Pendel moet niet worden bevorderd m HET GEHEIM VAN DE ZEVEN WIJZERPLATEN Bintje als pootgoed in een bloempot kan strafbaar zijn Sombere prognose voor de Europese landbouw Juridisch duel om aardappelen Alarmtoestand op heel Cuba Proces-Eichmann uitgesteld 75.197 woningen voltooid KENNEDY richt „Vredeskorps" op Naar een Europese aardsatelliet IJ-TUNNEL OP KOMST Prijssteun systemen hebben neiging eigen doel voorbij te streven Minister huldigt wegenwachter Schut Gevangenisoproer in Philadelphia V B DINSDAG 10 JANUARI 1961 Yankee-aanvalkomt nog deze maand IN ELF MAANDEN 1960 Auto-industrie in VS. Vakbonden dringen aan op periodieke sluiting ter beperking van produktie Voor hulp aan minder ontwikkelde gebieden Voor telecommunicatie en televisie Weer dagblad verboden in Indonesië Amsterdam krijgt brieven van regering Treinbotsing in Spanje Vergeten onder scheidingen Record staalproduktie in 1960 in E.G.K.S Hogere olieproduktie in Nederland Voorzitter KvK westelijk Noord-Brabant Rotterdamse stadsdiensten trekken tegen extra-vergoeding werklieden uit Brabant Ton Lutz moet rust houden GEHEIMZINNIG VERHAAL VAN AGATHA CHRISTIE i r> r*J ,A DEN HAAG, 10 jan. Het gerechtshof Dordrecht in deze zaak had laten vol- in Den Haag zal op vrijdag 20 januari uitspraak doen in twee appelzaken, die volgens de raadsman van de verdachten, mr. L. J. den Hollander uit Middelhar- nis, van belang kunnen zijn voor het vaststellen van het wettelijk (principieel) onderscheid tussen een pootaardappel en de „pieper", worden bepaald of twee grossiers in consumptieaardappelen, die in 1959 grote partijen voor de teelt afge keurde aardappelen aan landbouwers hebben verkocht strafbaar zijn. Daarbij gaat het om de vraag, of zij al of niet wis ten, dat de aardappelen als pootgoed zou den dienen Als ze het wel geweten heb ben, was de verkoop volgens de bepalin gen van het kwekersbesluit strafbaar. Dit besluit is in 1941 afgekondigd. Mr, Den Hollander, die gisteren in beide zaken als raadsman optrad, verklaarde, dat deze bepaling uiterst vaag is geformuleerd, uit de tijd is en dient te worden vervangen hetgeen volgens hem enige tijd ook in de pen is geweest. Verdacht in de ene zaak was de gros sier H. W. R. uit Almkerk. die aan twee landbouwers respectievelijk 1900 kg „Alpha" en 2000 kg „bintjes" en 10.000 kg aardappelen van ander ras had geleverd. De partijen waren afgekeurd als poot goed, maar konden dus wel als consump tieaardappelen worden verkocht. Ver dachte hield vol, dat hij de partijen als zodanig had aangeboden. Naar de mening van de procureur-generaal zu hij echter geweten hebben, dat ze als pootgoed zou den dienen. De vrijspraak, die de politierechter in HAVANA, 9 jan. (U.P.I.) Fidel Castro en de zijnen hebben de oorlogs psychose op Cuba thans tot het uiterste opgevoerd. Overal in de hoofdstad han gen aanplakbiljetten, die de bevolking opwekken zich „straat voor straat en huis aan huis" tegen de op handen zijn de invasie van de „Yankees" te verde digen. Mitrailleurs en kanonnen staan opgesteld op strategische punten In de verschillende wijken, grote delen van het Cubaanse strand zijn veranderd in complete verdedigingslinies en baardi ge Fidel houdt de ene opruiende televi sietoespraak - die zelden korter zijn dan een uur of drie na de andere. De vele duizenden Cubanen, die in de afgelopen maanden het eiland hebben verlaten en naar de Verenigde Staten zijn uitgeweken, zullen voorlopig hun gelederen niet meer versterkt zien, om dat Castro's regering plotseling alle uit reisvisa voor Cubanen en niet-Ameri- kaanse buitenlanders heeft ingetrokken. In zijn T.V.-speech, waarin hjj deze maatregel bekend maakte, deelde Fidel tussen de bedrijven door ook nog even mee, dat de „Yankee-aanval" in ieder geval nog vóór 20 januari zal plaats hebben. Op het moment dat hij de vi sumstop instelde, hadden al byna vijf tigduizend Cubanen om een uitreisvi sum gevraagd. JERUZALEM, 9 jan. (UPI). Het proces tegen de voormalige SS-kolonel Adolf Eichmann, beschuldigd van de uitmoording van miljoenen joden tijden» de tweede wereldoorlog, zal enkele we ken worden uitgesteld, aldus het avond* blad Maariv. gen, achtte hij onbegrijpelijk. Hij eiste tweemaal 1000 boete subs, tweemaal 50 dagen hechtenis. De verdediger