In Frisco metro van drie etages Bedrijfsleven voor hoge kosten door overbelaste oeververbindingen Twee broers sloegen bejaarden neer Roofoverval in de Purmer bracht dertig gulden op Parkeren in Rotterdam: groeiend probleem Nieuw WINKELCENTRUM op autoweg Arnhem-Oberhausen voor De wei eld voelt er hoe langer hoe moor Enquête onder Rotterdamse havenbedrijven Velen te laat het werk op net wer Teg< en beiden 6 jaar geëist Meer auto'sminder „lege" plekken Ben Goerion wil toch aftreden Expositie van „vertikale" mogelijk heden in Bouwcentrum jy«g - Moskou heeft metro stations als balzalen Winkeldieveggen met een Volkswagenbusje Vrouwen van Bethanië naar Amerika Op verzoek van hard. Cushing DODELIJK ONGEVAL BIJ N.V. MONTAN Internationale PTT- verbindingen worden gemoderniseerd Nieuwe benoeming door Kennedy Eigen terrein? D K NSC WOENSDAG 4 JANUARI 1961 PAGINA 8 ia. Overal ter wereld Show Rubberbanden Van hier en daar De on- ROTTERDAM, 2 jan. Rotterdamse havenbedrijven dervonden in het afgelopen jaar toenemend nadeel van de verkeers moeilijkheden door de onvoldoen de capaciteit van Maastunnel en Maasbruggen. Dit blijkt uit een enquête, welke de Scheepvaart Vereeniging Zuid onder haar leden heeft ingesteld- Van de Scheepvaart Vereeniging Zuid zijn vrijwel alle havenbedrijven lid, t.w. alle stuwadoors, cargadoors, vemen, expediteurs en graan- f actors. Man door ijzeren balken getroffen Taxi's en bootjes Relaties gaan verloren Omslachtig werk 1!1L_ ROTTERDAM, 3 januari Hoewel Rotterdam er in vergelijking tot andere grote steden nog genadig vanaf komt, bestaat ook hier een groeiend parkeerprobleem. Stilaan verdwijnen de listig benutte lege p ekken in de binnenstad en snel groeit het autopark. Niet alleen op zaterdagmiddag, maar ook op normale werkdagen zal men vaak tevergeefs zoeken naar een „plekje" op het overigens grote parkeer terrein tegenover de Rotterdamse Schouwburg. Wellicht is daarom de tijd niet ver meer, dat men serieus zal moeten gaan denken aan de vertikale parkeermogelijkheden. i&vj Compactus Mogelijkheden Zidpark Lang parkeren j# v 'JPP s De Londense „underground** Is als het «vare de moeder van alle ondergrondse spoorwegen In de wereld. Gedurende b|jna een eeuw heeft hij een technische ervaring kunnen opdoen die vaj, de ene generatie ingenieurs en technici op de andere werd overgedragen, en onver gelijkelijk ig, Londense „underground"- deskundigen hebben geadviseerd hij de aanleg van de ondergrondse van Mos kou, Tokio, Stockholm en Istanboel. Irudfiien een van zijn bekwaamste en energiekste directeuren, Sir Edward Wiatfcm,, die er van 1872 tot 1894 het be wind voerde, zijn zin had gekregen, zou de Londenee ondergrondisie over heel En geland uitgebreid zijn. van noord naar zuid, van west naar oost, o.a. Man chester en Dover verbindend. Van Do ver zou hij ondier het Kanaal gedoken zijn, zijn weg nemend door de Kanaal tunnel, waarvoor toen ook al plannen be stonden en Parijs zou aldus zijn Metro lanig vóór 1900 gehad hebben. De Oriënit Express zou van Londen ondergronds naar Oonetanitinopel en zelfsnaar In dia geneden hebben.Wait Nederland be treft liggen er voor Rotterdams metro zo gezien enkele mogelijkheden Iq dte4e nabeschouwing over de meer rilan 160 ondergrondse spoorwegen van de wereld moeten we er de aandacht op vestigen, dat Boedapest de derde stad was, waar een ondergrondse werd aan gelegd. Voorts, dat de gedachte, de om- dergrondise ook voor het goederenvervoer te gebruiken, ai direct bij de eerste bou_ wers opkwam. Ook in Londen, Daar word een tijdlang ook de post van het hoofdpostkantoor Per ondergrondse ge transporteerd. In Chicago vindt er nog steeds goederenvervoer mee plaaits. Wat Londen betreft, daar werd hiermee in 1926 gestopt Boedapest bouwde zijn ondergrondse