Nieuwe Sc hiedamscl Courant Kabinet verwacht voldoende instemming van Kamer inzake woningbeleid Algemeen regeringsbeleid was niet in geding Amerika verbreekt zijn betrekkingen met Cuba rr n Walen vragen in een federaal Rollen omgekeerd: Wallonië gebukt onder Vlaams juk zelfbestuur België Noord Vietnamese troepen in LAOS geland 1 ie Kennedy werd tevoren van dit besluit op de hoogte gesteld Nog steeds meningsverschil tussen V.S. en bondgenoten PROFESSOR DE QUAY VERKLAART: m Nu ook motie in Waalse Economische Raad I Kamer verwerpt socialistische motie Aantal subsidie- woningen verhoogd WOENSDAG 4 JANUARI 1961 ALS DE KERSTBOMEN STAAN, „DE GRENS IS BEREIKT" Koningin Juliana in Oostenrijk Buien en opklaringen Het weer in Europa ....VALLEN DE KABINETTEN" w» k,„> WASHINGTON BEVESTIGT GERUCHTEN Minister Van Aartsenï Nota van wijziging op grond motie- Andriessen m 10 pagina's (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG, 4 januari. De minister-president, prof. dr. J. E. de Quay, heeft hedenmiddag in de Tweede Kamer uiteengezet, om welke reden het kabinet gemeend heeft zijn ontslagaanvrage aan de Koningin te moeten intrekken. Prof. De Quay zei letterlijk: Het woningbeleid (Vervolg op pagina 9) IÉSm rzriitt - (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, 4 jan. Hoewel aller aandacht gisteren was toe gespitst op het debat in de Kamer van Volksvertegenwoordigers debat dat in een opmerkelijk kalmer sfeer is verlopen was het markantste feit op het Belgische politieke toneel toch de verbazend snelle opmars van de federalistische gedachte in Wallonië. Niet al leen de Waalse vakbondleiders eisten op massameetings de wijzi ging van de huidige unitaire staatsstructuur, ook de invloedrijke Conseil Economique Wallon bracht het probleem aan de orde. Het meeste stof deed echter de motie opwaaien, waarin de Waalse socia listische kamerfractie zich gistermiddag voor het federalisme uit- 1 sprak: „De socialistische kamerleden, vertegenwoordigers van de j meerderheid van het Waalse volk, zijn van oordeel dat het huidige i economische beleid van de regering op scherpe wijze het probleem van de staatsstructuur doet drijven." Terwijl de bereden Rijkswacht dinsdag in Brussel een Charge uit voerde op de demonstranten bra ken enige honderden meters ver der de stakers het plaveisel op om zo aan .ammunitie" te komen (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 4 jan. Minis ter Van Aartsen heeft het voor stel van de motie-Andriessen fKVP) tot verhoging van het aantal gesubsidieerde woningen voor 1961 met 2.500 overgeno men in een nota van wijziging op zijn begroting. De minister spreekt in zijn toelichting met geen woord over de kabinetscri sis, die het gevolg was van de aanvaarding van de motie-Van Eibergen (A.R.) in de Tweede Kamer. Hij herinnert er slechts aan, dat hij tijdens de behande ling van de begroting had mee gedeeld, dat hij met de gedachte van de motie-Andriessen kon in stemmen. HET MEEWE DAGBIAD ..Ik ben u erkentelijk, dat u mij in de gelegenheid stelt uiteen te zetten, waar om het kabinet heeft gemeend zijn ont. slagaanvrage te moeten intrekken. Op 22 december 1960 heeft de minister J'an Volkshuisvesting en Bouwnijverheid bij de behandeling van de motie-Van Eibergen in deze Kamer de volgende Verklaring afgelegd: Indien de motie van de heer Van Eibergen c.s. wordt aangenomen, ben ik biet bereid deze motie uit te voeren en ik zal haar dus naast mij neerleggen. Oezien het feit, dat deze motie mede is ingediend door mijn politieke geestver wanten, moet ik daaraan toevoegen, dat aanneming van deze motie