vroeg bevestiging van het vrijsprekende von nis. In de andere zaak was de grossier J. W. P. uit Strijen ten laste gelegd 725 kg van een nieuw en enigszins mislukte ras („patrones") „ter kennismaking" aange boden te hebben aan een landbouwer, die de partij als pootgoed gebruikte. In deze zaak was de eis bevestiging van het vonnis van de politierechter (een boete van 1000). De raadsman vroeg vrij spraak. Mr. Den Hollander persisteerde in het juridische duel bij de mening, dat de bestemming, die de koper aan zijn ingekochte partij geeft, geen strafbaar feit kan zijn. dat op de verkoper wordt verhaald. De procureur-generaal en het hof voer den echter aan, dat zelfs een groenteboer strafbaar is, die een kilo bintjes verkoopt aan een klant, van wie hij weet, dat hij ze zal uitzetten in een bloempot. DEN HAAG, 10 jan. In november van het afgelopen jaar zijn 8.024 nieuwe woningen opgeleverd (In november 1959 8.636). Hiermede is voor de eerste elf maanden van I960 het totaalaantal vol tooide woningen gebracht op 75.197. In de overeenkomstige periode van 1959 werden 73.997 nieuwe woningen opgele verd. Van de In november voltooide wonin gen werden er 941 als systeemwoming ge bouwd. In de eerste elf maanden kwa men 9.113 systeemwoningen gereed. Gerekend tot en- met november 1960 werden sedert de bevrijding 844.424 nieu we wooningen gebouwd. Daar het aantal begonnen woningen in november groter was dan dat van de gereedgekomen wo ningen, steeg het aantal in uitvoering zijnde woningen tot 90.288 op 1 december 1960. Op 1 december 1959 waren 90.110 woningen in aanbouw. DETROIT, 9 jan. De verenigde Amerikaanse vakbonden van werkne mers in de auto-industrie, hebben er by de ondernemers op aangedrongen om een plan te aanvaarden voor perio dieke sluiting gedurende een week van de fabrieken, als middel om de pro duktie te beperken, in plaats van mas sa-ontslagen en verkorte werkweken. General Motors, Ford, Chrysler en American Motors, moeten deze maand hun produktie afremmen en als gevolg hiervan zullen 50.000 arbeiders deze maand gedurende een aantal perioden zonder werk zitten. De inkrimping van de produktie is noodzakeiyk om dat de voorraden by de handel tot een miljoen zyn opgelopen. Walter P. Reuther, de president van United Auto Workers Union, verklaar de, dat het plan van de vakbonden het de arbeiders mogeiyk zou maken te profiteren van de werkloosheidsvoor zieningen. Reuther zette uiteen, dat hierdoor de loopkracht van de werknemers op re delik peil zou biyven hetgeen niet al leen ten goede kwam aan de gezinnen van de werknemers, maar tevens aan de gemeenschap en aan de nationale economie. NEW YORK, 9 jan. (Reuter) Het bureau van de aanstaande Amerikaanse president. Kennedy, heeft zondag bij zonderheden meegedeeld over Kenne- ay s plan voor een Vredeskorps" van jrnge Amerikanen voor hulpverlening ran onderontwikkelde gebieden Dit e van Kennedy is uitgewerkt' door dr. Milhkan. directeur van het cen trum voor internationale studies van het instituut voor techniek van de staat Massachusetts. Het concrete plan is za terdag bij Kennedy ingediend. Het ..Vredeskorps" zal bestaan uit academisch gevormde jongeren van twintig tot dertig jaar, van wie wordt verwacht_ dat zy voor minstens twee jaar in dienst van het korps zullen tre den. Volgens dr. Millikan is het van groot belang, dat de vrijwilligers rijpe persoonlijkheden zijn die beschikken over bekwaamheden die van nut zijn in de landen waar zij tewerk zullen worden gesteld. De Amerikaanse regering zal hun ver voer en hun opleiding, die verschillende maanden zal duren, betalen, terwijl de gastlanden hun loon zal betalen op eigen niveau. Volgens het plan van dr. Millikan dient te worden voorkomen dat de vrywilligers een groep vormen die een grotere welstand heeft dan hun omgeving. BONN, 9 jan. De Britse minister van luchtvaart, Thorneycroft, komS dinsdag en woensdag naar Bonn om met de Westduitse regering besprekingen te voeren over deelname van de Bondsre publiek aan het projekt van een Europe se aardsatelliet. Thorneycroft zal zijn besprekingen voeren met de Westduitse minister van buitenlandse zaken, Von Brentano; van defensie, Strauss; en atoomzaken, prof. Balke. Wat Enge land van West-Duitsland nodig heeft is