al tn 1896. terwijl Berlijn in 1902 met zijn U-baihn, ofwel ondergrondse begon welke tegenwoordig een lengte van 83 kilo meter heeft en in belangrijke mate ge moderniseerd kon worden, na de in de oottog er aan toegebrachte beschadigin gen. Tokio, datt met zijn ondergrondse in startt?.1 Seat er groot op, jn die van Moskou zijn eniige concurrent te heb ben, wat de imponerende uitvoering van het inwendige betreft, speciaal in de ataitsonis en entrees Maar Moskou kijkt toch een beetje op Tokio neer .Toen daar in 1935 de eerste lijn werd aange legd, na een voorafgaande studie, wel ke een vijftal jaren in beslag nam, wer den de beste ingenieurs en kunstenaars opgeroepen, om de plannen uit te wer ken, Duizenden arbeiders kregen Ze tot hun beschikking. De ondergrondse zou een triomf van Stalinis regime worden en een bewijs, dart de Sovjet-Russische tech nici en kunstenaars zich in alle opzich ten met hun Westerse collega's konden meten. De eerste lijn kon botgien op stations met marmeren trappen en wanden en op een pompeuze verlichting. Ze werd de grootste attractie voor de toeristen toenmaals door de Intourist tijdens een periode van open deurpolitiek inzake het Vreemdelingenverkeer dn massa's naar ie grote steden van het land gehaald. We hebben dn 1936 van deze ondergrondse ge bruik kunnen maken. Hij glom vannieuw heid en de gezichten van d'e trofee Mos- couers glommen eveneens van trots Als ive ons goed herinneren mocht de onder, jrondse in die tijd door vreemdelingen uleen in groepsverband worden bezich- ligd. We hadden op de zwarte markt dol- ars voor roebels ingeruild waarover ie toeristen niet de beschikking kregen - in konden aldus ons eigen kaartj,e ko zen en naar believen van de „metro" Jrofiteren, De eerste lijn deed inderdaad, verge- eken bij de ondergrondden van Londen n Parijs, bijzonder modem, of liever, nieuw aan en viel op door grote rein. ieid welke er heerste. Men zou deze n Rusland niet verwacht hebben en al .et blinkende en opgepoetste contrasteer- 'e wel sterk tegen het verwaarloosde jterlijk van Moskou's gebouwen en stra. en en de armelijke kleding van de men en. Toch was ze betrekkelijk bescheiden, ergeleken. bij de nieuwe armen. Tegen woordig zijn de gangen en perrons met eelden versierd. Muurschilderingen en mozaïeken van glinsterende stenen geven er ieta thea- ter-achtigs aan, grote, weelderige kro- en en kandelabers, fraaie glimmen de vloeren van gepolijst graniet in te gel, gelegd doen menige Rus zich in en palies wanen. Geriefelijke banken geven gelegenheid, op prettige wijze, de komst van een trein af te wachten of in de stationshallen het publiek ga. de te slaan dat heei wat beter gekleed dan in de periode tussen de eerste t de tweede wereldoorlog. De Mos- *ouse ondergrondse telt thans 46 sta- tion, en er bestaan plannen tot uit- breidlng. Elke dag vervoert de Moskouse metro .-ie miljoen passagiers. In sommige sta an® kunnen ze zich dn een balzaal wanen, leer dan oodt is de ondergrondse de orie van de stad aan die Moskwa laiar de niieuwe lijnen zullen eenvoudil- sr en zakelijker ingericht warden. Men et in Moskou allengs af van de praal- iil - -'Win zoveel gebouwen uit de Sta- n; be periode' lelijk van mooiigheid In Rotterdam zat men wel niet willen wedijveren wat de inrichting van de me tro betreft meit de Sovjet-Russische hoofdstad. Het mag evenwel worden aiangenomen, dat men er de nieuwste enufjeg op technisch gebied zal invoeren, zowel wat de aanleg, de inrichting, het verkeerssysteem als het rollend mate riaal betreft. Ten aanzien van het laatste zal men binnen afzienbare tijd naar Pa rijs kunnen gaan kijken. Daar zijn de voorbereidende werkzaamheden begon nen voor het gebruik van wagons met rubberbanden, met name op de lijn of arm