarentegen Nq'i mening, dat Boen Oem niet de 'Piste man is om aan het hoofd te sCan van een Laotiaans kabinet. De '"ins heeft, volgens Londen, te weinig '"inhang onder zijn landgenoten, om pn vruchtbaar beleid te kunnen voe- Jen- Oe Britse minister van Buiten landse Zaken, Lord Home. heeft eind december in het Hogerhuis gezegd, al Laos een ..regering van nationale eenheid" zou moeten hebben. Enge- '®nd zou van mening zijn dat de op- npming van leden van de communis- U'che Palhet Lao in de regering on- Vepnijdelijk is. -"geland is het ook niet eens met 'et Amerikaanse verzet tegen een her- |"euwd optreden van de internatio- a e "ommissie die zes jaar geleden \f opgericht. In 1934 werd in Ge- jllVe een V.N.-commissie gevormd, j 'aandc uit vertegenwoordigers van Canada. Deze groep vl' '°l taak toe te zien op de naleving |j'" cle wapenstilstandsovereenkomst. re"iier Neliroe van Indië heeft voor- c'1t commissie in Laos een j.' Orzoek gaat instellen naar de hui- nipC moei'ijkbeden. Het State Depart- 'U is daar tegen. In Washington CoC °°ft men dat het Poolse lid van de v .j'Pissie geen objectief oordeel za 'en °n over communistische activitei- 'n Noord-Laos. \v ka en Engeland zijn het cr bhj ?Ver eens, dat dit niet het ogen- I v 's voor een tweede Geneefse con- rpntie over Laos. Het voorstel lot 0 n bijeenkomst is onlangs, door de "vjet-Unie en Rood-China gedaan. vcrou'rustende berichten over in ervcntie van troepen uit het com munis isc ie Noord-Vietnam hebben re wes er.se mogendheden nu aanlei- chng gegeven de Laotiaanse crisis voor 'ie ZOAVO te brengen. Laos is zelf Been lid van de ZÜAVO. maar de 'pden van deze organisatie hebben *'ch verplicht op te treden tegen com munistische agressie in Zuid-Oost- P 'ie, 00]< n|s niet-leden het slachtof- -er zouden zijn. Het ZOAVO-lid 'eiland heeft zich al bereid ver aard deel te nemen aan een even- f'Ie militaire actie van de organisa- .'e: Maar of zo'n actie ondernomen Worden is nog twijfelachtig, onder "'!;er gezien het gebrek aan overeen- jlt"imiiig tussen Washington en V°nden. Engeland wil voorkomen, Lao# een tweede Korea wordt. de grens met Congo werden vervoerd. Hammarskjöld uit deze beschuldigingen welke hij baseert op berichten van zijn vertegenwoordiger in Eeopoldstad, de Indische generaal Dayal in een nota welke aan de permanente V.N.- gedeiegeerde van België overhandigd werd. In de nota wordt er voorts op gewezen, dat de Belgische tolerantie des te ernstiger is, omdat ze gepleegd werd in een beheerschapsgebied, be stuurd namens de Verenigde Naties, waar België op zich genomen heeft de internationale vrede en veiligheid te be vorderen. De compagnie parachutisten van kolonel Moboetoe, die de Loemoemba- gezinde militairen zou moeten verslaan, schijnt zijn aanvalskracht verloren te hebben volgens de verschillende be richten, die in Leopoldstad zijn binnen gekomen. Een woordvoerder van de V.N. verklaarde dat een dertigtal ge wonde para's in Oesoemboera verpleegd wordt. De Belgen hebben hen ontwa pend toen ze de grens van Roeanda- Oeroendi (ten tweeden male) overschre den na kennelijk te zijn teruggedreven door de Loemoemba-gezinden. De com pagnie parachutisten zou tussen de hon derd en tweehonderd man sterk ge weest zijn, Zestig soldaten zijn door de tegenstanders krijgsgevangen gemaakt en sommigen zouden de besëherming van Nigeriaanse V.N.