Nieuwe schouwburg in gaat negen miljoen kosten Eindhoven if Duikers gaan wrak in Nieuwe Waterweg opnieuw onderzoeken Nieuw UITBREIDINGSPLAN voor luchthaven Schiphol Vakbonden-pers der KA B schrijf t HET SPROOKJE voor de Bouworde Nederland y Grootste, modernste en veel- sijdigste van ons land Sluitende exploitatie verwacht I_tfc.il J W<Hk MONACO krijgt zijn parlement terug De kinderverlam ming in Engeland Grote order voor Nederlandse scheepsbouw Nasleep van Faustus-drama Indien nodig: opnieuw dynamiet Werkt Engels ingenieursbureau vertraging in de hand? Rotterdamse K.v.K.: bezwaren tegen EEG-versnelling tropische produkten Drive-in Bank bij nieuwbouw Stand op 31 december: 32.000 J E V B WOENSDAG 4 JANUARI 1961 PAGINA 4 r V (Van onze Brabantse redactie) EINDHOVEN, 3 jan. De schouwburg alhier gaat negen miljoen gulden kosten, twee mil joen meer dan in 1958 is ge raamd. B. en W. hebben de raad een voorstel doen toekomen, waarin wordt gevraagd, het twee jaar geleden toegestane krediet van zeven miljoen tot negen mil joen te verhogen. De kostenstij ging is voornamelijk het gevolg van het feit, dat de kosten van de installaties en de bijkomende kos ten voornamelijk de honora ria van de adviseurs aanzien lijk hoger worden dan destijds is geraamd. Voorts hebben de ar chitecten (ir. C. Geenen en ir. L. Oskam) mede in verband met de adviezen van de Rijksschouw- burgcommissie en andere deskun- afnemen door inenting digen enkele wijzigingen aange bracht, waardoor de kubieke me- terinhoud met 19.000 tot 90.000 is vergroot. In 1963 klaar? Grootste schouwburg Bouw van 8 hektreilers Vooraanzicht van de nieuwe schouwburg in Eindhoven. Tien dagen Tegenvaller Diepte-bommen blijft Krijgt ieder de premie? Hoe groot is de premie? JVanneer wordt de premie uitbetaald? Hoe zit dat met die beoordeling Er wordt al lang „beoordeeld". Naast Wie beoordeelt? Komen er nog meer liogeren aan te pas? Is de beoordeling open De vertrouwens-premie Miljoenen schade k#piprrr Ruim een vierde gedeelt* is er al La KX W.;fo»T«CjMQUjgyEft MONACO, 2 Januari (Btr.) Prins Rainier heeft zaterdagavond in een nieuwsjaargrede voor de radio bekend gemaakt, dat Monaco weer een Natio nale Vergadering zal kragen. Deze ver gadering zal dezelfde bevoegdheden nebben als de Nationale Raad, die de prins in januari 1959 naar huis zond, naar aanleiding van een geschil met enige vooraanstaande burgers van het prinsdom. De prins verklaarde, dat de leden van de Nationale Vergadering Mone- gasken zullen zijn, gekozen uit een rui me kring. ,,Z(j zullen mijn regering de waardevolle suggesties doen, die u rechtens mag verwachten van uw vertegenwoordigers", zo voegde hij hieraan toe. Prins Rainier maakte voorts bekend, dat de economische raad weer aan het werk kan gaan. Deze raad is een ad viserend orgaan, waarvan hij de werk zaamheden in 1959 opschortte omdat het niet aan zijn wensen voldeed. Van de nieuwe kubieke meters ko men er 12.000 ten goede aan het to neel. Uithreiding van de loyer van de kleine zaal tot de noodzakelijk geach te oppervlakte vraagt 3000 m3, de ver ruiming van de verdiepingshoogte van de foyer met aansluitende ruimten leidt tot een vergroting van 2000 m3, terwijl nog twee keer 100 m3 nodig is voor de bouw van een extra kelder voor de elektrische installatie eu voor het vergroten van de counters van de garderobe-afdelingen en het verplaat sen van de toiletten naar het sous-ter rain. De aanzienlijke vergroting van het toneel was om toneeltechnische re denen noodzakelijk voor het opheffen van het bezwaar, dat in het oorspron kelijke plan de afstand