Mening van min. Cals over Mammoetwet niet Extra-parlementair karakter van kabinet onderstreept gewijzi 3e T.H. in Twente? Kamer bespreekt uitbreiding wetenschappelijk onderwijs C. Hazenbosch bij ongeval in België omgekomen NEDERLANDSE PATERS IN CONGO MISHANDELD Loem oemba-troepen overvallen Norbertijnen missie van Nieuw terrein gunstig blindenonderwijs Bouw nieuw instituut zal drie tot vier jaren duren voor Nieuwe stoel in Nieuw-Guinea kOSRAM P., K. EN V. IN TWEEDE KAMER Pijp leggen vanuit de lucht Naar één vaste spelling Nota voor komende twintig jaar Instituut St.-Henricus naar Nijmegen Frater Theofaan zeer tevreden Wateroverlast bij Renesse V B Cals VI, Cals de Grote, Cals-Parkinson Landbouwer door eigen wagen overreden Aan brandwonden overleden KORT GEDING OM GEDICHTEN Schrijvers contra uitgever Coming man99 met grote talenten en energie Verhaalsrecht wordt drastisch beperkt Paters en zusters ondanks gevaar terug op post Geen vervolging tegen piloot wegens meineed Regering blijft vragefl om landingsrechten KLM in west-Amerika Nederlandse jongen ifl Duitsland veroordeeld Mr. H. J. F. van Iterson WOENSDAG 11 JANUARI 1961 (Van onze onderwijsredacteur) DEN HAAG, 11 januari Binnen enkele weken zal minister Cals aan de Tweede Kamer een nota overleggen inzake de uitbrei ding van het hoger onderwijs, sinds kort wetenschappelijk on derwijs geheten. Het wordt een zeer uitvoerig stuk, waarin de bewindsman een visie ontwikkelt op de uibreiding van het weten schappelijk onderwijs in de ko mende twintig jaar. DANK ZIJ R.E.S.A MIDDENSTANDSDIPLOMA Senaat aanvaardt voorstel van minister Klompé Nasleep „Trek-Air" Acht jaar voor poging tot moord op taxichauffeur lampen (Van onze onderwpsredacteur) DEN HAAG, 11 jan. Na de kabi netscrisis heeft de minister-president in de Tweede Kamer ten aanzien van de kinderbijslag en de Mammoetwet verklaard, dat „indien dit kabinet van oordeel was geweest, dat op een van deze saillante punten door meningsver schil in eigen kring of om een "gelijk soortige 'eden, als zich heeft voorge daan bij het woningbouwbeleid, binnen afzienbare tijd een herhaling van een crisis mogelijk zou zijn geweest, wij be paaldelijk niet zouden hebben voldaan en niet zouden hebben kunnen voldoen aan het verzoek van H.M. de koningin om de verantwoordelijkheid voor beleid weer op ons te nemen", woorden zijn nog eens op een j schaaltje gewogen tijdens het eerste deelte van het debat over de begroting van O., K. en W. De woordvoerder van de P.v.d.A., de heer Kleijwegt, zei zich erover te ver heugen, dat minister Cals weer achter de regeringstafel zat, al was het alleen al omdat er nu een redelijke kans is, dat hy de behandeling van de Mammoetwet zelf zal kunnen voltooi en. Hoe groot die kans is laat zich ech ter moeilijk schatten, aldus spreker. De verklaring van prof. De Quay aanhalend vervolgde hij: ,,Er moet iets gebeurd zijn om de politieke he mel zo te doen opklaren, maar wat begrijp ik niet. De heer Tilanus lijkt ten aanzien van de Mammoetwet niet bekeerd. Heeft de regering bakzeil ge haald?" Mevr. Van Someren-Downer (V.V.D.) gaf naar aanleiding van deze (Van onze onderwijsredacteur) DEN HAAG, 11 Jan. Minister Cals heeft gisteren bij de behandeling van zijn begroting in de Tweede Kamer meegedeeld, dat hij hoopt binnen korte tijd tot één vaste, voorgeschreven spel ling te komen. De heren Kleijwegt (PvdA) en Van Dis (SGP) hadden geklaagd over de verwarring op het gebied van de spel ling, waarbij onder meer gewezen werd op de kritiek van de voorzitter van de Nederlandse Onderwijzersvereniging. De bewindsman zei in zijn antwoord dat njj nooit begrepen heeft, waarom de onderwijzers naast de voorkeur- en de toegelaten spelling nog een eigen ANOF-spelling hebben ingevoerd. Hl) betreurt het bestaan van deze protest spelling. De minister zoekt naar een oplossing voor het spellingvraagstuk. Men is er wat de schrijfwijze van de bastaardwoorden betreft nog niet uit gekomen, maar er worden op de lagere school nog niet