-militairen gezocht hebben. Bij het gevecht met de Loe- moemba-gezinden zouden bovendien en kele tientallen militairen van Moboe toe gesneuveld zijn, volgens onbeves tigde berichten. Secretaris-generaal Hammarskjöld is van plan vannacht naar Afrika te vliegen. Deze reis werd enige malen uitgesteld als gevolg van onverwachte ontwikkelingen. Hammarskjöld wil twee dagen in Leopoldstad blijven en vandaar vertrekken naar Zuid-Afrika, waar de regering hem heeft uitgeno digd. Zoals hekend houdt de Zuid- Afrikaanse uitnodiging verband met mondiale verontwaardiging over de schietpartij op weerloze negers in sharpeville, die daar vorig jaar tegen de „Apartheid" demonstreerden. President Kasavoeboe van Congo wil thans ook haast maken met de uitvoe ring van een plan, dat eveneens door onverwachte ontwikkelingen nogal uit gesteld is. In ccn radio-toespraak heeft hij gisteren aangekondigd, dat de ron de-tafelconferentie van de verschillende Congolese leiders woensdag 25 januari zal beginnen. De R.T.C. moet de cen trale instellingen van het land reorga niseren en een oplossing vinden voor het vraagstuk of Congo een statenbond of een gecentraliseerd bestuurd land moet worden. Kasavoeboe zei in zijn toespraak dat hij het parlement thans niet voldoende representatief achtte en dat het pas nadat er een oplossing ge vonden is weer zal kunnen functioneren. Een van de voornaamste vraagstuk ken waarmee de R.T.C. zich zal moe ten bezighouden is de „basiswet", de voorlopige grondwet van Congo, welke bijvoorbeeld de links-gezinde president Nkroemah van Ghana zo gaarne ten voordele van Loemoemba uitlegt. De „basiswet" is gebaseerd op resoluties, welke destijds werden aan genomen door de R.T.C. van Congolese politici en de Belgische regering in Brussel. Het Belgische parlement heeft toen de wet als provisorische grondwet voor Congo goedgekeurd, maar het Con golese parlement zelf i„ aan een be spreking niet eens toegekomen. Het belangrijkste ontwerp van be spreking tijdens de Afrikaanse topcon ferentie, die vandaag in Casablanca is begonnen is wel de vraag op welke wij ze de Afrikaanse landen kunnen in tervenieren in Congo, tot herstel van de macht van Loemoemba. Als men het op deze conferentie met elkaar eens wordt over de wijze yaarop ingegrepen zal worden, zo menen politieke waarnemers, is het niet uitgesloten, dat de V.N. genood zaakt zullen zijn de bemiddeling te staken. De conferentie wordt bijgewoond door president Nasser van de V.A.R., presi dent Nkroemah van Ghana, president Keita van Mali, president Toeree van Guinee, de Libische minister van buiten landse zaken Abdel Gadir al Allam en de Ceylonese ambassadeur in Cairo. Ook Ferhat Abbas, leider van de Algerijnse rebellenregexing neemt aan de conferentie deel. MOSKOU, 3 jan. (ATP. Tass). De Indonesische regeringsdelegatie die hier 1 zal onderhandelen over wapenaankopen, is aangekomen. Zij werd ontvangen door de Russische minister van defensie, maarschalk Malinovski. Deze verklaarde dat de sympathie van het Russische volk en de Russi-1 sche regering altijd naar Indonesië uit- gaat. Het Indonesische volk vocht he- roïsch voor zijn nationale onafhankelijk heid en souvereiniteit en voor eenheid en consolidatie van de binnenlandse toe stand met het oog op het afslaan van 1 een agressie van de zijde van Neder- I land een van de leden van het NAVO-blok, aldus Malinovski. De Indonesische minister van defen- sie verklaarde dat de Sovjet-Unie steeds aan de kant van Indonesië stond in zijn strijd tegen het kolonialisme. Hij zei ervan overtuigd te zijn, dat de ban- 1 den van vriendschap die Indonesië en j Rusland binden, sterker zullen worden. UTRECHT, 3 jan. De Nederlandse circusimpresario, de heer J. A. C. Kers ten, heeft uit Moskou het verzoek ont vangen, het optreden van he Russisch staatscircus in Nederland voor te be reiden. Wanneer de regering de benodigde vergunningen en visa verstrekt zat dit