Neuilly-Vincennes,, terwijl men die ook op de arme Porte de Clignancourt- Porte d'Orleanig wij invoeren Dit is zo een van de laatste berich ten omtrent de Uijtbraidinigien en moder niseringen, welke dn tal van ondergrond- sen op het programma staan. Een an der bericht gewaagde onlangs van een besluit van de Hamburgse metromaat schappij om in 1962 op afstand bestuurde metrotreinen te laten rijden. Hiertoe 18 opdracht gegeven tot de bouw van een elektronisch brein, waarddor die treinen geheel automatisch zullen worden ge leid. Het „brein'' stelt tevens de duur van de oponthouden op de stations vast en gaat na, op welke trajecten langza mer moet worden gereden Als een volautomatisch systeem verwerkelijkt ie. hoopt men een besparing in de exploitatie van vijftien procent te berei ken Tevens meent men, dat de veilig heid in het algemeen er door zal wordien verhoogd, aangezien het „menselijk fa len" zal worden uitgeschakeld, We stip pen nog eens aan, dat in de Stock- holmse „Tunnelfoana" van televisie ge bruik wordt gemaakt, om het verkeer të controleren Interessant as voorts, dat te Mïiaian een der reeds gereed gekomen stations hallen voor de metro dadr voorlopig tot tekenkamer i« ingericht, waar de plan nen voor het ondergrondse venkeers- net nader worden uitgewerkt Een prak tisch idee. Vervolgens een bericht uit San Francis co. Men wil er maar jneenB een metro van drie verdiepingen houwen. De boven ste, het dichtst bij het straaoppervlak wordt inmiddels voor voetgangers be stemd en zal toegangen tot tal van gro te gebouwen bevatten. Hieronder komt dan een lokaalmetro met minder snelle In een Moskous ondergronds station. treinen en daaronder nog een verdie ping of laag. uitsluitend bestemd voor snelremen, waarvan het nut eventueel op de grote spoorwegen zal worden aan gesloten. Men voelt In San Francisco niet, voor een experiment van een zestal kilome ters heel goed wetend, dat er toch spoedig een heel net zal ontstaan Tevens wil men hct volkom*.,, zelfstandig hou den. aangezien de ervaring heeft uitge wezen, dat metro's moeilijk op boven grondse verkeerssystemen aan te slui ten vallen. Voor Rotterdam ligt hier een vingerwijzing, welke overigens ver moedelijk bij voorbaat ter harte geno men is. terwijl men zich met de gedach. te ka,, troosten dat zelfs Londen met een lijntje van ongeveer zes kilometer begonnen is Een dan tot slot nog iets over de on dergrondse spoorlijnen van Buenos Ai res en Hamburg, beide havensteden: hier wordjt van deZg lijnen ook gebruik ge maakt voor het vervoer van goederen van en naar de havens. K.H. DORDRECHT, 4 jan. De politie te Dordrecht heeft twee inwoonsters van Breda, een 28-jarige en een 27-jarige gehuwde vrouw gearresteerd.-die in het afgelopen jaar op grote schaal winkel diefstallen hebben gepleegd in waren huizen in Dordrecht, Rotterdam, Den Haag en Tilburg De dames hadden een Volkswagenbusje tot haar beschikking, waarin de gestolen goederen waaron der zelfs bontjassen —tijdens de roof tochten werden opgetast. Zij werkten met groot raffinement en daarom heeft het zo lang geduurd voor men het tweetal kon snappen. Zij traden niet op als krui- meldievegges, maar had'den een systeem ontwikkeld, dat een hoge „ptoduktie" op leverde. Zij Werden gearresteerd, toen zij op het punt stonden in een Dondjtg wa renhuis haar slag te slaan J>EN HAAG, 4 jan. De Vrouwen van Bethanië, die zich ten doel stellen mede te werken een de geloofsverkondi ging en in Nederland, Oostenrijk en Italië reeds verscheidene contactcentra bezitten, zullen zich ook in de Verenigde Staten vestigen Na Pasen vertrekken mej. W van Winkel en mej. E. Gerrit sen naar Boston, waar zij 0p verzoek van kardinaal Gushing heenggaan om er de mogelijkheden va^ hun vestiging te onderzoeken. Mej. E. Gerritsen werkt momenteel In het Zonnehuis te Rilthoven, waar regel matig ontmoetingen met niet-katholieken worden gehouden. Mej. W. van Winkel, na de oorlog ver bonden aan het dagblad Het Binnenhof te Den Haag is sinds 5 jaren overste van bet jeugdhuis aan de Elandstraat, aldaar. Kort geleden zijn de Vrouwen van Bethanië die 120 leden tellen, overwegend van Nederlandse nationaliteit, ook in Montreal met haar apostolische arbeid begonnen. T T V -J 1Ci 2J.