zoveel bastaardwoorden gebruikt, aldus de bewindsman. De moeilijkheid met de spelling was en is ten eerste, dat de deskundigen van mening verschillen en ten tweede, dat het van veel belang is in overeen stemming met België te handelen. Van Nederlandse zijde neigde men meer naar een zeker conservatisme en van Belgische zijde naar een meer progres sieve schrijfwijze. „Ik ben er niet in geslaagd dit probleem op te lossen, naast alle andere zaken, die behande ling vragen. Ik ben het echter eens met degenen, die het wenselijk achten, dat er één spelling wordt voorgeschreven," aldus mr. Cals. (Van onze correspondent) OLDENZAAL, 11 jan. De 62-jarige landbouwer G. Luttikhuis op Tijman, die maandag in het Twentse dorpje Lemselo door zijn eigen wagen werd overreden, toen het paard op hol sloeg, is gisteren aan de opgelopen verwon dingen overleden. LEEUWARDEN, 11 jan. Gistermid dag werd de 27-jarige veehouder A. van Dijk te Hoomsterzwaag (Fr.) door huis genoten met ernstige brandwonden aan gezicht en bovenlichaam achter zijn boerderij aangetroffen. In het ziekenhuis in Groningen is hij vanmorgen aan de verwondingen bezweken. De heer Van Dijk die gehuwd was, doch geen kin deren nalaat, was afval gaan verbranden achter zijn woning en heeft daarbij ver moedelijk te veel benzine gebruikt. LEEUWARDEN, 10 jan. De 22- jarige J. Vos, een der arbeiders die bij een ontploffing in de thermo-chemische fabriek in Bergum zwaar gewond werd, is gisternacht overleden. HAARLEM, 10 jan. Dinsdag 17 januari zal de president van de recht bank een kort geding behandelen, waarbij de Amsterdamse dichters Hans Andreus, Remco Campert, Sybren Polet, en Simon Vinkenoog als eisers optreden tegen de uitgeverij J. H. Gottmer alhier. Gevraagd wordt intrekking van twee deeltjes van de „Vierluik-uitgave" waarin gedichten van de eisers zijn opgenomen, zonder dat de uitgever daartoe gerechtigd zou zijn De uitgever wil de opgenomen gedichten honoreren met ƒ2,50 maar ook hiertegen hebben de vier dichters bezwaren. opmerking als haar mening, dat de situatie ten aanzien van de Mammoet wet in het geheel niet is veranderd. De minister ging hier in zijn ant woord op door: er is geen sprake ge weest van enig overleg met geestver wante fracties. Als ik inzake de Mam moetwet niet een redelijke kans van zekerheid zou hebben gehadInter ruptie van de heer Kleijwegt: „Ze kerheid op grond waarvan?" De heer Roosjen (A.R.): „Het is in ieder geval een zuivere kabinetszaak". Mr. Burger (P.v.d.A.): „Dan is er over de Mammoetwet ook niet méér ze kerheid dan tevoren. De verklaring betekent alleen, dat het kabinet niet uit elkaar zal vallen vanwege de Mammoetwet." De heer Roosjen sprak later bij de replieken over een belofte van beter schap van het kabinet, dat men de za ken niet weer zo scherp zal stellen als bp het debat over de woningbouw. De bewindsman verklaarde tenslotte: „Zonder vooruit te lopen op de behan deling van het wetsontwerp en zonder iets af te doen aan rap voorgenomen soepelheid verklaar ik met de grootste nadruk, dat er niets is gebeurd, dat lijn opvattingen over de Mammoetwet eft gewijzigd. Van wezenlijke punten i Mammoetwet doe ik geen afstand." Geen overleg met fracties De heer Kleijwegt trok de conclusie, dat er geen overleg met welke fractie ook is gepleegd en dat het kabinetsbe raad blijkbaar ertoe heeft geleid, dat wanneer een minister in de steek wordt gelaten door zijn naaste politieke vrien den, dit niet eenzelfde gevolg meer zal hebben als bij de womngbouwkwestie. De eindindruk van de gehele gedach- tenwisseling was, dat het extra-parle mentaire karakter van het kabinet nog eens benadrukt is. Deze uitspraken over en weer brachten enige opflikkeringen in een overigens vrp mat debat. De minis ter staat er in het algemeen bepaald niet slecht op bij de kamer. De heer Roosjen droeg, met een kleine waar schuwing erbij, vriendelijke citaten van Vader Cats voor Vader Cals aan. De heer Kleijwegt gewaagde van „Cals in blakende ministeriële wel stand". Mevr. Van Someren-Downer had enige vrees voor „Cals-Parkin son", maar, doelend op de kabinets crisis, die de minister weer overleefd heeft, sprak zij met waardering over „Cals VI", die zij na aanneming van de Mammoetwet de naam „Cals de Grote" toedacht. Alleen tussen de bewindsman en de heer Tilanus wil het nog niet zo goed vlotten. De C.H.