tengevolge 2-al hebben, dat ik mijn portefeuille ter beschikking zal moeten stellen. Zelfs in dien de motie zou worden verworpen, doch een belangrijke meerderheid van de Antirevolutionaire fractie vóór de motie zou stemmen, zou het mij politiek onmogelijk zijn, de verantwoordelijkheid verder te dragen. Ik voeg hieraan toe, dat hetgeen ik met betrekking tot mijn eigen verant woordelijkheid heb gezegd, mede geldt voor de andere Antirevolutionaire be windslieden. Tot zover, zo vervolgde minister De Quay, citeerde ik de minister van Volks huisvesting en Bouwnijverheid. Ant woordende op daarna door de geachte afgevaardigden de heren Andriessen en Oud gestelde vragen, heb ik verklaard dat, wanneer de door de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid ge stelde situatie zou intreden, daarmede de grondslag aan dit kabinet zou zijn ont vallen en dat dit met zich zou brengen en ik zeide dit na overleg in het kabinet dat alle bewindslieden dan hun porte feuilles ter beschikking zouden stellen. Zoals ik u bij schrijven van 23 dec. 1960 mededeelde, hebben de ministers van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid en van Financiën, alsmede de staatssecreta ris van Sociale Zaken en Volksgezond heid in de aanneming van de motie-Van Eibergen aanleiding gevonden Hare Ma jesteit de Koningin te verzoeken aan hen ontslag te verlenen uit hun ambt en heb ben de overige ministers en staatssecre tarissen op grond hiervan Hare Majes teit verzocht hun eveneens ontslag uit hup ambt te verlenen. Deze ontslagaanvragen in beraad hou dende, heeft Hare Majesteit de Koningin op 27 december 1960 aan prof. mr. W. F. de Gaay Fortman verzocht als informa teur od te treden en haar rapport uit te brengen over de mogelijkheden om tot een spoedige oplossing van de kabinets crisis te geraken met handhaving van dezelfde politieke samenstelling als die van het huidige kabinet. Hare Majesteit de Koningin heeft de resultaten van het door de informateur Ingestelde onderzoek, zoals ik u reeds In mijn brief d.d. 3 januari 1961 mededeelde ter kennis gebracht van hst kabinet. Deze resultaten hebben ook het kabinet de overtuiging gegeven, dat de gronden, die geleid hebben tot de zojuist vermelde ontslagaanvragen, zijn vervallen en dat met name voor het kabinetsbeleid inzake de woningbouw voldoende instemming in deze kamer zal worden verkregen. Deze overtuiging heeft het gehele kabinet ertoe geleid op zijn ontslagaanvrage terug te komen. Het kabinet heeft daardoor willen tonen, dat het bereid is zijnerzijds een constructieve bijdrage tot oplossing van de kabinetscrisis te geven. Ik zou zou thans, mijnheer de voorzit ter. willen overgaan tot een uiteenzetting WENEN, 4 jan. (Reuter, AFP) Ko ningin Juliana is gisterenmiddag in Oos tenrijk aangekomen voor een korte va kantie in het wintersportoord Lech. De koningin, die van Ziirich pér trein reisde, werd op het station van het Oostenrijkse dorp Langen begroet door de gouverneur van het district Bludenz, dr. Laengle, die haar een boeket bloe men aanbood. Van Langen zette de koningin de reis per auto voort naar Lech am Arlberg, waar zich prins Bern- hard en de prinsessen Irene en Marijke bevinden voor een skivakantie. DE BILT, 4 jan. De kern van het depressiegebied, dat de laatste dagen het weer in ons land beheerst, beweegt zich nog langzaam in oostelijke richting, maar wordt tevens minder diep. Van de oceaan nadert een rug van hogedruk de Britse eilanden. Tussen deze rug en de de-pressie op de Noordzee staat een krachtige noord-westelijke luchtstro ming, die zich geleidelijk over ons land