geld, geleerden en technici. Het project zal tussen de achthonderd miljoen en een miljard mark kosten. Frankryk heeft zich reeds bereid ver klaard er aan mee te werken. Neder land, Italië, Zweden, België, Denemar ken en ook Zwitserland zyn ook al ge vraagd of zij zich ook interesseren voor deze Europese aardsatelliet, die geen militaire doeleinden zal hebben, maar slechts zal dienen voor de telecommuni catie en het doorgeven van televisie beelden. Engeland wil voor de lancering van deze aardsatelliet zyn voor militaire doeleinden als „te kostbare" gedane Blue Streak-raket ter beschikking stel len, om aldus de enorme middelen, die in de ontwikkeling daarvan zijn geïnves teerd nog op een andere manier pro ductief te maken. DJAKARTA, 9 januari. (AFP) Aan de socialistische „Pedoman". een dagblad met een der grootste oplagen in Indonesië, is een verschijningsverbod opgelegd door de militaire autoriteiten te Djakarta. Een militaire woordvoerder deelde mee, dat dit is gebeurd, omdat in „Pedoman" en zijn bübladen, waaronder een sportblad, een vrouwenblad en een kinderblad, veelal bijdragen zijn verschenen, waarvan de strekking inging tegen het vertrouwen van het volk in de doelstellingen, het program ma en de leiding van de Indonesische re volutie. Met dergelijke publikaties is het blad afgeweken van de voorwaarden, waarop het van de regering een uitgave- vergunning had verkregen. Met het verbod van „Pedoman" zyn thans in Indonesië in totaal zeven dagbla den opgeheven. AMSTERDAM. 9 jan. Het gemeente bestuur van Amsterdam heeft hedenmor gen drie brieven van de regering ont vangen inzake de bouw van de IJ-tunnel, Het zijn brieven van de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, de minister van Binnenlandse Zaken en de staatssechretaris van Defensie. Nadat op korte termijn overleg zal zijn gepleegd met de voorzitters van de fracties van de gemeenteraad, zullen B. en W. nadere mededelingen omtrent de inhoud doen. Vijftien doden, vier en twintig gewonden BARCELONA, 9 (Reuter) De nacht- exprestrein van Valencia en een goede rentrein zijn vanmorgen op een Kruis punt in de buitenwijken van Barcelona op elkaar ingereden, Ten minste vijftien mensen zijn om het leven gekomen en vierentwintig gewond. Wellicht liggen er nog meer slachtoffers tussen de ravage van de eerste vier rijtuigen van de ex- prestrein. De bestuurders van beide elek trische locomotieven vonden de dood. Al le leden van de voetbalclub Espanol uit Barcelona, die zondag in Valencia speel den en zich in een slaapwagen in het achterste gedeelte van de trein bevon den, waren ongedeerd. Volgens een eerste onderzoek zo-u het ongeluk te wijten zijn aan het weigeren van de remmen van de exprestrein. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 9 jan. De huidige systemen van prijssteun in de landbouw hebben de neiging hun eigen doel voor- by te streven. De produktie wordt door de prijssteun aangemoedigd en neemt dan sneller toe dan de consumptie. Al dus de Economische Commissie voor Europa, welke samen met de Voedsel- en Landbouworganisatie (FAO) van de Verenigde Naties een prognose gemaakt heeft van de Europese Landbouw in 1965. De ECE meent, dat de vooruitzich ten niet geruststellend zijn. Het kan niet verwacht worden, dat het inkomen van de boer door hogere pryzen voor de iandbouwprodukten kan worden verbe terd. De pryzen zullen zelfs dalen, ter- wijl te betwijfelen valt of de hogere omzet in alle gevallen wel de lagere prijs zal goedmaken. Voorzichtig kan worden gesteld, aldus de commissie, dat de lagere prijzen van de grotere produktie het inkomen van de boer niet zullen vermeerderen. Over ruime tijd gezien zullen de re geringen over geen andere betrouw bare middelen tot verbetering van het boereninkomen beschikken dan het stimuleren van het afnemen van de arbeidsbezetting in de landbouw, waardoor een hogere produktie per man bereikt wordt. Alleen op die wjj- ze komt men aan een boereninkomen dat met de inkomens in andere tak ken van bedryvigheid te vergeiyken valt. De totale vraag naar "Vesteuropese Iandbouwprodukten zal, naar de com missie meent, met 15M8 pet. stijgen. Voor fruit en rundvlees zal de stijging hoger liggen, terwijl de vraag naar broodgraan en aardappelen praktisch niet zal