van de speel lijn tot de eerste toeschouwersrij te groot was. Het voorstel komt volgende week maandag in de raad. Als het dan wordt goedgekeurd, kan waarschijnlijk nog in januari de goedkeuring van Gedepu teerde Staten en de voor deze maand toegezegde rijksgoedkeuring worden verwacht. De bouw zou dan in februari kunnen beginnen. Het werk is n.l. al volgens de nieuwe opzet aanbesteed in december waarbij Grootels Bouwmaat schappij alhier als laagste inschrijver uit de bus gekomen is, met een bedrag van ƒ4.908.000, dat is ƒ458.000 méér dan in 1958 was begroot. Symbolisch wil men al met de bouw beginnen op 28 januari, op welke datum een uit voering van het zuidelijk toneel Ensem ble op het programma staat. De duur van de bouw is begroot op 750 werk bare werkdagen, ofwel 2% a 3 jaar. In het gunstigste geval zou de nieuwe schouwburg, die de grootste van het land zal zijn, dus al in het seizoen 1963- 1964 kunnen worden bespeeld. Het ligt in de bedoeling, dat al geruime tijd voordien een directeur wordt aange trokken die mede de taak zal krijgen van het kweken van een „markt". Dit is temeer noodzakelijk, omdat de belang stelling voor het toneel in Eindhoven sedert de veranderingen in de uitkoop constellatie van drie jaar geleden sterk is gedaald. Als Eindhoven zijn nieuwe schouw burg gerealiseerd heeft, zal men de grens over moeten om een theater te vinden van groter formaat: Salzburg, Keulen, Gelsenkirchen en Mannheim overtreffen Eindhoven dan. Ook Ham burg komt er met zijn 92.000 nog juist bovenuit. Tilburg, dat over twee maan den zijn nieuwe schouwburg opent, zal dan met 32.000 m3 worden geklopt. Be langrijker is, dat de schouwburg ook de modernste en veelzijdigste zal zijn: hoewel men, om de zaak niet nóg duurder te maken, voorlopig een vlak- horizon en wagens achterwege laat, Is het plan zo opgezet, dat deze voorzie ningen te zijnertijd gemakkelijk kun nen worden aangebracht. Het hoofdtoneel is 18 bij 28 meter, de termijn 3 per inwoner, hetgeen alles zins gemotiveerd wordt geacht. Dat de niet-bouwkundige kosten zo sterk al- wijken van de oorsproukelijke raming is een tegenvaller die het college be treurt, maar B. en W. citeren tot troost van de raad het oordeel van de secre taris van de Rijkscommissie van ad vies voor de bouw van schouwburgen en concertzalen, die opmerkt „dat vooral de kosten der adviseurs en der toneel-ojtillage zijn tegengevallen, het geen niet te verwonderen is, gezien het feit, dat een gebied betreden wordt, waarop in Nederland nog niet veel er varing is opgedaan." IJMUIDEN, 3 januari De Neder landse scheepsbouw heeft een grote order ontvangen voor de bouw van acht hek treilers. Hiervan zijn er vier voor bin. nenlandse en vier voor buitenlandse re kening. De order houdt verband met het feit dat in het buitenland steeds meer vis sersvaartuigen in de vaart worden ge bracht, die over het achterschip vissen, en daarbij de volle netten scheep halen via een slipway in het achterschip. Voor een Nederlandse visserijmaat schappij (de N.V. de Marezaten te IJmui. den) zijn reeds sinds eind 1959 twee hek treilers in aanbouw, die als eerste Ne- zijtonelen zijn 15 bij 14 meter en het derlandse treilers over het achterschip achtertoneel is 12 bij 15 meter. De zullen vissen en die de vangst beneden- grootste lengte van de schouwburg is deks kunnen verwerken. 