uitbreidt. Hierin komen naast opkla ringen ook buien voor. Morgen, later op de dag zal de buiigheid afnemen in ver band met het naderbij komen van de rug van hogedruk uit het westen. In de temperatuur komt niet veel veran dering. Morgen, zon: 8.48-16.43; maan: 20.35-10.24. max. min neersl. WASHINGTON, 4 jan. (AFP, Rtr., DPI). De Verenigde Staten hebben vanmorgen vroeg besloten hun diplo matieke en consulaire betrekkingen met Cuba te verbreken. Twee oorlogs schepen zullen de staf van de Ameri kaanse ambassade in Havanna vandaag nog repatriëren. „Hetgeen ons land uit het oogpunt van zelfrespect kan ver dragen, heeft een grens en die grens iR nu bereikt", verklaarde president Eisenhower, die dit besluit veertien da gen voordat hij aftreedt als president heeft genomen. De president nam zijn beslissing daags nadat premier F.del Castro van Cuba had gezegd, dat de Amerikaanse ambassadestaf m Havan na diende te worden teruggebracht tot elf nan, omdat de Cubaanse amb s- sadestaf in Washington ook maar en man omvat. „Dit weloverwogen optre den van Castro is de laatste van een serie speldeprikken, ongegronde be schuldigingen en laster", aldus Eisen hower. Fidel Castro beweerde gisteren in een van zjjn beruchte „telethons" toespra ken voor de televisie die urenlang du ren dat liefst driehonderd Amerika nen aan de ambassade van de V.S. in Havanna waren verbonden, een getal dat de Amerikanen zelf „verschrikke lijk overdreven'' noemden. Castro kon digde aan, dat er maar elf „Yankees" in Havanna zouden mogen blijven en dat de overigen „die er alleen maar zijn om te spioneren" achtenveertig uur de tijd hadden om het land te ver laten. „Willen ze allemaal gaan, dan kunnen ze gaan!", zo riep de gebaar de premier vervolgens uit. De claque van zijn auditorium riep daarop in koor: „Laten ze maar gaan!" Eisenhower zei, dat Castro's eis om de Amerikaanse ambassadestaf terug te brengen tot elf man alleen maar bedoeld kon zijn om normale diplomatieke be trekkingen onmogelijk te maken. De perschef van het Witte Huis, James Hagerty, weigerde antwoord te geven op de vraag of de V.S. van plan zijn vast te houden aan hun grote militaire basis Guatanamo op Cuba. Joseph Reap, de perschef van het departement van defensie, zei echter, dat de V.S. door een speciaal verdrag recht hebben op deze basis en daarom zeker niet uit Guantanamo zullen vertrekken. In Eisenhowers verklaring wordt ook nog gezegd, dat de vriendschap van het Amerikaanse volk voor het volk van Cuba niet heeft geleden, ook al zijn de diplomatieke betrekkingen nu verbro ken. Eisenhower sprak de hoop uit, dat het Cubaanse volk in de nabije toe komst zal worden bevrijd van het juk van de dictator, waaronder het nu moet leven. Een woordvoerder van president elect Kennedy deelde mee, dat de toe komstige president tevoren van Eisen howers besluit op de hoogte was ge steld door Dean Rusk, de toekomsti ge minister van buitenlandse zaken, die reeds een bureau heeft ingericht op net State Department. De woord voerder zei, dat Cennedy geen com- mentaar kon leveren op het besluit. Adlai Stevenson, de toekomstige per manente vertegenwoordiger van de V.S. bij de Verenigde Naties, zei: „Ik betreur het, dat onze betrekkingen met Cuba dusdanig zijn verslechterd, dat de Cubanen ons hebben gedwon gen dit besluit te nemen." In Washington neemt men aan, dat landen als Argentinië, Panama en Ura- guay het Amerikaanse voorbeeld spoe dig zullen volgen en eveneens hun di plomatieke betrekkingen met Cuba zul len verbreken. Station Weer temp. t gisteren Den Eieldei regenbui 6 Ypenburg sneeuw 6 Vlissingen regenbui 6 Lelde regenbui 7 De Bilt regenbui 6 Twente regen 7 Eindhoven regen 7 Z -Limburg regen 7 Stockholm licht bew. 3 Oslo geh. bew. 3 Kopenhagen half bew. 5 Londen geh. bew. 6 Amsterdam regen 6 Brussel regenbui 6 Luxemburg regen 6 Parijs onbew. 