-fractieleider sprak en dit raakte weer de Mammoetwet over de gezagsondermijning, die ont staat wanneer men zich beperkt tot een raamwet en de uitvoering van die wet te zeer aan het departement overlaat. Dr. Tilanus toonde zich verder nogal verstoord door enige interrupties van de minister. Minister voor „eindexamen" De bewindsman zei in zijn antwoord- rede, dat hij het gevoel heeft met de behandeling van de Mammoetwet voor zijn eindexamen te staan. „Dat geeft wel enige spanning en daartoe zal de heer Tilanus wel wat bijdragen." Dr. Tilanus had in den brede de lof gezon gen van de onderwijspacificatie van veertig jaar geleden. De minister wees erop, dat er sindsdien wel wat veran derd is. De pacificatie heeft een ande re betekenis gekregen; zij is uitgediept. Sprekend over zijn algemeen beleid zei de bewindsman zich wel eens zor gen te maken over de geringe belang stelling van ons volk voor onderwijsza ken. By een opinieonderzoek bleek 34 procent van de interesses zich te rich ten op de woningbouw, 25 procent op belastingverlaging, 21 procent op loon- kwesties, 9 procent op de voetbalpool, 6 procent op de kinderbyslag, 3 procent op verkeersproblemen en slechts 2 pro cent op onderwijszaken. Van de talryke onderwerpen, die in het debat aan de orde kwamen, noe men we de kwestie van de steeds gro ter wordende V.H.M.O.-scholen, waar over van verschillende zijden kritische geluiden klonken, het eventuele afrem men van de toeloop naar de kweek school, door sprekers van verschillende kanten zeer bedenkeiyk geacht, en de belangen van de kleuterleidsters. De minister deelde mede, dat zeer binnenkort aan het Georganiseerd Overleg voorstellen zullen worden voor gelegd tot verhoging van de salarissen der kleuterleidsters. Hp is ervan over tuigd, dat de organisaties deze voor stellen met voldoening zullen ontvan gen. Zo pas is ook een beslissing ge nomen over de pensionering van oude kleuterleidsters; de A.N.O.F. heeft hier over reeds haar tevredenheid uitge sproken. Studentenmaaltijden Vele kritische geluiden klonken er over de vermindering van de subsidie op studentenmaaltyden. Men vreest, dat zp tot gevolg zal hebben, dat de studenten op onverantwoorde wijze op hun maaltyden gaan bezuinigen. De mi nister sprong hier tussen met de op merking, dat als men bjj de behandeling van het fameuze artikel 60 in het wets ontwerp op het wetenschappelijk onder- wys zo nadrukkeiyk stelt, dat de stu dent een eigen verantwoordeiykheid heeft in het geesteiyke vlak, men toch ook wel verantwoordelijkheidszin voor de eigen maaltijden mag verwachten... Pater Stokman kreeg overigens de toe zegging, dat over deze aangelegenheid nog overleg gepleegd zal worden met de onderwijscommissie uit de kamer. De minister heeft voorts mede gedeeld, dat hy in de loop van deze en de volgende maand aan de kamer zal overleggen de memorie van antwoord inzake de Mammoetwet en de nota be treffende de commerciële televisie. Gedurende lange tijd is gisteren ge sproken over de „spreiding" van het hoger onderwijs. De heer Tilanus (C.H.) wees er bij het debat over de onder wijsbegroting in de Tweede Kamer op, dat de term „spreiding" op verschil lende plaatsen in den lande verwach tingen heeft gewekt. Minister Cals verklaarde, dat de verschillende re gionale en plaatselijke rapporten en de discussies daarover niet zonder nut zijn geweest. Geleidelijk aan hebben deze onderzoekingen bij de bewindsman be paalde conclusies doen rijpen. Minis ter Cals is steeds meer tot de overtui ging gekomen, dat het accent moet lig gen op uitbreiding van de capaciteit van de bestaande universiteiten en ho gescholen, zo bijvoorbeeld wat de tandheelkundige