112, de grootste breedte 58 en de groot- Het viertal hektreilers voor binnen ste hoogte 29 meter. Het gebouw krijgt iandse rekening, waarvan de bouw thans een plaats in het Stadswandelpark, is opgedragen aan de scheepswerf „De waar men, met behoud van de meeste Dageraad" in Woubrugge, zal eind dit bomen, parkeergelegenheid kan schep- jaar en begin 1962 in de vaart komen pen voor 300 a 400 auto's. Twee van deze vier schepen zijn bestemd Het gebouw is ook bedoeld voor con- voor de Katwijkse rederij van Parlevliet. gressen. Het heeft echter maar een be perkte keukenaccommodatie, omdat la ter een apart restaurant zal worden gebouwd, wellicht door particuliere ge gadigden. Maaltijden voor grote gezel-: schappen zouden voorlopig door uit- zendhuizen kunnen worden verzorgd. De grote zaal van de Eindhovense schouwburg zal maximaal 1029 mensen kunnen bergen (75 op de orkestbak) tegen Tilburg 888 (50 op de orkestbak), in de orkestbak is plaats voor 80 tot 100 musici (Tilburg 45). De kleine zaal biedt maximaal 532 plaatsen (die in Tilburg 350). Per zitplaats is in Eind hoven 56 m3 ruimte, in Tilburg 47. De bouwkosten bedragen in Eindhoven 100 per m3, in Tilburg 98, zo heeft men in Eindhoven berekend. ROTTERDAM. 3 januari. Duikers zullen opnieuw afdalen naar het wrak van de „Faustus", hel Panamese ongeluksschip, dat begin november 1952 hij de ingang van de Nieuwe Waterweg is gezonken. Na de ramp die even een volledige afsluiting van de Rotterdamse haven veroorzaakte is men er met behulp van zandzuigers en dieptebommen in geslaagd, hei wrak zó te plaatsen, dat het geen gevaar meer opleverde voor de scheepvaart. Nu in het nieuwe haven gebied van Europoort straks echter ook de allermodernste mammoet- tankers en superschepen zijn te verwachten, zal door de duikers worden onderzocht of het wrak van de Faustus wellicht nog uitstekende delen bezit, welke eventueel een bedreiging zouden kunnen vormen. Van het verslag van de duikers zal het afhangen, of men het rampzalige vrachtschip, dat Rotterdam al zoveel ellende heeft bezorgd, opnieuw met dynamiet te lijf zal gaan. Het is de bedoeling dat met ingang van 16 januari a.s. overdag tussen een half uur vóór en twee uur na laag water te Hoek van Holland zal worden gedoken. Ter plaatse zullen dan een of twee vaartuigen worden verankerd, welke behalve de ankerbal een rode vlak tonen en twee rode vlaggen verti caal, wanneer er duikers onder water zijn. De scheepvaart dient de vaar tuigen zo ruim mogelijk en met zo ge- (Van onze verslaggever) i voorzien in het plan van de luchthaven- SCHIPHOL, 4 jan. Nieuwe vertra- j directie, waar ook de K.L.M. achter staat, ging dreigt voor de uitbreiding van de j Het ingenieursbuerau heeft het nieuwe luchthaven Schiphol. Dwars tegen het j pjan ongevraagd naar het ministerie van grote uitbreidingsplan van ruim 230 Verkeer en Waterstaat gezonden, waar miljoen in, gaat nu het plan van het het in beraad is genomen. ring mogelijke vaart te passeren, in het bijzonder wanner de duikers zich onder water bevinden. Aangenomen wordt, dat men tien werkdagen nodig zal heb ben om het onderzoek te kunnen vol tooien. Het werk wordt uitgevoerd door dui kers van v. d. Taks Bergingsbedrijf en het Bergingsbedrijf Akker beide uit Rotterdam. Om het wrak van de „Faustus" in zijn huidige positie te brengen, heeft men destijds al een half miljoen kubieke meter zand moeten wegzuigen. Toen vast stond, dat het schip niet meer geborgen kon worden, heeft men eerst, met behulp van diepte-bommen, de klei rond het wrak weggeslagen, zodat de „Faustus" onder water op een eilandje kwam te liggen. Daarna hebben zand zuigers geulen gemaakt onder het wrak, zodat het obstakel langzaamaan dieper zakte. Noodlottige nacht B. en W. menen, dat het na een be-1 trekkelijk korte aanloopperiode moge- lijk moet