7 Berlijn geh. bew. 6 Fran Kf oH zw. bew. 8 München sneeuw 5 Zün cn licht bew. 5 Wenen half bew. 6 Innsbruck regen 6 Rome regen 9 Madrid onbew. 9 24 uur 2 4 3 3 1 7 3 3 5 4 2 3 6 3 3 3 8 10 0 6 6 6 WASHINGTON, 4 jan. (Rtr-, U-P.I.) - Russische vliegtuigen hebben aanzien lijke aantallen Noordvtetnamese para chutisten boven Laos neergelaten. Dit heeft het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken gisteravond meeg- deeld. De woordvoerder verklaarde, dat het onbetwistbaar vaststaand js, dat voorts sinds 15 december Russische en Noordvietnamese communisten een luchtbrug op grote schaal hebben on derhouden voor het overbrengen van oorlogsmateriaal ten behoeve van de communistische Pathet Lao-strijd- krachten in Laos. De Amerikaanse regering schijnt in middels te zijn teruggekomen van haar aanvankelijke afkeer tegen het op nieuw instellen van een internationale controlecommissie voor Laos. De rege ringswoordvoerder, die mededelingen deed over de landing van Noordviet namese parachutisten, zei ook. dat het Amerikaanse standpunt inzake de her instelling van de internationale contro lecommissie afhangt van de houding, welke de regering van prins Boen Oem in Laos daartegenover aanneemt. De Amerikaanse regering heeft tot dusver geen officieel bericht ontvangen dat de regering van Laos thans vrede zou hebben met een nieuwe controlecom missie. Een woordvoerder van de Brit se regering noemde het „voorbarig' dat de regering van Laos een compro mis-voorstel inzake de controlecommis sie gedaan zou hebben. Het is dus voorshands niet zeker, of de kwestie-Laos op het politieke vlak opgelost kan worden. Zoals ij kend wil ook de Sovjet-Unie een nieu we internationale controlecommissie voor Laos, terwijl Frankrijk en En geland daarvan evenmin afkerig zijn. Gewoonlijk betrouwbare kringen in Washington meenden gisteren dat het State Department het Britse minis terie van buitenlandse zaken heeft meegedeeld, dat de Verenigde Staten onder bepaalde voorwaarden ook een nieuwe controlecommissie willen. Behalve de instemming van de rege ring-Boen Oem wil Washington ook aldus de betrouwbare kringen dal communistisch China afziet van zijn eis, dat de regering van de neutraiistische prins Soevanna Phoema, die door de koning van Laos is afgezet, erkend wordt ais de enig wettige. De Sovjet- Unie zou minder strak aan een terug keer van prins Soevanna Phoema vast houden. VIENTIANE Koning Savang Va- thana van Laos heeft gisteren print Boen Oem, die sinds 12 december bij koninklijke besluiten regeert, officieel geïnstalleerr tijdens een parlements- zitting De koning deelde mee, dat hij hoopte, dat de democratische constitu tie van het land kan blijven voortbe staan. Premier Boen Oem noemde de situatie in zijn land „ernstig". Er werd ook gisteren weer in Laos hevig ge streden, vooral om de stad Xieng Choeang, die slechts 160 kilometer ten noordoosten van de regeringszetel Vientiane en 130 kilorheter ten zuid oosten van de koninklijke residentie L,oeang Prabang gelegen is. Een com munistische zege in de strijd om Xieng Choeang zou een bedreiging vormen voor het aangrenzend» Thailand »h voor Zuid-Vietnam. Het was de eerste maal in de Bel gische parlementaire geschiedenis dat de Waalse socialistische kamerleden zich en bloc voor een federale oplos sing van het Belgische vraagstuk uit spraken. Ook de