opleidingen betreft. De nota zal echter toch nog wel een zeker spreidingselement bevatten. Men krijgt uit deze mededelingen de indruk, dat de minister op het stuk van de spreiding na veel beraad thans weer ongeveer terecht is gekomen bij de sug gestie, die een aantal jaren geleden ge daan werd door de commissie-Holst. De ze commissie, die destijds geadviseerd heeft over de oprichting van de tech nische hogeschool te Eindhoven, noem de als vestigingsplaats voor een derde T. H. Twente. Tal van plaatsen hebben zich kandi daat gesteld voor een universiteit, een hogeschool of een atheneum. De „solli citaties", die het meest in discussie zijn geweest, waren die van Rotterdam, Enschede, Deventer, Zwolle. Friesland, Arnhem en Maastricht. In november 1959 brachten de commissie-Piekaar voor de spreiding van het hoger onder wijs en de commissie-Neher voor de spreiding van het technisch hoger on derwijs na een kleine twee en een half jaar studie een zeer omvangrijk ad vies uit, dat naast suggesties tot uit breiding van de bestaande instellingen aanbevelingen bevatte voor de oprich ting van een nieuwe universiteit in het oosten des lands (waarbij de meer derheid der commissies als vestigings plaats' Deventer voorstelde) en voor de oprichting van een derde T.H. in de omgeving van het Noordzeekanaal. Deze laatste aanbeveling kwam als een verrassing. •Sindsdien 's de gedachtenvorming op het ministerie van O. K. en W. voort gegaan, waarbij langzamerhand tot de buitenwacht doordrong, dat minister Cals het advies van de spreidingscom missies in bepaalde opzichten niet zou volgen. De jongste mededelingen van de be windsman, waarin gezegd wordt, dat de uitbreiding voor het overgrote deel bij de bestaande instellingen zal ge schieden, spreiding :h doen vermoeden, dat de beperkt zal blijven tot het technisch hoger onderwijs, waarbij het oosten des lands eerder in aanmer king lijkt te komen dan de omgeving van het Noordzeekanaal. In dat geval kan men eerder verwachten, dat de keu ze op Twente zal vallen dan op Deven ter. Voor de eerste maal In de geschiedenis werden in Engeland helikopters ingescha keld, toen in Kent, in de buurt van Gravesend, een pijpleiding ter lengte van ongeveer een halve kilometer moest worden gelegd. De piloot staat in verbinding met een technicus op de grond en manoeuvreert aan de hand van diens aanwij zingen zodanig, dat elk stuk pijp precies op de juiste plaats terecht komt. De grondploeg doet dian de rest. Advertentie toch nog het (Examen 1961 of 1962) Vraag p.o. ons prospectus. Het Kan U een jaar studie schelen. De tijd dringt. R.E.S.A. - HILVERSUM - TEL. 45432 (Bekende Schriftelijke Cursus) Ook opleidingen voor praktijkd. Boekhouden en Handelscorr. F.. D., Eng. en Ned. M.B.A. DEN HAAG, II januari Bij een auto-ongeluk in de Ardennen is giste renmiddag om het leven gekomen de heer C. P. Hazenbosch, lid van de Tweede Kamer en vice-voorzitter van het Europese parlement. De heer Ha zenbosch was met zijn auto onderweg tussen Bastogne en Marche. Zijn auto kwam in botsing met een tegenligger, een grote Belgische vrachtauto. De chauffeur van de Belgische vrachtauto de man bleef ongedeerd heeft nog geen verklaring afgelegd over het gebeurde, dat zich afspeelde, terwyi de auto van de heer Hazen bosch van een helling naar beneden reed. Het stoffelijk overschot van het slachtoffer is voorlopig opgebaard in het ziekenhuis te Bastogne. Kees Hazenbosch was een van de „coming men" in de Nederlandse poli tiek en de Europese gemeenschappen". Zpn groeiend gezag had hy te danken aan het feit, dat hjj zyn talenten op hoge rente had uitgezet. Hy werkte haxd en studeerde veel, ook nog nadat hy met grote energie in de praktyk was gegaan. Bovendien was Hazen bosch een goed spreker, wiens woor den altfjd indruk maakten. Nog onlangs heeft hy een rol gespeeld tydens het conflict tussen de Tweede Kamerfrac tie van zyn party en het kabinet. Ha zenbosch heeft in dat conflict een radio rede gehouden, waarin hy op heldere wyze uiteenzette, waarom zijn fractie de merkwaardige stap tegen een van de eigen ministers in het kabinet had ingezet. Die stap konden op dat mo ment alleen diegenen in Nederland nog volgen, die het A.R.