zijn, tot een sluitende exploi- tatie van de schouwbu-g te komen, als jaarlijks een bedrag van 600.000 ten I laste van de algemene middelen wordt gebracht .oor afschrijving en onder-1 houd. Dat betekent een stijging vaneenvoudiger maar ook goedkoper uit- het budgetonderdeel culturele zaken breidjng van Schiphol voorstelt, dan is met 3,50 per inwoner, op wat langere Engelse ingenieursbureau Bish and Part ners in Den Haag, dat ook niet alleen Het aantal gevallen van kinderverlam ming in Groot Brittannië blijft afnemen, aldus blijkt uit de cijfers die over het kwartaal, .dat september jl. afliep, zijn gepubliceerd. In het desbetreffende kwartaal daalde het aantal aangiften van acute kinderver lamming van 447 in 1959 tot 138 in 1960. Dit was het laagste aantal, dat sinds 1944 voor dit kwartaal werd aangegeven. In dezelfde periode in 1958 werden 789 ge vallen gemeld. De teruggang in de kinderverlamming is ongetwijfeld toe te schrijven aan de campagne voor massa-inenting, waartoe de regering drie jaar geleden de stoot gaf. Na entstof voor kinderen en jonge mensen beschikbaar te hebben gesteld, heeft de regering haar programma thans uitgebreid tot volwassenen boven de 40 jaar. ROTTERDAM, 3 jan. De Rotter damse Kamer van Koophandel heeft zich beraden op de voorstellen van de Europese commissie aan de raad van ministers, die enerzijds een versnelde verlaging van de douanetarieven tussen de geassocieerde gebieden en de E.E.G. landen behelzen, anderzijds een vervroegde aanpassing van het z.g. bui tentarief in die zin, dat zo spoedig mo gelijk dit tarief voor de Beneluxlanden wordt verhoogd met 30 pet. van het ver schil tussen het huidige tarief en het toekomstige buitentarief. Daarnaast zou de Europese commissie willen na gaan in hoeverre de tropische produk ten meer in de voorstellen voor het ge meenschappelijk landbouwbeleid kun nen worden betrokken, hoe de devie- zenopbrengsten uit exporten van de ge associeerde gebieden kunnen worden gestabiliseerd en hoe een soepeler func tionering van het ontwikkelingsfonds voor deze gebieden kunnen worden ver kregen. Volgens een door haar voorzitter, de heer W H. de Monchy afgelegde ver klaring'huldigt deze kamer de mening, dat de voorgestelde versnelling van de toepassingsovereenkomst in beginsel van de hand moet worden gewezen. De handelspolitieke benadeling van de met tot de geassocieerde gebieden behoren de produktiegebieden van tropische pro dukten neemt z.i. daardoor nodeloos scherpe vormen aan. Wat volgens de kamer niet betekent, dat op de handels relaties met de geassocieerde gebieden te verengamgmrpcadma, op 1 janua ri tussen de E.E.G.-landen onderling in werking is getreden, niet zou kunnen worden toegepast. Maar in de eerste plaats zouden de E.E.G.-landen het buitentarief voor tropische produkten definitief met 20 pet. moeten verlagen en voorts zouden zij het initiatief moe ten nemen voor een gesprek of wel tus sen de E.E.G. en de È.V.A. of wel in de O.E.S.O. om tot een gemeenschappe lijk aanpak van de problematiek der minder ontwikkelde landen te komen. Voorts zullen naar het oordeel van de kamer waar enigszins mogelijk tevens de invoercontingenten voor industriële produkten voor de geassocieerde ge bieden eind 1961 moeten zijn verdwenen. De suggestie om de beginselen van het gemeenschappelijk landbouwbeleid ook uit te strekken tot de tropische produkten dient stellig van de hand te worden gewezen. De landbouw voorstel len van de Europese commissie heb ben naar sprekers oordeel voldoende duidelijk gemaakt, dat men zich de functionering van de gemeenschappe