toenemen. Tegenover deze sty ging van de vraag staat een verwachte styging van de produktie in West-Euro pa en de EEG-landen van 20 pet. Om streeks 1965 kunnen voor een aantal produkten ernstige overschotproblemen ontstaan. De oplossing van het pro bleem, dat zich vooral in het Noord westen van Europa zal voordoen, moet gezocht worden in opvoering van de con sumptie en in versnelde economische ontwikkelingen van algemene aard. DEN HAAG, 9 januari De minister van Verkeer en Waterstaat, drs. H A. Korthals heeft vanochtend in zyn kamer op het departement, de heer H. Schut uit Haren (Gr.), wegenwachter van de ANWB, ontvangen om zijn hulde te betuigen voor het geen hij op 30 december jl. heeft ge daan. Bij deze huldiging waren aanwezig de secretaris-generaal van het ministerie, mr. A. Gieben en de hoofddirecteur van de ANWB, de heer A. Blankert. De minister heeft de heer Schut zyn grote dank betuigd voor het feit. dat. deze op 30 december bij Eelde met groot ge vaar voor eigen leven een jonge leerling vlieger uit het brandende wrak heeft ge haald van een lestoestel van de rijks luchtvaartschool. De minister overhandig de hem een zilveren sigarettenkoker met inscriptie. Oud-strijders zijn boos (Van onze Haagse redactie), DEN HAAG, 9 jan. De federatie van Nederl. oud-strijders-organisaties heeft re minister van Oorlog een brief gestuurd, waarin zij haar verontwaardiging uit over de houding van de burgemeester van Oirschot, die deze maand zestig ereteke nen van orde en vrede gaat uitreiken, dia hem in 1950 voor dit doel door de minis ter zijn toegestuurd. Zij waren bestemd voor oud-militairen, die in Indonesië had den dienst gedaan. De heer Steger heeft met de uitreiking willen wachten op een „passende gelegenheid". Toen deze naar de mening van de burgemeester niet spoedig kwam, zijn de medailles gewoon vergeten. Dit alles is aan het licht ge komen, toen de burgemeester kort ge leden weer aan de onderscheidingen st herinnerd en alsnog een datum v0<yUf' uitreiking vaststelde. De federatie de minister verzocht de burgemeester J(! zijn taak om de medailles uit te reikc' ontheffen en dit nu zelf te doen. -pei- houding wijst op een ergerlijke rru ning van de waarde van deze ondersc ding", zo meent de federatie. de LUXEMBURG, 7 jan. Volgens "f voorlopige cijfers, gepubliceerd fl' je de Hoge Autoriteit, zoq de prodo*^ van ruw staal in de E.G.K.S.-lafj" in 1960 in totaal de recordomvang n ben gehad van 72,95 miljoen ton. vermeerdering van ruim vijftien P' cent ten opzichte van 1959. Deze ming dateert van ruim veertien da^L. geleden en houdt rekening met de eje volgen van de stakingen in België' in december wel een produktieverrn.', dering van ongeveer honderd- a u], derdvijftigduizend ton veroorzaakt *u len hebben. Volgens de voorlopige cijfers beef' produktie van ruw staal in het aI,-.n lopen jaar in de verschillende land de volgende omvang gehad; W®s Duitsland 34 min. ton tegen 29,4 ib1"' ton in 1959, Frankrijk 17,27 min. tegen 15,2 min. ton; Italië 8,22 rr»'L ton tegen 6,75 min. ton; België y min. ton, een cijfer dat nog herz^ kan worden, tegen 6,42 min. ton; Lu*e' xemburg 4,08 min. ton tegen 3,8 "ISi ton en Nederland 1,92 min. ton tege 1,7 min. ton. AMSTERDAM, 7 jan. De Nede'J' landse Aardolie Maatschappij (N-A-N- deelt mede, dat de binnenlandse Pjj.f duktie van ruwe olie in 1960 ruim 1"' miljoen kg/ton bedroeg, wat ten oP. zichte van 1959 (1,773 miljoen kg/'0®.» een styging van meer dan 8 proc®1' betekent. Deze produktie is als volgt te ve£ delen: Oost-Nederland: 1959 1.048.4U. kg/ton en 1960 933.898 kg/ton pet); West-Nederland- 726.812 kg/ton e' 983.771 kg/ton 35,1 pet); totaal derland: 1.733,212 kg/ton en 1.91?