circus gedurende acht dagen in ons land optreden en wel van 2128 februari in de Ahoyhal te Rotterdam. Mgr. J. Buis uit Leiden tussen de paters L. J. H. Dassen uit Maastricht (links), J. M. S. Klijn uit Roosen4aal, aan boord van de „Willem Ruys". Koningin Sirikit van Thailand, die men onlangs ten onzent kon bewonderen, vertoeft thans te Gstaad in Zwitserland, waar tevens haar echtgenoot, koning Phumipol en hun beide dochters verblijven. De koninklijke familie vermaakt zich met de wintersport, waar ze in haar eigen land niet aan toe komt. In zijn nieuwjaarsboodschap verklaar de Eyskens zo is incn weet: „Voor ge weld zal de regering nooit wijken. De in zet is veel meer dan de herstelwet. Wat thans op bet spel staat is het bestaan zelf van onze instellingen." Volgens het Brusselse dagblad „De Standaard" is deze boodschap duidelijk: een terugtrek ken van het ontwerp van Eenheidswet onder de druk van terreur en sabotage zal niet alleen de capitulatie van de re gering, maar tevens het einde van de democratie in België betekenen. Alleen het parlement kan over het lot van de wet beslissen. En alleen daar kan men onderhandelen over een eventuele wijziging van het ontwerp. Het socialistische kamp is dienaangaan de echter verdeeld. Vele BSP-volksver- tegenwoordigers zijn tegen de revolu tionaire agitatie van de Waalse socia listenleider Renard gekant en zij heb ben. uitdrukking gegeven aan de hoop dat een verzoenend initiatief van de regering, vandaag bij de heropening van het parlement, met mógelijk zal maken de in Waalonië ontketende krachten te bezweren. Maar in de kringen van het Waal se ABVV verwerpt men iedere ge dachte aan een parlementaire oplos sing. In deze kringen is zelfs een verstrakking van de houding waar te nemen. In de zaterdag gepubli ceerde aflevering van „La Gauche", het orgaan van Renard, eist de Waal se vakbondsleider Yerna een „direc te actie om de enge grenzen van de zogenaamde burgerlijke wettelijkheid te forceren." En de heer Yerna breekt de staf over „degenen onder onze so cialistische leiders die, omwille van hun verzet tegen iedere directe ac tie, als verraders van de arbeiders klasse verdienen geschandvlekt te worden." i Y°lSons ..La Gauche" Is het ogen blik nu aangebroken om deze hinderlij ke ballast overboord te weraen Het Waalse ABVV heeft voorts een commu nique uitgevaardigd waarin het -ijn vreugde er over uitspreekt dat liet Waalse syndicalisme weer heeft aange knoopt „bij de revolutionaire traditie van het einde van de 19e eeuw". Voor vandaag heeft het ABVV in alle delen van het land massabetogingen aange kondigd. In alle Waalse steden zijn pamfletten verspreid waarin de arbei ders worden opgeroepen voor een mars naar Brussel. Volgens informaties waren sommige Waalse agitatoren gisteren ook doende met lege coca-cola flesjes en benzine Molotov-cocktails te vervaar digen. Het is duidelijk dat het ABVV ook in de hoofdstad door straatgeweld wil trachten de socialistische volksver tegenwoordigers onder druk te zetten. Als afleidingsmanoeuvre heeft de Waalse federatie van de Belgische so cialistische partij gisteren een belang rijke stap gezet. In een manifest heeft zij zich uitgesproken voor een wijziging van de staatsstructuur in federalisti sche zin. De huidige sociale beroering, aldus de Waalse BSP, is alleen maar een gevolg van de economische achter uitgang van de Waalse provincies. Voor de verdere toekomst van België is dit communiqué een historische stap. Tot dusver is de federalistische ge dachte steeds een monopolie gebleven van een kleine groep Vlaamse intel lectuelen. De christejijke volkspartij heeft er zich tegen verzet