-karakter goed be grepen. Na de radiorede was dat ka rakter voor velen zeker veel duideiyker geworden. „Het was voor ons een kwes tie van het geweten. Nu wy die stem gevolgd hebben, hebben wy een gevoel van rust", zo zei Hazenbosch te mid den van de beroering, die het optreden van de A.R. zelfs in de eigen party had gewerkt. De reden waarom dat geweten was gaan spreken, was naar hy mededeelde, dat de regering wel het bouwprogramma voor de goedko pe woningen aan zekere grenzen had gebonden, maar de vrye sector en dus degenen die gezegend zpn met de no dige financiële middelen, onbeperkte mogeiykheden tot bouwen gaf. Velen hebben er anders over-gedacht dan Hazenbosch, maar men begreep toen, waar het de A.R.-fractie in we zen om te doen was. Het trof ons, dat onlangs dr. Berghuis, voorzitter van de A.R. in het weekblad van deze par ty „Nederlandse Gedachten" een arti kel heeft geschreven als terugblik op de kabinetscrisis. Als kop stond daar boven „Om des gewetens wille". Deze woorden zullen voor ons een merkwaar dige herinnering blijven aan de laatste rede, die de heer Hazenbosch tot het Nederlandse volk heeft gesproken. Hy was een voortreffelijk volksvertegen woordiger. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG, 11 jan. De Eerste Kamer heeft het voorstel van minister Klompé tot beperking van het zoge naamde „verhaalsrecht" z.h.s. aan vaard. De gemeenten zullen nu de kos ten van ondersteuning aan min-vermo- genden niet meer kunnen terugvorde ren van de naaste familieleden van de ondersteunden. Er is aan deze beperking van ue+ verhaalsrecht als draagkracht- grens gesteld een vermogen van 50.000 gulden 'f een inkomen (voor ongehuw- den) van 12.000 gulden. De inkomens grens wordt verhoogd, indien het ge huwden betreft en is verder afhankelijk van het aantal kinderen. De Eerste Kamer is het erover eens, dat de beperking van het verhaalsrecht in een behoefte voorziet. Vele „Stille armen" durven niet aankloppen by de gemeenteiyke sociale diensten, omdat zy bang zijn, dat de kosten op hun fa milieleden worden verhaald. Het voor stel van minister Klompé loopt vooruit op de vervanging van de volkomen ver ouderde Armenwet. Mej. Klompé zei met deze vervanging zoveel mogeiyk spoed te zullen maken. Het zal echter toch nog wel geruime tyd duren. LOO, CONGO, 11 jan. Twee Nederlandse Norbertijnen van de abdij van Postel bij de Belgisch-Nederlandse grens zijn het slachtoffer geworden van onlusten in Congo. Het zpn de missionarissen pater Andreas Metsers uit Leur in Noord-Brabant en pator Servaas Dittrich uit Maastricht. Zij bevinden zich thans weer in veiligheid op hun missiepost van Yamalota. De paters Metsers en Dittrich wer ken als missionarissen in het grens gebied van de Evenaarsprovincie en de oost-provincie in Congo. Sedert de Congolese zelfstandigheid heerst er in dit gebied grote onrust en wanorde- ïykheid. De oorzaak hiervan moet ge zocht worden by de medestanders van Loemoemba, die in Basoko in de oost provincie hun hoofdkwartier hebben. Al wekenlang dringen ongeregelde troepen uit oost-Congo de Evenaars provincie binnen, waar zy het vooral gemunt hebben op de plantages. Vorige maand op 19 december trokken Loemoemba-troepen de rivier Itimbiri over en overvielen de missie van Yamalota. Pater Metsers, overste van deze missiepost, en pater Dittrich wer den gearresteerd. Zy kregen onmiddel- ïyk een forse mishandeling te ver duren. De soldaten sloegen en spuwden de beide priesters in het gezicht, schopten hen en namen hen tenslotte mee naar Basoko in de missieauto. Onderweg stopte het convooi in elk dorp. De beide paters werden daar uit de auto gesleurd en gegeseld ten aanschouwen van de bevolking. Te Basoko werd pater Dittrich vrygelaten. Hy mocht zich naar de missie begeven. Pater Metsers daar entegen werd in een