lijke markt voor landbouwprodukten voorstelt met een sterke mate van over heidsingrijpen op de markt. De positie van de zelfstandige handel dreigt daar door ernstig in het gedrang te komen. Bovendien gaat van de voorstellen een sterk beschermende werking voor de in terne markt uit. Toepassing van deze beginselen op de internationale handel in tropische pro dukten zou aan de betrokken Neder'and se handel- en soheepi e-n-tbelangen ern gtige schade toebrengen. Werkclassificatie en prestatiebeloning zijn nog altijd zaken met haken en ogen. Er zitten plezierige kanten, er zitten gevaarlijke kanten aan. Het ligt er - ge lijk zo vaak - maar aan, wie die dingen hanteert. in het jongste nummer van de K.A.B.O.- post komt een interessant overzicht voor over het „hoe" van bovengenoemde rege lingen bij de P.T.T. Uit genoemd orgaan knipten we ter voorlichting o.a. het volgende: Geleverde arbeid moet betaald worden, beloond zoals men meestal zegt. Men kan als loon bijvoorbeeld een zeker bedrag krijgen, dat voor elk uur dat men ge werkt heeft, hetzelfde is. Per week van 48 uur wordt dat 48 X het uurloon. Men spreekt dan meestal van weekloon. Voor de verschillende soorten werk zijn ver schillende weeklonen vastgesteld. Men zegt meestal „voor verschillende functies" aan de hand van werkclassificatie. Al dus ontstaat een functieloon. Doen een aantal mensen hetzelfde werk, zitten ze dus in dezelfde functie, dan krijgen ze hetzelfde loon. Natuurlijk kan er voor de een wat bijkomen en voor de ander niet: dat hangt af van kindertal, overwerk en dergelijke. Maar dit laten we even buiten beschouwing. Ook letten we niel op het verschil door periodieke ver hogingen. Dat is alleen maar een kwes tie van trapjes in het functieloon. Maar nu dit: een aantal mensen kan wel ne*.- zelfde werk doen, maar het zal de een beter afgaan dan dc ander. Dus: de aard van het werk gelijk, maar de presta ties verschillend. En nu komt het: als voor de aard van het werk een vast be drag (functieloon) betaald wordt en daar bovenop een premie gegeven wordt aan ieder die het er goed afbrengt, hebben we als loonsysteem een systeem van ver- dienstebeloning. Neen, niet ieder. Voor wat hoort wat, en in het voorgaande is al gesproken over premie-voor-de-goeden. Wie wordt tot de „goeden" gerekend? Wel. degene, die een beoordeling krijgt met een van de kwalificaties „geschikt". „in ruime mate geschikt", of „bijzonder geschikt Luidt de kwalificatie „ongeschikt" of „bruikbaar voor de toebedeelde taak", dan is er geen premie bij Gelukkig maar dat dat aantal mensen gering is! De premie is een percentage van het brutoloon. Wat in dit geval precies bruto loon is, horen we later wel. Er zijn eigen lijk 3 premies: 5, 8 en 12 Dercent. Hoe beter men er voor staat, hoe meer men krijgt. Zie hier: Beoordeeling Premie: ongeschikt geen bruikbaar voor de taak geen geschikt 5 percent in ruime mate geschikt 8 percent bijzonder geschikt 12 percent De premie wordt om de 3 maanden uitbetaald, tegelijk met andere zoge naamde emolumenten. De eerste keer zal de premie over de eerste 9 maanden van 1961 ongeveer eind april of begin mei worden uitgekeerd. We kunnen beter zeggen dat de pre mie uitbetaald wordt na elk 3 maande lijks beoordelingstijdvak. Deze opmer king doet ons de volgende vraag stellen: maanden geeft de chef over die mensen zijn mening. Een formulier dient daar voor. Men wordt beoordeeld op 4 punten: kwaliteit van het werk besteding van de tijd houding tegenover de mensen, houding tegenover de zaken. Voor elk punt kan aangegeven worden hoe hoog de chef iemand