omdat zij de katholieken in Wallonië niet aan hun lot wil overlaten; van hun kant wa ren de socialisten altijd overtuigde uni- taristen omdat zij nooit de hoop hadden opgegeven ooit ook in liet katholieke Vlaanderen een meerderheidspartij te worden. Niettegenstaande het relatieve succes in Antwerpen en Gent, heeft de huidige staking die illusie toch blijk baar voorgoed vernietigd. In het parle ment zal liet federalisme voortaan door een belangrijke fractie verdedigd zijn. Ook in CVP-kringen begint men nu meer en meer naar deze gedachte over te hellen. In radio en televisie gaat intussen de informatieoorlog tussen regering en socialisten onverminderd verder, In onvervalste oorlogsstijl kan men bij iedere nieuwsuitzending het zegevieren de frontcommuniqué van do regering beluisteren, onmiddellijk gevolgd door het niet minder zegevierende commu niqué van het ABVV. Een derde ope ratiebulletin, van het neutrale agent schap Belga, is nu eveneens in de ether verschenen. Dit tracht dan, op grond van eigen informaties, zo ongeveer „de kerk in het midden van de parochie te houden". Het is alles vrij verward en aan- beide zijden van de barricaden wordt nogal eens met spek geschoten. Maar voor zijn informatiestrategie is het ABVV dan toch kennelijk bij de be ruchte dr. Goebbels te rade gegaan: lokale successen worden buiten pro porties opgeblazen en frontale neder lagen worden systematisch doodge zwegen. Een meester in deze Goebbeliaanse strategie is wel Julien Kuypers voor zitter van de beheerraad van de BNRO, en gevolmachtigd minister, belast met bijzondere culturele aangelegenheden in het buitenland. Een paar dagen ge leden heeft Kuypers namelijk luid bij de directie van de Vlaamse televisie ge protesteerd omdat in een actualiteits- film onder meer een beeld werd ver toond van een tramconducteur die door stakers werd mishandeld. Volgens Kuy pers was liet ook onaanvaardbaar dat de televisie, behalve stakers, ook beel den vertoonde van fabrieken waar men normaal aan het werk is gebleven. Onder commando van.de nieuwe gezagvoerder, kap. Herman van den Heuvel uit Roermond, ver trok gistermiddag uit Rotterdam het vlaggeschip van de Kon. Rotterdam se Lloyd, de „Willem Ruys", om te beginnen aan zijn tiende rond-de- wereld-reis. Het schip is geheel vol geboekt: in Rotterdam kwamen 300 passagiers aan boord en 700 passa giers embarkeren in Southampton. Niet minder dan 223 passagiers zul len de reis (van 63 dagen) ononder broken meemaken. Dit is een record: in het verleden was het aantal pas sagiers, dat van de gelegenheid ge bruik maakte om, b.v. in Nieuw Zee land de reis voor enkele maanden te onderbreken, veel groter. In Rotterdam stapte gistermiddag mgr. J. Buis uit Leiden aan boord, die met de paters L. J. H. Dassen uit Maastricht en .T. M. S. Kljjn uit Roosendaal (Mill Hill) naar zjjn mis siegebied in Brits Noord-Borneo te rugkeert. Mgr. Buis, die in april op vakantie naar Nederland kwam, werkt al 33 jaar in Borneo en pater Kl(jn 30 jaar. Voor Pater Dassen is Borneo echter onbekend terrein. Na jarenlang in de Congo te hebben ge werkt, arriveerde hij in juli van dit jaar berooid als vluchteling in Brussel. Nu gaat hij energiek in Bor neo beginnen. Ja, hij is, na de droeve ervaringen in de Congo, in Neder land weer helemaal „bijgespijkerd". Gistermiddag, op de valreep, kon hij voldaan zeggen: „Ik haal mijn hon derd kilo'tjes weer..." Andere passagiers waren de heer C. Bavinck, zoon van de Amsterdam se hoogleraar, die naar Colombo reist, waar hij verbonden is aan het Jaffna College, de bekende Amster damse zweminstructeur H. Obdeyn, de Alkmaarse „schietmeester" A.P. de