cel opgesloten. Men nam zyn horloge in beslag, trok de kleren van zijn lichaam. Tot bloedens toe werd hy mishandeld. (Van onze Brabantse redactie) GRAVE, 11 januari „We zyn ver- schrlkkeiyk blij met de prachtige mo gelijkheden, die het nieuwe terrein in Nijmegen ons biedt. We hebben daar v«f keer zoveel ruimte ais in Grave en we hoeven by de nieuwbouw geen rekening te houden met oude gebou wen, zodat we een veel betere en syste matische opzet kunnen maken. Het ter rein ligt aan de Groesbeekse weg, te genover de H. Landstichting, in een prachtige, bosrijke omgeving. De ver bindingen met Nijmegen zijn uitste kend. Voor de jongens opent dat o.a. de mogelijkheid, deel te nemen aan het culturele leven in de stad. Ook de opneming van de jongens in de maat schappij levert in een grote stad veel minder problemen op. En natuurlijk is ook de nabijheid van de Universiteit van belang. We kunnen wederzijds van elkaar profiteren. De universiteit kan met name als researchcentrum fungeren voor het slechtziendenonder- wijs, dal nog in het experimentele sta dium verkeert." Zo luidt het commen taar van de directeur van het Blinden instituut St.-Henricus in Grave, fra ter Theofaan, op het besluit van het hoofdbestuur van de Fraters van Til burg, om het katholieke blindenonder wijs voor jongens over te brengen naar Nijmegen. Kort v'oor het eeuwfeest van het in stituut, in 1959, is voor het eerst ge sproken over een mogelpk vertrek uit Grave. Naarmate de nieuwbouwplan- nen vaster vormen aannamen, werd het steeds duidelpker, dat het terrein in Grave te weinig mogeiykheden bood. Het zal overigens nog drie a vier jaar duren, eer het gebouwencomplex in Nymegen betrokken kan worden. Dit jaar zal nog wel helemaal nodig zyn om het plan, dat nu volkomen an ders wordt, tot in details uit te wer ken. Dezer dagen zullen hierover de eerste besprekingen plaatshebben met de architect Jan "Strik uit Boxtel. Men hoopt dan begin volgend jaar met de bouw te kunnen beginnen. „Liever vandr dan morgen, want de oude gebouwen dreigen steeds meer een be lemmering te gaan vormen voor het moderne onderwps", aldus de direc teur. Het vertrek van St.-Henricus zal een scheiding brengen tussen dit instituut en „De Wynberg", waar het blinden- onderwys voor meisjes wordt gegeven. By uitvoeringen en andere gelegenhe den komen nu jongens en meisjes by elkaar. Ook zyn er in St.-Henricus jon gens, die een zusje hebben in De Wijn berg. De contacten die van belang zpn voor het onderwps, zullen er ech ter niet onder leiden, aldus frater Theo faan. In Grave wordt het vertrek van het belangrijke instituut uiteraard betreurt. Anderzyds openen zich voor de ge meente stedebouwkundige mogelpkhe- den, als men straks kan beschikken over drie hectaren grond in het hart van het oude stadje, hetgeen gezien in het licht van de saneringen, van by- zondere betekenis kan zpn. MAASTRICHT, 11 jan. Van de zij de van de officier van justitie, mr. A. W. Rosingh, wordt vernomen, dat geen strafvervolging wegens meineed tegen de heer K. H., piloot van het luclitre- clamebedryi „Trek-Air", wordt over- wogen. By een onderzoek, ingesteld door de rijksrecherche in 's-Hertogenbosch, is uit niets gebleken, dat de piloot, toen hij in de strafzaak tegen de directeur van het luchtreclamebedrijf als getuige werd gehoord, een onware verklaring heeft afgelegd. De beschuldiging van de directeur te gen zyn vroegere piloot betrof de tegen- strydigheid in de verklaringen van laatstgenoemde. Dé piloot had name lijk enkele maanden voor het proces en ook tydens het proces ten overstaan van een caféhouder in Kerkrade ver klaard, dat hy nooit een aanbod van de directeur had gekregen om een vlieg tuig van het luchtreclamebedryf te la ter verongelukken. Tydens de terecht zitting heeft de piloot als getuige onder ede verklaard, dat de directeur hem wel een voorstel had gedaan om voor 10.000 gulden een van de Trek-Air-ma- chines te „ditchen". Zyn baard werd afgesneden. De soldaten beschuldigden hem ten on rechte met