kwalificeert. De kwalificaties zijn: onvoldoende voldoende ruim voldoende goed zeer goed uitmuntend Dan volgt er een samenvattend oor deel met de kwalificaties volgens de in deling, die bij de premiebedragen ver meld is. Praktisch gaat het zo: lx per jaar (over het eerste tijdvak) opmaken van een beoordeling. Mogelijkheid tot her zien van dit oordeel: elke 3 maanden dus na tijdvak 2, 3 en 4. Dan weer een vol ledige, nieuwe beoordeling. Er is over du formulier natuurlijk heel wat te ver tellen, maar voorlopig behandelen we eerst de hoofdzaken van het stelsel; het formulier krijgt men nog wel onder ogen. In het antwoord op de vorige vragen zeiden we reeds „de chef". Daarmede wordt bedoeld de „onmiddellijke chef" of wel de „eerste beoordelaar". In be paalde omstandigheden kan dat ook de gene zijn, die met het toezicht is be last Is er meer dan één directe chef - we kennen deze situatie bij de bestel lers - dan beoordelen beiden afzonderlijk. Ja, de directe chef zendt de beoorde ling langs de „hiërarchieke weg" naar het hoofd van dienst. De verschillende instanties kunnen aanvullende opmerkin gen maken. Een deskundige op het gebied van de beoordeling bekijkt de beoorde lingen kritisch, er is nog een vergadering van allen, die aan de beoordeling hebben medegewerkt en tenslotte wordt dan de premie vastgesteld. Dit gebeurt dus lx per jaar en als er geen aanleiding is de beoordeling in de volgende 3-maandelijk- se perioden te herzien, geldt deze pre mie dus ook voor de rest van het jaar. Ja men krijgt de beoordeling - het ge hele ingevulde formulier dus - te zien, da1 wil zeggen lx per jaar, en als er in de loop van het jaar verandering optreedt, ook meermalen: na een 3-maandelijkse periode bijvoorbeeld Dit gebeurt in een gesprek van chef en beoordeelde. Dus let wel ieder wordt over zijn beoordeling ingelicht, ongeacht of men goed dan wel (on)voldoende is, dus of men premie zal ontvangen of niet. Als bewijs dat men is ingelicht, moet men de beoordeling vooi „gezien" tekenen. Dit „gezien" hoeft niet te betekenen, dat men het er mee eens is Men kan als men wil be zwaren maken: er is dus beroep moge- lijk. Nu eens geen vraag, maar wel een punt dat de bespreking waard is! Ver onderstel dat iemand een aantal malen premie heeft ontvangen, maar dat in de volgende periode het enthousiastme van dt chef over deze man bedenkelijk zakt. Eigenlijk zou op grond van de nu uitge brachte beoordeling geen aanspraak op premie gemaakt mogen worden In het inlichtende gesprek kan de chef echter zeggen, dat hij weliswaar niet tevreden is maar niet direct de premie wil in- Zoals bekend, zijn er destijds nogal te genstrijdige opvattingen geweest over het grote, officiële, tangentiële uitbrei dingsplan, dat geheel voorzag in het toe komstige straalverkeer. De K.L.M. schaarde zich achter de directie van Schiphol, maar de Rijksluchtvaartdienst bleek andere meningen over het plan toegedaan. Een bemiddelingscommissie stelde een onderzoek in, waarna zij zich uitsprak voor het standpunt van de di rectie van Schiphol en de KLM en voor een snelle uitvoering van het plan, in ver band met de grote onwikkeling van de luchtvaart. Enkele maanden lang viel er een stilte over het uitbreidingsplan van Schiphol, tot dan onverwacht dit niuwe plan uit de bus kwam. Het eigenaardige deed zich hierbij voor, dar opvattingen van de Rijksluchtvaart dienst, die door de bemiddelingscommis sie van de hand waren gewezen, in het nieuwe plan van het ingenieursbureau zijn terug te vinden. De directie van Schiphol heeft ook in zage van dit nieuwe plan gekregen en