-1J TT21- S~' Eind 1961 zal het Nederlands gedeelte van de autoweg, welke Arnhem met Ober- hausen in West-Duitsland gaat verbin den, gereed komen. De aanleg van het 30 kilometer lange traject van Wesel tot Emmerich zal meer tijd in beslag nemen, zo heeft de Westduitse minister voor Ver keer, dr. ir. Seebohm medegedeeld. Zo wel voor Nederland als voor de bonds republiek wordt de weg van grote bete kenis geacht. De Duits-Nederlandse Kamer van Koop handel heeft besloten de uit West-Duits land komende reizigers in Nederland op spectaculaire wijze te ontvangen. Op een afstand van ongeveer 1 kilometer van de grens wordt op initiatief van de Kamer aan beide zijden van de autoweg een aan tal winkels gebouwd. Een voetgangers brug zal de twee winkelwijken met el kaar verbinden. Het project omvat o.a. veertien winkels, drie kiosken, een wis selkantoor, een informatiebureau en tank stations. De winkels zullen in een cirkel (met een doorsnede van 30 meter) ge bouwd worden, zodat ze alle per auto bereikbaar zijn. Voetgangers kunnen de winkels via een aparte wandelweg berei ken. Het project, dat 1.5 miljoen gulden gaat kosten, wordt gefinancierd door Le vensverzekeringmaatschappij De Ueder- landen van 1845. Heineken's Bierbrouwe- DORDRECHT, 4 jan. Bij de N.V. Montan aan de Merwedestraat alhier, waren gisteren tegen de middag enkele arbeiders bezig met het transporteren van stalen balken. Tijdens dit transport zijn de houten stoppen, waarmede de balken in de kraan waren bevestigd, losgeschoten, met het gevolg dat de 57-jarige Th. Klop, gewoond hebbende Verhulststraat 12, door de vallende balken werd getroffen. Bij aankomst in het ziekenhuis bleek de man reeds te zijn overleden. rij zal het café-restaurant en het snelbuf- fet exploiteren. Er hebben zich al 8 ge gadigden voor de winkels opgegeven. De jaarlijkse huur zal per winkel 5000 gul den bedragen; huurcontracten moeten yoor de duur van 20 jaar worden aange gaan. De plannen voor het nieuwe winkel centrum zijn ontworpen door ir. R. D. Bleeker in Den Haag. Het beheer wordt toevertrouwd aan een stichting, de „Poort van Nederland", die haar zetel zal hebben in het gebouw van de Duits-Nederlandse Kamer van Koophandel in Den Haag. DEN HAAG, 3 jan. De directeur, generaal van de PTT, prof. ir. Bast, heeft in zijn jaaroverzicht melding ge maakt van de vergroting der capaci teit van de internationale PTT-verbin- generaal van de P..T. prof. ir. Bast, Op het gebied van de transmissie zal begonnen worden met bandverbreding van het Nederlandse draaggolfkabelnet waardoor de capaciteit van de bestaan de kabels 2% maal zal worden ver groot, zodat het aantal telefoonkanalen per ader van 48 op 120 gebracht zal worden. Deze vergroting zal over een lengte van 350 km worden aangebracht- Voorts zullen telegraafcentrales in de districten 's-Hertogenbosoh, Gro ningen en Arnhem in dienst worden gesteld en de centrale Amsterdam worden uitgebreid, waardoor het grootste deel der wachtende telex abonnees kan worden geholpen. Te lefoon- en telegraaflijnen zullen bo vendien intensiever worden gebruikt doordat het aantal elektronische re ken- en andere machines in het be drijfsleven stijgt. Een rechtstreekse meervoudige toon- frequent-telegraafverbindiing met de Verenigde Staten in samenwerking met België, zal het aantal telegraafverbin