BSP-voorzitter Collard verklaarde in een interview met de Belgische radio en televisie dat de eco nomische toestand van Wallonië de eenheid van België in gevaar heeft ge bracht. De Waalse economische raad, een consultatief lichaam waarin alle po litieke stromingen vertegenwoordigd zjjn, stelde Intussen in een verklaring vast dat de economische, sociale, po litieke en culturele achteruitgang van Wallonië de bewustwording van het Waalse volk in de iiand heeft gewerkt. Volgens de raad is deze ontwikke ling het gevolg van de unitaire struc tuur van de Belgische staat. De Waal se economische raad -spoort alle politie ke en vakbondsorganisaties aan zich op federale grondslag te reorganise ren en hij roept alle Waalse volksver tegenwoordigers op om het vraagstuk van de staatsstructuur aan een on middellijk onderzoek te onderwerpen. Afscheiding uiterste wapen Vergeleken bij de toon van de gis teren in Wallonië gehouden massabij eenkomsten, klonken deze moties nog zeer academisch. Voor 15.000 stakers verklaarde de secretaris van de Luikse metaalbewerkers Robert Lambion in de Luikse voorstad Herstal: „De regering wil Wallonië economisch wurgen. Wal lonië weigert te sterven. Het eist zelf bestuur in een federaal België. Vol gens Lambion is het federalisme nu veel belangrijker geworden dan een mars van de stakers naar de hoofdstad, alhoewel deze mars volgens hem dan toch veel eerder zou kunnen wor den bevolen dan men algemeen ver wacht. Lambion verklaarde tenslotte dat federalisme niet noodzakelijk het ein de van België behoeft te betekenen, maar hij gaf duidelijk te verstaan dat het separatisme wel eens het uiter ste wapen kon zijn. Wat wij van het federalisme in de eerste plaats ver- wachten, aldus Lambion, is dat het aan Wallonië een socialistische rege ring schenkt. In de Waalse gemeente Ivoz-Ramet verklaarde van zijn kant de ABVV-on der-voorzitter Renard dat de socialis ts sch-communistische coalitie, die in Wallonië 60 pet. van de bevolking ver tegenwoordigt. „eens en voorgoed het Vlaamse, kapitalistische en clericals juk moei afschudden." Ook in Namen, Charleroi, Bergen en in andere steden stonden de betogingen in het teken van het federalisme. Ol rond deze gedachte een werke lijke volksbeweging aan het groeien is, zal uiteraard in de komende weken en maanden nog moeten blijken. Het is niet uitgesloten dat de Waalse socialis tische vakbondsleiders, voor wie het fiasco van deze politieke staking nu een zekerheid is geworden, het niet langer meer bij de massa inslaande thema van de Eenheidswet op een handige wijze hebben vervangen door een nationalis tisch motiet van het „economisch ver drukte Waalse volk". Het is niet de eerste maal dat volksleiders op de na tionalistische trommels beginnen te slaan om tegenslagen op politiek of economisch vlak af te sluieren. Hoe dan ook: het is een gevaarlijk wapen dat voor de toekomst van Bel gië verreikende gevolgen kan hebben. Want in Wallonië is al vaak over fede ralisme gepraat, maar nog nooit heeft dat woord bij de Waalse massa's zulk een danige weerklank gevonden als thans. Kamerdebat In de Kamer van volksvertegenwoor digers werd inmiddels het debat over de Eenheidswet voortgezet. „De helden zijn moe", blokletterde gisteren een Brusselse middagkrant. Het was een treffende diagnose van de bij zeer vele socialistische parlementsleden heersen de gemoedsgesteldheid. De socialis tische fractie was niet alleen moe, ze was grondig verdeeld en ze was boven dien nog bevreesd. De socialistische BSP was ervan op de hoogte gesteld dat eerste minister Eyskens een wets voorstel op zak had