-66 kg/ton 8,2 pet). PHILADELPHIA, 10 jan. (Rtr. AFP) In de „Eastern State"-gevangenis in Philadelphia hebben dertig tot langdu rige gevangenisstraffen veroordeelde ge vangenen een oproer ontketend en twee en een half uur lang twee gevangenbe waarders als gijzelaars vastgehouden, al vorens zich over te geven. Beide gevan genbewaarders liepen lichte steekwon den op. De oproerige gevangenen maakten na dat zij uit hun cellen waren losgebroken, zich van het centrale gedeelte van de ge vangenis meester, die in een dichtbevolk te wijk van de stad is gelegen. De twee gevangenbewaarders hadden zij' als gijze- laars meegevoerd. Nadat de gevangenis door honderden met geweren en gummistokken bewapen de politic-agenten was omsingeld, gaven de muiters zich over en keerde de rust weer. In de „Eastern State"-gevangenis ver blijven ongeveer 1200 gevangenen. BREDA, 9 jan. In zijn nieuwjaars rede heeft mr. G. van der Schrieck, voorzitter van de Kamer van Koop handel voor Westelijk Noord-Brabant, gesproken over de gevolgen van de pen del in Noord-Brabant. Er is, zo zei mr. Va,, der Schrieck, een geval bekend, da( men een heel be drijf, doordat een ploeg arbeiders dreig de weg te trekken, stil had moeten leg gen, ais de werkgever niet onmiddel lijk bereid was geweest lonen te betalen „boven de C.A.O." Deze werkgever is echter tegenover zijn organisatie ver plicht het te doen voorkomen alsof hij zich aan de afspraken houdt. Een andere Ondernemer moest van zijn werknemers het advies in ontvangst nemen de produkten, maar tegen een zwarte Prijs van de hand te doen, opdat hij ook zwart loon, opwegend tegen de pendelvoordelen zou kunnen betalen. In een bepaalde branche zou geen enke le ondernemer zich meer aan de CAO- lonen houden, min of meer met mede weten van de controlerende instanties. In ieder geval zou in die branche slechts dan verbaliserend worden opgetreden, in dien de Ioonovertredlngen zekere marges te boven gaan. In verband met de pendel wees de heer Van der Schrieck op de gegronde vrees van de gemeentelijke overheden voor de situatie die zal ontstaan bij een recessie, ais vele arbeiders uit West- Brabant als werklozen zullen moeten te rugvallen op de sociale zorg. De pendel kan, aldus de heer Van der Schrieck, niet rechtstreeks worden be streden omdat dit een ingrijpen in de persoonlijke vrijheid zou betekenen. Wel mag echter van de overheid worden verwacht, dat zy de pendel niet bevordert. Teveug opponeerde mr. Van der Schrieck tegen het feit, dat stadsdiens ten van Rotterdam werklieden voor ge meentedienst door extra-vergoedingen uit Brabant trachten aan te trekken. Het aantal beschikbare reserve-arbeidskrach ten in West-Brabant is zo gering gewor den, dat het van belang Is tegen elke nieuwe werving uit de randstad Holland stelling te nemen. Omdat naar zijn mening enige terug, slag dn de conjunctuur de pendel on middellijk sterk zou doen verminde^ pleitte mr. Van der Schrieck dan opnieuw voor het scheppen van arbeijj.4 plaatsen in eigen gewest. De industn, capaciteit van de bestaande centra te worden uitgebreid, zolang het K-rej«i rakplan nog niet ten uitvoer kap wol" gebracht. Hij pleitte in dit opzicht vc een goede samenwerking van de meenten. De vorig jaar gecreëerde stichting vaartsbevordering Groot West-Braha'V achtte hij 0.m een belangrijk hulp"",,, del om de uitvoering van het Kreek™* plan t.z.t. tot werkelijkheid te breng' Als een gunstig feR voor deze u'tv°rK ring signaleerde mr. Van der Schr'^U de gemeenschappelijke verklaring van 0 Rotterdamse Kamer van Kophandel e Fabrieken en de stichting Ontwlkkelifj Brabantse Industrie. West-Brabant dus kunnen rekenen op de steun **- Rotterdam bij het tot stand brent' van de eerste fase van het KreekrakP'°'r ject Dit alles 'zo zei mr. Van d Schrieck, heeft slechts betekenis, als korte termijn een begin me, d" pl wordt gemaakt. ROTTERDAM, 9 jan. De direC®11* van het Rotterdams Toneel, de h^r Ton Lutz, zal op medisch advies v!e. a vijf weken volledige rust mo®'®^ houden, in verban-d met een vrij eX^'\ sti-ge maagaandoening. Hij werd ma3"' dag in een Rotterdamse kliniek opg®' nomen. De gedwongen rust impliceert uit®£ aard, dat de heer Lutz ook zijn wer j zaamheden als regisseur en acteur m0® onderbreken. Over vroeg opstaan Jimmy Thesiger dje beminnelijke jongeling, kwam twee treden tegelijk nemend, de brede trap van Chimneys afgerend. Hij kwam zo hals over kop naar beneden, dat hij in botsing geraakte met Tredwell, de statige butler, juist toen hij de hal door liep met verse koffie. Dank zij de wonderlijke tegen woordigheid van geest en de meesterlijke behendig heid van Tredwell gebeurde er geen ongeluk. Pardon, zei Jimmy. Zeg Frederik, ben ik het laatst beneden? Neen meneer. Mijnheer Wade is nog boven. Goed, zei Jimmy en ging de eetkamer binnen. Behalve de gastvrouw was