Groot en de heer J. Oskam uit IJs- selstein, die zich in Nieuw Zeeland gaat vestigen als vee-pedicure. In In dië zal de „Willem Ruys" nog de le den van een Britse wetenschappelijke expeditie aan boord nemen. Deze ex peditie bestaande uit eeh arts, een cameraploeg, een geograaf, enkele economen en een journalist onder zoekt de invloed van de moderne be schaving in Indië en Bolivia. Te laat kwam men tot de ontdekking, dat het vervoer tijdig geregeld moest wor den. Op het laatste nippertje kon op de „Willem Ruys" nog ruimte wor den vrijgemaakt. Bij het vertrek gistermiddag was ook een deputatie aanwezig van oud- hofmeesteressen van de Kon. Rott. Lloyd. Er zijn ongeveer vierhonderd dames, die er op kunnen terugzien, ten minste een jaar als hofmeesteres bij de Lloyd te hebben gevaren. Plan nen, een vereniging van oud-hofmees teressen op te richten, nemen steeds vastere vormen aan. Initiatiefneem ster is mevrouw A. C. Bouhuys- Woifswinkel, die is getrouwd met een oud-hofmeester van de „Willem Ruys". Op initiatief van de Maastrichtse Stichting M 5, die al enkele ja ren met succes financiële ac ties op touw zet voor de in het deke naat Maastricht te bouwen kerken, in diverse plaatsen van Limburg op oudejaarsdag een koperen-centen actie gehouden. Het doel van deze actie was om eens en voorgoed af te rekenen met de cent op de collec teschaal. ..De kelner in het café krijgt vijftien procent, hoe durven we dan de kerk een cent geven?" Zo luidde een van de actieleuzen. Om te verhinderen, dat „de bemin de gelovigen" ook in 1961 nog kope ren centen offeren, zijn op vele plaat sen de centen opgehaald. In Maas tricht hielden de leden van de M 5 stichting een bliksemtocht langs de huizen en haalden in een uur tijd maar liefst 20.000 koperen centen op. Ook elders regende het koperencenten. Het aantal speeide bij deze actie, zo vernamen we van de organisatoren, dit keer geen rol. Het voornaamste doel was: een spectaculaire anti-cent- manifestatie, die de katholieken van Limburg beter dan tien preken er van zal weerhouden om voortaan nog centen op de collecteschaal te depo neren. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Het hoofdorgaan van de konink lijke schippersvereniging „Schut- tevaer", het weekblad „Schut- tevaer", heeft de dames Lenie en Miep Faasse uit St. Philipsland uit geroepen tot „schipperinnen" en de heer Eggo Dodde tot schipper van het vorig jaar. Het blad wil in dit drietal eren, allen die in het afgelopen jaar hebben getoond te weten wat plichtsbesef en naastenliefde beteke nen. Zoals in deze kroniek al is gemeld, namen de beide „schipperinnen" het commando van het schip waarop hun vader voer, van hem over, toen de laatste uitgeschakeld werd als gevolg van een ernstig ongeval. Bovendien redden z(j hun vader van de verdrin kingsdood toen hij overboord geraak te van het schip „Adriana". Lenie en Miep Faasse hebben met behulp van schipper Giel Verkamman in drie maanden tijds 23 reizen gemaakt naar de suikerfabriek te Stampers gat. pe oudste van het tweetal, Miep is inmiddels gehuwd met een land bouwer. Zij zal binnenkort met haar echtgenoot een splinternieuwe boerde rij betrekken. De heer Dodde, schipper van het motorschip „Avontuur". domicilie hebbend in Delfzijl, redde begin ok tober twee dames van de verdrin kingsdood. Zij waren met hun auto in het Amsterdam-Rijnkanaal gere den.. Eerder redde de heer Dodde op de Rijn twee Duitse kanovaarders. De heer Dodde vaart voor de Nieuwe Rijnvaartmaatschappij in Amster dam. oor de Heerlense hotelier W. J. Kusters is het nieuwe jaar bij zonder goed ingezet. Gisteren vierde hij zijn 80ste verjaardag en daar