waarbij de regering het parlement zo snel mogelijk om volmachten zou verzoeken in geval de oppositie de normale werking van zpn legislatieve vergadering zou saboteren. Deze volmachten zouden drie maanden geldig zijn. De regering zou de be spreking over het ontwerp van de Een heidswet opschorten en de voornaamste bepalingen ervan door middel van koninklijke besluiten onmiddellijk van kracht verklaren. De socialisten zijn voor deze bedreiging gezwicht. Het was een rustige vergadering waarvan het enige meldenswaardige feit de verwer ping was van een socialistische motie, waarbij de oppositie de intrekking van de Eenheidswet eist. Maar de demora lisatie op de socialistische banken had nog nadere gronden. In de BSP dreigt meer dan ooit scheu ring. Het door de Waalse afdelingen van de ABVV ontketende straatgeweld heeft nooit de goedkeuring van de Vlaamse BSP-leiders meegedragen. Om de schijn van eenheid te redden hebben zjj overigens met kennelijke tegenzin, getracht ook in de Vlaamse provincies de stakingsuitbreiding te doen toene men. Maar hun poging heeft gefaald. De Vlaamse socialisten beseffen thans, dat de staking bij de Vlaamse publieke opinie veel minder populair is gewor den dan de Eenheidswet van prof. Eys- Op de foto's: Volgens de thans ingediende wijziging worden het aantal in 1961 te bouwen woningwetwoningen en het aantal pre miewoningen beide verhoogd met 1.250 tot 3.375. Het totaal aantal gesubsidi eerde woningen wordt daarmee gebracht op 67.500. De minister is bovendien bereid het aantal woningwetwoningen, waarvoor een extra toeslag van 2 gld. per week zal worden verleend, te verhogen van 5.000 tot 10.000. De totale extra-lasten voor de schat kist bij uitvoering van de wijziging wor den voor het begrotingsjaar 1961 ge raamd op 27 miljoen gulden. De agenda van de Kamervergadering van hedenmiddag vermeldde na de behandeling 'van de regeringsver klaring, door de minister-president af gelegd, als tweede punt het verder af handelen van de begroting van Volks huisvesting. De beraadslagingen over deze begroting zijn op verzoek /an de regering op 23 december geschorst, toen de Kamer de motie-Van Eibergen aan nam. Het debat over de regeringsverklaring zal morgenmiddag worden gehouden. kens. In Vlaanderen zal de socialisti sche partij daar bij de eerstvolgende verkiezingen onvermijdelijk de gevolgen van dragen en de Vlaamse socialis tische politieke en vakbondleiders ver langen niets liever dan zo gauw moge lijk aan de staking een einde te maken. Eyskens vastberaden Voor eerste minister Eyskens en de christelijke volkspartij wordt de kracht proef intussen een onverhoopt succes. Uit de geanimeerde gesprekken tussen arbeiders en employés, die als harin gen in een ton in de overvolle trein naar huis reden, hebben wij gisteravond nog kunnen vaststellen hoe algemeen de be wondering is voor de vastberadenheid van de regering. Ook het feit, dat in de afgelopen week 10.000 ABW-leden naar het Algemeen Christelijk Vakverbond zijn overgelopen, bewijst dat de staking als een boemerang op het hoofd van de socialisten is terechtgekomen. En nog in een ander opzicht heeft dit con flict een onverwacht gevolg: voor de eerste maal is bij de volksmassa's ten noorden van de taalgrens zo iets ge groeid als een collectief Vlaams bewust zijn. Het christelijke Vlaanderen mag de socialist Renard dankbaar zün, want tot de politieke bewustwording van da Vlamingen heeft deze rode voorman in de afgelopen veertien dagen in veel ster kere mate bijgedragen dan 100 jaar Vlaamse beweging. JÜ

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 1