dingen in deze richting met zes stuks vergroten. Dit is noodzakelijk voor de toekomstige automatisering van het telexverkeer met de U.S.A., waarvoor voorbereidingen worden getroffen, al dus prof. Bast. (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, 4 jan. Bijna negen en een half jaar geleden, om precjes te zÜn in de nacht van 7 op 8 augustus 1951 vond in de Purmer een brutale roofoverval plaats waarbij drie mensen t.w. de 79_jarige heer P Laan en zjjn twee zusters Suzanna en Neeltje. respec tievelijk 76 en 74 ernstig werden mis handeld. P Laan overleed twee dagen later aan z|jn verwondingen, terwijl de twee vrouwen in zorgwekkende toestand hi het ziekenhuis te Purmerena moesten worden opgenomen. Zij herstelden wel iswaar enige tüd later, maar keerden niet meer naar hun boerderij in Monni kendam terug en stierven in eecember 1958 drip dagen na elkaar Gisteren, stonden de daders van de overval voor hun rechters. Het waren twee broer, uit Velsen. resp slager en tuinder va^, beroep Veried«n jaar juni werden z|j door de recherche gearres teerd De officier van justitie, mr. W. H. M. Wetzels, eiste tegen beide ver dachten een gevangenisstraf van zes jaar. Op de bewuste zomeravond waren de beide broers van Velsen naar de Purmer gefietst met het doel bij de boerderij van de heer P. Laan in te bre ken. Zij vermoedden dat Laan behoorlijk veel geld had en zij wilden diit geld, des noods met geweld. zoals een der broers verklaarde, bemachtigen. Na het inslaan van een raam betraden zij de voorka mer waarin de eigenaar en zijn beide zusters sliepen. Tenminste, dat dachten ze. Een van de zusters sliep nog niet en begon te schreeuwen. Hierop gebruikten de indringers geweld en begonnen de drie bejaarden met een koevoet en met hun handen af te tuigen. Een van de zusters Laan slaagde erin. hoewel zwaar ge wond. zich naar de nabijgelegen boerde rij van de heer Hoogentoom te begeven om aldaar alarm te slaan. Inmiddels hadden de broers gepoogd de brandkast te openen. Dit mislukte. Wel maakten zij zich meester van een tweetal porte monnees waarin zich echter een totaalbe drag van slechts dertig gulden bevond. Een van de broers, de slager, had al tweemaal tevoren een inbraak willen doen. In 1952 werd hij daarvoor veroor deeld. Op de rechtzitting ontkende hij tij dens de laatste overval aan de mishan deling te hebben deelgenomen. Zowel de officier, als de President (mr J. Heinz) en drie getuigen betwijfelden dit echter ten zeerste. Temeer daar verdachte voor de rechter-commissaris had verklaard de broer en zusters Laan wél te hebben mishandeld. Zij hadden toen trouwens beiden een volledige bekentenis afgelegd De officier, mr. W, H. M. Wetzels! achtte in zijn requisitoir doodslag niet wettig en overtuigend bewezen. Hij was er echter wel van overtuigd dat dief stal met geweldpleging had plaatsgevon den. Hij verwees tevens naar de psy chiatrische rapporten waarin de slager als zwak begaafd en de tuinder als Pri mitief werden betiteld. Zij moesten ech ter volgens de rapporten wel voor hun daden ten voll,e verantwoordelijk worden gesteld. Tegen bedde, verdachten eiste mr. Wetzels een gevangenisstraf van zes jaar. De verdediger van de slager, mr. H. R. Eiji, bepleitte vrijspraak t.a.v. de medeplichtigheid en de geweldpleging van zijn cliënt, terwijl de raadsman van zijn broer. mr. H J v. Erp Taalman Kip aandrong op een gecombineerde straf met daarin een voorwaardelijk deel. Beide verdedigers bepleitten voorts de uiterste clementie. De uitspraak is de uiterste clementie. De uitsrpaak is gesteld op 17 januari a.s. De meeste havenbedrijven ontplooien hun activiteiten zowel op de linker- als op de rechter Maasoever. In dat geval is persoonlijk contact tussen kantoor en schip of terrein tijdens