een geheime zender de overheid van Éumba op de hoogte gesteld te hebben van de bedryvlg- heid van de muiters. Dank zij de tussenkomst van een luitenant werd pater Metsers 's avonds vrygelaten. Elders in het gebied moesten de paters Norbertynen en de zusters van de missies van Loloka en Moenge hun posten verlaten wegens het dreigende gevaar. Toen de Apostolische Prefect van Lolo, mgr. Waterschoot, hierover werd ingelicht, verliet hp op 20 decem ber Lolo om de Itimbiri over te steken en de in nood verkerende missionaris sen op te zoeken. Op de missie van Loloka aangekomen vond hp er de Afrikaanse broeder Venant, die de missie niet had willen verlaten. On danks het verzet van de bevolking, die het ergste vreesde, vertrok mgr. Waterschoot met broeder Venant en met het schoolhoofd Ndekelipombo naar Basoko. waar hy diezelfde dag aankwam. Hij trof er de paters Met sers en Dittrich aan, nog niet hersteld van de marteling die ze hadden door staan. 23 december bracht mgr. Water schoot de paters terug naar Yamalota. Ook de paters en de zusters van de Loloka en Moenge keerden naar hun werkzaamheden terug. Ze hebben niets te vrezen van de bevolking van hun missies, die de paters zeer gunstig gestemd is. Het gevaar dreigt steeds van uit Basoko. Ook de missies van Ekaraa en Mobwasese in dit grens gebied gelegen zijn steeds bedreigd. De bevolking kan de paters niet be schermen, daar ze niet opgewassen is tegen de gewapende Loemoemba- milltalren. BRUÏNISSE, 11 jan. Bp Renesse op Schouwen-Duiveland wordt momcn- teel waterlast ondervonden. Vooral he z.g. Oostenrpkse dorp, dat bestaat ui' door Oostenrpk geschonken houten w°' ningen, heeft hiervan te lpden. r.iole* ring is daar niet aanwezig. Het afval' water wordt gewoonlpk door het zand opgenomen of in stapelputten verwerkt- Door de hoge waterstand echter lopetl deze putten over. zodat het onder de vloeren der woningen doordringt e!i schimmel onder de vloerbedekking ve^' oorzaakt. Ook de aanbouw van zomer" woningen wordt door de wateroverlas' gestagneerd. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 11 jan. De Neder landse regering heeft op duidelpke Wvj ze aan Washington laten weten, wat zu denkt van de voortdurende weigering van Amerika om aan de K.L.M. lan dingsrechten op de westkust van V.S. toe te staan. Nog zeer onlangs, z® deelt minister Korthals aan de Tweede Kamer mee, werd namens preside11 Eisenhower de wens geuit om nog vo®r het aftreden van de president een opl/1®" sing te vinden. Tegen elke verwachting in is de Amerikaanse regering ter elfder ure op dere toezegging teruggekomen- De minister deelt tevens mee, dat de laatste tpd van de zyde van Amerikaan se maatschapppen wordt gepoogd de capaciteit 'an niet-Amerikaanse lUnen tj beperken. Feiteiyke veranderingen hebben zich echter nog niet voorgedaan- De minister weigert inlichtingen 0V|' eventuele samenwerking tussen de K.L.M.Swissair en de S.A.S.. zolang het overleg nog niet is afgesloten. De K.L.M. heeft nog geen nadelige 2eJ volgen ondervonden van de plannen samenwerking van Franse, Italiaanse* Duitse en Belgische maatschappijen ltl „Airunion". De besprekingen over deze samenwerking schynen ook niet zo ge' makkelpk te verlopen, als de betrokken maatschapppen eerst dachten. De plannen tot modernisering vaj8 Schiphol zyn volgens minister Korthal» zeer urgent. De directie van de luchtha ven is thans zo ver gevorderd, dat naar wordt verwacht het daarvoo1 ingeschakelde ingenieursbureau in a komende zes maanden de eerste con crete plannen zal kunnen voorleggen- Het nituwe stations-gebouw krpgt daaj' bp de hoogste urgentie. Toch zal met d® bouw daarvan pas in 1962 kunnen wor den begonnen. Dit jaar wordt een begin gemaakt met de verlenging van eed van de bestaande startbanen en met de bouw van een nieuwe verkeerstoren. NEURENBERG, 11 jan. (UPI)., De jeugdrechter van Neurenberg- Fur'1* heeft een negentienjarige Nederland»® jongen veroordeeld tot een verblijf V® acht jaar in een verheterlngsgestic'' wegens poging