bij nog drie jubilea. Het eerste heuglijke feit was zijn gouden band met een en dezelfde bierleverancier (de haer Duysens), die derhalve te recht in zijn huldigingstoespraak kon opmerken, dat de tachtigjarige een man is die al vijftig jaar lang uit het zelfde vaatje tapt. Vervolgens vierde de heer Kusters het veertigjarig bestaan van het in 1921 door hem gestichtte hotel „Cen tral" en tenslotte zijn zilveren jubi leum als koster van de vlak naast zijn zaak gelegen synagoge van de Israëlitische Gemeente Heerlen. De stamgasten van het jubilerende hotel een geliefde pleisterplaats voor vertegenwoordigers alsmede het bestuur van de Joodse gemeen ten hebben de viervoudige jubilaris groots en uitbundig gefêteerd. Bij Lutten aan de Dedemsvaart wordt in deze vaart op het ogenblik gebaggerd in verband met de aan leg van dammen. Omwonenden zoch ten tijdens deze werkzaamheden naar een destijds in het water gevallen beurs met inhoud. Deze werd echter niet gevonden, maar wel een houten kistje met.... oude gouden Chinese munten uit het jaar 1300. Deze verte genwoordigen volgens experts een waarde van plm. tien mille. De vin der schonk de vondst aan het plaatse lijke museum. De P.T.T. beijvert zich de tele foongebruikers goed te leren te lefoneren. In het jongste num mer van het P.T.T.-informatieblad voor handel en industrie wordt ons verteld, dat we een telefoongesprek nooit moeten beginnen met „hallo" (het geeft maar tijdverlies en het dat we niet moeten proberen te tele- maakt een minder gunstige indruk), foneren met een pijp, sigaar of siga ret in de mond, dat men geen lange gesprekken moet voeren in de. spits uren (9-12 en 14-17 uur) en dat het verkeerd is na afloop van een gesprek de telefoon met een slag op de haak te leggen. Naast deze en andere goe de adviezen legt de P.T.T. z'n klanten ook nog eens het lijstje van de ver- vangings- of spelwoorden voor. Bij de A hoort niet Anton en bij de Z niet Zacharias, maar het zou Anna en Zaandam moeten zijn. De volledige lijst is: Anna, Bernard, Cornelis, Dirk Eduard, Ferdinand, Gerard. Hendrik, Izaak, Jan, Karei, Lodewjjk, Marie, Nico, Otto, Pieter, Quotiënt, Rudolf, Simon, Teunis, Utrecht, Victor, Wil lem, Xantippe, IJmuiden, Ypsilon, Zaandam. Dit zelfde lijstje staat ook afgedrukt in de agenda, die de P.T.T. aan zijn relaties toezendt, maar in die agenda staat er nog een tweede reeks spel woorden bij en hier begint enige ver warring te ontstaan. De reeks van Anna tot en met Zaandam is voor binnenlands gebruik, maar er zijn an dere spelwoorden voor internationale telefoongesprekken. Volgens de PTT zouden met ingang van 1 mei a.s. hiervoor de volgende woorden ge bruikt kunnen worden; Alfa, Bravo, Charlie, Delta, Echo, Foxtrot, Golf, Hotel, India. Juliet, Kilo, Lima, Mike, November Oscar, Papa, Quebec, Ro meo, Sierra, Tango, Uniform, Victor, Whiskey, X-ray, Yankee, Zulu. Deze lijst met verscheidene woorden, die een wat lichtere toets hebben, is af komstig van het radiotelefoniever- keer. Ze wordt ook gebruikt bij NAVO contracten. Het merkwaardige is echter, dat dit in feite toch niet de goede inter nationale lijst blijkt te zijn. Bij na vraag hoorden we bij de P.T.T., dat in tegenstelling tot hetgeen in de agenda staat, men het, ook na 1 mei, beter bij een andere reeks spelwoor den kan houden, namelijk: Amster dam, Baltimore, Casablanca, Den mark, Edison, Florida, Gallipoli, Ha vana, Italia, Jerusalem, Kilogram- ma, Liverpool, Madagascar, New York, Oslo, Paris, Quebec. Roma, Santiago, Tripolis, Upsala, Valencia, Washington, Xantippe, Yokohama, Zii- rich. En daar zitten we dus in het nieuwe jaar meteen met een pro