de spitsuren on mogelijk, terwijl bovendien het werk van het toezichthoudend personeel gesplitst moet wordt hetgeen een grotere personeelsbezetting vraagt dan normaal. Een enkel bedrijf tracht deze moeilijk heden op te lossen door vervoer met extra havenbootjes. De aanschaf en ex ploitatie van extra havenbootjes blijkt echter een kostbare zaak. Daar waar ta xi's worden ingeschakeld voor het ver voer ervaart men steeds weer opnieuw, dat aan de ene kant het beoogde doel, op tijd zijn, niet wordt bereikt, terwijl aan de andere kant de hoge taxirekenin gen tengevolge van vertraging een ex tra verzwaring van de bedrijfskosten be tekenen. Het Is voor de meeste bedrijven on doenlijk de werkzaamheden van het bui- tenpersoneel zodanig te sorteren, dat alle werknemers al naar gelang zij op één van beide oevers wonen in hetzelfde stadsdeel kunnen worden tewerkgesteld. Voor vele werknemers betekent dit een groot ongemak, omdat zij geruime tijd langer nodig zullen hebben om naar en van hun werk te gaan. Een dergelijk on gerief hebben ook de arbeiders, die met bussen worden vervoerd van en naar hun woonplaatsen in de provincie. Verlenging van de lange reisduur werkt remmend op het instandhouden van de vereiste personeelssterkte. Ook komt het veelvuldig voor dat de bussen met arbeiders te Iaat op het werk arri veren, hetgeen de planning van de werk zaamheden in de war stuurt. Tenslotte zij vermeld dat bepaalde be drijven met mobiele ploegen werken welke met het bijbehorende materiaal dagelijks van de ene oever naar de an dere worden verplaatst. De tijd die hier mede is gemoeid gaat vele malen de grens van het normale te buiten. wachten, ofwel door extra loodshuur in dien deze op tijd vertrekken. Vaak komt het voor dat rijnschepen aan de ene oever een deel van hun la ding lossen die voor het uitgaande zee schip aan de andere oever is bestemd. Deze lading wordt dan in de meeste ge vallen met vrachtauto's op de plaats van bestemming gebracht. Teneinde het ver voer tijdens de spitsuren te vermijdetl moet aan de lossing van de desbetreffen de partijen voorrang worden verleend hetgeen betekent dat de goederen in het ruim van het rijnschip moeten worden omgestuwd en gesorteerd. Deze werkwij ze is bijzonder omslachtig en gaat der halve met extra kosten gepaard. Heeft het vervoer van kleine partijen ter vermijding van brug of tunnel met vrachtscheepjes plaats, dan is ook hier mede extra geld gemoeid. De hiervoor genoemde vertragingen en extra kosten veroorzaken onaangenaam heden met binnen- en buitenlandse klanten. Zelfs gaan relaties verloren, omdat zij niet meer wensen aan te le veren aan een zeeboot die slechts be reikt kan worden via de bruggen of tun nel. T?t °htstaan door de opstoppingen in het tunneltracé evenzeer opstoppin- gen m de oost-west-verbindingen en ho dicluer by de rivier hoe ernstiger deze worden. De reeds opgesomde klachten over het personen-, goederen, en docu- .mentenvervoer via de oeververbindin gen gaan derhalve voor een deel ook de oost-west-verbindingen aan. Sommige stadsrijders hebben tenge volge van de lange wachttijden hun ta rieven verhoogd, ofwel zij hebben een uurtarief ingevoerd. Herhaaldelijk komt het voor dat vrachtauto's als gevolg van de stagnatie in de tunnel, de aansluiting missen op schepen die op vertrek liggen. In die ge vallen ontstaan hoge extra kosten, ofwei door liggeld van zeeschepen indien deze JERUZALEM, S jan. (TJPI), Be stuursleden van de Mapai, de in Is rael aan de regering zijnde partij, heb ben hun pogingen voortgezet premier Ben Goerion over te halen aan het be wind te blijven, maar zijn schijnen niet veel succes te verwachten. Hun pessi misme vloeit voornamelijk voort uit de afwezigheid van bepaalde voorwaarden waaronder Ben Goerion premier zou