tot moord en berov'i»' De jongen, die al een aantal mal6*! met de wet in botsing was gekome' heeft bekend 10 juli van het vorig ja8' te hebben gepoogd de 53-jarige Johanp Lang, een taxichauffeur alhier te bero ven. Volgens het politierapport was d® chauffeur door zpn aanvallex in de h®'® gestoken en ernstig gewond. Toen Lang op de claxon drukte om hulp te krijëe^ nam de jongen de vlucht. Hij lifte naa1 Würzburg. Daar stal hij een motoring en reed er meer naar Frankfort, wa®1 zpn benzine op was. Hp slaagde er W Hamburg te bereiken, waar hp, honge rig en zonder geld, zich by de poli'1 meldde. Bp zpn verhoor gaf hp de aan val op de taxichauffeur vlot toe. Advertentie) l\/f r. H. J. F. van Iterson IVI uit Den Haag, die op het punt staat naar Nieuw- Guinea te vertrekken, heeft het nog over Pdpoea's, met de klem toon op Pa. Verwijzend naar de oudejaarsconférence van Wim Kan zegt hij: „Ik moet dat nog wel zo uitspreken want ik heb nog geen retourbiljet". Over drie jaar, als hij weer terug is, zal hij het dus vermoedelijk wel over Papóéa's hebben. De be noeming van mr. Van Iterson tot onderdirecteur van de dienst culturele zaken bij het gouver nement van Nieuw-Guinea, die aanleiding voor zijn vertrek wordt, was vrij verrassend en zelfs heeft zij niet nagelaten enige beroering te verwekken. Verrassend was zij omdat ver moedelijk niemand verwachtte dat de 49-jarige heer Van Iter son, die nooit eerder in de tro pen is geweest, zijn werk als di recteur van het Wit-Gele Kruis in Den Haag nog eens zou ver wisselen voor een ambtelijke functie in Nieuw-Guinea. Beroering zal zijn aangekon digd vertrek verwekt hebben, nemen wij aan, in de vele organi saties waarin hij een eerste viool speelt, want zij staan nu voor de taak een goede plaatsvervanger te vinden. Behalve directeur van het Wit-Gele Kruis heeft hij ook zitting in het hoofd bestuur. Voorts is hij voorzitter van de afdeling Den Haag van St.-Adelbert en ook lid van het hoofdbestuur („Er is in Hollandia geen afdeling; misschien kan ik er wat aan doen"). Dan is hij nog voorzitter van de stichting bevor dering contact buitenlandse studerenden, in welke functie hij al kennis heeft gemaakt met Papoea's. „Ik heb gemerkt dat zij een bijzonder groot aanpassingsvermogen hebben en intelligent zijn", zegt hij ervan. Ook is de heer Van Iterson hoofdbestuurslid van de K.R.O. („Jammer dat ik weggd op het ogenblik dat er belangrijke wijzigingen op stapel staan. Aan de voor bereidingen heb ik meegewerkt.") Hij laat nog meer lege plekken achter in het organisatieleven; „maar" zegt hij, „niemand is onmisbaar". Eind van deze maand zal de heer Van Iterson vermoedelijk vertrekken. Alléén, want vrouw en kinderen blijven hier wonen. „Twee van mijn drie kin deren zijn op het gymnasium en zij zouden deze studie op Nieuw-Guinea niet kunnen voortzetten. Het is daarom beter dat zij niet meegaan". De heer Van Iterson krijgt een breed werkterrein; onderwijszaken, radio, missie en zending. „Ik zal me eerst terdege moeten inwerken. Dat zal mis schien wel vrij snel gaan, dank zij de ervaring die ik hierin heb opgedaan in het organisatieleven". De nieuwbenoemde onderdirecteur heeft uiteraard grote belangstelling voor zijn nieuwe functie. „Als wij ergens een taak hebben voor de minder ontwikkelde landen, dan is het wel in het gebied waar wij de verantwoorde lijkheid voor hebben. En het lijkt me lang geen hopeloze taak, al moeten wij het wel op wat langere termijn zien". De heer Van Iterson zal vermoe delijk ook wel de nodige oriëntatiereizen gaan maken. Al ziet hij het niet al te romantisch („Door de luchtlijnen die er zijn valt het reizen er wel mee"), ook in hem leeft nog de avonturier: „Ik zie er ook helemaal niet tegen op in een wankele prauw plaats te nemen". De heer Van Iterson wordt geen „opvolger". De functie van onderdirecteur is namelijk nieuw. E" dat kan vele voordelen hebben. Het kunnen plaats nemen op een nieuuie stoel bijvoorbeeld.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 4