bleem. Foxtrot blinkt aardiger dan Florida om van Ferdinand maar niet te spreken, doch het zou ons niet verwonderen als na al deze officiële raadgevingen de telefoongebruiker, die plotseling aan het spellen moet slaan, de mooie lijstjes helemaal ver geten is en terecht komt bij Frans, Frigidaire of Fantasie. iiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiimiiiiiiimiiimiimiiimimiiiiiiimim! MOGADISCIO, Somalië, 3 jan. (UPI) Zwaar gewapende Ethiopische troe pen hebben zich dreigend samen getrokken op punten aan de grens met de jonge republiek Somalië, nadat zij ruim honderd Somali-nomaden hadden gedood. Dit is officieel bekend gemaakt in Mogadiscio, hoofdstad van Somalië. De premier van dat land, Abdel Rasjid Sjermache, heeft zijn parlement verteld dat de regering op haar hoede is. De premier kondigde een dag van nationale rouw voor de slachtoffers af en hij riep de ambassa deur van Ethiopië bij zich. In Mogadiscio wilden jongelui be togen bij de Ethiopische ambassadeur, doch dc politie belette dit. Dit voor nemen te betogen, was het gevolg van een mededeling van het ministerie van binnenlandse zaken gisteren, dat Ethiopische militairen, gesteund door vliegtuigen, ruim honderd Somali hadden gedood op terreinen over de grens in Ethiopië, waar de Somali volgens afspraak hun vee mochten laten grazen. Ethiopische soldaten zouden een aantal dorpen in het Ethiopische grensgebied, die door Somali werdeD bewoond, gebrandschat hebben. Onder de slachtoffers bevonden zich vrouwen en kinderen. De spanning tussen Somalië en Ethiopië is niet een kwestie van alleen recente datum. De spanning dateert al van het tijdstip dat Italiaans en Brits Somaliland een fusie aangin gen en een onafhankelijke republiek werden een half jaar geleden, vaak is door Somalileiders gezegd dat hun land vroeger of later aanspraken moest laten gelden op een groot deel e Alpheuse gemeentepo litie heeft, zoals wij al eerder in deze kroniek be richtten, als eerste korps in ons land de beschikking ge kregen over een mo bilofoon-scooter. Het voertuigje ver vangt een met mo bilofoon uitgeruste motor die door de zend- en ontvang- installatie moeilijk bestuurbaar was geworden. De poli tieagent die de scooter berijdt kan tijdens het rijden een gesprek voeren met het hoofdbu reau. De zender en de ontvanger wor den bediend via een aan het stuur be vestigd knopje. De burgemeester, de heer Z. Bruins Slot (links) en de korps chef, inspecteur N. G. Groothuyse, zijn enthousiast over de aanwinst. SIGMARINGEN, 3 jan. (Ü.P.I.) Prins Johann-Georg von Hohenzollern- Sigmaringen en prinses Birgitta van Zweden zullen in mei in het huwelijk treden, aldus heeft een broer van de bruidegom, prins Franz, bekend gemaakt. Volgens prins Franz zal de huwelijks inzegening plaats hebben op 25 of 26 mei in de katholieke kerk van Sig ringen of in de Benediktijnse abdij Neu ron. Het burgerlijk huwelijk vindt eer der plaats in Zweden. Op 6 januari zullen prinses Birgitta en prins Johann-Georg op kasteel Sig maringen aankomen. Prinses Birgitta zal begeleid worden door haar moeder prinses Sybille en haar drie zusters. van het zuiden van Ethiopië dat door Somali wordt bevolkt. Ethiopië heeft vandaag een „krachtig protest" bij de regering van Somalië ingediend in verband met de botsingen tussen Ethiopische politie en Somali. Er zijn geen precieze cijfers over het aantal doden bekend die gesneuveld zouden zijn bij de gevechten die op tweede kerstdag begonnen en waarbij volgens Ethiopische zegslieden, Ethio pische poliiie-eenheden vier dagen lang onafgebroken waren aangevallen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 5