er niemand in de ka mer en van haar verwijtende blik kreeg Jimmy het zelfde gevoel, dat hij altijd had, als hij toevallig een dode kabeljauw, uitgestald op het marmer in een viswinkel, in de ogen zag. En toch, verduiveld, waarom keek die vrouw hem op zo'n manier aan? Het stond gewoonweg niet om halftien aan 't ont bijt te zijn, wanneer men op 'n landhuis logeerde. Het was nu wel reeds kwart over elf en dat was misschien het uiterste, wat men zich veroorloven kon, maar zelfs in dat geval Ik vrees, dat ik wat laat ben, Lady Coote, is het niet? O, het geeft niets, zei lady Coote op melan cholieke toon. Het was echter een feit, dat ze het erg vervelend vond, als men te laat aan het ontbijt kwam. In de eerste tien jaren van haar huwelijk had Sir Oswald Coote. toen gewoon mijnheer Coote, alles in rep en roer gebracht, als de morgenmaaltijd ook maar een halve minuut later dan acht uur was. Lady Coote was zo opgevoed, dat ze te laat komen als een dood zonde van de alleronvergeeflijkste soort beschouw de. En gewoonte is een tweede natuur. Bovendien was ze een ernstige vrouw en kon ze niet nalaten zich af te vragen wat voor goeds deze jonge men sen ooit uit zouden kunnen voeren in de wereld als ze niet vroeg opstonden. Zoals Sir Oswald zo dik wijls tegen reporters en ook wel tegen andere mensen zei: Ik dank mijn succes geheel aan mijn gewoonten van vroeg opstaan, sober leven en een geregelde levenswijze. Lady Coote was een grote, mooie vrouw met een tragisch voorkomen. Zij had grote, donkere treurige ogen en een diepe stem. Een artiest, zoekende naar een model voor „Rachel treurende over hate kinde ren", zou lady Coote met vreugde hebben begroet. Oook zou ze uitstekend geweest zijn in 'n melodrama, als de zeer verongelijkte vrouw van de schurk, voort strompelend door de neervallende sneeuw. Ze zag er uit alsof ze een stil en vreselijk verdriet had ge had in haar leven- Lady Coote had echter geen verdriet gehad in haar leven, tenzij de onbegrijpelijk snel stijgende rijkdom van Sir Oswald. Als jong meisje was ze 'n levendig schepsel geweest, zeer verliefd op Oswald Coote, de vooruitstrevende jon geling uit de fietsenzaak, naast haar vaders ijzer winkel. Ze hadden gelukkig geleefd, eerst op ka mers, toen in 'n klein huis, in 'n groter huis en toen in opeenvolgende huizen van toenemende grootte, maar altijd op een redelijke afstand van ,.de fabriek", tot Sir Oswald nu zo'n hoge positie be reikt had, dat hij en „de fabriek" niet langer van elkaar afhankelijk waren en hij er plezier in kreeg de allergrootste en allerschitterendste landhuizen te huren, die er in heel Engeland waren te krij gen. Chimneys was een historisch gebouw en toen hij het, voor twee jaar, van de markies van Cater- ham huurde, voelde hij, dat hij het toppunt van be vredigde eerzucht had bereikt. Lady Coote was er lang niet zo gelukkig mee. Ze was een eenzame vrouw. De voornaamste ontspan ning in het begin van haar huwelijk was geweest met „het meisje" te praten en zelfs toen ze in plaats van één meisje er drie had, was conversatie met haar personeel de voornaamste vertroosting in Lady Cootes leven geweest. Nu met een troep mei den, een butler als een aartsbisschop, verscheidene lakeien van indrukwekkende afmetingen, een bende heen en weer lopende werkmeisjes, een schrikinboe zemende chefkok met een „temperament" en een huishoudster van onmetelijke omvang, die beurte lings kraakte en ruiste als ze bewoog, was lady Coote als een schipbreukeling op een onbewoond eiland Ze zuchtte nu en snelde naar buiten door de open deur. tot grote verlichting van Jimmy Thesi ger, die zich ogenblikkelijk voor de tweede keer be diende van nier en spek, ter ere van haar aftocht. Lady Coote stond enige oger. blikken tra. gisch voor zich uit te staren op het terras en toen dwong ze zich om 'n gesprek te beginnen met Mac Donald, de hoofdtuinman, die het domein, waarover ze regeerde met een autocratisch oog overzag. Mac Donald was een waar opperhoofd en een prins onder de tuinlieden. Hij kende zijn plicht, die bestond in regeren. En hij regeerde despotisch. Goede morgen, Mac Donald. Goede morgen mevrouw. Hij sprak, zoals een hoofdtuinman behoort te spre ken, treurig maar met waardigheid, zoals een keizer bij een begrafenis. Ik