willen blijven. De ontslagbrief ligt nog op Ben Goe- nons bureau en slechts op verzoek van de secretaris van de Mapai wilde Ben Goerion zjjn ontslag-aanvrage uitstellen tot de voornaamste organen van de partij hun discussies zullen hebben vol- tooid. Intussen heeft Pinhas Lavon, secre taris-generaal van de vakbond Hista- droet in een interview met een blad kritiek geoefend op zijn partijgenoten die Ben Goerion te zijnen koste tracht ten te verzoenen. Lavon verklaarde dat indien de Ma pai hem wenste te kritiseren, het alleen maar billijk zou zijn hetzelfde te doen ten aanzien van Ben Goerion. Lavon beschuldigde Ben Goerion van een „ongebreidelde aanval" ten zijnen persoon. Indien de Mapai in haar partij- dige houding volhardt, aldus Lavon, zou hu „de nodige conclusies trekken". BEACH, 3 januari (Rtr., 7" De nieuwe Amerikaanse president, John Kennedy, heeft de 65- jange Republikein John McCloy, voor- ijidlig geallieerd hoge commissaris in Duitsland en voormalig assistent-minis ter van oorlog, benoemd tot directeur vaA- or8aan dat de ontwapenings- poutiek zal ontwerpen en een onder zoek zal instellen naar de problemen van de controle op de bewapening. McCloy is met het oog op zijn nieuw» unctie afgetreden als voorzitter van de raad van de Chase Manhattan Bank. In een begeleidende verklaring zegt Kennedy, dat niets meer „onze aan dacht verdient dan de kwestie der ont wapening". HUH MM Mm El j'-" iewitóiöj systeem van spiralende rijbanen, binnen het gebouw of buiten het gebouw. De Zidpark moet minstens tien verdie pingen tellen om rendabel te kunnen zijn. Aan weerszijden van iedere lift schacht kunnen per étage telkens twee auto's geparkeerd worden. Intussen is van de zijde van Shell het verzoek binnengekomen een eigen par keerterrein te mogen inrichten aan de Raampoortstraat, naast het nieuwe Dand van Shell Tankers aan het Hofplein ln het verleden is aan de Bijenkorf toe stemming tot het vestigen van een eigen parkeergelegenheid geweigerd; overmor gen zal de Rotterdamse raad zich over oit laatste verzoek moeten uitspreken. Heeds in het verleden is er van verschil lende zijden op aangedrongen, dat grote Kantoren reeds bij de plannen tot nieuw bouw rekening zouden houden met een eigen parkeerterrein. O.a. het K.L.M.. gebouw in Den Haag bezit reeds een der gelijke voorziening. In het Bouwcentrum is thans een expo sitie ingericht over de mogelijkheden van verticale perkeergelegenheden welke in de laatste jaren zijn ontwikkeld. In grote lijnen onderkent men twee systemen: garages met een mechanische uitrusting om de auto's op hun plaats te brengen en de garages, waar de automo bilist zelf zijn wagen naar een parkeer plaats moet rijden. Dit laatste type kent men in het buitenland het meest, vooral omdat mechanische systemen hoge in vesteringen vereisen. Moet men zelf zijiï auto naar een parkeerplaats rijden, dan vervalt men onherroepelijk in het In Hengelo heeft men enkele jaren reeds ervaring met een mechanische ga rage, de Compactus van de Heemaf. Dit systeem kan in een bestaande garage worden ingebouwd en bestaat uit 'n verl dieping. De wagens staan op platforms" die verrijdbaar zijn in een richting lood-' recht op de rijrichting. In lange' rijen staan de platforms naast elkaar en kun nen naar believen één plaats opschuiven" Op elke willekeurige plaats in de rii kan men een „gaping" maken voor één antn De voordelen hiervan benut men door verscheidene njen platforms naast elkaar te bouwen. Moet een wagen geparkeerd worden op een leeg platform op de Ach terste rij, dan schuiven de voorliggende rijen eén plaats op, zodat er een „geul" nLnrW Vla welke de auto rechtdoor fmUio gewenste platform kan rijden. Y y ?jVarmg heeft men geleerd, dat gemiddeld tachtig seconden nodig zijn hwWaaen op