kunnen constateren dat de kosten niet alleen enige miljoenen lager zijn geraamd, maar dat ook de geplande werkzaamhe den minder omvangrijk zijn, veel min der zelfs dan de luchthavendirectie en de K.L.M. voor de uitbreiding van Schiphol nodig achtten. De directie stuurde het plan met verwijzing naar de uitspraak van de bemiddelingscommissie naar het ministerie terug. „De luchthavendirectie vertrouwt er op dat deze complicatie tot geen vertra ging, die bepaald nadelig en betreurens waardig zou zijn, aanleiding zal geven", aldus vernemen wij op Schiphol. Het Faustus-drama begon in de vroege ochtend van donderdag 6 no vember 1952. Het 6379 ton metende Panamese vrachtschip, met kolen on derweg van Baltimore naar Rotterdam, arriveerde bij noordwesterstorm (wind kracht 89 met uitschieters boven 10) voor de Nieuwe Waterweg. Om vier uur waren de loodsdiensten ge staakt: de Griekse gezagvoerder trachtte binnen te varen zonder loods. Zware grondzeeën sloegen het schip echter uit de koers en op een bank. Later raakte de „Faustus" weer los; langzaam dreef het schip naar de pier. Nadat de bemanning het schip had ver laten voltrok zich in de nacht van vrij dag op zaterdag het noodlot aan het stuurloze schip. Omstreeks tien uur 's avonds was de Faustus dwars door de pier heen geslagen. In zinkende toe stand dreef het schip het vaarwater in. Er werd groot alarm geslagen, maar de snel toeschietende sleepboten kon den geen hulp meer bieden. Even later verdween de Panamees definitief in de golven Deze ramp zou de Rotterdamse haven miljoenen gaan kosten. Omdat men nog niet wist, waar het wrak zich precies bevond, moest alle scheepvaart verkeer naar en van Rotterdam wor den opgehouden. De Marineluchtvaart dienst ging foto's maken. Een sleepboot van de Rijkshavendienst ging eveneens óp zoek naar het wrak. Zaterdag 8 no vember was men zover dat men de plaats des onheils had gevonden. De „Faustus" lag dwars in de Nieuwe Waterweg. Voor Rotterdam was het een groot moment, toen op dinsdag 11 november de eerste tanker het weer waagde de Waterweg op te varen: heel voorzichtig koerste de „Caltex Nederland" langs het onder schuim en golven verborgen wrak. In de maanden daarna slaagde men er, met enorme inspanning, in de „Faustus" op diepte brengen. Jaren lang voeren duizenden schepen er vei lig overheen. Om echter op alles voor bereid te zijn, zal thans opnieuw wor den onderzocht of de „Faustus" ook diep genoeg ligt voor het toekomstige scheepvaartverkeer. Rotterdam heeft het Panamese zorgenkind „Faustus" wel zorgvuldig begraven, maar is het terecht nog lang niet vergeten (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 3 jan. De nieuwbouw van de Nutsspaarbank aan de Jan Hen drikstraat. waar nog deze maand aan be gonnen zal worden, krijgt ook een „drive* In bank". Hierbij zal het voor automobl. listen mogelijk zijn uit hun auto bank zaken af te handelen. Voor dit doel zul len aan een onderdoorgang van het ge. bouw twee loketten gereserveerd wor den. In Amerika wordt dit systeem al geruime tijd toegepast. Het nienwe ge bouw, dat zes etages krijgt met een bo venbouw en bijna honderd meter lang wordt, vergt een Investering van zes mil joen gulden Voor de bank is dit een be leggingsobject Tweederde van het ge bouw zal door de PTT worden gehuurd. Zij zal op de begane grond een telegram kantoor vestigen. Eén van de 1200 bouwgezellen, die dank zij uw milde gaven, vrijwillig en zonder loon voor mensen in NOOD, aan de slag gaat Twee regels van het overbekende versje, dat „de Selvera's" zo graag zin gen, zullen de Stichting Bouworde