had gedacht, dat we soms vanavond aan het dessert druiven zouden kunnen hebben. Die kunnen nog niet geplukt worden, zei Mac Donald. Hij sprak vriendelijk, maar vastberaden. O, zei lady Coote. Zij vatte moed. O, maar ik ben gisteren in de achterste serre geweest en ik heb er een paar geproefd. Ze smaak ten heel goed. Mac Donald keek haar aan en ze bloosde. Hij liet haar voelen, dat dit 'n onvergefelijke vrijheid was geweest. Wijlen de Markiezin van Caterham had blijkbaar nooit de ongepastheid begaan een van haar eigen kassen te betreden en zich daar aan druiven te goed te doen. Als u het bevolen had mevrouw, zou men een tros voor u afgeplukt hebben en bij u hebben ge bracht. zei Mac Donald streng. O, dank u, zei lady Coote. Ja, een vol gende keer zal ik dat dan laten weten. Maar ze zijn eigenlijk nog niet geschikt om ge plukt te worden. Neen, mompelde lady Coote. Neen ik geloof het ook niet. Dan zullen we het zo maar laten. Mac Donald volhardde in een meesterlijk stilzwij gen. Lady Coote vatte opnieuw moed. Ik wou met je praten over dat stuk grasveld achter in de rozentuin. Ik had erover gedacht of het niet gebruikt zou kunnen worden als bowling- veld. Sir Oswald bowlt graag. En waarom zou hij niet, dacht lady Coote bij zich zelf. Zij had de geschiedenis van Engeland bestu deerd. Waren Sir Francis Drake en zijn ridderlijke gezellen niet aan het bowlen, toen men de Armada in het oog kreeg? Dat was toch zeker een goede bezigheid voor een „gentleman" en daarop kon Mac Donald redelijkerwijze geen aanmerking hebben. Zij had echter geen rekening gehouden met de over heersende karaktertrek van een goede hoofdtuinman die bestaat in verzet tegen elk voorstel, dat men hem ooit zou kunnen doen. Daarvoor kon het zonder twijfel gebruikt wor den, zei Mac. Donald, zonder zich bloot te geven. Hij legde een ontmoedigende toon in die opmerking maar zijn eigenlijke doel was, lady Coote naar haar verderf te lokken. Als het schoon gemaakt werd en hm ge maaid en hm nu helemaal in orde gemaakt, ging ze hoopvol verder- Tja, zei Mac. Donald langzaam. Dat zou men kunnen doen, maar dan zou William niet meer aan de border kunnen blijven. O. zei lade Coote weifelend. Het woord border betekende voor haar nietsbe halve, dat het haar lichtelijk herinnerde aan een Schots liedje maar het was duidelijk, dat het voor Mac Donald een onoverkomelijke hinderpaal vorm de. En dat zou jammer zijn, zei Mac Donald. O, natuurlijk, zei lady Cooote. Dat zou het ze ker. Ze vroeg zich af, waarom zij het zo roerend met hem eens was. Mac Donald keek haar heel strak aan- Natuurlijk, zei hij, als 't van u moet mevrouw. Hij meende dat werkelijk. Maar zijn dreigende toon was lady Coote te erg. Zij bond direct in. O neen, zei ze. Ik begrijp wat je bedoelt, Mac Donald. Neen William moet maar liever doorwer ken aan de border. Zo denk ik er ook over, mevrouw. Ja, zei lady Coote. Ja zeker. Ik dacht wel, dat u het goed zou vinden me vrouw, zei Mac Donald. O zeker, zei lady Coote weer. Mac Donald groette, volmaakt in vorm en ging heen. Lady Coote zuchtte ongelukkig en keek hem na. Jimmy Thesiger, nu voldoende van niertjes en spek voorzien, kwam naast haar op het terras staan, en zuchtte, maar op een heel andere manier. Verrukkelijke morgen he? merkte hij op. Ja? zei lady Coote verstrooid. O ja, ik geloof het wel. Het was me niet zo opgevallen. Waar zijn de anderen? Zijn die aan het roeien op het meer? Dat denk ik wel. Ik bedoel, het zou me niet verwonderen als het zo was. Lady Coote draaide zich om en snelde plotseling naar binnen. Tredwell stond juist de koffiepot te bekijken. O lieve hemel, zei lady Coote, Is mijnheer mijnheer. Wade, mevrouw? Ja. mijnheer Wade. Is hij nog niet beneden? Neen, mevrouw. Het is toch al heel laat. Ja, mevrouw. O lieve hemel. Ik denk, dat hij toch wel ooit be neden zal komen, Tredwell? O ongetwijfeld, mevrouw. Gistermorgen kwam mijnheer Wade om half twaalf beneden, mevrouw. Lady Coote keek naar de klok. Het was nu twin tig minuten vóór twaalf. Opeens kreeg ze een opwel ling van menselijk meegevoel. Het is erg vervelend voor jou, Tredwell, dat je af moet ruimen en dan om één uur de lunch weer klaar moet hebben. Ik ben de manieren van jonge heren gewoon, mevrouw. Het verwijt was