een Platform te rijden, de bestuurder uit te laten stappen en de garage te doen verlaten. In dit systeem zijn de nodige variaties te bren gen. Een geheel andere parkeergarage zal waarschijnlijk gebouwd worden door Bre- dero's Bouwbedrijf n.v. te Utrecht, vol gens een door haar ontworpen idee. De „Zidpark" is een gebouw, dat minstens tien lagen moet tellen om enigszins ren dabel te kunnen zijn. Op de étages wor den de auto's geparkeerd, telkens twee Een schematische voorstelling van het Compactus-systeem. aan twee ter weerszijden van een lift koker. De automobilist rijdt zijn wagen op de begane grond de garage binnen op een platform. Hij zet de motor af, trekt de handrem aan en stapt uit. Van een rek neemt hij een sleutel en hij steekt deze in een corresponderend slot Van hier af hoeft hij niets meer te doen. Het platform rijdt opzij de lift in en deze brengt de wagen omhoog naar een ver dieping waar nog een vrije plaats is. Daar wordt het platform weer mecha nisch opzij gerold op de parkeereenheid. Moet de wagen gehaald worden, dan speelt zich dit proces in omgekeerde richting af. De mogelijkheid bestaat na tuurlijk, dat een wagen op de .tweede" plaats geparkeerd is: er staat dus een andere wagen tussen de gewenste en de liftschacht. De auto, die in de weg staat, wordt weggehaald en op een vrije plaats, die altijd in reserve wordt ge houden, neergezet en de bewuste auto kan naar beneden gebracht worden. Volgens de ontwerpers duurt de meest ongunstige operatie slechts 45 seconden. Het elektronisch brein onthoudt nood zakelijke verplaatsingen van een auto in hetg ebouw, zodat mijnbeer X altijd zijn eigen wagen krijgt. De bouwkosten van een dergelijke par keerplaats bedragen circa zesduizend gul den per autoplaats bij een minimum van tien verdiepingen. Nog steeds volgens da ontywerpers bespaart de Zidpark 85 Dct aan grondoppervlak t.o.v. een normaal parkeerterrein. Het benodigde grondvlak van een eenheid bedraagt 3,8 tot 1 6 vier kante meter per auto, tegen 20 viërkanU meter op een normaal parkeerterrein. De voordelen van grote parkeergarages met een sterke concentratie van auto'» f-,n T. ,fukke centra zonder meer duide lijk. Df het parkeerprobleem echter gron dig opgelost wordt is een vraag. In da ver=civ-tedein d0et zich ste€ds meer het rierfni"^0-- V°°r van de lang-parkeer- hnn 'nnf Z1,in die 's morgens met auto naar hun werk gaan, hun voer tuig daar parkeren op straat en 's avond» weer terug naar huis gaan. De auto- n ju d'e 'n de stad sleehts voor korta tijd hun wagen kwijt moeten en herhaal delijk op diverse plaatsen moeten zijn, kunnen nergens hun auto parkeren. De' lang-parkeerders gebruiken hun wagen weinig slechts voor het vervoer van huis naar hun werk v.v. en de kort- parkeerders, die hun wagen voor hun werk nodig hebben kunnen geen parkeer ruimte vinden. De lang-parkeerders hebben bovendien eerste keus, want als zij naar hun werk gaan, zullen de meeste parkeerplaatsen op straat nog open zijn. Om dus de „auto werkers" aan een plaats bij hun bestem ming te helpen, moeten de lang-parkeer ders in een parkeergarage terecht. Uit de expositie in het Bouwcentrum blijkt, dat er gewerkt en gedacht wordt aan een oplossing. Snelheid is echter go. boden, want de garages moeten tijdig gebouwd worden, wil men nog ruimte 1» drukke centra vinden voor dergelijke panden. Van de gemeente Rotterdam, zo werd ons verteld, is grote belangstelling voor deze tentoonstelling, waar men ken nis kan nemen van vele praktijkvoor beelden uit het buitenland. prala«kvoor- De voorliggende rijen platforms zijn op zij geschoven en door de „ge.ul" kan een auto rijden naar een vrij platform op de achterste rij. Straks schuiven de plat forms weer terug

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 8