Ne derland bij blijven. „Weet je, dat er sprookjes zijn, die nooit zijn opgeschre ven. Want de secretaris van bovenge noemde stichting kan 't sprookje neer schrijven van de giro-overschrijvingen, die dagelijks na de oproep van 22 december in onze krant en het verzen den van de folders, op zijn bureau neerdwarrelen. Ik vroeg uw hulp toen. Noemde niet eens het bedrag, dat voor deze actie nodig was. Maar u heeft het zélf be grepen, dat 1200 bouwgezellen, vrijwil lig en zonder loon voor mensen in NOOD, niet met een paar gulden aan materiaal, kunnen bouwen. Overal zullen zij heen trekken Daar, waar de nood het hoogst is, be ginnen. Waar mensen, opgejaagd als beesten en levend in tochtige kampen, alles wat op dit gebied reeds in het PTT-1 houden er dus om zo te zeggen nog 3 bedrijf bestaat, komt er nu met 1 januari j maanden krediet geeft. Na ommekomst de beoordeling van de mensen die onder van die periode kan dan blijken of „her- de verdienstebeloning vallen. Om de 31 stel is ingetreden". naar hen uitzien. Misschien zullen die vluchtelingen dan ook niet in sprookjes geloven. Totdat die jonge mensen aan de slag gaan en zij steen voor steen zien opbouwen tot een huis. Een eigen huis voor hen zelf. O, zij zullen het niet geloven, als hun dat verteld wordt. Zij zullen mis schien de eerste weken in dat nieuwe huis nog de angst kennen, totdat die van hen wegvalt. Eindelijk hebben ze dan rust, een eigen tehuis, zoals u en ik dat hebben- En dit maar zo gewoon vinden. Om het bij de nood van anderen des te meer te kunnen waarderen. Ik vroeg dus uw financiële hulp, utf kerstgave voor dat kleine meisje, weet u nog? Op 29 december schreef de se cretaris van de Stichting, de heer P. S- Springorum mij, dat er reeds 20.000 aan giften was binnengekomen. Gistermorgen een expressebrief met de stand op oudejaarsdag: 32.000. Ik was er even stil van. 32.000 en dat in negen dagen ge schonken.... U reageerde dus onmid dellijk en u wist niet eens dat voor deze actie, voor deze 1200 bouwgezellen 1200 x 100 nodig was, 120 000.— 120.000, het is een enorm bedraS- Misschien schrikt u er van, maar ais ik dan aan die 32.000 in slechts negen dagen denk We leven in een akelige, zakelijk® wereld. Maar ergens in ons hart is toch altijd nog een warm plaatsje voor de vluchtelingen. Voor hen, die niets meet hebben, hulpeloos, opgejaagd en vaak zo bitter eenzaam zijn. Helemaal op' nieuw moeten zij weer beginnen. En dat alleen maar kunnen onder eed eigen dak, in de veilige beschutting vaf een eigen huis. Namens het bestuur van de Stichting Bouworde Nederland, permanent li'' van het co-ordination comittee for in' ternational voluntary workcamps vah de U.N.E.S.C.O. en bestaande uit d® heren ir. H. Steenbergen, Veghel, voor' zitter; mr G. H. F. Heygele, NijmegePi secretaris; dr. M. Albinski, Best; drs. S- Th. M. Looy, Bennebroek; M. Nachter' gaele, Leuven; jhr. mr. C. M. O. va» Nispen tot Sevenaer, Vierakker; prol- dr. mag. E. Schillebeeckx O.P., Nij megen; J. E. Spoor, Vught; mr. M. 1- P. O. van Thiel, Wijchen en prof. mr- J. J. M. van der Ven, Bilthoven, dank, heel hartelijk dank. En beveel ik u nog graag het giro nummer 860700, ten name van d® Stichting Bouworde, Nederland, St.' Annazusterstraat 172 te Nijmegen aan- Een vierde ruim van het benodigde gaf u al. En ik weet zeker, dat al die bouwgezellen straks weg zullen trek ken, dank zij uw hulp. Uw gaven, die als in een sprookje alleen maar m-ge lijk zijn. Moge dit sprookje dan voor'd® Bouworde pure werkelijkheid straks zijn MIEKE.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 4