waardig maar onmiskenbaar. Al dus zou een kerkvorst een Turk of een ongelovige terechtwijzen, die zonder het te weten en te goeder trouw een ongepastheid begaan had. Lady Coote bloosde voor de tweede maal die morgen. Maar er kwain een welkome onderbreking. De deur ging open en een ernstige jongeman met een bril op, stak zijn hoofd naar binnen. O bent u hier lady Coote. Sir Oswald heeft om u gevraagd. O, ik zal direct naar hem toegaan mijnheer Bateman. Lady Coote snelde weg. Rubert Bateman, Sir Oswalds particuliere secre taris ging langs de andere zijde de kamer uit, door de glazen deur, waarin Jimmy Thesiger nog bemin nelijk stond te luieren. Goeie morgen, Pongo, zei Jimmy. Ik moet die vervelende meisjes aangenaam bezig houden. Ga je mee? Bateman schudde met het hoofd van neen. en snelde het terras langs en weer naar binnen door de bibliotheekdeur. Jimmy grinnikte vermaakt over die aftocht. Hij en Bateman waren samen op school ge weest, toen was Bateman nog maar een ernstige jon gen met een bril op geweest en had de bijnaam Pongo gekregen, niemand wist waarom. Pongo, bedacht Jimmy, was nu zowat dezelfde ®ze' als toen. Jimmy geeuwde en kuierde langzaam naar de V'U ver. Met zijn drieën waren daar de meisjes h gewone soort: twee met donkere opgeknipte kopjes één met een blond opgeknipt kopje. De ene, die b®. meest giechelde heette (dat dacht hij tenmins te) Helen, en de tweede heette Nancy, en de A* AP derd. werd om de een of andere reden aangesproken "U Socks. Bij hen waren zijn twee vrienden Eversleigh en Ronny Devereux, die beiden een 10 e ter decoratieve positie bekleedden aan het minister' van Buitenlandse Zaken. Hallo, zei Nancy (of misschien was het Hele®'' Het is Jimmy. Waar is.... hoe heet hij ook weer? Je wilt toch zeker niet zeggen, zei Bill Ev® sleigh, dat Gerry Wade nog niet op is? Daar m° iets aan gedaan worden. Als hij niet oppast, zal hij het de een of ande' dag helemaal zonder ontbijt moeten stellen, zei R° ny Devereux, en bemerken, dat het lunch- of the tijd is, als hij naar beneden komt gerold. Het is schande, zei het meisje dat Soeks heet' Omdat het lady Coote zo hindert. Ze gaat hoe 1®. ger hoe meer lijken op een kip, die haar ei ")e kwijt kan. Het is te erg. Laten we hem uit het bed trekken, stelde E1 voor. Kom mee, Jimmy. O laten we subtieler zijn, zei het meisje, da Soeks heette. Subtiel was een woord, waar ze nogal voorkelJ voor had. Ze gebruikte het heel dikwijls- Ik ben niet subtiel, zei Jimmy. Ik weet 1 hoe ik dat moet aanleggen. Laten we met zijn allen morgen iets uithale®! stelde Ronny vrij vaag voor. Weet je, we zullen heP om zeven uur op laten staan. Het huishouden op ten. Tredwell verliest zijn valse snor en laat de the®, pot vallen. Lady Coote wordt hysterisch en v34 flauw in Bill's armen, daar Bill het zwaarst gebou^' is- Sir Oswald zegt Ha! en „staal" gaat 18 punt®.j omhoog. Pongo drukt zijn emotie uit door zijn ht op de grond werpen en er op te stampen. Je kent Gerry niet. zei Jimmy. Ik geloof l dat een massa koud water hem misschien wakk® zou kunnen maken; dat wil zeggen, als het oorde® kundig gegooid wordt. Maar hij zou zich slechts oh1' draaien en weer gaan slapen. O, we moeten iets subtielers vinden dan k°ü water, zei Soeks. Nu, wat dan? vroeg Ronny kortaf. Niemand had een antwoord klaar. We moeten toch iets er op vinden, zei Bill N*1 heeft er goede hersens? Pongo, zei Jimmy. En hier is hij, haastig vO°f' bij snellend als gewoonlijk. Pongo heeft altijd hersens gehad. Dat is van zijn jeugd af zijn ong® luk geweest. Laten we Pongo eraan zetten. Mijnheer Bateman luisterde geduldig naar e, enigszins onsamenhangende uiteenzetting. Zijn ho»1' ding was die van een vogel op het punt om weg 1 vliegen. Zonder tijd te verliezen gaf hij zijn opl°s sing van het geval. Ik zou een wekker voorstellen, zei hij vlug- gebruik er zelf altijd een, omdat ik bang ben me verslapen. Ik heb namelijk ondervonden, dat zei' mijn morgenthee, die geruisloos binnengebra®h wordt, soms niet in staat is me te doen ontwaken- Hij snelde weg. Een wekker? Ronny schudde het hoofd. Eé® wekker. Er zouden er een dozijn nodig zijn om Gerr' Wade in zijn slaap te hinderen- Nou en waarom niet? Woxdt vervolgd

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 4